ALKMAARSCHE COURANT W. 29. Achtenzestigste J aargang. Zondag 22 Juli. dDfficiccl (öebeelte. SlSHefcelijksche Berichten. uuitsciie oorlog. Deze Couraut wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar 3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post/4,—. Brieven franco aan de Uitgevers BERM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 5 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelrecht voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 uuringezonden berichten een dag vroeger. KENNISGEVING. BU RGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKM.AA R Vernomen hebbende dat verschillende personen in den waan verkeereuwanneer zij door diarrhee of braking wor den aangetast, het voldoende is den drank van; Doctor P. Bleeker in te nemen en dat zij verder geen geneeskundige hulp behoeven in te roepen. Brengen ter kennis der ingezetenen dat de drank van Dr. P. Bleeker, niets anders is dan een voorbehoedmiddel in hel eerste tijdperk der ziekte, zoodat bij het ontstaan van diarrhee of braking, het dringend noodig is, dadelijk naar bed te gaan onmiddelijk geneeskundige hulp in te roepen en in afwachting van de komst van een geneesheer, de genoem de drank van Dr. P. Bleeker moet worden gebruikt, die als eerste geneesmiddel eenen gunstigen invloed op het herstel van den lijder kan uitoefenenindien daarna naauwkeurig wordt voldaan aan de voorschriften door den geneesheer gegeveu. Burgemeester en Wethouders doordrongen van het hooge gewicht der zaak, noodigen de ingezetenen ernstig uit, aan deze kennisgeving te voldoendoch waarschuwen tevens tegen overdreven angst voor deze ziekteaangezien daardoor het zenuwgestel wordt geschokt en voedsel wordt gegeven aan de verspreiding der ziekte, waartegen geen beter middel tot bestrijding bestaat, dan een geregelde levenswijzeop geruimdheid van inborst, matigheid in het gebruik van spijzen en dranken, natelaten het gebruik van onrijpe en verkoelende dranken waaronder vooral kruisbeziënen eindeljjk zoowel binnen als buiten huis zindelijkheid en reinheid te bevorderen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 14 Jul ij 1866. l)e Secretaris SPANJAARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR herinneren de ingezetenen dezer gemeente aan de bepaling van art. 40 der politieverordening op de gebouwenstraten pleinenwegen en watereninhoudende dat gedurende de hondsdagen, welke ingaan den 19 Julij en eindigen den 19 Augustus dezes jaars geene honden mogen losloopendan behoorlijk gemuilband, volgens het daarvan ann het bureau van policie voorhanden model. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 16 Julij 1866. Be Secretaris, SPANJAARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR. Gezien art. 219 der gemeentewet. Brengen ter kennis van de belanghebbendendat de gemeenterekenicg over 1865 aan den gemeenteraad is aan gebodenter secretarie dezer gemeente, gedurende de eerst volgende 14 dagen ter inzage is nedergelegden tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 21 Julij 1866. De Secretaris SPANJAARDT. Ter secretarie dezer gemeente is algemeen ver krijgbaar tegen f 1.4=0 het jaarlijksch verslag betreffende den toestand der gemeente over 1865. tegen f 0.10 het rapport der vaste commissie van financiën, omtrent eene nieuwe ver ordening op de heffing eener directe belastingbenevens die op de invor dering. CHOLERA. Id den loop der week aangetast 50, overleden 21 personen. VERGADERING van den RAAD der Gemeente ALK MAAR, op Woensdag, den 25 Julij 1866, des namiddags ten 1 ure. Namens deu Voorzitter van den Raad SPANJAARDT. POLITIE. Op 17 Juli is buiten de friesche barrière alhier, gevonden een gouden medajon met haar. De daarop regthebbende gelieve zich ter terugbekoming aan te melden aan het com missariaat van politie. De KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN te ALKMAAR maakt bekenddaj, van Maandag 23 tot Zatur dag 28 Julij e.k., van 's voormiddags 10 tot 's namiddags 2 urenin haar gewoon lokaal op het Stadhuister lezing zullen liggen: 1. Statistiek van het Koningrijk der Nederlanden, behelzende de staten van de in- uit- en doorgevoerde voornaamste handelsartikelen gedurende de maand Mei 1866. 2. Een opgaaf van den handel en de scheepvaart van Groot- Brittanje en Ierland gedurende de maand Maart en de overige maanden van 1866. 3. Berigten betreffende den handel en de scheepvaart van Koningsbergen in 1865. 4. Overzigt van den zeehandel te Stettin in 1865. 