Jngcscmbcss Sfüifrfrcn. Ken Iwrigt uil China. Sft.ibo £lictuus ITALIË. Te Rimini is het, na eenige dagen van spanning tükschen de burgerij en de bezetting, tot gevechten gekomen, waarbij van weerszijden dooden en gekwetsten zijn gevallen- Prins Napoleon is den 9 te Napels aangekomen. KERKELIJKE STAAT. Mgr. Lodochowski is uit Rome vertrokken, rnet kerkelijke macht over alle provinciën van het voormalig Koningrijk Polen. De hertog de Rohan heeft namens 400 franschen den Paus een adres aangeboden; in zijn antwoord betuigde Z. H. zijnen dank voor de hem door de franschen steeds verleende hulp en prees hij de uitdrukkingen der Keiz. troonreden en der adressen van de Kamers ten zijnen opzichte, OOSTENRIJK. De genl. Richter heeft, na te Berlijn eene dergelijke zen ding volbracht te hebben, te Weenen een brief van den Keizer van Rusland overgegeven, in het belang van het behoud des vredes. Te Praag zijn dc verordende militaire maatregelen afge- commandeerd. A He aanbiedingen van leveranciers vau krijgs behoeften zijn afgewezen, op grond dat de plannen van aan besteding ingetrokken zijn. De pruisische graaf Waldersee is aan het station te Praag gevangen genomen en over de grenzen gezet. In zijne zak ken werden teekeningen gevonden van de vestingwerken der stad. De dagbladen der hoofdstad zijn zeer verstoord over het van Pruisen bekomen antwoord. Den 9 is te Berlijn weder eene oostenrijksche nota aangeboden waarbij liet intrekken der op 28 Maart verordende maatregelen gevorderd wordt, met verklaring, dat Oostenrijk niets te schorsen heeft, om dat het zich niet ten strijde heeft toegerust. Het antwoord hierop is den 12 te Wecneu ontvangen en bevat eene wei gering in drooge woorden. Het, Neue Fremdenblatt deelt den tekst mede van een ver drag van bondgenootschap, dat den 27 Maart tusschen Italië en Pruisen zou gesloten zijn. PRUISEN. Den 11 heeft eene deputatie van het collegie der koop lieden bij den Koning aangedrongen op eene spoedige bij- legging van het conflict met Oostenrijk. In verschillende plaatsen zijn volksvergaderingen gehouden tot, afkeuring van wat men noemt een duitschen burgeroorlog. In eene den 11 te Berlijn gehouden vergadering van bet, National Verein heeft men zich eenstemmig verklaard voor eene militair-maritieme aansluiting der hertogdommen doch tegen eene gewelddadige aanhechtingwaardoor gevaar van oorlog en van buitenlandsche inmenging zou ontslaan. De overigens noodzakelijke Bondshervorming zou slechts dan uitzicht op welslagen kunnen gevenindien Pruisen zelfs naar conatitutiorieele beginselen werd bestuurd. VËBEENIGDE STATEN. De President heeft zijne goedkeuring geweigerd aan bet- door de beide Huizen aangenomen wetsontwerp, tot gelijk stelling van blanken en zwarten voor den burgerlijken- en strafrechter. Hij zou het onvoorzichtig achten om thans, nu maar 11 van de' 36 Staten in het Congres vertegenwoor digd zijn, de geheele gekleurde bevolkingen alle andere tot nu toe buitengesloten personen tot burgers der Unie te maken. D.' ontvangsten der Unie hebben in 1865 bedragen 475,734,259, de uitgaven 1095,179,287 d.; in het tekort van ruim 600 mitlioen is door ieeniusen voorzien. Het Huis der Vertegenwoordigers heeft, liet voorstel van Stephens, om uitvoerrechten van de katoen te heffen, ver worpen. BINNENLAND. Prins Frederik heeft wegens zijn gevorderden leeftijd liet grootmeesterschap der loce 1'Union royale nedergelegd. De minister van koloniën is tot, herstel zijner gezondheid naar het buitenland vertrokken. 