ALKMAARSCHE COURANT m IN0. 25. Achtenzestigste J aargang. 1 Zondag 24 Juni. n (©fficiccl (ScbccMe. HERIJK politick ©ocrzicht. &£Scfcelijkschc Berichten. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar/3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post 4, Brieven franco aan de Uitgevers EERM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelrecht voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 uuringezonden berichten een dag vroeger. Bij deze Courant behoort een Bijblad, bevat tende Raadsnotulen. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR verwittigen de ingeschrevenen voor de Schutterij van dezen jare dat de alphaoetische naamlijst van alle personen die aan de ligting van dit jaar moeten deel nementer visie van elk en een iegelijk zal liggen van heden tot Donderdag den 28 Junij e.k., des morgens van 9 tot 2 uur, ten einde een ieder in staat zoude zijnomingeval hem op die lijst eenige personen of omstandigheden mogten voorkomen die op dezelve nog zouden behooren te worden aangeteekend of daarvan moeten worden weggelaten daarvan aan de Com missie van art. 11 bij de loting kennis te gevenmet last om zich op 28 Junij e.k., namiddags ten 6 ure, te bevinden op het Raadhuis dezer gemeenteten einde aldaar voor de dienst der Schutterij te lotenen redenen van vrij stelling hebbende, die alsdan op te geven; alsmede om de bewijzen lot staving derzelveen bij de wet, gevor derd uiterlijk binnen drie dagen na de loting overteleggen aan het Bestuur der Gemeente. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 16 Junij 1869. De Secretaris SPANJ AARDT. PATENTEN. BURGEMEESTER.en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen bij deze ter kennis van de onder n°. 37, 38, 39 en 40 van label n°. XIV der wet vau 21 Mei 1819 aangeduide patentpligtige slijters, tappers, kroeg- en koffijhuis- houders en koffijschenkers binnen deze gemeente dat zij hunne patenten kunnen afhalen gedurende de eerst volgende 14 dagenvan des morgens 9 2 uretegen overgifte van het deswege door den Ontvanger der directe belastingen afgegeven reju en vertooning der bewijzen dat zij hunnen aanslag voor het loopende dienstjaar voor de helft hebben voldaan. Tevens wordt den belanghebbenden herinnerddat zonder het bezit van zoodanig patentde wet niet veroorlooft een der hierboven genoemde beroepen uitteoefenen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 10 Junij 1866. De Secretaris, SPANJAARD!'. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR Gelet op de bemerkingen van de in deze gemeente be staande cholera-commissie. Brengen ter kennis vau de ingezetenen dat als voorbehoed middel tegen de cholera wordt aanbevolen: 1°. Geen onrijpe vruchten te gebruiken. 2°. Geen garnalen of bedorven eetwaren te gebruiken. 3». Geen onmatig gebruik te maken van verkoelende spijzeu of dranken (salade, karnemelk, wei enz). 4». Geen onmatig gebruik te maken van verhittende of sterke dranken. 5°. De woningen zindelijk te houden, veel te luchten, de muren te Vitten en voor goede ligging te zorgen. 6°. Sociëteiten, koffijhuizeu, herbergen, danshuizen enz., uiter lijk des avonds elf uren te ontruimen. En bij het ontstaan der ziekle: 7°. Het onschadelijk maken van de sloffen die door cholera lijders of door hen die aan buikloop (diarrhée) lijden waarmede de cholera meestal begintworden ontlast. 8". Het volgen van een goeden leefregel. 9°. Het spoedig inroepen van geneeskundige hulp bij het ontstaan van buikloop. Met dringende uiinoodiging aan die bemerkingen in het belang der algemeene gezondheid stipt te voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar. A. MACLAINE PONT. den 16 Junij 1SG6. Ue Secretaris, SPANJAARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR Gelet op het advies van de in deze gemeente bestaande cholera-commissie. Brengen ter kennis der ingezetenendat de drank van den heer D*. P. Sleeker tegen de choleravoor onvermogen den om niet verkrijgbaar is gesteld 1». aan het politiebureau. 2°. aan het wachthuis op de visch- markt. 3°. aan de stads apotheek. 4°. aan de Heiloërpoort bij O. F. Binneman. 