Stabs Üieuws. lilarfctbcricïitcu. IS N W I, A IV la de week geëindigd 7 April zijn door de veepest aan getast 3361 runderen (in de vorige 3956). Sedert het ont staan der ziekte zijn aangetast 217,683, gestorven 121,725, gedood 52029 en hersteld 30038 runderen. Den 12 heeft de kanselier der schatkist in het Lagerhuis de tweede lezing der reform-bill voorgesteld. Ter verdediging der wet voerde hij aan dat de handwerksklasse tegenwoor dig slechts voor i vertegenwoordigd is en niet minder dan TV in de belastingen bijdraagt. De heer Grosvenor diende een amendement in houdende, dat het ontwerp niet in be handeling kan geuomen worden zoolang het geheele plan der regeering niet bekend is. Den 16 is de bill tot wijziging van den Parlementseed voor de tweede maal in het Hoogerhuis gelezen. Het bevel tot ontslag der vrijwilligers in Canada is weder ingetrokken. Den 17 werd in het Lagerhuis door den heer Kelly voor gesteld om de belasting op het mout aftesebaffen. De heer Gladstone bestreed het voorstelop grond van de behoefte der schatkisten in stemming gebracht werd het met 235 tegen 150 st. verworpen. Den 17 is te Londen dNorthumberlandhet grootste tot nu toe gebouwde engelsehe oorlogschip, met behulp van 7 hydraulische persen tot opheffing van het voorste gedeelte, van stapel geloopen. Juist eene maand geleden was het niet willen gelukken en sedert dien tijd had men het nog 2 malen te vergeefs beproefd. Men vreest dat het stoomschip Nerbudda den 18 Nov., met eene bemanning van 50 koppen, van Liverpool naar Bombay vertrokken met man en muis vergaan is. FRANKRIJH. Den 11 is een algemeene vergadering gehouden der spoor- wegkasgepresideerd door Miresdiebij vonnis van het keizerlijk hof te Parijsweder aan het hoofd van de likwi- datie der maatschappij is geplaatst. De aandeelhouders toonden nog groot vertrouwen in hem te stellen, want al zijne voor stellen werden goedgekeurd. Bij het Wetg. Lichaam is een ontwerp in behandeling om met opheffing der beschermingde vrijheid van scheepvaart intevoeren even als alreeds met den handel is geschied. De heer de Bussieredie, wegens de scherpe afkeuring door do kiezers van zijne houding als Afgevaardigde voor Straatsburg, zijn mandaat, had nedergelegd is door de ijverige ondersteuning der regeering aldaar met 19600 stemmen her kozen tegen 9900 st. op zijnen mededinger Laboulaye. I 1' A G I K. De minister van koophandel heeft een wetsontwerp inge diend tot oprichting van een crédit-foncier. Inde betaling der met 1°. Julij verschijnende renten van de staatsschuld kan door de gewone middeien worden voorzien. HKRHELIJKK «iTlAf. Eene deputatie, met den heer D. Dumortier aan het hoofd, heeft den Paus namens de belgische katholiekenzijn por tret aangeboden geschilderd door Louis Gallait. De Paus heeft de redacteuren van het tijdschrift la Civilta Cattolica tot een coliegie van de Sociëteit van Jezus ver heven hun eene woning te Rome verschaft en huu vergund zooveel boeken zij verlangen te drukken uittegeven en te verspreiden. <><)STENRI.)H. De Magnaten-tafel van den hongaarschen Landdag heeft het adres van het Volkshuis met 106 tegen 102 st. aange nomen. De verschillende commissiën van liet, laatstgenoemde hebben hare werkzaamheden gestaaktten gevolge eener ongesteldheid van graaf Deak. F RUI SEW. Den 15 is op de oostenrijksche nota van den 7 geantwoord met eene weigering om de militaire maatregelen intetrekksn. Wij! Oostenrijk het eerste sein tot wapening heeft gegeven, moet hetzegt men indien zijne betuigingen oprecht ge meend zijn, ook met de ontwapening voorgaan. li U E A 1% M. Toen de Keizer den 16, na eene wandelingweder in zijn rijtuig wilde stappenwerd door een onbekende