Politick (©ocrzicht. ©SUckclijfcschc ücvichtcu. SiÏMÏÏiL oordeekl r tegenwerking der bijzondere school en kunstmatige bescherming der staatsschooluiet in 't belang van het onderwjjs en het onderwijsbehoevend vo-lkmaar uit par tijschap en vooroordeel. 7,no zal er altijd overvloedig plaats blijven voor goede bijzondere scholentot wering van sleur en routine bij rt staatsonderwijs zoo daarvoor inderdaad al gevaar mocht bestaan wat wij voor ons nog niet inzien. Ik ben in beginsel zeer gehecht aan de gemengde staats school zegt de heer Buystenzij het mocht blijken dat zij willens of onwillens partij kieze voor een bepaalde richting in de kerk. Gij, Groen, beweert dat de staatsschool niet neutraal isen gij tracht dit op allerlei manier te bewijzen doch te vergeefs. Zoo gij rt bewijs levertbeu ik uw bond genoot maar in plaats van bewijzen vind ik slechts treurige sophismen puntige uitdrukkingen en geestige beelden. Het komt ons twijfelachtig voor, of de heer Groen na deze opheldering van den lieer Buys zich «dankbaar" zal verklaren maar buiten twijfel zal hij alweer «"Onvoldaan" zijn. De brood kruimels van de tafel der liberalen kunnen hem niet voeden. Wellicht zal deze nieuwe ondervinding het hem leeren. Onthoude hij zich er dan verder van. Yalt er ook uit het voorgevallene, iets voor den heer Huys en anderen te leeren Misschien nog groolere voorzichtigheid tegenover den heer jGroen hij wist, toch reedsdat deze. //uit de geschriften van andersdenkenden slechts overneemt wat hem aanstaat." 't Is of de dagen van Maria Theresia zijn teruggekeerd, zooveel geestdriftzooveel opgewondenheidzooveel trouw openbaart zich bij de Hongaren jegens hun Keizerlijke Ko ningin. Voor ruim een eeuw stond te Presburg de dochter van Karei VI, naar men wil met haar kind op den arm, en riep, verlaten van al hare bondgeuootendoor de mach tigste vijanden en zelfs door haar naaste bloedverwanten beoorloogd den moed en de trouw der Hongaren te hulp. «Voor onzen Koning Maria Theresia willen wij sterveu," was het antwoord en edelen en volk vroeger zoo dikwijls vereenigd in vijandschap en krijg tegen het Oostenrijksche Huis, vereenigden zich toen om de vervolgde telg uit dat weleer zoo gehate geslacht te beschermen. Weer stond te Pesth een jeugdige en schoone Koningin tegenover edelen en volk wel uiet ah vervolgde vorstin hun bescherming en bijstand inroepende, maar toch als het zin nebeeld der verzoening hun de hand reikende en biddende om zegen op het werk, dat de verschillende deelen der Oos tenrijksche Monarchie moet bevredigen en vereenigen. Zij sprak tot het volk in de volkstaalin het Hongaarsch dat zij zich in korten tijd had eigen gemaakt, met gevoel en verheffing van stemzonder het oog te slaan op het pa pier dat zij in de hjind hielden in geestdrift ontvlamd noemt de Hongaar haar zijn doorluchtige landsmoeder en Koningin, den beschermengel der natie, den goeden genius des lands. «De vrouw is de selioonere helft der schep ping schrijft een Hongaarseli blad eu een Koningin die met gevouwen handen bidt voor het geluk van haar volk, is een bovenaardsche verschijning. Grijsaards weenden maai er waren ook tranen in den toon waarop de vorstin sprak en met onweerstaanbare kracht wekte zij in het gemoed der toehoorders den aandrang tot het gebed. Voor hun opgeto gen geest daagde de betere toekomst van liet vaderland op". Zal die selioone hoop verwezenlijkt dal blijde vooruitzicht werkelijkheid worden werd gevraagd en met bezorgdheid wezen sommigen op de voorliefde der Hongaren voor de wetten van 1848, waarvan juist de Keizer met ronde woor den heeft