Baden'en Wurtemberg, verder zuidwaarts gerukt tot op badensch grondgebied. M K Den 21 heeft het 2« westfaulsche infanterie regiment JN. 15. behoorende tot genoemd leger en hetwelk aan de laatste gevechten ijverig deel heeft genomen het 50jarig feest ge vierd van de opdracht van hetzelve aan Prins Fredenk der Nederlanden. De pruisische hevelhebbers hebben voorschriften uitge vaardigd betreffende hetgeen aan de officieren en soldaten in hunne kwartieren moet verschaft worden. Het blijkt dat zij met een beetje niet tevreden zijn. Erger komt de stad Frankfort zulks te weten. Nadat in de vorige week reeds eene oorlogsbelasting van 5 millioen 11. betaald washee de genl. Falkenüein eene nieuwe gevorderd van 20 millioen. Hij deed daartoe de aanzienlijkste kooplieden den 20 op den Romer bijeenkomen en gebood de opbrengst binnen 24 uren. Tot gouverneur van Bohemen benoemd deed zijn opvolger als bevelhebber van het Main-leger, genl. Manteujfel, toen het gemeentebestuur het onvermogen der stad betuigde, 24 stukken geschut op een heuvel plaatsen en dreigde met plunderingals de betaling niet s avonds geschied was. e kamer van koophandel besloot de schatting niet te voldoen, en de bevolking keurde dit goed liever de plundering ver kiezende ook werd de tusscheukomst van het engelsche kabinet, en van Keizer Napoleon ingeroepen. Toen de termijn verstreken en nog geen nader besluit van het stedelijk be wind vernomen was^ begon \lun!eu[fel de executie door bij ieder der senatoren en meerdere ingezetenen minstens 50 sol daten intelegeren. Een aantal gezinnen heeft de stad verlaten de beurs en winkels zijn gesloten. De opperburgemeester der stad, Pellner, die inlichtingen moest geven omtrent de gegoedheid der inwoners is den 24 's morgens dood in zijne kamer gevonden. Eene deputatie van 3 Senaatsledenwaaronder de hee Rothschild, is naar Berlijn vertrokken, om ontheffing der contributie te verzoeken. De militaire commandant Roder en de burgelijite commis saris v. Diest hebben den 24 geproclameerd, dat de Senaat, de Burgerschap en de Wetgevende Vergadering ontbonden zijn, zullende de leden van den Senaat hunne ambtsbezig heden als magislraatspersonenonder de leiding van het pruisische bestuur, moeten voortzetten. De pruisische Staats-Anzeiger verdedigt de harde behan deling der stad, op grond van hare voortdurende minachting voor Pruisen en het straffeloos doen beleedigen des Komngs door de dagbladpers. De gouverneur van Mainz, graaf Rechberg. heeft besloten de stad tot het uiterste te verdedigen. De burgemeester heeft de ingezetenen gelast zich voor 3 maanden van levens middelen te voorzien. De prijzen zijn daarop aanmerkelijk gestegen. Eene deputatie uitdc bevolking is den Groothertog van Hessen wezen verzoeken om het mogelijke te doen tot afwending van eon beleg. Reeds heelt een pruisisch parle mentair èen bombardement aangezegd, indien de overgaaf niet binnen Smaal 24 uren geschiedt. Op eene te Carlsruhe ontvangen pruisische sommatie heeft de Groothertog besloten de gestelde voorwaarde aan- tenemen. In Nassau bekomt, sedert het vertrek van het leger, de beweging voor eene vereenigiug met Pruisen grooter uit breidinguit Wiesbaden is eene deputatie van voorname burgers naar Berlijn vertrokken. Noordduitschland. In Leer en andere groote steden van Oost-friesland worden adressen om inlijving bij Pruisen De uitgever der