/te ALKMAARSCHE COURANT IN0. 26. Achtenzestigste J aargang. 1866. Zondag 1 Juli. U i! ym*-* v (Dffictccl (Bcbeeltc. (JDucrzicftt. SSlcïiclijfcschc tievichteu. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgen tusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar/3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post/4,—. Brieven franco aan de Uitgevers HER M". COSTER ZOON. De Advertentiën kosten var) l5 regels0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelrecht voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 uuringezonden berichten een dag vroeger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belausbebbenden Dat de .1* A J A A tl S K JS SS Jtl I S aldaar in dit jaar niet xal tcorden gehouden* AlkmaarBurgemeester en IVethouders voornoemd de*20Jumj 1866. A. MACLAINE PONT. l)e Secretaris, SPANJAARDT. SCHUTTERIJ. Onderzoek van reclames. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden Dat het onderzoek der ligchaamsgebreken en verdere recla mes van hen, die in dit jaar voor de schutterij alhier zijn ingeschreven of in het vorige jaar voorwaardelijk zijn vrijge- sleld plaats zal hebben ten raadhuize dezer gemeente op Donderdag, den 5 Julij 1860. namiddags ten 6 ure. De na 1 Augustus 1865 van elders ingekomen, alsmede de thans werkelijk dienstdoende schutters, die redenen van vrij stelling mogten hebben kunnen alsdan tevens hunne recla mes doen onderzoeken. Burgemeester en Wethouders voornoemd vermanen allen wien het aangaatvan deze gelegenheid gebruik te maken vermits zij die niet verschijnen geacht zullen worden geene redenen tot vrijstelling te hebben. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PON 1. den 28 Junij 1866. De Secretaris SPANJAARDT. Ter secretarie dezer gemeente iszoolang de voorraad strektalgemeen verkrijgbaar tegen 1.40 het jaarlijksch verslag betreffende de gemeente over 1865. tegen f 0.10 het rapport der vaste commissie van financien omtrent eene nieuwe verordening op de heffing eener directe belasting4, benevens die op de in vordering. CHOLERA. In den loop der week aangetast 4 overleden 4 personen. SCHUTTERIJ.' De onderstaande personen worden verzocht zich uiterlijk aanstaanden Woensdag ter secretarie aantemeiden tot het neven van inlichtingen. NICOLAAS I'OOL, KLAAS KLOOSTERBOER, CORN". SCHOONEWIL. POLITIE. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van politie voor handen het navolgende gevondene als een gouden signet. De afgeloopen week beeft zich door een belangrijke ge beurtenis gekenmerkt. Wij bedoelen den bloedigen veldslag die tusschen de Italianen en Oostenrijkers geleverd isbij welke gelegenheid van weerszijden met de grootste dapper heid eestreden is. Het schijnt dat het voordeel aan de zijde van Oostenrijk verbleven is, zooals men geneigd zoude zijn uit het feit op te maken dat de Italianen wederom over den Mincio zijn teruggetrokken. Op den 23 Juni, den jaardag van den slag van San Marino, was Victor Emmanuel aan het hoofd zijner troepen de bovengemelde rivier overgetrok kenwelke de grensscheiding tusschen Lombardije en Ve netië uitmaakt. Den daaropvolgenden dagden jaardag van den veldslag bij Solferino, had de bloedige botsing plaatsdie door den oostenrijkschen opperbevelhebber, hertog Albrecht de slag bij Custozza gedoopt is. Vooral het le italiaansche armeecorps onder bevel van generaal Durando, dat tegen overgroote overmacht te kampen bad en niet tijdig genoeg door de beide andere corpsen konde ontzet worden moet ernstige verliezen ondergaan hebben. Maar ook de berichten der Oostenrijkers vermelden van groote verliezen die zij gele den hebben. Dat het treffen bijzonder heet moet zijn geweest laat zich reeds hieruit verklaren, dat drie italiaansche gene raals benevens prins Humbert gewond zijn. Indien het overwicht der troepen wellicht aan de zijde der Italianen wasstaat daar tegenover, dat de positie der Oostenrijkers in den be- kenden^vierhoek die door de vestingen Verona en Legnano, Mantua en Peschièra gevormd wordt, bijzonder sterk is, zoodat het de hoogste inspanning zal kosten hen daaruit te verdrijven. Daarentegen wordt gemeld, dat het generaal Cialdini met zijn corps gelukt is de Po over te trekken en dat de geheele veldslag slechts gestrekt heeft om deze beweging te dekken, zoodat in dit opzicht het voornaamste