r r s i, a n n. Lumlgcnooten Sfabs 11 ictnu o districtenvoor bescherming der onaangetastevoor regeling der markten enz. De heer Hunt nam daarmede genoegen en het Huis besloot de amendementen na 6 maanden in overweging te nemen, hetwelk gelijk staat met eene verwer ping der bill. Onder voorzitting van den heer Disraeli is bij lord Salisbury door de conservatieve leden van het Lagerhuis besloten, een amendement op de reform-bill intedienenhoudende dat elke onvolledige hervorming van het kiesstelsel onvoldoende wordt geacht. De kanselier der schatkist heeft den 19op daaromtrent gedane vragengeantwoorddat de regeering zich niet ont slagen rekende van de verantwoordelijkheiddiemet be trekking tot de Parlements-hervorming op haar rustte voor dat zij ook maatregelen zou hebben voorgesteld voor de be tere indeeling der kisdistricten. Het nieuwe eedsformulier voor de leden van het Parlement is den 15 door het Lagerhuis met 238 tegen 222 st. enden 19 bij derde lezing goedgekeurd. Den 20 is in eene talrijke bijeenkomst van protestanten te Londen besloten om van het Hoogerhuis de verwerping dezer wijziging te verzoekenomdat in het nieuwe formulier de bepalingen zijn weggelaten tot handhaving der protestautsche troonsopvolging en tot protest tegen de suprematie van den Paus. Den 16 werd in het Hoogerhuis een voorstel van lord Orey, om de kerkelijke fondsen in Ierland te verdeelen onder de geestelijkheid der 3 grootste godsdienstige partijen, door den minister Russell bestreden en zonder stemming verworpen. De Shenandoah is te Liverpool verkocht voor 18.125. FRANKRIJK. Den 16 heeft de pruisische gezant den Keizer de versier selen van den Zwarten Adelaar voor den Kroonprins aan geboden. De minister van eeredienst heeft, op het protest van den predikant M. Paschoudaan den herv. kerkeraad te Parijs doen weten dat aan het besluit van 5 Januari geen uitvoe ring kan gegeven worden, aangezien een door de' regeering in zijn ambt bevestigd predikant alleen vervangen kan worden ter zake van overlijdenvan verzoek om ontslag en vandoor de regeering goedgekeurde ambtsontzetting. Den 16 ontwikkelde de heer Favre in het Wetg. Lichaam zijn amendement over de vrijheid van drukpers, het recht van vereenigiug, de staatkundige vrijheden enz. Hij vond daartoe thans meer aanleiding dan ooit, omdat iu vroegere troonreden steeds van vrijheden in de toekomst, van de «krooning van het gebouw" gewaagd werd, maar de Keizer thans verklaard had dat Frankrijk zooveel had als het ver langen kon. Het amendement werd verworpen met 238 tegen 17 st. Daarna was dat der meer gematigde partij op dezelfde paragraaf, het zoogenaamde «amendement der 45" aan de orde. De heer Buffet ontwikkelde het, terwijl het bestreden werd door den bn. David, die het nog gevaarlijker noemde dan dat der oppositie. Den 19 trok de heer Rouher er tegen te velde en verwierf daardoor langdurige toejuiching. Hij verklaarde o. a., dat de regeering de liberale vlag omhoog weuschte te houden zonder zich aan stoornis der orde te wagen. De heer Ollivier merkte hierop aan dat de regeering het recht niet had een liberale vlag te vertoonenindien daar niets op geschreven stond. Bij stemming werd het amendement afgewezen met 206 tegen 63 st. en nadat den volgenden dag nog een ander, om de drukpersdelicten voorde gewone rechtbanken te brengen, dergelijk lot getroffen had, werd het adres van antwoord aangenomen met 251 tegen 71 st. ITALIË. Terwijl verschillende stemmen zich verklaren voor het toe laten van Mazzini in het Parlement, ten einde dien onver- moeiden samenzweerder in het daglicht te plaatsen en alzoo onschadelijker te maken, moet de fransche gezant den minister Lamarmora verklaard hebben, dat zulks in Frankrijk een slechten indruk zou teweegbrengen aangezien Mazzini wegens een aanslag op