RANT BIJBLAD bclioorendc tot de ALRMAARSCHE COURANT van Zondag 24 Juni) I860. 1806. >4 1 Juli. $)o(iticU ©octrzicttt. g&iefcclijfischc fievicïttcti. «EMEENTEBAA». Zitting van den 20 Junij 1866, No. 8. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig 11 leden. Afwezig de heereu M1. P. A. de LangeJ. C. VonlcMr. J. E. Nuhout van der Veen en Mr. IV. van der Kaag. De vergadering geopend zijnde, worden 1De notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Daarna zijn medegedeeld de volgende ingekomen stukkeu Yan 11. H. Gedeputeerde Staten: 2. Authorisatie tot voldoening van f 592.98 uit den post van onvoorziene uitgaven over 1865. 3. Idem tot regularisatie van f 2718.361 bij af- en over schrijving op de begrooting van 1865. 4. Berigt van ontvang van het besluit tot herziening der politieverordeningen en het besluit tot intrekking van die op de veeziekte. 5. Besluit tot goedkeuring der gemeente-begrooting voor de dienst van 1866. 6. Idem tot goedkeuring op den afstand van grond aan P. Tteisk. 7. Circulaire vau den Heer Commissaris des Konings, betref, fende het houden van kermissen bij het tegenwoordig heer- schen der cholera. Allen voor kennisgeving aangenomen. 8. Rapport van de commissie van financiën op de reke ning van het gasthuis over 1865. Op de conclusie van het rapport is de rekening goedge keurd en gearresteerd tot een ontvang van f 7886.73 eneene uitgave van f 7106.45- met een batig saldo van f 780.27.) 9. Idem van dezelfde commissieop de rekening van de algemeene burgerlijke begraafplaats over den jare 1865. Als boven goedgekeurd en gearresteerd tot een bedrag van f 927.90 in ontvang en 'f 602.52) in uitgave en een batig saldo van f 325.37). 10. Verzoek van het 11. Cath. Armbestuur, om eene bui tengewone jaarlijksche subsidie van f 260 voor de verple ging van Marijtje Winkel. Gesteld in handen van Burg. en Weth. om, te dienen van berigt en raad. 11. Missive van den Voorzitter van den schuttersraad te Alkmaar, verzoekende de goedkeuring van het gemeente bestuur op een besluit van den genoemden raad tot het doen van af- en overschrijvingen op de begrooting van de schut terij over de dienst van 1865. Op voorstel van den Voorzitter is tot eene dadelijke be handeling besloten en de gevraagde magtiging verleend. Van Burgemeester en Wethouders: 12. Voorstel tot benoeming van een Commissaris voor de begraafplaatsin vervanging van den heer Dr. D. IV. van tot welke betrekking waren aanbevolen de heereu Mr. M. A. Kluppel, H. P. Ibink Meienbrink en Mr. J. F. Nuhout van der Veen. Als reeds ter lezing gelegen hebbende, in dadelijke behan deling genomen en benoemd de heer Mr. M. A. Kluppel. 13. Voorstel tot het niet houden van de Najaarskermis. Conform het voorstel besloten. 14. Vraag: hoedanig na den 30«<en Junij te handelen met de levering van geneesmiddelen ten behoeve der gealimen- teerden van de Hervormde diaconie. In afwachting van de uitkomst der proef over het 1 half jaar 1S66 ingevolge raadsbesluit van 17 Januarij 1866, is besloten gedurende drie maanden op den tegenicoordigen voet voorttegaan. 15. Voorstel tot reparatie van het speel- en uurwerk op" den toren van de Groote kerk. Conform het voorstel tot het doen dier herstellingenop de daarbij voorgestelde bsgrooting van kostenbesloten. 16. Voorstel eener concept-verordening op de zamenstelling en wijze van benoeming der commissie van toezigt op het middelbaar onderwijs. Overeenkomstig de voordragt aangenomen en de veror dening vastgesteld. 17. Is in behandeling genomen de vraaghoedanig te han delen met sommige, door de afschaffing der gemeente-accijn- senbuiten dienst gestelde perceelen. In beginsel en onder inwachting van nadere gemotiveerde voorstellen heeft de raad besloten a. tot de amotie van de Heiloërpoort en het daarbij slaande voormalige kantoor van aangifte b. tot de amotie van het portiershuis en kantoor van aangifte bij de Bergerpoort c. tot den publieken verkoop van de ambtenaarswoning aan de vlotbrug bij het Heilige Land d. tot den openbaren verhoop van de ambtenaarswoning aan de Schermer barrièreterwijl ten aanzien van liet portiershuis aan de Texelsche barrière en ambtenaarswoningen aldaar en aan de Priesche barrière en bij de Bokkesluis, mitsgaders de pontwachterswoning aan de overzijde van liet kanaalde 18. Idem de concept-verordening op de verdeeling der gemeente in wijken en buurten. Op de voordragt aangenomen en de verordening vastgesletd. 