S&Hekclifkscftc Bciichlcu terwijl het voor zijn eigen koningschap de goddelijke tusschen- komst inroept. Zoo ziel men alweder, dat de beide uitersten elkander de hand reiken want dezelfde leus werd destijds door de fransehe revolutionnairen gebezigd //geen oorlog aan de volken maar aan de vorsten hoewel men zoowel hier als gindseindigt de volken broederlijk in te lijven. Har telijker en inniger aansluiting is er dan ook niet denkbaar De blikken blijven steeds op Frankrijk gevestigd, waar men niets verneemt, hetgeen juist in staat is de beslaande spanning te verhoogen. De Keizer heeft zijn bemiddeling aangenomen gezien en wat zoude hij nu nog meer kunneu verlangen. In de belgische en duitsche bladen blijven de geruchten omtrent den afstand van Luxemburg aanhouden en onwaarschijnlijk is die meening niet. Luxemburg heeft verklaard neutraal te willen blijven, maar het spreekt van zelf, dat het, dit standpuut niet kan blijven handhaven. In- dieu het niet toetreedt tot den Noord-Duitschen bond zal het op zich zelf moeten blijven bestaan en daar het onmachtig is zijn onafhankelijkheid te handhavenzal het een voortdurende twistappel wordender beide machtige naburen. Als strategische positie heeft Luxemburg onmiskenbaar hooge waarde en de belangeloosheid van Napoleon heeft toch waarlijk dit geringe offer wel verdiendhoewel sommige spotters weder beweerendat op deze wijze die belangeloosheid toch niet zoo heel groot is geweest! Het is naar onze meening zelfs de vraag, of, bij de consolidatie van het prui sische rijk, Frankrijk met dien afstand genoegen zal nemen. Dit is zeker, dat, men in Belgie niet gerust is. Als zoodanig achten wij de reis van den Koning van België naar Londen ook een feit van staatkundige beteekenis. De Koning heeft in een warmen toast de belangen van zijn rijk aan Engeland aanbevolenwaarop door Disraeli geantwoord werd dat de welvaart van België Engeland nauw ter harte ging. Het is echter zeer de vraag, of Engeland bereid zoude zijn zich ge wapenderhand tegen een inname Van België te verzetten. Men herinnere zich, hoe lord Stanley openlijk in het Parle ment heeft verkondigd, dat Engeland zich zorgvuldig buiten alle verwikkelingen op het vasteland zoude houden en zich tot de verdediging van zijn eigen land bepalen zal. Deze rede werd zeer toegejuicht, en door de dagbladen zeer ge prezenomdat zij de publieke opinie van Engeland juist te ruggaf. Napoleon heeft dus van die zijde niets te vreezen en het is ondenkbaar, dat hij de machtsvergrooting van Prui sen lijdelijk zoude aanzienindien hij naar verhouding niet eveneens daardoor rebaat werd. Het spreekt echter van zelf, dat hij daarbij met de grootste behoedzaamheid moet te werk gaan en niet door voorbarig handelen zijn spel kan beder ven. Daarom zal hij eerst moeten afwachten dat de uit breiding van Pruisen een feit is geworden, en eerst dan zal hij recht tot spreken en handelen verkregen hebben. De gevolgen van den oorlog zullen danzooals wij vreezen ook voor andere kleinere Staten niet uitblijven. De optreding van het nieuwe bewind in Engeland heeft lot betreurenswaardige gebeurtenissen aanleiding gegeven. De minister van binnenlandsche zaken heeft de onhandigheid gehad het houden eener meeting ten gunste der parlemeuts- hervorming te weigeren op grond dat het Hyde-park als wandelplaats voor dergelijke doeleinden niet konde gebezigd worden De nietigheid van het voorwendsel kon terstond door ieder gevoeld worden gelijk dit, met de ware bedoeling van den minister eveneens het geval was. Het ministerie begreep, dat de demonstratie tegen het kabinet, zelf gericht was, alsmede tegen de oppositie die legen het hervormings- ontwerp gevoerd was. Het gevolg is dan ook geweest, dat, liet publiek zich met geweld een toegang tot het park heeft gebaand waarbij verschillende verwondingen hebben