ALKMAARSCHE COURANT w" j\«. 14. Achtenzestigste J aargang. 184 Zondag 8 April. ©fftciccl (Scfoecltc. ffiSIckclijkscltc Berichten. nviTSCiiLAinn. rums e Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen S en 9 ure. Prijs per jaar 3,40, enkele Nos. 7 Cents, Iranco per post/4,—. Brieven franco aan de Uitgevers HE KM». COST ER ZOÜN. De Advertentiën kosten van 15 regels0,75, voor elke regel meer 15 Centsbehalve 35 Cents zegelrecht voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 uuringezonden berichten een dag vroeger. ""dTcÖMMISSABIS des KONINGS in de provincie ^Herinnert"alle autoriteiten en een ieder die daarbij belang mogt hebben aan de bepalingen der wet van den 8 ^ove - her 1815 (Staatsblad N°. 51) en aan den inhoud van art 2 J der wet via den 5 October 1841 (Staatsblad N". 40) betref fende de verevening van schuldvorderingen ten laste van het RMk met aanmaning om zoodanige schuldvorderingen zoo sroediq mogelijk, immers voor den eerden July aanstaande, intedienen aangezien aan die wetsbepalingen zoo nu als m bet vervolg stiptelijk de hand zal worden gehouden. Haarlem De Commissaris des Komngs voornoemd den 8 Maart 1866.ROeLL. FROVINCIALE WATERSTAAT VAN NOORD-HOLLAND. AANBESTEDING. On Donderdag den 12to April 1866 des namiddags ten half drie ure, zal aan het locaal van het provinciaal bestuur van Noord-Hollandte Haarlembij enkele inschrijvimr worden onderhoud van den provincialen zeedijk te Petten, met de daarvoor g^egenlmMden, paalwerken, enz., gedurende het tijdvak van 1». Mei aanstaande tot 1°. Januarij 1869. 2°. Het leveren van brik-, zet- en stortsteen en het doen van bestórtingen tot onderhoud en verbetering der Heldersehe zeewering in twee perceelen. 3°. Het onderhoud van de bakens m het IJ enun de Voorzaan van 1°. Mei 1866 tot 1°. Mei 1867. De bestekken zijn tegen betaling van 10 cents per exem plaar, te verkrijgen aan het locaal van het provinciaal bestuur voornoemd en aan het bureau voor buiteulandsche paspoorten on den Dam te Amsterdam en wat het bestek vau het sub. 2 genoemde werk betreft, ook bij den opzigter van den pro vincialen Waterstaat C. van der Slerr, te Helder. De aanwijzing in loco van het sub. 3 vermelde werk zal worden gedaan door den provincialen opzigter van den Wa terstaat J. Keijzer, op Zaturdag vóór de bestedingaan vangen des morgens ten 9 ure bij de Nieuwe Stads Herberg teinUchüngen zijn te bekomen wat het sub. 1 genoemde werk betreft bij den Ingenieur/. F. W. Conrad en by den opzi"ter F. J. Krieger, beiden te Alkmaar; wat het sub genoemde werk betreft by genoemden ingenieur en by den opzigter C. van der Slerr, te Helder, en wat het sub. 3 ge noemde werk betreft bij den Ingenieur L. J. du Ce hee Muller en bij den opzigter J. Keijzer, beiden te Amsterdam. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden Dat in den loop dezer maand bij den gemeente-ontvanger alhier de jaarlijksche contributie van zes gulden tot affcoop van de dienst bij de brandweer, kan gestort worden. Burqemeestèt en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 4A/>nïl86G. De Secretaris. 1 SPANJAARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden Dat de Groote Voorjaarskoemarkt dit jaar invallende op Maandag 10 dezer, VOORTGANG zal hebben. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 7 April 1866. De Secretaris. SPANJAARDT. POLITIE. Ter lerugbekoming is aan het commissariaat van politie te Alkmaar voorhanden het navolgende gevondenete weten een toonbank, een ledig vat, een zilveren oorbel en eene doekspeld BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis: Dat op Maandag, den 9 April 1866, voormiddags 9 ure, op het Raadhuis te Alkmaar, het onderzoek zal geschieden van de plaatsvervangers en nummerverwisselaarsdie door lotelingen uit deze gemeente mogten worden aangeboden. Alkmaar Burgemeester en Wethouders voornoemd dentTaart 1866. 