ïsBffir- ALKMAARSCHE COURANT V. O. Achl en z es tigs te J aargang. BIJBLAD bekorende tot de ALKMAARSCHE COURANT van Zondag 4 Februarij 1866. bu: Thorbecke en van de Putte. crichteu. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgen, tussehen 8 en 9 ure. Prijs per jaar 8,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post ƒ4, Brieven franco aan de Uitgevers HER M". CO STEK ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelrecht voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 uuringezonden berichten een dag vroeger. .1 WTS-l- Mj i bla las ve me zie de. de be 27 brc vot da Gei i voc lote die bre I brot gee da; het bij staa gein oudi V daut dieu lijke ziel ver' noo den BI breni D: Bim, 6- al komt Te lef eene fischi ZOF van 1 e AU den 2 BU breng Dal den goedg invord A den 10 brenge Dat dag kenooï GEM E EKTEBA^UB Zitting van den 7 Februarij 1866, No. 2. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig 10 leden. Afwezig de heeren Jhr. 1). C. de Dieu Fontein Verschuir, Mr. J. E. Nuhout van der VeenT. L. Koorn en Mr. IV. van der Kaai/. De vergadering geopend zijnde, worden 1. Het nieuw benoemde lid, den heer M. Cohen Stuart, door den Secretaris afgehaald en binnengeleiden neemt dezelve na aflegging van de bij de wet voorgeschreven eeden als lid van den gemeenteraad zitting. De vergadering telt alsnu 11 leden. 2. Zijn de notulen der vorige vergadering gelezen en goed gekeurd. 3. Is door den Voorzitter mededeeling gedaan van den afloop der aanbesteding van de gemeentewerken, en dat de zelve zijn aangenomen 1°. het schoolgebouw aau de Oude Grachtdoor Dh. Ver laan 8f Zoon, te Zaandam voor f 26170,2°. onderhouds werken aan gebouwen en scholendoor J. H. Middeldorp voor 3800,3°. straten wallen en bruggen door dezelf den voor 14800,4°. levering en vervoer van materialen voor de buitenwegen door M. Haasbroekvoor f 3996, alles te zamen voor f 48766,of 2634,beneden den minsten inschrijver in massa voor f 51400,en f 5952,71 beneden de som der raming. Voor kennisgeving aangenomen. Daarna zijn gelezen de volgende ingekomen stukken, als: Van HH. Gedep. Staten: 4. Besluit van goedkeuring op den afstand van een gedeelte van het waaggebouw, ten dienste van den Rijks telegraaf. 5. Missiveten geleide van het Koninklijk besluit tot goedkeuring der belasting op het personeelde honden en publieke vermakelijkheden. 6. Besluit van goedkeuring op den afstand van grond aan J. Kenp. Alle voor kennisgeving aangenomen. 7. Missive, houdende mededeeling dat de heffing van plaat selijke directe belastingop den voet waarop zij is voorge dragen, voor één jaar is goedgekeurd, doch in de grondslagen veranderingen worden geeischt. Verzonden om berigt aan de commissie van financiën. 8. Authorisatien tot den openbaren verkoop van een stukje grond buiten de Friesche barrière. Voor kennisgeving aangenomen. Van de commissie van financien 9. Rapport op de rekening van de kamer van koophandel en fabrieken over 1864. Op de conclusie van het rapport goedgekeurd. 10. Idem op het voorstel tot het verstrekken van gratifi catie aan den hoofdonderwijzer van Amerongen voor de I e- diening der tusschenschool en de waarneming der normaal lessen gedurende de vacature der betrekking van hoofdon derwijzer bij de tusschenschool. Op het voorstel besloten tot de toekenning eener gratificatie van ƒ150,benevens 16,66j toelage voor de normaallessen. 11. Idem op de voorgestelde voorloopige regeling der gemeentebegrootingdienst 1865. Ingevolge de voordragt geauthoriseerd. 12. Idem op de rekening der stads bank van leening, over den jjjre 1864. Goedgekeurd en vastgesteld tot een bedrag van 107208,74 in ontvangen f 104988,55J in uitgave, meteen batig saldo an f 2220,18|- in kasgeld, en een winst per balans van 381,59. 