i&lcfcclt jfcachc Berichten p n ij i s e n. eho.uwd worden, die tijdens de disoussie overzijue toelating als fid van liet Parlement te Florence gehouden werd. De wijze waarop de Minister van hiunenlandsche zaken destijds zijne toelating bestreed, komt ons zeer zwak en gewrongen voor. In de eerste plaats beweerde de minister, dat Mazzini, tengevolge van een vonnis, dat in het Koningrijk Sardinië tegen hem gewezen was zijn burgerschapsrechten verloren had. Mazzini was echter niet in Sardinië maar op Sicilië gebo ren zoodat van de verbindbaarheid van dit vonnis bij de gewijzigde staatkundige toestanden wel geen sprake zijn konde. De minister schijnt dit zelf ook gevoeld te hebben want hij voegde er in één adem bij, dat het koninkrijk Italië be stond op het oogenblik dat de Italiaausche vlag door Piemont ontrold was, waarmede waarschijnlijk op den mislukten veld tocht onder Karei Albert gedoeld werd. Ongelukkig is die beschouwing met de feiten in tegeuspraak want met, hetzelfde recht zoude men kunnen beweren, dat het Fransche Keizer rijk bestond, op het oogenblik dat Napoleon zijn gedresseer- den arend in Boulogne had laten opstijgen. In de tweede plaats beweerde de ministerdat de Kamer door Mazzini toe te laten, ingewikkeld zoude te kennen geven met. zijn beginselen in te stemmen. Ook die bewijsvoering komt ons onjuist voor. Het behoort niet tot de taak der afgevaardigden een inquisitoriaal onderzoek in te stellen naar de poliiieke geloofsbelijdenis van een hunner ambtgenooten want zij hebben allen te onderzoeken of hij de verkiezing de vereisohte voorschriften zijn in acht genomen en of de gekozene de bevoegdheid had. Het overige behoort aan de kiezers te worden overgelaten, die zich omtrent, hunne keuze tegenover de Kamer niet behoeven te verantwoorden. Het laatste ar gument was misschien nog het zwakste. De minister meent dat Mazzini, als erkend republikein, zijn eed aan den Koning toch niet zoude willen doen, zoodat zijn verkiezing daardoor van zelf zoute vervallen maar in dai. geval had men veilig tot zijne toelating kunnen besluiten en had mer, de eer aan zich behouden en niet, zoo als thans, den schijn van onver draagzaamheid op zich geladen. De uitslag der stemming heeft dan ook bewezendat meer dan honderd stemmen of ruim een derde der vergadering voor zijn toelating gezind wareneen minderheid die niet te versmaden is en waarop zal moeten gelet worden. Men beweert dat deze stemming onder de pressie van Frankrijk geschied is en geheel onaannemelijk is dit vermoeden niet bij den grooten haat. die Napoleon, na den aanslag van Orzinitegen Mazzini heeft opgevat. Wij begrijpen zeer goed dat Ilalië onder de tegenwoordige omstandig heden gaarne Frankrijk tot vriend wil houden, en de blikken in de allereerste plaats op de uitvoering der September-con- ventie gericht heeft waardoor men van den vreemden invloed zal bevrijd worden en de handen ruim zal hebbenmaar die wenschhoe billijk op zich zelf, mag toch nimmer tot, een verloochening der nationale waardigheid leiden. Im mers zal de Fransche Keizer, bij eenig nadenken, zelf moeten erkennen, dat de Italiaausche regeering voor de uitspraak der Kiezers niet kan aansprakelijk zijn, Ie meer daar men in Italië het fransche voorbeeld der gouvernements-candidateu nog niet heeft nagevolgddie daar ook geens kans van slagen zouden hebben omdat zij niet in den smaak van het publiek zouden vallen. Het besluit der Italiaausche Kamer heeft ons dan ook leed gedaanomdat wij den buitengewonen mandie zooveel voor de zaak der vrijheid geleden en gestreden heeft, gaarne aan het einde van zijn veelbewogen leven een eerezetel in het Italiaausche parlement hadden zien ingeruimd waar hij zijn groote gaven op parlementair terrein ten bate van zijn volk had kunnen dienstbaar maken. Uit een staatkun dig oogpunt kwam ons dit wenschelijk vooromdat hij dan de verantwoordelijkheid zijner handelingen had moeten dragen en zich deswege in het openbaar moest verantwoorden, terwijl men thans gevaar loopt dat hij door zijn geheime woelingen als het onderaarsche vuur van den