ALKMAARSCHE COURANT J 1 W°* 21. Achtenzestigste J aar gang. s, Zondag 27 Mei. ©fftciccl (Sebcchc. Politick ©ucrzicht. f J Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgen, tusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar ƒ3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post f 4, Brieven franco aan de Uitgevers liERM". COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels J 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelrecht voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 uuringezonden berichten een dag vroeger. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen bij deze ter algemeene kennis, dat de gelegenheid om lijders uit andere gemeenten in het gasthuis dezer stad ter verpleging overtebrengenvan heden af tot nadere aankondiging gesloten is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 24 Mei 1866. I)e Secretaris, SPANJAARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR, Gelet op de omstandigheiddat zich op verschillende plaatsen hier te lande de cholera heeft geopenbaard en het alzoo voor ieder ingezeten even zeer belang als pligt is medetewerken tot de bevordering van alle maatregelenwelke genomen en voorgeschreven worden om die ziekte zooveel mogelijk in haren voortgang te stuiten; Óverwegende, dat als een eerste middel daartoe wordt voorgeschreven het weren van alle voor de gezondheid nadee- lige uitwasemingenwaaronder vooral het zuiver en rein houden van riolen zijlen veestallingen en varkenshokken alsmede het opruimen van mestvaalten enz.; Brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen dat het aan de politie is opgedragen om met de meeste naauwgezet heid op de handhaving der daarop bestaande politie-veror deningen toetezien en noodigen mitsdien de ingezetenen uit om, zoo in hun eigen belang als in dat hunner medeburgers, aan de voorschriften te voldoen die van wege de politie zullen worden gegeven teneinde te voorkomen, dat gebruik moet worden gemaakt van maatregelen van vervolging. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 19 Mei 1866. De Secretaris, SPANJAARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden Dat de in de maanden Januari), Februari) en Maart aan gevraagde patenten, ter secretarie der gemeente tegen over- gifte van het bij de beschrijving afgegeven repukunnen afgehaald worden gedurende de eerstkomende 14 dagen, van 's morgens 9 2 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd AlkmaarA. MACLAINE PONT. den 19 Mei 1866. De Secretaris, SPANJAARDT. LAATSTE lAMEHKIJTIiG VWOK WE SCHUTTE It IJ, op Maandag, Dingsdag Woensdag en Donderdag, 2831 Mei e.k„ ter gemeente-secretarie, van 11—2 ure. VERGADERING van den RAAD der Gemeente ALK MAAR, op Woensdag, den 30 Mei 1866, des middags ten 12 ure. Namens den Voorzitter van den Raad SPANJAARDT De PASPOORTEN DER NATIONALE MILITIE van manschappen dezer gemeente, ligting 1861, zijn ter ge meentesecretarie verkrijgbaar. De debitanten 2' klasse van de 260e, 261e en 262'Staats loterijen worden verzocht hunne admissiën tegen betaling van 0,15 legesvan de gemeente-secretarie te komen afhalen. De KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN te ALKMAAR maakt bekenddat van Maandag 28 Mei tot Zaturdag 2JuDije.k„ van's voormiddags 10 tot 's namiddags 2 uren in haar gewoon lokaal op het Stadhuister lezing zullen liggen 1. Statistiek van het Koningrijk der Nederlanden behelzende de staten van de in- uit- en doorgevoerde voornaamste handelsartikelen gedurende de maand Maart 1866. 2. Verzameling van konsulaire berigten en verslagen over nijverheid handel en scheepvaartdeel I?c afl. 3. Verslag van den president en van de commissarissen der Nederlandsche bankover 186566uitgebragt in de vergadering van 16 Mei 1886. