ALKMAARSCHE COURANT N°. 18. Achtenzestigste J aargang. Zondag 6 lïci. (Officieel ©cbccllc. Politiek Cftocvzichl Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar 3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post,/4.—. Brieven franco aan de Uitgevers BB KM». COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0.75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelrecht voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdae namiddag 1 uuringezonden berichten een dag vroeger. Bij deze Courant behoort een Bijbladbevat tende advertentën. JAGT en VISSCHERIJ. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter ken nis van de belanghebbenden Dat de aanvragen, ter bekoming van jagt- en vischakten voor het jaar 18§£ter secretarie dezer gemeente verkrijg baar zijn. Alkmaar De Burgemeester voornoemd 20 April 18*06. A. MACLAINE PONT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden Dat, de patentenaangevraagd in November, December en Januarij 1.1., ter secretarie dezer gemeeute verkrijgbaar zijn van Maandag 30 April tot en met Zaturdag den 12 Mei aanstaande, 's morgeus van 9—2 ure. Burgemeester en IVethouders voornoemd. AlkmaarA. MACLAINE PON I den 26 April 1866. De Secretaris SPANJAARD T. OPROEPING. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR, Gezieu Z. M besluit van deu 21 Maart 1828 (Staatsblad n". 6), houdende reglementaire bepalingen tol invoering dei- Wel op de Schutterijen van den 11 Aprd 1827 (Staatsblad n°. 17), in verband gebragt met art. 6, 7, 8 en 9 au ge- tegde wet* Gezien de dispositie van den Heer Staatsraad Gouverneur in de Vravincie Noord-Hollanddd. 11 April 1828 N*. „/sur (Proviueiaalblad N». 41), omtrent de executie der wet op de schutterijen Roepen bij deze, ten einde zich in de daartoe gereed ge maakte registers te doen inschrijven, op Alle manspersoneningezetenen dezer gemeentewelke op den eersten Januarij 1866 hun 25»» jaar zijn ingetreden, en alzoo diegeneu welke in den jare 1841 zijn geboren, alsmede de zoodanigen welke ofschoon in andere gemeenten ingeschreven sedert, de laatste inschrijving binnen deze ge meente zijn komen wonen, eu op den Ist™ Januarij II. hun 34»' jaar Hos niet hebben voleindigd, en alzoo geboren zijn in de jaren 1840 tot en met 1832 ingesloten de vreemde lingen «au denzelfden ouderdom die sedert de laatste in schrijving in de termen gevallen zijnom, volgens art. 2 der Wet van 11 April 1827, als ingezetenen te worden beschouwd, benevens de gepasporleerde militairen welke zich tot dus verre niet ter inschrijving voor de Schutterij hebben gepre senteerd. Zij maken tevens de ingezetenen bekend Dat de inschrijving zal beginnen den 15aen Mei aanstaande, en geheel zal moeten zijn afgeloopeu den eersten Junij daar aanvolgende, terwijl in een der vertrekken op het Raadhuis alhier voor de inschrijving zal worden gevaceerd op Diugs- dag eu Donderdag van iedere week, van des voormiddags 11 tot des namiddags 2 ure. Eu ten einde te voorkomendat iemandin de termen der inschrijving vallende zich door onwetenheid aan pligt- verzuim schuldig make heeft het Gemeentebestuur noodig geoordeeld, een ieder bekend te maken mei eu te herinneren aan de navolgende, bij de Wet van 11 April 1827 (Staats blad u". 17), gemaakte b palingen. Dat een iegelijk, zonder onderscheid, of hij mogt vermee- nen al of niet onder de bij de Wet vrijgestelden of uitge- sloteuen te bello nen verpligt is zich voor de Schutterij te doen inschrijven. Dat zijdie in meer dan eene gemeente hun verblijf houden of deu zetel van hun vermogen hebben gevestigd, tot de in schrijving verpligt zullen zijn binnen die gemeente waar eene dienstdoende Schutterij aanwezig is, en bijaldien in die verschillende gemeenten, alleen dienstdoende, of alleen rus tende Schutterij bestaat, zich te doen inschrijven in die ge meente, alwaar zjj voor de personele belasting zijn aange slagen, en de ambtenaren in die gemeente alwaar zij ambts halve verpligt zijn hun verblijf te houden. Dat zij, die van hunnen juisten ouderdom geen voldoend bewijs kunnen geven, naar het oordeel van het Plaatselijk bestuur zullen worden ingeschreven, onverminderd de be voegdheid van de ingeschrevenenom van hunnen juisten ouderdom nader te doen blijken. En dat eindelijk zij, die bevonden worden zich niet vóór