en op de Rijks wegen met bijna eenparige stemmen goed gekeurd. Den 12 heeft dat Lichaam, op voorstel van den minister van justitie, in het strafwetboek de bepaling opge nomen, waarbij ondernemers van hanen-, honden- en stieren gevechten gestraft worden met gevangenis en boete. E H Cf KLAS D. Voor zoo ver uit de ontvangen opgaven opgaven blijkt, zijn sedert het uitbreken der veepest tot den 10 Maart aan getast 187,059, gestorven 117,664, afgemaakt 26,135 en hersteld 26,106 runderen. Den 10 is door inwoners van Cheshire eene bijeenkomst gehouden, om te overwegen door welke middelen de veehou ders die volgens de nieuwe wet geene aanspraak op scha devergoeding voor hun verloren vee hebbeneenigermate te gemoet te komen. Br werd besloten daartoe eene openbare inschrijving te openen, welke gedurende de vergadering reeds 8000 opbragt. De markies v. Westminster schreef voor 5000 in. De gouTernements veepest-bill is door het Hoogerhuis goedgekeurd, met een amendement van lord Lichfield, waarbij de veemarkten voor geruimen tijd worden verboden. Op 4 plaatsen in Engeland en Schotland is eene ziekte onder de schapen uitgebroken, welke door de veeartsen voor dezelfde als de veetyphus wordt gehouden. Den 7 heeft het Lagerhuis met 285 tegen 252 st. besloten tot de tweede lezing van een wetsontwerp tot ontheffing der dissenters van de verplichting om bijtedragen voor de kosten der Staatskerk. Sedert 1834 zijn niet minder dan 36 pogingen gedaan om hiertoe te geraken. Eene motie van den heer Taylor, om de lichamelijke straffen bij de marine afteschaffen is door het Huis verwor pen met 56 tegen 17 st. Den 8 is in eene bijeenkomst der conservatieve leden besloten om zich niet tegen het indienen der reformbill te verzetten. Den 12 heeft de minister Gladstone deze in het Lagerhuis voorgedragenzij stelt voor het kiesrecht toetekennen in de graafschappen aan allen die 14 huis- of landhuur betalen of 50 in de spaarbanken bezitten, eu inde steden aan allen die 7 voor huur van een huis of 10 voor hour van ongemeubelde kameis betalen. Het getal kiezers zou daardoor met 400,000 vermeerderd worden (opmerkelijk is het dat thans reeds een vierde der kiezers behoort tot de zoodanigeu die met handenarbeid het brood verdienen terwijl de tjveraars voorde uitbreiding van het stemrecht beweerden dat dezulken niet vertegenwoordigd waren). Den 13 werd de bill bestreden door den heer Lowe eu ondersteund door den heer Bright en anderen, waarna de indiening vergund werd. De opperbevelhebber van het leger in Ierland heeft bij dagorder zijne troepen ontheven van het vermoeden als zouden zij door de fenians tot, afval bewerkt zijn; slechts zeer weinige manschappen hebben zich laten omkoopen door zendelingendie tot dat doel in dienst getreden waren. Uit Canada wordt gemelddat in den nacht van 2021 Eebr. eerie bende fenians uit Vermont gepoogd heeft de bank te Stanbridge te bestelen maar daarin krachtig te keer ge gaan en weder uaar de Ver. Staten gevlucht is. De aartsbisschop van Westminster en andere r. c. prelaten hebben geweigerd de gewijzigde Parlemeutseed goedtekeuren omdat niet alle erkenning van de Staatskerk of van de ker kelijke suprematie van den britschen souverein uit het for mulier verwijderd is. FK11VHK1.IH Den 10 is te Parijs de eerste zitting van de conferentie over de Donau-Vorstendommen gehouden. Bij het bespreken der paragraaf van het adres van antwoord over den landbouw, is de heer Thiers te velde getrokken tegen het vrijhandelsstelsel en heeft dit nadeelig voor den landbouw genoemd welke gebaat zou worden door een inkomend recht op de vreemde granen. De heer Rouher kon hem gemakkelijk wederleggen met de aanmerking, dat in tijden van sehaarsehte juist de vrije invoer van vreemde granen de bevolking voor gebrek moet bewaren zoodat dan ook in alle landen Spanje uitgezonderd, die invoer onbelemmerd is. Een amendement in beschermenden zin