verklaard dat zij onvereenigbaar zijn met de souvereiiiiteitsrechten van zijn Huis en met de algenieeue be langen der Monarchie. Men vreesdedat. in het adres vau antwoord op de troonrede op ie handhaving dier wetten zou worden aangedrongen waardoor al dadelijk de groote klove zichtbaar zou wordenthans nog met bloemen bedekt eu in de opgewondenheid van het oogenblik niet opgemerkt, maar die bij de eerste ontdekking ook terstond zou blijken onoverkomelijk te zijn. Daarij weet men nog niet wat te deuken van de verzoening en herstelde overeenstemming tusschen de twee groote liberale afdeeliugeu in Hongarije, de talrijke gematigde partij van het midden en de minder talrijke doeh goed aaneen gesloten heftige linkerzijde. Men vraagtof hier de kleinere sterk vooruitstrevende partij, die weet wat zij wil en vast besloten op haar doel afgaatzich heeft op gelost in de groote doch minder vastberaden en loggere massa der gematigdendan wel of zij haar heeft overvleu geld. Ernstig wijst men er opdat opgewonden geestdrift nog niet voldoende ismaar dat de Hongaren ook door daden moeten toonendat het vertrouwen des Keizers op hun goeden wil en op de oprechtheid hunner begeerte tot toenadering niet misplaatst is geweest. Tot nog toe heeft van beide partijen alleen de Algcmeene Regeering de ver tegenwoordigster der rijkseenheid stappen van toenadering en tegemoetkoming gedaan. Als liet den Hongaren nu ernst is met hun bereidvaardigheid om een vergelijk te treffen, dan wordt het tijd dat ook van hunne zijdeals vertegen woordigers van het beginsel der zelfstandigheid van de ver schillende Kroonlandeneen schrede wordt gedaan en tot ondubbelzinnige inwilligingen wordt besloten. Anders toch zou al die opgewondenheid waarmee zij het Keizerlijke Koningspaar hebben ontvangendat met den voorslag van bemiddeling en vergelijk tol hen kwamgeen anderen naam verdienen dan misleiding en het ware beter geweest door houding eu woord aanstonds duidelijk te toonen dat vau hunne zijde onvoorwaardelijke inwilliging hunner eenmaal gestelde eischeu werd gevorderd en er alzoo vau onderhan deling en bemiddeling, van wcderzijdsclie inwilliging, van geven en nemen en daarop gegronde schikking en vergelijk geen sprake kon zijn. De bezorgdheid der zwaarhoofden blijkt niet ongegrond te zijn. Het ontwerp adres van antwoord op de troonrede is ingediend en kenmerkt zich in de eerste plaats door eoht Hongaarsche breedsprakigheid. Vol overbodige vertoogen over vraagstukken waaromtrent geen strijd bestaat, over vorderingen die door de Kroon zijn erkend schijnt, het meer een verhandeling dan een antwoord op een troonrede te zjjn en van gevaarlijken strijdlust te getuigen. Zijn 58 paragrafen beslaan 13 bladzijden druksen men verwacht dat de beraadslaging over dit schoone stuk maanden tijds zal kosten. De algemeene indruk dien het ontwerp op de regeering en de miuisteriëelen schijnt te maken is: dat de Hongaren opzettelijk overvrageu. Dit zou nog het ergste niet zijn want wie overvraagt laat afdingen, 'i'och zou men zelfs in dit geval moeten vragen of de tijd thans niet te kostbaar is om dien met zulk een onwairdigen handel door te brengen. De tegenwoordige toestand van de Oostenrijk sche Monarchie kaïr- niet, lang duren. De banden die de verschillende Kroonlanden bijeen houden zijn voor een oogen blik losgemaakt, degeheelestaatsregeling is opgeheven, alles i3 voor een tijd geschorst en onzeker gemaaktom een an dere wijze van inrichting en samenstelling te zoeken. Het model van klei is week gemaakt, oin een anderen vorm te kunnen aannemen; laat men de klei weer verharden, dan