wu^rl cSlckelijfcschc öcricftfen. gro-i itoHt' t een ervaren zeeman iswij betwijfelen het zelfs. en geen reder, om zijn bekwaamheid te betwijfelen qote vaart, op den tocht naarlndië; maar ons schip vaart meest op de binnenwaterenkent hij alle bKiUGtn en ondiepten alle havenreglementen en politie-ver- 'draeningen van die talrijke rivieren en kanalen waarop de drukke binnenlandse he scheepvaart zich beweegt W ij zouden meenen dat hij vooral goed moet uitzien naar een bekwamen loods, in den vorm van een minister van Binnen landsche Zaken. En dan zonder ThorbeckeNeen dat gaat nietroepen vooral zij die tot nog toe Thorbecke alles behalve onmisbaar achtten, 't Is waarzij beweerden dal ze volgens een ander stelsel zouden regeeren dat nitnemender zou blijken dan het Thorbeckiaanscheen daarom daaraan niets behoefde te ontleenen. Maar v. d. Tutte en zijn aanstaande boudgenoo- ten kennen niet. anders dan de Thorbeckiaansche handlei ding, zeggen zij; 't zijn scholieren, niet gewoon op eigen beeneu te staan, leerlingen zonder zelfstandigheid; wat zijn ze waard zonder den meester! Zeker, het gezag, de invloed, de kunde, het talent, de ervaring van een man als Thorbecke worden niet zoo spoe dig vervangen. Zijn persoon gaf kracht en steun aan een ministerieaan een partij in die mate dat de richting die hij was toegedaan zijn naam ontving, en het ministerie waarvan hij lid en, natuurlijk, hoofd was, naar hem werd gedoopt. Nu echter zal liet blijken of die richting sterk genoeg is om zijn naam te ontberen. Wij gelonven het. maar wij weten ook dat men 'l haar moeilijk zal maken. Wij gelooven dat er een sterke richting, dal er krachtige beginselen leven in ons volk die men dikwijls noemde naai den man door wien zij meestal zoo zuiver werden ontwik keld en in praetijk gebracht, doch die ook zonder zijn naam en zonder zijne leiding kunnen leven en zegevieren. Die richting men noemt ze gewoonlijk du liberale zal t>. d. Putte staande houden indien hij haar getrouw blijft en gelukkig is in de keuze van bekwame ambtgenooten. Hoe verlaat Thorbecke het ministerie 't Is nog niet ge bleken. Wij hebben nog geen zekerheid omtrent de reden zijner aftreding. Wij zouden van meening zijn dat een man die jaren lang een zoo belangrijke roi heeft gespeeld niet zoo onverwachts het publiek den rug mag toekeerenen achter een coulisse verdwijnen. Als 't een tooueel uit een drama gold zouden wij het bepaal I afkeuren. Hef ver dwijnen van den hoofdpersoon mag niet. ongemotiveerd zijn. De reden die hier wordi opgegeven is onvoldoendeis on beduidend. Verschil, ofeen noodzakelijke regeeringsinaatregel bij de wet of l ij Koninklijk besluit, zou worden ingevoerd Zoo iets kan het aftreden verklaren van iemand die een bijrol vervultmaar voor 't. verdwijnen van aeu hoofdpersoon is zulk een beweegreden ten eenen male onbevredigend. Onbe vredigd erkennen wij dan ook te zijnen het blijkt dat velen, zeer velen het met ons zijn. Het volk verlangt, en heeft recht meer te weten, 't Geldt hier toch in de eerste plaats zijn belang, en waar dat ter sprake komt. zijn humeuren, sympathie of antipathie, piquanterie, ambitie, airs, égards en dergelijke onhollandsche nietigheden geen voldoende be weegredenen. In elk geval wenscht men iets degelijks tus- scheu Thorbecke en v. d. Putte en toch geen vijandschap, geen aanleiding tot strijd, geen causa belli. Maar 't is immers