leipziger Qartenlaube heeft verlof tot de weder verschiinin» van zijn blad bekomen nadat hy eerst te Di-ësden èf'daarna te Berlijn verklaard had met door dwang maar uit vrije beweging, de zyde van Pruisen te k'De Landdag van Saksen-Weimar heeft den 20, met algem. st up één na de regeering gemachtigd tot het sluiten van een verbond met Pruisen en tot het nemen van maatregelen voor de verkiezing van leden van een duitscli Parlement. Ook de Stendeu van het hertogdom Brunswijk hebben met eene groote meerderheid het denkbeeld van eene ver- eenieing met Pruisen in beginsel aangenomen. VenItie en Tyrol. De oostenrijksche gezagvoerders m het Venetiaansche hebben geldboeten opge egd aan de plaat sen die het afstaan van Venetie feestelijk gevierd hebben. Het italiaansche leger is thans gesplitst in 2 groote corpsen; het een aangevoerd door Lamarmora moet den vierhoek ob- serveefen, het audere, onder Cialdm, rukt steeds voorwaarts zonder den vijand te ontmoeten. Eene oostenrijksche patrouilleuit Legnano komende is in eene hinderlaag der bersaglien gevallen. Het italiaansche gouvernement heeft besloten tot organi satie der provincie Treviso, welke geheel ontruimd is. De Koning heeft te Eerrara deputatieu der gemeentebe sturen van Rovigo, Padua en Viceuza ontvangen. Den 21 hebben de oostenrijkers den vijand aangeva len die de vallijen van Ledro en Gendicana vermeesterd hadden. Pmve-bcnca. bezet door 12000 Italianen wem stormender hand genomen, daarna de vorige positie te Pictea weder bezet en aantal van 1000 man krijgsgevangen gemaakt. Ook zijn de Italianendie de vallijen van Jindi en Cana vermees terd hadden, met verlies van 40 gevangenen, naar Conditio teru-eslagen. Garibaldi logenstraft in zijne depeches deze opgaven en zegt dat dc vrijwilligers overwinnaars zijn ge- b'Den vrijwiiligers zijn te Fiaruo door de oostenrijkers aan getast maar hebben deze teruggeslagen. De italiaansche divisie Media heelt den 22 na een strijd van 9 uren, alle stellingen tusschen Cismona en Pnmolano vermeesterd. Den volgenden dag nam zij het tyrolsche ver sterkte dorp Borgo stormenderhandwierp zy den vijand terug tot bij Levico en vermeesterde s avonds te 10 uren ook dit dorp. De oostenrijkers leden zware verhezen aan gekwetsten en gevangenen. Den 25 drong Medici door tot Pergineop 2 uren afstand van Trcnte. De oostenrijkers hebben Udiue ontruimd. De stad Venetie is zoo goed als afgesloten zijnde ïu de nabijheid reeds italiaansche batterijen opgericht, Zeeslag bij Lissa. Den 20 is de italiaansche vloot sterk 23 bodems, waarvan 12 gepantserdeaangegrepen door de oostenrijksche. Hel gepantserd fregat Re d'Italia werd door de Erzherlog Max in den grond gevaren en de ge pantserde kanonneerboot Palestro sprong in de lucht. Vol gens oostenrijksche opgaven is van beide schepen niemand gered volgens italiaansche zijn van het eerste 157 man ge red en ruim 400 omgekomen, terwijl de bemanning van liet tweede onder de losbarsting den kreet zou aangeheven hebben van "leve de Koning! leve Italië!" ren half bataljon ber- saglieri aan boord van de Re d' Italiahet fregat voelende zinkenklom in het want, en deed een kogelregen neerko men op het dek van de Erzherlog Max waardoor 20 dooden en 60 gekwetsten vielen. Het linieschip Raiser heeft, met verlies van 22 dooden en 82 gekwetsteneen aanval van 4 fregatten afgeslagen, totdat het door het in den grond