strategische doel zoude beriekt zijn. Het ontbreekt echter op dit oogen- blik daaromtrent nog aan zekere tijdingenzoodat men hel best doet daarop te wachtenin plaats van zich in verdere gissingen te verdiepen, die wellicht later blijken zullen onjuist geweest te zijn. Maar al is het voordeel van dien dag aan de zijde van Oostenrijk geweestkan men daaruit nog niet afleidendat deze gebeurtenis op de volgende gebeurtenissen van overwegenden invloed zijn zai. Integendeel houden wij ons overtuigd dat dit slechts een voorspel is geweest van de zware taak die Oostenrijk in Italië zal te vervullen hebben. Het schijnt dat de geestdrift daar te lande door dezen aan- vankelijken tegenspoed waarop men zich had voorbereid eer'gestegeu dan verminderd is, zoodat men wellicht spoedig weder van een nieuwe bloedige botsing zal hooreti. De stem ming en toestand der beide legers is toch geheel verschillend. Terwijl Italië strijdt voor de onafhankelijkheid eener itali aansche provincie, die destijds ten gevolge van politieke kansberekeningen door Napoleon bij tractaat aan Oostenrijk werd afgestaan waarvau die mogendheid nu al liet onaangename eu onhoudbare ondervindtheeft het oostenrijksche leger alleen de taak te vervullen, waaraan het door krijgsmanseer eu plicht gebonden is. Het ware.fjusacré ontbreekt dus hier, terwijl het ginds in ruime mate aanwezig is. Van Garibaldi eu de zijnen heeft meu nog wciuig vernomen. Alleen moeten zijn inauschappen bij Lodroue, een kleine plaats aan de grenzen van Tyroleen voordeel op de Oostenrijkers behaald hebben. Wat ziju bedoelingen zijn is tot heden onbekend gebleven. Men verhaalt, dat hij door Tyrol naar Beieren zal trekken om regt6treeks naar Munchen te gaan duch wij kennen hem te veel practischen zin toeom zich aan eene dergelijke expeditie te wagen, die ten gevolge van het moei lijk terrein met groote zwarigheden zoude vergezeld gaan en hem van liet hoofdleger zoude isoleeren. Veeleer vermoeden wijdat het zijn voornemen is het Gardameer om te trekken, ten einde aldus den vierhoek van achteren te kunnen aan vallen. Dit vermoeden wordt bovendien bevestigd door liet berichtdat de oostenryksche flotille op het meer van Garda met eenige batterijen der garibaldiauen is slaags geweest. Vau het oostenrijksch noorderleger verneemt men bijna niets dan enkele schermutselingen tusschen de voorposten. Het blijkt dat de Pruissen in den laatsten tijd een voor- waartsclie beweging hebben gemaakt en Bohemen zijn bin nengerukt waar nu ieder oogenblik een veldslag kan worden te gemoet gezien. Het schijut dus dat de Pruissenhet lange wachten moede den vijand in zijn legerplaats willen opzoeken. De schijnbare werkeloosheid van Benedek geeft tot allerlei vermoedens aanleiding, waarvan natuurlijk niemand liet ware weet te zeggen. Men beweert dat hij op de mede werking der Beiersche troepen wachtdie echter ook niet schijnen te komen opdageneveneens als het ongelukkig Hannoversch leger, dat thans van alle zijden door de Pruissen omsingeld isvruchteloos naar diezelfde hulp uitziet. De Koning van Hannover schijnt de onderhandelingen over de capitulatie van zijn leger met opzet te rekken om tijd te winnen hoewel die tactiek hem tot heden weinig schijnt gebaat te hebben. Inmiddels heeft dit dralen in zooverre zijn nut gehad, dat het 8"5 bondscorps, hetwelk llians in den omtrek van Frankfort wordt bijeengebracht, gelegenheid heeft zich te verzamelen terwijl de Pruissen met doellooze onderhandelingen huunen besten tijd verliezen. Dit talmen kan weder een deel der voordeden doen verloren gaan die zij door hun vroeger actief optreden gewonnen hadden. In dien het althans het Hannoversch leger tot overgave had gedwongen, bad liet oomiddelijk de sterke positie bij Eried- berg kunnen bezetten, die thans reeds in handen der Bonds- armee is, om dit corps reeds bij zijn vorming, die toch al langzaam genoeg te werk gaat te doen uiteenspatten. De ouverschilliglieid waarmede Hannover het lot vau zijn Koning aanschouwt is een gevolg van de weinige populariteit, welke die monarch in zijn eigen Rijk geniet. De hoogst willekeurige en despotieke wijze waarop graaf Borries, die onlangs weder tot President van den Staalsraad is benoemd, daar te lande, met goedvinden van den Koning, die zoowel in physieken als geestelijken zin met blindheid is