welk laatstelijk nog vermeerderd is met 400 gevulde ammu- niliewagens. De oostenrijkers schrijven het verliezen van den slag toe aan de onbekwaamheid hunner legerhoofden aan den regen waardoor de kruiddamp bleef hangen en de bewegingen der pruissen verborg, en aan het verzuimen der bezetting van het dorp Chlumwaardoor zij de aanvankelijk behaalde voordeelen weder verloren, in den llauk en rug beschoten en, in weerwil van ongehoorde inspanningen tot herneming van dat dorpwaarbij Benedek den dood scheen te zoeken tot een verwarde vlucht genoodzaakt werden. Het aan tal hunner gesneuveldenverdronkenen en gekwetsten be loopt 6000. Een groot deel der cavallerie verdronk in de Elve Dadelijk na den nederlaag hebben de oosten- rijksche autoriteiten Praag veriaten welke stad thans ook van troepen ontbloot is. Eene afdeeling der pruisische land weer is derwaarts gezonden. Troepen uit Ratibor hebben Troppau in oostenrijksch Silezië bezet. Tot pruisiscli burgerlijk commissaris in Oostenrijksch Sile zië is benoemd de heer Selchow, landraad in het district Ratibor. De pruissen hebben tot de bohemers 2 proclamatiën ge richtde eene tot. het verzekeren van veiligheid voor perso en bezitlingén, de andere tegen het verbreken der telegraaf draden, waarop strenge straffen bedreigd worden en voor het aanbrengen waarvan premiën van 500 gulden in zilver zijn uitgeloofd. In de eerste wordt niet weinig gespecu leerd op het nationaliteitsgevoel der czechen. De vesting Königgriitz is door de pruissen voldoende ingesloten en den 6 met ligt geschut beschoten. De be velhebber heeft aangeboden 200 pruisische gevangenen losteiatenindien het toegestaan werd om 45 gewonde hoofdofficieren naar Weenen te doen brengen. De Konin" heeft zulks vergund, alsmede liet vertrek aan alle gewonde officieren op voorwaarde dat zij niet meer tegen Pruissen zullen dienen. De groote brug over de Elve te Pardubitz is afgebrand de pruissen hebben haar door 2 schipbruggen vervangen. Den 10 is het. hoofdkwartier des Konings van Pardubitz naar Hohenmauth den 11 van daar naar Zwittau en den 12 naar Czernatora verlegd. 3 Dagen vroeger waren de oostenrijkers te Zwittau geslagen en is een belangrijk transport levensmiddelen afgesneden. De genl. v. Gablenz is weder versohenen met voorstellen voor een wapenstilstand, maar, omdat deze even onbestemd waren als de vorige, op nieuw afgewezen. Prins Anton n. llohenzoltern is zwaar gewond. De genl. Benedek verzamelt zijn leger bij Triibau, vóór de vertakking der bolicemsche spoorwegen naar Olmiitz en Brünn. Met den meesteu spoed worden liem uit alle deelen des Rijks versterkingen van troepen gezonden en een tweede leger in het verschanste kamp van Plorisdorf benoorden Weenen verzameld. Het Bondsleger. Den 4 is bij Kolten-Nordheim in Saksen-Weimar weder een gevecht geleverdwaarbij de beierschen 60 a 70 dooden en 100 gekwetsten verloren. Te Dermbaeh lagen 250 gekwetste pruissente Rossdorf 300 gekwetste beierschen. De tocht van den genl.». Falkenstein, van Eisenach naar Pukla, is van 2 tot 7 Juli, in weerwil der zware verliezen van weerszijden, gelukt en heeft aan het doel beantwoord zijnde het afsnijden van het 8e Bondscorps onder pms Alexander v. Hessen van de beiersche hoofdmacht onder prins Karei. v. Falkenstein rukt thans naar Frankfort. Het 8*. Bondscorps is genoodzaakt zijn operatieplan te laten varen en zich tot de verdediging der bedreigde Main- linie te bepalen. Naar luid van eén fransch dagblad heeft de bevelhebber de Bondsvergadering doen welendat hij zich niet in staat rekende Frankfort tegen een aanval te verdédigen. Den 11 heeft genl. Mantcuffel met gering verlies, maar met aanzienlijk verlies voor de beierschen, den overtocht van de §aaleten noordeu van Kissingen geforceerd. Hannover en Saksen. De hannoversehe landdrost Nie- per is gevangen genomen en in de vesting Wesel opgesloten. Men zegt dat hij te Emden gevat en in het bezit van 3 milloen th. aan hannoversehe staatspenningen