het leven des Keizers' bij verstek ter dood veroordeeld is. Te Florence is, onder voorzitting van Doriji, eene volks vergadering ter eere der verkiezing van Mazzini gehouden en daarin besloten om een adres van dankbetuiging aan de kie zers van Messina te richten. De commissie voor het onderzoek der geloofsbrieven van Mazzini stelt voor zijne verkiezing nietig te verklaren en alzoo is met 191 tegen 107 st. besloten. De hooge geneeskundige raad heeft eene quarantaine van 7 da gen ingesteld voor reizigers uit Egypte, waar volgens berichten die later gelogenstraft zijn, de cholera weder zou zijn ver schenen. KERKELIJKE STAAT. De regeering heeft, eene leening van 50 millioen fr. geslo ten met het huis lajitte te Parijsen is daardoor in staat om gedurende 2 jaren de kosten der algemeene administratie te kunnen voldoen. Het nationaal comité te Home heeft eene oproeping uit gevaardigd tot het doen van vrijwillige inschrijvingen ten behoeve der schulddelging van Italië. De b». 8. Meyendorff heeft Rome verlaten en aldaar alleen een half-officiëel diplomatiek agent achtergelaten. De nieuwe aartsbisschop van Posen Ledochom/ci is tot primaat van Polen verheven. OOSTENRIJK. In verschillende districten van Bohemen is wegens gedu rige woelingen de staat van beleg afgekondigd. De stad Sehüttenhofen is gedurende 24 uren het tooneel van erger lijke plundering geweest. Men verzekert, dat de regeering eene nota aan Engeland en Frankrijk heeft gericht, waarin zij Pruisen zijdelings be schuldigt van zich in de zaak der hertogdommen op onver antwoordelijke wijze te gedragen. Ook wil men dat zij zich deswegens tot de duitsche Middenstaten heeft gewend. Den 15 is eene overeenkomst met Mexico gesloten waar bij toegestaan wordt 4Ü00 man te werven, tot aanvulling van het corps vrijwilligers. De hongaarsche Landdag heeft den 19 het adres van antwoord op het Keiz. rescript met algemeene stemmen goedgekeurd. Op voorstel van graaf Dealt is eenparig besloten de Mag naten-tafel uitteuoodigen om zich bij dit adres aantesluiten. Den 21 is, op voorstel van denzelfde besloten om eene commissie te benoemen tot regeling der werkzaamheden van den Landdag. Te Karlstadt. worden met goedvinden der regeering onder- teekeningen verzameld voor eene petitie, waarin men aandringt op het instandhouden der militaire grenzen. Eenige officieren hebben vruchteloos getracht zich aan de onderteekening van dat verzoekschrift te onttrekken. P R 1118 E N. Van Oostenrijkals bezitter van Holstein is de uitleve ring van dr. May gevorderd. De betrekkingen met Oostenrijk blijven zeer gespannen. Voor eenige dagen meldde de Norddeutsche Zeituvg, het or gaan van v. Bismarck, dat er volstrekt geen sprake van een oorlog Was, aangezien de geheele aandacht der regeering ge- /estigd was op eene vredelievende hervorming van den Duit- sohen Boud. In 1849 was deze, bij wijze van omwenteling alleen door het volkin 1863 bij wijze van overrompeling [door den Keizer van Oostenrijk]alleen dóór de Vorsten be proefd thans moesten volken en Vorsten daartoe samenwerken op den weg door Pruisen bij zijne vroegere afwijzing aan gewezen. In weerwil dezer mededeelingblijkbaar eene po ging om de verloren sympathie van Duitschland te herwinnen, is later berichtdat Pruisen zich ten strijde gereed maakt daartoe door het voorbeeld van Oostenrijk genoodzaakt [vol gens oostenrijksehe bladenheeft die mogendheid geen en kelen militairen maatregel genomen, die zou kunnen aange merkt worden als een toebereidsel tot het voeren van een buitenlandschen krijg]. Op last van het o. m. heeft de poiicie te Berlijn beslag gelegd op een vlugschrift van den Staatsraad Zaclmria, hoog leeraar te Göttingen, waarin in gematigde bewoordingen eene strenge afkeuring wordt uilgesproken over de uitspraak van het hoog-gerechtshof