/ilSSs^ ALKMAARSCHE COURANT N°. SO. A dit enz es tigs le J aar ga tg Zondag 20 Mei. SCULTTEKIJ. v ©ffictccl (öc&ccltc. SïlSlckclijkscïtc Berichten. ïTltïE Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar ƒ3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post ƒ4,— Brieven franco aan de Uitgevers HERM». COS T ER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelrecht voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 uuringezonden berichten een dag vroeger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden Dat het kohier der plaatselijke directe belasting den 16 Mei j.l. door Gedep. Staten dezer proviucie is goedgekeurd en op heden aan den gemeente-ontvanger ter invordering is uitgereikt. Alkmaar, Burgemeester en IVethouders voornoemd, den 18 ATm'1866. A. MACLAINE PONT. üe Secretaris, SPANJAARD!'. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden Dat de in de maanden Januarij, Eebruarij en Maart aan gevraagde patenten, ter secretarie der gemeente tegen over- gifte van het bij de beschrijving afgegeven repu kunnen afgehaald worden gedurende de eerstkomende 14 dagen, van 's morgens 9 2 uur. Burgemeester en IVethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 19 Mei 1866. Le Secretaris, SPANJAARD!'. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR, Gelet op de omstandigheid dat zich op verschillende plaatsen hier te lande de cholera heeft geopenbaard en het alzoo voor ieder ingezeten eveu zeer belang als pligt is medetewerkeu tot.de bevordering van alle maatregelen welke genomen en voorgeschreven worden om die ziekte zooveel mogelijk in haren voortgang te stuiten; Overwegende, dat als een eerste middel daartoe wordt voorgeschreven het weren van alle voor de gezondheid nadee- lige uitwasemingen waaronder vooral het zuiver en rein houden van riolen, zijlen, veestallingen en varkenshokken, alsmede het opruimen van mestvaalten enz.; Brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen dat, het aan de politie is opgedragen om met de meeste naauwgezet- heid op de handhaving der daarop bestaande politie-veror- deuingen toetezien en noodigen mitsdien de ingezetenen uit om, zoo iu ffun eigen belang als in dat hunner medeburgers, aan de voorschrifien te voldoen, die van wege de polilie zullen worden gegeven teneinde te voorkomen dat gebruik moet worden gemaakt, van maatregelen van vervolging. Burgemeester en IVethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 19 Mei 1866. De Secretaris SPANJAARDT. INSUIIRIJATNUr der geborenen van 1841 en vroe gere klassen op Diugsdag en Donderdag van 11 tot 2 ure van 15 Mei tot 1 Junij a.s. De PASPOORTEN DER NATIONALE MILITIE van manschappen dezer gemeente, ligtiug 1861, zijn ter ge meentesecretarie verkrijgbaar. De debitanten 2" klasse van de 260e, 261" en 262» Staats loterijen worden verzocht hunue admissiën tegen betaling van f 0,15 leges, van de gemeente-secretarie te komen afhalen. POLITIE. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van politie te Alkmaar voorhanden het navolgende gevondene als; twee vrouwen hemden, gemerkt C. S. B. en een kurk met zilveren beslag; 8. alsmede vijf kleine kazen, gevonden op den Geestmeram- bachtsdijk. IS SS L«aE Den 13 is de prins v. Oranje, van Parijs komende, te Brussel gearriveerd, en aan het station van 's Koniugs-wege opgewacht en met hofrgtuigeu naar het hótel van den neder- laudschen gezant geleid. Den 14 bracht de Koning hem een bezoek hetgeen de prins met een tegenbezoek beant woordde. Z. K 11. dineerde ten hove en vervolgde den volgenden dagna met den Koning de stad doorwandeld te hebben zijne reis naar Nederland. ISUITSCHLAND. Op het te Frankfort ontvangen bevel om bij de burgerij voor inkwartiering te zorgen tot vermeerdering van