Per Telegraaf. SMabs ülteitxtjs 'if lieten en de bierbrouwers. De laatsten werden genoodzaakt de bierprijzen te verlagen en van de joden werden 20 buizen gepluuderd. De patrouilles infanterie schoten tekort en de overige militairen waren onwillig, zoodat eerst laat in den avond de orde door de landweer hersteld is en 50 onrustigen gevangen genomen zijn. ItOTSCHE OORLOG. Tegen het voorstel van Oostenrijk hebben in de zitting der Bondsvergadering van deu 14 gestem I Pruisen, Mecklen burg, Oldenburg, de vrije Steden, de Saksische Huizen en voorwaardelijk Luxemburg en Baden. Tot de voorstemmers behoorde de 16e curie, maar de regeering van Lippe-Schaum- burgdat. daarvan deel uitmaaktheeft later eene officiëele tegenverklaring gegeven. De korddeutsche Zeitunghet orgaan van v. Bismarck, gaf, nadat Pruisen den Bond verlaten had, te kennen, dat zij de berichten uit Slees- wijk-Holstein voortaan onder de rubriek »Pruisen" en die uit de voormalige Bondstaten onder de rubriek »Mid- den-Europeesche Statengroep" zou opnemen. Bij circulaire aan alle duitsche regeeriugenprotesteerde Pruisen voorts tegen elke handeling, in naam der «dusgeheeten" Bondsver gadering te verrichten. Den 15 zond die mogendheid een ul timatum aan Saksen Hannover, Keurhessen en Nassau eischende het terugbrengen hunner krijgsmacht op den voet, van vrede en gelijktijdige uitschrijving als in Pruisen der verkiezingen voor het duitsche Parlement; daarentegen zou Pruisen de souvereiniteit dier Staten waarborgen. De keur- hessische Kamer had reeds met eene groote meerderheid de geldeu voor de mobiliseeriug geweigerd en verlangd om tot eene volstrekte onzijdigheid terugtekeeren-- de liberale partij in de haDnoversche Kamer had reeds een adres aan dpn Koning voorgesteld het ontslag der ministersde niet- uitvoering van het Bondsbesluitde handhaving der onzij digheid en de spoedige bijeenroeping van een duitsch Par lement verzoekende, toch gaven de Vorsten der 4 Sta ten uog denzelfdeu dag een weigerend antwoord. De ge meenteraad der stad Hannover deed nog eene poging bij den Koning, door hem 'smachts te l uur eene deputatie te zendenmet verzoek de stad niet te verlaten en maatrege len tot bevordering van den vrede te nemenmaar Z, M. antwoordde, dat hij niet mocht toegeven, wijl het Pruisens toeleg was het Koninkrijk te vernietigen. Hij had dus bevel gegeven de troepen in het zuiden des lands te concentreeren. 2 Uren later vertrok Z. M. reeds met den Kroonprins naar het leger. Intusscheu had hij tijdig de voorzorg genomen om den secretaris-generaal v. Klenck met 85 kisten vol con tanten en kostbaarheden naar Londen te zenden ten einde die waarde in de engelsche Bank te deponeeren. Pruisen talmde niet, de Koning proclameerde den oorlog en reeds in den nacht van 15 op 16 rukte eene divisie gecommandeerd door genl. Herwarth behoorende tot het silezische leger van prins Frederik Karei. Saksen bij Strehla binnen en bezette zij Lobau en Zitten. De saksers maakten den spoorweg naar Dresden onbruikbaar, zonden de rijksgelden en de legerpro- viand naar Bohemen de Koningin week naar Praag en aan de troepenwaarbij zich de Koning en de Kroonprins be vonden gelukte het zich met de oostenrijkers te vereenigeu. Desgelijks trok eene divisie onder genl Beyer naar Keurhes sen eene andere, onder bevel van genl. Manleuffelvan deu kant van Harburg en Minden Hannover binnen. De hannoveranen