bevonden is. Behalve het materjëel van het hannoversehe leger, is ook de krijgskas in handen der pruissen gevallen bestaande uit 285000 th. in geld, 20000 th. in bankbiljetten en bijna 300000 th. in staven goud en zilver. De te Dresden commandecresde genl. Mulle heeft de uitgaaf der Garlenlaube verboden. Genoemde genl. is met 6000 man naar Praag vertrokken en wordt als militair gouverneur vervangen door genl. Sack. Verdere Staten. De Stecden van Nassau hebben ander maal met bijna alg. stemmenhet voorstel der regeeriDg tot mobiliseering verworpen. De burgerschap van Hamburg heeft den C, met 113 tegen 54 st., het drieledig voorstel van den Senaat, strekkende tot het stellen van het 'contingent ter beschikking van Pruissen, aangenomen. De verlofgangers zijn tegen den 17 opgeroepen. De regeeringen van Saksen-Weimar en Sehaumburg-Lippe hebben aan de pruisische doen weten dat een gedeelte harer troepen, behoorende tot het garnizoen der onzijdig verklaarde vesting Mainz met geweld gevoerd is naar Ulm en Rastadt. De contingenten van Mecklenburg en Oldenburg zijn naar het oorlogstooneel vertrokken. De Groothertog van Mecklenburg Schwerinis benoemd tot bevelhebber van het tweede reserve-corps, dat bij Leip zig geformeerd wordt. SS*® 3- 8j A 1% 14. Den 5 is het huwelijk voltrokken van prinses Helena, derde dochter der Koningin, met prins Christiaan c. Sleemijk-Holstein. Den 6 heeft de lord-mayor van Londen een maaltijd gege ven ter eere van den Koning en de Koningin van Belgie. Dien dag is weder een begin gemaakt met het doen zinken van den trans-atlantischeu telegraafkabel. Het nieuwe kabinet bestaat uit de volgende personen- graaf Derby premier, hertog v. Buckingham voorz. van den privy councillord Chelmsford lord-kanseliergraaf Malmesbury geheim-zegelbewaarder, graaf Carnarvon, lord Cranborne, lord Stanley, de heer IKulpole en genl. Peel secretarissen van staat, de heer Disraeli kanselier der schatkistmarkies v. Abercorn onderkoning van Ierlandsir Henry Norlhcole voorz. van den board of trade. Den 9 heeft graaf Derby in het Hoogerhuis verklaard, dat het bewind zieh ten plicht stelt, met alle mogendheden vriendschappelijke betrekkingen te onderhouden, inmenging in buitenlandsche twisten te vermijden en zieh van het geven van raad te onthouden. Ook in den tegenwoordigeu oorlog wenscht. het eene strekte onzijdigheid in acht te nemen maar het is bereid, om, indien zieh eene geschikte gelegenheid opdoet, met andere mogendheden ten dienste van den vrede werk zaam te zijn. De minister van oorlog kondigt de aanbesteding aan van het veranderen der bij het leger gebruikelijke Enficld-geweeren in dezulkendie van achteren geladen worden. FRAA&KIJH. Amiens wordt zeer door de cholera geteisterd de Keizerin vertoefde den 4 in de stad om de hospitalen te bezoeken en de behoeftige lijders te ondersteunen, De regeering heeft bij den Senaat een voorstel ingediend van de volgende strekkingwijzigingen van de constitutie mogen alleen in den Senaat besproken worden; een rapport over eene petitie daartoe wordt alleen voorgelezen, indien 3 der 5 sectiën het onderzoek hebben toegestaan. Door de commissie van onderzoek aangenomen amendementen moeten aan den Staatsraad toegezonden worden en komen eerst in stemmingnadat zij de goedkeuring van dat lichaam verwor ven hebben de commissie mag ze onder eene andere redactie nogmaals voorstellen. De bepaling waarbij de zitting van het Wetg. Lichaam op 3 maanden gesteld is, wordt afgeschaft. Het gepantserd fregat Provence en de korvet l'Eclairevr z'jn gelast dadelijk van Toulon naar Venetie te vertrekken. Uit. Cherbourg wordt gemeld dat alle voor de zeedienst aangewezen manschappen der lichtingen van 1861-65 zijn opge roepen en dat het eskader van den s. b. n. la Rondere de Noury last heeft bekomenzich voor 3 maanden te voorzien en naar Toulon te verzeilen. ITAlil i<; De verliezen van den slag van Custozza bedragen voor de Italianen 720 dooden 3112 