's Konings bezoek te Amsterdam. Den 10, 's middags te 3 ure, zijn de Koning, de Koningin en de prins v. Oranje te Amsterdam aangekomen en aanstonds op het balcon van het paleis verschenen. Z. M. verleende den 11 en 12, de prins den 12 audiëntie. De Koningin bezocht den 11 dc Lonise bewaarschoolhet paleis van volksvlijt en mevr. Deutz v. Assendelft, den 12 het Muzeüm Fodor, de kunstzalen vau Arti el Amicitiahet Koning-Willemshuis eu het schilderijen - kabinet van den heer J. de Vos, den 13 de dierentuin, het nieuwe israël. jongens-weeshuis en het locaal van de vereeni- niging tot verbreiding der waarheid. De Koning bezocht dien dag de ambachtsschool, 's Rijks-werf en de Handelmaat schappij. Aan het diner ten hove worden dagelijks verschil lende authoriteilen genoodigdden 11 had een thé-dansant van ruim 100 personen plaats. In de avonden van den 12 en 13 hebben de Vorstelijke personen de concerten van de maatschappij Caecilia (in den schouwburg) en van Felix meritis bijgewoond. Staten-Generaal. Eerste Kamer. Den 7 is eenparig goedgekeurd de overeenkomst- met, Belgie tot aanvulling van het verdrag van handel en scheepvaart. De minister" ver klaarde bij de beraadslaging dat de werken in Zeeland voor deelis: zijn voor de Wester-Schelde en reeds door Napoleon I en Willem I ten nutte der vaart op Antwerpen beoogd zijn. Den 9 zijn aangenomen de wetten tot afwijking van de ge meentewet ten opzichte der plaatselijke belastingen en den 10 de begrooting van het departement, van financien voor het loopende jaar e,t de verhooging van hoofdstuk V dor begrooting voor 1865, ter zake der runderpest, alle met algemeene stemmen op 1 na. De Kamer is daarna gescheiden. Veepest. Van 25 Maart tot 31 Maart zijn in Z Holl. aanget. 1303, gest. 258, afgem. 34, herst. 71 s Utrecht. 223, 127, 122 N.-Holl. 119, 27, 37 49 g zijnde sedert het, ontstaan der ziekte §- in Z.-lloll. aanget. 43953, gest. 15698, afg. 9471. herst. 16805 3 u Utrecht n 4703, 1837, 104, h 2579 r N.-Holl. 122). t, 360, 321, 488 De Rijkslijn van afsluiting is in N. Holland noordelijker gebracht, op de grens der gemeenten Velzeu en Beverwijk; de geheele provincie Utrecht is er in opgenomenhoewel een gedeelte daarbinnen nog onbesmet en van een tweede lijn omgeven is. Te Rumptin de geldersche gemeente Deilheeft zich de ziekte op 2 stallen geopenbaarden zulks door invoer van vee uit besmette strekeu. Onderwijs. Den 9 is de Rijks hoogere burgerschool Willem LI met 5jarigen cursus te Tilburg feestelijk ingewijd en den 10 de stedelijke burgerschool te Zaandam op het stadshuis plechtig geopend. De gemeenteraad van Vaals (Limburg) heeft, op voorstel der schoolcommissieden hoofdonderwijzer der lagere school te Vijlen afgezet, omdat hij in gesprekken denkbeelden had geopenbaard in strijd met. de r. c. leer eu in het bezit was van boeken van Rousseau en Renan. Ge,dep. Staten der provincie hebben aangedrongen op intrekking van het out- lagomdat het zonder medewerking van den inspecteur erleend wasen op bekomen weigeringaan den Koning de vernietiging van het raadsbesluit voorgesteld. Bij besluit van 4 April is Z. M. daartoe overgegaan. Kunst. De oprichting van liet Haagsche Muzeüm is aan vankelijk verzekerd door bijdragen der leden van Pulchri Studio, van andere stadgenoolen en van den gemeenteraad, tot een bedrag van f 2500 's jaars. De vader van den over leden schilder M. Léon heeft diens te Amsterdam met goud bekroonde stuk //de ont,winding der h. wetsrol" aan het muzeüm geschonken. Aanbestedingen. Den 12 te 's Hage, het maken van gebouwen en verdere werken op het halt,plein te Castricum en het stationsplein te Uitgeest, aan Gebr. v. Malsem voor 175,000. Het leggen van den bovenbouw enz. op den spoorweg van Zutphen naar Deventeraan U. H. Jockin te Veulo en H. Weijlink te Kessel, voor f 72,000. Den 12, door het, prov. bestuur van N. Holland, het on derhoud van den provincialen zeedijk te Petten met de daarvoor gelegen hoofden van 1 Mei '66 tot 1 Januarij '69, aan B. Swets Az., te Petten voor f 9499. Bouwwerken. De minister vau binn. zaken heeft bet ontwerpen van een plan voor liet te stichten paleis der Staten- Generaal opgedragen aan de architecten Rose, Metselaar en Gode/roy. De gemeenteraad van 's Ilage heeft met 20 tegen 10 st. het voorstel van B. en W. tot verbreeding der Yeenestraat verworpen. De commissie te Rotterdam tot oprichting van een standbeeld van G. K. graaf