9 A. MACLAINE PONT. Ue Secretaris, SPANJAARDT. BRANDWEER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de ingezetenen Dat het onderzoek der ligchaamsgebreken van voor de brandweer dezer gemeente ingeschreven personen door hen zal worden gehouden op Maandag, den 9 April e.k., des namiddags 6 ure, in de Prinsenzaal, ten Raadhuize dezer KIEZERSLIJSTEN. De VOORZITTER van den Gemeenteraad te Alkmaar; Gezien art. 31 der wet van 4 Julij 1850 (Staatsblad n". 37); Brengt ter algemeene kennis; dat de lijsten van kiezers der leien van den Gemeenteraad, de Tweede Kamer der Staten Generaal en de Provinciale Statenop heden door hem zijn gesloten op nieuw aan het raadhuis zijn aangeplakt en gedurende 14 dagen ter secretarie dezer gemeente ter leZ7kmaareU De Voorzitter voornoemd. ZQ Maart 1866. A. MACL AINE PONT. Van wege BURGEMEESTER en WETHOUDERS wordt mits deze ter kennisse van de ingezetenen gebragt: Dat de schilderij voorstellende eene episode uit het beleg van Alkmaar in 1573, door J. IV. A. Hilverdinckgedurende de maand April aanstaande, des Maandags, Donderdags en Vrijdags van elke week, van 11 ure des voormiddags tot 2 ure des namiddags, op het Raadhuis der gemeente, ter bezigtiging toegankelijk is gesteld. Alkmaar. De h't 31 Maart SPANJAARD 1. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR breneen ter kennis van de belanghebbenden Dat het kohier der directe belasting en dat der belasting oo de honden, beide over de dienst van het loopende jaar, door hen op heden voorloopig zijn vastgesteld en dezelve van 9 tot en met den 23 dezer maand voor de belangheb benden ter secretarie dezer gemeente ter lezing zullen liggen. Burqemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar. A. MACLAINE PONT. - iRfifi De Secretaris, April 18b r. SPANJAARDT. BELGIE. Het voorstel van den heer Oris, tot vermeerdering van het getal der Afgevaardigden, is door de Kamer met 59 tegen 45 st. aangenomen. Professor David te Leuveneen vlijtig beoefenaar der vlaamsche letterkunde i3 den 24 Maart overleden. In den Moniteur is eene memorie opgenomen der gezamen lijke bisschoppen, tot protest tegen de wet op de studie beurzen. Zij verklaren dat hun verzet passief zal zijn en nooit zal ontaarden in feitelijken tegenstand en rebellie. De aartsbisschop van Utrecht en de bisschop van Haar lem hebben mede geweigerd de titels aftegeven van beur- zenstichtingen der nederlandsche geestelijkheid in Belgie. De Landgraaf Ferdinand van Hessen-Homburg is in 83 jarigen ouderdom overleden. Wijl hij geen opvolger nalaat 'vervalt zijn gebieddat 27000 zielen teltaan het groot hertogdom Hessen. Bij zijne nota van 24 Maart aan de Bondsstaten heeft graaf Bismarck ook gevraagd in hoever Pruisen op ondersteuning kon rekenen bij eeu aanval of bij bedreiging door Oostenrijk. Sakseu-Weimar heeft in antwoord daarop de bemiddeling der Bondsvergadering aanbevolen. Beieren en desgelijks Hessen Darmstadt, heeft verklaard, dat het, op grond van art. 11 en 19 der Weener slotactede mogendheid welke deu stryd be»int zal beschouwen als een ontrouw lid van den Bond. Andere Staten van den tweeden en derden rang hebben zich in denzelfden geest uitgelaten. Het officieel blad van Wur- temberg zegt, dat de neutraliteit voor kleinere Staten altijd de verderfelijkste politiek is geweest. JE X li 8. A X 19 In het dienstjaar 1865-66 hebben de staatsinkomsten be- loopen 67,812,292, tegen 70,313,436 in 1864-65. De veeziekte schijnt aftenemen. Van 17 tot 24 Maart zijn aangetast 4704 runderen zijnde sedert het onstaan 209,002, waarvan zijn gestorven 12L369, afgemaakt 44,305, en her steld 29,286. De Koningin heeft den americaan Peabodg, die van tyd tot tijd bijna 25000 ten behoeve der armen te Londen heeft besteed, bij zijne weigering om in den adelstand verheven of gedecoreerd te wordenhaar miniatuur-portret vereerd. Op den S. Patricksdag hebben ue ieren te Montreal (Ca nada) een optocht gehouden en den gouv.