ALKMAARSCHE COURANT N°. 9. Achtenzestigste J aar gang. Zondag h Maart. Bij deze Courant behoort een Bijbladbevat tende raudsuotulen. #fficiccl (öcbccltc. Twee- ja drievoudige oogst van een schijnbaar onvruchtbaren akker. £®ickelijfisciic ücrichtcu. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen S en 9 ure. Prijs per jaar 3.40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post 4, Brieven franco aan de Uitgevers HE HM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelrecht voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 uuringezonden berichten een dag vroeger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ALKMAAR roepen bij deze op sollicitanten naar de vace rende betrekking van ambtanaar ter secretarie dier gemeente, alwaar gelegenheid bestaat zich in de gemeentelijke admiuistra' ie te bekwamen mits niet. beneden de 18 jaren oud. Men adressere zich in persoon of met. franco brieven aan Burgemeester en Wethouders voornoemd. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden; Dat de Militieraad iu het 3- district van Noord-H dland dit jaar zijne zittingen binnen deze gemeente zal houden en dat door hem op Dingsdag, den 13 Maart e.k., 's na middags ten 12 J ure, ten raadliuize dier gemeente, zullen onderzocht worden de reclames wegens eeuigen wettigen zoon. broederdienst en lichaamsgebreken, door lotelingeu dezer ge meente, bij de loting voor dit jaar opgegeven. Zij noodigen degenen, die wegens LIGCHAAMSG-RI BBEKEN en GEBREK AAN LENGTE vrij-te ingvau dienst verlangen uit -,~1~ toekeu. Alkmaar den 1 Maart 18(16. alsdan die gebreken te doen onder- Burgemeester en Wethouders voornoemd A. MACLAINE PONT. De Secretaris SP A NJ AARDT. De KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN te ALKMAAR maakt bekend, dat van Maandag 5 tot Zitur- dag 10 Maart e.k., van 's voormiddags 10 tot 's namiddags 2 uren in haar gewoon lokaal op het Stadhuis ter lezing zullen liggen r 1. Statistiek van het Koningrijk der Nederlanden behelzende de staten van de in- uit- en doorgevoerde voornaamste handelsartikelen gedurende de maand November 1865. 2. Een opgaaf van den handel en de scheepvaart, van Groot- Brittanje en Ierland gedurende de maand October en de overige maanden van 1865. 3. Statistieke tabellen betreffende den handel en de scheep vaart langs den Rlujn in bet jaar 1864. 4. Statistiek van den buitenlaudsclien handel van Belgie over het jaar 1864. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voorn., Alkmaar. F- M- van de VELDE, Voorz. 1 Maart 1866. J. P. KRAAKMAN. Secret. POLITIE. De regthebbenden op het navolgende, te Alkmaar gevon den alseen gouden hemdkuoopeen gouden kapspeld. een zilveren naaldenkoker, een gouden horologiesleuteleen stalen doekspeldeen paar schoeneneen platte boaeen zeildoek kaaskleed, een ijpen stam, een groot vat vol zuurkool en een zak meel, kunnen zich ter terugbekomiug van die voorwer- amelden aan liet Commissariaat van Politie aldaar. pen aann Wie verwacht heeft dat bij de hervatting van de zittin- en der Staten Generaal nieuw licht zou verspreid worden over de aftreding van den beer Thorbeckeis ongetwijfeld te leur gesteld Er is niets nieuws gezegd niets nieuws uitgelekt, geen nieuw gezichtpunt geopend.Waarom is het vort"- ministerie ontbonden? vroeg de heer Blussé. Waarom trad" Thorbecke af? en Olivier? voegde hij er volledigheids halve bij; maar weldra bleek, dat de aftreding van den minister v'an Justitie eigenlijk niemauds belangstelling heeft opgewektThorbecke alleen is de persoon van gewicht wiens