ALKMAARSCHE COURANT J\°. 8. Achtenzestigste J aar gang. 1 Zondag 25 Februari. ©fficiccl (Bcbccltc. politiek ©uerzielst. GHütckelijkschc Ücviehlcu. uerheI/IJKü: §taat. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar ƒ3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post 4, Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelrecht voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 uuringezonden berichten een dag vroeger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ALKMAAR roepen bij deze op sollicitanten naar de vace rende betrekking van ambtenaar ter secretarie dier gemeente, alwaar gelegenheid bestaat zich in de gemeentelijke administratie te bekwamen mits niet beneden de 18 jaren oud. Men adressere zich in persoon of met franco brieven aan Burgemeester en Wethouders voornoemd. VERGADERING van den RAAD der Gemeente ALK MAAR, op Woensdag, den 28 February 1866, des mid dags ten 12 ure. Nameii3 den Voorzitter van den Raad, SPANJAARDT. Men verhaalt van een vorst die een kleine stad bezocht en door den burgemeester onder anderen op deze wijze werd toegesproken. «Uwe Majesteit zal ons versohoonendat wij geen kanonschoten hebben doen hoorendit was ons bepaald onmogelijk, en wel om achttien verschillende redenen. Ten eerste, omdat wij geen kanonnen hebben" «Ik ben reeds zoo voldaan met deze reden -- merkte aanstonds de vorst op dat ik n de overige zeventien schenk." Nn moge het vorsten vrijstaan anderen in de rede te val len, zelfs burgemeesters en hooggeplaatsten personen, het staat omgekeerd dezen niet vrij vorsten niet te laten uit spreken. Anders had de commissie uit den Eranschen Senaat die den Keizer het adres van antwoord op zijn troonrede aanbooddezen vorst alle verdere woordverspilling kunnen besparen, toen hijhaar gezegd had: //Dit adres is de wel sprekende omschrijving van mijne aanspraak." Met deze weinige woorden had zich ook de Senaa! voldaan kunnen verklaren; daarmee was inderdaad alles gezegd. De heer de Boissy was dan ook het eenige Senaatslid dat hier en daar in Frankrijk nog eenige verandering weuschelijk oordeelde. Maar niet alleen de Senaat bepaalt zich tot een welspre kende omschrijving van 's Keizers woorden ook het ontwerp- adres van het Wetgevend Lichaam is niet veel meer. De hoofdinhoud ishet tegenwoordige is in Frankrijk voldoen de, en de toekomst zal het beslaande bevestigen en besten digen er valt hier en daar nog wel iets te verbeteren, maar dat kan men veilig aan de waakzame zorg des Keizers over laten. Tegen dit adres zullen natuurlijk in de Kamer eenige stemmen opgaan maar het zal ten slotte met groote meer derheid worden aangenomen. Het merkwaardigste in de beide adressen en in de ver klaringen der regeering bij de beraadslaging in den Senaat zijn de uitdrukkingen omtrent het gezag van den Paus. Ter wijl de Senaat aandrong op handhaving van het //wereld lijk" gezagheeft ook de minister Rouker verklaarddat de Keizer bij het openen van het Parlement van de souverei- niteit van den Paus sprekende niets anders heeft kunnen of willen bedoelen dan de //wereldlijke" souvereiniteiten in het ontwerp-adres van het Wetgevend Lichaam wordt de eerlijke tenuitvoerlegging van het September-verdrag een nieuwe waarborg genoemd voor de «wereldlijke" souvereini teit des Pausen, welker instandhouding onmisbaar moet ge acht worden voor de onbelemmerde uitoefening van het geestelijk gezag. Elke twijfel is alzoo opgeheven de Kei zer, de Senaat en het Wetgevend Lichaam hebben de hand having van het wereldlijk gezag weuschelijk verklaarden