19. De voorgestelde henoeming van leden voor de com missie van toezigt op het middelbaar onderwijsis verdaagd. 29. Wordt door den heer Verhoeff, als voorzitter van de commissie van financien, voorloopige mededeeling gedaan van het rapport dier commissie omtrent eene gewijzigde inrig- ting van de plaatselijke directe belasting, met de daartoe betrekkelijke concept-besluiten tot heffing en op de invordering. Besloten tot het doen drukkenronddeelen aan de leden en algemeen verkrijgbaar stellen. 21. De vergadering is opgeheven. Te Alkmaar bij HERM'. COSTER ZOON. De afgeloopen week heeft zich door een belangrijke ge beurtenis gekenmerkt. Wij bedoelen den bloedigen veldslag die tusschen de Italianen en Oostenrijkers geleverd is, bij welke gelegenheid van weerszijden met de grootste dapper heid eestreden is. Het schijnt d it het voordeel aan de zijde van Oostenrijk verbleven is, zooals men geneigd zoude zijn uit het feit op te maken dat de Italianen wederom over den Mincio zijn teruggetrokken. Op den 23 Juni, den jaardag van den slag van San Marinowas Victor Fmmanuel aan het hoofd zijner troepen de bovengemelde rivier overgetrok kenwelke de grensscheiding tusschen Lombardije en Ve netië uitmaakt. Den daaropvolgenden dag den jaardag van den veldslag bij Solferino, had de bloedige botsing plaats die door den oosteurijkschen opperbevelhebber, hertog Albrecht de slag bij Custozza gedoopt is. Vooral het le italiaansehe armeecorps onder bevel van generaal Durando, dat tegen overgroote overmacht te kampen bad en niet tijdig genoeg door de beide andere corpsen konde ontzet worden moet ernstige verliezen ondergaan hebben. Maar ook de berichten der Oostenrijkers vermelden van groote verliezen die zij gele den hebben. Dat het treffen bijzonder heet moet zijn geweest laat zich reeds hieruit verklaren, dat drie italiaansehe gene raals benevens prins Uumbert gewond zijn. Indien het overwicht der troepen wellicht aan de zijde der Italianen wasstaat daar tegenover, dat de positie der Oostenrijkers in den be kenden vierhoek, die door de vestingen Verona en Legnano, Mantua en Pesohièra gevormd wordt, bijzonder sterk is, zoodat het de hoogste inspanning zal kosten hen daaruit te verdrijven. Daarentegen wordt gemeld, dat het generaal Cialdini met zijn corps gelukt is de Po over te trekken en dat de geheele veldslag slechts gestrekt heeft om deze beweging te dekken, zoodat in dit opzicht, het voornaamste strategische doel zoude beriekt zijn. Het ontbreekt echter op dit oogen- blik daaromtrent nog aan zekere tijdingenzoodat men het best doet daarop te wachtenin plaats van zieh in verdere gissingen te verdiepen, die wellicht later blijken zullen onjuist geweest te zijn. Maar al is het voordeel van dien dag aan de zijde van Oostenrijk geweestkan men daaruit nog niet afleidendat deze gebeurtenis op de volgende gebeurtenisseu van overwegenden invloed zijn za!. Integendeel houden wij ons overtuigd dat dit slechts een voorspel is geweest van de zware taak die Oostenrijk in Italië zal te vervullen hebben. Het schijnt dat de geestdrift daar te lande door dezen aan- vankelijken tegenspoed waarop men zieh had voorbereid eer'gestegeu dan verminderd is, zoodat men wellicht spoedig weder van een nieuwe bloedige botsing zal hoorei). De stem ming en toestand der beide legers is tocb geheel verschillend. Terwijl Italië strijdt voor de onafhankelijkheid eener itali aansehe provincie, die destijds ten gevolge van politieke zijner onueiuatieii utiuaaouu. iroxiunviuu lezers zieh wellicht de poging, die