5°. bij M. Hobré, aan den Omval, van waar hij bij het voorkomen van een cholera-geval door een ieder kan afgehaald wordenaltijd in afwachting van het nader inroepen van geneeskundige hulp. Burgemeester en Wethouders voornoemd, AlkmaarA. MACLAINE PONT. den 23 Junij 1866. De Secretaris, SPANJAARDT. CHOLERA. In den loop der week aangetast 6 overleden 3 personen. VOOR DE GEWONE MATEN EN GEWIGTEN Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag, van 's mor gens 9 tot 's namiddags 3 ure. MEDICINAAL EN HET GOUD- EN ZILVER GEWIGT, Vrijdag, des namiddags van 3 tot 6 ure. Des morgens ten half negen ure afgifte van volgnummers voor dien dag. MILITIE en SSCHUTTERIJ. De onderstaande personen worden verzocht zich zoo spoe dig mogelijk ter secretarie dezer gemeente aantemelden OÓRNËLÏS SCHOONEWIL, CHRISTIAAN de VOS en iïRRIT PETRUS BAKKER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden Dat de JkTALJAA It S K E HM IS aldaar in dit jaar niet anl tcovden gehouden Alkmaar, Burgemeester en Wethouders voornoemd, den 20 Junij 1866. A. MACLAINE PONT. De Secretaris, SPANJAARDT. De onderstaande personen worden erzocht hunne admis- siën als gedelegeerden der 2e klasse voor de Staats-Loterij van de secretarie dezer gemeente aftehalen, ISRAEL JA- COBSON, SALOMON COHEN, MOZES COHEN. De oorlog is uitgebroken en het bloedvergieten heeft reeds een aanvang genomenziedaar het onheilspellend bericht waarmede wij ditmaal ons overzicht openen moeten. Nadat het besluit tot het mobiel maken van het Bondsleger was aangenomen, heeft Pruisen den Bond als verbroken beschouwd en is het onmiddelijk op maatregelen van zelfbehoud bedacht geweest. In allerijl werden ultimatums aan Hannover, Saksen en Keur-Hessen, tot handhaving hunner neutraliteit en tot onder steuning der voorstellen tot BondshervormiDg door Pruisen toegezonden en toen die voorstellen, gelijk te verwachten waswerden afgewezen is Pruisen onmiddelijk tot de be zetting dier staten overgegaanwier ligging op Pruisens strategischen toestand van grooten invloed zijnzoodat die mogendheid aan het feitelijk bezit daarvan groote waarde hechten moest. De bezetting van KasseiDresden en Han nover is met zulk een verrassende snelheid geschieddat de Pruissen daarbij niet den geringsten tegenstand hebben te overwinnen gehad. De Pruissen rukten aan drie zijden gelijk tijdig Saksen binnen en hebben de beroemde en sterke positie bij Pirnadie in de geschiedenis zoo bekend is geworden reeds in hunne macht, van waar zij hunne voorposten tot aan de Boheemsche grenzen hebben uitgezet. Door Saksen leidt de kortste en gemakkelijkste weg naar Berlijn terwijl de vlakten van de Elbe voor de ontwikkeling van groote strijdkrachten zeer geschikt zijn|, zoodat het voor de Pruissen van het hoogste belang moet zijn aldaar meester van de positie te blijven. Zij hebben daardoor levens hel voordeel verkregen dat zij den oorlog in een vreemd land overbrengen en verdedigenderwijs kunnen te werk gaan waarbij zij het meest geschikt terrein zullen kunnen uiikïezen. De bezetting van Hannover, wier bezit tot bewaring van het geregeld verkeer tusschen het westelijk en oostelijk ge deelte van den Pruisischeu staat onmisbaar isbeeft eveneens zonder slag of stoot plaats gehad. De generaal von ïlanleuffel trok met zijn troepen het noorden interwijl later een ander corps de pruisische vesting Minden verliet en een inval deed aan de oostelijke grenzen zoodat het Hannoversch leger naar het zuiden is teruggetrokken, om zich aldns met de Bondsarmée te kunnen vereenigen, die in de omstreken van Erankfort wordt bijeen gebracht. Die vereeniging is echter belet door een ander pruisisch corps, dat te Wetzlar, een pruisische enclave tus schen Nassau en het Groothertogdom Hessenwas samen getrokken en van daar over Giessen en Marburg naar Kassei is opgerukt. Men moet in zeker opzicht de snelheid waar mede deze stoute bewegingen zijn uitgevoerd, bewonderen, waardoor Noord-Duitschlaud in een ommezien gedwongen wordt zoo niet Pruisens zijde te kiezen, dan althans werkeloos te blijven, hetgeen op zich zelf reeds een groot voordeel is De heer von Bismarck schijnt blijkbaar de waarde te kennen, die in het snelle handelen gelegen is en heeft dienovereen komstig gehandeld. Saksen heeft onmiddelijk bij den Bond om hulp