weken naar Göttingen om zich met de uit Hohtein gekomen oostenrijksche brigade Kalik te vereeni gen, wat niet gelukt schijnt te zijn. De pruisisehe bevel hebbers hadden in last de bevolking te ontzien en de legers der Staten meer door vertoon van overmacht dan door ge weld tot onderwerping te brengen. Zij vaardigden procla- matiën uit aan de inwonersinhoudende dat zij als broeders kwamen tot, heil van Duitschland waartoe hunuc Vorsten niet hadden willen medewerken. Aan de keurhessen werd tevens de slechte regeering van den Keurvorst behoorlijk herinnerd. Den 16 riep Saksen de hulp der Bondsvergade ring in deze werd met 10 tegen 5 st. toegezegd. Baden behoorde ditmaal onder de voorstemmersLuxemburg ver langde onzijdig te blijven. Oostenrijk waarborgde zijne on dersteuning aan alle Statendie getrouw bleven aan den Bond. De Keizer verkondigde bij eene treffende proclama tie zijne volken het begin van den oorlog en genl. Benedek richtte eene krachtige toespraak tot het, noorderleger. Ol denburg en Anhalt gaven thans officieel kennisdat zij uit het Duitsch Verbond traden. Intusschen hadden de pruisen den 17, onder genl. Falkesteinde stad Hannover, den 18 Uresden en Kassei bezet. De pruisisehe telegraafkantoren te Frankfort, en Homburg wareu het een door beiersche, het ander door darmstadtsche troepen bezet, waarom de gezanten vau beide mogendheden te Berlijn hunne paspoorten ontvin gen met bevel te vertrekken. Frankfort was een tijd lang genoegzaam van troepen ontbloot het 8" Bondscorps meest wurtembergersonder bevel van prins Alexander v. Hessen, is later daaromtrent, vereenigd. Ook Baden heeft liet garni zoen uit Kehl en meerdere troepen derwaarts gezonden daartoe waarschijnlijk bewogen door eene demonstratie te Karlsruhe, welke den 17 plaats had. In den avond van den 18 is het eerste schot gevallen bij Guhrau waar eene oos tenrijksche patrouille de grenzen overschreed en op eene pruisisehe vuurde. Oostenrijksche troepen komende van Trop- pau zijn sedert de pruisisch-silezische grenzen overgetrokken op de hoogte van Klingenbentel. Als kenschetsing van den in Wurteinherg tegen Pruisen heerschenden geest meldt mendat in de prentwinkels te Stuttgardt het portret van Cohen Blind hangt met immortellen omkranst.. 60 «4 E LANII. Deu 13 heeft de rechibank te Londen uitspraak gedaan in eene kwestie, waardoor het. recht van Koningin Victoria op de kroon betwist werd. Mevr. Ryves beweerde u.l., dat haar grootmoeder van moederszijde. Mevr. Serres, eene dochter was geweest van den hertog v. Cumberlandjongste broeder van George III en van zijne later verstotene vrouw Ulice IPilmotdochter van een dorpspredikant. De rechtbank heeft de eisch afgewezen omdat bet niet overtuigend be wezen is dat in 1767 een huwelijk tusscheu genoemde personen zou gesloten zijn. Deu 14 zijn in eene kolenmijn bij Ashton door eene ont ploffing 32 werklieden gedood terwijl nog 11 vermist werden. Het Lagerhuis heeft den 14 een amendement van den heer Hunt, om in de graafschappen uiet de belasting maar de huurwaarde als grondslag voor het kiesrecht aautenemen, verworpen met 28Ö tegen 273 en den 18 een van lord Dunkellin om in de gemeenten het omgekeerde te doen. hoezeer door de regeering bestreden aangenomen met. 315 te<*en 304 st. De verdere behandeling der reformwet. is eenme dagen geschorst wijl de ministers zich met de Ko ningin er over wenscben