S&ücfcelijftsche Scrichteu, S?t a b a il icïtix) 7. steund heeft, zoodat wellicht ook hierin een blijk der ver standhouding tusschen Parijs en Berlijn moet gezocht worden. Pruisen ontkent op dit oogenblik zijn medeplichtigheid, hoewel het toch vreemd isdat de gekozene een ridmeester is in Pruisische dienstzoödat men zijn handelingen zeer goed had kunnen tegengaan. De bestaande Europesehe ver warring dreigt dus door deze gebeurtenis nog vergroot te worden. DVIT8CHLA1». Het bestuur van het National-herein heeft eene circulaire uitgevaardigd waarin het de leden aanspoort om tegen het uitbreken van een burgeroorlog te ijveren en de bijeenroepmg van een duitsch Parlement te bevorderen. Het wantrouwt de poging van Pruisen tot het laatstewegens de verkrach ting der binuenlandsche vrijheid door de regeering van dat rijk. Het bestuur van het dmtsche gedeputeerden-congres heeft een programma opgemaaktwaarbij het den oorlog ten sterk ste afkeurt, en beweert dat een duitsch parlement alleen bevoegd is om uitspraak te doen omtrent de pruisische be langen in Sleeswijk-Holsteiu. Op den bijeenkomst den 21 te Prankfort gehouden en bijgewoond door 250 ledenwaarvan 17 pruisen en 1 oostenrijker, is dit programma met eene groote meerderheid goedgekeurd. De minderheid was voor eene alliantie der Middenstaten met Oostenrijk tegen Pruisen gestemd. De 29 tegenwoordig zijnde sleeswijk-holsteinsche leden behoorden tot de tegenstemmenden en hebben zich in eene memorie daaromtrent nader verklaard. Te gelijkertijd had in het circus eene democratische volks vergadering plaats welke door 3000 a 3500 personen be zocht werd, en waarin 5 besluiten zijn genomen, waarvan het eerste een gewapend verzet van geheel Duitschland tegen Pruisen bedoelt. In de Bondsvergadering van den 19, hebben de Staten die op de conferentie te Bamberg zijn vertegenwoordigd van Oostenrijk en Pruisen bevredigende ophelderin- -umtrent de krijgstoerustingen gevraagd. Hannover schijnt door Pruisen bewogen te zijn om bijeen eventuëelen oorlog onzijdig te zullen blijven. Bij het beiersche leger zijn ruim 100 hoofdofficieren in rang bevorderd en 381 tweede luitenants benoemd. Bij de ambulances is het noodige personeel geplaatst. Bij de wurtemburgsche 2" Kamer zijn 2 wetsontwerpen ingediend, om de geheele landweer ter beschikking van den minister van oorlog te stellen en om een crediet toetestaan van 7,700,000 fl., voor een half jaar onderhoud der troepen. In llessen-Darmstadt kunnen de kosten der mobielmaking van het leger ten bedrage van 4.150.000 fl. uit het bestaande saldo en de gewone middelen gevonden worden. ENGKLAlVn. De kolonel Hobbs die, tijdens den opstand op Jamaica, een groot aantal menschen heeft doen ter dood brengenis, op zijn terugreis naar het moederland over boord gespron gen en verdronken. De minister Layard heeft in het Parlement de houding van den britschen vertegenwoordiger en vlootvoogd in Chili, die niet hebben willen medewerken om het bombardement van Valparaiso te keer te gaan verdedigd omdat dut bom bardement, 't welk hij overigens eene voor onzen tijd bar- buutuui.v i.wox»wihib uov/iuuv.dum Uvt u^na..o«h(> eskader naar oorlogsrecht geschied is. De veepest blijft afnemende: in de week geëindigd 12 Mei bedroeg het aantal aangetaste runderen 1912. Sedert het ontstaan der ziekte zijn aangetast 236 553, gestorven 123.801, afgemaakt 69.420 en hersteld 31.563 beesten. De European Bank te Londen heeft hare betalingen geschorst. Op den noordwestelijken spoorweg is den 21 een trein van 40 wagens