v. Hogendorp, heeft aan den beeldhouwer J. Geefsprofessor aan de antwerpsche academie, de vervaardi ging opgedragen van een bronzen standbeeld op liardsteenen piëdestal met marmeren paneClen. Bijzonderheden. Het geraamte van de naar Schevenin- gen vervoerde en daar ontlede walvisch is verkocht aan het kabinet van natuurlijke historie te Leuven. Op voorstel van den burgemeester is in de gemeenten Schsrmerhorn eu Ursem door de veehouders een adres aan Z. M. den Koning onderteekend houdende verzoek om bij bet vaststellen van bepalingen betreffende de veeziekte, de volgende punten in gunstige overweging te willen nemen: 1. Behoud eener lijn afsluiting zoodanig getrokken dat zij zooveel mogelijk is eene water- en heilijn. 2. Strenge af zondering eu bewaking der besmette erven en stallen. 3. Be houdens het vorenstaande, algeheele vrijheid voor de veehou dersin de uitoefening van hun bedrijf. 4. Geene onteigening en afmaking van vee, dan bij minnelijke overeenkomst en tegen vergoeding der volle waarde. 5. Vrijheid van invoer van gezond vee binnen de lijn van afsluiting. 6. Regeling bij de wet van het toezicht der policie en van deskundigen op de stallen, erven en landen der veehouders, alsmede opliet begraven van het aan de veeziekte gestorven vee. 7- Ver goeding van Rijkswege van de waarde van de huid van het aan de veeziekte gestorven rund, waarvan de inkerving in het algemeen belang is geboden. Schermerhorn 13 April 1866. Voor de zwaar beproefde Predikants-weduwe met tien nog onverzorgde kinderen (zie Alkm. Cour. v. d. 8 dezer) is reeds tol op heden, met, hartelijke dankzegging ontvangen, bij Ds. v. Maurikvan M. 2, van S. fl, van N. N. f2, van C. G. f 7.50, van J. 2, van E. A. K. 2 en van een dienst meisje 0.25; bij Ds. Oorlvan N. N. 2; bij Ds. v d. leeuw, van C, f van D. coupon ƒ1.98, van R. f 3, van C. en J. E. f 0 50, van K. f 2.50 en van S. f 5 bij Ds. de Boer, van M. muntbillet a 10; bij Ds. Grottendieckvan N N f 2.50, van W. 2,50 eu G. L. S, f 2.50. Bij vernieuwing wordt genoemde weduwe aan bet werk dadig medelijden onzer welgegoede eu welgezinde stad- en landgenooten aanbevolen. Alkmaar, ]4 April I860. Deels ter verbetering deels tot uitbreiding van sommige berigten aangaande liet voorgevallene op het, Fransche schip Hongkong, in de nabijheid van Macao (China), zij aan be langstellenden het volgende uittreksel medegedeeld van een schrijven van mijnen zoon aspirant tolk in de Chineesohe taal woonachtig aan het Nederlandsche Consulaat te Macao. Zaturdag24 Februarij 1866. //De heer Peter is als Frauseh Vice-Consul naar Hong kong vertrokken, ten einde daar met den Consul te beraad slagen over het redden vau een Fransch schipgenaamd Hongkong. Dit schip vertrok n. I. Zondag l.l. uit Wamphoo met 260 koelies als landverhuizers naar Manila. Onder weg kwam er een opstand onder dit uitschot van Chineesch volk en werd gelijk men ons herigtde kapitein gedood en de eerste en tweede stuurman zwaar gewond. Tien matrozen ontvlugtlen in eene boot en kwamen na 40 uren roeijens hier aan den heer Peter om hulp en raad vragende. Thans ligt hier reeds een Engelsche oorlogsstoomer of guuboot, die straks uitgaat, om te zien of er wat van te halen is. Hingsdagden 27 Febr. Naauwelijks hadden we ons Zaturdagavond na het diner naar de rookkamer begeven of we hoorden het geluid van een stooiner. Wij gingen dadelijk naar buiten en vernamen weldra dal de stoomboot Feiscenkapitein Carrol, het schip Hongkong gevonden had en de overige zes scheepslui met den kapitein, allen zeer zwaar verwond, meebragt. De kapitein was ernstig aan 't hoofd gewond doch niet over leden gelijk gemeld was. Later in den avond kwam Carrol bij ons en verhaalde dat hij den volgenden morgen vroeg weer uit zou gaan, om. zoo mogelijk, schip en overgeblevene lading te redden. Kapitein Stimsonvan de Relief, zou met eenige zijner matrozen ook meê gaan. Er werd zulk een tooneel opgehangen van den toestand van het schip