Knipsel. Jngcsoubcu jSMufifceu. Een stokoude gebuur. SM.tbs Hlicuvus besloten om zich niet met het oostenrijksche hervormings plan intelaten. Den 6 is in den hongaarschen Landdag het ontwerp adres van antwoord voorgelezen. Het komt neder op de volgende eischen: aanstelling ran een volledig hongaarsch ministerie, wederinvoering der nationale comitaten practische toepas sing van de erkenning der rechts-continuïteitterzijdestelling van het Februari-patentoproeping van Croatie en Zeven bergeneen constitutioneel gouvernement, zoowel aan deze als aan gent zijde van de Leitha. PORTUGAL. De zeer vrijzinnige wet op de drukpers is door de beide Kamers goedgekeurd. PRUISEN. De liberale leden (van het Huis der Afgevaardigden heb ben eenparig besloten een voorstel intedienen tot protest tegen de beslissing van het gerechtshofwat betreft de vervolgbaarheid der leden ter zake van in hunne kwaliteit uitgesproken redevoeringen. Den 3 werd dit door den heer Hoverbeck bij de Kamer ingeleid en in handen eener com missie gesteld. Het voorstel van den heer Virchow betreffende Lauenburg werd denzell'den dag. na het verwerpen van 2 verzachtende amendementen, met 251 tegen 41 st. aangenomen. De mi nister v. Bismarck bestreed het nadi ukkelijk en deed daarbij blijkendat de regeering het zoogenaamde Februari-pro- gramma losgelaten heeft en thans eene personeele unie van Sleeswijk en Holstein met Pruisen op den voorgrond stelt. De regeering heeft geweigerd aan de commissie ad koe de verlangde stukken overteleggenbetreffende de wijzigin gen gemaakt in de overeenkomst met de Keulen-Mindener spoorwegmaatschappij de commissie stelt nu eenvoudig voor te verklaren dat die overeenkomst strijdig is met de con stitutie en dat de daaruit voortvloeiende verplichtingen niet verbindend zijn voor de schatkist. De rechtsgeleerde commissie van het Huis acht het ver hinderen van het Keulsche-Afgevaardigden-feest strijdig met de grondwet keurt het af dat de minister zoodanige on wettige handeling niet verboden en op de gedane klachten niet geantwoord heèft en meentdat de beambten die in hunne functiën het feest belet hebben deswege vervolgd behooren te worden. SLEES WIJK-1IOLSTEIN. De genl. v. Gablenz heeftals stadhouder van Holstein de rechtbank te Berlijn, die van hem de uitlevering van d''.May verlangd had, verwezen naar de recht bank te Altona. Ben zeker aantal leden der holsteinsche Sl enden heeft aan dien genl. een schrijven gericht, met dringend verzoek, dat. die vergadering op nieuw bijeengeroepen moge worden. SPANJE. De Gedeputeerde Mojano heeft het voorstel gedaan om 300 millioen realen te bezuinigendewijl de inkomsten de uitga ven behooren te dekken en de belastingen niet hooger opge voerd kunnen worden. De Afgevaardigden hebben een amendement op het adres van antwoord tot, afkeuring der erkenning van Italië met 100 tegen 65 st. verworpen. Bij het door de regeering ingediend ontwerp worden niet slechts de staatkundige, maar ook alle andere vereenigingen van meer dan 20 personen, die zich met, letterkunde en der gelijke onderwerpen bezig houden verboden. Dit verbod is niet toepasselijk op tijdelijke kiesvereonigingen. E G A P T E. De overeenkomst tusschen den Ouderkoning en de Suëz- maatschappij is geteekendalle geschillen zijn tot genoegen van partijen vereffendde scheidsrechterlijke uitspraak van Keizer Napoleon is in den ruimsten zin toegepast. De Onderkoning heeft last gegeven tot aanleg van een spoorweg tusschen Ismaëla en Cairo. VEREENIGDE STATEN. 