een pistool schot op hem gelost, zonder dat hij gekwetst werd. Een boer, Ossip Iranoto, wendde de hand des daders af en is tot belooniug daarvan in den adelstand verheven. De schuldige is gevat en gebleken een rus te zijn. SlMUJfc. Een groot chiiisch transportschipin hebbende voor bijna 12 millioen realen aan bladen koper en staven zilver, is genomen en opgebracht. Reeds zijn ongeveer 100 chilische en poruaansche koopvaarders vermeesterd en meestal, na het vsrkoopen der ladingen verbrand. T l tl h Ê.i E. Joseph Karamhet woelziek opperhoofd dar maronieten heeft, zijne onderwerping aangebodenmet verzoek om zich in Roumanie te mogen vestigen. Donau-Vorstendommen. De leden van Cousa's laatste kabinet zijn wegens verspilling van 's lands gelden in staat van beschuldiging gesteld. TeJassy zijn, in eene voorloopige bijeenkomst van kiezers, alle regeerings-candidaten aangenomen en goedgekeurd. Het uitvoerend bewind heeft hij aangeplakte biljetten aan de bevolking de keuze van prins Karei v. Hohemollern tot souverein voorgesteld. Den 14 heeft, daarover eene algemeene stemming plaats gehad en is de candidaat, alom gekozen. Te Jassy heeft zich eene volksvergadering voor de blijven de vereeniging der vorstendommen onder een prins van la- tijnschen bloede verklaard: zoo dit, niet. mogelijk is verlangde men afscheiding. Het comité der separatisten verklaarde de verkiezing van den prins v. Uohtnzollern voor eene overrom peling en wilde dat Moldavië eene afzonderlijke vertegen woordiging zou bekomen. Den 15 vielen in die hoofdstad ernstige tafereelen voor, waaromtrent 2 lezingen bestaan. Volgens de eene, heeft.eene bende van200 man, bezoldigd door prins Constantijn Mouzouri, een russisch onderdaanen de boyaren Rosnooano en Laoescoen aangevoerd door den metropolitaan in ambtsgewaadterwijl de alarmklok der hoofdkerk getrokken werdeene separatistische beweging beproefdmaar werd zijbij dc bevolking volstrekt geen bijval vindende, door de policie uiteengejaagd. Een gedeelte der muiters verschanste zich in de woning van Rosnooano en vuurde daaruit, ep de troepen, 't geen door deze, uit mol- daviers bestaandebeantwoord werd zoodat er 14 dooden en 16 gekwetsten vielen. De aartsbisschop, die ligt gewond is, de oeide boyaren en vele andereu, die grieken en arme- mërs genoemd worden werden gevangen genomen terwijl Mouzouri, die zijne aanhangers met de hulp van 60000 russen eevleid had, met een aantal hunner over de rnssische grenzen ontkwam. Volgens de andere lezing, zou eene ontelbare ongewapen de menigte, na den afloop der mis, den met.ropoiitaan naar zijn paleis gevolgd zijn om eens splitsing der vorstendom men te verkrijgen en had de ruiterij mot do sabel ingehouwen op het volk datgeen weerstand biedende en vluchtende daarna door de infanterie beschoten was. Voorts waren alle personen verdacht van verknochtheid aan Rusland, in hech tenis genomen. VKREENIGDE STATUI* Bij proclamatie van den President, is de opstand in de zuidelijke Staten voor geëindigd verklaard. De financiëele commissie van den Senaat, heeft het ont werp tot het sluiten eener leening goedgekeurd. De bill op de burgerschapsrechten is door den Senaatin weerwil van het veto van den President, met 33 tegen 15 st. gehandhaafd. Er zijn allerlei geruchten verspreid omtrent eenige benden feniansdie naar verschillende plaatsen zouden zijn vertrok ken om een aanval te beginnen. Men houdt deze tijdingen echter voor sprookjes, alleen verzonnen om de aandeelhou ders te bevredigen die over de werkeloosheid van Mahony beginnen te morren. MEXICO. In de hoofdstad zijn 3 schuldigen aan den aanslag op de buitengewone belgische ambassade in hechtenis genomen. Het