ALKMAARSCHE COURANT Achtenzestigste Jaargang. 1866 30. Zondag 29 Juli. ©fficiccl 05cbccltc. politiek ©ocrsidtt. Ê2,lcficU)|{5dt£ ijcfichtctt. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar 3,40. enkele Nos. 7 Cents, franco per post ƒ4. Brieven franco aan de Uitgevers ttBR.M'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalre 35 Cents zegelrecht voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 uur; ingezouden berichten een dag vroeger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR herinneren de ingezetenen dezer gemeente aan de bepaling van art. 40 der politieverordening op de gebouwen, straten, pleinen, wegen en wateren, inhoudende dat gedurende de hondsdagen, welke ingaan den 19 July en eindigen den 19 Augustus dezes jaars geene honden mogen losloopendan behoorlijk gemuilband, volgens het daarvan ann het bureau van policie voorhanden model. Burgemeester en IVethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 16 July 1860. lie Secretaris, SPANJ AARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR. Gezieu art. 219 der gemeentewet. Brengen ter kennis van de belanghebbendendat de gemeenterekening over 18G5 aan den gemeenteraad is aan geboden ter secretarie dezer gemeente, gedurende de eerst volgende 14 dagen ter inzage is nedergelegden tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar is. Burgemeester en IVethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den. 21 Julij 1SGG. l)e Secretaris, SPANJAARDT. KENNISGEVING. Het HOOED van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengtten gevolge van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22), bij deze ter kennis van de ingezetenen der gemeente, dat het kohier voor de belasting op het personeel, der dienst 18J', op den 16 Julij 1866, door den Heer Commissaris des Konings in de Provincie Noord-Holland executoir verklaardop heden aan den Heer Ontvanger der directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. leder ingezeten, die daarbij belang heeft, wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven ten einde alle geregtelijke vervolgingen weike uit. nalatigheid zouden voortvloeijente voorkomen. Alkmaar, Bet Hoofd van het Bestuur voorn., den 23 Julij 1866. A. MACLAINE PONT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennisse van belanghebbenden, dat de Raad dezer gemeente met den Raad der gemeente Amsterdam en Haarlem, bij gemeenschappelijke besluiten, goedgekeurd door H.H. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland heeft opge heven het tusschen die gemeenten bestaande beurtveer, on der intrekking van alle reglemententarieveninstructiën of verdere bepalingenwelke voor die beurtveren mogten zijn gemaakt, zoodat het ten gevolge van die opheffing van het regt van uitsluitende vaart een ieder vrijstaat tusschen Alkmaar, Amsterdam en Haarlem als beurtschipper te gaan varen. Burgemeester en IVethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 26 Julij 1866. De Secretaris. SPANJAARDT. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR noodigen de ingezetenen dringend uit, natelaten het gebruik van garnalen komkommers en augurken zoo versche als in zuur gelegdekruis- en aalbessenmeloenen cn eindelijk van alle onrijpe vruchten. Tevens worden de ingezetenen opmerkzaam gemaaktdat het drinken van slecht water voor de gezondheid zeer scha delijk is, zoodat liet gebruik van het water uit de pomp bij de Groote Kerk iedereen wordt aanbevolen als het zuiverste drinkwater, binnen deze gemeente verkrijgbaar. Burgemeester en IVethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 29 Julij 1866. De Secretaris SPANJAARDT. De wapenstilstand is gesloten ziedaar het belangrijk nieuws van de afgeloopen week. Het behoeft geen betoog dat dit een eerste stap is op den goeden weg, waardoor de voor uitzichten op den vrede belangrijk toenemen. In de hitte van den strijd en in den roes der overwinning, toen de donder van het gesehut de stem der menschelijkheid verdoofde bestona er geen gelegenheid tot ernstig beraad of kalm over leg. De hartstocht had voor een tijd lang het brein beneveld en het gemoed verduisterd maar nu is de rede weder zege vierend tevoorschijn getreden. Hst is alleen maar te bejam meren dat, dit niet vroeger geschied is, want dan hadde.i vele onheilen kunnen voorkomen wordeu. Doch vatten wij den draad onzer beschouwingen weder