tegen de heeren Tic est en eu Frenzel. De Kreuz-Zeitung bevat een gedicht van den graaf v. P/eil, gericht tegen het Huis der Afgevaardigden. De regeering heeft de finnen diewegens den hongers nood in hun vaderland naar Noorwegen of America wilden vertrekkende noodige gronden in Caucasie aangeboden met vrijdom van belastingen gedurende 15 jaren. Door velen is dit voorstel aangenomen. SPANJE. Met het huis Rothschild is eene leening gesloten van 80 millioen realen te waarborgen door hypothecaire biljetten. Den 15 is te Madrid een traclaat van vriendschap getee- kend met de americaansche republieken Guatemala., Honduras, Salvador, Nicaragua en Costarica nadat deze Staten vooraf door Spanje erkend waren. Ecuador daarentegen heeft een verbond met Peru en Chili gesloten en aan Spanje den oorlog verklaard. Den 9 heeft, de minister Bermudez de Castro in denSenaat, mededeelingen gedaan omtrent de bestaande geschillen Hij verklaarde, dat Spanje zeer gematigd in zijne eischen was, dat het geen verwerving van vreemd grondgebied beoogde, en dat het manifest der peruaansche regeering leugenachtig was. De minister van binn. zaken heeft bij de Cortes een wets ontwerp ingediend op de organisatie der gemeenteraden. Deze bekomen daarbij volle vrijheid in de administratieve belangen der gemeenten zonder andere controle dan die der bevol kingen welke tevens de inaires kiezen. De staat van beleg in Nieuw-Castilie is opgeheven. Het fregat Luisita zal de officieren en onderofficierendie wegens medeplichtigheid aan den jongsten opstand tot deporta tie zijn veroordeeld, naar de philippijnsche eilanden overbrengen. TURKU E. Het gouvernement der Donau-Vorstendommen heeft eene commissie van wallachijsche dames benoemd tot ondersteu ning der noodlijdenden iu Moldavië. Reeds op den eersten dag mochten zij 5000 ducaten ontvangen. Den 1 Maart hebben de turksche troepen de dorpen, waarin de opgestane maronieten van den Libanon schuilden, ingenomen waarbij de insurgenten 300 dooden en gekwet sten verloren. Hun opperhoofd Joseph Karam wist in den daarop volgenden nacht met enkelen zijner aanhangers te ontkomen. VEIIEENIEDE STATEN. De commissie voor het herstel der Unie heeft voorgesteld om Tennessee, onder zekere voorwaarden, weder als Staat in de republiek optenemenmaar dit voorstel is aan haar teruggezonden, omdat de waarborgen met voldoende geacht werden. De commissie voor buiten!, zaken heuft, voorgesteld eene mexicaansche republikeinsche leening van 50 millioen d. te waarborgen. De militaire commissie van het Huis der Afgevaardigden stelt voor de zuidelijke militie te ontbinden ten einde hare reorganisatie te verhoeden. De Senaat heeft het besluit van het Congres omtrent de toelating der zuidelijke leden met 29 tpgen 18 st. goedgekeurd. De schorsing der habeas-corpus-acte in Ierland heeft in America veel indruk gemaakt. Overal werden door de feniaus bijeenkomsten gehouden, o. a. eene, onder voorzitting van O'Mahony, op welke meer dan 100000 mensehen tegenwoordig waren en waarin groote geestdrift werd aan den dag gelegd" zoodat staande de vergadering voor 28000 d. aan obligatiën verkocht werden. O'Mahony heeft zijne aanhangers bij cir culaire uitgenoodigdom zich voor den strijd gereed té hou den en wel acht te geven op de geheime bevelen. De Senaat heeft het amendement op de constitutie, waarbij het cijfer der bevolking, met uitsluiting van de negers, als grondslag voor de vertegenwoordiging wordt aangewezen verworpen. De schuld der Unie bedroeg op 1 Maart 2,711,850,000 d. BlNNENUANl». De Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij heeft in 1865 in het geheel ontvangen /l.596,596.86, zijnde ƒ117,866.86 meer dan in 1864 Per aandeel wordt, een dividend van /72.50 uitgekeerd. Veepest. Van 3 Maart tot 10 Maart zijn in Z.-Holl. aanget. 