moet gebleken zijndat de voornaamste hoofden der rooverbenden aldaar betrekkingen onderhouden. De minister van financiën heeft aan den engelschen gezant te kenneu gegeven dat hij door den Keizer gemachtigd is om 25 °U der inkomende rechten aftezonderen voor de hou ders der mexieaansche fondsen. De geul. Ogazon heeft zich zelf tot president der republiek geproclameerd. Men verzekert, dat 200 keizerlijke gevangenen door de liberalen uit weerwraak over het. ter dood brengen van republikeinen zijn gefnsileerd. De heer Brian is met 100 man van het vreemden-legioen in een gevecht bij Parras gesneuveld. Later heeft de com mandant de la Saussaye en vervolgens de genl. Douay het corps van genl. Ma'lrago geheel vernield. Ook zijn de jua- risten den 20 Maart bij Urupan geslagennadat zij 900 man benevens al hun -geschut en materieel verloren hadden. II A TT Den 19 Maart, 's morgens, is een hevige brand ontstaan te Port au-Prince en eerst, op den middag van den volgenden dag gestuit. Het beste gedeelte der sfad is daardoor ver nield o. a. het, senaatsgebouw anet al de archieven de mi- nisteriën van binn. zaken en van financiën de lands-drukkerij, het gerechtshof, het postkantoor, eenige liefdadige gestich ten enz. BINN EX CA NI). 's Konings verblijf te Amsterdam. De 14 heeft de Koning de kunstzalen van Arli el Amicitia, liet r. e. St. Jacobs- gesticht in de Plantage, het nieuwe wandelpark en de ge meenteschool bij de Leidsche poort, de Koningin de ge opend wordende bloemententoonstelling, den kunstschilder Lingemande tentoonstelling van oudheden en den hortus bezocht,, 's Avonds woonden H. H. M. M. en de prins r. Oranje de voorstelling in den hoil. schouwburg en den vol genden morgen de godsdienstoefening in de Nieuwe kerk onder het gehoor van Ds. Pantekoekbij. Daarna bezichtig den de Vorstelijke personen de bloemententoonstelling, wer- waarts de Koningin gedurende hel avond-eoncert zich nog maals begaf. Den 16, 's morgens 11 uren. vertrok de Kon. familie weder naar 's Hage, hebbende de Koning f2000 voor de algemeene armen en de lfoniiigin giften voor verschillende instellingen achtergelaten. Statbn-Generaal. Ingediend is een ontwerp van wet tot het, tijdelijk verleenén onzer vlag aan alhier voor baiteu- landsche rekening gebouwde schepentot, aan dc plaats hunner beslemming, alsmede de indische begrooting tot eene uilgaaf van f 124,870,1*31,54waarvan 32,701,102,48 in Nederland en 92,169,029,06 in Indie. He! cijfer is f 13,299.600,54 hoogerdan voor 1865, doordien 14,276.474.45 vroeger op het hoofdstuk koloniën gebracht werd voor kosten van vervoer, bewaring en aflevering der producten. Tot de uitgaven behoort f 12.995,279,111 als bijdrage van Indie voor de dekking der Rijks uitgaven (de gewone rente- post van f 9,800,000 is daaronder begrepen). De middelen zijn geraamd op J 62,477,747,54 in Nederland en 62,392.384 in Indiezijnde het totaal f 8.344,362.54 hooger dan voor 1865door het opnemen van de onzuivere opbrengst der producten in plaats van de netto. De verkoop van koffie suiker en tin wordt geschat op f 61,951.617,84. Benoemingen. De heer J. A. Margadant, ontv. der dir. -bel. en ace. te Akkrum is ais zoodanig weder benoemd op zijne vroegere standplaats Schermerhorn. "Verder heeft, Z. M. benoemdtot heemraad van Waard en Groet J. Spaans Jz., tot, heemraad van het dijksbestuur van Wieringen J. Tijsen Mz. en tot plaatsverv. hoofdingeland van de Sohager- en Niedorperkoggen C. Smit. 