door de ondervinding hewezen dat een liberaal ministerie zonder Thorbecke onbestaanbaar is. Inder daad een liberaal ministerie Of een gemengdeen van overgang, van fusie? Wat de ondervinding na 1848 geleerd heeft is, dat een ministerie tegen Thorbeckemet opzet telijke uitsluiting van Thorbecke, onhoudbaar was. Maar het aanstaande ministerie behoeft, zonder Thorbecke, daarom nog niet tegen Thorbecke te zijn. Lang hebben de libe- raleu geen ministerie willen ondersteunen, waaruit Thorbecke opzettelijk was geweerd. Of zij daar wel aan deden be hoeven wij op 't oogenblik niet te onderzoeken 't was na 1853. Er is,echter geen grond om te vermoeden, dat zij thans eveneens zullen handelen tenzij het mocht blijken dat met Thorbecke de ware liberale geest het ministerie had verlaten. Tot nog toe is daarvan gelukkig niets gebleken. Maar er is ook in 't geheel niets geblekenwij weten nog niets en tasten in den blinde rond. Moge er nimmer iets van blijken 1 De partij die haar heil zoekt in de leuze der verwarring en des verderfs//verdeel en heerschheeft zich natuurlijk gehaast te verkondigen, dat de breuk in het ministerie een scheuring was in de liberale partij, dat er van nu af aan afscheiding en strijd zal zijn tusschen de volgelingen van Thorbecke en die van v. d. Putte. Ja, met opmerkelijke gevatheid en vaardigheid heeft zij de liberale partij reeds doen ondergaan in twee elkander vijandige fractieswaar aan zij met uitnemend practisch talent terstond eigen namen heeft gegeven. Wat eenmaal een naam heeft, wordt als be staande beschouwdook al bestaat het niet. Daarop re kenende spreekt die partij reeds van Puttianisme en Puttianen als van bekende zaken. Mogen alle vijanden van barbaar- sche woorden zich vereenigen met. alle vrienden van orde en vooruitgang om zulk een verderfelijk streven legen te gaan. Goede verdeeling moge noodzakelijk zijn voor juist oordeel willekeurige verdeeling en onnoodige scheiding stichten op elk gebied verwarring en onvruehtbaren strijd alzoo kracht verspilling en stilstand. Naar onze meening zijn er tegen woordig vrij wat ismen en anen te veel. Mogen dan ook Puttianisme en Puttianen blijven wat ze zijn, onverstaanbare leelijke bastaardwoorden, verachtelijk podding-Nederduitsch waarvoor een fatsoenlijk man zich zal wachten gelijk hij met schaamte de woorden Thorbeckianisme en Thorbeckianen uit het, beschaafde spraakgebruik zal weren. Het biijke, dat een rechtvaardig, bekwaam, werkzaam, vrijheidlievend ministerie, zooals een vrij volk begeert en alleen kan dulden, in Neder land steeds vasten bodem vindt, onverschillig öf Thorbecke of v.d. Putte of een ander met de samenstelling ervan heiast is geweest 1 Uiiuail. Bij de Kamer is een ontwerp ingediend tot wettiging der buitengewone, op eigen gezag door den minister van binn. zaken genomen maatregelen, tot, weering der veepest. De Kamer heeft dien bewindsman onmiddelijk dank gezegd voor bet. door hem verrichteen den 30 zijne maatregelen goedgekeurd met 70 tegen 4 st., terwijl 7 leden buiten stemming bleven. E JU «_E De Geheime Raad der Koningin heeft den 20 de vroeger gemaakte verordeningen op het, verplaatsen van vee, ook toepasselijk verklaard op het vervoer van huiden en afval van wegens besmetting afgemaakte runderen, alsmede op dat van mest, hooi, stroo enz., welke de besmetting zouden kunnen mededeelen. Yan 13 tot 20 Januari zijn aangetast 