ALKMAARSCHE COURANT N*. 23. Achtenzestigste Jaargang. Zondag 3 Juni. r 1 tóviG. I Ixift- ©ffictccl ©cbceltc. g&tckclijkschc Berichten. <S" - „T?i- Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar 3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post/4, Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COSTER ZOON. De Advertentie:; kosten van 15 regels0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelrecht voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 uuringezonden berichten een dag vroeger. PROVINCIALE WATERSTAAT VAN NOORDHOLLAND. AANBESTEDING. Op Donderdag den 14 Junij I860, des namiddags ten half drie ure, zal aan liet lokaal van liet provinciaal bestuur to Haarlem tij enkele inschrijving worden anntiesteed Het verbroeden van het noordelijk gedeelte van den zanddijk voor het dorp Callantsoog. De bestekken met bijbelioorende teekening zijntegen betaling van 25 cent per exemplaar, te verkrijgen aan het lokaal van het provinciaal bestuur voornoemd aan het bu reau van buitenlandsche paspoorten te Amsterdam en bij den opzisrter van den provincialen waterstaat C. van der STEUR te Helder. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Ingenieur van den waterstaat J. F. W. CONRAD te Alkmaar en bij den opzigter C. van der STERR te Helder. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen bij deze ter algemeene kennis, dat de gelegenheid om lijders uit andere gemeenten in het gasthuis dezer stad ter verpleging overtebrengenvan heden af tot nadere aankondiging gesloten is. Burgemeester en Wethouders voornoemd AlkmaarA. MACLAINE PONT. den 24 Mei 1866. De Secretaris SPAN J AARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis Tan de belanghebbenden Dat de in de maanden Januarij, Eebruarij en Maart aan gevraagde patenten, ter secretarie der gemeente tegen over- gifte van het bij de beschrijving afgegeven reynkunnen afgehaald worden gedurende de eerstkomende 14 dagen, van morgens 9 2 uur. Burgemeester en Weihouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 19 Mei 1866, Be Secretaris, SPANJAARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kenuis van de belanghebbenden Dat, aantevangen met 4 Junij aanstaande, met vergun ning van Heeren kerkmeesleren alle Maandagen, des avonds van 7 tot 8 uren het orgel in de groote kerk zal worden bespeeld, terwijl ouders en voogden worden verzocht hunne kinderen te vermanen geen geraas in de kerk te maken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. dm 2 Junij 1866. De Secretaris, SPANJAARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR, Ontvangen hebbende eene missive van den Heer Arron dissemeuts-IJker alhier, houdende «Kennisgeving van de da gen tot den Herijk der Malen en Gewigten binnen deze ge meente, voor de dienst van 1866 vastgesteld, en tevens verzoek om daarvan de vereisehte kennisgeving aan de be laughebbenden te willen doen." Gezien art. 13 van het Reglement op den Herijkvervat in de dispositie van Heeren Gedeputeerde Staten van Noord Holland van den 31«™ Januarij 1822, n°. 42 (Prov. blad n°. 8). Gelet op de wettelijke bepalingen tea aanzien van den Herijk bestaande. Brengen mits deze ter kennis van de belanghebbenden zoo in als onder de Jurisdictie dezer gemeente wonende: Dat tot den Herijk zal worden gevaceerd iu het gewone IJk-Kantoor onder het Stadhuisen wel VOOR DE GEWONE MATEN EN GEWIGTEN, te beginnen met Maandag den 4 Junij en zoo voortgaande gedurende de geheele maand Junij, alle vier eerste werkdagen van elke week van 's morgens 9 tot 's namiddags 3 ure en voor het MEDICINAAL EN HET GOUD-EN ZILVER GEWIGT. gedurende diezelfde 4 weken alle Vrijdagen des namid dags van 3 tot 6 ure. Burgemeester en Wethouders herinneren bij deze gelegen heid ieder belanghebbendedatten gevolge der bestaande wettelijke verordeningen 1». De Herijk jaarlijks moet geschieden. 