werd dan ook met eene groote meer derheid verworpenbij welke gelegenheid het gouvernement door de oppositie ondersteund werd. GKIKHI^LAKI», Nabij het eiland Santorin zijn onlangs 2 bergen van lava uit de zee opgerezen, die allengs eilanden hebben gevormd. Een daarvan heeft zich vereenigd met een ander eiland een krater tusschen beide open latende. Den 20 Eebr. is daaruit eene breede zuil van aseh rook, gloeiende stoffen en stee- nen opgestegenwaardoor schepen zijn in brand geraakt. Den 22 herhaalde zich dit verschijnsel veel heviger, toen de zuil 600 voeten in omvang en 4000 voeten hoogte had. 2 Oude kraters op naburige eilanden begonnen ook weder te werken. Op verzoek van het grieksche gouvernement heb ben de bevelhebbers der engelsche en fransehe scheepsmacht stoomschepen naar Santorin gezonden, om de bewoners, die in groote angst verkeerenhulp te verleenen. I T A I. i E De Kardinaal Andrea heeft besloten om naar Rome terug- tekeeren. OOSTEN RUU. Den 10 heeft de hertog de Grammont den Keizer een eigen handig schrijven overhandigd van Keizer Napoleon, met de insiguiën van Grootkruis van het Legioen van Eer voor den Kroonprins. Öe duitsche en israëlitische bevolking in Boheme heeft in de laatste dagen herhaaldelijk ten doel gestaan aan balda digheden. Den 11 heeft de croatisehe Landdag de deputatie voor Pesth benoemd en daarna zijne zittingen verdaagd. 24 Unio nistische leden namen geen deel aan de stemming, omdat zij de instructie voor de deputatie in strijd oordeelden met het adres van den Landdag aan den Keizer. Den 14 heeft de aommissie uit den hongaarschen Landdag het ontwerp adres van antwoord op het Keiz. rescript bij die vergadering ingediend. In dit stuk beklaagt men zich dat alle^wenschen der bevolking door den Keizer afgewezen en zelfs die wetten tijdelijk opgeheven zjjnin welke geene wij ziging verlangd wordt. Er wordt op gewezen dat indien de Keizer geene alleenheerschappij verlangt, de wettelijke toestanden feitelijk behooren te worden vastgesteld. Na het wederleggen van alle punten van het rescript, wordt het verlangen geuit naar eene herstelling van den parlementairen regeeringsvorm en van den werkelijk eonstitutioneelen toe stand, hetgeen geene politieke onmogelijkheid wordt geacht. Het ontwerp is met levendige toejuiching ontvangen en alle vergaderden zijn opgestaan om den heer Deak luilde te bewijzen. a* is tr n e<: Den 12 zijn te Berlijn de ratificatiën uitgewisseld van het met Italië gesloten hande'sverdragzoodat de regeering in deze gehandeld heeft alsof het reeds door de Vertegenwoor diging goedgekeurd ware. De hoogere rechtbank te Keuten heeft het beroep doodde regeering ingesteld tegen de vrijspraak van den heer dassen Kappelmann verworpen. De rechtbank te Berlijn heeft Dr. May, oud-redacteur van de Slesw. Holst. Zeitung, wegens majesteitschennis, bij verstek veroordeeld tot 1 jaar gsvangenisstraf en 1 jaar verlies van burgerschapsrechten, KUSLjINI). Te Petrowsk in het gouvernement Saratow, is van Rijks wege eene hoogere school voor den land- en mijnbouw op gericht waaraan lj millioen roebels is te koste gelegd. In Einlaud heersclit door misgewas nijpend gebruik, zoo dat een deel der bevolking naar elders verhuist. SLEESWIJK-HOESTEIN. De genl. v. Qablens heeft eeD schrijven uit Weenen ont vangen waarm de houding der landsregeering van Holstein, tegenover het adres van 19 edellieden aan graaf Bismarck geprezen wordtzoodat er geen reden bestaat om haar het gevraaade ontslag te verleenen. De gouverneur van Sleeswijk heeft eene verordenings des Konings afgekondigdbedreigende de volgende straffen 5 tot 10 jaren tuchthuis voor alle gewelddadige pogingen om in de hertogdommen een ander hoog gezag te vestigen dan van den Koning van Pruisen of den Keizer van Oostenrijk; 2 tot 5 jaren tuchthuis voor alle handelingen, die kunnen aangemerkt worden als voorbereidende maatregelen tot het uitvoeren