met ongeveer 2000 personen uit het spoor geraakt en tegen de zijwanden eener brug aangereden zoo dat een aantal wagens verbrijzeld en honderden passagiers gekwetst werden. Niemand schijnt echter het leven te hebben verloren. FRANKRIJK. De heer Qarmer Pages heeft in het Wetg. Lichaam zijn leedwezen betuigd, dat dit staatslichaam niet bevoegd is om te protesteereu tegen het bombardement van Valparaiso. In de schade van ruim 8 millioen piasters deelen de fransche kooplieden voor 3^- millioen. De conferentie voor de Donau-Vorstendommen heeftop voorstel van den turkschen gezantbesloten om des noods door het aanstellen van een tijdelijken hospodar, een einde te maken aan de illoyale houding van het voorloopig bewind te Bucharest. Frankrijk, Engeland, Rusland en Oostenrijk zijn het met de Porte eensdat de verkiezing van prins Hohenzol iern niet geldig kan geacht worden. In de conventie van 1858 is n.l bepaald, dat tot hospodar niemand gekozen kan worden die niet 38 jaren oud en niet de zoon van een geboren walla- chijer of moldaviër isniet een bepaald inkomen heeft als grondbezitter en niet 10 jaren lang openbaar ambtenaar of lid van het Wetg. Lichaam geweest is. Rusland en Fran krijk hebben zich tegen eene interventie in de Vor stendommen verklaard. Laatstgenoemde mogendheid wenscht, dat men de gebeurtenissen zich verder zal laten ontwikkelen, zonder een nieuwen souverein te erkennen. De Moniteur meldde den 23, dat met. Engeland en Rus land op dit oogenblik beraadslaagd wordt over den vorm der nota, welke als uitnoodigiug tot bijwoning van een te Parijs te houden congres, ter beslechting der hangende ge schillen naar Weenen Berlyn Frankfort en Florence zal worden gezonden. ITALIË. De minister van oorlog is gemachtigd om paarden voor het leger te pressen. Te Turijn heeft zich eene dames-commissie gevormdtot ondersteuning van behoeftige geziuuen van opgeroepen sol daten. Voor het corps vrijwilligers van Garibaldi hebben zich reeds 26000 mannen aangemeld. Men denkt dat de regee ring het cijfer van 20000 op 40000 zal brengen. Mazzini verklaart in ecu manifest den oorlog tot bevrij ding van Venetie niet langer een plicht maar eene nood wendigheid. Het volk moet den oorlog onvermijdelijk ma ken opdat die uitsluitend nationaal blijve en niet afhanke lijk zij van een bondgenoot, zooals de regeering beoogt, welke zich door het terugtreden van dien bondgenoot mis schien weder van hare plannen zou laten afbrengen. KEKKELMltE STAAT. In den nacht van 1819 Mei zijn te Rome 18 personen gevangen genomen, beschuldigd van het verleiden der troepen. De rooverbenden kwellen de landelijke bevolking weder, zoodat, deze militaire hulp heeft iugeroepen. OOSTENRIJK. Prins Alexander v. Hessen is tot generalissimus van alle troepen buiten eigenlijk gezegd Oostenrijk benoemd. Allerwege heerscht geestdrift voor het oprichten van vrij-1 corpsen en verneemt men van aanbiedingen van geld, klee ding en levensmiddelen. Zelf in Galicie wordt door graaf Starzenski, met goedvinden des Keizerseen corps opgericht van 1000 mandie het poolsch-nationale costuum zullen dragen. De regeering heeft aangekondigddat zijingeval van oorlogde pruisische en italiaansche koopvaardijschepen on gemoeid zal latenindien wederkeerig alzoo met de oosten- rijksche gehandeld wordt. De te Triest ingescheepte en weder ontscheepte man schappen van het mexicaansche legioen zijnwegens het plegen van baldadighedenonder militair geleide naar elders vervoerd. Alle staatskassen in Bohemen hebben bevel ontvangen om de beschikbare