12 Tot de feniansche broederschap behoorende gewezen officieren der federalistendie naar Ierland gezonden waren om de samenspanning te bevorderenzijn zeer ontmoedigd teruggekeerdaangezien zij gevaar liepen van gearresteerd te worden en de bevolkingbij gebrek aan wapenen onver mogend is om iets te ondernemen Óok in Florida heeft de tijdelijk aangestelde gouverneur last bekomen om het bestuur overtedragen aan zijnen door de bevolking gekozen opvolger. De minister Seward heeft den genl. Sheridan te Nieuw- Orleans gelast een onderzoek intestellen aancaande de ver meestering van Bagdad en de schuldigen te straffen. She ridan heeft daarop genl. Crawford, als hooldaanlegger, ge vangen doen nemen. De genlIVeitzel, wiens hoofdkwartier te Brownsville gevestigd was en die klaarblijkelijk van den toeleg kennis heeft gedragenis teruggeroepen eu vervangen door genl.Stoneman. De fransche gezant t,e Washington heeft ophelderingen wegens het gebeurde gevraagd. MEXICO, In het, begin van Januari is een corps bestaande uit afgedankte americaansche militaren en andere gelukzoekers, aangeworven door den ontslagen genl. Crawfordonder bevel van zekeren Reed, over de Hio-grande getrokken, en heeft het den 5 het stadje Bagdad overrompeld de keizerlijke he- zetting daarvan gevangen genomen en eenige manschappen gedood. 40 Oostenrijkers wisten aan boord van een kanon neerboot te ontsnappen maar 300 mexicaansche militairen voegden zich bij de aanvallers en namen deel aan de plunde ring. Den volgenden dag werd de plaats beschoten door een fransch oorlogschip, welks vuur krachtig beantwoord werd. Sedert ziju de overweldigers nog door een paar honderd man uit Texas versterkt geworden. Chiuahua is weder door de frauschen bezet. Juarez bevindt zich te PasodeNorte, aan de Rio grande. KUiB-s MER IC A De toegang aan chilisehe kaperschepen te Montevideo ont zegd zijnde zijn de betrekkingen tusschen Chili en Uruguay afgebroken. KINNENLAN». Het poruaansche gepantserde ramschip Independancia is op de reede van Neuzen verschenenwaarschijnlijk om op spaaDsehe koopvaarders te loeren. Het fregat met stoom- v'ermogen Adolf, hertog van Nassau is derwaarts gezonden om vijandelijkheden in onze watered te beletten. De forten te Vlissingen zijn uit voorzorg met scherp gewapend aan gezien nog 2 peruaansche schepen verwacht worden. 2, M. heeft, het, verzoek om ontslag der heeren Thorheeke en Olivier aangenomen onder dankbetuiging voor hunne gewichtige 'diensten. Als ministers van hinn. zaken justitie en financiën zijn opgetreden de heeren GeertsemaMr. C.J. Pickékantonrechter te Tholenen P. P. Bosse. De heeren Fransen v. d. PutteCremers en genl. Blanken be houden hunne portefeuilleszijnde laatstgenoemde tevens a. i. met die van marine belast. Benoemingen. Z. M. heeft benoemd tot luit. ter zee 2e kl. dewadelbarst le kl. IJ. G. Hildebrandt. De hoogleeraar J. v. Geuns te Amsterdam is aangewezen om Nederland te vertegenwoordigen op de te Konstantino- pel te houden internationale gezondheids-conferentie. Visscherij. Blijkens het verslag der commissie voor de te Bergen in Noorwegen gehouden internationale tentoon stelling van voorwerpen betreffende de visseherijheeft Ne derland alle andere vreemde natiën overtroffenzijnde in het geheel 2850 nummers, waaronder 1630 uit Noorwegen zelf en 439 uit ous vaderland (door 38 inzenders) tentoon gesteld. Veepest. In Zuid-Holland zijn van 21 tot 27 Jan. aanget. 2135, gest. 261, afgem. 208 en herst. 164 e totaal 31165, n 9643, 7846 10962 S. Het karakter der ziekte wordt goedaardiger. In den Haar lemmermeer breidt zij zich langzaam uit, in het z.o. gedeelte» dat thans door militairen bewaakt wordt. Het is niet noodig geoordeeld daar het stelsel van afmaking toetepassen. Te Rozeudaal (N. Brabant.) heeft zich de ziekte geopen baard alsmede te Zwollerkerspel. De minister van binn. zaken heeftop verzoek van Z, M. commissaris in Overijsselhet houden van markten en ver- koopingen van vee in die plaatsen der proviucie waar zij niet geschorst zijn, verboden. De prov. Staten van dat ge west hebben den 6 f 100000 beschikbaar gesteld des noo dig voor de onteigening eu afmaking van ziek of verdacht vee. Feesten. Den 2 werd het. 25jarig bestaan der maat schappij Caecilia gevierd in de parkzaai te Amsterdam, door medewerking der maatschappij Arti et Amicitia luisterrijk versierd. De muzikale uitvoering door 150 