aftredin"- een feit is in onze parlementaire geschiedenis waardig" om in lie Kamers besproken, om zooveel mogelijk toegelicht te worden. Die toelichting is te vinden in de stukken in de Staats courant openbaar gemaakt -- antwoordden de ministers wij hebben er niets bij te voegen en niets af te nemen. Die stukken bevatten de waarheid, de gelieele waarheiden niets dan de waarheid. En nu moge J. K. van Golstein verkla ren dat hij daarmee geen genoegen kan nemen van Zuy- len (uit Arnhem) vreezen dal de tweede verdrukking erger zal zijn dan de eerste, van Nierop van meening zijn dat de crisis door de meegedeelde redenen niet is gewettigd en daarom ook niet is geëindigdde Brauw de zaak inexplica ble en onbegrijpelijk vinden Kappeyne niet schrander ge noeg zijn om de crisis te hebben kunnen voorzien, Blusse haar alweer inexplicable en betreurenswaardig vinden, of schoon hij zich voldaan rekent met. het antwoord der mi nisters en dit groot.elijks geruststellend noemt, van Zuylen (uit 's Hage) meer en meer overtuigd worden dat. Thorbecke weq wildeliochussen de handelwijze van den minister van Koloniën volkomen loyaal noemen de zaak wordt er niet anders door, er is geen nieuw licht opgegaan. Vol gens de uitdrukkelijke verklaringen van verschillende minis ters zijn Thorbecke en v. d. Putte in vriendschap gescheiden, na kort te voren nog een langdurig en zeer vriendschappe lijk onderhoud gehad te hebben, waarbij bleek dat er tus schen hen op geen enkel punt verschil van inzicht bestond omtrent de regeeringsbeginselen ook niet op koloniaal ge bied behalve alleen omtrent de invoering dier ongelukkige Indische strafwet. Duidelijker en meer bepaald dan m de stukken in de Staats-Courant is door de ministers in de Kamer gewezen op het. vaste voornemen van Thorbecke om zijn ontslag te nemen; vooral de minister van Buitenlandsche Zaken liet zich daarover sterk uit; ofschoon het, daarentegen niet te ontken nen viel dat dit ontslag nog niet zou gevraagd zijn indien v d Putle er in berust had de invoering der strafwet m Öost-Indië onbepaald uit te stellen. En juist omtrent dit punt zgn wij het met dien minister geheel eens, dat hg met anders handelen kou. Na de aanhoudende aansporingen van Kappeyne. O ode f rei. v. d. Linden in de Kamer, na de vraag in liet voorloopig verslag op liet hoofdstuk Koloniën der be grooting voor 1866, hoever men met de samenstelling der nieuwe strafwet voor Ned. Indië gevorderd was, waaraan zoo dringende behoefte bestonden hut daarin uitgedrukt vertrouwen dat, de minister van Koloniën dit nieuwe wetboek overeenkomstig de h etn bekende stemming van de meerderheid der Kamer bij Koninklijk besluit zou vaststellen na dat alles mocht, die minister zich niet langer onttreKken aan het geven van een bepaald ant woord. Kan men nu niet. begrijpen dat dit de oorzaak der crisis is geweestmen ziet toch uit Thorbecke's eigen ver klaring dat. dit iuderdaad liet geval is. v. d. Putle scheen de zaak niet van zooveel gewicht te achten; had de minis terraad anders beslist, hij zou ook in dat. geval lid van het ministerie zijn gebleven om de cultuurwet te behandelen. Voor dit. groote werk moest hem do tegenwoordigheid van Thorbecke in het. ministerie vooral wensclielijk zijn; heeft hij nu niet geaarzeld dien steun op te offeren omdat, hij meende niet langer te mogen toegeven, wij zijn liet met, Rochussen eens dat hier flink en !oya<i is gehandeld. Nu allliaus zal het groote koloniale vraagst'ik op een volkomen zuiver stand punt slaan in de Kamer. Htie de uilslag ook moge