plaats gegrepen. De onordelijkheden bleven eenige dagen aanhou den en gaven tot interpcllatiën in het Huis der Lords en het Parlement aanleiding, terwijl de minister eindelijk verklaar de, dat hij de zaak zoude onderzoeken waarvan liet gevolg is geweest dat de meeting elders gehouden en rustig afge- ioopen ismet aanneming van eenige resolutiën têu voor- deele der hervorming. Indien de minister zijn onrecht ter stond had ingezienhad hij alle deze onaangenaamheden kunnen voorkomendie het nieuwe kabinet 'niet bemind zullen maken. IVOORD-DVITSCHLAKD. Frankfort. Het bedreigen der stad met plundering bij het niet opbrengen der schatting en het planten van gesehut wordt voor onwaar verklaard. De verordening omtrent de gedwongen inkwartiering is ingetrokken zijnde de kazernen thans voldoende tot opname der manschappen. De burge meester Muller is den 20, op ontvangen ontbieding, naar Nieolsburg vertrokkenmaar zal te Berlijn de komst des Kouings afwaehieu. Keur-Hessen. De erfprins Frederik IVillem heeft zich tot den Keizer vau Frankrijk gewend, met verzoek om hand having in zijne erfrechten. Saksen-Meiningen. De hertog heeft mede het hoofd voor Pruisen in den schoot gelegd, is uit den Bond getreden en heeft zijne manschappen uitMainz teruggeroepen. Inden nacht van 2829 Juli passeerden deze, 1000 in getal, Giessen op marsch naar Kassei. Zij waren alleen voorzien van hun zijdgeweer. Saksen. De vesting Künigstein is onzijdig verklaard, waarop de commandant liet verkeer op de Elbe en op den spoorweg tusschen Praag en Berlijn weder vrijgesteld heeft. ZUin-DriTMVULiNH. Beieren. Den 25 heeft de pruisische divisie Qöben te üersheim met voordeel tegen het 8e Bondscorpsen de di visie Byer bij Helmsladt tegen de beierschen gestreden. De vereenigde divisiën Byer en Flies brachten de beierschen bij Rosbrunn tot wijken, en zulks door dat het 8' Bondscorps eensklaps van stelling verauderde en dus buiten gevecht geraakte. Den 26 werd bij Wurzburg een schitterend gevecht ge leverd dat tot geen bepaald resultaat leidde maar den beierschen op zware verliezen vooral van officieren, te staan kwam. Den volgenden dag werd daar weder gevochten en de stad gebombardeerdwelke weinig schade leedhoewel het arsenaal afbrandde. Den 28 gelukte het den naar Ni- colsburg gezonden minister v. d. Pforten een wapenstilstand van 3 wekeningaande den 2 Aug., te sluiten. De genl. Manteuffel heeft den 28 het bombardement hervat of Willen hervatten, voorgevende van zijn Soeverein nog geen bericht, te hebben ontvangen; den 29 moet, hij echter bevel ont vangen hebben de vijandelijkheden te statten. De voorhoede van het corps van den Groothertog van Mecklenburg was dien dag nog slaags geweest met een bataljon der beiersche garde, dat, behalve vele dooden 4 officieren en 205 man schappen als gevangenen verloor. De Groothertog was daarop Bayreuth binnengerukt en had namens den Koning van Pruisen bezit genomen van de provincie Ober-franken. In strijd met de verzekeringen te Nieolshurg aan v. d. Pford- ten gegeven, werden sedert nienwe. gedeelten dier provincie bezet, waartegen de minister ernstig protesteerde Den 30 kwam eindelijk eene wapenschorsing tusschen prins Karei en genl. Manteuffel tot stand hetwelk alweder niet belette, dat den 31 bij Weiden een bloedig gevecht voorviel tusschen een bataljon der beiersche garde en de pruissenterwijl ook de afzending van een parlementair niet mocht baten. Het ver lies der beierschen was weder aanzienlijk. De Groothertog vervolgde eveneens zijnen tocht en bezette den 31 met zijne voorhoede Neurenberg. De kolonel Both werd uit Munchen tot hem gezondenom op eene onmiddelijke wapenschorsing aantedringen. Krachtens overeenkomst tusschen prins Karei en genl. Manteuffelis Wurzburg den 2 Aug. door eene pruisische brigade bezet en zijn de citadel Mariënberg en de