gelden zoo spoedig mogelijk naar Weenen optezenden. De uitvoer van graan naar Zwitserland en de Staten van het Tolverbond is, met uitzondering van haver, weder vrij gesteld. De inrichtingen van onderwijs te Olmutz wordenuit hoofde van het dreigende oorlogsgevaar, den 26 gesloten, j PRUISEN. Door de regeering is tot ondersteuning van den kleinen burgerstand eene leeningskas opgericht met een kapitaal van 25 millioen th. De Weener Presse is weder toegelaten. Waarschijnlijk hoopt men door den bitteren toon van dat blad de menigte tegen Oostenrijk optezetten Aan den prins v. Hohenzoliern is een langdurig verlof uit de krijgsdienst verleend. Volgens de Kreuz-Zeilung heeft v. Bismarck, na den mis lukten aanslag op zijn levenadressen ontvangen met bijna 300000 onderteekeningeu alsmede 700 particuliere brieven en 1400 telegrammen. In een buitengewoon Nr. vèu dat blad den 20 versche nen wordt gezegd dat indien Oostenrijk in plaats van met Pruisen zich met de Middenstaten over de regeling van het sleeswijk-holsteinsche vraagstuk wil versta'an zulks een bewijs isdat die mogenheid den vrede niet ernstig verlangt. Met den 22 Mei is de uitvoer van granen, hooi en stroo verboden. Eeuige vermogende edellieden, met den heer v. Ujest aan het hoofd hebben den Koning verlof gevraagd om op hunne kosten 3 regimenten huzaren en 3 bataljons jagers opterichteu. In de Rijnprovincie en Westphalen bestaat veel onwil onder de opgeroepen dienstplichtigen. Bij de transporten merkt men vele geboeiden op, wegens kreeten tegen v. Bis marck en tegen den oorlog. TURKIJE. Leonidas Bulgaris heeft met een aantal volgelingen uit Griekenland, een inval gedaan op turksch grondgebied, maar is aangetast en gevangen genomen. Donau-Vorstendommen. De prins v. Hohenzoliern heeft den Sultan geschreven, dat bij de tractate», waarbij de betrekkingen der Vorstendommen tot Turkije zijn geregeld, zal eerbiedigen. Het gouvernement heefteen utcdict 7 millioen piasters gevraagd voor het oprichten van een kamp tot bescherming der hoofdstad. Den 22 heeft Hohenzoliern, onder het luiden der klokken, zijn plechtige» intocht te Bucharest gedaan. Door de autho riteiten werden hem brood en zout aangeboden. Hij begaf zich in een rijtuig naar de Kamer en vervolgens naar de hoofdkerk, 's Avonds was de stad verlicht. Het Wetg. Lichaam heeft met algem. st. het moldavo- wallachijseh geboorterecht toegekend aan den vader van prins Hohenzoliern ten einde te voldoen aan de bepalingen van art. 18 der conventie. De metropolitaan te Jassy is weder op vrije voeten ge steld en heeft een plechtig te Deum in de hoofdkerk doen zingen. VEREENIODE STATEN. De groote jury van Norfolk heeft, verklaarddat er termen bestaan om den ex-president Davis in staat van beschuldiging te stellen. De hoofden der fenians beschuldigen elkander wederkeerig van het mislukken der expeditie tegen Eastport. Stephens zal een bezoek brengen aan de verschillende Statenten einde de kracht der broederschap te onderzoeken alvorens hij een plan voor aanstaande operatien ontwerpt. Hij heeft tevens beloofd dat de fen-ians, indien zij slechts eensgezind waren, nog dit jaar de engelsche troepen in Ierland zouden bestrijden. De commissiebelast met het onderzoek naar de werking der freedmen's-bureaux heeft voorgesteld alle beambten van dat bureau in Virginia en N. Carolina te ontslaan omdat zij zich aan gruwelijke wreedheden ten opzichte der vrij verklaarden zouden hebben schuldig gemaakt. ZUUI-AMERIUA. De schepen van Paraguay hebben van 23 tot 30 Maart groote schade aan de braziliaanscbe vloot, op de Parana toegebracht. BINNENLAND. Den 19 heeft het gansche miuisterie zijn ontslag aange boden. De heer Myer heeft voor het samenstellen van een nieuw kabinet bedankt. Vervolgens heeft Z M. die taak opgedragen aan den graaf v. Zuylen (Arnhem), welke haar heeft aanvaard. De kroonprins van Denemarken heeft den 18, vergezeld van den prins v. Oranje, het kon.