geslagenheeft huis gehouden is algemeen bekend en heeft den Vorst den haat zijner ouderdauen berokkend. Eveneens herinneren onze lezers zich wellicht de poging, die voor eenige jaren beproefd is met. de invoering van den nieuwen luthersclieu catechismuswaarbijop bedekte wijzede biecht, we derom werd ingevoerdbij welke gelegenheid de bekeude vrijzinnige leeraar Bauschmidt zich door zijn cordate houding tegenover het consistorie de algemeene symphatie verwierf en tot een manifestie aanleiding gaf, die weldra de iutrekking der nieuwe gehaatte cathechismus ten gevolge had. Eveneens heeft de inhechtenisneming van den Keurvorst van Hessen zonder eenigeu tegenstand of demonstratie der bevolking plaats gehad, want grooter despoot dan deze is er misschien in geheel Duitschlaud niet te vinden. Hij heeft nu loon naar werken ontvangen en is door de pruissen naar Stettin ver voerdwaar hij" als fraai exemplaar en kostbaar type van het oude duitsehe landsvaderlijke bewind na zijnen dood behoorde te Xvorden opgezet. Dit is een groot voordeel voor de pruissen, dat zij met slechte regeeringen en impopulaire Vorsten te doen hebbenwaardoor hunne belangen niet weinig bevorderd worden. De pruissen zijn voornemens de goederen van den Keurvorst te gebruiken tot dekking der oorlogsuitgaven ten behoeve van het Keurvorstendom. Het vertrek van den Koniug van Saksen schijnt weinig door de bevolking betreurd te wordenwiens eerste minister von Beust zich zoo als men beweertdoor den oorlog ge lukkig met de vlucht heeft kunnen reddenom aan een faillissement te ontkomen. In Eugelaud is het ministeriedoor de aanneming van een amendementwaarbij de voorgedragen kieswet in een harer voornaamste grondslagen werd aangerandafgetreden. Het schijnt dat een deel der liberalennadat het ministerie zich met de radicale partij van den heer Bright had verstaan zich bij de oppositie heeft aangesloten en een reeks vijandige amendementen heeft ondersteunddie eindelijk den val van het kabinet ten gevolge hadden. De heer Derby is met de samenstelling van het nieuwe bewind belast, waarvan nu zijn zoon lord Stanley, als minister van buitenlandsehe zaken zal deel uitmaken benevens de heeren Disraeli en Bulwer Lytlonzijn gewone medestanders. Wij zullen moeten af wachten in hoeverre die optreding van bet nieuwe kabinet invloed zal hebben op een wijziging der politiek van nonin terventie die door Engeland in den laatsten tijd tegenover de gebeurtenissen op bet vasteland is aangenomen. Hannover Keurhessen kn Saksen. Tot civiele com missarissen in Saksen Keurhesseu en Hannover zijn door de pruisische regeering benoemd de staatsraad tVurmbde referendaris Max Dunker en de baron v. Hardenberg. De luileuant-kolonel v. Cranach heeft bij nacht de hauno- versche vesting Stade vermeesterd. De pruisische matrozen openden de poort met breekijzers. Het garnizoen bestond uit 2 officieren en 150 reeruten; de eersten werden vrijgela ten, de laatsten naar huis gezonden. 21 Getrokken kanon nen 8 houwitsers en 14000 nieuwe getrokken geweeren vielen de overwinnaars in handen. Ook Einden heeft zich overge geven en het fort Wilhelm bij Breraerhaven is den 18 door de bezetting ontruimd. Een pruisisch eskader heeft de haven an Geestermünde bezet en daarbij veel materiëel buit gemaakt. De genl. Falkestein heeft de officieren en soldaten die nog willen trachten bij het hannoversche leger dienst te nemen met opsluiting in eene pruisische vesliug bedreigd. De Keurvorst vau Hessendie zijne residentie Wilhelmshöhe bij Kassei niet wilde verlatenomdat hij geen verlof kon bekomen om 17J- millioen aan de schatkist behoorende met zich naar Hanau te vervoereuis door de pruissen gevangen genomen bij proclamatie van den genl. v. Beyer in zijn gezag geschorst en den 23 naar Stettin vervoerd. Zijn minister van oorlog is naar de vesting Minden overgebracht. Voorts zijn de ministers ontslagen en de secretarissen-generaal gelast de zaken gaande te houden. Ook in Hannover zijn deze amb tenaren met de regeeringszaken belast. De stad Hannover moet voor de maand Juli het dubbel bedrag der rijksbelasting opbrengentot goedmaking der kosten vau het verblijf der pruisische troependie meeren- deels reeds weder vertrokken zijn. In Keurhesseu zullen tot hetzelfde doel de aanzienlijke goederen van den Keur vorst aangesproken worden. Diesden