varen van de Re d'Italia gered werd. De italiuuen verzekeren dat het zoo lek geschoten werd dat het weldra met 1400 man in de diepte zonk. Beide eskaders bcweeren meester van de zee te zijn geblevenmaar het italiaansche, waarvan de uit rusting ellendig moet geweest zijnheeft eenige schepen tol herstel naar Ancona moeten terugzenden. De Gedeputeerde Boggio is aan hoord ervan gesneuveld. Wapenschorsing. Oostenrijk heeft het voorstel van Prui sen tot eene wapenschorsing van 5 dagen, ingaande op den middag van den 22 tevens als tijd van beraad over het aannemen of verwerpen der vredes-preliniinairen aangenomen. Graaf Karohjivergezeld van genlüegenfeldgraaf Kuisten en baron Brennei', zijn naar het pruisische hoofdkwartier ver trokken om in onderhandeling te treden, waartoe de minis ter v. Bismarck en genl. Moltke van de pruisische zijde ge machtigd zijn. Dit alles heeft tengevolge gehad, dat de vredes preliminairen den 26 zijn geteekend. Men verhaalt dat deze de volgende punten betreffenuitsluiting van Oostenrijk van het Duitsch Verbond, met vrijheid 'ater ln verbinding te treden met een te vormen Zuid-duitsch Verbond, vergrooting van Pruisen door inlijving van de Elbe-hertog- dommen (behalve het deensehe gedeelte van Sleeswijk), van Keurhessende stad Leipzig en omstreken en gedeelten van Hannover en Hessen-Darmstadterkenning van een Noord- duitschen Bondonder de militaire en diplomatieke leiding van Pruisen. Voorts is een wapenstilstand voor onbepaaldeu tijd gesloteuwelke voortduurt tot aan de opzegging door een der partijen. Het Main-leger zal waarschijnlijk zijne operatiën voortzettenzijnde het den beiersehen minister v. d, P/ordtendie den 24 mede in het hoofdkwartier is aangekomenvolgens de laatste berichten nog niet gelukt de vijandelijkheden tegen de Bondstroepen te doen schorsen. Den 25 is met Italië mede eene wapenschorsing van 8 dagen ingegaan, welke wegens Italië s voorwaarden betref fende Tyrol en Oostenrijks bezwaren daartegen, moeilijker is tot stand gekomen. De italiaansche troepen zullen zich daar mogen verzamelen, waar hunne legerspitsen zich op den 25 bevonden. ENOELAN». Den 19 zijn, op voorstel van den heer Gladstone, in het Lagerhuis al de door het vorige kabinet ingediende kies wetten ingetrokken. De minister van marine heeft in die vergadering toegegeven, dat de gepantserde vloot in sterkte bij die van audere volken ten achteren staaten dat hij daarom reeds gelden had aan gevraagd tot aanbouw van een torenschip. De minister van oorlog heeft, een crediet verlangd voor het veranderen der Enfield- in uaaldgeweeren. De heer John Bright heeft aan de Véreemging ter her vorming van het kiesstelsel geschrevendat het volk ten volle recht heeft om op openbare plaatsen te vergaderen en dus ook in Hydepark. Up de aankondiging van het oestuur der vereenigiug datin weerwil van het verbod der regee- ringde vergadering aldaar deu 23 zoü doorgaan heeft zich eene onafzienbare menigte derwaarts begevenwelke zich door 1500 polieie-ageutendoor infanterie en cavallene met deed keeren maar de hekkeu omver rukte en het park bin nendrong. Vele personen werden bij deze gelegenheid ge kwetst ol in hechtenis genomen. Den volgenden avond hadden in dat parken in de Oxtor,- street weder wanordelijkheden plaatszoodat de policie en de militaire macht herhaaldelijk hare wapenen moest gebrui ken en weder verwondingen