wij voor ons gelooven met het Wetgevend Lichaam dat wanneer de Paus zijn geestelyk gezag uitoefent gelijk dit is geschied door middel van den iaatsten rondgaanden brief (Encycliek) en do daarbij gevoegde lijst van dwaalleeringen van onzen tijd (syllabus), inderdaad het bezit van wereldlijke souvereiniteit althans in zoo verre volstrekt noodzakelijk isdat de Paus niet onderworpen is aan eenig staatsgezag, noch aan eenige wettelijke bepaling niet ais burger van eenigen staat beschouwd wordt. Het Hoofd der Kerk mag door niets belemmerd worden in het vrijelijk beoordeelen en des noods veroordeelen van elke openbaring op het gebied des geestes niet alleenmaar ook van elke wereldlijke instelling, van elke maatschappelijke regeling. Dit eisoht de Katholieke Kerk dit is een onmis bare voorwaarde van hare vrijheid. Maar daarmee is echter nog niet gezegd, dat de bevolking van den Kerkelijken Staat ook tegen haren wil genoodzaakt zou zijn de bouwstoffen te leveren voor dit souvereine gezag. Zij heeft dezelfde rechten die wij aan elk ander volk toekennen, namelijk geregeerd te worden zooals het zelf verkiest. Ondervindt alzoo de Paus van de zijde zijner eigene onderdanen geen moeilijkheden, dan heeft zeker niemand het recht zijn wereldlijk gezag in Italië te bestrijden of te ondermijnen. De Katholieken hébben belang en recht om het Hoofd hunner Kerk een volkomen onafhankelijk standpunt te waarborgen, vrij van elk vreemd staatsgezagen zij zullen steeds bij machte zijn dit Ie doen maar zij kunnen nimmer het recht, hebben een Kerkelijken Staat te stichten of in stand te houden tegen den wil der bevolking. Is de Romeinsche bevolking onwilligdan heeft noch Frankrijknoch Spanje, noch het Pauselijk leger zelf liet recht haar tot onderwerping te dwingen ter wille der onmisbare wereldlijke souvereiniteit. maar het zou noodig zijn naar een andere meer geschikte plaats als zetel des Pausdoms om te zien. Ta3t echter het Italiaansche Koninkrijk den Pauselijken Staat aan, of tracht het dien staat op eigen bodem te ondermijnen wie zal hem het reeht van zelfverdediging ontzeggen dat eiken anderen staat wordt toegekend Op de gezindheid der Romeinsche bevolking komt dus naar onze meening alles aan. De Italianen beweren, dat zij niets vuriger verlangt dan zich met hen te vereenigen en dit geeft hun grondTomop te komen tegen een stelling waarop de veel besproken dépêche der Spaansche regeering berustte dat namelijk elke Katholieke natie en dus ook Spanje recht had het Pauselijk wereldlijk gezag te Rome te verdedigen dus ook dit gezag aan de bevolking haars ondanks op te leggen. Waar Spanje en elke andere staat echter wel recht toe hebben, is de verdediging van den Pauselijken staat tegen elke aanranding van buiten bij voorbeeld van de zijde van het Koninkrijk Italië doch daar Frankrijk door zijn bezet ting van Ronie geacht moet worden die taak op zich genomen te hebben en haar later door het bekende September-verdrag aan de Italiaansche regeering heeft overgedragen komt het evenals Italië op tegen elke andere tussehenkomstzoolang Italië dit verdrag getrouw opvolgt. Yan het Engeische Parlement zijn twee belangrijke zaken te vermelden. Het heeft twee besluiten genomen waarbij de hoog gewaardeerde en steeds zooveel mogelijk geëerbiedigde Engeische vrijheid sterk wordt beperkt tot beteugeling van twee dreigende gevaren de runderpest en de samenzwering der Fenians. Wat de stremming in het vervoer van vee betreft, is liet Lagerhuis verder gegaan dan het regeerings- voorstel. Terwijl het laatste