10041 runderen, zijnde sedert den aanvang der ziekte 107,098, waarvan ge storven 63905, afgemaakt 16135 en hersteld 11831. In het verslag der regeeriugseommissiebelast, met het instellen van een onderzoek naar de toepassing der vaccine als voorbehoedmiddel tegen de runderpest, w-rdt. verklaard, dat dit middel niet proefhoudend bevonden is. Den 25 is te Glasgow eeue vergadering gehouden ten gunste eener parlementaire hervormingen daarin besloten om eene petitie aan het Lagerhuis en eene deputatie aan graaf Russell te zenden. Te Manchester had den 30 eene dergelijke bijeenkomst plaats, waarin niet alleen op uitbreiding van het stemrecht en betere indeeliug der kiesdistrictenmaar ook op invoe ring der geheime stemming werd aangedrongen. De policie te Dublin en elders ontdekt, van tijd tot tjjd nog bewaarplaatsen van wapens. Den 27 werden te Dun- dalk bij het lossen van een stoomboot eenige kisten met geweeren in beslag genomen. Den 28 is te Dublin eene proclamatie aangeplaktwaarbij verhoogde premiën worden uitgeloofd voor het opsporen van Stephens. Zijne aanwijzing zal beloond worden met 1000, zijne gevangenneming met evenveelen de aanwijzing van personen die hem hebben geherbergd of voortgeholpen met. 300. Indien de aanbrenger medeplichtig is aan zijne ont snapping erlangt deze geheele kwijtschelding van straf. De fenian Hepburn is tot 10 jaren gevangenisstraf met zwareu arbeid veroordeeld; Fotlerell is vrijgesproken. Het hoofd der r. c. geestelijkheid in Ierland, dr. Culten, heeft de feniansche samenzwering op nieuw nadrukkelijk veroordeeld, bij herderlijken brief, welke 1. I. Zondag in alle kerken te Dubiin is voorgelezen. Bij proclamatie van 31 Jan. heeft het iersche bestuur een aangekondigd concert en andere openbare vermakelijkheden verboden welker opbrengst bestemd was tot ondersteuning van de gezinnen der in hechtenis zijnde feuians. Den 1 Eebr. is de zitting van het Parlement geopend. Het Lagerhuis heeft, den heer Evelyn Denison met alg. st. als voorzitter herkozen. FUASKHIJK. De minister Baroche heeft den herv. kerkeraad te Parijs inlichtingen gevraagd omtrent het ontslaan van den predi kant Paschoud eu die handeling in strijd met de wet ge noemd- De president van den kerkeraad heeft daarop schrif telijk geantwoord, dat alle voorschriften der wet zijn in acht genomen en dat men met voornemens is een nieuwen pre dikant te beroepen zonder de medewerking der regeering. Het, Wetg. Lichaam leeft, de geloofsbrieven 'van graaf IValewski goedgekeurd het onderzoek was ingesteld op de aanmerking van den heer Glais-Bizoinaangezien de heer iPalewski zijn ontslag als Senaatslid genomen had, om als Afgevaardigde verkozen te kunnen worden, en door den Kei zer tot voorzitter der Kamer is benoemdalvorens zijne verkiezing in orde was bevonden. Ook de verkiezingen der heereu Larrabure en Chesnelong zijn goedgekeurd die van den laatste echter met 160 tegen 62 stemmen De heer Larrabure was reeds vroeger lid, maar nam zijn ontslag als lid van een district waar de heer Chesnelong hem opge volgd is, om in een ander opengevallen district verkozer.ate worden. De oppositie beweerde dat men zich niet als can- didaat kan stellen, zoolang een ingediend ontslag niet dooi de Kamer is aangenomen. Het blad la Presse heeft eene eerste waarschuwing ontvangen, hebbende de Kamer aangeraden om het. bewind naar hare hand te zeiten, door