Vesuvius den bodem ondermijntzoodat wellicht spoedig andermaal de kreet Rome of de dood" als een donder over het land rolt,! Wij hebben het. noodzakelijk geoordeeld over die merk waardige persoonlijkheid, met het oog op de zonderlinge be grippen die daaromtrent verspreid zijn, eenigzius uitvoerig stil te staan. Wij houden ons overtuigd dat het oordeel van het nageslacht over dezen man billijker zijn zal dan met den tjjdgenoot het geval is. Men verhaalt dat Mazzini, die thans lijdende is ten gevolge vau de vele beslommeringen waarin hij gewikkeld is als door de hevige gemoedsbewe gingen, waaraan een gestel als het zijne onvermijdelijk on derworpen is, bezig is zijn gedenkschriften zamen testellen, die aan Garibaldi zullen worden opgedragen welke die op dracht reeds zoude hebben aangenomen. Die beide namen zullen voortaan onafscheidelijk verbonden blijven en in de gedenkboeken der Italiaausche historie als de Dioscoren der Italiaansche vrijheid vermeld staan. Waar de een het hoofd was was de ander de hand want het valt zeer te betwijfelen of Garibaldi in zijn bevrijdingswerk zoo voorspoedig zoude geslaagd zijn indien het levens door Mazzini en de zijnen niet behoorlijk was voorbereid. De eerste mannen die des tijds door Victor Emmanuel Ier aanvaarding van het bestuur in de nieuwe provinciën werden aangesteld, waren voor het meeren- deel Mazziifi'f staatkundige richting toegedaan, die vooral in het. zuiden des rijks talrijkeaanhangers lellen moet. Te Londen, waar Mazzini gewoonlijk verblijf hoiidt, schijnt hij de vriendschap van hooggeplaatste personen te genieten. Men herinuere zich, hoe een engelsch minister, die thans weder door lord Russell aan het bewind geroepen is, namelijk lord Slanzfeldomzijn onverholen sympathien voor den italiaanschen volksmenner, destijds genoodzaakt was aftetreden, zoo als Bright hem te genover de aanvallen van Disraeli verdedigde, op grond dat die afgevaardigde ziju recht tot-medespreken verloren had, sinds hij in een zijner gediohlen den tirannenmoord zelf had aanbevolen. De dag is wellicht, niet meer verre waarop Mazzini's vurige wensch, waaraan een geheel leven van ont bering gewijd is geweest, in vervulling zal komen. Laat ons dit overzicht met den wensch besluiten, dat het morgen rood der italiaansche vrijheid den stervenden patriot hesirale als een laatste vertroosting in zijn oord van ballingschap, voor wien ook het woord geschreven is: /'dat wie veel heeft lief gehad,ook veel zal vergeven worden!" E V L A g» Den 27 heeft het Lagerhuis met, 318 tegen 313 st. beslo ten tot de tweede lezing der reformbill. Dit besluit werd met groote toejuiching begroet. Op voorstel van een der leden zal een onderzoek ingesteld worden naar de waarde van sommige petitiën betreffende dit wetsontwerp, waarvan men beweert,, dat zij meer dan eenmaal door denzelfden persoon en ook door kinderen on derteekend zijn. Door het vernietigen van verkiezingen ten gevolge van om- koopiug enz., heeft de liberale partij al 9 en de conservatieve 2 leden verloren. FRANKHUI!. Blijkens een rapport van den minister van onderwijs, kon en in 1833 van efe 100 jongelieden 48 lezen aoeb scbrij- vvn en was dit cijfer in 1865 tot 25 gedaald. Op 1 Fe bruari II. bestonden er 24065 scholen voor volwassenen was in 1739 gemeenten het kosteloos onderwijs ingevoerd en in 7.54 andere in beginsel daartoe besloten. ITAUK In de Kamer is voorgesteld den minister Scialoja slechts een erediel. van 2 maanden te verleeuen. Hij verlangde er een van 3 maanden enna het verwerpen van een votum van wantrouwen, is hem dit met 168 tegen 72 st. toege staan. Dc Senaat heeft het vourloopig budjet. vervolgens met 75 tegen 2 st. goedgekeurd. Den 25 is op officiëele wijze aan de kabinetten van Parijs en Londen kennis gegeven dat er geene troepen aan de venetiaansehe grenzen bijeengetrokken en geene manschappen onder dc wapenen geroepen zijn. Van elders werd bericht, dal er slechts eenige voorzorgsmaatregelen waren genomen ten gevolge der voorgewende of werkelijke bijeentrekking van oostenrijksche troepen te Veroua. Den 28 