is het boetseeren onmogelijk geworden. Het ijzer is gloeiend gemaakt men smede het terwijl het hoet is. Niet alleen de vorm echter van het ontwerp, maar nog veel meer de inhoud schijnt de regeering te leur te stellen. De twee gewichtigste vorderingen waarvan de inwilliging on mogelijk wordt geacht, zijnde invoering van zelfstandige gemeentebesturen en de benoeming van een afzonderlijk Hon gaarseli ministerio nog voor er wordt overgegaan tot de herziening der wetten van 1848. De Magnaten net Ilooger Huis van den Landdag hebben inmiddels beslo ten rot de indiening van een eigen adres van antwoord. I» dit een eerste blijk van verdeeldheid Maar niet minder belangrijk is het bericht van de tweespalt tusschen den mi nister-president Belcredi en den Hougaarschen kanselier Maj- lathwaarvannaar men wilde aftreding vau eerstgenoem de het gevolg zou zijn. Veroeniging van Croatië en Zevenbergen met Hongarije volgens het nu bekende outwerp adres van antwoord op de troonrede ook van Dalmatië en Fiume behoort tot de wenschen der Hongaren en de Landdag van Croatië heeft zich bereid verklaard tot het benoemen eener deputatie om met daartoe gemachtigde leden van den Hougaarschen Land dag over de grondslagen eener vereeniging van beide lan den te onderhandelen. Waar echter de Oostenrijksche voorstellen tot onderhan deling eu bevrediging ook ingang mogen vinden, niet inliet Italiaansche Kroonland. Met 33 tegen 2 stemmen heeft de gemeenteraad van Venetic het voorstel aangenomen om zich met de Keizerlijk-Oostenrijksche hervormingsplannen niet in te laten. Maar de stad Venetië is nog met liet geheele Venetiaausche gebied, en de gemeenteraad van Venetië is niet de Centrale Congregatie beweert ineu van de zijde der regeering eu de groote meerderheid der Congregatie is zeer gunstig gestemd ten aanzien der voorgestelde her vorming. 't, Zal weldra blijken; maar het komt ons voor, dat er tot nog toe weinig reden bestaat om te bouwen op een geest van verzoening en toenadering in liet Venetiaau sche; tie handelingen van verschillende vertegenwoordigende vergaderingen getuigen met van zoodanige gezindheid. Im mers toen onlangs de Keizer, bij wijze van nieuwjaarsge schenk den uitgeweken Venetianen den terugkeer naar hun vaderland openstelde verwierp de Centrale Congregatie het voorstel om den Keizer een adres vau dank etuiging toe te zendenen tegen het plan om de stad Venetië af te scheiden van het gewest heeft niet. alleen de gemeenteraad dezer stad zelve, waarvan later alle leden gezamenlijk hun ontslag hebben genomen maar ook de Provinciale Congre gatie van Padua geprotesteerd. Meer dan ooit is liet Pruisische Huis der Afgevaardigden in openbaren en onverzoenlijkeu oorlog met het ministerie. Op de scherpe uitdrukkingen van weerszijden willen we niet wijzen. Wij vermelden alleen meer gewichtige zaken: de verklaring vau het Huis (met 251 tegen 44 stemmen, en na verwerping van twee verzachtende amendementen)dat de vereeniging van het Hertogdom Lauenburg met de Prui sische Kroon rechtens niet, geldig iszoolang daaraan de toestemming der beide Huizen van den Landdag ontbreekt den eiscli der commissie tot. onderzoek van de overeenkomst der regeering met de Keiilen-Miudemir-spoorwegmaattchappij om bet rechtsgeleerd advies van den minister van Justitie betreffende deze zaak en alle verdere daarop betrekking heb bende stukken over te leggen, de weigering der regeering om aan dien eiscli te voldoen en liet daarop gevolgde voor stel der commissie dat het liuis de wijzigingen door de regecring eigenmachtig in de vroeger gesloten overeenkomst met deze