ALKMAARSCHE COURANT N*. 15. Achtenzestigste Zondag 15 April. ©fficicel ©cbccltc. nlLZTim. SPANJAARD'!. kennisgeving. politiek #ocvsich(. glgTckeHjfegcltc Berichte». Say Ai Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar 3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post/ 4,—. Brieven franco aan de Uitgevers ÜERM» ©OSTER'fc ZOON. De Adverteatiön kosten van 15 regels0,75, voor elke regel meer 15 Centsbehalve 35 Cents zegelrecht voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 uur; ingezonden berichten een dag vroeger. Van wege BURGEMEESTER en WETHOUDERS wordt mits deze ter kennisse van de ingezetenen gebragt. Dat de schilderijvoorstellende eene episode uit het beleg van Alkmaar in 1573, door J. IV. A. Hilverdinck gedurende de maand April aanstaande, des Maandags, Donderdags en Vrijdags van elke week, van 11 ure des voormiddags tot 2 ure des namiddags, op het Raadhuis der gemeente, ter bezigtiging toegankelijk is gesteld. Secretrris BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden Dat het kohier der directe belasting en dat der bclastinn op de honden beide over de dienst van liet loopendejaar door hen op heden voorloopig zijn vastgesteld en dezelve van 9 tot en met den 23 dezer maand voor de belangheb benden ter secretarie dezer gemeente ter lezing zullen liggen. Burgemeester en ITelhouders voornoemd Alkmaar. A. MACLAINE PONT. j.„ o Jnril 18GG /ie Secretaris, den 3 April ibbb. SPANJAARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden Dat in den loop dezer maand bij den gemeente-ontvanger alhier de jaarlijksche contributie van ze» gulden tot af troop van de dienst bij de brandweer, kan gestort worden. BuTQcmee&ter cn Wtthoudcrs voornoemd Alkmaar. A. MACLAINE PONT. a >„.-.71866 1de Secretaris, 44>"'1866- SPANJAARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden: Dat de Groote Voorjaarskoemarkt, dit jaar invallende op Maandag 16 dezer, VOORTGANG zal hebben. Burgemeester cn Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 1 Anril 186G ,ie Secretaris. April I8b«>. SPANJAARDT. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR bren»tten gevolge van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22). bij deze ter kennis van de ingezetenen der gemeente, dat het 3' kwartaalskohier van het patentregt dienst 18JJ op den 3 April 1865 door den Heer Commis saris des Konings in de Provincie Noord-Holland executo r verklaard op heden aan den Heer Ontvanger der directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is over- ^leder ingezeten, die daarbij belang heeft, wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven ten einde alle geregtelijke vervolgingen welke uit nalatigheid zouden voortvloeijente voorkomen. Alkmaar Uet Hoofd van het Bestuur voorn., den 9 AprU\m_ A. MACLAINE PONT. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van ALKMAAR brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden Dat de gezondlieidsbewijzen van veevan de voorjaars veemarkt herkomstig tot vervoer naar andere gemeenten te verkrijgen zijn bij den keurmeester van het vee M. Hobree aan het kantoor van d» Waag. Alkmaar, Burgemeester en Wethouders voornoemd den 14 April im. A. MACLAINE PONT. Be Secretaris SPANJAARDT. JOHANNES van ZIJL Bz„ laatste woonplaats Haarlem wordt verzocht zich binnen 14 dagen ter secretarie dezer gemeente aantemelden. POLITIE. Ter teru"bekoming is aan het Commissariaat van Politie te Alkmaar voorhanden het navolgende gevondene als: een oud eigendomsbewijs van een huis in de SI. Jacobslraat alhier, drie kruiwagens en een ladder. Het ceschil tusschen Pruisen en Oostenrijk is een nieuwe cn belangrijke phase ingetreden. Wij bedoelen Pruisen s voorstel tot hervorming van den Bond. Er is namelijk door die mogendheid het volgende voorstel bij de Bondsvergade ring aanhangig gemaakt. «Er zal op een nader te bepalen dag bijeenkomen eene vergaderingdoor rechtstreeksche ver kiezingen en het algemeen stemrecht van de gansche natie "•evormd aan welke vergadering zullen worden voorgedragen voorstellen van de Duitsche gouvernementen betrekkelijk eene Bonds-hervormingwaarover zij zal hebben te beraadslagen. Inmiddelstot dat die vergadering zal zijn bijeengekomen zal