zijn, er zal geen grond kunnen zijn vut r het verwijt, dat de gedweeheid der° ministeriëele partij jegOus den //meester," meer dan de overtuiging ecner zelfstandige vertegenwoordiging de weis voord rae ht heeft gered. Geen ministerieel prestige kan nu meer invloed hebben. En dit achten wij iuderdaad een licht zijde van Thorbecke's aftreding. Van zijn zelfstandige en on partijdige houding in de Kamer zijn wij overtuigd. En van zijn begeerte om af te treden? Onk daarvan. Wij hebben geen recht om de zoo uitdrukkelijke verklaringen der ministers in twijrel te trekkeumaar daarenboven geeft ook de wijze waarop Thorbecke in zijn adres aan den Koning zeer bepaald zijn ontslag verzoekt, grond voor die meeuing Uil is de taai en de toon van iemand die verlangt af te treden. Hier wordt de zaak niet aan de beslissing des Konings on derworpen geen portefeuille ter beschikking van Z. M. gesteld maar zeer bepaald en onvoorwaardelijk een ontslag geviaagd. De aftreding schijnt ons alleen vervroegd te zijn door het bekende verschil. Maar daarom behoeft men nog niet, 'tzij dan met leedvermaak of met verontwaardiging, te spreken van de voorstelling'van een naar rust hijgenden, lereusmoeden en matten Thorbecke. Er is een groot verschil tusschen zulk een toestand en de zeker zeer geoorloofde begeerte naar een betrekkelijke rust, dm een ministerieel departement vaarwe' doet zeggen cm wellicht nog vele jaren als lid der Kamer een heiizameu en welverdienden tnv,oed uit. t.e oefenen. Het lid der Kamer J. G. van Golstein maakte echter van dit min of meer gebleken voornemen om af te treden gebruik om de zwakheid, de bouwvalligheid der liberale richting, de onmacht, der liberale partij te betoogen. Volgens dien wel- willenden spreker heeft, zich de vorige regeering slechts kunnen staande houden door kunstmiddelen, door bewerking der ver kiezingen eu verzekering van belooniugen aan bare getrouwe aanhangers. Die kunstmiddelen werden bekend, en het mi nisterie kreeg een knak. Daarop vo-gde de veepest tweede knak en" de minister begreep wijselijk den derden knak niet, te moeten afwachten maar als een bekwaam veldheer bij tijds voor een behoorlijken aftocht te moeien zorgen. De grondslag van liet ministerie bezweek, en liet spatte uiteen. Het tegenwoordig ministerie bezit volgens denzelfden welwil- lenden redenaar geeu andere kracht dan de versleten kunst middelen van het. vorige, min den invloed van liet verloren hoofd en het beleid van den gevluehten aanvoerder. Dit is inderdaad niet veel. Tot dezelfde slotsom kwam ook liet. lid van Zuylen (uit 's Hage) Thorbecke heeft willen heengaan en daartoe een gelegenheid gezocht,. Ofschoon zich aldus naar hartelust verkwikkende aan het betoog, dat Thorbecke opzettelijk den aftocht blies, omdat hij den bodem onder zich voelde wankelenomdat hij de on macht der liberale partij en bet ouhoudnare der liberale richting duidelijk begon in te zien liet de onvermoeide van Golstein echter niet na er op te wijzen, dat v.d. Putte aan leiding gaf tot de ontbinding van het vorig ministerie, en deze alzoo voor z ij n e rekening komt. Eilieve. aan ziet, eens, welk een heerlijke oogst! welke sehoone vruchten plukt de wakkere van Golstein van zijn onnavolgbaar, ja schier onvolgbaar betoog! Thorbecke schuldig, en v.d, Putte schul dig; de liberale richting versleten de liberale partij geknakt., onmachtig en verdeeld Thorbecke zijn heil zoekende in een tijdioen aftocht, liet tegenwoordig ministerie zonder kracht zonder steun zonder hulpmiddelen ook zonder kunstmid delen zonder