het 1500 man sterke pruisische garnizoen met nog 1400 man, hebben in den avond van den 6 ergerlijke tooneelen plaats gehad tusschen de burgers met de oostenrijksche tegen de pruisi sche soldaten. Het congres van duitsche Afgevaardigden, in 1862 te Weimar opgericht, zal den 20 te Frankfort eene, bijeenkomst houden. Den 5 en 6 is te Weimar het 50jarig bestaan der con stitutie de oudste en minst gewijzigde in geheel Duitsch- landgevierd. Het vermeerderen of mobiel-maken der troepen wordt in alle Staten voortgezet. De voornaamste Middelton hebben te Bamberg eene conferentie gehouden E X V r, I. A N li. Den 10 heeft aan de londensche beurs een paniek ge. heerschtdoor het staken der betalingen van het bankiers. huis Overend, Gurney 8p Cmet een passief van bijna 10 millioen en van de English Joint Stock Bank. De En* gelsche Bank gaf op één dag voor meer dan 4 millioen op beleeningen uit, waardoor haar reserve-kapitaal van 6 tot 3 millioen daalde. De regeering begreep toen tnsschen- beide te moeten komen en verleende baar. met schorsing der bankacte, vergunning tot eene buitengewone uitgifte van biljetten waardoor de crisis ecu einde na-in. In de week geëindigd 5 Mei zijn 2007 runderen door de veepest aangetastzijnde sedert den aanvang der ziekte 231,624, waarvan overleden 122,718, afgemaakt 65,497 en hersteld 31,103. De veeziekte is ook in Ierland uitgebroken. A art Blind beeft een brief aan de Times gezonden, waarin hij betuigt zijn zoon te beschouwen als een edel jongeling die zijn vaderland heeft zoeken te bewaren voor de. ellende van een afscltuwelijken oorlog, en op wiens nagedachtenis dus geen smet kleeft. Den 14 is de bill tot verbeterde indeeling der kiesdistric ten door liet Lagerhuis in beginsel aangenomen. FRANKRIJK. Afdrukken van 's Keizers redevoering te Auxerre zijn in alle steden des rijks aangeplakt. üe te Parijs gehouden verkoop van het kabinet schilde rijen van den heer IJ. de Kat n. Barendrechtte Dordrecht overleden heeft opgebracht 533,975 fr. Le Courier du üimanche heeft eene tweede en 1'Union de l'Oucst te Angers eene eerste waarschuwing ontvangen omdat zij het gouvernement, gelasterd hadden door te zeggen dat het tot den oorlog aanhitst, terwijl het alle krachten iuspant om den vrede te bewaren. De Semaphore de Marseille ontving eene eerste waarschu wing, omdat liet de verklaring van den minister Rouher in de Kamer, dat Italië niet zou aanvallen, een coup de scène genoemd beeft, om een einde te maken aan de beraadslaging. De verantwoordelijke redacteurs van l'Avenir Nationale, I'Opinion Nationale, le Temps en le Constitutioneel zijn ieder tot 1000 fr. boete veroordeeldomdat die bladen den 4 Mei een verslag gegeven hebben van de zitting van den vorigen dag, dat niet was ontleend aan het officieel verslag van den Moniteur of aan dat onder toezicht van den voorzitter van het Wetg. Lichaam opgemaakt. De Moniteur du Soir meldtdat de hoop op het behoud van den vrede eer toe- dan afneemt, stellende Frankrijk po gingen in het werk om lit overleg met Engeland en Rusland, het openen van onderhandelingen te verkrijgen over de vraag stukken welke op dit oogenblik den vrede van Europa in gevaar brengen. Volgens la Patrie. hebben de heereu n. BudbergCowley en üruuyn de Lhuys de groudslagen vastgesteld voor een congres en zal bet programma slechte 3 kwestiën omvatten namelijk die vanVenetie, der hertogdommen en der Bonds- hervorming. Garibaldi heeft de benoeming tot bevelhebber der vrijwil ligers aangenomen. Zijn corps geniet geeue voorrechten boven de andere troepen en blijft onderworpen aan het gezag van den opperbevelhebber van het leger. De manschappen zullen roode mulsen en roode kielen dragen en te Como Varese Bari en Barlelta tot 10 regimenten worden