13. Verzoek van HH. regenten vau het Burger weeshuis, om ten aanzien der overlegging van plannen voor de stichting van een gebouw, diligent worden verklaard. Ter lezing voor de leden op de secretarie nedergelegd. 1"4. Jaarlijksch verslag van den heer controleur der plaatse lijke belastingen omtrent den gang en uitkomst der opbrengst van de plaatselijke middelen over 1865. Voor kennisgeving aangenomenmet verzending aan de commissie voor de jaarverslagen. Van Burg. en Weill. 15. Mededeeling van en voorstel van jantwoord op eene missive aau het gemeentebestuur van Hoornbetreffende de herstelling van de brug over de Schermer ringvaart bij Ursem. Overeenkomstig het voorstelbesloten aan het gemeente bestuur wan Hoorn mede te deelen dat de raad, na nadere overweging van de ter zake gewisselde stukkenbij zijne vroegere beschiklcing persisteert, en geen term vindt om daarop terug te komen. 16. Ontwerpbesluiten tot afstand van grond en vergunning tot gebruik van water aan den heer 11. J. Bruinvis. Besloten tol den verkoop van 67,5 vierk. cl grond buiten de Schermer barrière tegen 4,per elen de vergunning tot tijdelijk gebruik van gemeentewater, tegen de gewone re cognitie. 17. Voorstel betreffende de beplanting van het terrein bij de Boompoort. Met uitzondering van het gedeelte ter zijde van de be strating langs het Noord-Hollandsch kanaal, aangenomen. IS. Idem tot beschoeijing van een gedeelte wal langs het jaagpad aau de Breelaan. Op de voordragt besloten. 19. Rapport op het verzoek van den heer IV. Feltrup, om vergunning tot gebruik van water tussehen de Texelsclie en Berger barrièretot berging van houtvlotten. Het gebruik van het gevraagde water toegestaandoch het tweede gedeelte van het verzoek, om uitdieping van de gracht, buiten beslissing gelaten. 20. Rapport op een verzoek van HII. kerkmeecteren der Hervormde gemeeute, betreffende de wegneming der boomen op het voormalige kerkhof bij de Groote kerk. 21. Aanbevelingslijsten van de heeren Dr. P. J. C. Lucht- mansDr. J. van Leeuwen en Dr. J. Brantjestot de be trekking van geneesheer, en van de heeren A. A. GouweI). Dorbeck en G. T. Odijktot die van heel- en verloskundige bij het gasthuis, mitsgaders voorstel ten aanzien van derzelver bezoldiging. 22. Verzoek van Mej. K. S. de Neve om ontslag uit de betrekking van hulponderwijzeres aan de openbare school voor meisjes. 23. Idem van de hoofdonderwijzeres der meisjesschool, dat ingeval eene latere benoeming in de opentevallen betrekking van hulponderwijzeresdaartoe eene franjaise moge worden benoemd. Alle de Nos. 20, 21, 22 en 23, ter lezing voor de leden nedergelegd. 24. Verzoek van C. Kater Cz., om afstand van 200 kub. ellen lossen grond. 25. Idem van H. Haarmansom een waterafleiding in het gemeenteriool bij het Wildemanshofje. Beide aan Burg. en IVeth. om berigt. 26. De vergadering is opgeheven. Te Alkmaar bij HERM». COSTER ZOON. Alkmaar, 10 Feb. 1866. A. MACLAINE PONT. De Secretaris SPANJAARDT. Weer is een week voorbijgegaan, en nog duurt de miuis- teriëele crisis, nog is het ministerie niet volledig, en wat zeer onaangenaam wordt nog altijd is de sluierdie de breuk in het, Kabinet en den tegenwoordigen toestand bedekt, niet opgeheven. Blijkbaar tasten verschillende bla den die toch goed ingelicht konden zijnin het duister rond, of achten het althans niet geraden het duister te ver drijven. Benige nemen een houding aan alsof zij er meer van weten dan het algemeen, doch wachten zich wel hun rgeheim" te verraden. Het Handelsbladde {Oude) Rotter- damsche en de Nieuwe Rotterdamsche Courant verklaren zich niet voldoende ingelicht om reeds nu een oordeel te vellen. Het Dagblad van Zuid-Holland en 's Gravenhage spreekt alsof het meer weet dan het wel zeggen wil. In de Mid- delburgsche Courant wordt de begeerte van den heer v. 4. Putte om Gouverneur-Generaal van Oost-Indië te worden als de oorzaak van de breuk voorgesteld, maar hei, Dagblad