het, buiten de mogelijkheid le stellen om het, leger voltallig te houden en daardoor de gunst te winnen van 100,000 jongelingen, die alsdan hunne familiën niet behoeven te verlaten. De uitgevers van ude 4 Evangeliënmet aanteekeningen van wijlen P. J. Proudhon(een werk dat niet voor de pers geschreven is), zijnde de heereu Lacroix eu Eerboeckhocen zijn den 26 ieder veroordeeld tot.1 jaar gevangenisstraf en 1500 fr. boete, eu de drukker tot 3 maanden en 300 fr. en zulks wegens krenking van het godsdienstig gevoel der belijders van de erkende eerediensten. Den 22 hebben eeuige studenten te Parijs den kreet van «leve de republiek" aangeheven 8 hunner zijn in hechte nis genomen. Onder het vreemdenlegioen in Algiers worden vrijwilli gers aangeworven voor het pauselijk leger. ITAi-IK. Het wetsontwerp tot opheffing der onderprefecturen en dat tot opheffing der kerkelijke eorporatiën zijn ingediend. Bij het laatste wordt voorgesteld om de ontbonden geeste lijken een pensioen toeteleggen naar gelang van den leef tijd en om het aantal bisschopzetels te verminderen tot 69, met bezoldigingen van 12000 tot 24000 fr. Tot de belast ingoutwerpen van den minister Saialoja be hoort eene verhooging der belasting op de inkomsten tot 10 p. ot. van het zuiver bedrag. KKSêKKS.IJEiE STAAT. De H. Stoei heeft, eene leening van 50 millioen fr., tegen den koers van 64gesloten met den bankier Kolbals ver tegenwoordiger van eenige duilsche huizen. De aartsbisschop van Spoleto heeft de aandacht gevestigd op eenige wonderbare genezingen door een Madonna-beeld. Hij schrijft die toe aan de afkondiging van het leerstuk der O. Ontvangenis. De vrijmetselarij noemt hij te gelijker tijd //eene duivelsehe instelling, die den geest, des kwaads tot opperhoofd heeft, en haat, gezworen heeft aan de Voorzie nigheid de altaren en de troonen." N«®RWE«EW. De Storthing, welke om de 3 jaren vergadert, heeft het voorste! om jaarlijks bijeentekonien met eene meerderheid van 2 st. verworpen, voornamelijk om de moeielijke reis uit de afgelegen gewesten. OOSTENRIJK. Den 29 zijn de Keizer en Keizerin naar Pestli vertrokken en 's namiddags aldaar feestelijk ontvangen 's avonds was de stad algemeen geïllumineerd. In den hongaarschen Landdag zijn thans 3 partijen: het groot,e centium, dat. der^ leden telt, onder de Jeiding van graaf Üeakde rechterzijde, aangevoerd door graaf Apponyi, en de linkerzijde door den heer Ghicsy. De minister Belcredi heeft aan den stadhouder van Tyrol doen weten, dat. de administratie zich voortaan over al de aangelegenheden der tyrolsehe protestanten zal te verstaan hebben met den Landdag. 20 Van de 46 leden van die vergadering zijn voor de gelijkstelling der verschillende eere diensten gestemd. Aan den Landdag van Boheme is het keiz. besluit mede gedeeld waarbij voor het middelbaar onderwijs het duitsch en het czechisch worden gelijkgesteld, Van staatswege zullen 2 schepen onder bevel van den s. b. n. TegethojjTeene wetenschappelijke reis ondernemen naar de oost-aziatische wateren. I De centrale congregatie voor Venetie heeft het hervor mingsplan uitvoerbaar verklaard mits sommige wijzigingen betreffende het in stand blijven der provincie Venetie met het daarbij behoorende grondgebied IS U"I SE BT. Het hof van appèl te Berlijn verlangt, dat de holsteinsche publicist dr. ilay door den genl. v. Gablem in hechtenis ge nomen en naar