5. Statistische berigten van den handel en de scheepvaart te Lubeck in 1865. Be Kamer van Koophandel en Fabrieken voorn., Alkmaar, F- M. van de VELDE, Voorz. 21 Julij 1866. J- P- KRAAKMAN, Secret. Bohemen en Moravie. Den 8 is Praag door 8000 pruis- sen onder den genl. maj. v. Rosenberg bezet. De kardinaal aartsbisschop prins Schwarzenberg en de burgemeester waren daags te voren den vijand te gemoet gegaan en hadden eene welwillende bejegening voor de bevolking gevraagd, welke toegestaan werd. Aan de schutters en verdere ingezetenen is gelast hunne wapens op het raadhuis inteleveren. De stad was door 20 a 30000 inwoners verlaten en deze hadden zoovele paarden medegevoerd dat de pruisische genl. maar 6 geschikte heeft kunnen vinden. Op het vernemen van de goede tucht der pruissen zijn echter de meeste ge- vluchten teruggekeerd de komst van eeu hooger geplaatst bevelhebber heeft het nochtans voor de bevolking moeilijk gemaaktmoetende zij dagelijksbehalve eene groote hoe veelheid levensmiddelen30 a 40000 fl. in contanten op brengen en instaan voor het behoorlijke inkomen der rekwi- sitiën van het platteland. Op den tocht van Pardubitz naar Praag is beslag gelegd op een depót van 38000 centenaars tabak en 27 millioen sigarenwelk een en ander onder de manschappen der pruisische legers in Bohemen zal worden verdeeld. De pruissen herstellen den spoorweg tusschen Dresden en Praag en ontberen daartoe geen materieelhebbende zij te Praag 20 locomotieven en een overbed van rijtuigen gevonden. Den 11 bereikten troepen van het eerste legercorps Iglau en den 12 Brunn beide in Moravie; den 13 is het hoofd kwartier derwaarts' overgebracht en zijn 45000 man binnen gerukt de bisschopde burgemeester en de gemeenteraad logen den Kouing te gemoet en verzochten hem de stad zooveel mogelijk te sparenwaarop zeer welwillend werd geantwoord. Den 14 heeft het Elbe-leger, genl. Herwarth, zonder te genstand Znaym bezet. Deze stad ligt aan de Thayade laatste strategische linie voor Weenen. Den 16 heeft het leger van den Kroonprins bij Tobitschau met voordeel gestreden tegen de troepen die den aftocht der oostenrijkers uit Olmütz moesten dekken en 16 stukken ge sehut alsmede 300 gevangenen vermeesterd. De marsch der pruissen naar de zijde van Weenen is vooral bevorderd doordien zij zich niet hebben behoeven bezig te houden met het sterke Olmützdat door de oostenrijkers is prijs gegeven een maatregel welke te meer pleit voor den toestand van verwarring waarin hun leger na den slag van Königgratz verkeerde. Den 15 zijn de 6' en 7C divisiën uit Brünu gezonden naar Lundenburghet aansluitingspunt van den spoorweg van Weenen naar Olmütz en naar Brünn welke plaats den 16 door prins Frederik Karei bezet en werwaarts het hoofdkwar tier des Konings den volgenden dag overgebracht is. Afdeelingen van het leger van prins Frederik Karei zijn bij Holitzin Hongarijede March overgetrokken. Midden-Duitschland. Den 10 zijn de beierschen op 5 punten door den genl. v. Falkenstein geslagen en hebben zij post gevat achter de Saaie. Zij vechten dapper, maar wor den slecht aangevoerddoor verkeerde maatregelen is de cavallerie alleen gelaten en voor een deel vernietigd. De kolonel v. Pechmann heeft zich uit spijt daarover, in zijn lo gement te Kissingen met een revolver van het leven beroofd. Den 13 hebben de darmstadters de divisie G'óben bij Laufach aangetast, maar werden zij döor de brigade Wrangel met groot verlies teruggeslagen. Na de nederlaag der beierschen bij Kissingen hebben deze te Sehweinfurt post gevatde pruissen wisten hen afgeschei den te houden van de tot het Bondsleger behoorende oosten rijkers, darmstadters en keur-hessen, genl. Neippergen leverdeu aan dezen den 14 een bloedig gevecht te Afschaffenburg welke stad door de divisie Góben verdedigd en door de ver bondenen bestormd en in brand geschoten werd. De genl. v. Falkenstein behaalde hier wederom de overwinningdrong den vijand tot over de Main terug en nam 1500 oostenrijkers gevangenvan welke bovendien 800 dooden en gekwetsten op het slagveld bleven. Men beweert, dat de beierschen onder prins Karei op Würzburg geretireerd zijn en de pruissen meester van de Main-vallei gelaten hebben alsmede dat door Beieren een soort van wapenstilstand verlangdmaar om de te hooge voorwaarden weder opgegeven is. Zeker is het, dat Frank fort den 15 door de Bondstroepen ontruimd en door de leden der Bondsvergadering verlaten is, die, gevolgd door de buitenlandsche gezauten, naar Augsburg verhuisd zijn, en dat de Bondsstad den volgenden dag door 7000 pruissen