's Rijks middelen hebben in de eerste 3 maanden dezes jaars opgebracht, 15,197,446, tegen 14,259,911 in gelijk tijdsbestek van 1865. Stoomvaart. Den 14 is van de werf van de heeren Dudok v. Heel en v. Klissingen te Amsterdam te water gelaten het schroefstoomschip Zaanstroom No. 3, gebouwd voor reke ning der heeren C.enJ.Aots te Westzaan en bestemd voor de vaart tusschen Amsterdam en Alkmaar. Nieuwe Ondernemingen. De drentsche maatschappij tot. ontginning van heidevelden door bosehcultuur is niet tot stand gekomen, aangezien men geen 500,000 heelt ktinnen bekomen om de zaak te beginnen. Veepest. Van 1 tot 7 April zijn inZ -Holt. aanget. 1129, gest. 297. afgem. 32, herst. 50 Utrecht n 273, e 128, 128 N.-Holl. n 71, 34, 52 g zijnde sedert het ontstaan der ziekte in Z.-Holl.aanget.45082, gest. 16526, afe. 9515, herst. 17477 Utrecht n 4876, 1965, 104, 2607 N.-Holl. v 1292. 394, 321, 450 Van 16 tot 30 April wordt binnen de lijn van afsluiting vrij vervoor van vee toegestaan behalve naar weiden stal len enz. waar de ziekte heerscht of in de laatste maand geheersoht heeft. Aanbestedingen. Den 14 te Utrecht, de gedeeltelijke inwendige inrichting van de Rijks hoogere burgerschool, minste insclir. R. Schok, voor f13478. Den 15 te Groningen het bouwen eener turnhalle voor de pas opgerichte turnvereenigingaan J. W. Bakker, voor 5390. Den 16 te Amsterdam, het maken van gehouwen voorde nieuwe veemarkt, op het terrein der gewezen Weesper-belten, minste inschr. Impijn te Haarlem, voor f 96,880. Bouwwerken. Te Leijden zal op 's Rijks kosten een zie kenhuis gebouwd worden waartoe de gemeente f 125.000 zal bijdragen zij komt daardoor weder in het bezit van het vroeger aan het Rijk afgestane Nosoeomium. Overleden den 11 te Amsterdam de kunstschilder J. Vetten, oud 39 jaren. Cholera. De inspecteurs van het geneesk. staatstoezicht hebben den 31 Maart een rapport gericht aan den minister van binn. zaken waarbij de benoeming eener commissie en het beschikbaar stellen van zeker bedrag voor maatregelen van voorzorg verlangd wordt. In het rapport wordt aange drongen op de spoedige afvoering en verwijdering van faecale stoffen als zijnde deze de besmetting zeer bevorderlijk. Ie Rotterdam heeft de cholera zich in dc armoedigste buurten reeds geopenbaard zoodat er 2 a 3 gevallen daags voorkomen. Voor de zwaar beproefde Predikants-weduwe met tien nog onverzorgde kinderen (zie Alkm. Courv. d. 8 dezer, is we derom met hartelijke dankzegging aan de edele gevers ontvangen bij Ds. van Maurik van G. E. V. te Heilo f 2.50, bij Ds. Dorper, van N. N. f 4, D. S. 3, N. N. f 2, D. V.L. f 2.50 en N. N. f 5 bij Ds. Oortvan R.g. f3, bij Ds. de Vries van Heijstvan IJ. 2.50 en Z. f 1 bij Ds. de Boer, van N. B. f 1H. B. f 2P t f 1Q. P. f 5P. Q. f 1 en V. H. f 5 makende met het vroeger vermelde een bedrag van f 90,73. Alkmaar, 21 April 1866. De lieer de Jong v. Beek en Donk, subst. officier bij de rechtbank alhier, is geplaatst op de nominatie van 6 perso nen voor de betrekkking van raadsheer, in het hof van Noord-Brabant, en de heer Grotlendieckevang.-luth. predi kant, op het twaalftal bij de lutli. gemeente te Haarlem. H ANTON GERECHT. Zitting van 31 Maart. 1. A. S, te Egmond aan Zee, poging tot bemachtiging van wild, door strikken, in de duinen van Wimmenum, ƒ20 boete en de kosten met subsidiaire gevangenisstraf van 5 dagen. 2. S v. D. 13., te Egmond aan Zee, zonder behoorlijk toe zicht te Alkmaar laten staan van zijn paarden en rijtuig3 boete en de kosten, met subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag. 3. P. C. 4. J. B. en 5. C. G,, alle te Egmond aan Zee, als boven. 6. G. S., S. A. en K. H., No. 1 en 2 te Sehoorl en No. 3 te Alkmaar, eenvoudige diefstal in vereeniging, door arglis tige ontvr-enuliug van een boom uit den Hout te Alkmaar, ieder 6 dagen gevangenisstraf en de kosten. 