over gezegde voorstellen tusschen de gouvernementen ^Zoo'afsTiendt blijkt, heeft de politiek van von Bismarck rich 00 nieuw door een stouten en verrassenden sprong doen kennen die alle zijne vroegere kunstverrichtingen op dit ge bied overtreft. Hij heeft zich uit de omhelzingen der feoda- len losgerukt om zich in de armen der democraten Ie werpen. De stelselmatige en hardnekkige bestrijder der revolutie, die in alles de demogagie en niets dan de demogagie zag is ppnsklans tot den meest radicalen hervormer bekeerddien Duitschland ooit aanschouwd heeft. De grootste tegenstan- der van het Pruisisch parlement is eensklaps de grootste voorstander van het Duitsch parlement tot welks samenstel- Un° het suffrage miversel zal worden ingeroepen. Men ziet hef dat von Bismarck niet te vergeefs bij Napoleon heeft ter school gegaan. Intusschen zullen juitst deze uitersten het algemeen wantrouwen opwekken en de hervormingsvoorstellen onaannemelijk doen maken. Het schijnt echter met 1 ruisen zoover gekomen te zijn, dat er niets anders dan dit redmiddel overbleef, nadat door de Middenstaten met verwijzing naar art. 11 der Bondsconstitutiein ontwijkenden zin op liet Pruisische aanzoek tot medewerking geantwoord wasterwijl Oostenrijk door zich op het bor.lsrccliterlijk standpunt te plaatsen de sympathie der kleinerc-Duitsclie staten verworven ïeeft. De Koning van Pruisen verklaarde eertijdsbij zijne krooning te Koningsbergendat liet zijn bedoeling was «zedelijkeveroveringen" temaken, en hij is zeker bij zijn te genwoordige hervormingsvoorstellen aan die woorden indachtig geweest, hoewel het oppervlakkig beschouwd eemgzins te genstrijdig mag heeten dat hij een man tot uitvoerder zijner wensehen kiestdie gezegd heeft dat alle groote vraagstuk ken van onzen tijd door «bloed en staal" worden beslecht. Wat nu het voorstel zelf betreft, zoo gelooven wij niet dat het de minste kans heeft om aangenomen te worden. Het n-rootste voordeel zal hoogstens de stad Frankfort ge- nieten wanneer zij even als in 1863 de cavalcade der Duit- sche Vorsten door hare straten zal zien trekken, waarbij dan wederom de blinde Koning van Hannover, blind 111 den striksten zin des woords zich in zijn fraaien roo- den rok kan vertoonen en de Keurvorst van Hesssen, de groote dwingeland van een klein land met zijn fraaie isabellen kan pronken, terwijl de Hertog van Nassau zijn disehgenooten op eenige ilesschen echte Stemberger Cabinet uit zijn eigen wijnkelder kan onthalen, op gevaar af dat het Duitsche volk liet gelag betale. Het is echter te vreezen dal het ditmaal nog niet eens zoover komen zalwant uit het tweede lid van het voorstel blijkt, dat over gezegde voorstellen tusschen do verschillende gouvernementen onderling moet worden gehandelden men weet wat dit in Duitschland zeggen wil. De zaak kan door de tegenstanders op de lange baan geschoven worden en welke middelen van bedwang staan Pruisen dan ten dienste. Zal het Parlement dan bijeenkomen, zonder de vertegen- woordi^ers uit de vijandige staten of zal het zich dan recht streeks0 tot de kiezers wenden en dus het revolutionnair beginsel aanmoedigen van het verzet der onderdanen tegen linnne souvereinen, waardoor het de wapenen tegen zich zeiven keeren zoude? De tijden zijn voorbij toen Pruisen sooals in het Parlement van 1849 den steun had der «Gothasehe partij," die de hegemonie van Pruisen als een noodzakelijk element ter bereiking der Duitsche eenheid be schouwd. Zelfs de steun van het National Herein met zijn talrijke relatiën en invloedrijke aanhangers onder de leden der verschillende Duitsche volksvertegenwoordigers ontbreekt nu "eheel. Op een bijeenkomst van het Berlijner National Herein is zelfs een resolutie aangenomendat een bondsher- vorming alleen te verwezenlijken is, wanneer een constitution- neel bestuur bestond in het landvanwaar de voorstellen tot de bondshervorming uitgaan. Hoe schoon zoude daarentegen de positie van Pruisen in Duitschland kunnen zijn indien het eemg bewustzijn had van de roeping die het daar heeft te vervullen. Indien het zich aan de spits der vrijheidsbeweging stelde gelijk door Piemont in Italië is geschied zoude het van zelf de banier worden waaronder zich alle