2». Hij verpligtend is voor alle in de winkels, magazynen verkoop- of werkplaatsen in gebruik of voorhanden zijnde Nederlandsche maten en gewigten zoowel voor natte als drooge waren. Hij, voor zooveel de lengtematen betreft, zich niet enkel bepaalt tot de elle geschikt tot het meten van sloffen, maar ook tot alle duimstokkenkettingen en maatstaven bij de handwerkslieden of administratiën in gebruik. 4". Van de drooge waren welke met den strijker worden afgestreken ook de strijkers aau den ijk zijn onderworpen. 5-°. De ijk van het goud- en zilvergewigt zich uitstrekt tot de korrel en van het medicinaal gewigt tot de grein ingesloten. 6". Geene maten en gewigten, anders dan behoorlijk schoon gemaakt en van alle vuil ontdaanten herijk kunnen worden aangeboden. Burgemeester en Wethouders zijn tevens door den Heer Arrondissements-IJker verzocht, de belanghebbenden te ver wittigen dat dadelijk na den afloop van den door H. H. Gedeputeerde Staten voor den herijk gestelden termijn tot het bij de wet voorschreven onderzoek zal worden overgegaan, hen tevens uitnoodigende om niet tot de laatste dagen der zitting te wachten omar zich van den beginne aftot het 3». doen herijken hunner maten gewigten aan te meldenter wijl tot bevordering van hun gemakeiken morgen ten half negen ure zal worden gevaceerd tot de afgifte van volgnum mers voor dien of zoo de aanvrage te groot mogt zijn voor eenen volgenden dagin het vertrouwen dat op deze wijze een ieder gaarne zal willen medewerken tot eenen geregelden en voor zich zeiven gemakkelijken ^oop vau zaken, tj/g- Men zij opmerkzaam, dat ieder aftegeveu billet slechts voor een persoon geldig is en de betaling direct bij de terugontvangst der stukken behoort te geschieden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 2 Junij 1866. Be Secretaris, SPANJAARDT. POLITIE. Op Zaturdag, den 19 Mei j.L op de markt te Alkmaar onbeheerd gevouden een lam. Regthebbende wordt verzocht ten spoedigste zich aantemelden aan het commissariaat van politie jaldaar, waar tevens voor de eigenaars voorhanden ligt een op straat gevonden kinderbracelet en een nieuwe icilte BELGIË. De Koning heeft de regeering 20000 fr. aangeboden ais bijdrage voor het opteriehten gedenkteeken voor zijnen va der Leopold I. HVITSCHLAAD. Den 24 heeft de Bondsvergadering het voorstel van de leden der Bamberger conferentie, Beieren, Wurtemberg, Baden, Hsssen-DarmstadtNassau, Weimar, Coburg-Gotha en Meinuugenmet alg. st. aangenomen. De pruisisehe "■emachtigde deed eer.e uitvoerige verklaring en beval hst voorstel der Bondshervorming weder aan als liet beste mid del om den oorlog te vermijden zoodat hij een spoedig be sluit raadzaam achtte. De oldenburgsche gemachtigde trok tegen Oostenrijk te veldedat. volgens hem, niet langer op den bodem stond der Weener bepalingen en dus inbreuk maakte op Oldenburgs rechten op Holstein. Den 28 heeft de Koning van Saksen de zitting van den Landdag geopend. Hij trad in eene uitvoerige wederlegging der beschuldigingen van Pruisen, en verklaarde zieh overi gens ingenomen met liet denkbeeld eener Bóndshervorming, onder medewerking van een duitsch Parlement, 's Konings woorden «want ook de minder machtige zou zich onteeren, indien hij onrechtvaardige bedreigingen niet met mannenmoed wederstond," werden met daverend handgeklap door de Af gevaardigden begroet. De 1" Kamer van Hessen-Darmstadt heeft geweigerd om zich met het voorstel der 2", betreffende het byeenroepen der sleeswijk-holsteinsche stenden, te vereenigen, en wel omdat zij het tegenwoordige oogenblik daartoe niet schikt acht. De 2' Kamer heeft liet aangevraagde crediet voor militaire zaken eenstemmig toegestaan. Met alg. st. heeft zij een voorstel aangenomen, om de regeering uitte- noodigenbij andere Bondsstaten op de bijeenroeping van een Parlement en eene volkswapening aanledringen. Door de