op, waar wij dien in ons vorig overzicht hebben afgebroken. De pruisische vredes voorwaarden zooals die later door Frankrijk schijnen gewij zigd te zijn hebben te Weenen een gunstig onthaal ont vangen. Men weet dat Pruisen de aannemiug daarvan als grondslag voor den wapenstilstand begeerd hadzoodat het in dit opzicht zijn wenscll bevredigd heeft gezien. De Fran- sche Keizer heeft dus zijn bemiddeling aangenomen gezien en schijnt zich daarmede te hebben tevreden gesteld. ^Napo leon schijnt blijkbaar verheugd te zijn, dat hij,door de aan neming der vredes-voorwaarden zich nu verder aan de lei ding der zaken kan onttrekken. De Keizer is naar de bad plaats Vichy vertrokken, om daarop zijn onbloedige lauweren uitte rusten. De groote behoedzaamheid door den Keizerlijken bemiddelaar in deze geheele zaak aangenomen, waarbij Frank rijk toch werkelijk zeer nauw betrokken is, doet vermoeden dat de Keizer van een oorlog afkeerigwas en vrees koestert zieii in het wespennest te begeven, dat men gewoon is de duitsche quaestie te noemen. Het is opmerkenswaardig hoe de Conshtutionnel, die men deu fransehen officieusen Moniteur zoudq kunnen noemen, het verschil tusschen scheidsrechter en bemiddelaar doet uitkomen, om te doen gevoelen dat Frankrijk geen zedelijke nederlaag geleden heeft, daar het zich met de beseheiden rol van raadsman heeft tevreden gesteld. Een ze^r bescheiden roeping voorwaar voor een mili taire mogendheid als Frankrijk, zoodat men de belangeloos beid van Napoleon waarlijk niet genoeg prijzen kau(?^ Er zijn echter anderen, die beweeren dat de zaak niet ten einde is en het muisje nog een staart heeftin den vorm eener conventie met Pruisenwaarbij liet voor zich een aandeel in den buit verlangtwelke dan in Luxemburg en de pruisische vestingen Saarlous en Saarbrück met de'om liggende rijke kolendistricten bestaan zoude. Geheel onwaar schijnlijk is die opvatting niet, als men de houding nagaat, door Frankrijk tegenover Oostenrijk aangenomen, ""ket'laat zich door Oostenrijk gebruiken om Venetie over te nemen en aldus die mogendheid gelegenheid te geven zijn krachten tegenover Pruisen onverdeeld aan te wenden. Het doet echter niet de minste moeite het geschenk te aanvaarden of tegen Italië te beveiligen. Integendeel laat het lijdelijk toe, dat de geheele provincie door generaal Cialdini bezet wordt, zoodat, de italianen Tyrol zegevierend binnenrukken waar zij zich nu op korten afstand van de stad Trente bevinden welke stad met haar omliggend gebied als prijs voor den vrede begeerd wordt. Er is eveneens in de nabijheid van Lissa een der eilanden die de kust van Dalmatie omzoomen, een zeeslag tusschen de italianen en de oostenrijkers geleverd, waarbij beide zich de eer der overwinning toekennen. De italianen beweeren dat liet, doel der operatie, de vernieling der fortificatiën op genoemd eiland, volkomen gelukt is° terwijl men meester van de positie is gebleven. De oosten rijkers beweeren hel tegendeelen dat de italiaansche vloot door hen met groot verlies is uiteengeslagenwaarbij de laatste twee schepen verloren heeft. Dit laatste wordt wel door de tegenpartij niet ontkend maar wederkeerig verklaart men van die zijde, dat drie groote stoomschepen zijn buit gemaakt^ Men zal dus nadere berichten moeten afwachten, om een juist oordeel te kunnen vellen. Het strategisch doel dezer expeditie tegen dit geïsoleerd punt blijkt niet duide lijk tenzij men een vast uitgangspunt heeft willen verkrijgen, om een landing in Dalmatie te doen om aldus de oostenrijksche" strijdkrachten te verdeelen. In ieder geval blijkt hieruit, dat. liet voorname doel van den afstand van Venetie, namelijk om van die zijde niet verder bevochten te worden onvervuld is gebleven, waartoe de houding van Frankrijk wel heeft aanleiding ge- gegeven. Men moet dan wel aannemen dat Napoleon het hem toegedachte geschenk niet aanvaard heeft, waarschijn lijk bevreesd dat dit, als een andere doos van Pandora, een groote dosis van ellende zoude bevattenwaardoor Frankrijk in een reeks verwikkelingen zoude gerakenwaarvan het einde niet te voorzien was. Oostenrijk blijft dus tegenover Italië in zijn vroegere positie, hoewel het duidelijk is dat. bij den vrede met Pruisen enelië zal moeten worden afgestaan, welks bezit bet voornaamste bestanddeel der pruisisch-itali- aansche alliantie uitmaakt. De onzekerheid die no" altijd omtrent