tSStlcftelijftdchc Berichten. Stradivarius Violen. S&fabs ilieums blyft vervolgen. Men schijnt in liet Noorden nog over den opstand verbitterd te zijn en wil daarom in de Zuidelijke staten een federalistisch gezag invoeren, dat in strijd is met de constitutie, die voorschrijft dat ieder staat naar zijn eigen wetgeving moet bestuurd worden. De nieuwe wet zoude dan ook alleen kunnen gelden voor een buitengewonen toestand, die thans niet. meer bestaari De President heeft een proclamatie uitgevaardigd waarbij de oorlog als geëindigd wordt verklaard en de troepen uit hei Zuiden worden teruggeroepen. Deze maatregel heeft in het Noorden de verbittering ten top gevoerdwaar de hartstocht nog altijd boven de rede den toon voert. Wij vertrouwen dat men daar langzamerhand tot bezinning zal komen, want nu de opstand bedwongen is, behoort men alle veete te laten varen en vergevensgezind te werk te gaan, zal de Unie op nieuw een waarheid worden. Wij wenscheu den President de noodige geestkracht toe om aan de be staande moeilijkheden het hoofd te biedenovertuigd als wij zijn dat het goede recht, dat hij aan zijn zijde heeft, moet zegevieren. Br zal toch van beide zijden veel moeten geschieden om alles op den ouden voet te herstellen en de rampen van den burgeroorlog te boven te komen. Behalve de binnenlandsehe verwikkelingen kunnen ook buitenlandsehe gevaren de republiek bedreigen en hierbij hebben wij vooral liet oog op Mexico. Hoewel Frankrijk reeds aan den drang van het kabinet van Washington schijnt te hebben toege- gegeven, dooreen termijn te bepalen waarbinnen de fransche troepen Mexico zullen ontruimen, en dus een verdrag heeft gesloten dat met de itaiiaansche conventie vrij wel overeen stemt, is het echter de vraag of de aoiericaansche regeering hiermede genoegen zal nemen en of het nieuwe Keizerrijk door haar zal erkend worden. B KI. «IE. De ingezetenen van het onzijdige district Moresnet, waarin de zinkmijnen van la Vieille Montayne gelegen zijn hebben eene petitie aan de Kamer gerichtwegens den toeleg van Pruisen om zich dat gebied toeteëigenen. Den 24 heeft de Kamer het munttractaat met Frankrijk, Italië en Zwitserland met a!g. st. aangenomen. DUITSUHLIND. Den 21 heeft de Bondsvergadering nesloten het pruisisohe hervormingsplan aan eene bijzondere commissie van 9 leden te verzenden. Den 26 zijn tot leden daarvan benoemd de gemachtigden van Oostenrijk Pruisen Beieren Saksen Hannover, Wurtemberg, Baden, Hessen en de saksisehe Huizenen tot plaatsvervangers die van Keur-Hessen en Mecklenburg. Op de conferentie van ministers, den 22 en 23 te Augs burg gehouden en waarhij 9 Staten vertegenwoordigd waren, is besloten het pruisische plan te ondersteunen. EUGtlLASi». De liberaal-conservatieven, die tot nu toe geen eigenlijke partij vormden hebben thans een afzonderlijke club opge richt onder dsn naam van Clarendon. Tot 19 April waren bij het Parlement 610 verzoekschrif ten met 440,941 onderteekeuingen ingekomen ten gunste der reformhill en 16 petitiën met 2895 namen daartegen. De gemeenteraad van Londen heeft, met 69 tegen 42 st. besloten het ontwerp bij beide Huizen schriftelijk te onder steunen. De verkiezing van 2 Parlementsleden voor het district Nottingham is nietig verklaard op grond van omkoopingder kiezers en andere misbruiken door de candidaten gepleegd. Den 23 is de wijziging van den Parlementseed door het Hoogerhuis afgehandeld. Lord Clarendon kondigde in dt ziting aandat de Keizer van Abyssinie den heer Cameron en alle andere «uropeesche gevangenen in vrijheid had ge steld dat de heer Rassam luisterrijk ten hove ontvangen was en dat de Keizer het voornemen had om een vriend- sehappelijken brief aan d® Koningin te zeuden. Den 24 werd hij het Hoogerhuis voor de tweede maal eene