te beraden. Het Hoogerhuis heeft zich den 15 met 75 tegen 25 st. tegen de openbare voltrekking der doodstraf verklaard. FKAAHR1JK. Bij behandeling der begrooting beeft de heer Favre de mexicaansche expeditie weder afgekeurd vooral de wijze van terugzending der fransche troepen bij gedeeltenwelke hij gevaarlijk voor de laatst overblijvende achtte. Op eene vraag van den heer Gamier Pages, of de gewa pende neutraliteit het saldo van 1866 niet zou verslinden en boe de regeering zich de gelden voor verdere maatregelen zou verschaffenheeft de heer Rouher geantwoord dat als de loop der omstandigheden de regeering noodzaakt om de neutraliteit te verlaten, de Kamer bijeengeroepen zal worden om over het ünanciëele punt te beraadslagen. De fransche gezanten te Weenen en Muneheu zijn door den Keizer gemachtigd tot bescherming der belangen van pruisisehe onderdanen. GRIEKENLAND» De Koning heeft zich tot de gezanten van Frankrijk Engeland en Rusland gewend, om raad in in den benarden toestand des lands. ITALIË. Bij de ontscheping van Garibaldi te Genua waren alle koopvaardijschepen geïllumineerd; de maire en het stedelijk bestuur togen hem te gemoet. Te Milaan en Como werd hij mede met geestdrift ontvangeneven als te Breseia waar hij de vrijwilligers is gaan inspecteeren. Den 18 heeft de Koning den oorlog verklaard aan Oos tenrijk wegens de hulp door Beieren en Saksen aan dien Staat verleend waardoor de oorlog tegen Pruisen is uitge broken. In zijn manifest aan de natie noemt hij de bevrij ding van Yenetie van het oostenrijksche juk het doel vau den strijd. Te gelijkertijd heeft den minister Lamarmora den aartshertog Albrecht den krijg aangezegd. Z. M. vertrok den 21 niet. dien minister naar het leger en heeft den prins v. Carignan tot regent benoemd. De Senaat heeft bijna eenparig de inkomsten-belasting afgekeurd. De Kamer heeft de verkiezing van Mazzini met 145 tegen 45 st. vernietigd en de wet, tot opheffing der geestelijke cor pora! iën met. 179 tegen 45 st. aangenomen. Dun 20 bebbeu de Senaat, en de Kamer met. luide toejui ching de mededeeling der oorlogsverklaring en der vorming van het. ministerie Ricasoli vernomen. Daarin hebben 4 leden van bet vorige kabinet zitting. De heer Deprelis heefr de portefeuille van marine, de heer Cordova die van koophandel bekomen. Geul. Lamarmora blijft minister zonder portefeuille. KERKELIJKE «H AAT. De kardinaal Antonelli is ontslagen en vervangen door den heer Altieri. OOSTENRIJK. De linkerzijde van bet hongaarsche Volkshuis heeft zich afge scheiden van de meer regeerincssrezinde partij van graaf Beak. PRUISEN. De minister van binn. zaken heeft op eet) adres van con servatieve kiezers in Silezie over het al of niet deelnemen aan de verkiezingen geantwoord dat. hij de deelneming noodig acht omdat, bij de jongste verkiezingen van de 3J millioen kiezers slechts 1 millioen is opgekomen en de helft, daarvan de vooruitgangspartij steunt dus slechts der stem gerechtigden zoodal het onwaar isdat de groote meer derheid der natie achter de liberale meerderheid der Kamer staat. De minister vau oorlog heeft, de bevolking uitgenoodigd de verpleging der gekwetsten te bevorderen door bet oprich ten vau hulp-ambulances enz. De graaf Stolberg IVernigerode is, als koninglijk commissaris, aan bet hoofd dezer zaak geplaatst. De conservatieve Afgevaardigde IVagener, de redacteur van de Krevz-Zeitung Beutner