aangevoerd door v. Falkenstein en Göbenbezet werd. De Wetgevende Vergadering en de Senaat zijn vervolgens ge schorst en 2 leden van den laatste gevangen genomen maar later weder vrijgelatenonder voorwaarde van zich onmid delijk naar Keulen te begeven. Ook zijn de directeuren der B'órsen-Zeitung en der Post-Zeitung gearresteerd en de schut tersverenigingen ontbonden. Den 18 heeft de stad tot on derhoud der troepen 6 millioen fi. betaald. De brigade van Oldenburg en de Hanse-steden is er dien dag aangekomen. Darmstadt is den 18 mede door 6000 pruissen bezet, even als Höchst en Bieberich. De Groothertog van Hessen is naar Munchen de Hertog van Nassau naar Mannheim geweken. De bevelhebber van het 8e Bonds-eorps prins Alexander v. Hessenis met zijne troepen zuidwaarts geruktin de richting van het Odenwald en het Neckardal. Dat voor beeld is door de te Darmstadt aanwezige troepen gevolgd. Bij proclamatie van den 17 heeft v: Falkensteinnamens zijnen souverein, het bestuur aanvaard over FrankfortNassau en de bezette gedeelten van Rijn-Hessen en Beieren. Er is een begin gemaakt met eene geregelde belegering van Mainz. Geene schepen mogen de stad voorbij varen en het verkeer langs den spoorweg is gestaakt. Noord-Duitschland. Te Hannover zijnin eene verga dering van mannen van het National Vereinonder voor zitting van den heer Bennigseneen aanspraak aan de zuid- duitschers en eene verklaring vastgesteldinhoudende, dat Oostenrijkdoor zich in de armen van Frankrijk te werpen, eiken aanspraak verbeurd heeft om aan het hoofd van Duitschland te staan, en alzoo Pruisen de eenige Staat is, waarop de mannen derduitsche eenheid, in het zuiden zoo wel als in het noorden hunne hoop behooren te vestigen. Den 14 hebben pruisische commissarissen bezit genomen van de hannoversche zeehaven Geestemüude. De buitengewone zitting van den Landdag van Saksen- Weimar is den 15 geopend. De regeering verlangt aanslui ting bij de pruisische voorstellen tot Bondshervorming en tot bijeenroeping van een duitsch Parlement. E G S I, A I». Bij het Lagerhuis is eene petitie ingekomen van een groot aantal vrouwen, die ook voor haar het stemrecht verlangen. De heer Stuart Mill ondersteunde dit verzoek krachtig en keurde de inwilliging zeer billijk vooral in een land waar eene vrouw aan het hoofd der regeering staat. FRANKRIJK. Nadat de zending van prins Napoleon naar het hoofd kwartier van den Koning van Italië reeds uitgesteld was omdat men zich niet van een goeden uitslag verzekerd hield, is hij den 16 vertrokken. Het blad la Presse zal vervolgd wordenwegens het ver spreiden van onware tijdingen betreffende den wapenstilstand. De uitgeschreven lichting van scheepsvolk is afgekomman- deerd en met het wapenen der vloot zal geen verderen voort gang gemaakt worden. Volgens den Moniteur van den 20, is 's Keizers bemidde ling tusschen de oorlogvoerende partijen nog niet afgeloo- pen en is thans een door den Koning van Pruisen goedge keurd voorstel naar Weenen gezonden, om de vijandelijkhe den 5 dagen te schorsen en alzoo Oostenrijk tijd van be raad te geven over de pruisische vredes-preliminairen. De Keizerin en de Kroonprins zijn naar Nancy vertrok ken tot bijwoning der feesten bij gelegenheid van het tweede eeuwgetijde der inlijving van Lotharingen. De Kei zer is te Parijs gebleven ter zake der gewichtige gebeurte nissen in het buitenland. ITALIË. Op het bericht van het voorwaarts rukken van het leger, zijn te Florence vele vlaggen uitgestoken en heeft eene groote menigte voor het stadshuis door luide toejuiching van hare goedkeuring doen blijken. Men zegt aldaardat tot de voorwaarden welke Pruisen en Italië aan Oostenrijk willen voorschrijven, ook behoort het herstel der hongaarsche constitutie. Genl. Sirtori is ontheven van het bevel over zijne divisie, volgens een der bladen, omdat hij in eene dagorder had geklaagd, dat men hem in den slag bij Custozza in den steek had gelaten. Men beweertdat de genl. Lamarmora van al zijne be trekkingen ontslagen is. De uitgewekenen in Italiaansch-Tyrol en Trente zenden adressen aan den Koning met verzoek tot inlijving. De genl. Cialdini heeft Padua bezet. Eene mobiele kolonne der nationale garde van Valtellina heeft, met. behulp der mariniers, de oostenrijkers nog verder achterwaarts gedreven en 100 gevangenen gemaakthetwelk haar slechts op 6 gekwetsten te staan kwam. Den 6 is Garibaldi uit Bagolino in Tyrol gerukt. Op eene oproeping van hem aan de italiaansche scherpschutters

Alkmaarsche Courant | 1866 | | pagina 1