gewonden en 4335 vermisten en gevangenen, voor de oostenrijkers 936 dooden, 3595 gewon den en 579 vermisten en gevangenen. Den 2 hebben oostenrijksche kanonneerbooten een ver- geefschen aanval gedaan op Gargnano aan het meer Garda. Den 2 en 3 vielen schermutselingen voor bij San Giacomo en Sant' Antonio. De Koning heeft het uoodig geoordeeld de oostenrijkers uit het bruggehoofd bij Borgoforte (rechter Po-oever) te ver- drijven de italianeu bekwamen bij den aanval op den 5 2 dooden en 30 gekwetsten en het garnizoen dat zich dapper verdedigde, 5 dooden en 12'gekwetsten. De oostenrijkers trokken na den strijd terug en zijn ook over de Mincio terug getrokkenhebbende zij de brug bij Goito doen springen. Den 5 hebben 4 compagniën oostenrijksche jagers bij Ydroli aan het Gardameer gevochten tegen 6000 vrijwilligers, die van veel geschut voorzien waren de jagers werden 5 malen teruggeslagen met verlies van 500 man. Den 8 is Cialdini met zijn geheele corps bij Osliglia over de Po getrokken; de oostenrijkers hebben daarop Rovigo des nachts verlaten, de vestingwerken doen springen, de stuk ken vernageld en de bruggen over de Adige verbrand. Den 10 deden de oostenrijkers met eene sterke artillerie eene verkenning in de richting van Londrone de vrijwilli gers dreven hen tot voorbij Azzo terug en bezetten daarna deze plaats. Garibaldi woonde, in een rijtuig gezeten, het gevecht bij. Den 11 is bij Lepresse den geheelen dag gestreden tns- schen eene afdeeling oostenrijkers en mobile kolonnes dei- nationale garde, welke laatsten eenige voordcelen behaalden. Volgens de laatste berichten is het oostenrijksche leger buiten het bereik des vijands gebracht, zijnde de vestingen van voldoende bezetting ter verdediging voorzien. Ontevreden over de geruchten van een wapenstilstand enz. begaf zich in den avond van detj 6 eene groote menigte naar het stadshuis te Florenceeen lid van den gemeenteraad deed hare spanning in luide toejuiching verkeeren door het voorlezen eener dépêche betreffende den aanval op Borgo-forte. In eene bijeenkomst van een aantal leden der Vertegen woordiging heeft men zieh verklaard voor het verwerpen van een wapenstilstand en voor liet krachtig doorzetten van den oorlog. De pruisische regeering heeft doen weten dat zij niet. kan bewilligen in een wapenstilstand berustende op liet. afstaan van Venetie, hetwelk gelijk zou staan met een afzonderlijken vredewaardoor Oostenrijk ten nadcete van Pruisen over 150000 man zou kunnen beschikken. Daarop is dezerzijds instemmend geantwoordmet verzekering dat men overeen komstig de gemaakte bepalingen, den strijd onafgebroken zal voortzetten totdat en Pruisen en Italië voldoende vredes voorwaarden van Oostenrijk verkrijgen. De Koning van Pruisen heeft het bewind gelukgewenscht met Cialdini's overtocht over de Poals deel uitmakende van het pruisisch-italiaansbhe coöperatie-plan. Het nieuwe operatie-plan van Cialdini, dat door Lamar- mora bestreden en door Ricasoli ondersteund wordt, zal doorgaan zoodat is afgezien van den uitsluitenden belege- rings-oorlog. iil KiH iJJUE: STAAT. De bevelhebbers der fransche en pauselijke troepen hebben een gemeenschappelijke dagorder uitgevaardigd tot verbod vau demonstratiën onder bedreiging van gewelddadige uit eendrijving. 008TKKR1JH. Van goederhand verzekert men dat de Keizer, dadelijk na den slag van Custozza en dus vóór de verliezen in Bo- hemen de bemiddeling van den franschen Keizer heeft, in geroepen om een wapenstilstand met Italië te sluiten en dat het daarop door dien Keizer gedane aanbod, om zijne bemiddeling ook bij Pruisen 1e beproeven, dezerzijds is aan genomen. De Keizer heeft den 10 bij manifestwaarin het boven staande, de tijdsbepaling uitgezonderd, wordt bevestigd, verklaard dat hij bereid is tot een eervollen vrede over te gaan, maar liever den strijd tot liet laatste oogenblik zal volhouden, dan zijne toestemming geven tot eenen vrede, waardoor de grondslagen des Rijks ondermijnd