Berlijn gezonden zal worden, als schuldig aan beleediging des Konings. De lauenburgsche commissie van het Huis der Afgevaar digden heeft met groote meerderheid van stemmen besloten om voortestellendat de vereeniging van het hertogdom Lauenburg met de pruisisehe Kroon rechtens niet geldig is, zoolang daaraan de toestemming der beide Huizen van den Landdag ontbreekt. De ministers zijn niet in de bijeenkom sten dezer commissie verschenen, maar graaf Bismarck heeft haar geschrevendat de regeering zich buiten deze parle mentaire kwestie zal houden, ook daarom wij! de schade vergoeding aan Oostenrijk niet uit. de staatskas betaald is. Het hooge gerechtshof heeft de heeren Twesten en Frenzcl vervolgbaar geacht, en dus het beginsel aangenomen, dat Afgevaardigden in regten betrokken kunnen worden wegens redevoeringen in hunne kwaliteit gehouden. B(TSI/AM«. De handelsstand te Moscou heeft een luisterrijk feest ge geven aan de americaansche ambassade, bij gelegenheid der aankomst van den genl. Clay, gezant der Ver. Staten. Polen. Bij Keiz. besluit wordt de oprichting verordend van gymnasiën en normaalscholen voor poolsche", russische, vereenigd-grieksche, duitsche en lithausche knapen; op alle moet de poolsche en russische taal en geschiedenis onderwe zen worden. De wereldlijke geestelijkheid zal belast worden met het kerkelijk onderricht. SEEKS WS.ÏK-Iiei.STEIN De eerst door den genl. v. Gablem verboden vergadering van afgevaardigden der sleeswijk-holsteinsche vereenigingen is later toegestaanop voorwaardedat er geene besluiten zouden genomen wordenen den 23 te Altona gehouden en door 3 a 4000 personen bijgewoond. De stedelijke ambtenaar Firjahn te Sleeswijk is bij den genl. Manteuffel ontbodenwegens het weigeren eener prui sisehe ridderorde. De aanzienlijkste administratieve betrekkingen in Sleeswijk zullen voortaan rechtstreeks door den Koning van Pruisen, de mindere door genoemden generaal begeven worden. SPAWK. In de provincie Saragossa en in de bergen van Catalonie zwerven nog gewapende benden opstandelingen. .De kapitein- generaal van laatstgenoemde provincie heeft de alcades aan geschreven om de insurgenten die binnen 4 dagen in on derwerping komen niet te bemoeilijken. De regeering heeft in den Senaat verklaard van voornemen te zijn om bezuinigingen intevoeren maar dat die niet de organisatie of de getalsterkte van het leger zullen betreffen. 2 Chilische kaperschepen hebben zich in de spaausclie wa téren vertoond en de kustvaarders van Valeucia reeds over last aangedaan. Uit America verneemt men dat bet, pontonschip Domiiellu door een chilisch vaartuig is vermeesterd. Het ministerie, heeft een wetsontwerp ingediend tegen de vrijheid der drukpers en tegen het recht van associatie. Z WIT SE R E A A19 De stemmingen der burgers en der kantons over de in de Boudsconstitutie te Lengen veranderingen, hebben tot de uitkomst geleid, dal alle wijzigingen verworpen zijn, be halve die welke strekken tot het verleenen van onbeperkte gewetensvrijheid en tot opheffing der belemmeringen welke tegen de nederzetting in sommige kantons, ter zake van geloofsbelijdenis, bestonden. VEKEENIODE STATEN. Hel fenian-congres is voor onbepaaldcn lijd verdaagd, heeft de litels van //President" en //Senator" afgeschaft, bepaald dat hel hoofd van het bestuur den naam zal voeren van Head-cenlre en bijgestaan worden door een Ceutralen Raad de