-genl. begroet, wiens toespraak eene afkeuring van de woelingen der fenians bevattende, met toejuiching is ontvangen. Te Toronto heb ben de ieren eene gelijke gezindheid aan den dag gelegd. De bijeenkomsten tot beraadslaging over de reform-bill worden nog voorlgezet. Vooral de handwerkslieden ijveren voorde aanneming der wethoewel die niet geheel aan hunne verwachting beantwoordt. Het lijk van Koningin Marie Amélie is den 3 in de r. 0. kapel te Weybridge bijgezet. Behalve door de leden der familie Orleans, werd de plechtigheid bijgewoond door den prins v. Wales, den hertog v. Cambridge en den Koning van Belfie, alsmede door verschillende fransehen, zooals de heeren Prevoti-ParadolCasimir Périer, S. Mare Girardin enz. FRANKRIJK. De Moniteur bevat een Keiz. besluit tot regeling van het kosteloos onderwijs voor kinderen van behoeftigen. Deu 15 heeft de kolonel Colomb 1500 algerijnsche opstan delingen na een hevigen strijd verslagen de franschen ver loren 22 dooden en 41 gekwetsten. De Keizer heeft besloten dat de fransohe troepen in 3 afdeelingen Mexico zullen verlaten en wel in November 1866, Maart 1867 en November van dat jaar. ITALIË. Te Barletta, in het napelsche, heeft, op aansporing van een dweepzieken monnik, eene oproerige menigte de vergaderplaats der protestanten overrompeld en in brand gestoken en 4 der aanwezigen omgebracht. Vervolgens zijn de bureaux van den onderprefect opengebroken en de papieren vernield, 2 huizen in vlam gezet, verscheidene geplunderd en is 1 policie-agent vermoord. In het geheel zijn 6 menschen als slachtoffers der geloofshaat gevallen en 17 gewond. De nationale garde heeft zich zeer slecht gehouden. Na de aankomst van troepen uit Trani is de orde spoedig hersteld. 70 Personen, en daaronder eenige priesterszijn in hechtenis genomen. Het gebeurde is in de Kamer ter sprake gebrachtmet aandrang der handhaving van de vrijheid van godsdienst. Mazzini heeft de kiezers te Messina bericht, dat hij de benoeming als Afgevaardigde niet kan aannemenomdat hij Toor 34 jaren trouw gezworen heeft aan het vereenigd en republikeinsch Italiëzoodat hij geen trouw aan het Koning schap kan zweren. Berichten welke weer tegengesproken zijnmaken gewag van het samentrekken van een leger van 70000 man, in de nabijheid van Bolognaonder bevel van den geul. Cialdini. Te ïiorenco is eene bijeenkomst gehouden van directeuren van crediet-instellingenspaarbanken, spoorweg-maatschap pijen en iudustriëele ondernemingen, om te raadplegen over de financiëelen toestand des lands. Men heeft alle mede werking geweigerdindien de begrooting niet door inkrim ping van uitgaven of verhooging van belasting sluitende werd gemaakt. De minister Scialoja moet daartoe stellige beloften gedaan hebben. Waarschijnlijk zal eene leeuiug van 250 millioen lires gesloten worden. KERKELIJKE STAAT De minister van oorlog heeft gestrenge maatregelen moeten nemen wegens het veelvuldig deserteeren van belgische en nederlandsche vrijwilligers. De oudste van 's Pausen bedienden is met verbanning gestraft, ter zake van het verraden van staatsgeheimen. 