van zoodanige aanslagen en van 3 maanden tot 5 jaren tuchthuis voor alle schriftelijke of mondelinge aansporin gen om een anderen Vorst dan de 2 genoemden te kwali- ficeeren als souverein van Sleeswijk-Holstein. TIIKKIJ K. In Montenegro wordt de bevolking overal in den wapen handel geoefend; in de buskruitfabriek en in het arsenaal te Cettiuje wordt druk gearbeid. ZWITSt KL4\n. De vicaris-generaal te' Solothurn voorschriften voor de geestelijkheid uitgevaardigd hebbende ten aanzien van bel begraven van protestanten hebben ongeveer 3000 ingezete nen zich met, toortslicht naar zijne woning en vervolgens naar het bisschoppelijk paleis begevenwaar kooreu aangeheven zijn en de voorzitter van het gerechtshof geprotesteerd heeft tegen de onverdraagzame verordening van deu vicaris-generaal. V E K E K lDOfc ST A T E Op deu verjaardag van Washington heeft de President eene uitvoerige redenvoering gehouden, tot verdediging zijner politiek. Hij liet zich daarin bitter uit over liet drijven der radicale partij en ontzegde aan het Congres het recht om de voorwaarden te bepalen voor de toelating der Zuidelijke Af gevaardigden omdat men die Staten tijdens den oorlog niet als van de Unie losgemaakt heeft willen beschouwen. Hij ontvangt uit alle oordeu des lands betuigingen van instemming wegens zijne afwijzing der freedmeti'a bureaux-bill. In eene te Washington gehouden bijeenkomst der fenians is besproken om Britsch Columbia Ie vermeesteren en aldaar eene haven voor vrijbuiters te openen. In den ministerraad heeft men zieli met dit drijven bezig gehouden. Het Congres der fenians te Pittsburg is verdaagd na het ontkennen van elke betrekking met americaausclie partij politiek eu het aanuemen van een adres, waarin op onmid- delijke uitrusting ten oorLog werd aangedrongen. In eene bijeenkomst der partij van O'Mahony is een adres opgemaakt en onderteekeud door 125 officieren der gewezen federalisti sche vrijwilligers, aandringende op eene spoedige landing in Ierland. Eenige voorname burgers van Nieuw-York hebben den genl. Grant, als een blijk hunner hoogachting100,000 dol lars vereerd. N EX i O. Het is den heer Langlaisdirecteur der financiën gelukt de begrooting te brengen op 3.0 millioen piasters in uitgaaf en 24 millioen in ontvangzoodat de ontbrekende 6 millioen door eene leening of buitengewone middelen gevonden moe ten worden. Deu 14 Januari is een corps keizerlijke troepen overvallen door eene groote overmacht van juaristen en alleen gered door de tijdige komst van een escadron africaansche jagers. In den nacht van den 13 is een postwagen door eene bende van 300 man vermeesterd eu een fransch reiziger vermoord. In de omstreken van Monterey bevinden zich talrijke benden, die de reizigers en transporten van koopwaren eene zware schatting oplengen. Den 18 heeft, eene bende eene poging beproefd om den van Vera-Cruz komenden spoortrein te ver- eruielenhetwelk ter goeder uur verijdeld is. De genl. Mendez heeft de opstandelingen bij Palena ge slagen en 7 man gevangen gemaakt. 2 Eskadrons van liet regiment der Keizerin hebben eene bende van 500 ruiters uiteengedreven nadat er 48 van op het slagveld waren ge bleven. KS «.AKAEAAi». Staten-Generaal. De lieer Thorbecke heeft de benoeming als lid der 2e Kamer voor het. distriet, Groningen aanvaard. Den 9 heeft de Kamer de begrooting van financiën goed gekeurd met. 51 tegen 5 st. Den 12 het aaiivullirigstractaat van het verdrag van i.andel en sciieepvaart met Belgie met 48 tegen 1 st., na het verwerpen met 34 tegen 14 st. van eene motie van den heer v. d. Heiden Reinesteinom de behandeling uittestellenwegens het door den belgischen minister Rogier onlangs gesprokene betreffende de afdamming der Oost er-Schelde. Den 13 en 14 heeft de Kamer de uitzonderingswetten tot tijdelijk behoud der aecijnsen in sommige gemeenten behan deld en goedgekeurd. Een amendement, van den heer de Laat