Main-wijk in handen der beierschen gebleven. De prins v. l'hurn und Taxis, genl. der cavallerie, is op non-activiteit gebracht, en de ridder v.Jeniseh, genl. majoor bij dat wapen, ergens tot plaatscommandant benoemdbeide worden van schromelijke onbekwaamheid beschuldigd. De gemeenteraad van Munchen heeft, op voorstel van den burgemeester v. Steinsdorf, als redenen van het in den lande bestaande misnoegen aangegevende afwezigheid en onverschilligheid des Konings de gebrekkige aauvoering van het leger en de onbekwaamheid van sommige ministers. Men beweert dat de bekwame genl. v. Zoller in een gevecht met de pruissen den dood heeft gezocht en gevon den omdat prins Karei hem met arrest gedreigd nad, wegens eenige bedenkingen op het voor dien strijd beraamde plan. De ritmeester Strommer heeft zichvoor het front zijner kurassiers met een pistool van het leven beroofd omdat de prins hem gelast had met zijne ruiterij een door den vijand bezet boseh te vermeesterenhetgeen hij door kurassier onmogelijk achtte en waarop een verwijt, van lafhartigheid gevolgd was. De gezanten van Engeland, Frankrijk, Spanje en Belgie bij de Bondsvergadering hebben Augsburg verlaten. Wurtemberg. Ulm is den 20 Juli in staat van beleg verklaard de ingezetenen zijn Aangeschreven om zich voor 2 maanden van proviand te voorzien. De Koning en de minister v. Farnbühler hebben hunne roerende bezittingen naar Zwitserland gezonden. Prins Frederik is met de ministers Farnbühler en üalwigk naar liet pruisische hoofdkwartier gezonden. De wapenstilstand is gesloten. Baden. De Groothertog heeftdoor een naar het hoofd kwartier gezonden gemachtigde, ouderhandelingen met Pruisen aangeknooptover een wapenstilstand met de Bondstroepen. De liberale fractie der 2e Kamer heeft aan den Groothertog een adres gericht, waarin de splitsing van Duitschiand in een noordeljjk en een zuidelijk verbond noodlottig genoemd wordt. 2 Ministers, die het vijandigst tegen Pruisen gestemd waren, hebben hun ontslag gevraagd, o. a. die van buiteul. zaken v. Edelsheim. Den I Aug. zijn Maunheim en Heidelberg bezet door de pruissen, die door de inwoners met geestdrift ontvangen werden. Rijn-Hessen. De Groothertog heeft zicli regtstreeks tot den Koning van Pruisen gewend met, verzoek om een wa penstilstand. De insluiting van Mainz wordt niet bijzonder streng voortgezet. De bezetting bestaat uit 16000 man, bchoorende tot 4 Staten. De commandant is zeer bevreesd voor ver spieders en heeft meer dan 100 meuschen zonder noodzaak in hechtenis doen nemen. Liechtenstein. Het Bondscoutiugent van dit Vorsten dom 80 man sterk is nog den 26onder aauvoering van een luitenant, naar Duitseh-Tyrol vertrokken, om z-ich aan de zijde der oostenrijkers te scharen. EDIGFLAItD. Te transatlantische telegraafkabel is den 27, 's avonds 8 u. 43 m. aan den wal op Newfoundland bevestigd en steeds goed in orde gebleven. In het jaar eindigende 30Jum hebben 1« staatsinkomsten bedragen 67726.436, de uitgaven 67.367.165 p. st. Den 30 Juli is in de Agrieuiturai-hall te Londen de aan gekondigde vergadering van de rcform-vereenigiiig gehouden, waarin besloten werd dat liet kabinet door zijne medewer king aan hel. verwerpen der onlangs ingediende kieswet, het vertrouwen des volks verloren had, en dat hel Lagerhuis bij petitie zal worden verzocht een onderzoek intestellen naar de handelwijze der poiicie in Hydepark. Te gelijker tijd had eene dergelijke bijeenkomst in Victoria-park plaats. Den 31 is in het Lagerhuis nogmaals het gebeurde op Jamaica ter sprake gebracht en ten slotte een besluit geno men om te verklaren dat het Huis de zware straffen welke op het onderdrukken van den opstand gevolgd zijnen vooral de herhaalde toepassing van de doodstraf, betreurde. Alle andere voorgestelde besluiten werden verworpen. De heer Mullet, gezant bij de duitsche