het vervoer wel in den regel wilde verbiedendoch aan de plaatselijke besturen de be voegdheid laten om niettemin steeds verlof tot vervoer te geven naar eigen opvatting, heeft het Huis een voorstel van den lieer Hunt aangenomen waarbij alle vervoer van runderen tot den 25»ten Maart verboden wordt, met uitzon dering van enkele in de wet zelve bepaalde gevallen waarin de plaatselijke overheden verlof zullen kunnen geven. Ook omtrent de schadevergoeding is de voordraoht der regeering gewijzigd; in plaats van twee derden der waarde, zooals voorgesteld wasis besloten slechts de helft der waarde van het afgemaakte vee aan den eigenaar uit te keeren en in plaats van een runder belasting te heffen tot goedmaking de- zgr geldenis beslotenen wel op voorstel der regeering die haar eigen voordraoht heeft ingetrokken daartoe in elk graafschap een afzonderlijk fonds bijeen te brengen door een buitengewone belasting te heffen van alle ingezetenen. Bij deze gelegenheid is niet gebleken, dat de ministers er aan gedacht hebben van deze zaak een kabinetskwestie te makennoch dat het bij de oppositie is opgekomen er een wapen van te maken tegen de regeeringzoo mogelijk om haar te doen vallen. Er is alleen gebleken van verschil aan meening om trent de meest gepaste maatregelen, niet van eigenzinnigheid en halsstarrigheid maar van groote bereidwilligheid om de zaak in onderling overleg zoo goed mogelijk te regelen. Ook dit voorbeeld van het zoo dikwijls tot voorbeeld gestelde En geland verdient wel de aandacht van ministers en parlements leden elders. Hetzelfde geldt van den spoed waarmee, met terzijdestelling van alle mogelijke bijoogmerken ja bijna met verzwijging van elke aanmerking, de beide Huizen het voorstel der regeering tot opheffing der habeax-corpus-ad in Ierland hebben aan.e- nomen, De maatregel zelf bewijst, reeds voldoende, dat, de regeering de beweging in Ierland zeer gevaarlijk achten de verklaringen bij de behandeling van het voorstel door de mi nisters gegeven laten in dit opzicht geen twijfel meer over. De beweging is tegen het, Engelseh gezag gericht, heeft zich over geheel Ierland verspreid en wordt nog voortdurend met, geld, wapenen en manschappen uit Noord-Amerika gesteund. Alleen een zoo ernstige zaak kon de opheffiug wettigen eener wet die de trots is van Engelanden de daar zoo hoog ge waardeerde persoonlijke vrijheid beveiligt tegen de uitvoerende macht.tegen regeering en politie. Els iÜ Sa fSsr fi E Den 10 hebben de vrijmetselaars te Brussel een plechtig gedachtenisfeest gevierd van den overleden Koning. Daarbij waren afgevaardigden tegenwoordig uit Italië Duitsehiand Nederland, Zweden, Engeland en de Ver. Staten. Het groote kruidmagazijn te Wetteren is in de lucht ge sprongen waarbij 7 menschen zijn omgekomen. De regeering heeft thans hare eigene voordracht tot wij ziging der electorale wet ingediend. Zij wil dat ieder kie zer ten minste 3 jaren onderricht zal genoten hebben op esne gemeente- of bijzondere school. Den 21 hebben de heeren Jacobs en Dumoriier in de Ka mer inlichtingen gevraagd omtrent het afdammen der Ooster- Schelde door'Nederland waardoor (naar hunne meening) de vaart op Aal,werpen benadeeld wordt. De minister van buit. zaken antwoorddedat de ouderhandelingen met Nederland nog voortduren en Belgie in zijne eischen tot opruiming de r werken zeker ondersteund zou worden door de Staten die het tractaat tot afkoop der Sehelde-tol geteekend hebben. BE üKIjAüO. De minister Grey heeft den 13 de toegezegde bill ingediend tot wijziging van den eed der