vereenigd. De vloot van den admiraal Vacca ligt tusschen Ancoua en het dalmatische eiland Grosa en verspert dus den ingang van de golf van Triest. De geraeenleraad van Catania heeft aan ieder inwoner der stad, die in den oorlog een vaandel verovert, een jaargeld van 2000 fr. beloofd, met plaatsing van zijn naam op een marmersteen iu de groote zaal van het stadhuis; sneuvelt hij, dan zullen zijne kinderen dat jaargeld genieten; voorts wordt een jaargeld van 300 fr. toegekend aan ieder inwoner die de militaire medalje verwerft en een jaargeld van 200 fr, aan de betrekkingen van gesneuvelden. De gemeenteraad van Napels heeft een dergelijk besluit genomen. Verscheidene groote grondbezitters in Lorabardije zullende huisgezinnen onderhouden der boeren die in dienst treden. TePadua en elders hebbende studenten zich ter beschik king gesteld van Garibaldi. Uit Venetie zijn vele vrijwilligers voor het leger aangekomen De Kamer der Vertegenwoordigers heeft, met 145 tegen 141 st., de inkomsten-belasting aangenomen. Zij zal eerst in de tweede helft van dit jaar worden gelieven. De minister v. Mensdorff heeft, v. Bismarck gelukgewenscht, met he! mislukken van den aanslag op zijn leven. De uitvoer van wapens is verboden. Mede is de uitvoer van granen verboden naar Zwitserland en de Staten van het Tolverhond. Ook op de silezische grenzen is het paspoortenstelsel weder ingevoerd. De inscheping der mexicaansche vrijwilligers is afgecom- mandeerd en dat corps ontbonden. De meeste manschappen hebben vrijwillig dienst genomen bij het noordelijke leger. Prins Colloredo Mannsfeld, landmaarschalk van Beneden- Oostenrijk, en Dr. Zelinka, burgemeester van AVeenen hebben de bevolking bij proclamatie van den 13 aangespoord om gelden bijeentebrengen tot oprichting van een corps vrijwil ligers. De ridderschap der duitsche orde heeft hare zusters en hospitalen, bij liet uitbreken van den krijg, ter beschikking gesteld van den minister van oorlog. Iu het Venetiaansche blijven niet meer dan 4 en een halve divisie; de overige troepen worden per spoor naar Bohemen en Moravie gezonden. Den 14 is ook een begin gemaakt met het zenden van de bezetting van Weenen naar Buhemen De studenten te Weenen en het stedelijk bestuur van Praag hebben adressen van verkleefdheid aan den Keizer gericht. De staatsschuld bedraagt op dit oogenblik 2598 millioen 11., jaarlijks rentende 118,736,788 fl. De gemeenteraad van Mantua heeft de burgers uitgenoo- digd zich voor 6 maanden van levensmiddelen le voorzien. PRUISEN. Volgens een in handen der justitie gekomen brief van Cohen Blind, was zijn voornemen om door het ombrengen van v. Bismarck de oogen der Vorsten te openen evenals door den aanslag van Orsini de houding van Keizer Napoleon tegenover Italië veranderd is. Op verzoek en op kosten zijner oudersis aan het lijk van Blind eene eerlijke begrafenis toegestaan. De Kreuz-Zeitung ziet in het behoud van v. Bismarck, niettegenstaande zoovele kogels diens kleeding doorboord hebbeneene werking der Voorzienigheidandere bladen schrijven zijne redding alleen toe aan het dragen van een schobbenjak. De Nord deutsche Zeitung zegt, dat liet mobiliseeren van de le, 2» en 7° legercorpsen geschied is weseus In t uitdagende karakter der oorlogstoebereidselen van Hannover. Den 12 moet aan die mogendheid eene sommatie gezonden zijn, om zich daarover te verklaren. De Kreuz-Zeitung noemt den saksischen minister v. Beust den grooten stokebrand die alleen meer dan de oostenrijk sche ministers Mensdorff en Esterliazy le samen doet om het krijgsvuur ie doen ontvlammen en aan wier. het nageslacht hel bewerken van een duitschen oorlog zal wijten. Officieel is den 15 aangekondigd, dat den 12 eene alliantie met Italië gesloten is. Het