hoofd, zonder leiding, schuldig jegens hen die zich conservatieven noemen om zijn richting, jegens de Thorbeekianen om zijn vijandschap tegen Thorbecke. Mein Liebchen. was willst du mehr Niet alleen de heer van. Gof.itfin is tot die inderdaad ver- rassenrle uilkomst gekomen. Het Dagblad van Zuid-Holland en 's Gravenhnge stelt, er prijs op zijn lezers le herinneren dat, deze vrucht hare gevolgtrekking, deze dubbele oogst ook door zijn doorzichteu nog wel vóór liet, bedoelde Kamerlid was buit gemaakt. Als /rtot,aal-indruk" (podding-Nederdmt.scli) van het zoogenaamde regeeringsprogramma op de Kamer, meent het Dagblad (in zijn nummer van 28 Februari) in de eerste plaats te kunnen noemen het grootst mogelijk ongeloof vaan de redenen die bet, nieuwe Kabinet voor de uitstootiug van den minister Thorbecke heeft willen doen aannemen." Evenmin als in het publiek heeft in de Kamer iemand daaraan geloof geslagen. Maar al w 'ten wij alzoo van de redenen van Thorbecke s aftreding niets in bijzonderheden wij zijn een stap verder geraakt tot de waardeenng dier redenen, zect het Dagblad. - Ziedaar fijne ouderscheidingen, doch wier fijnheid ongelukkig in omgekeerde reden slaat tot hare helderheid. Merkt op 'hoe spoedig liet Dagblad vorderingen maakt in de //waardeering dier redenen' waartoe het ver klaart, «een stap verder" geraakt te zijn. 't Blijkt weldra nog al een belangrijke stap te zijn. De reden van Thorbecke''s aftreding verklaart, het blad igt.behalve in redenen die de latere geschiedschrijver een- aal de vrijheid zal hebben onbewimpeld te openbaren ia de diepe overtuiging van den heer Thorbecke, dat zijn gezag zijn invloed eu zijn prestige waren gebroken zoodat hij, gelijk de heer van Golstein te regt opmerkte, den na< erenden veldslag heeft, willen ontwijken om zich in tijds eeu behoor lijken teruglogt te verzekeren. Daarentegen ligt nog geheel in het duister hel motief dal den Minister van Koloniën kaD liehben bewogen den leider der zoogenaamde liberale partij Is 't. ware met geweld te dwingen tot liet gevolg geven aan zijn voorn'men tot aftreding." Alweer welk een rijke uitkomst, in die weinige regeh Vooreerst: de redenen die. het, nieuwe ministerie voor de uitstootiug van Thorbecke wil doen aannemen, verdienen geen geloof eu vinden dan ook bij niemand geloof, 't zij in ol buiten de Kamer. De latere geschiedschrijver zal eenm, al le vrijheid hebben" de ware redenen onb.-wimpeld te vrt« klaren. (Zie je, het Dagblad kent ze eigenlijk ook welmaar de tijdgenoot heeft zoo geen vrijheid onbewimpeld tespreken. 't Is soms zóó ergerlijk zóó gemeen dat. men't niet zeggen kan b-grijp je En dan, veel is waar wat niet volkomen bewezen kan worden, en daarom moet men dikwijls zwijgen wat men weet, voel je?) Ten tweede: al moet men de ware reden nu nog verzwij gen en bare vermelding aan den lateren geschiedschrijver overlaten .de reden van Thorbecke's aftreding ligt in de //diepe overtuiging, dat zijn gezag, zijn invloed en zijn pres tige gebroken waren, zoodat luj den naderenden veldslag heeft willen ontwijken om zich in tijds eeu behoorlijken te ruglogt t.e verzekeren. Zijn //onmagt om verder het roer van deu Slaat naar zijn wil te besturen is een der hoofdre denen van zijn uittreding." //De Minister Thorbecke heeft willen heengaan." //Gretig zocht, nu de Staatsman reeds sedert lang naar eeu gelegenheid om heen te gaan." (1) (Het zoogenaamde liberalisme heeft, uitgediend, weet je? Thorbecke zijn tijd is voorbij, voel je? Hij voelde het zi-lf ook, bij was er diep van overtuigt, hij