de Kanter, om de uitzondering niet voor 6, maar slechts voor 3 jaren toetestaan werd verworpen mei 47 tegen 14 st., alsmede' met 40 tegen 21 st. een dito van deu heer v. Zuylen om te Zaltbommelwaar de gemeente geen schoolgelden heft minder aecijnsen Ie vergunnen dan werd voorgesteld. Den 15 is het wetsontwerp tot. verhooging der begrooting voor I860 met f 100000 ter zake der veepest in beraadsla ging gebracht, en den volgenden dag met alg. st. aangenomen waarna de Kamer op reces is gescheiden. Bloemententoonstelling. Van 14 tot 19 April zal in het Paleis van Volksvlijt te Amsterdam weder eene inter nationale tentoonstelling van planten gehouden worden. Kanaal door Holland op zijn Smalst. De commissie tot bevordering van de belangen der Zaanstreek heeft een adres gericht aan den minister van biuu. zaken lot bestrij ding van bet voorstel der Kanaal-maatschappij om den spoor weg van Zaandam naar Amsterdam de noordzijde van het IJ te doen houden tol voorbij Buiksloot. Veepest. Van 25 Eebr. tot 3 Maart zijn in Z.-Holl.aanget. 1000, gest. 184, afgem. 49, herst. 56 Utrecht n 195, 72, 109 -j N.-Holh n 179, 84, 26 45 a zijnde sedert hel uitbreken der ziekte 5 in Z.-Ho!l.aanget. 38774, gest. 13012, afg. 8978. herst. 15003 3 Utrecht 3656, 1402, 69, s 1974 r N.-Holl. 986, I' 258, u 225, 223 Den 9 is te Utrecht eene vergadering gehouden van ruim 700 veehouders uit. de provincie, waarin de volgende besluiten zijn genomen: het behoud der lijn van afsluiting wordt wen schelijk geachtmet bepaling,- dat de invoer van vee enz. daarbinnen onder de noodige voorzorgen kan geschieden; de provinciale lijnen binDen de Rijks lijnen zijn onnoodigmen acht het wenschelijker het vee te laten doorzieken dan het aftemaken de invoering van een boomgeld of belasting op het vee is afgekeurd. Het bureau is uitgenoodigd een adres aan den Koning te ontwerpen tegen eene volgende verga dering, welke op den 17 bepaald is. Te Amstelveen wordt een adres aan den Koning geteekend, met verzoek het afmaken van het vee niet bij eenige wet verplichtend te stellen. In alle synagogen te Amsterdam worden gebeden gedaan tot afweering der veeziekte. In Drenthe is den 14 hier en daar biddag gehouden. In den Haarlemmermeer is onder een koppel van ruim 200 schapenvan den heer Wilson te Hillegomeene ty- pheuse ziekte ontstaanwelke veel overeenkomst heeft met de runderpest. De minister van binn. zaken heeftingevolge schrijven van den commissaris des Konings in N. Brabanthet houden van markten en veeverkoopingen in die provincie na den 17 Maart verboden. Aanbestedingen. Den 12 te Amsterdamhet dempen van een gedeelte van de Nieuwezijds-Achterburgwal en van een gedeelte van het Spui, met het verlengen van de doorvaart naar den Singelminste inschrijver H. Brokmeier, voor 38.700. Den 15door het prov. bestuur van N. Hollandhet maken van rijzen hoofden op het Noorderstrand en andere werkzaamheden op het eiland Vlielandaan B. Beukenkamp te Wieringen voor f 23,880. Den 15 te 's Hage, het maken van den Staatsspoorweg van 's Hertogen bosch tot Boxtel, minste inschrijv. J.v.d, Grient te 's Hertogenbosclivoor f 835.000. Den 16, te Amsterdam, door de directie der Ned. Bank, liet tweede perceel van de vergrooting eu verbreeding barer gebouwen op het Rokin aan H. JKoper en C. de Zwaan Jr., voor f 162 830. Misdrijven. In den nacht, san 13—14 is bij P.v.Dam, timmerman en aannemer te Ameide door inbraak eene som van f 10.775 ontvreemd. In deu vroegen ochtend van den 1-6 is ook op den huize Beauliiu bij Arnhem eene brutale poging tot diefstal van zilver gedaan, welke gestoord werd door de vrouw des hui zes Mevr. S. De dief trachtte haar te worgen, hetgeen hem niet. gelukte, waarna hy met achterlating van liet ge- stolenede vlucht nam. Overleuen den 15 te Amsterdam Jacob Swart, commis saris van liet collegie Zcemanshoop, schrijver van verschillende zeevaartkundige werken. Staats-Loterij. Trekking