Bondsvergadering, is teruggeroepenomdat dit, lichaam niet meer bestaat. FRAHHRIJK. De Keizer heeft, hn. James v. Rothschild en dempraisischen gezant te gelijk ontboden eu den een in tegenwoordigheid des anderen de zaak der frankfortenaars doen bepleiten. Rothschild liet zich hartstochtelijk uit over de handelwijze der pruissen, en de Keizer, die hem met blijkbare verontwaar diging aanhoorde, gaf te kennen, dat hij zich onverwijld tot, de regeering te Berlijn zou wenden. In den Moniteur is een brief geplaatst des Keizers aan den minister Routier, tot ontwikkeling der grondslagen voor de oprichting van een fonds voor verminkte fabriek-arbeiders. Te Augers is de regeerings-candidaat Berger met 19233 st. tot lid van het, Wetg. Lichaam verkozen; de clerikale candidaat, de Falloux verkreeg 7265 st. In Cliochiu-Chiua zijn 1 kapitein 1 luitenant en eenige soldaten verraderlijk omgebracht. Eene uit Saigon afgezon den compagnie heeft de orde hersteld. ITAL1I1. De commissie voor de inspectie der vioot heeft verklaard, dat zij spoedig weder in staat, zal zijn om zee te kiezen. Aan den eenen kant wordt verzekerd, dat, de admiraal Per- sano en de vice-adm'. dlbinina den strijd bij Lissaden oostenrijkers nogmaals slag hebben willen leveren maar dat de vijand zich spoedig verwijderde aan den anderen kant, dat, de vloot in staat en gereed was het gevecht te hervatten, maar dat Persano bevel tot den terugtocht gaf. De menigte houdt hem voor onbekwaam. Te Genua is eene petitie in omloop gebracht,, om zijne vervanging en terechtstelling te verzoeken. Het bewind heeft, op zijn verzoek, hem voor een krijgsraad geroepen, waarvoor ook andere hoofdofficieren zullen verschijnenen de bevolking gevraagd lxaar oordeel optesehorten. Pacca is voorioopig tot opperbevelhebber der vloot benoemd. Bij Kon. besluit is in de venetiaansche provinciën de ita- liaansehe constitutie ingevoerd, het concordaat met Rome vervallen verklaard en de opheffing der geestelijke corporatiën verordend. In de reeds bezette gedeelten van het venetiaansche moe ten de bankbiljetten tegen gedwongen koers in betaling aan genomen worden. Den 31 is de Koning te Rovigo aangekomen en met geest drift ontvangen. Den 23 heeft te Trenteop de nadering der italianen eene gelijke verwarring geheerscht, als vroeger op de nadering der pruissen te Praag. De welgestelden namen de vlucht en zelfs het personeel der administratie was tot vertrek gereed. Volgens bericht van den oostenrijkschen bevelhebber aldaar, genj. v. Kuhn, waren den 23 16 compagniën van het infan- terie-reg'. Aartshertog Rainer, in de vallei van Sugana aan getast door 10000 man der divisie Bixiotrok Garibaldi 40000 man in Judicarien bijeen om de vallei van Cembra binnenterukken en de oostenrijksche linkerflank te omsingelen, zoodat hij genl. noodig vond zijne troepen in de vallei van de Etsoh te concentreeren en zich tot de verdediging van Duitseh-Tyrol te bepalen. De wederzijdsche bevelhebbers hebben op 1 Aug. de wa penschorsing 7 dagen verlengd in afwachting van dfcn te sluiten wapenstilstand. Bij deze, op 2 Aug. ingedaan, is de onvoorwaardelijke vereeniging van Venetie met Italië verz'ekerd. Eene nationale leening is uitgeschreven van 350 millioen fr.,' uittegeven tegen den koers van 95 p. ct„ rentende de nominale waarde 6 p. et., waaronder 1 p. et. premie. De stortino- ge schiedt in 6 termijnen, van 8 Oet. '66 tot April '67° De rente wordt sedert 1 April '66 berekend. Aan deze leening is eene halfjaarlijksche verloting verbonden met prijzen van 100 tot 100.000 fr. Den 25 en 26 hebben er op de grenzen van Illyrie hevme schermutselingen plaats gehad tusschen de voorhoeden van het leger van Cialdini en de oostenrijkers. De laaLten ver loren daarbij 200 gevangenen de italianen 70 man aan °-e- sueuvelden gekwetsten en gevangenen. OOSTENRIJK. De s. b. u. Tegethojf