gewezen President. O'Mahony tot Hoofd voor 1866 benoemd en Boberts met de Senaatsleden uit de broedeischap verbannen. De President Johnson had reeds vóór het besluit van het Congres, om de troepen niet uit de zuidelijke Staten terug- teroepenbevolen om zulks wel te doen. De secretaris Stanton had uit vrees voor de radicale partij die bevelen in Virginia niet, gevolgd. De President lie ft. zich hierover zeer verontwaardigd betoond, en gelast om, niet alleen in Virginia, maar in alle zuidelijke gewesten, met het terug trekken voorttegaan. Het onlangs gegeven bevel om al de negertroepen in Texas te ontslaan is ingetrokken. De troepen in Alabama en Georgia worden, op aandrang van den genl. Grant, voor eerst niet teruggeroepen, omdat die Staten nog te onrus tig zijn. De Senaat heeft, met. 25 tegen 12 st. het voorstel ver worpen van den heer Chandlerom de diplomatieke betrek kingen met Engeland aflebreken, wegens het weigeren der vorderingen betreffende de Alabama. De President heeft 122 niet in actieve dienst zijnde ge neraals ontslagen. Het Congres heeft met 116 tegen 54 st. het stemrecht toegestaan aan de negers in het district Columbia. BINN'FN'LANTS De Koning heeft aan den minister Franssen v.d. Putte de samenstelling van een nieuw kabinet opgedragen. Staten-Generaal. Bij de 2e Kamer zijn ingediend wets ontwerpen tot regeling der verleening van concessiën tot regeling van het toezicht op fabrieken en inrichtingen die schade en gevaar kunnen veroorzaken cn tot regeling van het toezicht op het gebruik van stoomtoestellen. Eerbewijzen. Den 30 Januari werd den heer J. Idema Greidanusdie sedert ruim 15 jaren als rijks ontvanger, en in verschillende besturen en commissiën te Enkhuizen werk zaam wasdoor eenige zijner vrienden bij gelegenheid van zijn vertrek naar Harlingentot souvenir, een keurig be werkte zilveren inktkoker met toepasselijke inscriptie aan geboden. Scheepvaart. Op ult° December bestond de koopvaar dijvloot uit 2203 schepen, metende 269,338 last, legen 2227 schepen van 271,476 I. op het einde van 1864. In 1865 zijn ingeklaard nederl. vreemde g 3270 en 4631 schepen met 1,756.574 t. en 649 F* (in '64 3831 uitgeklaard: 2312 (in '64 2212 Veepest. 4164 h 1,692,593 n 566) E5' 2785 1,289.280 2657 n 1.214,757 Van 13 Dee. tot Jan. zjjn in Zuid-Holland aanget. gestorv. 2034 280 totaal 29031 8966 in Utrecht 424 148 van 20 tot 27 Jan. 259 147 totaal 2393 937 afgem. 226 7410 65 3691 3755) hersteld 218 9896 203 244 1170 Te Oosterhout heeft zich de ziekte goopenbaard, waarom 15 beesten zijn onteigend en afgemaakt. De directie van het Paleis van Volksvlijt heeft tegen 13 Eebr. eene vergadering opgeroepen van belanghebbenden ter bespreking der veeziekte. Aanbestedingen. Den 27 te Breda het bouwen eener r. k. kerk voor de parochie van S. Barbara, aan C. Kuyck voor f 140,000. Misdrijven. In den morgen van den 29 is nabij Vol lenhoven liet lijk gevonden van eene vrouwelijke dienstbode, die op gruwelijke wijze vermoord was. Een nog geen 20jarig persoon, tegen wien vermoeden is ontstaan, is gevangen genomen. Bijzonderheden. Uit verschillende plaatsen wordt ge meld dat, zich jongelieden verbinden ais vrijwilligers voor het pauselijk leger. De vrijwillige bijdragen voor den Paus beliepen hier te lande op 1 Eebr. f 135,155,98^-. Koloniën. Bij proclamatie van 1 Januari heeft de gon

Alkmaarsche Courant | 1866 | | pagina 2