het bestaan van een dergelijk verbond bestond is dezer dagen door een mededeeling van den pruisischen Staats- anzeiger opgeheven geworden door de i ermelding van een der artikelen van het tractaat. Het blijft nu alleen de vraa^-, of Italië zich met Venetië zal blijven tevreden stellen en of het ook niet Italiaansch-Tyrol en Triest zal trachten te verwerven. Ilierbij zal natuurlijk vee! afhangen van de onder steuning van Pruisen, dat op dit oogenbhk als overwinnaar de hoofdpersoon is die de vredes-voorwaarden voorschrijft,. Ita lië zal het bezit van Venetië niet aan eigen krachtsinspan ning maar aan het wapengeluk der pruissen te danken heb ben en het. spreekt van zelf dat dit zoowel op de onder linge verhouding der boudgenooten als tegenover Oostenrijk van invloed zal zijn. Over de vredes-voorwaarden zelve is nog niets met zeker heid hekend. Alleen dit schijnt zeker, "dat de uittreding van Oostenrijk uit deu Duitschen Bond als de voornaamste eisch van Pruisen 'beschouwd wordt. Die eisch zoude op zich zelf volkomen natuurlijk en gewettigd zijn, omdat hij de aanleiding tot den oorlog geweest is. Hoe zwaar dit offer voor Oostenrijks eerzucht eu met het oog op zijn roem rijke aloude traditiën in het duitsche rijk zijn zal, is gemak kelijk te begrijpen en toch gelooven wij dat in het belan" van'Oostenrijk zelf dit offer zal moeten gebracht worden. De Duitsche Bond, wel verre van Oostenrijks macht te verhoogen, is integendeel een bron van voortdureude onrust in Oostenrijk geweest. Het stond voortdurend met den eenen voet op Duitsch en met den anderen voet op Slavonisch ^ebied waardoor een verdeeldheid iu het, rijk ontstaan is, die ten' slotte tot een volslagen breuk tusschen de verschillende staten had kunnen aanleiding geven, terwijl het niet te ontkennen is dat het duitsch element we! eenigszins ten koste vau andere belangen liet overwicht had. Indien de duitschgezinde bevolking van Oostenrijk eeuig vcrlangeu mocht hebben zich bij liet. gemeenschappelijk vaderland aan te sluiten, kan hel dil bevredigd vinden in een boud met de Zuid-duitsche staten waarmede het veel meer punten van aanraking heeft, zoowel door ligging, godsdienst en zeden dan met het overige Duitsch- land. Hierdoor zal tevens aan den langen en on vruchtbaren kamp om de hegemonie in Duitschland een einde komen, waardoor Pruisen en Oostenrijk genoodzaakt waren groote' legers op den been te houden, terwijl de kleine duitsche vorsten, door den bestaauden naijver tusschen de beide groote mogendheden, gelegenheid vonden hunne onderdanen op hoogst willekeurige en despotieke wijze te behandelen, waaraan nu voortaan paal en perk zal worden gesteld. Door de uittreding van Oostenrijk uit den bond zal Prui sen de handen in Duitschland vrij hebben. Indien de hegemonie van Duitschland voor Oostenrijk een bijzaak was, voor Prui sen is dit een levensquaestiezoodat het vermoedelijk van zijn overwinningen de meeste vruchten zal trachten te trekken W ij beschouwen dan ook de vestiging van een machtig rijk in Noord-Duit,sohland als een onvermijdelijk gevolg der ge- beurtenissen waarbij het tamelijk onverschillig is, of de be- zette landen bij Pruisen zullen worden ingelijfd, dan wel ot hunne vorsten als vasallen van die mogendheid zullen legeeren. De bijeenroeping van het parlementdis men eer daags kan tegemoet zien, zal waarschijnlijk aan von Bismarck het voorwendsel verschaffen om door middel van zooge naamde vrije volksstemmingen de geannexeerde staten in Pruisen op te lossen. In Nassau en Oost-Friesland zijn reeds adressen in omloop, om tot het beoogde doel te leiden. Door de inrichting van liet Duitsch Tolverbond waarbij Prui sen de voornaamste factor is, zijn reeds vele materiëele belan gen dei kleinere duitsche staten met Pruisen solidair gewor den en waar die niet voldoende mochten zijn zullen de ziirtd- nagelgeweren wel het overige doen. De heer von Bismarck zal ook bij deze volkstemmingen toonendat hij een uitne mend leerling is der Napoleontische schoolzoodat de fransche Keizer werkelijk tegenover hem ontwapend is, wijl de mees ten hier zijnen meester gevonden heeft. Wij gelooven dan ook dat de vestiging van een groot Noord-Duitsch rijk niet zal kunnen verhinderd worden. Wat Engeland betreft heeft lord Stanley reeds verklaard, dat een dergelijke staat, door andere mo gendheden naijverig moge worden aangezien, maar voor En