Parlementsleden. De aan- stootelijke onderscheiding, welke tot nog toe in dit opzicht tus schen de katholieke en protestantsehe leden bestond wordt daarbij opgeheven. Van 3 tot 10 Februari zijn door de veepest aangetast 11590 runderen; van 251 inspecteurs waren de berichten niet ingekomen. Sedert het uitbreken der ziekte zijn aan getast 148023, gesforven 92853, afgemaakt 18247 en her steld 18302 beesten. De ingediende wetsvoordracht. op de veepest bevatte be halve het vroeger opgegevene nog de volgende bepalingen de gelden voor de schadeloosstelling der eigenaars zuilen worden gevonden voor uit de plaatselijke belastingen der districten waar de ziekte heerscht, en voor j- uit, eene door de veehouders optebrengen belasting van hoogstens 3 voor ieder rund. Zoo noodig zullende gemeentebesturen leeningen kunnen aangaanonder verband der plaatselijke belastingen en daar waar de veehouders te sterk door de runderpest, geteisterd zijn kan geheele of gedeeltelijke vrijstelling van plaatselijke belastingen toegestaan worden. Wegens de veie bedenkingen tegen de cijfers der schade vergoeding, stelde de kanselier der schatkist den 15 voor, om" niet meer dan de helft der waarde en in geen geval meer dan 20 per stuk vee te vergoeden hetwelk goed gekeurd werd. Een voorstel van den heer Bright om de toestemming des eigenaars voorde afmaking te vragen werd met 388 tegen 50 st. verworpen, en een amendement van den heer Hunt om elk vervoer tot 25 Maart te verbieden behoudens de bij de toet vasltestellen uitzonderingen welke de plaatselijke overheden zullen mogen veroorloven met 264 tegen 181 st. aangeuomen. Den volgenden dag wijzigde de minister Grey de voorziening in de benoodigde gelden zoo danig dat de vergoeding zal betaald worden uit een bijzonder fonds in elk graafschap, voor dit doel bijeentebrengen uit eene aan de ingezetenen opteleggen belasting, hetgeen mede door het Lagerhuis werd goedgekeurd. Den 17 stelden do ministers in beide Huizon voor, om de habeas-corpus-acte in Ierland voor den tijd van 6 maanden opt.eheffen aangezien alle gewone middelen uitgeput, waren en uit America dagelijks manschappengeld en wapenen werden aangevoerd. In het Lagerhuis veroorzaakte dit voor stel een levendig gejuich het hoofd der oppositie, graaf Disraeli, hechtte er dadelijk zijne goedkeuring aan, alleen de heer Bright en eenige iersche leden meenden, dat Ierland zich terecht over het engeische bestuur beklaagde, en met 364 legen 6 st. werd het voorstel goedgekeurd. In het Hoogerhuis geschiedde liet met alg. st. De onderkoning van Ierland had reeds verscheidene graaf schappen geheel of gedeeltelijk onder de krijgswet geplaatst. In den avond van den 9 is te Dublin een man vermoord die voor den aanbrenger werd gehouden van de ontdekte geheime wapenfabrieken. Eenige verdachten zijn daarop ge arresteerd en voor de aanwijzing der schuldigen is 200 uitgeloofd. Te Tipperary is door fenians die zich in den wa penhandel oefenden herhaaldelijk op polioie-agenten geschoten en een daarvan doodelijk gewond. De gevangennemingen te Dublin duren steeds voort, o. a. van Macdontielhet vice- opperhoofd en van den betaalmeester der fenians. Te Lime rick zijn 4 aanvoerders van minderen rang gevat. Het Hoogerhuis heeft, op voorstel van den minister voor de posterijenalle telegraaflijnen in Ierland ter beschikking van den Onderkoning gesteld. Uit verschillende steden is weder versterking van troepen derwaarts gezonden, Den 20 zijn beide Parlementshuizen verzochtom met het oog op het aanstaande huwelijk van prinses