bill gelezen tot afschaffin - van den eed der ambtena ren om niets ten nadeele der Staatskerk te ondernemen. De eod werd reeds niet meer toegepastmaar telkenjare door het Parlement eene wet aangenomen tot vrijstelling voor één jaar der ambtenaren van deze verplichting. Van 7 tot 14 April zijn door de veepest aangetast 2582 runderentegen 3361 in de vorige week. Sedert het uit breken der ziekte zijn aangetast 221996, gestorven 121896, afgemaakt 55971 en hersteld 30435 runderen. FRANKRIJK. Op de jaarlijksche vergadering van hervormde predikanten en ouderlingen te Parijs hebben vele leden vóór het ope- uen der bijeeukomst de onderteekening verlangd eener ver klaring, dat de H. Schrift als souverein gezag geldt in geloofszaken en dat de 12 artikelen een kort begrip daar van bevatten. 111 Aanwezigen hebben daaraan voldaan maar 36 hebben geweigerd. Laaistgenoemden zullen eene afzonderlijke bijeenkomst houden bij den predikant Coquerel. Het Wetg. Lichaam heeft den 21 de wet. op de koopvaardij met 202 tegen tegen 28 st. aangenomen. Art. 5, bepalende, dat na 3 jaren geen rechten meer geheven zullen worden van vreemde schependie grondstoffen uit andere laeden aanvoerenwas den 19 met 163 tegen 67 st. goedgekeurd. De liberale oppositie was in beginsel voor de wetmaar stemde tegen sommige artikelen omdat zij die nog vrij geviger weuschtr. De heer Prévost Paradol bespreekt in het Journal des Débats de verkiezing te Straatsburg waar in de stad zelf de lieer Laboulage de meerderheid had maar de bovendrij vende invloed van het plat te land den lieer de Bussiere deed herkiezen, zoodat de meer dan de provincie ontwikkelde stad thans niet vertegenwoordigd is. La France centrale te Blois heeft eene eerste waarschu wing ontvangen, omdat het, dezelfde verkiezing behande lende, had betoogd, dat het algemeen stemrecht niet als grondslag kan aangenomen worden van eene monarchale legitimiteit. De Keizer heeft een prijs vau 50000 fr. uitgeloofd voor de beste toepassing der Voltasche zuil. Een vijfjarige ter mijn is daarvoor gesteld. Voor het pauselijk legioen van 1200 man dat te Antibes gevormd wordt, hebbem zich nog niet meer dan 300 per sonen aangemeld. De minister van oorlog heeft nu bepaald, dat de manschappen der reserve van 186162 en 63 in pauselijke krijgsdienst mogen treden, in welk geval hun diensttijd zal gerekend worden in Frankrijk te zijn doorge gaan. ITALIË. Op voorstel van den minister van oorlog zal Cremona versterkt worden en moeten de werkeu binnen 6 maanden voltooid worden. Bij de marine heerscht veel bedrijvigheid. Er worden ijverige pogingen in het" werk gesteld tot op richting eener catholieks associatie waarvan het, lidmaat schap 10 fr. zal kosten. Men wil in de voornaamste steden dagbladen uitgeven en te Florence een groot orgaan. De universiteit te Napels is gesloten, wegens grove wan ordelijkheden. Het schijnt, dat de aanleggers niet onder de studenten gezocht moeten worden. De universiteit, te Pisa is op verzoek der studenten weder geopend. OOSTENRIJK. Den 19 is naar Berlijn het voorstel gezondendat de beide mogendheden zich den 25 zouden ontwapenenver koos Pruisen liet een dag later dan Oostenrijk te doen, dan zou ook daarmede genoegen genomen worden. De Presse bericht, dat Oostenrijk bij bankiers te Parijs, op voordeelige voorwaardeneen voorschot van 25 millioen fl. heeft ontvangen. Uil Italië zijn bedenkelijke tijdingen ontvangen, ten ge- volge waarvan den 21 te Weenen een langdurige krijgsraad gehouden is en het leger in het Venetiaansche tegen den 1 Mei op den voet van oorlog gebracht wordt. Ook is het passenstelsel op de italiaausch-oostenrijksche grenzen weder ingevoerd. Bij Keiz. rescript is de zitting van den croatischen Land dag voor onbepaalden tijd verdaagd. Den 