was o i- machtig, daarom wilde hij heengaan, en wel gauw tok, vóór den naderenden veldslag, vóór de behandeling der cultuurwet, begrijp je? daarom heeft hij haastig een voor wendsel gezocht om zijn eigen nederlaag le voorkomen. Zijn //uittreding" is eeu //gemaskeerde vlugt"). Vrage: was deze hoofdreden van Thorbecke's uittreding niet vol doende? Men zou zoo oppervlakkig zeggen, dat. men er mee volstaan kan en wij zijn nieuwsgierig naar de andere hoofdredenen, die de latere geschiedschrijver vrijheid zal hebben onbewimpeld te openbaren. Ten derde: de //uittrediug" vat Thorbecke is echter een //uitstootiug." De staatsmandie wilde heengaan, die weg wilde, die reeds sedert lang gretig naar eeu gelegenheid zocht om weg te gaan. is door v. d. Putle als 't ware met geweld gedwongen om gevolg te geven aan zijn voornemen tot. aftreding. De man die den naderenden veldtocht wilde ontwijken en heimelijk op de vlucht is gegaan die vóór de behandeling der cultuur wet het ministerie wilde verlaten om zich zeiven te redden( is door v. d. Putte genoodzaakt af te treden. (Daarom' moeten de Thorbeekianen het ministerie bestrijden, voel je?) Wat, is die da^i/arfsclirijverij toch eeu mooie kuust, Ziet u dit. is tie kaart van Mijnheerneen. 't is de kaart van Mevrouw neen 't, is de kaart die ik in dit doovje had ge lend. 't Is klaver-zeven, 't is ruiten-aas, 't is schoppen boer. Bravo Bamberg, maar gij hebt. uw meester gevon den, man. Honderd verschillende likeuren uit één flesch zwijg Robin. (1) Dagblad van 11 en 12 Februari. IS K 1 E Dj graaf v. Vlaanderen heeft de hem opgedragen betrekking van hospodar der Douau-Vorstendommen dadelijk afgewezen. De Senaat heeft den 27, met goedvinden van den minister van justitie, het artikel der strafwet, betreffende de coalitiën van arbeiders afgeschaft. E U K 1. H. Den 22 hebben beide Parlementshuizenop voorstel van den kanselier der schatkistaan prinses Alice een jaargeld van 6001), eene huwelijksgift van 30000 en aan prins Al/red een jaargeld van 15000 p. st. toegelegd. Ouder een vloer te Dublin zijn 140 pieken gevonden. John. Morris, het centraal hoofd voor het graafschap Carlow, is gevangen genomen. Iu het graafschap Tipperary zijn 1 generaal en 1 kapitein van het ontbonden federalistische len-er gearresteerd. Verschillende militairen zijn hier en daar iu verzekerde bewaring gesteld. Naar Gilwaywaar vele americaansche schepen aankomen, zijn troepen gezonden. Te Glasgow, waar vele ieren woneiiis de policie-macht versterkt en zijn almede wapens in beslag genomen. In 1S65 is uitgevoerd voor eene waarde van 165.862.400, dat is 5,413,350 meer dan in '64 eu 19,260,060 meer dan iu '63. FlUlV'HRIJli. De officieren die bij het voor deu Paus bestemde corps in dienst tredenworden beschouwd als verlof te hebben en behouden hunne rechten op bevordering. De troepen zullen met fransche schepen naar Civita Vecellia worden overgebracht en daarna ten laste van den Paus komen. Een agent zal in Frankrijk mogen blijven werven tot het voltallig houden der manschappen. le Temps heeft eene eerste waarschuwing ontvangen. De Senaat heeftbij het wijzigen van het strafwetboek bepaald, dat geestelijken, die, in de uitoefening hunner bediening, in liet openbaar en rechtstreeks, het gouvernement, een wet, een besluit of eetiige andere handeling der overheid aanrandeu gestraft zullen worden met eene gevangenisstraf van 8 dagen tot 3 maanden en eene boete van 25 tot 500 fr. De discussiën over liet adres ran antwoord in het Wef.g.

Alkmaarsche Courant | 1866 | | pagina 1