en gevangennemingen voorvielen. Den 25 herhaalden zich de oproerigheden m het park en wierp eene groote menigte de voorbijgangers met steenen. De aanwezige polieie-macht werd versterkt. Het bestuur der Vereeniging en de regeeriug zijn over eengekomen om de kwestie over het gebruik van hel park door de rechtbank te doen beslissenhet vermaant het pu bliek inmiddels geene pogingen te doen om er weder byeen- John Stuart Milt heeft in het Lagerhuis het recht des volks lot. vergadering krachtig tegen de regeeriug in bescherming k De uederlatiug van deu transatlantische!! telegraafkabel is UC lieuciirtuug .4. gedurende eenige dagen zonder eenige stoornis voortgezet terwijl de isoleeriug der draad volkomen bleet. Den 2/ 's morgens te 4 uren is de Great Eastern de Iriuiiy-baai (Newfoundland) bmuuugeloupenzoodat de aanhechting daar ter plaatse spoedig verwacht kan worden. l'ilüNKHlJH- Te Parijs is de cholera weder uitgebroken de bladen zijn verzocht er niet van le gewagen; het aantal slachtoffers is reeds vrij groot. UOüTESBUU. De stoomvaart op den Donau tusschen Weeuen en Pres burg en Pesth is gestremd. Eene menigte welgestelde heden hee?t, in rijtuigen de hoofdstad verlaten, om te Pesth eene schuilplaats te zoeken. Daarentegen zijn veel meer platte landsbewoners, maar meest behoeitigeunaar Weeuen ge vlucht. L. Op den Prater aldaar kampeeren eenige regemeuten hou- eaarsehe huzaren en in de daarin grenzende krigau de Sak sische troepen, die hunnen Koning Johann zoo vaak hy van öcliönbrunu tot hen komt, steeds met geestdrift begroeten. De Koning van Hannover is den 19 mede te Weenen aangekomen en door de leden van bet Keiz. Huis aanstonds verwelkomd. Hij heelt aan de gekwetsten en aan de nage laten betrekkingen der gesneuvelden van zijn ontbonden leger ÏOU.ÜOÜ tl), geschonkeu de Kouingiu 50v U. De stadhouder vau Beueden-Oostennjk heeft, bij procla matie aan den bevolking, deu landstorm opgeroepen. Aange zien de opkomst daarvan, by mogelijke bezetting door de pruisseneene harde behandeling deed vreezen, heeft hij zijne oproeping veranderd in eene uituoodiging Hot vrijwil lige aansluiting by hel corps stiermarksche Alpenjagers ouder hevel van graaf Artur v. Mensdorff. De stadhouder van Boveu-Oostenrijk heeft vervolgens onder dezellde be woordingen de bevolking te wapen geroepen. Beneden-Oostenrijk is in staat vau beleg verklaard, om den toevloed van vreemden elementen. Genl. Ctu/n Gallas is in zijn commanderuent vervangen door den genl Gondrecomlvoorts'zijn van het zmderleger de genl Roich, liar tang, Mothnari en de genl der cavallene Pulz toegevoegd aan het uoorderleger, dat thans tot 10 corpsen L Dis gemeenteraad van Weenen heeft in een adres aan den Keizer de geledene rampen minder toegeschreven aan de nederlagen van het leger, dan wel aan het verkeerde rege ringsstelsel, en verlangt andere legerhoofden andere raads lieden en eene andere politiek. Even als de hougaren hunne aantebiedeu hulp afhankelyk maken van de benoeming van een eigen ministerie, heelt de poolsohe partij 111 den gemeenteraad van dalberg.een1 adres aan deu Keizer welen doortednjvenwaarbij het brengen van meuwc offers door Galicie afhankelijk wordt verklaard van de verkrijging van meerdere vrijheden. De israelieten aldaar richten een corps vrijwilligers op, waarvan de kosten door geloofsgenooten gedragen worden Het gemeentebestuur van Zara 