1352, gest. 244. afgem. 106. herst. 64 Utrecht 297, 133, 35 133 N.-lloll. n 51, n 48, u 48 84 zijnde sedert het ontstaan der ziekte in Z.-Holl.aanget,40123. gest. 13521afg. 9131, herst. 15450 3 Ui recht, 3953. 1535, 104, 2107 N.-Holl. 1037. 306, 273, 301 Te Amsterdam zal eene onderlinge verzekering-maatschappij voor liet verlies van vee worden opgericht, zoodra voor/600.00Ó is deelgenomen. In eene tweede vergadering van veehouders te Utrecht den 16 gehouden is het ontworpen adres door 645 personen gezamenlijk eigenaars zijnde van ongnveer 17000 stuks vee, geteekeud. In eene vergadering den 20 te Amersfoort gehouden is almede besloten adressen te zenden aan den Koning, de Staten-Generaalde provinc. Staten en den gemeenteraad verzoekende het vee niet meer aftemaken maar de besmette runderen dadelijk aftezonderen in stallen op gemeentegrond, de besmette hoeven streng te bewaken enz. Men zegt, dat de veetyphus in den Eijerlandsehen polder op Texel is uitgebroken. Ten gevolge van het overbrengen eener lading ziek vee naar Engelandzal daar te lande de aanvoer van vee uit Holland volstrekt verboden worden. Aanbestedingen. Den 20, te Oud- en Nieuw-Gastel het bouwen eener beetwortelsuiker-fabriekminste inschrijver H. Zeqboer te Eijnaart,, voor J 96.100. Den 21, te 's Hage door het bestuur der brood-en meel fabriek het bouwen eener stoom-meelfabriek met graanpak- huizen enz., minste inschr. R. v. d. Vlugt, voor 79.900. Den 21 te Rotterdam het op de reeds gemaakte fundee- ringen maken eener overdekking van ijzer eu glas van het binnenplein der beurs, minste insehrijv. h. J. Enthoven 8g Cie., te 's Hage, voor f 68.699. Den 22 te 's Haveaan de bureaux der staatsspoorwegen, het doen van grondboringen in en bij het Hollandsche Diep, minste insehrijv. M. Kronenburg te Kuilenburg, voor ƒ12.500. Den 22, to s Hertogenbosch, het verbouwen van het gym nasium en inrichten der looalen voor de Rijks hoogere'bur gerschoolminste insehrijv. T. v. Nunen, voor f 12.248. Den 23, te Amsterdam het bouwen der machine-gehouwen voor de droogmaking van de Oosteinderpoel bij Aalsmeer, aan Rutgers, voor f 16.067. Te 's Hagehet bouwen van 2 zalen bij het gemeente badhuis te Scheveningenminste insehrijv. gebr. v. Malsem voor f 98.000. Het bouwen van het St. Autonius-gesticht voor ongenees- lijken en blinden te Rotterdam is aangenomen door C. Zoet mulder te Schiedam, voor f 92.500. Bouwwerken. Den 18 heeft de twentsche vereeniging tot bevordering van handel eu nijverheid besloten tot het stichten van ern beursgebouw te Hengelo, op den daartoe door de gemeente te verstrekken grond. Te Rotterdam worden ijverige pogingen in het werk ge steld om in het midden der stad eene groote schouwburg opterichten. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 21 het rapport zijner commissiestrekkende tot het onder eenige voorwaar den aannemen van het regeeringsplau om het spoorweg-station in het. open havenfront te plaatsenverworpen met 30 tegen 5 stemmen. Misdrijven. Wegens Je poging tot diefstal op den huize Beautieu bij Arnhem zijn reeds 3 personen iu hechtenis ge nomen. Niet Mevr. S. maar eene dienstbode is door de 2 boosdoeners met een touw schier geworgd. Staats-Loterij. Trekking der 5e klasse, 3° week. No. 17024 50000, No. 17357 f2000, No. 938 en 16150 ƒ1500, No. 952, 8198, 8727, 11059, 11210, 13577, 15691, 15747, 16365 16472 en 19751 f 1000. De stormen welke gedurende het wintersaisoen op de Noordzee gewoed hebben hadden ook voor onze gemeente treurige gevolgen één der vischhoekers van hier, de Ver wisselinggevoerd door schipper Jacob van t'Oor, bemand met 12 zeelieden, vertrok den 18d™ December 1.1. uit onze haven en keerde helaas niet weder. Dit vaartuig is met de geheele bemanning vermoedelijk inJanuarij vergaan, althans geen spoor heeft men er van