en de liberale Afgevaardigden Mommsen '[westen en Pirchow hebben eene oproeping gedaan tot. het schenken van geld enz. voor de dienstdoende militairen. SLEEUW! JK-H4»L8TEi De beer v. Scheel Flessen heeft de authoriteiteu aangeschreven om bij hunne titels niet meer het woord /^hertogelijke." te voegen T U U KIJ E. Den 26 en 27 Mei zijn meer dan 100 eholera-gevallen met doodelykeu afloop te Djedda voorgekomen. Omer-bassa is benoemd tot opperbevelhebber van het bezet tingsleger der Donau-Vorstendommen de Ouderkoning van Egypte zal voor dit leger 7000 man leveren. Donaü-Vorstendommen. De Kamer beeft het. ontwerp tot uitgifte van schatkistbiljetten voor 32 miljoen verworpen het bewind heeft, daarop eene oorlogsbelasting van dat bedrag aangevraagd De prins v. Hohenzollern heeft bet bevel der troepen op zich genomen en is den 9 naar het leger vertrokken. De regeering wil dit op 150000 man brengendoor het vormen van legioenen vrijwilligers, die door deu Staat bezoldigd en aan de militaire wetten onderworpen zullen worden. De regeering beeft eene circulaire aan de buiteulandsche mogendheden uitgevaardigd waariu zij verklaartdal Rou- manie door de dreigende houding van Turkije genoodzaakt wordt zich te wapenen. Deu 15 hebben de Kamers besloten om eene petitie aan de Porte te richten tot erkenning van den gekozen hospodar, ZWITSEHLAND. De federale Raad heeft de eerste categorie der reserve opgeroepenom de Alpen-passen aan de zijde van Italië te bezetten. VEKEENIGDE STATEN De Senaat beeft met alg. st. het amendement van de com missie tot herstel der Unie op de constitutie strekkende tot het ontzeggen van het recht van vertegenwoordiging aan de zuidelijke Staten tot 1870, verworpen. Hij beeft een amendement op bet ontwerp dier commissie aangenomen, houdende, dat alle opstandelingen, die onder het bestuur der confederatie een ambt bekleed hebben, van elke ambts bediening der Unie zijn uitgesloten. Het Huis der Vertegenwoordigers heeft met 96 tegen 32 st. besloten de freedmeus-bureaux vooreerst in werking te latenmaar eenige wijziging in den werkkring daarvan te brengen De fenians hebben den 31 Mei een inval in Canada gedaan en het fort Erie bemachtigd; in eene ontmoeting met caua- dasche vrijwilligers hebben deze het onderspit gedolven, maar later hebben zij, schoon met verlies van 40 dooden bij Port, Colboine de fenians verslagen, die sedert het fort. Erie weder verlaten hebben. Den 6 beeft, de President eene proclamatie tegen de fenians uitgevaardigdeu den genl. Meade de beschikking over de land- en zeemacht gegeven tot fnuiking hunner aanslagen. De engelsche grens wordt goed bewaakt en 400 fenianswaaronder Roberts en Sweeney zijn door de Unie gevangen genomen. REX1UO. De Keizer beeft,, bij schrijven aan deu minister van finan ciën de invoering van groote bezuinigingen verlangden om het voorbeeld "te geven van de civiele lijst doen weg vallen zoodat deze 500.000 d. bedraagt. Z. M. vindt een voudigheid en gematigdheid verkieslijk boven de weelde en pracht, der europesehe Hoven en beter met zijne democratische beginselen overeenkomende. Meer dan 30 bedienden van het paleis zijn ontslagen en het aantal paarden is tot 20 terug gebracht. Aan prins Humbert van Italië heeft de Keizer het groot kruis van den mexicaanschen adelaar geschonken. De republikeinen onder Corona hebben den 4 Mei Her- mosillo in Sonora ingenomen en