personen werd geleid door den heer Verhuisten afgewisseld door de feest reden van prof. Loman en het verslag van den secretaris. Aanbestedingen. Den 2 te 's Hagedoor de vereeni- ging Licht, liefde, leven, het louwen van scholen en direc trice-woning, minsle inschrijver C. IV. v. d. Capellen te Vlaardingen, voor t 26790. Den 3 het leveren en stellen van dec ijzeren bovenbouw van de brug over de Maas te Venloaan J. Cocqueril te Seraing, voor 1 152.200. Den 5te Utrecht het vergrooten en verbouwen der r. c. S. Dominicus kerk aan F. Jansenvoor f 19.990. Den 7 aan de bureaux der staatsspoorwegen te 's Hage, liet. maken der landhoofden en pijlers, remmingwerken, duk dalven brughuisjes en zinkwerken voor de brug over de Oude Maas bij Dordrecht, minste inscltr. L. J. de Borst v. Doorn te Ameidevoor f 765.000. Bouwwerken. In eene vergadering van deelnemers in de Amstelhótel-maatsehappij den 2 te Amsterdam gehou den is besloten om hoewel voor niet. meer dan ruim 5) ton is ingeschreven, nogthans tot de oprichting der maat schappij overtegaan aangezien het bedrag toereikend is om het hoofdgebouw op de gelegde fundeering te stellen, met weglating der bijgewouweu. De gemeenteraad te 's Hage heeft den 2 besloten liet badhuis te Sclieveningen met. eene kürzaal en eetzaal te vergrooten. Gieten. De buitengewone bijdragen voor den Paus be liepen den 7 reeds f 149.089. Rampen. Deu 5 is de graanmolen van v. d. Laar te Echt bij Sittard door den bliksem getroffen en afgebrand. In den nacht van 6—7 Febr. is door den harden wind een blok woningen bij de Sassenpoort, te Zwolle ingestort. Misdrijven. Den 1 is de weduwe Het ting le Sneek in kaar bed vermoord gevonden. Als vermoedelijke dader is gearresteerd IV. de S.die naar men meldt zijne misdaad reeds bekend heeft. Het gouden oorijzer van de verslagene is in de regenbak ontdekt. In den avond van den 4 is de schoenmaker P.van De venter, van eene bruiloft te Apeldoorn huiswaarts keerende, door 4 personen aangetast en met messteken deerlijk ver wond. Hij heeft zulks in een herberg en aan eeu tolhek doen zien en is verder onderweg waarschijnlijk door bloed verlies fiezweken. Overleden den 6 te 's Hage, Jr. IV. J. C. ridder Huyssen v. Kattendijkeminister van marine, oud 50 jaren. Bij zijne benoeming tot minister was hij kapt. luitenant ter zee als luitenant ter zee le kl. heeft hij vroeger het bevel gevoerd over het japanselie oorlogschip Japan. Koloniën. Bij kon. besluit van 26 Jan. zijn bepalingen vastgesteld tot bevordering der ontginning van aardolie bronnen op Java en Madura. De gouv. genl. kan 5jarige vergunningen verleenen tot, het, doen van proefnemingen en de vinder van eene bron bekomt concessie tot 20jarige ont ginning, mits met toestemming en schadeloosstelling van den eigenaar van den grond. Stavts-Loterij. Trekking der 3e klasse. N13. 19178 f 25000, N°. 14240 5000, Nu. 1061 2000. N°. 3454 en 13506 1500, N°. 291. 5896, 10131, 12542 en 16507 f 1000. Men vraagt, of door de invoeging der toonlooze e vóór de achtervoegsels lijkloos en lingalthans na een scherpe medeklinker, niet. wat. veel wordt, te gemoet. gekomen aan de eischen van het, «voorzangers Nederduilsch" (Zie verma kelijke spraakkunst) ten behoeve van de heeren Slijmering en Wawelaar. Dr. L. A te IVinkel zelf verklaart,dat deze e in elk geval behalve in een temende uitspraakslechts zeer flauw gehoord e.n bij een eenigszins driftig of krach tig spreken zelfs geheel onderdrukt wordt; dat zij onder hel uitspreken als van zelve ontstaat., en alzoo volgens de aangenomen regels in 't geheel niet zou behoeven geschre ven te wordeD. Behoort, men, waar 't, zoo geschapen staat, toe te geven aan een naar men voorgeeft gevestigd doolt inderdaad zeer weifelend gebruik? En als de zaak twijfel achtig is, zou men niet weldoen partij te trekken vooreen «krachtig spreken" tegen een «temende uitspraak" Men be hoeft daarom de medeklinkers niet, op elkander te laten horten en