regtgeaarde Duitschers scharen zouden. Het zoude, bij zijn eigen sterke binneulandsche organisatiemet zijn machtig leger en zijn bloeiende geld middelen die rol zelfs zonder groot gevaar op zich kunnen nemen. In dat geval zoude voor dezen staat de schoonste toekomst zijn weggelegd die bovendien geheel in overeen stemming is met zijn traditie. De gunstige geographische ligging zoowel in het oostelijk als westelijk gedeelte van Duitschland schijnt als het ware tot die houding uit te da gen Pruisen behoeft als de kreeft slechts zijn scharen uit te breiden om alles te omvatten wat daartusschen ligt op gesloten terwijl tot nu alles de achterwaartsche beweging van den kreeft schijnt te hebben overgenomen en bovendien no" met zijn wispelturige politiek aan de kleurverandering vaS den kreeft herinnert, als het vuur daaronder wordt aangestookt. Het kan niet onkend worden dat bij dit alles de Uosten- rijksohe diplomatie veel meer tact aan den dag legt, dan ooit bij Pruisen liet geval is geweest. Terwijl bij de Oosten- rijksche hervormingsvoorstellen in 1863 Pruisen zelfs niet vertegenwoordigd was en dus den schijn aannam niet te willen beraadslagen heeft Oostenrijk nu reeds verklaard in beginsel voor een Duitsch Parlement gestemd te zijn. Het zal zich echter verzetten tegen de vereeniging der militaire krachten van Noord-Duilschland onder Pruisens leiding, dat een der onderdeelen van het Pruisisch voorstel uitmaakt zoodat hier de bedoeling van von Bismarck al te duidelijk op den voorgrond treedt. In de toelichtende memorie van het, voorstel wordt gesproken van een «aanzienlijken Duitschen Staat," wiens sympathie Pruisen reeds verworven zoude hebben, en het is waarschijnlijk dat Beieren hiermede bedoeld wordt. Dit punt komt ons belangrijk genoeg voor om daarop opzet telijk de aandacht te vestigen, omdat wij vreezen dat daarin de sleutel voor nieuwe staatkundige combinatiën moet ge zocht worden; Beieren is een staat, die, zoo als men het noemt te groot is voor een servet en te klein voor een tafellaken. 'Het wil met de kleinere Duitsche mogendheden niet op één lijn gesteld worden en wil zijn stem bij de rege- lino- der Duitsche vraagstukken ook doen gelden. an daar dat het., gedachtig aan den regel dat alle goede dingen uit drie bestaan, als derde groote mogendheid in Duitschland wil optreden dus op zijne wijze van een staatkundige meer derheid droomt. Bij ieder geschil tusschen Oostenrijk cn Pruisen ziet men dit Beiersch gesternte geregeld aan den staatkundigen hemel van Duitschland opduikenom weder spoedig te verdwijnen. Nu schijnt het in de bedoeling van Pruisen te leggen aan Beieren de leiding der Znid-Duitsche staten te willen toevertrou wen, om op die wijze Oostenrijk onschadelijk te maken In dien dit vermoeden zich werkelijk mogt bevestigen, wordt de toestand hachelijker dan die geweest is. De voorstellen tot Bondshervorming zouden dan sleehts een aanleiding zijn om een twist te zoeken met de kleinere statenten einde die te kunnen opslokken. Zoolaug Pruisen en Oostenrijk tegenover elkander stonden, doch als het ware, tegen elkander waren opgewassen en zich wederkeerig door gelijke krachtsontwik keling neutraliseerden scheen ons het gevaar niet groot maar nu verandert de zaak van gedaante. Het is de vraag of Oostenrijk zich in dat geval in dsn strijd zoude mengen, want hoewel het de machtsvergrooting van Pruisen ongaarne zien moetzal het welligt niet bereid zijn een oorlog te wagen, waarin de Keizerstaat zelf niet betrokken is, vooral met het oog op de buitengewoon moeilijke verwikkelingen in liet binnenland. Een dergelijk vermoeden verklaart dan ook de buitengewone wapening van Saksen dat vermoedelijk het eerst aan de beurt zou leggen. Het is niet onaardig om te zien hoe Pruisen en Oostenrijk elkander over en weder van het gebeurde do schuld geven zoo als de jongens op straat elkander uit de verte uitjouwen, zonder dat een van beiden den moed heeft den aanval te beginnen. Dat er zich, als altijd, bemiddelaars op doen, spreekt wel van zelf. Men spreekt er van dat de hertog van Coburg te Weenen over dat doel is werkzaam geweest, ter wijl de Keizer van Rusland eigenhandig aan den Koning van Pruisen en den Keizer van