enz., dat ik besloot Carrot te vragen om den logt mee te doen hetwelk hij toestond. Ten 12 ure ging ik dus naar bed en logeerde Stimson in de kamer van mijn collega. Ten 3 ure opgestaan zijndewaren we ten 4 ure reeds aan boord. Nadat we de manschappen eu wapenen van de Relief hadden afgehaald, gingen we ten 5 ure onder sloom en ontmoetten ten 6 ure de gemelde gunboot, die nog altijd zoekende was. Toen men deze berigt had dat de kapitein en bemannin" reeds gered waren volgde zij dadelijk onzen weg, doch kwam eerst 3 uren later dan wij bij het schip. Ten half acht be reikten we de Hongkong en zagen zes booten met zecroovers in aller ijl aan wal gaan. Hoewel verre van binnen-schot te zijn werd er van onzen kant toch een paar malen geschoten.' Nadat we aan stuurboordzijde geankerd waren, gingen we aan boordde 1' stuurman van de Feiseen voorop met een revolver in de hand, om te vuren, zoo er misschien nog piraten (roovers) achtergebleven waren. De wanorde op het dek en in do kajuit was onbeschrijfelijk. Groote plassen bloed, kaarten hoeken met bloed bedekte stukken houtveeren uit de beddenChineesehe mutsen en schoe nenpotten half vol rijst, volle, leege en stukken flesschen, gebroken tafelsmedicijnen alles lag door elkaar. Het eek dat de piraten die het schip zoo even verlaten had den daar diuer gehouden houden, aan de tafel in de kajuit, want deze was nog vol met de resten der Chineesehe spij zen. Het allereerst werden alle spiritualiën over boord ge worpen opdat de manschappen zich niet zouden kunnen bezuipen. Vervolgens werden de zeilen ingepakt en de niet kostbare lading over boord geworpen. Rijst ham etc. bleef behouden doch eene groote hoeveelheid over boord gewor pen vau Chineesehe artikelen zooalspickels kooltabak, gedroogde visch, enz., enz. Dat er het noodige verduisterd werd kunt gij begrijpen. Om 10 uur vond men het lijk van eenen piraat, die sedert drie dagen tusschendeks gelegen had. Dit afzigtelijk voorwerp werd een touw om de bee- nen gebonden en met een takel er uit geheeschen. Afgrijs- selijker schouwspel heb ik nooit gezien/ Het ligchaam was dik opgeblazen in den grond witmet geele, blaauwe en roode vlekken net hoofd was zeer opgezwollen eu geheel zwart; de lucht was er letterlijk door verpest. Onder luid hoera van Stimpsons Jankeeboys werd de verachte over boord gesmeten. Naderhand ging een ander gesneuveld roover, met een steek dwars door zijn corpus en geheel met bloed bedekt, den zelfden weg. Ook vonden we een gewonden chinee- schen koelie, wiens been gebroken of «tuk gehakt was, on der de ankerkettingen schreeuwende op zeer klageuden toon den chineeschen uitroep *Aja 1 Aja"! Ofschoon niemand veel medelijden toonde werd hij toch aan boord van de Feisèen ge- bragt en door den docter van de guuboot onderzocht en ver bonden. Laatstgenoemde verklaarde dat hij ook weldra *adieu zou zeggen. Om 5 ure hebben de beide stoomers het schip los gekregen en hoewel er plan was om liet nog 's avonds naar Hongkong te brengen moest van dit plan worden af gezien, claar eerst een stevig touw, en daarna een niet min- d 'i stevige kettingwaarmee de stoomer en het schip aan elkander gehecht waren, als een draad gebroken werd. Na een slaapje van 3 uren gingen we weer onder stoom naar Macao, om van »de Reliefeen onbreekbaar touw te halen. Lens aan boord van de Relief zijndebesloot ik naar huis te gaan, want. ik had alles gezien ja meer, wat ik wensch- te en had volstrekt, geen lust om nog eens terug te gaan naar dit tooneel van moord en ellende. Ik ging dus met den nog levenden, gewonden Chinees op sleeptouw aan boord van een rarapang en was gisteren ten 11 ure weer t.' huis. Mijn ougelukkige reisgenoot, in 't hospitaal gebragt zijnde is gisteren gestorven. Ge kunt begrijpen dat ik zeer ver moeid was, want ik had sedert Zaturdag slechts 3 uren ge slapen en niet weinig meegesjouwd en gesjord. Na mij eerst door eeu bad wat vcrfrischt te hebben bngt ik aan twee dames, ecti-tgenooten