3 Een twaalftal jongelieden van den hoogsten adel hebben bij een maaltijd te Rome toasten uitgebracht op Victor Em manuel, het Koningrijk Italië enz. De adel legt meer en meer afkeer aan den dag voor het priesterambt en toont volstrekt geen geneigdheid voor de militaire loopbaan. «lOüTEARIJU. De authoriteiteu in de grensdistricten zijn gelast al de verlofgangers opteroepen. De prins v. Hohenloheadjudaut des Komngs van Pruisen is te Weenen aangekomen. Uit Temeswar eu verschillende andere hongaarsche steden zijn adressen van vertrouwen gezonden aan graaf Deak. Op last van den gouverneur van Silezie heeft de president van policie te Breslau de redacteuren der dagbladen verbo den melding te maken van de militaire maatregelen. De vestingen GlatzCoselNeisse, Torgau Wittenberg, Spandau en Maagdenburg zijn gewapend. Het halve leger is mobiel verklaard. Van verschillende corpsen zijnde reserve manschappen opgeroepen; bij de 3°., 4e., 5e. en 6e arméecorpsen worden geen verloven verleend. Den 31 Maart heeft de oostenrijksche gezant bij graaf Bismarck geprotesteerd tegen de beschuldigingals zoude Oostenrijk den oorlog willen bevorderen hij verklaardedat de Keizer art. 11 der Bondsconstitutie niet vergat en eene ruiterlijke verklaring van Pruisen wensehte. Den 1 April is onverwacht hevel gegeven alle krijgstoe rustingen te staken. In antwoord op de oostenrijksche nota ontkent Pruisen dat art. 11 der Bondsconstitutie in de gegevene omstandig heden van toepassing is. Op óe vraagof Pruisen van zins is den vrede te verstoren wordt ontkennend geantwoord maar met verwijzing op de oostenrijksche voorzorgsmaatregelen. K IJS Li AA». Polen. De grootvorst Nicolaus is te Warschau aangekomen. In zijn antwoord aan eene deputatie van poolsche edelen zeide hijdat de Keizer geloof sloeg aan het volkomen her stel der rust en de noodzakelijkheid besefte van het invoeren eener normale orde van zaken. //De tijd der represailles mijne heeren (dus eiudigde de Grootvorst), is voorbij. Weest getroost en vertrouwt op het keizerlijk gouvernement." SPANJE. De minister van financiën heeft bij de Kamer een wets ontwerp ingediend, waarbij aan eenige engelsehen voor den tijd van 30 jaren concessie wordt verleend tot oprichting eeuer Bankwerkzaam met een kapitaal van 1480 millioen realen. Die Bank zal voor 3 malen dat bedrag aan biljetten mogen uitgeven en al aanstonds tegen 5 p. et. aan het gou- vernement 400 millioen verschaffen, terug te betalen in 10 ^areD' TVUKIJE. Donau-Vorstkndommen. Het Uitvoerend Bewind heeft de zitting van den Senaat voor gesloten verklaard en het Wetg. Lichaam ontbondenomdat dit al te zeer het karakter eener nationale conventie wilde aannemen. Binnen 40 dagen zal de nieuwe Kamer opgeroepen worden. Deze maatregel heeft een goeden indruk "bij de bevolking gemaakt. De militaire academie te Bucharest is afgebrand. Er zijn maatregelen genomen om de verschillende ministeriën te be schermenwijl men vermoedt dat bezoldigde brandstichters liet op die gebouwen gemunt hebbenom de beseheiden waaruit het slechte beheer der vorige regeering zou kunnen blijken te vernietigen. VEKEENIGDE STATEN. Volgens de door de commissie voor het herstel der Unie aan de Kamer overgelegde rapporten, heerscht in het Zuiden nog een felle haat tegen het Noorden, voornamelijk wegens de afschaffing der slavernij. In de meeste plaatsen zijn re bellen tot ambtenaren benoemd en hoewel vele kiezers den eed geweigerd hebben, zijn hunne stemmen toch geldig ver klaard. Bij de vrijgemaakte negers wordt veel lust tot wer ken opgemerkt, De S. Patricksdag is door do ieren rustig gevierd, heb bende de fenians niets van zich doen hooren. De Afgevaardigden hebben het wetsontwerp tot het aan gaan eeuer leeuing aangenomen. Daarbij is bepaalddat in het eerste halfjaar 10 millioen en verbolgens elke maand 4 millioen aan papieren geld zal worden ingetrokken. MEXICO. De heer Langlaisdirecteur der financiën is overleden." Het buitengewone belgfsche gezantschap ter aankondiging der troonsbestijging van Leopold IIis tusschen Vera-Cruz en de hoofdstad aangevallen door 25 guerilla's, die tegelijk hunne vuurwapens losbranden. Daardoor werd de luitenant d'Huart, adjudant van den graaf v. Vlaanderen, doodelijkin het hoofd 'getroffen en 2 andere heeren gewond. Aan de overige gelukte het evenwel de roovers te verdrijven.

Alkmaarsche Courant | 1866 | | pagina 1