bevatte het officiéél blad eene bekendmaking van den minister Lamarmora, dat de krijgstoerustingen van Oos tenrijk zoo dreigend en vijandig zijn, dat Italië zich niet meer uitsluitend kan wijden aan de binnenlandsche ontwik keling, maar bedacht moet zijn op de verdediging des va derlands. Het gouvernement had last gegeven tot, het be waken van de Po en de Mincio, ten einde het binnen dringen van italiaausche vrijwilligers in het venetiaansehe te beletten. Den 1 Mei verklaarden de Gedeputeerden eenparig op het voorstel van Mordinidat, in de tegenwoordig beslissende oogeublikken alle vereischte toebereidselen tot den oorlog gemaakt moesten worden. De minister Scialoja diende eene wet in waarvan hij de dadelijke behandeling verzocht strekkende tot het machtigen der regeeringom bij Kon. besluiten te voorzien in alle, ook buitengewone fiuanciëele behoeftenin verband met de verdediging van den staat. Des avonds reeds bragt de heer Boggio het verslag uit. De ministers Scialoja en Lamarmoru hadden de commissie be vredigende inlichtingen gegeven en de hoop uitgedrukt, dat de instemming der Kamer aan Europa zou doen blijken hoe vast Italië besloten was om zijne bestemming te ver vullen. Deze woorden werden met. gejuich begroet. Met goedvinden van den minister werd de gevraagde vrijdom tot ultimo Juli verleend met, eerbiediging evenwel van het stelsel van belastingen en van de macht van het Parlement daar over, en werd het ontwerp vervolgens zonder discussie onder de kreeteri vau «leve de Koning! leve Italië!" met 253 tegen 1 st. aangenomen. Bij den Senaat geschiedde het op dezelfde wijze met 78 tegen 1 st.. Dezelfde verga dering heeft met 67 tegeu 1 st. de som van 2 millioen toe gestaan voor de vestingwerken van Cremona. De Bank zal 250 millioen aan de schatkist leenen en is ontheven van de verplichting om de biljetten aan toonder tegeu specie intewisselen. De krijgstoerustingen worden alom bij de bevolking en de soldaten met vreugde begroet. Te Napels had eeue indruk wekkende demonstratie plaats. Desgelijks te Palermo hij de aankomst van een regiment bersaglieri. Te Florence is de bevolking te hoop geloopeu ouder de kreeten «leve de Ko- niugleve het, leger! leve GaribaldiDe studenten te Turijn hebben eene commissie benoemd, lot. bevordering der oprichting van een corps vrijwilligers uit de studenten der verschillende universiteiten des lands. De nationale garde te Catania heeft, zich verbonden lot handhaving der rustingeval de troepen naar elders worden geroepen de gemeenteraad van Padua tot alle medewerking aan de ver vulling van It.alie's bestemming, met verklaring dal er op de schutterij aldaar gerekend kan worden voor de bewaring der rust. KEISIIMIJJIiK Ml'A AT. Het elerikale tijdschrift Cioilla Caltolica bevat een artikel ten betooge van het ouvereenigbare van het Pausdom en het liberalismuswelke het 2 meesters noemt,, die tegenover elkander staan als Christus en Satan. Het verlangt de te ruggaaf der pauselijke provinciën en de aanneming van den Syllabus, alzoo onbepaalde vrijheid der kerk met beschik king over het onderwijs en de macht om lichamelijke straf fen opteleggen, afschaffing van het burgerlijk huwelijk, der vrijheid van geweten van drukpers enz. UOMTENKUK. Op het ontvangen antwoord van Pruisen is den 26 be richt, dat men wel tegenover die mogendheid het initiatief der ontwapening wil nemenmaar tegenover de in Italië gemaakte krijgstoerustingen genoodzaakt, is maatregelen ter bescherming der grenzen en kustlanden te nemen. In Bo- hemen was met, de ontwapening reeds een begin gemaakt en men hooptedat Pruisen dit voorbeeld zou navolgen. De Avondpost verklaart ten stelligste, dat de militaire maat regelen in het venetiaansehe van defeusieven aard zijn. De minister Mensdorff heeft aan de gezanten van Engeland en Frankrijk te kennen gegeven, dat de verzekeriug van Italië, als zoude het zich niet wapenen door de feilen weder- legd wordt. Indien de westelijke mogendheden Oostenrijk tegen een aanval wilden waarborgen zou het leger op den voet van vrede gebracht worden. Het, bevel om de