der 5e klasse 2C week. No. 14778 2000 No. 8797 1500No. 1177, 1745, 2764, 3800, 7707, 9043, 9170, 10139, 13440, 14089, 14707, 15416, 15933, 18936 en 19064 f 1000. t <1 b 5 JJltiCHUJS Omtrent de behandeling 111 de 2e Kamer der Staten-Generaal van het wetsonl werp, waarbij de heffing der waaggelden alhier tijdelijk vergund blijft, meldt de Haurl.Courant liet volgende: //Ouder de ontwerpen, waarover verder eenige discussie ont stond, behoorde dat, betreffende Alkmaar De heer Dumbai stelde een amendement voor, strekkend» om de wik- en weeg- loonen op 75 in plaats van 80 ets. te brengen, eu wel met de bedoeling dat, die loouen gaandeweg verminderd zouden worden, ten einde tot den normalen toestand te geraken, door de gemeentewet voorgeschreven. De minister van Binnenl. Zaken heeft te kennen gegeven, dat hij nopens bedoelde loouen een ander gevoelen dan zijn voorganger was toegedaan en uit eigene beweging geene af zonderlijke bepalingen daaromtrent zou hebben voorgedragen. Nu zij evenwel eenmaal voorgedragen waren had hij eene verandering in het cijfer gebracht waardoor de zaak in haar geheel bleef, in afwachting van een nader onderzoek, dat, vóór den afloop van den termijn, in 1871 zou kunnen inge- steld worden. De heer v. Foreest heeft het betreurd, dat, deze zaak thans ter spraak werd gebragt, en heeft, doen uitkomen, dat Alk maar veel heeft gedaan, en bij vootdurmg veel doet, in het belang der marktbezoekers dat. dit alles niet. voegzaam ten laste van de gemeente kan worden gebragtdat zij in plaats van velerlei kwellende heffingen iutevoeren er zich toe be paald heeft., zeker loon van de marktbezoekers te innen voor de kaas. die aangebragt wordteen loon dat voor het overige Iiiet boog is en vrijwillig wordt opgebragt. De lieer v. Fo reest achtte die inning niet in strijd met den geest, wel met de strengste letter der wet. Hij stelde bovendien in het licht dat. de vorige minister door verkeerde opgaven op liet dwaalspoor was gebragt als zou de opbrengst jaarlijks aan merkelijk toenemen. Het tegendeelzeide hijwas waar- De lieer v Nierop heeft de meenmg ondersteunddat de geheele zaak later zal moeten worden geregeld en daaren tegen de strekking van het amendement bestreden, als zouden de" bedoelde regten gelijk staan met verbruiksbelastingen. Na nog eenig heen eu wederspreken is bet. amendement ver worpen met 41 tegen 17, en het ontwerp zelf aangenomen met 53 tegen 3 stemmen." Op aanstaanden Dingsdag zal in de departements-vergadering der maatschappij lot Nut van 't Algemeen, als spreker optre den Ds. Koop mans van Boekeren van Leyden gunstig ais schrijver eu redenaar bekend. KI IIGFKl/IJIii; STA%S». ONDERTROUWD. 9 Mrt. Wilhelmus Francisc.us Basie en Julie Christine Hue- relle. - Johan Daniel Masee, wedr. van Cat banna Maria Kamp en Reusje Dorreman. 16 Simon de Vries, te Leeuwarden en Betje Blok, te Alkmaar. GETROUWD. T 11 Mrt. Klaas de Waal, wedr. van Maria Johanna lbon, en Jannetje Caffè. Doris Paauwels en Grietje Delver. ECHTSCHEIDING. 17 Mrt. Pieter Roelof Boogh en Catharina Maria Krul. GEBOREN. m 4. 10Mrt. Clara, D. van Gerard Pieter Levert en Trijntje So phia Scliwarzer. 11 Mrt. Guurtje Elisabeth, D. van Pieter Sjoerds en Janne- tie Loef. -Elisabeth JohannaD. van Jacobus Hen- dricus Jansen en Johanna Rodenburg. Wilhelmina Jacoba Maria, D. van Jan Ruth Nicolaas Josephus Bijl en Guurtje Yarkevisser. OVERLEDEN. 10 Mrt. Johanna Theodora Engerinqh, 62 j. 11 Margaretha., D. van Cornells Duits en Aatje van Doesburg, 5 m. 13 Neeltje 11. van Cornelis Besteman en Clasina Zweek- horst 2 j. en ruim 2 m. 16 Cornelis, Z. van Gerrit van Baar en Alida Hons, ruim 3 m. VEILING vaw vaste goederen. 15 Maart. Door den Notaris D. N. VAN ELTEN. Huis, O.z. Keelsloot, sect. B 1615. Str. ƒ2. J. Boersen 285,- Dito Zeglis, sectie F 455. Str. fl 0, P. v. Soest 1035,- Afslag 22 Maart.)

Alkmaarsche Courant | 1866 | | pagina 2