111 Dalmatiehee aanleiding van den slag bij Lissa, een adres van aanhanke lijkheid aan den Keizer gezonden. Het blijkt dat Aartshertog Albrechtaan een italiaansch koopman, voor het bekendmaken van de pos:Bwn des1'f d> vóór den slag van Cuslozza 100 en na dien slag 1000 louis d or heeft betaald. PRUISEN. Bij Kon. besluit, te Brünn geteekend, zijn de beide Huizen van den Landdag tegen 30 Juli opgeroepen. RUSE AND. Het officieuse dagblad van Moskou verklaartdat door de laatste valsche en kunstmatige combinatiën in de Donau- Vorstendommenhet parijsche traclaat van 1856 feitelijk verscheurd en Rusland dus wederom vrij in het Oosten ge worden is. SPANJE. Bij decreet is het ministerie gemachtigd om de belastin gen over 2 halfjaren bij anticipatie te heffen. TURKIJE. De buitenl. gezanten hebben geprotesteerd tegen het niet betalen der met 1°. Juli versohenen halfjarige rente, en ver langd dat die betaling op 1 Oet. gewaarborgd zal worden door de tractementen der lands-ambtenaren. Het bewind heeft geantwoorddat niemand recht heeft om dergelijken waarborg te eischen. AMERICA. De republikeinen in Mexico hebben Santiago vermeesterd en bedreigen thans Tepic. Het belgisehe legioen is tot open baar verzet overgeslagen, omdat het, tot eerewacht der Kei zerin bestemd steeds tegen de juaristen strijden moet. De spaansche onderdanen zijn uit Peru en Chili verjaagd de buitenlaudsche consuls hebben in hunne eerste nooddruft voorzien. BINNENEAND. De nationale tentoonstelling van nijverheid en kunst te Amsterdam is den 21 door de Koningin en prins Alexander en den 24 door den prins v. Oranje bezocht. Benoemingen. Z. M. heeft benoemd tot, hoogheemraad der Uitwaterende sluizen van Kennemerland en Westfriesland den heer C. Kroon, tot dijkgraaf van het Nieuwland op Wieringen den heer J. Breebaart Klz. Verkiezingen. Ook voor de tweede vacature in de Prov. Staten van N. Holland is te Amsterdam de heer A. C. Wert- heim verkozen, met 217 van de 321 geldige stemmen. Militaire Zaken. Het kamp van Millingen zal in de maanden Augustus en September niet door troepen betrok ken worden. In 's Rijks-geweerwinkel te Delft worden 60 naaldgeweeren vervaardigd, 0111 bij de infanterie en de normaal-schietschool beproefd te worden. De vestingen behoorende tot de IJsel-lime worden van geschut en ammunitie voorzien. De minister van oo-log heeft aan de militaire anthoriteiten in de garnizoensplaatsen gelast de sclierpschutters-vereeni- giugen"op baar verlangen van geweeren en onderwijzers te voorzien. j Belastingen. Bij Kon. besluit van den 16is de mi nister van financiën gemachtigd, omvoor zoover de toe stand der schatkist bet veroorlooft aan de gemeenten wel ker behoefte daaraan blijkt, voorschotten te verstrekken ten bedrage van hoogstens van het haar over 1866 toekomend aandeel in de vermoedelijke opbrengst van de belasting op het personeel over het jaar 1866 67. Spoorwegen. Den 20 is zonder feestelijkheid de spoorweg geopend vau Eindhoven over Hasselt en Tongeren naar Luik, welke door de maatschappij tot exploitatie der staatsspoor wegen bediend wordt. In de maanden Mei en Juni zyn over den Noord-Holland- schen staatsspoorweg vervoerd 26948 personen en is de to tale opbrengst geweest f 13604,98. Nieuwe Ondernemingen. Het aanleggen van eene straat, lang 1225 en breed 20 ellen, vau den Dam naar dc Plantage te Amsterdam (zie ons vorig No.) zou