worden. De kardinaal Rnuscher heeft daags na den slag van Sadowa een opwekkendeu herderlijken brief uitgevaardigd. Bij Keizerlijk besluit is eene nieuwe uitgifte van staats bankbiljetten verordend. In Hongarije worden petitiën geteekend tegen de nieuwe lichting, welke daarom intt dwang wordt ten uitvoer gelegd. In Croatie is eene buitnrgewone lichting uitgeschreven van alle weerbare mannen van 18 tot 40 jaren. Uit italiaansch Tyrol en Triest is een vertoog aan den Keizer gezondenwaarbij de onderteekenaars de aansluiting dier gewesten bij hun Eemeenschappelijk vaderland verzoeken. De Keizerin is den 9 te Pesth aangekomen en met, geest- drilt ontvang n. In een manifest aan de hongaren doet de Keizer een beroep op hunne bereidvaardigheid tot verdediging van het. gemeenschappelijk vaderland. De gents, llenikslein en Krismanics zijn onder militair ge leide uit Bohemen te Weenen aangebracht. Graaf Clam Gallas werd den 5, daar aankomende aan het slation in hechtenis genomen. Men schrijft aan hunne verkeerde maatregelen de nederlaag van Sadowa toe. De Aartshertog Albrecht is tot opperbevelhebber van het leger benoemd. De Weener bladen zijn door de regeering, namens den Keizer, verzocht tegenwoordig de grootste bescheidenheid in acht te nemen bij het spreken over binnenlandsehe aange legenheden. Doen zij dat niet, dan zal te Weenen de staat van beleg afgekondigd worden. Men is terecht of te onrecht zeer verstoord over de wer keloosheid van het Bondsleger en vooral verbitterd over de weggebleven hulp van Beieren. PR UI SKA. Volgens nadere opgaven is de uitslag der verkiezingen als volgt: vooruitgangspartij 98, linkercentrum 50, oud-liberalen 26, clericalen 12, polen 22, conservatieven 134, ministers 2 en twijfelachtigen 8. De liberale partij heeft kennelijk verloren en hoezeer zij nog de meerderheid heeftkan de minste verdeeldheid de conservatieven doen zegevieren. De minister van oorlog heeft eene oproeping gedaan aan binnen- en buitenlandsche geneesheerenom zich vrijwillig bij het leger te voegen. Prins Frederik der Nederlanden heeft zijn kasteel Muskan ter beschikking van den minister van oorlog gesteld om zoo uoodig, te dienen tot verpleging van gekwetsten. De regeering heeft het exsequatur van alle oostenrijksche consuls ingetrokken, wegens het gebeurde met den pruisi- schen consul-generaal te Triest. Den 8 is te Berlijn een algemeene dankdag gehouden. Uit Berlijn zijn 1000 schansgravers naar Dresden gezonden. Men verzekert dat de Sakserszelfs tegen hoog loon zich niet tot dien arbeid wilden leenen. De Staats-Anzeiger verklaart hetop grond der tusschen Pruisen en Italië bestaande verdragen voor onmogelijk om zonder beider toestemming een wapenstilstand met Oostenrijk te sluiten, zoodat Italië daardoor verhinderd is om Venetie aantenemen en een afzonderlijken vrede aautegaan. De Koning heeft intusscheu de bemiddeling van Keizer Napoleon aangenomen, met bericht, dat hij zijne voorwaar den (waarop alles aankomt) in geheim cijferschrift naar Parijs zal zenden. H I' S L it. Te Petersburg is de cholera uitgebroken. Het half-officieele Journal de St. Petersbourg verklaart, dat een wapenstilstand tot. den vrede kan leiden, a-tenzij zeker iemand in Duitschlanddie zich sterk genoeg waant om Europa's goedkeuring op zijne veroveringen te kunnen af dwingen mocht vergetendat er nog andere krachtige mogendheden bestaan, voor welke het europeesch evenwicht geen ijdele klank is." SLEESUiJH-HOLSITElA, De stedelijke raad van Sleeswijk heeft een adres van ge- lukwensching aan den Koning van Pruisen gezonden waarin gezegd wordt dat de bevolking trotsch zal zijn op den Jiaam van pruisische burgers, en het. betreurt dat hare zonen niet als pruisische soldalen aan den veldtocht deelnemen. SPA AJK. In den nacht van 1011 Juli is in de plaats van het ministerie O' Donnell een ministerie Narvaez opgetreden. T S BK IJ SC. De Porte is bereid den nieuwen Vorst, der Donau-Vor- stendommen te erkennen op