-kabinet van schilderijen en zeldzaamheden en Scheveningen bezocht. Den 19 woonde hij met den prins v. Oranje, eene revue hij en dineerde hij op het Huis cle Pauw bij prins Frederik, en vertrok den vol genden dag naar Amsterdam. Aldaar bezichtigde hij het muzëum, het pjleis vbor volksvlijtde dierentuin, de lands- werf en de diamantslijperij van den heer Coster, terwijl hij in den middag van den 21 nog een uitstap naar Zaandam deed. Den 22 zette hij zijne reis voort naar Brussel. Zgn voorgenomen bezoek van Haarlem is door een groot opont houd op den holl. spoorweg verhinderd. Sïaten-Genbraal. De 2e Kamer heeft verschillende wetsontwerpen goedgekeurd, o. a. tot het verleeneu van ver gunning voor het tijdelijk voeren der nederlandsche vlag tot verhooging van het hoofdstuk binn. zaken der begrooting voor 1866tot onteigening van perceelen voor het leiden van sprengen in het kanaal van Apeldoorn naar Dieren en voor een te graven kanaal van Dedemsvaart naar de Vecht boven Ommen. Den 23 is de Kamer uiteengegaan. Nijverheid. Te Almelo zal door deheeren Gebr. Scholte en C°. eene groote stoomverwerij en drukkerij opgericht worden zijnde de eerste in Twenthe. Ook wordt te Almelo eene tweede meel- en broodfabriek gevestigd. Overleden den 21 te Arnhemde gepens. luitenant generaal baron Matlheus v. Geen oud 65 jaren. Veepest. Van 5 Mei tot 12 Mei zjjn in Z.-Holl. aanget. 572, gest. 200, afgem. 1, herst. 28 Utrecht n 67, 43, 13, u 34 N.-Holl. a 75, 24, 36, 19 zijnde sedert het ontstaan der ziekte in Z.-Holl.aanget.49129, gest. 19559, afg. 9677, herst. 18994 3 n Utrecht t, 5726, 2583, 123, 2977 N.-Holl. 1553, 498, 390, 658 Nog ziek in Z. Holland 899, in Utrecht 43 en in N Holland 7. Feesten. Door den gemeenteraad van Groningen is 5500 aangewezen voor de feestelijke opening van den spoorweg naar Leeuwarden. Den 16 Mei vierde, te Broek op Langedijk, de heer J. o. Bommel zijn 25 jarig jubilé als geneesheer aldaar; tot ge dachtenis daaraan werd hem aangeboden een zwart marme ren penduleeen receptboekje met gouden knip en een gouden potloodpen benevens een album met de namen der 120 deelnemers aan dat geschenk. Aanbestedingen. Het maken van een vierden gashou der bij de stedelijke gasfabriek te Ulreelit is aangenomen door de ijzergieterij de Prins v. Oranje te 's Hage, voor f 99.980. Spoorweg-ongeluk. Den 20 zijn op den Holl. spoor weg, voor het station Veenenburg, 2 elkander kruisende treinen in botsing gekomen waardoor de locomotief van den eenen de 2 achterste rijtuigen van den anderen omverwierp en gedeeltelijk verbrijzelde. Gelukkig waren daar weinig passagiers in ezeten, maar van een hunner zijn beide bee- nen gebroken. De Kroonprins van Denemarken bevond zich onder de reizenden. Rampen. Den 24 is de papiermolen de Keizerskroonin de buurtschap Wormingen onder Apeldoorn, met 2 nabjj gelegen woningen afgebrand. Misdrijven. Uit de Maas te Venlo is het lijk opgi- vischt van een mandie kennelijk is vermoord geworden. Bij onderzoek is gebleken dat de vrouw van den vermoorde, eenige dagen geledenmet een vreemdeling het hazenpad heeft gekozen. Beide zijn te Nyntegen aangehouden op het