recruten der land- en zeemacht opteroe- pen heeft, in Venetie eene groote opschudding veroorzaakt. Benige jongelieden die verdacht werden van te willen deser- tperen zijn naar Duitschiand gezonden. De italiaansche re gimenten worden door croatische vervangen en de garnizoenen in de versterkte kustplaatseu vermeerderd. De geul. der kavallerie prins Lichtenstein heeft liet commando over tiet leger in oostenrijksch Italië aanvaard. De minister van financiën is door den Keizer gemachtigd tot het aangaan eener leening van 60 millioen, om te voor zien in de behoefte der schatkist. De Bank ontvangt, tot waarborg eene hypotheek op onroerend staatsdomein en be taalt met pandbrieven. Hei antwoord des Keizers op het adres van den hongaar- sehen Lmddag heeft te Pesth een slechten indruk gemaakt. De Keizer heeft den redder van den russisehen Czaar het grootkruis der Frans-Joseph-orde verleend. Op 26 April is ook eene tweede nota betreffende de op lossing van het vraagstuk der Elbe-hertogdommen naar Berlijn gezonden. Daarbij wordt voorgesteld, dat, de tegeuwoordige bezitters zullen verklaren dien pretendent als souverein te erkennen, als de Bondsvergadering de rechtmstigste zal achten. In dat geval zou Oostenrijk aan Pruisen het bezit van vaste militaire positiën te Kiel. Rendsburg en Sonderburg, bene vens andere voordeelen willen toestaan. In BohemeuMoravie en oostenrijksch Silezie worden troepen depóts gevestigd. De Norddeutsche-Zeitung zegtnaar aanleiding der Oos tenrijksche nota van den 26, dat Pruisen zich niet kan ont wapenen, zoolang Oostenrijk, ook ten opzichte van Italië, niet terugkeert tot den staat van vrede. Pruisen zou niet kunnen dulden, dat het italiaausche leger vernietigd werd, omdat het, door Oostenrijk aangevallen wordende, op den hijstand daarvan moet kunnen rekenen. Den 29 is dan ouk aan Oostenrijk geantwoorddat het voorstel tot wederzijd- sche ontwapening vervallen is, door de toerustingen in het venetiaansehe aangezien Pruisen en Italië dezelfde belangen hebben. Van Saksen zijn ophelderingen gevraagd omtrent de wa pening daar te laude(net bedreiging van maatregelen, in dien de ontwapening geweigerd werd of de ophelderingen onvoldoende gekeurd werden. Saksen heeft daarop te kennen gegeven dat het dadelijk gereed verlangt, te zijn indien de hulp van het Verbond mocht worden ingeroepen. Met deze verklaring is geen genoegen genomen. In eene circulaire den 27 over de kwestie der Bondsher- vorming uitgevaardigd wordt het bepalen van den dag der opening van het duitsche Parlement als volstrekt no .dzakelijk voorgesteld, vóór dat de verschillende regeeringen hare be raadslagingen over het hervormings-ontwerp beginnen. VEREENHJDEstaten. Te Halifax is een schip binnengeloopen dat in Maart met meer dan 1000 landverhuizers uit Engeland vertrokken en aan boord waarvan de cholera uitgebroken was zoodat reeds 140 personen waren overleden. In quarantaine gelegd zijn er sedert, nog 140 gevallen bijgekomen. De minister van oorlog heeftmet goedkeuring van den President, bekend gemaakt, dat door de vredes-proclamatie de krijgswet in het Zuiden niet is opgeheven terwijl ook het freedmen's-bnreau zijne rechtsmacht behoudt. Waar de burgerlijke overheden kunnen beslissen, behoeft, echter van de militaire rechtbanken geen gebruik gemaakt te worden. De agent van Chili heeft met den heer Ramsey een con tract gesloten voor het leveren van torpedo's. Voor het nemen en opbrengen van de Numancia zal hij genieten 1 millioen, voor de Villa de Madrid 600,000 en vandegeheele spaansche vloot, ruim 3 millioen d. Bij het zinken of vernielen der schepen zal slechts de helft betaald worden. MEXICO. De keizerlijken zijn in het dep. Coahuila door de juaristen geslagen en hebben daarbij 140 man verloren. Een lOOlal amerioanen is in la Sonora gedrongen, onder voorwendsel van indianen te vervolgen. De keizerlijke bevelhebber te Chihuahua heeft 3 gevangen juaristische opperhoofden doen doodschieten. III VN ENEA NU. Den 1 Mei is de prins van Oranje naar Parijs vertrokken. Staten-Generaal. Den 1 ziju in de 2e Kamer de be