den I»'" Junij Ie hebben doen inschrijven, door het Plaat selijk bestuur zullen worden ingeschreven en in eene geld boete verwezen, terwijl zij daarenboven zonder loting bij de Schutterij zullen worden ingelijfd, indien het zal blijken, dat er tijdeus de verzuimde inschrijving geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling ten huuneu aanzien bestonden. Burgemeester en Wethouders vermanen tevens ieder inge zeten dezer gemeente, dien het aangaat, om zich tijdig van een ireboorlè-extract te voorzien, waardoor zich een ieder van zijnen juisten ouderdom kan verzekeren en hetwelk bij de inschrijving zal moeten worden vertoond alsmede om zich ten behoorlijke tijde tot. de inschrijving aautemelden ten einde de straf, wegens nalatigheid vastgesteldte voorkomen. Burgemeester en IVethouders voornoemd Alkmaar, A.. MACLAINE PONT. den 2 Mei 1866. De Secretaris, SP ANJ AARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de ingezetenen: Dat, als een gevolg van de afschaffing van alle stedelijke belastingen op voorwerpen van verbruik ook de veraecijn- sin" van het slagtvee voor de rijksbelasting sedert den 1»" dezer maand is overgegaan ten kantore van deu ontvauger der rijksbelastingen eu dat het kantoor van den gemeente ontvanger, tot ontvangst van alle andere belastingen en op brengstenvoortaan zal geopend zijn op alle dagen der week, Zon- en feestdagen uitgezonderd, van 's morgens 9 tot 's na middags 2 ure. Alkmaar, Burgemeester en IVethouders voornoemd, den 4 J/ez 1860. A. MACLAINE PONT. De Secretaris SPANJAARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR hreugen mits deze naar aanleiding van eene daartoe betrek kelijke aanschrijving van deu Heer Commissaris des Kouings iu Noord-Hol land ter kennis van belanghebbenden: vDat de uitvoer vau vee, huiden, mest, enz., behalve «van slagtvee, over de zuidelijke grenzen dezer provincie «naar Zuid-Holland eu Utrecht verboden is. Burgemeester en IVethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 4 Mei 1866. De Secretaris. SPANJAARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen bij deze ter algemeeue keuuis Dat, ingevolge Z. M. besluit van deu 24 April 1866 No. 79, het handgeld voor de bataillons Grenadiers van het regiment Grenadiers en Jagers en bij het 4e eu 5e regiment Dragon ders te beginnen met lieden tot den laatsten September dezes jaars is verhoogd tot f 75,vijfenzeventig Gulden). Burgemeester en IVethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 4 Mei 1866. De Secretaris, SPANJAARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden Dat het kohier der directe belasting, dienst 1866 op den 2 Mei jl. door den gemeenteraad is vastgesteld en hetzelve weder gedurende 8 dagen na heden ter gemeentesecretarie ter lezing is nedergelegd. Alsmede dat het kohier voor de belasting opde honden, dienst 1866, in opgenoemde vergadering is gearresteerd, met bepaling van den dag der betaling vóór of op den 1 Augustus ek Burgemeester en IVethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 5 Mei 1866. De Secretaris SPANJAARDT. De PASPOORTEN DER NATIONALE MILITIE van manschappen dezer gemeente, ligting 1861, zijn ter ge meentesecretarie verkrijgbaar. Het ongestadige voorjaarweder, dat wij thans hebben, kan als een getrouw beeld der tegenwoordige politieke gesteld heid beschouwd worden. De staatkundige barometer rijst en daalt op denzelfden dag met zulk een snelheid dat men door de voortdurende wisselingen vermoeid wordt en telkens meer in het onzek-re geraakt. Op dit oogenblik wijst het politiek weerglas bepaald «storm" aandie uit het zuiden dreigt op te steken, waai de lucht zich meer en meer be wolkt. De oorlogzuchtige stemming in Italië neemt dagelijks in kracht en uitgebreidheid toe, die inderdaad het ergste moet doen vreezen. Van waar is nu eensklaps die wending van zaken ontstaan, die door niemand voorzien is en wer kelijk door niemand konde voorzien worden en bij het doen dier vraag richt zich de blik onwillekeurig naar de boorden van de Spreewaar een ander geheimzinnig man op het voorbeeld van zijnen meester, die in de Tuilleriëu zetelt de draden van het net in handen houdtdat de vrede in Europa dreigt te verbreken. De uittartende houding, die op dit oogenblik door Italië tegen Oostenrijk wordt aange nomen, kan