stooten daartegen heeft Bilderdijk reeds gewaar schuwd ter wille van het zangrige onzer taal en toch schreef hij zangrig en niet zan-ge-rig. Arme welluidend heid, op wier rekening men de e invoegt, en aanleiding geeft tot een uitspraak" waardoor zeer duidelijk drie letter grepen gehoord worden in jon-ge-ling. tnan-ne-lykna-me- lijk de-ge-lijk (dat. lang niet deeg/ijk klinkt) vier in be- vat-te-lijk be min-ue-lijkvijf in on-be-ta-me lijk en zes in on-we-ten-scliap-pe-lijk 1 Onder de schoone samenstellingen of liever koppelingen waarmede onze taal bijna dagelijks verrijkt wordt men denke aan' de West-Java-koffie-cultuur-maatschappij ver dient opgemerkt, aangeteekend en bewaard te worden het woord spoed-bestelling. De eer der uitvinding komt toe aan de Hollandsche spoorweg-maatschappij. In het Handelsblad van 3 Februari staat te lezen: «Middelburg 31 Jan. Onlangs is door den kerkeraad der Waalschegemeente te dezer stede een besluit genomen, dat wel openlijk vermelding verdient. Men heeft nl. bepaald, dat, de giften, wélke bij dewekelijkschegodsdienstoefeningen ten behoeve der armen dier gezindte worden ingezameld doch waaraan geene behoefte bestaatvoortaan zullen worden afgestaan aan de armen der Nederd. Hervormde gemeente al hier, wier fondsen zich in eenen slechten toestand bevinden." 'tls zeker een goed besluit; maar dat een maatregel, waar door men van zijn overvloed aalmoezen afstaat aan zijn gebrek lijdenden broeder, openlijke vermelding verdient., als iets bij zonder loffelijksals iets buitengewoonsonder een volk dat de gelijkenis van deu barmhartigen Samaritaan kent is dat geen schande voor dit volk Den 31 Januari stierf te Koburg in den ouderdom van 77 jaren de Duitsche dichter Friedrich Rückert. Met K'órner Schenkendorf en Arndt deed hij in 1813 den Duitschen geest, ontwaken. Zijn bezielde zangen riepen het volk te wapen tot den heiligen strijd voor de vrijheidzijn machtige adem klonk als het lied der overwinningzijn «geharnaste sonnet ten" maakten onoverwinnelijkhij bezwoer Duitschiands zonen zich aaneen te sluiten zich naar elkander te voegen zoodat niemand door te dringen en zich breed te maken anderen mocht lastig vallenhij bezwoer vorsten en volkender wederkeerende vrijheid een vasten tempel tc bouwen in het vaderland. Eere zijn nagedachtenis! De kerktoren van Oudorp is voor afbraak verkocht. Indien den geboren Alkmaarder deze tijding een niet aan genamer! indruk heeft gegeven vreeze hij niet, dat hij zich van ietwat verholen teergevoeligheid moet, beschuldigen. 't Is waar, sentimentaliteit is een artikel zonder waarde in dezen degelijken handelenden en bedrijvigen tijden dat is goed 1 Maar er zijn zoo veel reden waarom de Alk maarder dien ouden toren met een gunstig oog beschouwt dat. hij heel goed niet onverschillig omtrent de aangekon digde amovatie en evenwel man van zijn tijd kan zijn. Onze eeuw wendt zich af van het sentimenteeie, doch zij doet, het gevoel niet in deu ban. Integendeelzij verleent in liooge mate der kunst hare belangstelling en spoort le vendiger dan hare voorgangsters ter genieting van natuur schoon aan al kost het verre reizen en daardoor belang rijke offers van tijd en geld ook van hen die beide voor hun bedrijf zoo hoog waardeeren. En terwijl de geschiede nis meer dan ooit burgerrecht in den gedachtenkring der beschaving heeft, en de legende op een juister prijs wordt geschat, getroost men zich buileuslands gaarne eenig ge vaar, wauneer het een uitstapje geldt, naar een veriatenen vervallen gebouw, door ouderdom eerwaardig en waaraan legende of geschiedenis een verhaal verbindt. Heeft men dat alles voor dingen van elders ten beste, dan moet men niet onverschillig zijn omtrent, dergelijke in de omstreken zijner woonplaats. Wij denken daarbij gcensins dat de toren wiens bestaan weldra is geëindigd een model van aesthetische bouwkunde- is, maar wat hiervoor in de plaats treedt Oudorp is voor Alkmaar een vertrouwde