geplunderd cn aldaar 500 menschen vermoordlater zijn zij door de keizerlijken ver dreven. De aan fransche onderdanen te betalen schadeloosstelling is bepaald op 40 miljoen fr., te betalen in 6 p.cts. schuld brieven waarvan reeds 12 m. uitbetaald zijn. Frankrijk wenscht tot de geheele afdoening de douanen van Vera* Cruz en Tampico in handen te krijgen. ZUID-AR ERICA. Het spaansche eskader heeft den 10 Mei de reede van Callao verlaten. Guatemala heeft geweigerd zich met de andere republieken tegen Spanje te verbinden. De genl. Lopez (Paraguay) heeft in een nieuw gevecht met de bondgenooten een zwaren "hederlaag geleden. RINN'ENLAND. De prins v. Sleeswijk-Holsleiu isna eenigen tijd in het hotel Belltvue te 's Hage gelogeerd te hebben naar Parijs vertrokken om later terugtekeeren. Hij heeft herhaaldelijk conferentiën gehouden met de prinsen Frederik en Hendrik. Onze gezanten te Berlijn en Florence zijn door den Koning gemachtigd tot. bescherming der oostenrijksehe onderdanen in Pruisen en Italië. Volkswapening. Ook te Deventer is door zeer vele in gezetenen besloten tot oprichting van een scherpschutters- vereeniging. Te Groningen is eene dergelijke vereenigiug onder de stu denten gevormd te Kampen en Schoonhoven worden pogin gen ter oprichting gedaan. Nijverheid. Aan de firma Ziegtlaar te Waalwijk is de leverantie van 100.000 paar schoenen voor liet. italiaansche leger opgedragen. Den 21 is in het paleis voor volksvlijt de aangekondigde tentoonstelling vau nederlaudsche nijverheid en kunst, geopend, met eene reden vau M'. -/. A. v. Fykvice-president, der hoofdcommissie waarna het, woord gevoerd werd door deu minister van binn. zakenden burgemeester der hoofdstad eu prins Frederik. Eene feestouverture van den heer J. B. v. Bree en eene feestcantate van den lieer J. M. Coenen werden zeer toegejuicht. He aantal ingezonden voortbrense- len van nijverheid bedraagt 1651 nummers. Inwijdingen. Den 20 is het groote S. Jacobgestieht (oude- liedenhuis) in de Plantage te Amsterdam plechtig ingewijd door den bisschop van Haarlem. Het gesticht, is voltrokken zonder dat cr eeuige schuld op kleven zal. Aanbestedingen. Te 's Hage, het maken eener tele- graafleiding in asphalthuizen onder den grond te Alkmaar, en het doen van eenige werken ter voltooiing der telegraaf langs den spoorweg naar het N. Diep, minste inschrijver J. C. v. d. K ley te Amsterdam voor 1088. Te Utrecht, het verbouwen en vergrooten van het krank zinnigen-gesticht, minste inschrijvers de heeren v. Leeuwen, voor f 107,970. Giften. Baron v. Heeckerenv. IVassenaar tot Twichel heeft eene bijdrage van f 1000 geschonken voor het bouwen der twentsche beurs te Hengelo. Rampen. In den avond van den 20 is de onlangs nieuw gebouwde machinale stoom- meel- en broodfabriek aan den Crooswijkschen weg te Rotterdam geheel algbrand. Cholera. Sedert het begin der epidemie tot 21 Juni zijn aangetast eu overleden: Ie Lcijdeu 1041 eu 666, te's Hage 372 en 226, te Delft 543 en 324, te Rotterdam 831 en 506, te Dordrecht 351 eu 202, te Gouda 141 en 76, te Utrecht 729 eu 410 personen. Deu 19 heeft de minister van binn. zaken eene circulaire aan de commissarissen des Konings gezonden, tot, aanbeveling van maatregelen tegen de verspreiding der ziekte door de bin- nanlandsclie scheepvaart, welke, even als bij de vorige epide mie op nieuw is gebleken. De bisschop van Haarlem heeft gebeden uitgeschreven tot afweeriDg der ziekte en gedurende het heerschen ervan het eten van vleescli op vastedageu vergund. Te Zwolle. Middelburg en Hoorn zullen de kennissen niet gehouden worden. De te Amsterdam te houden vergadering der Evangelische Alliantie is, ter zake der cholera en der buiteulandsche ver wikkelingen uilgesteld. Desgelijks de algemeene vergadering der maatschappij van nijverheid te Haarlem. Veepest. Van 3 lot 9 Juni zijn inZ.