voor eenige jaren beproefd is met. de invoering van den nieuwen lutherscheu catechismuswaarbijop bedekte wijzede biecht, we derom werd ingevoerdbij welke gelegenheid de bekende vrijzinnige leeraar Bauschmidt zich door zijn cordate houding tegenover het consistorie de algemeene symphatie verwierf en tot een mauifestie aanleiding gaf, die weldra de intrekking der nieuwe gehaatte cathechismus ten gevolge had. Eveneens heeft de inhechtenisneming van den Keurvorst van Hessen zonder eenigen tegenstand of demonstratie der bevolking plaats gehad, want grooter despoot dan deze is er misschien in geheel Duitsehland niet te vinden. Hij heeft nu loon naar werken ontvangen en is door de pruissen naar Stettin ver voerd waar hij als fraai exemplaar en kostbaar type van het oude duitsehe landsvaderlijke bewind na zijnen dood behoorde te Xvorden opgezet. Dit is een groot voordeel voor de pruissen, dat zij met slechte regeeringen en impopulaire Vorsten te doen hebbenwaardoor hunne belangen niet weinig bevorderd worden. De pruissen zijn voornemens de goederen van den Keurvorst te gebruiken tot dekking der oorlogsuitgaven ten behoeve van het Keurvorstendom. Het vertrek van den Koning van Saksen schijnt weinig door de bevolking betreur! te wordenwiens eerste minister von Beust zich zoo als men beweertdoor den oorlog ge lukkig met de vlucht heeft kunnen reddenom aan een faillissement te ontkomen. In Engeland is het ministeriedoor de aanneming van een amendement, waarbij do voorgedragen kieswet in een barer voornaamste grondslagen werd aangerandafgetreden. Het schijnt dat een deel der liberalennadat het ministerie zich met de radicale partij van den heer Bright had verstaan zich bij de oppositie heeft aangesloten en een reeks vijandige amendementen heeft ondersteunddie eindelijk den val van het kabinet ten gevolge hadden. De heer Derby is met de samenstelling van het nieuwe bewind belast, waarvan nu zijn zoon lord Stanley, als minister van bultenlandsche zaken zal deel uitmakenbenevens de heereu Disraeli en Buiteer Lytlonzijn gewone medestanders. Wij zullen moeten af wachten in hoeverre die optreding van het nieuwe kabinet invloed zal hebben op een wijziging der politiek van nonin terventiedie door Engeland in den laatsten tijd tegenover de gebeurtenissen op het vasteland is aangenomen. Hannover, Keukhessen en Saksen. Tot civiele com missarissen in SaksenKeurhesseu en Hannover zijn dooi de pruisische regeering benoemd de staatsraad Wurmbde referendaris Max Bunker en de baron v. tiardenberg. kosten van l5 regelsJ 0,75, voor Cents, behalve 35 Cents zegelrecht Zij worden uiterlijk aangenomen tot 1 uuringezonden berichten een dag it-kolonel v. Cranach heeft bij nacht de hanno- ig Stade vermeesterd. De pruisische matrozen poort met breekijzers. Het garnizoen bestond n en 150 recrutende eersten werden vrijgela ten naar buis gezonden. 21 Getrokken kanon- itsers en 14000 nieuwe getrokken geweeren vielen ars in handen. Ook Einden heeft zieh overge- fort Wilhelm bij Bremerhaven is den 18 door ontruimd. Een pruisiseh eskader heeft de haven ünde bezet en daarbij veel materiëel buit gemaakt. alkestein heeft de officieren en soldaten die nog in bij het hannoversche leger dienst te nemen, g in eene pruisische vesting bedreigd, rst van Hessendie zijne residentie Wilhelmshöhe iet wilde verlatenomdat hij geen verlof kon 17) millioen aan de schatkist behoorende met uau te vervoeren, is door de pruissen gevangen proclamatie van den genl. v. Beyer in zijn gezag den 23 naar Stettin vervoerd. Zijn minister van r de vesting Minden overgebracht. Voorts zijn ontslagen en de secretarissen-generaal gelast de i*- 3 te houden. Ook in Hannover zijn deze amb- de regeeringszaken belast. Hannover moet voor de maand Juli het dubbel rijksbelasling opbrengen, tot goedmaking der iet verblijf der pruisische troependie meeren- weder vertrokken zijn. In Keurhesseu zullen 2 doel de aanzienlijke goederen van den Kcur- proken worden. 