commissie der Bondsvergadering is besloten, de uitnoodiging tot bijwoning eener conferentie aantenemen en het Verbond door Beijeren te doen vertegenwoordigen. ENGELAND. De Koningin heeft haren tweeden zoon prins Alfred, tot pair verheven, met de titels van graaf van Ulster, graaf van Kent en hertog van Edimburgh. Te Londen is in eene openbare bijeenkomst onder voor- zittin® van den lord-mayor, besloten om eene inschrijving te openen tot het oprichten van een standbeeld van den heer Peabody. Het Lagerhuis heeft den 28 een voorstelom de commissie voor de reformbill tevens te belasten met een onderzoek tot het tegengaan der kuiperijen bij de verkiezingenhoewel liet door den minister Gladstone bestreden werdaangenomen met 248 tegen 238 st. De heer Hayter stelde daarop het volgende amendement op de reform-bill voor: «het Huis is van"oordeeldat het stelsel van groepeering, zooals hetdoor de regeering is voorgedragen noch geschikt noch rechtvaar dig en dat het plan overigens niet tot rijpheid gekomen is, om den grondslag eener voldoende regeling uittemaken." De regcering heeft bekend gemaakt, dat de tot 1 Juni van kracht verklaarde bepalingen op liet invoeren en vervoe ren van vee, ook na dien tijd gehandhaafd zuilen worden totdat de regeering daaromtrent anders zal beschikken. De Times waarschuwt het publiek tegen de leugenachtige tijdingen welke tegenwoordig in grooter aantal dan ooit te voren worden verspreid, ten einde de eene of andere specu latie te) bevorderen. «Op verschillende plaatsen, zegt dat blad, en zelfs te Londen, zijn biljetten rondgebrachtwaarin eene aangeduide Bank in een ongunstig daglicht wordt ge steld, in de hoop, dat daardoor de aandeelen voor gcringen prijs te koop zullen worden aangeboden. Heden heeft, de Times een telegram ontvangen met de nagemaakte handt.ee- kening van haren Parijschen correspondent, waarin gezegd wordt, dat Italië weigert, aan eene Conferentie deellenemen; dat Garibaldi bij admiraal Persano aan boord is gekomen en dat de oorlog elk oogenblik kan uitbreken." De Times gelooft, dat men tegen dergelijke tijdingen, uitgestrooid met liet blijkbare doel om op de prijzen der fondsen invloed uitteoefenenniet genoeg op zijne hoede kan zijn. FKAAHKIJH. Den 23 heeft het Wetg. Lichaam het wetsontwerp op de Algemeene Raden met 210 tegen 5 st. aangenomen, en daarbij eene additioneele paragraafbepalende dat liet depar tement van de Seine zonder bijzondere vergunning van het Wetg. Lichaamgeene buitengewone belasting heffen of eene leening sluiten mag. Den 26 zijn de gemeenschappelijke uitnoodigingen voorde conferentie verzonden. Schoon de regeeringsbladen het tegenspreken wordt het voor zeker gehoudendat de regeering ijverige maatregelen neemt om liet leger en de vloot te versterken en gereed te houden. Een engelsch blad, the Manchester Guardianheeft gemeld dat Frankrijk de plannen van Pruisen bevorderen en ter erkenning daarvan het district Saarbriick en het groothertog dom Luxemburg bekomen zou. l)e Moniteur spreekt dergelijke geruchten tegen en zegtdat er noch sprake is van een tractaat tusschen Frankrijk Pruisen en Italië noeh van het afstaan van Sardinië en de Rijnprovincie. Vóór de annexatie van Savoye en Nizza is dergelijke verzekering ook gegeven zoodat zij lang niet algemeen geloofd wordt. Bij de voor 1867 ingediende begrooting zijn de inkomsten geraamd op 1.868.735.865, de uitgaven op 1.770.262.169 fr., alzoo een batig saldo van bijna 9SJ. milliocn belovende. De gewone uitgaven zijn 166 millioen minder dan voor 1866 voor het leger wordt ruim 14 en voor de vloot 7 millioen minder aangevraagd dan in het vorige jaar. Het Wetgevend Lichaam heeft het wetsontwerp op de misdaden en misdrijven, in het buitenland bedreven, met 212 tegen 25 st. aangenomen. Ook is de wet op de bin- nenlandsclie telegraaf-correspondentie goedgekeurd, nadat de