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voorn., Alkmaar, F. M. van de VELDE, Voorz. 26 Mei 1866. J. P. KRAAKMAN, Secret. Hoewel wij in ons vorig overzicht reeds met een enkel woord hebben doen uitkomen waarom wij aan de samen komst van het congres weinig waarde hechtenzoo achten wij ons nogthans verpligtnu de berigten daaromtrent blijven aanhoudenbij de vermoedelijke uitkomsten van het bemid delingsvoorstel eenigzins uitvoeriger stil te staan. Nadat eerst beweerd wasdat de vredelievende pogingen het eerst van Engeland waren uitgegaanschijnt het thans te blijken dat het initiatief daartoe van Frankrijk is uitgegaan, zoodat de Keizer tot zijn vroeger denkbeeldhetgeen destijds door den tegenstand van Engeland verijdeld wasis teruggekeerd. Men beweert dan ook dat op dit oogenblik tussehen Parijs Londen en Petersburg druk over het congres onderhandeld wordt. Het zal op zich zelf reed^ zeer bezwaarlijk zyn daaromtrent onderling tot de gewenschte eenstemmigheid te geraken, want al zijn de Westersche mogenheden en Rusland het in beginsel eens omtrent het wenschelijke van zulk een congres, dan nog zullen zich bij de regeling van het programma dat toch vooraf behoort te worden vastgesteld zal de samen komst tot eenig resultaat leideueerst de grootste moeilijk heden voordoen. Maar ook al mocht men hieriu slagen, dan zal het nog te bezien staan of de twistende partijen zich daarmede verecuigen kunnen. Men beweert dat Oostenrijk nimmer zijn toestemming zal geven omdat het van tevoren verzekerd is, dat het bij de behandeling van het Venetiaansch vraagstuk altijd in de minderheid zijn zal. Indien Oostenrijk toch tot een vrywilligen afstand van Venetië had kunnen besluiten, zoude het dit reeds veel vroeger en uit eigen beweging hebben kunnen doen hetgeen voor een mogendheid als Oostenrijk toch veel eervoller zoude ziju, dan indien liet ten gevolge van dwang van derden genoodzaakt was daartoe over te gaan. De vrijwillige afstand vaa Venetië, dat thans voor Oos tenrijk een drukkende lastpost is, zoude overigens voor dien staat op zich zelf een gewenschte zaak zijnmaar op welke wijze zal het voor het geleden verlies worden schadeloos gesteld In de oplossing van dit vraagstuk ligt een der grootste moeilijkheden van het congres opgesloten. Indien Pruisen aan Oostenrijk een ander deel van het Duit- sche grondgebied in ruil voor de hertogdommen had wil len afstaanzoude het dit reeds voorlang zonder de be middeling der Westersche mogenheden hebben kunnen doen. In dat geval was echter de moeilijkheid met Venetië toch altijd blijven bestaan. Of wenscht menzooals ook reeds gemeld is, Oostenrijk in de Donau-Vorstendommen schadeloos te stellen, dan zoude dit de grootste onrechtvaardigheid zijn tegenover Turkije, dat tot nog toe niet in het geschil be trokken was. In Italië zal men niet eerder rusten eer Venetië veroverd Occu enkel ministerie zal zich daar kunnen staaude houden, indien in dit opzicht, de volkswensch niet vervuld wordt. Nu de stroom der hartstochten daar te lande eenmaal is losgelatenis de terugkeer eeu onmogelijkheid geworden. Er zal dus in elk geval iets tot bevrediging van den hoogst gespannen toestand moeten geschieden. De ita- liaanselie regering wordt haars ondanks op den weg voort gedreven, die zij thans genoodzaakt is te betreden. De strijd draagt daar geheel het kenmerk van een nationalen oorlog. De manschappen komen zich bij menigte voor de vrijwillige corpsen aanmeldenwaarover het opperbevelhebberschap aan Garibaldi is toevertrouwd