26 heeft de Keizer het adres van den hongaarschen Landdag aangenomen eu aan de deputatie zijnen wenscli te kennen gegeven, dat de vergadering spoed zal maken met hei afdoen van die zaken, waarin de kracht, welvaart en orde der monarchie betrokken zijn. PRUISEN. Den 21 is aan Oostenrijk geantwoord, dat met de ontwa pening zal begonnen worden, zoodra officieel blijkt, dat Oostenrijks toerustingen zijn afgecommandeerd. De frankforter geneesheer Struck, die den minister v. Bis marei m zijne laatste ziekte heeft behandeld is door den Koning tot ridder van den Roodeu Adelaar benoemd. Den 23 heeft de kolonel Weimarn te Berlijn een brief van den Keizer van Rusland aan den Koning gebracht. R USE A NB. De persoon welke op den Keizer geschoten heeft is ge naamd Dimitri Aarakasow en geboortig uit. het gouvernement Saratof, waar zijn vader een kleine grondbezitter is. Hij heeft aan de universiteit te Moskou gestudeerd, lijdt aan aanvallen van zwaarmoedigheid en verkiaart de socialistische begrippen te zijn toegedaan. TDBKIJE, De Porte heeft haren gezant te Parijs gelast om te pro testeeren tegen de verkiezing van den prins v. Hohenzollern tot sonverein der Douau-Vorstendommenals inbreuk ma kende op de suzereine rechten des Sultans. VEREENIGDE STATEN, De Senaat heeft, het wetsontwerp tot. sluiting eener leeniug aangenomeu. De President heeft de wet onderteekend. Het ontwerp tot. regeling der burgerschapsrechten is door de Kamer wederom goedgekeurd met 122 tegen 41 st. De Wetg. Vergadering van Californie heeft besloten om de regeering' der Unie te verzoeken het vestigen eener mo narchie in Mexico te beletten. Easport in Maine, is opgevuld met feniansdie in de haven ook gewapende schepen gereed hebben. ZUID-AMERICA. De Spanjaarden hebben bij Cliiloe een cliilisch transport schip mot 250 man verrneeslerd. De vloot der geallieerden wordt, in de haven van dat eiland door 2 spaansche schepen geblokkeerd. De ingeslotenen hebben den leegang tot du haven door het zinken van een schip en het spannen van kettingen verzekerd. ClIINA. De Keizerlijke troepen hebben weder eene groot.e over winning op de opstandelingen behaald. Een leger van 50000 man. vermoedelijk het laatste overblijfsel der Taepingswerd verslagen en gevangen genomen of gedood. BINNENLAND. Staten-Generaal. De 2' Kamer heeft den 24 hare zit tingen hervat. Benoemingen. Tot hoogleeraar iu de geneeskunde te Gro ningen is benoemd D'. T. tlalbertsma te Sneek. Eerbewijzen. De leden van den gemeenteraad, de se cretaris, archivaris en bibliothecaris te Haarlem hebben den 25 den aftredenden burgemeester M'. C. Foei eeu prachtig eu rijk gebonden album aangeboden hunne pothographische portretten bevattende. Onze consul-generaal in Egypte S. W. Ruijssenaers is door den Sultan tot commandeur van de Medjidié-ordedoor Keizer Napoleon tot, officier van het Legioen van Eer be noemd en heeft van den Onderkoning van Egypte een brief van dankbetuiging ontvangen, alles wegens zijne bemoeiingen tot het totstand brengen der conventie, den 30 Jan. lusschen het egyptische gouvernement en de maatschappij tot door graving der landengte van Suëz gesloten. s Rijks Munt. Gedurende i865 zijn geslagen voor re- keniug van het Rijk 2.006.000 halve centen voor rekening van particulieren 2.287.612 rijksdaalders en 6.401.755 gulden, te zamen eene waarde uitmakende van J 12.130.815. Nieuwe Ondernemingen. De voorloopige borgtocht a 420,000 voor den aanleg van een spoorweg van Scheve- uingen over 's Ha ge eu Amersfoort naar Almelo is gestort door eene engelsche maatschappijwelke sedert iu groote geldelijke moeilijkheid is geraakt. De gemeenteraad an Apel- doorn heeft besloten voor f 20000 in'de zaak deeltenemen. Veepest. Van 7 tot 14 April zijn in Z.-Holl. aanget. 