'ordt door de pruissen van sehansen omgeven. noveraansche leger. In het hoofdkwartier te s eene samenzwering ontdekt om het leger in pruissen te spelen. Aan het hoofd daarvan stond •generaal v. Tschirnitzdie den 19 met een lui- fusilleerdeen derde is ontsnapt en heeft bij de ast genomen. Den 21 zijn Eisenach en Gotha 3h-gothasehe troepen bezet, alsmede Worbis door rg Pruisen om de hannoveranen in den flank te Deze hebben gedurende een wapenstilstand 2 )gd om tusschen Eisenach en Gotba doortedringen, et verlies van vele gewondendoor het 4' regi- e garde teruggedreven. Geen kans ziende om zieh met de keurhessen te vereenigenzijn zij ten ge- 000 manin eenige wanorde uit Göttingen naar province Saksen gelrokken, waarde gen\.v. Arenls- oclamatie aan de bevolking, vrijen doortocht vroeg, ;on worden verleend. Van alle zijden omsingeld nog een beraad van 24 uren toegestaanonder ide aanbieding: een bondgenootschap met Pruisen itulatie op deze voorwaarden: terugzending der lar hunne haardsteden behoud van paarden en r de officiereu en vrijheid voor den Koning en dia om de plaats aantewijzen waar zij zich vestigen 1 het afwijzen dezer voorslagen hebben de hanno- innen zwerftocht hervat en kwam het den 27 bij a en aan den Unstrut tot een hevig gevecht toen ietmet 6000 man hun wilde beletten om verder te trekken. Minder artillerie en kavallerie dan uc iiauuu.eranen hebbende, leed hij veel verlies, maar be reikte ziju doelaangezien de zwervenden den weg naar Sondershauseti insloegen. Volgens berigten van den 29 hebben zij zieh onvoorwaar delijk overgegevende officieren op ihun eerewoord om in dezen oorlog niet tegen Pruisen te vechten de soldateu zijn ontwapend; het materieel blijft eigendom van Pruissen. Houding der Staten. Den 16 is te Bremen in eene vergadering van 2000 menschen besloten, dat Pruisen en het hervormingsplan van v. Bismarck ondersteund behooren te worden aan de president werd opgedragen om de 2e Kamers in Hannover en de beide Hessen dank te zeggen, voor de wijze waarop zij tegen het anti-pruisische streven der regee- ringen hadden geprotesteerd. De Senaat en de burgerschap hebben sedert het bondge nootschap met Pruisen aanvaard. Ook de Senaat van Lubeck heeft zich behoudens de goed keuring der Burgerschap, onvoorwaardelijk ten gunste van een bondgenootschap met Pruisen verklaard. Behalve de vroeger genoemde zijn Luxemburg, Brunswijk, Schaumburg-LippeSehwarzburgSaksen Coburg, Saksen Altenburg, Waldeck en Detmold uit het Duitsch Verbond getreden. Waldeck en Coburg hebben hunne contingenten ter beschikking van Pruisen gesteld, in Oldenburg en Mecklen burg worden zij mobiel gemaakt, om met andere noord- duitsche troepen bij Torgau tot een reservecorps vereenigd te worden. In Mecklenburg-Schwerin draagt de Groothertog de kosten. De bevolking van Altenburg is tegen de Pruissen in op stand gekomen. De Groothertog van Baden heeft eindelijk partij gekozen tegen Pruisenzijn gezant uit Berlijn teruggeroepen en den pruisischen gezant paspoorten doen uitreiken. De Kamer van Hessen-Darmstadt is na het goedkeuren van de kosten der mobiliseering uiteengegaan. Den 22 waren te Frankfort 17000 man wurtembergers beierscben en hessen verzameld. De Bondsvergadering heeft dien dag acte genomen van de schorsing van den Keurvorst en de hessen-kasselsche troepen gesteld onder bevel van prins Alexander v. Hessen: Tot bestuurder des lands, in naam van den Keurvorst, heeft zij prins Karei van Beieren benoemd. Operation in Bohemen. Den 22 en 23 zijn de pruissen op de hoogte van Oderberg en over Zittau uit Silezie en Saksen in Bohemen getrokkende vesting Königstein la tende leggen. Den 22 waren eenige detachementen op ver kenning, tusschen Breitenfurth en Sand-Hubel gestoolen op een geheel regiment huzaren maar hadden de scherpschut ters bedaard den aanval afgeslagen en den vijand een ver lies van 8 dooden en 5 gekwetsten toegebracht. 1 Luite nant en 130 man hadden bij den inval het spoorwegstation

Alkmaarsche Courant | 1866 | | pagina 5