afleveren van krijgsbehoeftenzonder bijzondere ver gunning van den minister van oorlog, wordt bedreigd met eene gevangenisstraf van 2 jaren. Het dagelijksch bestuur en de gemeenteraad van Breslau hebben adressen aan den Koning gerichtwaarbij zij de re denen goedkeurende welke Z. M. tot den oorlog nopen, zich bereid verklaren om. even als in 1813, de politiek der re geering le ondersteunen. De gemeenteraden van Keulen en Boen zullen adressen aan den Koning zenden tot aanbeveling van den vrede. Bij Kon. besluit van den 12 zijn de wetten op den woe kerhandel opgeheven. In eene bijeenkomst van 2000 kiezers te Berlijn, mee- reudeels behoorende tol. den haudwerksstand is met alg. st. besloten dat de nieuwe leden der Kamer, met hel oog op het dreigende oorlogsgevaar, de volksrechten behooren te handhaven en geen coucessiën mogen doen tot vereffening van het binnenlandsehe geschil. Prins Frederik Karei is tot opperbevelhebber van het eerste legercorps benoemd. De voor het leger opgeroepen manschappen geven geen blijken van geestdriftmaar betoonen zich meestal traag en onwillig. Te Weenen is voldoening geëischt, wegens het overschrij den der grenzen door eene oostenrijksche patrouilledie een pruisisch tolbeambte aangehouden en ondervraagd heeft. TllRIilJE. Na een gehouden ministerraad heeft de Sultan de waar digheid van Onderkoning van Egypte rechtstreeks erfelijk verklaard in diens geslacht. Naar mahomedaansche inzet tingen moest de opvolging in de zijlinie geschiedenmaar eene groote geldsom heeft den Suzerein rekkelijk gemaakt. Donau-Vorstendommen. Den 11 is de zitting der Kamer geopend. Het gouvernement verlangdedat de vergadering de verkiezing van den prins v. Hohenzollern zou goedkeuren. Zulks is met 111 vau da 117 stemmen geschied. Den 16 is te Giurgewo een bloedig gevecht geleverd tus schen turksche soldaten en gewapende roumaniërs, waarbij verscheidene dooden en gekwetsten zijn gevallen. VEREENKlilIE STATEN. O'Mahony en andere hoofden der fenians worden te Nieuw- York door de aandeelhouders der broederschap voor oplich ters uitgekreten. De kas der broederschap schijnt nagenoeg uitgeput te zijn. Een bende fenians heeft een engelseben schooner vermees- ierd en weggevoerd. De commissie voor het herstel der Unie heeft amende menten op de constitutie voorgesteld, waarbij het aan de wetgevingen der Staten verboden wordt om afbreuk te doen aan de rechten van de burgers der Unie; mede heeft zij ontwerpen ingediend op de toelating der zuidelijke Staten in de Unie, als deze eene loyale houdiug aannemen en hunne Afgevaardigden der. eed van getrouwheid willen afleggen en op het toekennen vau het recht van vertegenwoordiging aan die Staten met 4 Maart 1867. De door den Senaat goedgekeurde bill, om Colorado on der de Staten der Unie optenemenis ook door het Huis der Vertegenwoordigers goedgekeurd. Een amendement tot toekenning der politieke rechten aan de negers werd met 95 tegen 36 st. verworpen. Met alg. st. is besloten de 20 millioen gewezen russische lijfeigenen geluktewenschen met de mislukking van den aanslag op het leven van den Sou- verein aan wien zij hunne vrijheid verschuldigd ziju. MEXICO. Chihuahua is werkelijk door de juaristen ingenomen. De keizerlijke troepen hebben zware nederlagen geleden in de departementen Oajaca en Cohuila. C El I Ij I. Valparaiso is den 31 Maart door de spaansche vloot ge bombardeerd. Aan de vrouwen en kinderen was 4 dagen tijd gelalen om de stad te verlaten. De magazijnen der douane zijn met een aanzienlijken voorraad van goederen, aan engelschenfransche en americanen behoorende vernield. De americaansche consul had verlangddat de aanwezige vreemde oorlogschepen hei bombardement met geweld zouden

Alkmaarsche Courant | 1866 | | pagina 1