gevraagd welke aanvrage met 10 tegen 5 stemmen is toegestaan en met wier uitvoering Oostenrijk en Beieren zich belasten wil len. Pruisen staat dus op dit oogenblik bijna geheel alleen tegenover Oostenrijk en geheel Duitschland. Gelukkig dat het in Italië een machtigen bondgenoot heeft, die door de oostenrijksche strijdkrachten te verdeelen aan Pruisen een belangrijke afleiding geeft. Terwijl Pruisen een bijzondere activiteit ontwikkelt, verneemt men van Oostenrijk bijna niets. Het oostenrijksche leger staat langs de Silezische grenzen in uitgestrekte linie van Krakau tot aan de Saksi sche grens geschaard. Het schijnt dat de veldmaarschalk Benedekdie een zeer ervaren strategicus is, langzaam maar zeker te werk gaat, om met een beslissenden coup in het veld te treden. Men spreekt cr van, dat hij het op Berlijn gemunt heeft en zich met zijn volle macht in Siiezië zal werpen. Met zekerheid is daaromtrent natuurlijk niets be kend, evenmin als de telegraphische berichten in den tegen- woordigen tijd onvoorwaardelijk geloof verdienen en dan ook dikwijls evenzeer door elkander ioopen als dit met de telegraafdraden zelve het geval is. Dit is zeker, dat het bloedige drama waarvan wij nu het voorspel aanschouwen voornamelijk iu Siiezië en Saksen zal worden afgespeeld. Ieder oogenblik kan ons het bericht van een veldslag ge worden want het is het kenmerk van den oorlog in onze dagen, dat die doorgaans in groote veldslagen spoedig be slist wordtzoodat wij voor een herhaling van den tachtig- of dertigjarigen oorlog niet behoeven bevreesd te zijn. De Keizer van Oostenrijk en de Koningen van Pruisen en Ita lië hebben reeds proelamatiën uitgevaardigd, waarbij ieder voor zich de hulp van z ij n e n God inroept. Het manifest van den Keizer van Oostenrijk is in zeer bezadigden toon geschreven. Daarin wordt verklaard dat Oostenrijk zijns on danks tot den oorlog wordt gedwongen. Het pruisisch ma nifest waarin de duitsche eenheid wordt op den voorgrond gesteld, zoude wel iu staat zijn indruk op het volk te maken indien men in Pruisen een andere regeering aan het hoofd der zaken zag. Toch blijkt, er een toenadering tussschen de partijen plaats te hebbenblijkbaar uit de oproeping voor de ondersteuning van het leger, die door de hoofden der conservatieve en liberale partij onderteekend is. De heer v. Bismarck zal gedwongen worden zich in de armen der Fortschritts-mannen te werpenindien hij zich in deze moei lijke tijdsomstandigheden wil kunnen staande houden. Het is wellicht niet onmogelijk, dat von Bismarck, indien hij werkelijk aan den oorlog dat karakter zal weten te geven oplde sympathie van net volk in Noord-Duitschland zal kunnen rekenen. Immers wat hij beoogtde oplossing der kleinere Staten in een groot dnitsch rijkis ook de wenseh der pruisische liberale partij. Er bestaat slechts verschil in de keuze der middelen. Terwijl Bismarck dit door kracht van wapenen wil tot stand brengen hetgeen misschien nog wel de meest practische weg is, willen de Fortschritts-man nen dit door vrijwillige volksstemmingen verwezenlijken hoewel dit laatste natuurlijk evenmin zonder revolutie te verkrijgen isdaar de regeeringen zich zoo lang mogelijk met de middelen die ter hunner beschikking staan zullen trachten te handhaven. Spoedig zal het. blijken wat van dit verbond zal blijken waar te zijn. De heer Bismarck zal zich daar toe van populaire mannen moeten omringen, die in Duitsch land algemeen bekend en geacht zijn, zoo als men dan ook reeds meldt, dat de heer Benningsen, het hoofd der liberale oppositie in Hannover en een der invloedrijkste leden van het National Fereindoor Pruisen tot burgerlijk gouverneur van Hannover zoude benoemd worden. Men herinnert zich dat deze afgevaardigde nog onlangs een voorstel had inge diend dat hij echter later weder heeft ingetrokken om geen gevolg te geven aan het Bondsbesluit tot mobielmaking van het leger en de verdere neutraliteit van Hannover te hand naven. Eveneens heeft de volksvertegenwoordiging de gelden tot het mobiel maken van het leger geweigerd, en nu moge men hierin juist geen bewijs van sympathie voor Pruisen zoeken maar evenmin kan daaruit ook het tegendeel worden afgeleid. De meest