zoodat zijn benoeming thans een officieel karakter heeft. Gelijktijdig met zijn optreden moet weder de herkiezing van Mazzini in Messina gemeld worden. Wij zijn benieuwd of de tegenwoordige tijdsomstandigheden voor zijn toelating gunstiger zijn zullen, of dat men zich tegen over hem wederom op de verbindbaarheid van een destijds in het koningrijk Sardinië tegen hem gewezen vonnis za! beroepen nu hij geen Sardinisch maar een It.aliaansch afge vaardigde, en niet in Sardinië maar op Sicilië verkozen is. De regeering zal hierdoor in groote moeilijkheid worden gebracht, nu zij tegenwoordig de steun der //partij van han delen" zoozeer noodig heeftwaarvan de naam reeds alleen onze sympathie wegdraagtopgevoed als wij zijn in het land der wawelaars en zwaarhoofden. Wij hebben het noodig geoordeeld naar aanleiding der uitvoerigheid waarmede wij vroeger over Mazzini hebben gesproken het belangrijk feit zijner herkiezing, ais protest der kiezers tegen de beslissing van het Parlementhier ter loops te vermelden. In Duitschland neemt de verwarring dagelijks toe. Het voorstel der Staten die te Bamberg geconfereerd hebben is door den Bond aangenomennamelijk om de twistende par tijen uittenoodigen of zij zich zouden willen ontwapenen en zoo ja. op welke voorwaarden Men weet dat het voorstel vrij onschuldig is en dus veilig door alle partijen kon- de worden aangenomen. Pruisen en Oostenrijk zullen dus nader hebben optegeven welke hunne voorwaarden zijn zoodat men langs een omweg weder tot hetzelfde standpunt zal terugkeereuzonder dat de ontknooping een schrede gevorderd is. Het schijnt dat de kleinere Staten, hoe beden kelijker de toestand wordt., des te meer aan een bekrompen zucht tot zelfbehoud toegevendie hen voor het algemeen gevaar het oog doet sluiten. Dit is onder anderen uit de houding van Hannover geblekendat met Pruisen onder handelingen heeft aangeknoopt, waaromtrent het zich jegens den Bond heeft moeten verantwoorden. Nadat Pruisen eerst Saksen en toen Hannover ieder afzonderlijk vrees had in geboezemd, doet het nn weder zijn bedreiging tegen Wur- temberg hoorenonder het voorwendsel dat zijn defensieve maatregelen ook door dien Staat waren uitgelokt. Wij vree zen dat de kleinere Staten zich hunne houding later zullen beklagenwanneer Pruisen dat de rol van den vraatzuch- tigen snoek in den vijver vervult, den een na den ander zal hebben opgeslokt, terwijl zij door eendrachtige samen werking het gemeenschappelijk gevaar wellicht hadden kun nen afwenden. Pruisen heeft zich bovendien op ziju voor stellen tot herziening der Bondsconstitutie beroepen, om te doen uitkomen, dat liet de oplossing der aanhangige geschil len langs vredelievenden weg wenscht tot stand te brengen, Die verklaring wordt echter op zicli zelve reeds door het feit der wapening wedersproken, zoodat op die wijze in 'e,)er geval van vrije stemming geen sprake zijn kan. Het ..'da overigens een zeer gewenschte zaak zijn, in dien de Duitse,he kwestie die bron van voortdurende onrust in Europa door eeu Duitsch Parlement op vredelievende wijze konde worden beslecht. Pruisen zoude voor de hege monie in Duitschland de meeste kans hebben, omdat het een zuiver Duitsche mogenheid ishetgeen bij Oostenrijk niet het geval is. Het zoude echter ter bereiking van dat doel andere middelen moeten gebruikendan het tot heden ge bezigd heeft. Het zoude door een verbeterd en rechtvaar dig bestuur de sympathie van de bevolking der kleinere Sta ten moeten opwekken die door de geheime wet der aan trekkingskracht onwillekeurig tot de grooteren worden ge dreven. Daarom zal een ontbinding van den Landdag die thans geschied