alleen zijn verklaring vinden iu een verstand houding. die tusschen de Kabinetten te Berlijn en Florence bestaan moet. Men spreekt dan ook algemeen van een of- en defensief tractaal dat tusschen Italië en Pruisen gesloten iswaarbij de eerstgenoemde mogendheid zich verbonden zoude hebben het initiatief tot den oorlog te nemen. Men denkt bij dit alles onwillekeurig aan een geheim spel waarhij Pruisen en Italië elkanders partners zyn tegenover Oostenrijk dat op dit oogenblik sans prendre speelt. Italië speelt uit, terwijl Oostenrijk genoodzaakt is kleur te bekennen en Prui sen in de achterhand coupeert om vermoedelijk later met zijn compère de winst gezamenlijk te deelen. Het is waar. dat het bestaan van een dergelijk verhoud bij gelegenheid van een interpellatie in het Eugelsch parlement officieel is tegengesproken, maar wij weten nu eenmaal uit ondervinding dal de officiëele waarheid niet altijd de waarheid is, te meer daar de gebeurtenissen die wij thans aanschouwen alleen in een dergelijke alliantie hare verklaring kunnen vinden. Men kan er zich echter van overtuigd houdendat indien er eenige overeenkomst tusschen Pruisen en Italië is aaugegaan, dit hij geheim Iraetaat is geschied, dat eerst dan het dag licht zal zienwanneer dit door de feiten niet langer te verbergen is. Dit is zeker dat op dit oogenblik geheel Italië zich wapent en dat daar te lande onder alle klassen der bevolking zich een buitengewone geestdrift opeubaart. Die beweging is des te opmerkelijker omdat iets dergelijks nim mer te voren vermoed istenzij men de voorafgegane stilte als de voorbode vau den storm zoude willen beschouwen. Het is waar, dat voor eenigen tijd, bij gelegenheid van een interpellatie in het Italtaansch Parlement, de generaal La- marmora de onhandigheid heeft gehad zich in dien zin uit te laten, dat Italië van de bestaande oneenigheid tusschen de beide groote Duitsche mogendheden partij zoude trekken tot bevordering der Italiaansche eenheid maar daartegenover staat dat er van geen wapeningen iets vernomen werd ter wijl diezelfde generaal nog dezer dagen op een tot hem gerichtte vraag over een vermoedelijken oorlog ten antwoord gafdat hy bij een dergelijke eventualiteit niet in de Kamer maar op het oorlogsterrein zonde behooren aanwezig t.e zijn. Verder had men ook wel vernomen dat de italiaansche generaal Gavone zich reeds geruimeu tijd te Berlijn ophield waar hij het voorwerp van bijzondere beleefdheidsbetuigingen was, maar niemand heeft, aan de tegenwoordigheid vau dat leger hoofd een dergelijke beteekenis gehecht, als men thans wel geneigd is daarin te zien. Het is verder niet onopgemerkt gebleven, dat iu Pruiseu's antwoord op de Oostenrijksche nota, waarin op liet bestaan van een dergelijke alliantie ge zinspeeld werd, dit puit stilzwijgend is voorbijgegaanmaar daartoe bleven zich dan ook de vermoedens beperken. Wij beleven hij den strijd tusschen Oostenrijk eu Italië wederom hetzelfde schouwspel dat tusschen Pruisen en Oostenrijk is opgevoerd, namelijk dat beide partijen elkander over en weder van het gebeurde de schuld geven en de verantwoor delijkheid van het initiatief elkander opladen die natuurlijk door beiden met even veel nadruk wordt, afgeworpen. Het valt overigens niet te ontkennen dat. de omstandig heden voor Italië hijzonder gunstig zijn. Bij den veldtogt van 1859 stond Pruisen gereed Oostenrijk ter hulp te snel len, omdat het voor Duitschland van algemeen belang werd geacht vasten voet aan de Middellandsehe zee te houden terwijl nu Pruisen eu Oostenrijk als vijanden tegenover el kander staan. Daarenboven is Oostenrijk inwendig zelfver zwakt. Het antwoord door den Keizer aan de deputatie uit den Hougaarsehen Landdag, die hem het adres van antwoord opde troonrede kwam aanbieden, gegeven, heeft in Hongarije een onguustigen iudruk gemaakt, omdat daarin het beginsel van de eenheid des rijks wederom al te duidelijk op den voorgrond is getreden. Een schooner gelegenheid tot ver krijging van Veuetie zal zieh dus niet spoedig weder voor doen. Het schijnt dat de zaak ook aldus in Italië begrepen wordt, waar zoowel in de zitting der Gedeputeerden als in die van den Senaat onder algemeene toejuiching aan het ministerie crediet is verleend om op behoorlijke wijze in de verdediging des lands te