het bekende dat goed bevalt moet men handhaven tesen het onbekende maar niet tot. eiken prijs. Thorbecke's bekwaamheid talent en zedelijk overwicht zijn bekend en moeten niet lichtvaardig opgeofferd worden. Scheuring moet zooveel mogelijk voorkomen de eendracht onder de libera len bewaard worden maar niet tot eiken prijs. Als die eendracht eens niet anders te behouden ware dau door voortdurende toegevendheid aan het erkende hoofddie in ondergeschiktheid zou ontaardendan moet zij worden prijs gegevendan mag het, liberalisme niet langer door het voor voegsel Thorbeckiaansch nader worden omschreven zonder dat het daarom nos als Pulteaansch mag worden geken merkt. 't Heeft inderdaad geen nadere bepaling noodig, en blijft het zuiverst zonder die bijvoegingen, 't Behoud van Thorbecke in een liberaal ministerie is zeker van groote waarde, maar onmisbaar is hij niet, mag hij niet zijn. Is er reeds scheuringbestaat er reeds verdeeldheid onder de liberale partij Ja. zegt de Arnh.Ct. Neen, zeggen wij. Maar er kan verdeeldheider kan scheuring ontstaan laat ons die niet bevorderen. Er kan persoonlijke verwijdering persoonlijke veete en twist tussehen vroegere vrienden be staan maar dit behoeft nog geen scheuring in de liberale partij te brengen. Als Thorbecke en v. d. Putte niet langer in als de beslissing des oals toch ook beweerd le ontslag van den een rolge haddan blijkt sommige, omtrent vele linisterie v. d. Putte nog n Thorbecke omdat het bestaan dan moet het Hing voleen een ander m dan Thorbecke. Als ckianen zijn, die zich niet ;bied van wetgeving of ren. Ct. bare stelling dat politiek van Thorbecke ir opzettelijke uitsluiting ich heeft doen kennen nieuwe ministerie niet eden door de liberalen meer bepaald Thorbec- t». ten de bekende dichter loning van Pruisen ver- ig met Italië te teeke- s van de erkenning van naam te zetten, 'ijkheeft zich tot do die juristen-congres ge- me algemeens vergade- men protesteereu tegen if te Beriijnin zake de I». n door de veepest a&n- den aanvang der ziekte .fgemaakt 16742 en her en 2 Febr. zijne zittingen gestelden zijn 5 vrijge- dier stad heeft den 1, Doionshire, eene verga- den toestand des lands g der veiligheid een- de maatregelen tot fnui- eu om de regeering in n. missie benoemd tot be- dicie-macht in Ierland elde manschappen en is ■en en woelingen te keer en van misdadigers, n het Parlemcntgeopeud; ijke Keizer van Japan de Als intedienen wets- dng der doodstraf, tot issementenen tot wij- ,t deze voor belijders van stoot meer kan geven, ing verklaarde zij alleen, tduurde. een adres van antwoord e beraadsla ing hebben laakbare zorgeloosheid n. Door leden van het eering zulke maatrege- staatsregeling veroor- nent stond om strengere ,g genomen als lid van wordt vervangen door irlog, en deze door lord partement. I. ie Indèpendance weder tegen 58 st. besloten, de amortisatie terugte- I TAL. IE. De regeering heeft haren gezant te Madrid gelast ophel deringen te vragen over de uitdrukkingen ten aanzien van Italië, voorkomende in de aan de Cortes medegedeelde be scheiden. nONTEKRIJH. De Lauddag van Croatie verklaard zich bereid tot het be noemen eener deputatiedie met eene deputatie van den hongaarschen Rijksdag onderhandelen zal over de grond- slasen eener vereeniging van beide landen. In eenige voorname steden zal de Rijks polieia vervangen worden door eene gemeentelijke policieu Aan den zweedschen consul-generaal te Triest is vergun ning verleend om, behalve de handelsbelangen der bewoners van het voormalige Koningrjjk Sardiniëook die van de bewoners der overige deelen van het Koningryk Italië waar- tenemen. De hongaren zijn nog opgetogen over de toespraak dpr Keizerin by hare komst te Pesthuit het hoofd en in de nationale taal gedaan. De gemeenteraad van Venetie heeft met 33 tggea 2 st-

Alkmaarsche Courant | 1866 | | pagina 5