spoorwegmaatschappij gemaaktin strijd met de grondwet, en de daaruit voortvloeiende verplichtingen uiet- verbindend zal verklaren de besluiten door de juridische commissie van het Huis genomen omtrent het door de re geering gestoorde feestmaal van Pruisische Afgevaardigden te Keulen, waarbij het verbieden van dit feest in strijd met de grondwet en met de wetten op liet recht van vereeni ging wordt verklaard, de minister van Binnenlandsche Za ken nalatig wordt, genoemd in het vervullen van zijn plicht, en een rechterlijk onderzoek wordt verlangd tegen een re- geerings-president.een president van politie en twee burge meesters wegens misbruik van ambtsgezag. De regeering laat zich echter door niets afschrikken. Zij heeft, reeds voldoende getoond dat zij zich in 't minst niet. stoort aan hetgeen hare tegenstanders buiten of binnen de Kamers gelieven te zeggen zij volgde haar eigen wegen liet. de dagbladen eu het Pluis praten. Maar zelfs dat «pra ten" begon haar te vervelenen zij scheen liet beter te achten dat er niet zooveel aanmerkingen werden gemaakt op haar gedrag. Met de dagbladen ging dit gemakkelijk zij liet ze eenvoudig door de politie in beslag nemen; maar moeilijker ging het met. het Huis der Afgevaardigden; art. 84 toch der Pruisische grondwet bepaalt.dat de leden der beide Kamers wegens de door hen uitgebrachte stem te gee- ner tijden wegens de door hen voorgedragen meeningen alleen in den schoot der Kamers zeiven overeoukomstig de voorschriften van het reglement van orde ter verantwoording kunnen worden geroepen." Zoo was de onontbeerlijke vrij heid van spreken in de beide Kamers voldoende gewaar borgd en Rechtbanken en Hoven, ja zelfs het Hoog-Gerechts- hof te Berlijn bij twee uitspraken, in 1853 en 1865. de ge heele rechterlijke macht alzoo verklaarde elke vervolging van Afgevaardigden te dezer zake nict-ontvankelijk. Al mocht dan de Koning van Pruisen met zijn grooten voorzaat Fre- derik II uitroepen: Je suislemaitre, de Pruisische Afgevaar digde kon met. den molenaar van Saus-Souci antwoorden Ouisi nous n'amons pas de juges a Berlin. (1) Maar ook deze waarborgdeze voorwaarde der vrijheid is den Pruisen ontvallen. Het schijnt dat. de regeering middel heeft, weten te vinden om een paar plaatsvervangers in het Hoog-Gerechtshof zitting te doen nemen van wie zi) zeker kon zijn en dezer dageij. verklaarde dit hoogste rechterlijke college een vervolging van de Afgevaardigden Twesten en Frenzcl wegens door hen in de Kamer gehouden redevoerin gen bestaanbaar met de grondwet. De indruk dien deze uitspraak op de voorstanders der constitntioneele regeering in Pruisen heeft, gemaaktis ont zettend. Met haar toch verliest de vrijheid haar laatste bol werk. De vergadering van den Landdag was de eenige plaats waar tot nog toe volkomen vrijheid van spreken be stond. Het is Ie begrijpen, dat het Huis met groote meer derheid (263 tegen 35 stemmeu) tegen deze uitspraak van het hoogste rechterlijke college heeft geprotesteerd. Maar dit protest is onwettig, beweert de regeering, de wetgevende macht moet de ouafhankelijkheid der rechterlijke macht eer biedigen; zij mag geen invloed uitoefenen op rechterlijke beslissingen. Volkomen juist; maar hier is juist liet vertrou wen op de onafhankelijkheid der rechterlijke macht geschorst. Waar de grondwet zoo duidelijk spreekt, rijst het vermoe den dat het gerechtshof door staatkundige beweegredenen er toe gebracht is een oordeel uit te spreken dat in strijd is met de kennelijke bedoeling der grondwet en de volksover tuiging in eiken constitutioneelen staat. Toch kan liet pro test van