geland geen gevaar oplevert. Wij zijn ook vau die meening'. en gelooven veeleer, dat een dergelijke machtige bondgenoot op het vasteland voor Engeland bij verwikkelingen met Frankrijk geen ongewenschte zaak is. Wat Rusland betreftzoo moet het never wenschen tusschen zich en Frankrijk een sterkeren dam geplaatst te zien dan eeu verbrokkelde statengroepals Duitschland thans te aanschouwen geeft, kan opleveren. Het is waar, dat Rusland de duitsche Vorstenhuizen tot zoovele stoeterijen ter aankweeking van volbloed-russen wist om te scheppen zoodat het voortaan voor zijn talrijke vor stinnen naar andere aspirant-vrijers zal moeten omzien maar liet zal zich over dit verlies weten te getroosten. Men ziet liever een zwakkere sterk dan een sterke nog sterker worden. Pruisen was de zwakste der vijf europeesche groote mogendheden zoodat een machtsuitbreiding aan die zijde Rusland niet kan deeren. Voegt men nu hierbij dat de Poolsche quaestie Pruisen tot'Ruslauds natuurlijken bondgenoot maakten na den veldtocht, in de Krim tegenover Uostenrijk bij Rusland niet. veel sympathie bestaat, dan laat zicii de houding van dit rijk gedurende de jongste gebeurte nissen zeer goed verklaren. Er blijft dus niet anders overi-dan Irankrijk. Nu de Keizer bemerkt dat hij voor een fait accompli staat, is het zijn belang zich met,Pruisen te verstaan, ten einde een vergoeding m grondgebied te verkrijgen hetgeen natuurlijk alleen in overleg met, zijn machtigen nabuur kan geschieden. Hij heeft tot bereiking zijner oogmerken er dus het meeste belang bij met Pruisen op een goeden voet te zijn indien hij eens b.v. de blikken op België gevestigd hield omdat hii daarbij van Pruisen alleen een ernstigen tegenstand zoude te vreezen hebben, wiens gunst hij zicli echter nu verwor- ven heeft. ME OORLOG. Bohemen, Mora vie, enz. I)e door de aftrekkende oos tenrijkers vermelde bruggen over de Thaya en de March ziin meest alle binnen 24 uren hersteld. Aan de stad Pardub tz is opgelegd om met behulp van 200 pruisische pionuiers de vaste brug over de Elbe deu 24 weder bruikbaar te lieh' ben. op eene boete van 4000 fl. voor eiken dag later De pruisische geul. r. Frondzynski te Chrudim heeft aan gekondigd dat elk dorp waar een soldaat gekwetst wordt zal gestraft worden met het verbranden eener hofstede en elk dorp waaruit geschoten en de dader niet ontdekt wo'rdt door het geh'el of gedeeltelijk in de asch te leg^n Bij te Brunn uitgevaardigd bevel is de koen 'van den pruisischen thaler op 210 kreuzer bepaald Volgens oostenrijksche opgaven heerscht de cholera onder de pruisische troepen. cr De pruisische gen!, r. Lehwaltbevelhebber der vesting Neisse, is benoemd tot .commandant van het belegering? corps van Josephstadfc en Königgratz De oostenrijksche brigade Mandel heeftmet behulp van andere troepen bij Blumenau iu Moravie met goed -evolg den aanval eener vijandelijke overmacht afgeslagen. ZU ver? loor evenwel 600 man waarvan 200 gevangenen; de prdissen daarentegen nauwelijks 100 dooden en gekwetsten Den 22 hebben de 7= en 8' divisiën bij Presburg een ge vecht geleverd tegen 35000 oostenrijkers en zouden die stad zeker bezet hebben indien zij met den middag, wegens den invallenden wapenstilstand, den strijd niet hadden moeten staken. De brigade Bote as op het punt om de oosten? rijkers m den rug aantevallen. uaicu Het hoofdkwartier des Konings is thans gevestigd on het aan graaf Mensdorff behoorende kasteel Nicolsburg op de grens vau Moravie, hetzelfde kasteel waar Napoleon \n 1805 na den slag van Austerlitz en vóór zijnen intocht te Weenen Midden-düitschlanb. De zuidduitsche troepen worden en getale van 120000 man, ten zuiden van Frankfort bijeen-' jetrokken. De beiersche regeeriug heeft besloten de land weer te organiseeren. De voorhoede van het tweede pruisische reserve-corps is na een geforceerden marsch, te Hof in Beieren aangekomen' en heeft 60 man krijgsgevangen gemaakt. Aan die stad is eene oorlogs-contributie van 66000 Ih. en het leveren van een aantal benoodigdheden opgelegd. Den 27 is bij Heimstadt eu OeUingen een gevecht gele verd dat verscheidene uren duurde. De beierschen zeLen dat zij, met behulp van 5 batterijen getrokken geschut de -pruissen hebben afgeslagen. B De voorhoede van het Main-leger is na 2 gelukkige ge- echten by Bisschofsheim en Werbach met de troepen fan

Alkmaarsche Courant | 1866 | | pagina 1