vernomende betrekkiugen der zeelieden zagen lang reikhalzend de tehuiskomst te gemoet, doch te vergeefs, en door dit ongeluk zijn 8 weduwen en 19 kinderen van hunne verzorgers en kostwinners plotseling beroofd. Onder die weduwen zijn er twee, welke hunne zonen bij dezelfde ramp verloren. Ook van den vischhoeker Visschers IVelvaart werd ééu der schepelingen over boord geworpen, en verdween in de golven, ook daarvan blijft eene weduwe en een kind onverzorgd over. Dat de toestand dier weduwen e« kinderen allertreurigst is, zal wel geen betoog behoeven evenmin als dat de behoefte van hun onderhoud groot is. Nimmer werd een geoorloofd beroep op de liefdadigheid in ons vaderland te vergeefs gedaan en daaiiti zoowel als in de overtuiging dat de weduwen en kinderen der verongelukte zeelieden dringend hulp behoeven, hebben de ondergeteekenden vrijheid gevonden zich tul eene commissie te vormen om inzameling ten behoeve dier mede- mensclieu te doen. Wilt dan iets uitreiken om die engeluk- kigen te ondersteunen, althans om hun eenigzins te gemoet te komen en in de gelegenheid te stellen op eerlijke wijze vervolgens zelve in hun onderhoud te voorzien. Tot ontvangst van giften zijn de onderstaande heeren be reid terwijl de toezending ook geschieden kan aan een der leden van de commissie alhier. Van de ingekomen giften zal in de nieuwsbladen melding gemaakt worden. De Commissie W. van ROSSEN ZONEN. V/aardingenH. KIKKERT. 3 Maart 1866. BETZ van HEYST. van HARWEGEN den BREEMS. WARMELO van der DRIFT. De Commissie te Alkmaar, H. P.IBINK MELENBKINK. W. van der VOORT. G. J. van LEEUWEN. P. A. van der DRIFT. De minister van binn. zaken heeft met 1°. Mei een eervol ontslag verleend aan den heer J Swerver, als opzichter 1" kl. van den waterstaat alhier, en na vergelijkend examen benoemd tot. opzichter 4e kl. tl. J. IVeehuizen. De H. Raad heeft bet vonnis der arr. rechtbank alhier van 8 Febr., in zake den Commissaris des Konings ten fine van onteigening voor den staatsspoorweg, legen P. Roskam, met verwerping van het voorgestelde middel van niet-ontvanke- lijkheid van den verweerder, vernietigd en Je zaak op nieuw naar deze rechtbank verwezen. De vernietiging betreft ech ter slechts een onbeduidend punt, zoodat de hoofdzaak, de vergoeding voorliet geheele door snijding gedeelte bundertal eener boerenplaats (in deze dus voor 23 in plaats van voor 17 bunders), gehandhaafd blijft. KA1VTUXGKKELIIT. Zitting van 3 Februari. 1. J. Z., C. G. eu J. y, D. M., te Egmond aan Zeege zamenlijk plegen van vuile baldadigheden tegen de huizen der inwoners, vrijgesproken. 2. P. G., te Heer Hugo Waardlaten losloopen van 2 kwaadaardige bonden die de schapen gejaagd en 2 daarvan gedood hebben vrijgesproken. 3. W. IJ. en A.LT., te Koedijk, gezamenlijk visschen met ongeoorloofd vischtuig, ieder f 3 boete en de kosten, met subsidiaire gevangenisstraf van 3 dagen. 4. W. P. en G. P., te Schoorlgezamenlijke arglistige ontvreemding van hout uit de bosschen ieder 6 dagen ge vangenisstraf en de kosten. 5. C. K., te Schoorlpoging tot bemagtiging van wild door middel van strikken, in de duinen f20 boete en de kosten, met subsidiaire gevangenisstraf van 5 dagen. 6. M W. en J. S., te Alkmaar, gezamenlijk des avonds verwerken van brandstoffen zonder gebruikmaking van ge sloten lantarens, ieder ƒ1 boete en de kosten, met subsi diaire gevangenisstraf van 1 dag voor ieder. 7. P. Z., te Egmond aan Zeeten verkoop aanbieden van nog niet door den keurmeester goedgekeurde visch te Alk maar, straf als No. 6. BUHfiEitLIJKE STAAR ONDERTROUWD. 16 Mrt. Jan Vogelezangwedr. van Engeltje Meijer en Ca- tharina Bruijnswed. van Johannes Frederik Doorn, 18 Jacob Smet en Hendrica Dosch. GETROUWD. 18 Mrt. Arie Schuitte Schoorl en Neeltje Blom, te Alkmaar,

Alkmaarsche Courant | 1866 | | pagina 2