-Holl. aanget. 163, gest. 56, afgem. 9. Iierst. 7 Utrecht u 86, 48, u 49 N.-Holl. u 72, e 13, u 43, 15 3 nog ziek in Z.-IIoll. 475, Utrecht 43, N.-Holl. 4 Te WVespercarspel hebben de boeren zich den 13 gewa pend verzet tegen het afmaken van vee bij J. de Heer en den toegang tot het. erf verhinderd. Na aankomst der dra gonders op den volgenden dac en gedane sommatie zijn zij afgetrokken en heeft, de afmaking plaats gehad. Staats-Loterij. Trekking der 4" klasse. No. 19/25000, No. 15077 f 5000No. 12385 Z 2000, No. 4204 en 15566 f 1500No. 222, 695, 6243, 6370 en 15297 f 1000. Amsterdam, 23 Juni. Oostenr. Metall. 39j. Nation. 42, Amerika 1882, 67^. Spanje 2j pc., 28f 3 pet, binnen 1. 27. De Pruissen ziju naar Boden bacil in Bohemen voortruk- kendegestuit eu bebbeu de vesting Koningstem nabij Pirna ongemoeid gelaten. Aan Flessen is de uitoefening van de lauds heerlijke bevoegdheden in de hertogdommen opgedragen. Plessens broeder is uit Kiel te Kopenhagen aangekomen en door den Koning ontvangen L.l. Zondag werd wederom een druk bezocht en lief con cert gegeven door de leerlingen der stedelijke muziekschool, hetgeen op nieuw blijken gaf van de lust eu vorderingen der jeugdige liefhebbers en van de uitmuntende leiding en zorg van den beer directeur A. Otto. 's Maandags zijn op het Doelenveid openbare proeven ge nomen met de draagbare brandspuit l'Extincteur, welke, door vele leden van het gemeentebestuur, h.h. brandmeesters en talrijke belangstellenden bijgewoond, de goede verwachting omtrmt dit werktuig eu de doelmatigheid tot het blusschen van brand bevestigden. Vaten en kisten met houtspaanders, teer en petroleum gevuld en in feilen gloed ontstoken, werden telkens binnen 2 minuten door middel van 1 of 2 extincteurs onschadelijk gemaakt. Den 19 vierde de hoogeerw. heer deken J. v. Gent zijne 25jarige bediening als pastoor der S. Laurens-gemeente en ontving z. e. bij die gelegenheid talrijke blijken van de belang stelling zijner parochianen en verdere stadgenooten. Van vele huizen waren de vlaggen uitgestoken. De kerk was inwendig fraai versierd met draperieënbloemen, de wapens der tot liet. dekenaat behoorende gemeentenvanen zinne beelden en tijdverzen. Aan den ingang werd de jubilaris ontvangen door het liefelijk gezang van een aantal bevallig uitgedoschte meisjes. Daarna werd hijin plechtigen omme gang vergezeld van eene talrijke priesterschaar, leden van verschil lende broederschappen met hunne prachtige banieren enz., geleid tot voor 2 nieuwe marmeren altarengewijd aan de 11. H. Laurens en Matthiaskunstwerken van den heer Venemans te 's Hertogenboschwelke hemmet gepaste toespraken, op dezen feestdag, namens de gemeente, voor de kerk werden aangeboden. Daarna nam de dienst een aanvang, welke door den jubilaris verricht en opgeluisterd werd door de keurige uitvoering eener muzikale mis var Verhuist, waarbij de heer Smabers zijn heerlijk en schaars

Alkmaarsche Courant | 1866 | | pagina 2