het Huis niet batenhet staat onmachtig tegen over een regeering die bevel geeft tot vervolgingeen ge rechtshof dat" uitspraak doet in 't, hoogste ressort, en wederom een regeering die de macht heeft aan die uitspraken gevolg te geven. Men moet berusten, er blijft geeu wettiz middel van verzet meer over. Maar wanneer recht en vrijheid zoo (schandelijk worden verkort door misbruik van den wettigen Itoestand, heeft daar geen uittarting plaats om uitkomst jte zoeken langs den o'nwettigen weg? Als men in Pruisen fl) Uit het vers van Andrientc, Ie meunier de Sans-Souot. heil ging zoeken bij het laatste vreeselijke hulpmiddel dat een getergd volk overhl'yft opstand en omwenteling zou niet de regeering de vruchten oogsten van haar eigen werk? In den Senaat hebben zich slechts 15 leden voor de af schaffing der doodstraf verklaard. De minister van justitie wenschte haar uit het strafwetboek te verwijderen. Den 12 heeft de plechtigheid plaats gehad van de opname des Konings in de britsehe orde van den Kousenband. KSICIKLANO. Graaf Russell heeft den 8 weder eene deputatie der Na tionale reform-vereeniging ontvangensamengesteld uit ver tegenwoordigers van Manchester en andere steden en begeleid door een 25tal leden van het Lagerhuis. Eene talrijke bezending van groote grondbezitters, meeren- deels Parlementsleden, heeft den 8 bij den kanselier der schat kist aangedrongen op de afschaffing der belasting op het mout. De minister gaf haar geen uitzicht op de vervulling van dien wensch uithoofde de schatkist de opbrengst niet kan missen. In de eerste week van Eebruari zijn door de veepest aan getast 9153 runderen, zijnde sedert het uitbreken der ziekte 132183, waarvan gestorven 81386, afgemaakt 17368 en her steld 16055. Den 8 is te Londen eene vergadering gehouden van aan zienlijke landbouwers en algevaardigden van landbouw-maat- schappijeu uit alle oorden des Rijks eu heeft men zich een parig verklaard voor afmaking van al het vee op verdachte stallen en voor het verbieden van alle vervoer van vee. De bepalingen welke de regeeriiig den 19 aan het Parle ment. zal voordragen zijn de volgende alle vervoer van vee is verboden behoudens enkele uitzonderingen ter beschikking der gemeentebesturen; alle aangetaste en verdachte runderen worden gedood met schadevergoeding aan de eigenaars van J der Waarde van zieke en van verdachte beestende openbare verkoop van slachtvee is verboden; ter markt ge bracht vee mag niet weder vervoerd worden uit het bui tenland komend vee moet in de haven van invoer geslacht worden; liet. reinigen van stallen en vervoermiddelen wordt -treng geboden. Te Dublin zijn weder geheime werkplaatsen ontdekt, waarin op groote schaal geweeren eu patroonen vervaardigd werden. Dat wapentuig is in beslag genomen en de in die gebouwen aanwezige personen zyn gevangen genomen. FKAlVhUlJH. Het blad la Presse heeft eene tweede waarschuwing ont vangen eu zal daartegen by den Staatsraad in hooger beroep komen. De Senaat heeft de paragraaf van het. adres van antwoord betreffende de September-couventie goedgekeurd. Bij de be handeling van die betreffende Mexico ontwikkelde de maar schalk Forey de meening, dat de fransche troepen vandaar uiet, teruggeroepen, maar veeleer versterkt behooren te worden. Het westindische eiland Guadeloupe wordt hevig door de cholera geteisterd reeds zijn 11000 menschen bezweken eti de hoofdstad Basseterre heeft barer bevolking verloren. I T A 1/ 1 K Het besluit tot overbrenging van de dienst der sehalkist bij de Bank te Florence heeft, een zeer onguustigen indruk gemaakt bij den handelsstand te Napels. Men