voorwaarde dat deze zieli in den loop dezes jaars te Konstantinopel doe bevestigen dat de jaariijksche schatting tot 500000 piasters verhoogd en dat de constitutie veranderd worde. VEKKEA1 14IC STATKA Beide Huizen van het Congres hebben een amendement op de constitutie aangenomen waarbij het aan de Staten overgelaten wordt, of zij het kiesrecht al of niet aan de negérs willen toekennen; doen zij het eerste, dan zal het getal Af gevaardigden evenwel geëvenredigd worden aan het cijfer der blanke, meerderjarige, mannelijke bevolking. In Florida is de krijgswet afgekondigd wegens wanorde lijkheden onder de vrijgemaakten. .38 S1XHM. De stad Matamoras, welke door 3000 republikeinen ouder Escobedo ingesloten werd gehouden, heeft den 23 Juni geca pituleerd. KIAAKM.AAB». Verkiezingen. Bij de verkiezing van een lid der prov. Staten te Amsterdam is de heer A. C. Wcrtlieim gekozen met 618 st., tegen 549 st. op Mr. M. J. de lange [in een vorig Nr. is verkeerdelijk gemeld dat laatstgenoemde bij eerste stemming verkozen was]. Voor de tweede vacature moet herstemd worden tusschen de lieeren A C. IVerlheim en P. C. v. Flissingen die 503 en 352 st. bekwamen. Nationale Schuld. Bedrag op 31 D -c 1.1.; 2J p. ets. f 661,893,600, waarvan rentedragend ƒ643.081,400, 3 p. ets. f 99,948.100, waarvan rentedragend 198,937,800, en 4 p. ets f 194,610,800. Belastingen. Te Zwolle is eene vereeniging opgericht om het afschaffen of wijzigen der wet op de patenten te bevorderen. Visscherïj. Den 8 is de eerste haringjager te Vlaardin- gen binnengekomen met. 42 ton maatjes- en 38 ton volle haring. De vangst, wordt zeer geprezen. Nieuwe Ondernemingen. De gemeenteraad van Scha- gen heeft den 9 besloten lol het. graven van een kanaal naar de Zijpe indien de prov. Staten daartoe zekere subsidie verleenen. De, prov. staten van Friesland hebben den 12 besloten eene subsidie van ƒ150,000 te vorleenen voor de verbinding van Ameland met den vasten wal, volgens het plan van jr. Teding v. Berkhout, als de Staat de verder beuoodigde f 300000 wil bijdragen. Droogmaking der Zuiderzee. De prov. Staten van Friesland hebbenop verzoek van den Dijkgraaf van den Anna Paulowna-polder, 250 verleend tot het doen van peilingen met het oog op de plannen tot. gedeeltelijke droogmaking der Zuiderzee. Onderwijs. De gemeenteraad van Botterdam heeft den 12 besloten tot opheffing der geneeskundige school, aangezien het Rijk en de provincie niet zoodanige subsidiën willen verleenen als van de zijde der gemeente gevraagd zijn. Kerkelijke Zaken. Bij den kerkeraad der herv. gemeente te llarlingen is een adres ingekomen van omtrent 160 vrou wen verzoekende ter vervulling der bestaande vacature een predikant te beroepen die niet in modernen geest predikt. De kerkeraad heeft besloten te antwoorden met eene ver wijzing naar 1 Cor. XIV. 34. 35. Inwijdingen. De opening van den spoorweg van Helmond naar Eindhoven is eene maand uitgesteld doordien de aan nemers een duiker vergeten hadden. Aanbestedingen. Den 7 te Leeuwardenvoor de ge meentelijke gasfabriek, het maken van eenderden gashouder van geslagen ijzer en van een gegoten waterkuipaan B. Morhmann 8f Cie voor f 11200. Den 6, te Groningen, door het prov. bestuur, ten dienste van een groot scheepvaartkanaal van die stad naar Delfzijl het, maken van een schut- en uitwateringsluis te Delfzijl en van een steenen uitwateringsluis bij Farmsumminste inschr. A. J. Blinkvoor f 429,000. Den 12, aan de bureaux der staats-spoorwegen te 's Hage, het vergroot.en van de gebouwen en andere werken op het station te Rozendaalminste inschr. R. C. Schreppers te Til burg, voor 122,700. Giften. Te Enschede ismet voorgang van het ge meentebestuur, eene collecte gehouden voor de noodlijden den door den brand te Haaften welke f 502.37 heeft op gebracht. Wijlen A. Stofer Kosterloodgieter te Rotterdam heeft aan het Muzeiim Boymans f 1000 gelegateerd tot aankoop van schilderijen.

Alkmaarsche Courant | 1866 | | pagina 2