Oostenrijk geschreven heeft hoewel die pogingen tot nog toe vruchteloos schijnen ge weest te zijn. Van Erankrijk verneemt men niets behalve enkele geheimzinnige artikeltjes in de officieuse bladendie meer laten raden dan zeggen. De Eransche Keizer is in e politiek te doorkneed om voorbarig te handelen. De vos zal zijn hol niet verlaten eer hij zeker is zijn prooi machtig te worden. Indien hij zich te vroeg vertoonde zoude het ge meenschappelijk gevaar de kuddegelijk bij het onweder, bijeendrijven en hij zelf op die wijze aan de vervulling der duitsche eenheid het meest bevorderlijk geweest zyndie hij evenwel trachten moet te keer te gaan. In dit opzicht heelt Nederland dezelfde belangen als Erankrijk, daar bij de vestiging van een machtig Duitsch rijkde kleine aangren zende staten gevaar zouden loopen in den grooten maalstroom te worden medegesleurd. BELGIE. 2 Commissarissen der Donau-Vorstendommenherwaarts "ezonden om den Koning een officieel antwoord te verzoeken op de aanbieding der kroon aan den graaf v. Vlaanderen hebben eene weigering bekomen. OLITSGHL.AND. Den 9 isop verzoek van Pruiseneene buitengewone zitting van de Bondsvergadering gehouden. Daarin heeft die mogendheid het voorstel gedaan omop nader te bepalen tijd', door directe verkiezingen op het beginsel van liet al- gemeen stemrechteene vergadering bijeenteroepen waaraan de vereenigde duitsche regeeringen een plan tot herziening der Bondsconstitutie zullen voorleggenen om tusschentyds de regeeringen in onderhandeling te doen treden tot vast stelling van dat hervormingsplan. Het voorstel van Oostenrijk werd goedgekeurd om hiervan onmiddelijk aan de regeeringen mededeeling te doen en over 8 dagen te bepalen wanneer de behandeling zal geschieden. Een dagblad meldt, dat tot het prnisisehe hervormingsplan behoort het afzonderlijk organiseeren der noordduitsche eu der zuidduitsche strijdkrachten onder de beveleD van Pruisen en Beieren. De fraukforter commissie van zesendertig heeft den ge protesteerd tegen de bewerkers van een duitschen oorlog en verklaard dat de regeering welke plannen tot Bondsher vorming opwerpt om zich hondgenooten voor dien burgerkrijg te verwerven, het vertrouwen der duitsche natie heeft ver- Op volksvergaderingen te Hannover en te Alzey (in Hesseu- Darmstadt) zijn gelijksoortige besluiten genomen. In eene den 11 te Karlsrnhe gehouden bijeenkomst van leden der badensehe 2' Kamer, van alle richtingen is beslo ten het voorstel tot bijeenroeping van een duitsch Parlement te ondersteunen. ENGEL. AN». Den 1 April hebben te Bradford ernstige ongeregeldheden plaats gehad nadat de daar woonachtige ieren de engelsehe bevolking reeds eenige dagen gescholden en met stokken geslagen haddeneene groote menigte was in zoo opgewon den toestand bijeendat de policie haar eerst na een hevigen strijd kon uiteendrijven. De veepest schijnt te blijven afnemen: in de week geëin digd 31 Maart zijn 3956 runderen aangetast. 'Den 10 heeft lord Busseltin eene bijeenkomst der liberale leden van het Parlement verklaarddat het bewind van de reformbill eene kabinetskwestie maakt en voornemens is om aan het tegenwoordige Parlement ook een ontwerp tot betere indeeling der kiesdistricten voortedragen. Den 10 heeft sir J. Gray in het Lagerhuis de kwestie der auglicaansche Staatskerk in Ierland weder te sprake geacht Hij toonde aandat onder de iersche bevolking, uit5,SOO.OOO zielen bestaande, sleehts 700,000 protestanten worden gevon- den en dat niettemin al de inkomsten der Staatskerk ten hunnen behoeve worden aangewend. De discussie hierover zal later worden voortgezet. De gouverneur van Canada heeft bevolen alle vrijwilligers naar hunne haardsteden terug te zenden. FRANKRIJK. I'Opinion nationale heeft eene tweede waarschuwing ont vangen wegens een artikel tot betoogdat de constitutie alle vrijheden verleent, maar dat de organieke wetten die zelfde vrijheden zoo beperken dat er niets van overblijft. De bekende L. Heuillot heeft een werk uitgegeven getiteld Illusion liberale, waarin hij zoekt aantetoonen dat het catho- licismus eu de vrijheid onvereenigbaar ziju en het zoogenaamde iberale catholicismus ten sterkste afkeurt.

Alkmaarsche Courant | 1866 | | pagina 1