zal eene petitie aan de Kamer zenden en de napelsche Bank zal zich be schikbaar stellen voor de dienst der schatkist in de zuidelijke provinciën, met dien verstande, dat het uit bel alen eener agio aan het gouvernement zal worden voorgesteld. KKKKËlilJHK STAAT. De Paus heeft een brief van rouwbeklag gezonden aan Koning Victor Emmanuelwegens het overlijden van prins ütlotevens heeft Z. H. eene lijkmis voor der. gestorvene doen vieren. OUKTËAKIJH. Den 3 hebben H.H. M.M. te Pesth een bal gegeven, waarop de aanzienlijkste boogarenzonder onderscheid van staatkundige richting, iu grooten getale tegenwoordig zijn geweest. Den 5 is in het Staatsblad de wet verschenenwaarbij de toestand der luthei'Sche en hervormde kerken geregeld wordt in alle landen der monarchiemet uitzondering van de hongaarsche en de lombardo-veuetiaansche. Nog den 3 had de Landdag van Tyrol besloten den Keizer bij adres te verzoeken om de protestanten te blijven uitsluiten van het grondbezit, en dus de eenheid van geloof in het graafschap te handhaven. De Landdag van Croatië heeft met 99 tegen 94 st. de vereeniging met Hongarije goedgekeurd. liet Hoogerhuis van den hongaarsehen Landdag heeft met 136 tegen 53 st. besloten om een afzonderlijk adres van antwoord op de troonreden samentestelien. Den 10 is uit Weenen het antwoord verzonden op de klacht, van Pruisen over het toeslaan van de vergadering der sleeswijk-holsteinsehe vereeniging te Altona; Oostenrijk beroept, zich daarin op het tractaat, van Gastein en ontzegt, op grond daarvan aan Pruisen het recht om te klagen over zaken die tot het bestuur van Ilolstein behooren. De gemeenteraad van Venetie heeft en corps zijn ontslag genomen. PRUISEN. Den 7 is de Kölnische Zeilung in beslag genomen, wegens een artikel van den hooggeplaatsien rechterlijken ambtenaar v. Ammondie, als steller vau het artikel 84 der grondwet tot, verzekering der vrijheid van spreken aan den Landdag opgekomen is tegen de jongste uitspraak van het hoog-ge- rechtshof. Ongeveer 150 leden van het Huis der Afgevaardigden hebben hem, ter zake dezer verklaringeene schriftelijke dankbetuiging toegezonden. Den 9 en 10'is het, Huis beraadslaagd over het voorge stelde protest, De president-minister, benevens de ministers van binn. zaken en justitie namen aan de discussiën deel. Laatstgenoemde voelde aan, dat de Afgevaardigden, even min als andere staatsburgers het, recht hadden om tegen rechterlijke uitspraken te protesteeren dat het misbruik ma ken van elke vrijheid moest worden tegengegaan dat b\j verschil van meening over de naleving der grondwet ver klaren en niet protesteeren den weg wasdat het verslag der commissie de strekking had om tot geweld tegen het gerechtshof aantezetten en de houding der voorstellers, die hij gezamenlijk verantwoordelijk achtte voor deze onwettige lmnileliug, een onheilspellend voorbeeld was van opruiing tegen de door de grondwet, ingestelde machten. De heer Ttccsten verweet de regeering, dat zij laatstelijk zulke leden in het hoog gerechtshof heeft benoemd, als waarvan zij de nu gevallen beslissing verwachten kon, De heer Simsondie even als de heer v. Ammon heeft medegewerkt tot vaststelling van art. 84 der grondwet, veroordeelde de handelwijze der ministers zoo nadrukkelijk dat de voorstel ler en de tweede rapporteur van het woord afzagen en onder den indruk zijner reden de stemming plaats hadbij welke het protest, met 263 tegen 35 st. werd goedgekeurd. Vdór de stemming verklaarden nog 11 ledendie het voorstel niet geteekend hadden dat zij verlangden aangemerkt te

Alkmaarsche Courant | 1866 | | pagina 2