isniets baten. De bestaande verbittering zal daardoor nog grooter worden en tot welke maatregelen zal von Bismarck dan nog zijn toevlucht moeten nemen Hij kan natuurlijk zonder geld den oorlog niet voeren en daar toe behoeft hij de goedkeuring der volksvertegenwoordiging, die hij nimmer verkrijgen zal, te meer daar de te voeren krijg tot een gewelddadige annexatie der hertogdommen in Pruisen niet gewild is. De eerste stap, die de Koning van Pruisen zal te doen hebben om zich de medewerking zijner onderdanen te verzekeren, zal hierin bestaan, dat hij zoo spoedig mogelijk naar andere ministers omziet. Evenmin zal Pruisen op den steun van het congres kunnen rekenen -daar.geen enkele Staat de machtsvergrooting van die mo gendheid ten koste van Oostenrijk zal willen met uitzon dering misschien van Frankrijkdat danzooals het heeten zal, tot'herslel van het Europeeseh evenwicht, een compensatie in grondgebied zal eischen. Indien dus, gelijk te verwachten is, het congres tot geen resultaat zal leiden, zullen dan de mogendheden, die de bemiddelingsvoorstellen gedaan hebben, eenvoudig in de afwijzing berusten of zullen zij door kracht van wapenen aan hunne vertoogen kracht trachten bij te zetten? In dit geval zoude een algemeene Europesche oorlog kunnen ontbranden en het congres de bestaande spanning hebben vermeerderdin strijd van de goede bedoe lingen waarmede het ontworpen is. Wij zien dus op dit oogenblik de vrededuif, die van de Tuillerien is uitgezondennog altijd onrustig over de opge ruide wateren rondfladderenmaar nog niet met den olijftak terugkeeren. Het blijft onzewenseh, dat wij daaromtrent later gunstige tijding kunnen mededeelen. De belangrijke gebeurtenissen in de Donau-vorstendommen nopen ons met een enkel woord daarvan gewag te maken. De prins van Hohenzollern is daar tot hospodar uitgeroepen niettegenstaande de bepalingen der conventie van 1858, die voorschrijven dat alleen een inboorling die betrekking be- kleeden kan. De conferentiedie op dit oogenblik te Parijs voor de regeling dezer aangelegenheid vergaderd is, heeft tegen die keuze protest aangeteekend. Niettegenstaande dit protest heeft de prius zich naar de vorstendommen begeven, waar hij het bestuur reeds aanvaard heeft. Men heeft den vader van den verkozena het burgerrecht geschonken, om da bovenvermelde zwarigheden te voorkomenmaar daarmede is de zaak nog niet in hetgereede. Er doen zich bij regeling dezer kwestie zooveel tegenstrijdige belangen voor, dat het moeilijk zijn zal die lot een bevredigende oplossing te brengen. De Roumaniërs de belanghebbenden zelve, wenschen een vreemden vorst, om geen partijregering te hebben. Turkije, dat tegen een zelfstandigen Roumanischen Staat gestemd is wenscht. natuurlijk de staat van afhankelijkheid en leenroerig heid der vorstendommen te bestendigen. Ruslanddat het oog steeds op Turkije gevestigd houdt, wenscht, vooral na de aftreding van vorst Cousadie Ruslands zijde was toege daan, de benoeming van een vreemden vorst te verhinderen. Engelanddat bij de verbrokkeling van het Turksche rijk niets te winnen heeft, is voorde uestendiging van het status quo. Oosteurijk vreest, met het oog op Zevenbergen, de vestiging van een afzonderlijken Roumanischen Staat, die ook een deel zijner onderdanen zoude kunnen omvatten. Frankrijk heeft zich bepaald verklaard voor de onafhankelijk heid der vorstendommen met een vreemden prins en Pruisen zal zich vermoedelijk laten leiden door zijn belangen van het oogenblik. Het feitdat de gekozene een Pruisische prins isverdient opmerkingalsmede dat Frankrijk deze candidatuur onder-

Alkmaarsche Courant | 1866 | | pagina 1