1365, gest. 411. afgem. 65, herst. 44 Utrecht 234, 130, 113 n N.-liotl. S 48, 23, h 11 g zijnde sedert het ontstaan der ziekte g- in Z.-Holl. aanget. 46435, gest. 17421, afg. 9587, berst. 17817 3 Utrecht, e 5110, 2095, 104, 2720 p N.-Holl. n 1340. n 417, 321, 551 Hat vervoer van vette varkens uit de afgesloten streken over de lijn is toegestaan, mits gedekt door eene verklaring, dat, de varkens niet in aanraking zijn geweest met zieke runderen. Aanbestedingen. Den 24 te Groningendoor de bouw- vereenigiiighet bouwen van 3 woonhuizen en 8 woningen voor f 9900. Inschrijver A.J.v.d.Nap. Den 26 te 's Hagehet maken van den spoorweg van Leeuwarden uaar Heerenveenminste inschr. M. W. v. Tien hoven v. d. Bogaard te Werkendam, voor f 1.244.900; het maken van eene bergplaats voor locomotieven te Eindhoven, minste inschr. J. v. Gaal te Geldrop, voor 13.985. Geschenken. De familie de Keverberg d' Aldengoor heeft aan het gemeentebestuur van Roermonde 200 fraaie gewas sen aangeboden tot plaatsing op het als engelsche°n tuin aangelegde Munsterplein. Misdrijven. Te Gemert is een boerenjongen doodgesla gen; 5 personen zijn als de vermoedelijke schuldigen iu hech tenis genomen, doch 4 daarvan weder ontslagen. Den 25 is een detachement van 3 officieren en 50 man schappen uit Groniugen naar Zuidbroek getrokken tot be teugeling der oproerige bewegingen onder de arbeiders aan den spoorweg aldaar. Men verzekert, dat de buitenlandsehe arbeiders, die goedkooper wilde werken, door de inlandsche zijn aangevallen. Rechtszaken. Het prov. gerechtshof van Friesland heeft den 24 W. T, de Schaaf schuldig verklaard aan moedwilligen doodslagvergezeld van diefstalen hem veroordeeld tot de straffe des doods. Cholera. Te Rotterdam is in de Baan een gebouw in gereedheid gebracht tot opname der lijders. De gemeente raad heeft den 23 eene commissie van hijstand benoemd en aan B. en W. een crediet van 3000 a 4000 voor noodige onkosten toegestaau. De ziekte heeft zich ook te Delfshaven vertoond. Voorts zijn in verschillende plaatsen gevallen voorgekomen van rei zigers uit Rotterdam en Delfshaven gekomen. De gemeenteraad van 's Hage heeft den 24 met alg. st. besloten om de kermis tot een nader tijdstip te schorsen Ie Groningen werd denzelfden dag almede besloten de kermis met te doen plaats hebben. Te Dordrecht is zij insgelijks voorloopig geschorst. D De minister van binn. zaken heeft den 23 eene circulaire gericht aan de commissarissen des Konings waarin hij de volgende maatregelen en voorzorgen aanbeveelt: inrichten van localen tot. opname der lijdersafzondering der zieken desinfecteereu van uitwerpselen, zorg voor zuiver drinkwater, spoedige begraving van lijkenvermijding v9h ophoopingen van menschen door kermissen enz., uitbreiding van het ge neeskundig personeel en instelling van cholera-commissiën. De beroemde vjoolmaker Antonius Stradivarigeboren te Cremona in het jaar 1644. wiens instrumenten thans duur betaald worden door de liefhebbersheeft na meer dau twee eeuwen een waardigen opvolger bekomen. Cornells /Peel, geboren te Veenhuizen, wonende te Utrecht., is- de maker, die na groote opofferingen en lange en ieverige opzoekin gen er in gelukt is Stradivarius-violen te vervaardigen. Een der violen vau Weel, sedert korten tijd in bezit, van een onzer liefhebbersis het voorwerp vau bewondering. De vernis voortreffelijk, de vorm verzorgd tot, in de kleinste hoekjesmet, een woordhet is eene schilderij welke men met genoegen beschouwt. De violen van Weel zijn reeds zeer gezocht m Nederland en in Duitschlanden dezelve bekomen van dag tot dag meerder waarde in den handel. Het Handelsblad van Antwerpen No. 84. üingsdag 10 April 1866. Voor de zwaar beproefde Predikantsweduwe met tien nog onverzorgde kinderen (zie Alkm. Cour. v.d.8 