wordt door de pruissen van schausen omgeven. Het hannoyeraansche leger. In het hoofdkwartier te Göttingen is eene samenzwering ontdekt om het leger in handen der pruissen te spelen. Aan het hoofd daarvan stond de adjudant-generaal v. Tschirnitz die den 19 met een lui tenant is gefusilleerdeen derde is ontsnapt en heeft bij do pruissen dienst genomen. Den 21 zijn Eisenach en Gotha door pruisisch-gotliasche troepen bezet, alsmede Worbis door eene afdeeiing Pruisenom de hannoveranen in den flank te bedreigen. Deze hebben gedurende een wapenstilstand 2 malen gepoogd om tusschen Eisenach en Gotha doortedringen, maar zijn met verlies van vele gewonden door het 4' regi ment van de garde teruggedreven. Geeu kans ziende om zich te Hersfeld met de keurhessen te vereenigen, zijn zij ten ge tale van 20000 man, in eenige wanorde uit Göttingen naar de pruisische province Saksen gelrokken, waar de genl.v.Arents- schildt, bij proclamatie aan de bevolking, vrijen doortocht vroeg, welke niet kon worden verleend. Van alle zijden omsingeld is de Koning nog een beraad van 24 uren toegestaanonder de navolgende aanbieding: een bondgenootschap met Pruisen of eene capitulatie op deze voorwaarden terugzending der soldaten naar hunne haardsteden behoud van paarden en wapens door de officieren en vrijheid voor den Koning en dan Kroonprins om de plaats aantewijzen waar zij zich vestigen willen. Na het afwijzen dezer voorslagen hebben de hanno veranen hunnen zwerftocht hervat en kwam het den 27 bij Langensalza en aan den Unslrut tot een hevig gevecht toen de genl. Fliesmet 6000 man, hun wilde beletten om verder zuidwaarts le trekken. Minder artillerie en kavallerie dan de hannoveranen hebbende, leed hij veel verlies, maar be reikte ziju doelaangezien de zwervenden den weg naar Sondershausen insloegen. Volgens berigten van den 29 hebben zij zich onvoorwaar delijk overgegevende officieren op jhun eerewoord om in dezen oorlog niet tegen Pruisen te vechten de soldaten zijn ontwapend; het materieel blijft eigendom van Pruissen. Houding der Staten. Den 16 is te Bremen in eene vergadering van 2000 menschen beslotendat Pruisen en het hervormingsplan van v. Bismarck ondersteund behooren te worden aan de president werd opgedragen om de 2e Kamers in Haunover en de beide Hessen dank te zeggenvoor de wijze waarop zij tegen het anti-pruisische streven der regee- riugen hadden geprotesteerd. De Senaat en de burgerschap hebben sedert het bondge nootschap met Pruisen aanvaard. Ook de Senaat van Lubeck heeft zich behoudens de goed keuring der Burgerschap, onvoorwaardelijk ten gunste van een bondgenootschap met Pruisen verklaard. Behalve de vroeger genoemde zijn Luxemburg, Brunswijk, Seliaumburg-LippeSehwarzburg, Saksen Coburg, Saksen Altenburg, Waldeck eu Detmold uit het Duitsch Verbond getreden. Waldeck en Coburg hebben hnnne contingenten ter beschikking van Pruisen gesteld, in Oldenburg en Mecklen burg worden zij mobiel gemaakt, om met andere noord- duitsehe troepen bij Torgau tot een reservecorps vereenigd te worden. In Mecklenburg-Sohwerin draagt de Groothertog de kosten. De bevolking van Altenburg is tegen de Pruissen in op stand gekomen. De Groothertog van Baden heeft eindelijk partij gekozen tegen Pruisenzijn gezant uit Berlijn teruggeroepen en den pruisischen gezant paspoorten doen uitreiken. De Kamer van Hessen-Darmstadt is na het goedkeuren van de kosten der mobiliseering uiteengegaan. Den 22 waren te Frankfort 17000 man wurtembergers beierscben en hessen verzameld. De Bondsvergadering heeft dien dag acte genomen van de schorsing van den Keurvorst en de hessen-kasselsche troepen gesteld onder bevel van prins Alexander v. Hessen Tot bestuurder des lands, in naam van den Keurvorst, heeft zij prins Karei van Beieren benoemd. Operation in Bohemen. Den 22 en 23 zijn de pruissen op de hoogte van Oderberg en over Zittau uit Silezie en Saksen in Bohemen getrokkende vesting Königstein la tende leggen. Den 22 waren eenige detachementen op ver kenning, tusschen Breitenfurth en Sand-Hubei gestooten op een geheel regiment huzaren maar hadden de scherpschut ters bedaard den aanval afgeslagen en den vijand een ver lies van 8 dooden en 5 gekwetsten toegebracht. 1 Luite nant en 130 man hadden bij den inval het spoorwegstation

Alkmaarsche Courant | 1866 | | pagina 1