voorzien. In de voornaamste ste den des rijks zooals te Florence Napels Palermo en Mes sina zijn krachtige manifestation ter gunste van het leger gehouden. De nationale garden hebben ziclt bereid verklaard de binneulandsche rust te handhaveu, opdat de troepen zich vrij op het oorlogsterrein zouden bewegen. De oorlog tegen Oostenrijk komt der Italiaansche regeering zeer te stade, om zich met. de verschillende partijen te verzoenen te meer daar het. ministerie dat uiterst zwak is wei een dergelijk steunpunt behoeft. De verovering van Venetie zal een krach tig middel zijn om zieli met de zoogenaamde «partij van. handelen" te verzoenen die zich tot lieden zeer onhandel baar heeft getoond eu mtusschenzooals uit de stemming over de toelating van Mazzini gebleken is over een derde der stemmen in het Parlement te beschikken heeft zoodat hij de invoering der groote maatregelen van hervorming wel degelijk met die partij zal moeten gerekend worden. Wij achten hel hier de geschikte plaats een enkel woord over den geheimzinuigen leider ecner machtige partij te zeggen temeer daar omtrent zijn persoon eu bedoelingen de meest onjuiste begrippen verbreid zijn. De meestcu zien in Mazzini niels dan een zamenzweerder en sluipmoordenaar, een type vau een echten Italiaansehen bandiet of bravo, die ouder verschillende vermommingen nu eens als een Engeische lord en dan weder als een Duitsche graaf of Fransche edelman gelyk eene moderne Ahasuerus Europa rondtrekt. Niets is echter verder van de waarheid verwijderd dan deze opvatting. Dat hij overal zijn agenten heeft en talrijke relatiëu bezit is zeker, zoowel als dat hij in de keuze zijner nulpmiddelen niet altijd even kieskeurig is. Dit alles neemt echter niet wegdat. niemand den hoogen ernst zijner bedoelingen miskennen kanevenmin als hem groote geestesgaven en buitengewone geestkracht kunnen ontzegd worden. In zijn jeugd was hij, gelijk men verhaalt, een beminnelijke dweeper, die zijn moeder afgodisch vereerde. De schouwburgen eu koffiehuizen die brandpunten van het Italiaansche volkbezocht, hij zelden, maar bracht den tijd, d:en hij niet. aau de studie wijdde, in het huishoudelijk verkeer door. Hij was zelfs, zoo als men beweert, in zijn jeugd niet van sentimentaliteit vrij te pleiten, zoodat hij er dikwijls behagen in schiep zijn moeder liederen op de gui taar voor te zingen rn bloemenkransen voor haar te vlech ten. De liefde voor zijne moeder heeft hy in later dagen op zijn vaderland overgedragen met al den gloed die den hartstochtelijken zoon van liet Zuiden eigen isen dan ook allengs in den loop der tijden en onder deu druk van den tegenspoed tot een waar fanatisme is aangegroeid. De jon gelieden dweepen dan ook met hem zoo als zijn invloed onder de lagere volksklassen onbegrensd moet zijn. Een officieus verslaggever, die destijds door den Fransehen Keizer tot waarneming der Italiaansche toestanden werd afgevaardigdde heer Edmond Abouterkent vol mondigdat de partij van Mazzini wellicht de numerieke meerderheid bezit zoodat de gevolgtrekking voor de hand ligt dat. indien in Italië het algemeen stemrecht, en een at.dere regeringsvorm bestond, Mazzini wellicht het grootste getal stemmen, als hoofd van het gerneeuebestop zich vereenigeu zonde. Die sympathie is dan ook niet zoo, geheel onverdiend, wanneer men bedenkt, dat bet denkbeeld de Italiaansche eenheid het eerst van hem is uitgegaandat door Piemout behendig geëxploiteerd is en waarvan anderea thans de vruchten plukken, zonder dat men altijd de eerlijk heid heeft, gehad het vaderschap te erkennenzoo als hij dan ook nu nog in zijn laatst, manifest aan de kiezers van Messina aan het «vereenigd Italië" blijft vasthouden. De laatste ver kiezingen hebben op nieuw doen uitkomen, welken invloed hij thans nog kan doen gelden. In verschillende steden zoowel in het noorden als in het zuiden des rijks, b. v. te Genua en te Napels, en op meer plaatsen kwam hij in her stemming en ware hij wellicht gekozen, indien zijn scherp geteekende staatkundige richting hem niet. hinderlijk ware ge weest, totdat hij eindelijk te Messina met eenegroote meer-» derheid verkozen werd. Als een nieuw bewijs van den grooten aanhang die hij.ia het geheele rijk bezitkan de indrukwekkends meeting be-

Alkmaarsche Courant | 1866 | | pagina 1