dezer.) is we derom, met hartelijke dankzegging aan de edele gevers, ontvangen bij üs. Grollendieci 'van K. 1. R. f 2,50. N.N. f2,50; makende met liet vroeger vermelde een bedra^ van f 96,73.Alkmaar28 April 1866. Aangaande het concours, door het kader der d.d. schut terij te dezer stede, iu vereeniging met die van andere ge meenten dezer provincie, dit jaar te Bergen te houden, verneemt men dal het door niet genoegzame deelneming van elders, gec-n plaats kan hebben. Het spijt ons om meer dan eene reden. Wij onderstelden dat liet loffelijke doel een feestelijken dag en een druk bezoek van onze stad en om streken ten gevolge zou hebben gehad en het zou hebben gestrekt ter verbroedering van het weerbare Nederland en ter oiiderhoudiug van vaderlandsliefde en volkszin. Tot lid van het Koninklijk oudheidkundig genootschap te Amsterdam is benoemd de heer E. Masdorp. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 27 Apr. Hendrik Knijper, te Beemster eu Christina Elisabeth Groothof, te Alkmaar. - George Willem Cornells de Thouars en Neet/je Vlasveldheiden alhier, eersteen, onlangs te Leeuwarden. Pieter Roelof Boogh ge scheiden eclilgen. van Catharina Maria Krul en Eleo- nora Schrijver. - Simon Jacobus Sieuwerts en Maria Magdalena Theresia Arbcus. Pieter Volkers en Anna Maria van der Pol. Pieter Koning, te Oost- huizen en Sophia Anna Berger, te Alkmaar. GETROUWD. 22 Apr. Hermanns van Lieshout en Maria Magdalena Schonk, wed. van Roelof Veltman. Arend Schuttente Zulphen onl. te Utrecht en Catharina Kuneman te Alkmaar. Nicolaas Johannes Stam en Jansje van der Poll, Hermanns Hendricus hammerswedr. van Anna Maria Gerritsen en Maria Elisabeth, Jan sen wed. van Jan Klaasen. GEBOREN 21 Apr. Klaas, Z. van Jacob Olij en Bernardina Elfrink. 22 AntoniusZ. van Antonius Blom en Helena Au- thonia Willebrands. Gerardus HendeiicusZ. van Gerardus Theodorus Odijk en Catharina Clasina Bots. 23 v AagtjeD. van Jan Otto en Adriana Spruit. 24 Gerardus, Z. van Cornelis Bussen en Trijntje Honig. 25 v Theodora Jacoba Susanna D. van Jan Hoek en Theo dora Jacoba van Merrebach. 26 Maria, D. van Johannes van Hugten en Adriana vau Tunen. Willem Frederik PaulusZ. van Wil lem Frederik van Rosendael en van Hendrina Catharina Johanna Walraven. AnthoniusZ. van Hendrik Haring Blom en Elisabeth Kok. 27 Simon Gerard, Z. van Simon Stikkel van Dam en Trijntje Stikkal. OVERLEDEN. 20 Apr. Bregje Obdamechtgen. van Gerrit Buren, vroeger wed. van Johannes Baart, 61 j. en 11 m. 22 n Johanna, D. van Harm Luijte Snijder en van Jantje Hoogeveenwonende te Avereest2 j. 23 n Maria Kok, wed. van Simon van der Hulst68 j. 25 v HendrikaD. van Lodewijk Johannes Toepoel en van wijlen Carolina Johanna Wilhelmina Haeeke, 1 j en bijna 11 m. Elizabeth Hermina Rieswed. van Antonie van Zijl, 79 j. en 8 m. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 24 April. Door den Notaris S. A. DE LANGE. 1. Broodbakkerij, O.z. Achterdam, C 423. Str. f20, C. de Graaf f 2 000,— 2. PakhuisW. z. Achterdam D 403. Str. f 9, JPeperkoorn a 960, 3. Huis, O.z. Klein Nieuwland D 303. Str. f4, A. Stikkel A. Jz. n 255,— 4. Dito, Z. z. Oude Gracht,, D 288. Str. f 6. J. de Graaf. n 355, 5. Dito, aldaar, 287. Str f 2. A. J. Robberts u 175,— 6. Dito, aldaar, 286. Str. f 2, P.v. Wijngaarden 170,- 7. Dito, aldaar, 285, Str. f 2. A. J. Robberts 185,— 8. Dito, aldaar, 284, Str. f 2, P. v. Wijngaarden 175, 9. Dito. Keetsloot, D, 237. Str. 4, J.v. Ticisk 255,— 10. Dito, aldaar, 236. Str. 4, H. Holzmuller 265,— 11. Dito, aldaar, 235. Str. f 4, P. v. Wijngaarden 210, 12. Dito. aldaar, 234. Str. 4, K. Zegers a 240^ 13. Dito. aldaar, 233. Sir. f 6, J. de Graaf u 310,— 14. Dito en Schuur, Schelphoek D 225. Str. 24, J. de Graaf 1235,

Alkmaarsche Courant | 1866 | | pagina 2