7. G. S., te Alkmaar, houden van eene slagerij in zijne woningzonder toestemming van het gemeentebestuur, 1 dag gevangenisstraf en de kosten. 8. M. IC, te Alkmaar, waarzeggerij 5 dagen gevangenis straf en de kosten. 9. G. W. en P. D., Ie Alkmaar, spelen om geld op den openbaren weg ieder 3 boete en de kosten met subsidi aire gevangenisstraf van 2 dagen voor ieder. 10. G. W. en C. DE R.. te Alkmaar, als No. 9. 11. N. P., te Alkmaar, bij harden wind lossen van zaagsel uit eene vlet. zonder het nemen vau voorzorgen legen liet in het water storten, f 1 boete en de kosten, met subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag. 12. a J. S. en b W. F„ te Alkmaar, beide ais No. 11, a daarenboven rooken van tabak bij het verwerken van brandbare stof, u 2 boeten, elk van f 1, en b f 1 boeteen de kosten, met subsidiaire gevangenisstraf voor a vau 2 dagen en voor b van 1 dag. 13. A. C. W., te Alkmaar, vegen van vuilnis in gemeente water, f 1 boete en de kosten met subsidiaire gevangenis straf van 1 dag. 14. C. 11., Ie Alkmaar, als No. 13. 15. N. C., te Alkmaar, ongedekt over straat dragen van vuur, straf als boven. BCKGERGIJHK STA NI). ONDERTROUWD. 13 Apr. Jacob Lans, te Rijp, en Catharina de Koning, te Alkmaar. 20 u Johannes Franciscus Keve en Helena Barbara Lubbe. 6'erarclus Busscr, wedr. van Johanna Pater, en Maiia Susanna van Drune. Petrus dc Jong en Mietje l.uijlingwed. Jolian Erederik Willem Hofmeester. Muilhijs Franken er. Juliana Engelina Meijer.Jo hannes IViederholdt en Trijntje Veerus. Jan Jans sen en Anna Geertruida Hulssebos. GETROUWD. 15 Apr. Theodor Volhert en Maria Cornelia Hoogvorsl. 19 Jacobus Franciscus Vlamingh Kiebért, te Mijdrecht aan den Amstel, en Aaltje Coster, te Alkmaar. GEBOREN 14 Apr. Maria NicolaiaD. van Henrieus Antonius Schaaps en Johanna Nicolaia Brantjes. 18 n Johannes BernardusZ. van Willem Gijsbertus Lem mers en Marrelje Kopjes. MaartjeD. van Dirk Oorver en Alida Houtkooper. 19 Johan GodartZ. van Adolf Leonard van Gendt en Elizabeth Erederika van Elten. MarinusZ. van Jan Adriaan Basie en Ariaantje Volkers. Niesje D. van Dirk Veth en Petronella Johanna Elisabeth Dorregeest. OVEH DEDEN. 14 Apr. Marinus, L. van Jan Adriaan Basie en Ariaantje Volkersbijna 3 j. 15 v Anna MariaD. van Cornelis Bussen en Trijntje Honigbijna 1 j. 18 Petrus Johannes Banning38 j. OPENBARE VERGADERING van de Alkmaarsche afdee- iing der Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van den ster ken drank, op Maandag, den 23 April 1866, des avonds ten 71 ure, in het gewone locaal aan den Koningsweg. Alkmaar 16 Apr. Op de voorjaarskoemarkt zijn aangevoerd 1206 koeijen boven en 98 beneden 1 jaar, te zamen 1304. 18 Apr. 102 Paarden f 35 a 420, 7 Veulens 30 a 80. 20 Apr. Kleine kaas f 31, dit o commissie f 28, dito middelbare f 30.75, laagste prijs f 16.75, aangevoerd 228 stapels, wegeude 42670 NP. 42 mud Tarwe f 8.75, 42 mud Rogge 6.50, 115 mud Gerst f 6.25, 302 mud Haver 5.50, 9 mud bruine Boonen ƒ14, 22 mud paarden dito f8, 11 mud Erwten grauwe f 20, vale f 16, groene f 17. 6 mud Kanariezaad 9.50. 21 Apr. Aangevoerd 5 Paarden 30 a 60, 12 Koeien f 110 a 150, 647 Schapen f 14 a 28 30 Lammeren f 7 a 12, 6 Geiten f 5 a 850 magere Varkens f 16 a 25277 Big gen ƒ8 a 14, Boter per kop 60 a 70 ets. Broek in IVaterland 19 Apr. Kleine Kaas f29, aange voerd 12 stapelswegende 2054 NP. Enkhuizen 18 Apr. Kleine kaas f 20 a 30 aangevoerd 25 stapels, wegende 6381 NP., Mosterdzaad (oud) f 20 a 21, dito (nieuw) f 15 a 19, Karweizaad f 23 a 24, bruine Boonen 14 a 14.25. Haarlem 16 Apr. Roode Tarwe 6.75, Witte dito f 6.75 a 7.60, Gerst f 5.40 a 6.60, Haver 3.75 a 4.75, Paar- denboonen f6.90. 18 Apr. Kleine Kaas f26, aangevoerd 33 stapels.

Alkmaarsche Courant | 1866 | | pagina 2