raadslagingen begonnen overliet wetsontwerp tot vas'su Hing. ling van grondslagen voor Cultuur ondernemingen in Indie, Daarvoor is het woord gevoerd door de heeren v. Limburg Brouwer, Blussé, Fokker, Jonckbloet, Zijlker, Viruly Vcrbrug- ge en Blom en onder eenig voorbehoud door de heeren Go- de/roi en v. Swieten, er tegeu door de heeren IVintgens Andreae, RochussenSchimmelpenninck en Mijer. Nieuwe Ondernemingen. Den 28 April is te 's Hage de acte gepasseerd tot. oprichting der Nederlaudsche inter nationale spoorweg- en haven-maatschappij (concessie Stcaan en v. Heyn<nqen), Onder voorzit ting van den burgemeester van Emmerikis eene commissie gevormd tot bevordering van den aanleg van een spoorweg van Apeldoorn over Zutphen en 's Hee- renberg naar Emmerik, ingeval de lijn Scheveningen-Almelo tot stand komt. Veepest. Van 1*5 tot 21 April zijn in Z.-Holl. aanget. 770, gest. 199. afgem. 51, herst. 28 Utrecht 254, 183, 73 N.-Holl. 78, 26, 13 46 g zijnde sedert het ontstaan der ziekte g* in Z.-Holl.aanget.47205, gest. 18088, afg. 9650, herst. 18177 3 Utrecht 5364, 2278, 104, 2793 N.-Holl. 1418. 443, 334, 597 Op 21 April waren nog ziek in Z. Hol!. 1290, in Utrecht 189 en in N. Holl 44 runderen. Geheel Noord-Holland b weder buiten de lijn vau afslui ting gebracht, welke nu de grensscheiding volgl langs Zuid- Hollaud en Utrecht. Bij Kon. besluit, van 30 April zijn bepaliugen vastgesteld op het begraven van veetengevolge van veetyphus gestor ven of afgemaakt. Op verzoek van Gedep. Staten van Groningen heeft de minister vau binn. zaken het houden van markten en open bare verkoopingen van rundvee in die provincie na den 4 Mei verboden. Gedep. Staten kunnen vergunning tot ver- kooping geven als het vee aan één eigenaar of aan één hoe del toebehoort. Kerkelijke Zaken. In eene vergadering van moderne predikanten, te Amsterdam gehouden, is een adres van sym pathie geleekend aan den parijschen predikant M.Paschoud. Daarentegen is in eene bijeenkomst, van confessioneelen te Utrecht, een adres van instemming gericht aan den geref. kerkeraad te Parijs. Gieten. Mevrouw de douairière J'. M*. H. M, v. IVeede heeft namens wijlen haren echtgenoot aan het geref. oude mannen- en vrouwenhuis te Nijkerk 1000 geschonken. De Koning heeft, aan de maatschappij van den werkenden stand te Amsterdam, voor hare ambachtschool eeue kostbare en uitmuntende verzameling instrumenten en gereedschappen vereerd. Cholera. Deze is te Rotterdam toenemend. In de om liggende gemeenten zijn ook eenige gevallen voorgekomen. De minister van oorlog heeft bepaald, dat de miliciens uit Rotterdam en Delftshaven vooreerst, niet behoeven opteko- men. Te Utrecht zijn de in Juni te houden maskerade, en an dere academie-feesten uitgesteld. Te Zutphen, Heerenveen, Purmerende, Krommenie, Akswijk en eiland Marken, zal geen kermis gehouden worden. Koloniën. De gouv. genl. van N. Indie heeft de rot tingslagen als policiestraf afgeschaft. Voorloopig bljjven zij in gebruik als disciplinaire straf in de gevangenissen voor mannen. Staats-Loterij. Bij Kon. besluit van den 20 Aprilis, te beginnen met de 261® loterijhet verhuren van loten ge heel afgeschaft. Ingeval van overtreding hiervan wordt de benoeming als collecteur of splitter ingetrokken. Blijkens achterstaande advertentie is te Amsterdam eene onderlinge vee-verzekering-maatschappij opgericht met het doel om door onderlinge verzekeriug, den veehouders het verlies te vergoeden, hetwelk zij lijden door sterfte van runderen, paarden, wolvee en varkens, onverschillig door welke ziekte zulks mocht zijn veroorzaakt. Het nut. en voordeel eener dusdanige maatschappij behoeven wij in deze dagen niet te betoogen aangezien de veehouder met zooveel zorg op zijn rijkdom moet zien in de onzekerheid wat daarvan, in enkele dagen wellicht, door eene geveesde ziekte kan worden vernieiigd. Eene onderlinge vee-verzekering heeft voor den verzekerde groote voordeelen, terwijl de inspecteur der maatschappij van tijd tot, tijd de agenten zal bezoeken om hunne werkzaamheden nategaan.

Alkmaarsche Courant | 1866 | | pagina 2