Helena en de ophanden zijnde meerderjarigheid van prins Alfred zoodanige maatregelen te nemen als zij behoorlijk achten. De heer Clay bekwam van het Lagerhuis verlof om eene bill inte- dienen tot toekenning van het kiesrecht aan allen die kun nen lezen schrijven en rekenen. Het, Lagerhuis heeft goedgevondendat aan de Koningin verlof zal worden gevraagd om in de abdij van Westminster een gedenkteekea van lord Palmerston opterichten. FiUAüKIJK. Het adres van antwoord van den Senaat is eenparig goed gekeurd. Bij de aanbieding zeide de Keizer o. a.«Het is niet door de grondslagen van een gebouw gedurig te onder mijnen dat men de kroon er op plaatst." Het ontwerp-adres der Kamer bevat eene clausule ten gunste van de wereldlijke souvereinitait des Pausen en den wenschdat Frankrijk bij het ontruimen van Mexico slechts gedreven zal worden door zijne eigene belangen [en dus niet door pressie van de Ver. Siaten] het eindigt met de opmerking «dat de vastheid der staatsinstellingen volstrekt niet, onvereenigbaar is met de verstandige uitbreiding der vrijheden. Te Antibes wordt,, met medewerking der regeering, voor den Paus een corps georganiseerd van 1200 manonder be vel van den kolonel graaf d' Argy, die in pauselijke dienst overgaat. De Moniteur behelst een brief van den Keizer aan den minister van binn. zakenwaarin Z.M. het verlangen te kennen geeft, dat de westzijde van den Jardin du Luxem bourg bij de voorgenomen verbouwingen gespaard zal worden. De heeren Girardin en Duvernois onttrekken zich aan de redactie van de onlangs 2 malen gewaarschuwde Presse. De doodstraf der te Mexico veroordeelde zouaven is door den Keizer veranderd in lOjarige tuchthuisstraf, te ondergaan in Algiers. De kroonprins is benoemd tot eerevoorzitter der commissie voor de tentoonstelling van 1867. De minister Rouker zal zijne function waarnemen. ITALIË. Te Messina moet herstemd worden tusschen Mazzini en Bottaridie 311 en 164 st. bekwamen. De Gedeputeerden Franciani en Deboni hebben in de Ka mer het voorstel gedaan om een beroep op de natie te doen, in verband met eene bespoedigde bevrijding van Venetie. Het Volksblad te Turijn beeft, eene openbare inschrijving voorgeslagen t.ot aflossing der Staatsschuld. Dit voorstel is terstond aangegrepen door vele personen, die voor groo- ter of kleiner geldsommen ingeteekend hebben. De betrekkingen met Rusland zijn voor goed afgebroken, De bn. v. Meyendorff blijft te Rome als zaakgelastigde voor alle zaken die niet met de staatkunde in verband staan. De toevloed van vrijwilligers te Rome is zoo groot, dat verzocht wordt gedurende eene maand de opzending te sta ken ten einde voor de nóodige huisvesting te kunnen zorgen. De minister van koophandel heeft den 16 aan alle tolkan toren kennis gegeven,dat hel in 1851 met Sardinië geslo ten handelsverdrag voortaan op geheel Italië zal worden toegepast. Vele duitsche familiën begeven zich uit Bohemen naar Saksenom hunne kinderen te onttrekken aan het thans verplichte onderwijs in het czechisch. Naar men verzekert heeft Oostenrijk aan Pruissen doen weten dat het den erfprins v. Augustenburg steede als den pretendent beschouwt, die de meeste rechten op de Elbe- hertogdommen kan doen gelden, De regeering heeft aan den liongaarschen Landdag mede gedeeld dat 'onder de gemeenschappelijke zaken verstaan moeten worden de departementen van buitanl. zakenfinan ciën en oorlog. Den 20 heeft het hongaarsche Lagerhuis het adres van antwoord eenstemmig goedgekeurd nadat het krachtig ver-

Alkmaarsche Courant | 1866 | | pagina 1