gebnur, naar wirn we het oog met. welgevallen richten, en de oude toren is de meest ka rakteristieke trek in het vriendelijk aanzien van het oude, getrouwe dorp. Dit beweren zal te beter worden erkend, indien we over eenige weken niets meer van den toren ont warenals hij voor altoos verdwenen is. Voor altoos verdwenen, die «oude getuige"! het oudste bouwgewrochturen ver in 't rond. Heeft men in den schemer van zijn dikke muren wel geziendan leest men op zijn metalen stemorgaan het jaartal 1593; zijn bouwtrant wettigt het vermoeden dat de toren zelve minstens een eeuw ouder is, en gaarne geven we onze meeniug op, voor die van eeu man van kennis welke op grond van verbanden in het metselwerk het gewrocht tot de elfde eeuw rekent. Dan stond die eerwaardige toren daar op veiligen zand bodem te midden van uitgestrekte waterplassen waarvan de Voormeer b. v. de grootste helft van het tegenwoordig Alk maar innam. Dan was die toren getuige van deu tijd, toen de volken van dit gewest, elkander bitter vijandig bestre den en beroofden. Hij werd verlicht door de vlammen die liet, dorp Vronen vernielden; zag de kasleelen Nieuw- burg en Middelburg opbouwen en in puin storten Alk maar toenemen in bloeihet, verrijzen der hooge muren, die het schoone werk in spilsboogstijl onzer groote kerk samenstellen den bouw van den tuchtigen en sierlijken Waagtoren en zijn muren hebben gedreund van liet kanon gebulder bij het vruchteloos geweld der Spanjaarden ter wijl de kogels der bevriende zijde zijn metselwerk schade deeden. Eindelijk die oude sombere getuige van het verleden zag het eerste zeeschip langs een voldoende waterbaan vau het. Nieuwediep naar liet IJ stevenenen het feest der opening van den spoorweg door Noord-Holland vierde hij meêNeêrlands vrije vlag wapperde boven den weerhaan, terwijl het gemeentebestuur van Oudorp reeds wijselijk had beslotendat, de oude toren had uitgedienden men zijn val door afbraak moest voorkomen Is een kerktoren een wijzende vinger naar den Hemel, het zij vermanend het zij voorspellend In den laatsten zin opgeva', heeft het iets bekoorlijks te denken, dat dit bouwgewrocht zijn taak ten opzichte van den omtrek heeft volbracht. Gesticht ten tijde van vijandschap, strijd en kom mer. zag hij langzamerhand de vrede zich vestigende handel toenemenvernielende waterplassen in welvarcude landouwen herscheppen en het onderling verkeer volmaken dit gewest" in een toestand, gelukkiger dan ooit te voren ver- laat hij en wordt tot puin gebroken, eer hij instort en den levende schade doet. Het is goed! de dooden moeten begraven worden maar een woord van ernst vergezetle den afgestorvene, en de ge dachtenis sterve niet! Van hier is daarvoor gezorgd en van elders heeft men de verrichtingen daartoe aan een bekwame hand opgedragen. Alkmaar, 9 Februari. R. Den 8 zijn door Burgemeester en Wethouders besteed de vol gende weiken het bouwen van eene burgerschool voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs en onderwijzerswoning, aan de Brillesteeg en Oude gracht, aan Verlaan en Zoon te Zaandam, voor f 26.170; het onderhoud der gemeente-ge bouwen bruggen en riolen het stellen van urinoirsver nieuwen van 3 vertrekken in het, stadshuisenz.aan J. H. Middeldorp alhier, voor 3800; het vernieuwen van eenige straten, wal muren schoeiïngen en bruggen, aan den- zelfde voor f 14.800en het, leveren en vervoeren der materialen voor de buitenwegen en voetpaden, aan M. Haas broek alhier, voor 3996. KURGEKLIJKE STA NO. GETROUWD. 4Feb. Samuel Benson en Lea la Balance, wed. van Hartog van der Linden. Gerrit Vader, te Alkmaar, en Jansje Lakemante Beemster. Levinus Johannes Schouten en Neeltje Tholen. -••• Gerardus Antonius Koppers en Gezina Pieters. 7 Mr. Jacobus Petrus Kraakman en Maria Geertruida Ibink Meienbrink. GEBOREN. 4 Feb. Vincenzo Guilio PasqualeZ. van Vincentius Julius Paschalis Boradori en Christina Boseh. Ilugo

Alkmaarsche Courant | 1866 | | pagina 2