kosten 4.541.000, waarvan f 2.018.000 voor onteigeningen. Bovendien zou de gemeente een bedrag van f 402.000 moeten besteden voor demping bruggen en walmuren. Kunst. De oxaal der S Janskerk te s liertogenbosch in 1610 van rood wit en zwart marmer, door Coenraad v. Norenburg uit Namen voor f 20000 vervaardigd is door kerkmeesters ondoelmatig geacht en zal opgeruimd worden. Aanbestedingen. Deu 23, te Zaltbommel, door de commissie voor den brand te Haaftenhet bouwen van 20 arbeiderswoningen aldaar, aan I). IK. v. Maurik, te Drumpt, voor f 9840. Deu 26, te 's Hagebij herbestedioghet maken van een dam' door de Oosterschelde en het leggen van de spoor baan tusschen Bergen op Zoom en Woensdrecht. minste iuschr. J. v. Haatten te Sliedrechtvoor f 1..499,000;! iet inkeepen, vlakken en creosoteeren te Dordrecht van 121,000 stuks dwarsleggers en liet leveren van 1,610,000 ffi creosoot olieminste inschr. A. Tak te Brussel, voor 103,000; het maken van ^ebouwen en inrichtingen op bet stationsterrein te Venloaan J. Laudg te Sittart voor 47000. Den 26 door het prov. bestuur van N. Holland het verlengen der bestaande krib langs het kribbegat, te Enk- lmizen! minste inschr. C. de Jong Cz. Jr. te Ameide voor f (Aiolera. Van 7 tot 14 Juli zijn bier te lande aange tast 3598 en overleden 2132 personen, waarvan 111 N. Hol land 147 en 174, Sedert den aanvang der ziekte tot 14 Tnli nancetast 14378 en overleden 8826 personen. Tot, 25 Juli zijn gestorven te Kampen 180, te Meppel 189 te Groningen 801, tot 26 Juli te Haarlem 167, te te Leiden 867. te 's Hage 708 te Delft389, te- Schiedam 222, te Rotterdam 951, te Dordrecht 384, te Gouda 131, te Utrecht 1381, tot 27 Juli te Amsterdam 470 lijders, le Groningen vermindert de ziekte, hetgeen men aan het, bran den van teer wil toeschrijven. De kermissen te Nymegen, Tilburg, Hoogwoud, Ben- ningbroek en Sijbecarspel zijn geschorst, De algemeene ver gadering van hel Nut is voorloopig tot October uitgesteld. De buitengewone collecte van het r. c. armbestuur te Haarlem heeft f 1187.62 opgebracht. Te Scheveningen hebben zich den 23 eenige dweepers zoozeer tegen bet branden van teer verzetdat liet gestaakt moest worden. Den volgenden dag werd liet evenwel her vat ouder bescherming van policiemaclit uit s Gravenhage. Veepest. Van 8 tot 14 Juli zijn M in Z.-Holl. aanget. 344, gest. 105, afgem. 45, berst. 2a g Utrecht 168, 84, 10, 52 p. nog"'ziek in Z.-Ho"lb'54^ Utrecht 120, N.-Holl. geene 8 De minister van binn. zaken heeftop verzoek van Ged. Staten van Groningen en Drenthe, het houden van vee markten en veeverkoopingeu in die provinciën weder toegestaan. Bijzonderheden. D». Prins de Jong te Westerblokker, heeft den 15 Juli, naar aanleiding van 1 Cor. A 11, de openbare prediking herdacht in 1566, op het Kloosterland aldaar, door Jan Arendsz. van Alkmaar gehouden Verbeteringen. Het vrouwen-adres is door den kerke- raad te Harlingen voor kennisgeving aangenomen. Het bericht als zou daarop met verwijzing naar eene schnftuur- plaats geantwoord zijn. is door een spotvogel verzonnen. De toedracht van liet gebeurde te Asperen was de vol gende J J. v. d. IV., bruidegom zijndeontnamter voor koming van ongelukken, zijn vader een geweer waarmede deze vreugdeschoten wilde doen en lostte dat. 2 Beschonken en twistende soldaten, bewakers der lijn van afscheiding,

Alkmaarsche Courant | 1866 | | pagina 2