van Carrul en Stimpsonde complimen ten over, réspecti vel'ijk in 't Engelsch en iu 't Chineesch." Daar het heden juist één jaar geleden is, dat mijn geliefde oudste zoon van hier is vertrokkenvond ik mij te meer gedrongen Ileeren Uitgevers der Alkmaarsche Courant voor dit berigt eene plaats te verzoeken. Alkmaar14 April 18G6. A. MEETER Pz. De zoo vaak miskende eu toch nog in leven zynde rede rijkerskamer Tollens heeft in hare vergaderingop den 8 April j.l. in het, locaal Diligentia gehouden getoond dat men haar soms verkeerd beoordeelt, terwijl zij een waar besef heeft van hare zoo moeijelijke roeping eu van den taak die op haar rust. De opvoering in costuum van Schimmei's drama Joan IVouters:., gaf ous daarvan de duidelijkste blijken, daar de hoofdpersonen hunne respective rollen goed begrepen en zich in den volsten zin onberispelijk van hunuen taak kweten, terwijl zij in den rol van Maria Rnichhaver op uitnemende wijze werden bijgestaan door de op het gebied van uiterlijke welsprekendheid zoo gunstig bekende, nog jeugdige Rosalie brenkel. Gaf zij daarbij de duidelijkste blijken dat ook zij hare partij begreep, vooral in deu tweestrijd tusschen de 1 efdevolle minnares en de op deu vorstenmoordenaar met. afschuw nederzieudcen vielen haar deswege, nevens liet overige personeel, vele bijvalsbetuigingen te beurt niet min der leverde zij in bet blijspel Frosinehèi duidelijkste bewijs, dat zij zich op komisch zoowel als op dramatisch terrein vrij en ongedwo-gen weet te bewegen. De in dal stukje voorkomende zes verschillende karakter- werden zoo levendig uagebootst de houding was zoo natuurlijk en taal en zang zoo zuiver, dat het ons niet. verwonderde, dat onze talent volle stadgenoote bij herhaling met daverend gejuich werd begroet.en onder aanhoudende applaudisementen met de in dat stukje medewerkende personen, werd teruggeroepen en hadden wij wel verwacht, dat, haar, voor den luister die zij aan onze vergadering bijzette, eenige onderscheiding ware te beurt gevallen. En daar de kamer niets schijnt onbeproefd te laten en doelmatige maatregelen schijnt te nemen, opdat hare vergaderingen door een geciviliseerd publiek worden bijgewoond zoo uiten wij den wensch dat onder de gegoe den velen als beschouwende leden mogen toetreden. Dit gewis zou de kamer bemoedigen op den eens ingeslagen weg met lust en ijver voorttegaan en wij twijfelen niet of zij zal al meer en meer in bloei toenemen. Eenige kunstvrienden. Bij beschikking van 31 Maart, heeft de minister van biun. zaken aan den heer G. J. van Leeuwen alhier, vergun ning verleend voor eene stoomboot dienst tot. vervoer" van vee en goederen tusschen Purmerende en Rolterdam, ovsr Amsterdam of Haarlem. KNNTWNIkLKËUHT. Zitting van 26 Maart. 1. C. R.. te Amsterdam als schipper van de schroefstoom boot Staatsraad van der Oudermeulen, niet opvolgpn der bevelen van den havenmeester te Alkmaar, f 3 boete en de kosten met subsidiaire gevangenisslraf van 1 dag. 2. P. G. G, te Rijp, bij nacht laten losloopen van een hond te Alkmaar, f 1 boete en de kosten mot subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag. 3. J. G., te Alkmaar, 1°. weghalen ian vuilnis van een erf buiten de Boompoortzonder voorafgaande kennisgevin" ter secretarie en 2°. vervoeren van vuilnis in verboden tijd" 2 boeten elk van ƒ1 en de kostenmet subsidiaire gevan genisstraf van 1 dag voor elke boete. 4. II. P.. te Alkmaar, niet voldoen aan den last der politie om binnen 24 uren de goot langs zijne panden schoon te maken f 1 boete en de kosten met subsidiaire gevangenis straf van 1 dag. 5. H. E.. te Alkmaar, voldoen van eene natuurlijke be hoeftebuiten daartoe bestemde plaatsen, straf als boven. 6. P. H., te Alkmaar, als No. 5. 7. P. D.. te Broek op Langedijkzonder vergunning van den burgemeester op Zondagnacht,, tusschen 10 en 6 uren niet voor het publiek gesloten houden van zijne herberg straf als boven.

Alkmaarsche Courant | 1866 | | pagina 2