oppositie het verkeerde eener door de regeering gemonopoli seerde telegraafdienst had trachten te betoogen. Den 26 is te Bayonne liet tractaat geteekendwaarbij de eeuwenheugende moeilijkheden omtrent de grensscheiding tus schen Spanje en Frankrijk voor goed zijn geregeld. ITALIË. De wet op de verdachten wordt met gestrengheid toegepast, zoodat te Napels eiken nacht een 20tal personen in hechtenis wordt genomen. Aldaar is een reactionair comité ontdekt dat de soldaten tot desertie wilde verleiden. Het clerikale blad il Patriota cattolico te Bologna zal voorloopig niet ver schijnen ten einde niet in onaangename aanraking met de regeering te komen. De kamers van koophandel te Florence, Turijn, Milaan en elders hebben petitiën aan den Senaat gericht, tegen liet aannemen der wet tot het belasten der nationale schuld brieven. De aanwerving van vrijwilligers is gestaakt, omdat de bataljons vol zijn. Zoo eene hervatting noodig is, zal zulks nader aangekondigd worden. (Volgens een later bericht is dit geschied). Den 30 heeft de Koning de oprichting van 2 bataljons vrijwillige bersaglieri bevolen. OUSTENKIJK. Nabij de hoofdstad wordt een versterkt legerkamp gevestigd; daaraan wordt door door ruim 16000 arbeiders gewerkt. De commissie van controle op de staatsschulden heeft aan den Keizer een hoogst ongunstig rapport uitgebracht over den financiëelen toestand des lands. Zij verlangt de mede werking van den Rijksraad om in dezen nood te voorzien. Voor het lombardijsch-venetiaansch Koningrijk is eene gedwongen leening uitgeschreven van 12 millioen fl., omdat de wet van 5 Mei op de schatkistbiljetten daar niet van toepassing is en het Koningrijk evenveel als andere Kroon landen behoort bijtedragen voor de buitengewone uitgaven. De storting moet in zilver of goud geschieden, waarvoor 6 p.cts. obligatiën a pari worden uitgegeven. Den 30 heeft eene deputatie der burgers van Pesth den Keizer een loyauteits-adres aangeboden en de Keizerin tot het bezoeken van Ofen uitgenoodigd. De jesuiten te Venetie verlaten hunne woningen en bege ven zieh naar het noorden des Rijks. Graaf Mensdorjf rieht een corps Alphenjagers op en heeft daartoe ook 250 man van het ontbonden mexicaansche corps geëngageerd. PIHIIIEK. Het uitrusten van troepen door eenige vermogende edel lieden in Silezie wordt een verdichtsel genoemd, In Westphalen is de bevolking zeer ontmoedigd het geld verdwijnt er uit de circulatiedoor de oproepingen voor het leger zijn de gemeenten van burgemeestersde gymnasiën van docenten de huisgezinnen van kostwinners beroofd. De opgeroepen manschappen doen kreeten hooren als deze«leve de Keizer van Oostenrijk! moeten wij op oostenrijkers of op pruissen schietep hoe moeten wij onze holsteinsche medalje dragende Keizer of de Koning boven De vertegenwoordigers in het buitenland zijn gemachtigd te verklaren, dat er geen verband bestaat tusschen de politiek van Pruisen en de handelingen van den prins v. Hohemollern. Op den dag van ontvang der uitnoodiging voor de confe rentie, heeft Pruisen reeds een toestemmend antwoord ver zonden. RUSLAND. Polen. Een sterk observatie-leger wordt aan de grenzen van Silezie en Galicie bijeengetrokken. SLEESWIJK-1IOLITEIN. Den 18 is te Rendsburg eene algemeene vergadering ge houden van de leden der augusteuburgsche sleeswijk-holstein sche vereeniging. Met alg. st. werd besloten, dat alle macht des landsaan de zijde van Oostenrijk en van de aan de Bondsconstitutie getrouwe Staten, moet strijden voor de eenheid en vrijheid van Duitschland en de handhaving van de rechten der hertogdommenin de veronderstelling altijd dat Oostenrijk en het Duitsch-Verbond die rechten erkennen. Uit eenige plaatsen zijn aan den genl. r. Gablenz adressen gezondenwaarbij aangedrongen wordt op het organiseeren van het holsteinsche Bonds-contingent.

Alkmaarsche Courant | 1866 | | pagina 1