oogenblik dat zij met de boöt naar Arnhem wilden vertrekken. Den 23 zijn op de kermis te Blerick (Limburg) de inwo ners en eenige cavalleristen handgemeen geraakt met het gevolg dat 2 burgers en 1 ruiter aan de bekomen wonden zijn overleden. Het kostte de gewapende micht zeer veel moeite om de vechtenden te scheiden. Cholera. Het. aantal overledenen aan deze ziekte te te Rotterdam beliep tot 23 Mei 347. In de week 13—19 Mei zijn over het gansche Rijk aangetast 192. overleden 118 en sedert het begin der ziekte aangetast 849 en overleden 4-94 personen. De r. c. bisschoppen hebben op aanzoek der geneeskun digen in verschillende plaatsen het gebruik van vleesch op vastendagen toegestaan. Op vele plaatsen is wederom de kermis geschorsto. a. te Enkhuizen. De uit Groningerland vermelde cholera-gevallen zijn on waar bevonden. Thans worden er paar uit Lemsterberg ge meld. Te Durgerdam is 1 geval voorgekomen. Staatsloterij. Trekking der 2« klasse. No. 2422 20000, No. 16015 f 5000, No. 19860 f 2000, No. 754 en 7914 f 1500, No. 2701, 3713, 4208, 7592 en 14378 1000. Aan de edele gevers wordt met. dankzegging berigtdat voor de zwaar beproefde Fredikants-weduwe met 10 onver zorgde kinderen een totaal bedrag is ingekomen van f 155,23. De gezamenlijke Predikanten der onderscheidene Protestnntsche gemeenten alhier. Door de vcreeniging tot viering vau den gedenkdag van Alkmaars Ontzet in 1573 is beslotendat ditmaal de 8' October zal gevierd worden door: 's morgens redevoering, gevolgd door matinée-musicale en 's avonds opvoering van de vrouw van den vrybuiter van W. J. Hofdijkdoor het personeel van den amsterdarasehen stads-selfouwburggevolgd door reünie en bal. Het muziek-gezelsehap Concordia heeft, zich tot belangelooze medewerking verhonden. Dezer dagen is de sloopiug begonnen van het overgebleven gedeelte der kazerneom plaats te maken voor de hoogere burgerschool welke de Paardenmarkt tot sieraad zal ver strekken. Het is de zoogenaamde stalook wel ffde stal zonder paarden" genoemd, in 1824 gebouwd met het oog op eene bezetting van kavallerie, welke verwachting nimmer is vervuld geworden. Ten gemakke onzer lezers geven wij hieronder eene opgaaf van de thans zoo talrijke reisgelegenheden naar Amsterdam en het Nieuwe Diep. Naar Amsterdam: 1. 's nachts 2 30, stoombootd. Zur-muhlen, ligpl. Bierkade. 2. 's morgens 5.45, Alkmaar-Packet, H Voormeer. 3. ff 6.. H rr ff 4. V 6.30, ff Avis u Bierkade. 5. ff 6.45, ff n ff 6. ff 7.15, K Alkmaar-Packet H Voormeer. 10.45, Zur-muhlen rr Bierkade. 8. 's namidd. 3., U Avis n 9. ff 3.5. B Alkmaar- Packet H Voormeer. 10. 's avonds 7.15, Zur-muhlensp. w.station. De dienst No. 3 heeft alleen op Maandag, Woensdags en Vrijdag plaats. De booten 3, 5, 6 en 9 doen den tocht over Zaandam. Naar het Nieuwe Diep: 1. 's nachts 1.30 stoonibootdienst Avis, ligplaats Bierkade. 2. 's morgens 7.40 spoortrein. 3. e 11.10 4. 's middags 12.15 stoombootd. Zur-muhlen ligpl. Bierkade. 5. 'snamidd. 1.45 spoortrein, alleen op Vrijdag en Zat.urdag. 6. n 3. stoombootdienst Avis ligplaats Bierkade. 7. 3.40 spoortrein. 8. 's avonds 8. stoombootd. Zur-muhlen ligpl. Bierkade. 9. n 9.50 spoortrein. K NTOlMïEREUIIT. Zitting van 14 Mei. 1. J. S., te Alkmaar, werpen van vuilnis in gemeente-water, f 1 boete, met subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag. 2. M. P. P., te Alkmaar, op straat werpen van modder, straf als No. 1. 3. C. W„ te Rotterdam, ongedekt over straat dragen van vuur, te Alkmaar, straf als No. 1.

Alkmaarsche Courant | 1866 | | pagina 2