waarschijnlijke opvatting isdat men op die wijze het best de rampen van den oorlog hoopt te kunnen afweeren en nu deze beide Staten door Pruisen bezet zijn en het tooneel van bloedige botsingen kunnen wordenzal zich een rechtmatig gevoel van wrevel bij de bevolkingen lucht geven tegenover hunne regeeringen, die meer het be lang der dynastie dan dat der volkeren hebben geraadpleegd. Als zoodanig zijn de proelamatiën, die door de pruisische troe pen in Hessen en Saksen verspreid wordenmerkwaardig. Daarin wordt verklaard, dat de Pruissen niet als vijanden maar als vrienden komenom aan den volkswensch tot be vrediging der duitsche eenheid uitvoering te gevenwaarbij medewerking gevraagd wordt. Wij vreezen echter dat dit alles weinig baten zal, indien de handelingen niet in over eenstemming zijn met de woorden. Italië heeft thans ook aan Oostenrijk formeel den oorlog verklaard. De Koning is met generaal Lamarmora reeds naar het leger vertrokken. Gelijktijdig is een nieuw ministerie samengesteldwaarvan baron Ricasoli de leider is. Men herinnert zichdat deze staatsman die de teugels van het bewind na graaf Cavour aanvaard heeftdestijds genoodzaakt was afletreden, om de voortvarendheid, waarmede hij de Italiaansche eenheid tot een waarheid wilde maken, zoodat men in hem den geschikten man van het oogenblik heeft. Men beweert dat Garibaldi aan het hoofd zijner vrijsoharen reeds is uitgetrokken. Een paar dagen te voren wachtte hem te Como een schitterende ovatiedie te gelijk een begrip geeft van de geestdrift die daar te lande heerscht. Garibaldi had namelijk, afkeerig van allen ophef, zijn weg niet over Elorence maar over Genua genomen en was 's morgens vroeg te Como aangekomen. Zijn komst was echter reeds bekend geworden en de gemeenteraad der plaats haastte zich bij hem zijn opwachting te maken, terwijl het volk was samen gestroomd om hem zijn hulde te brengen. Toen hij des avonds laat in een gewoon rijtuig van zijn inspectietocht terug keerde en terstond herkend werd steeg de opgewon denheid ten top. De paarden werden van zijn wagen afge spannen en zoo werd hij door het opgetogen volk in triomf naar huis gebrachtterwijl van alle vensters en balkons een regen van bloemen op hem nederdaalde. De stad was in een oogenblik geïllumineerd en men rustte niet eer hij zich nog eenmaal had vertoond. Toen sprak hij de woorden '/het is nu geen tijd van vertooningenmaar van handelen" tot welke uitspraak hij volkomen bevoegd was omdat zijn geheele leven met die woorden in overeenstemming is geweest. Als gevoelde hij echter de scherpheid van die uitdrukking, haastte hij zich die te temperen, door de verzamelde menigte op min ruwe wijze het "bona notte" toe te roepenwaarbij hij zijn bekende-roode muts ligtte. Was het een weemoedig voorgevoel, die hem dien avondgroet uitlokte Neen, veeleer hopen wij, dat de roode muts, die hij zich op het hoofd plaatste, niet het. symbool van zijn avondrood maar van het morgenrood der Italiaansche eenheid zijn mag. Men beweert dat kolonel Pallaoicini, die destijds de expe ditie van Aspremonte geleid heeft, als onderbevelhebber van Garibaldi zal optreden. Dit zoude alsdan een nieuw blijk van Garibaldi's grootmoedigheid zijnals een voorbeeld hoe bij het gemeenschappelijk gevaar alle persoonlijke veeten be hooren vergeten te worden. De verkiezing van Mazzini is door het Parlement wederom vernietigd, hoewel men beweert, dat de tegenwoordige regee ring hem amnestie zal verleenenhetgeen een deel der con- cessiën moet uitmakendie aan Garibaldi gedaan zijn. Wjj gelooven dat het ministerie daardoor in de tegenwoordige tijdsomstandigheden een verstandige daad zoude doen en tevens een blijk zoude geven van de waardeering zyner diensten in het belang der Italiaansche eenheid. Hoe ook de uitslag van den oorlog zijn moge, zoo meenen wij toch met zekerheid te kunnen voorspellendat Venetië vroeg of laat met Italië zal vereenigd wordenzoo niet als een onmiddelijk gevolg van den oorlogdan toch als eene zedelijke overwinning na den oorlog. 66 K I E K K IV. Den 17 hebben te Wurzhurg 2 oploopen plaats gehad, waaraan soldaten medeplichtig warengericht tegen de israë-

Alkmaarsche Courant | 1866 | | pagina 1