is daags na den slag bij Lissa door den Keizer tot vice-admiraal bevorderd. Het linischip Kuiser is nietzooals de italianen opgeven, gezonken, maar zwaar beschadigd en ueerlijk gehavend te Pola binnengebracht. Een ander schip schijnt in den grond geboord te zijn. De staat van beleg in Beneden-Oostenrijk afgekondigd, ter zake der vele vreemdelingen naar de regeering voor geeft wordt toegeschreven aan de heerschende ontevreden heid en vooral aan het kraehtig adres vau den gemeenteraad van Weenen, dat ovatiën ter eere van dat lichaam en in zonderheid ter eere van den burgemeester Dr. Zelinka deed vreezen. De Ost-deutsche Post zal, 'door vroegere ervarin gen geleerd," gedurende den staat van beleg niet verschijnen. Als een der oorzaken van de geleden nederlagen der oos tenrijkers wordt ook de weinige populariteit genoemd welke de oorlog ondervindt, aangezien er bij de meeste volksstam men van het Rijk geene sympathie voor Duitschiand bestaat en de krijg niets met hunne rechten of belangen gemeen heeft. Te Weenen verhaalt men zelfs, dat een'hongaarsch regiment bij een der jongste gevechten bepaald geweigerd heeft om aan den strijd deeltenemen. Het overschot van het Noorderleger is den 27 met den genl. Benedek per spoor van Presburg in de hoofdstad aan gekomen. ten getale van 75000 man uit Olmutz geweken, heeft het gedurig door de pruisische ruiterij bemoeilijkt eeist na vermoeiende marschen over bergpaden eu omwegen Presburg kunnen bereiken. De hij Weenen gekampeerde saksisehe troepen zullen in geen geval weder in het vuur gebracht worden. Zij zijn om hun ordelijk gedrag zeer gezien" by de bevolking doch hou den geen omgang met .hunne militaire kameraden. 0«k hunne officieren en de oostenrijksche groeten elkander niet meer. De wapenschorsing is eerst den 2 Aug. in eeu wapenstil stand overgegaan omdat Pruisen zich vooraf moest verstaan met Italië. De italiaausche ambassadeur in 's Konings hoofd kwartier iS in tijds gemachtigd om in een wapenstilstand van 4 weken loetestemmen op bovengemelden dag ingaande. Omtrent de vredes-preliminairen verneemt men nader, dat Oostenrijk geen deel neemt aan liet nieuwe verbond alle veranderingen ook die van grondgebied door Pruisen in Noord-Duitschland te maken goedkeurt Sleeswijk-Hol- stein afstaat benevens de daarvan te goed zijnde 20 millioen th. en bovendien 20 millioen til. aan oorlogskosten betaalt, voor welk bedrag Boiiemen en Moravie ken pand blijven. Het koningrijk Saksen zal in zijn geheel blijven behoudens eene bijzondere betrekkiug tot Pruisen, maar Nassau, Keur- hèsseu eu een gedeelte van Hannover zullen waarschijnlijk bij Pruisen ingelijfd worden. Men verzekert, dat de wapenstilstand ook voor de prui sische troepen hoog noodig was wegens de moeilijkheid om zich van leeftocht te voorzien. Op het overschrijden der lijn van afscheiding door de pruissen, is daartegen geprotesteerd en zijn er maatregelen genomen om de herhaling daarvan te beletten. In Bohemen zwerven benden van landlieden plunderend rondgedosclit in op de slagvelden gevonden pruisische uniformen. De bezetting van Theresiënstadt heeft den 29 de stroom- pijlers der Elbe-brug vernieldwaardoor deze 15 voeten gezakt is en 2 gapingen ontstaan zijn. De gemeenteraad van Presburg heeft een smeekschrift, tot den Keizer gerichtom de stad ais open en niet verdedig baar te verklaren. Men verzekert, dat de 'regeering volstrekt geweigerd heeft, om over het afstaan van zuidelijk Tyrol te onderhandelen en dat bevel gegeven is om Trente tot het uiterste te ver dedigen, waartoe reeds troepen uil Verona zouden zijn ver trokken. Den 30 zijn al de voornaamste financiers en de directeuren der Banken aan het ministerie van Staat te Weenen verga derd geweest, om een overzicht van den financiëelen toe stand en voorstellen tot eene nieuwe leening te ontvangen. R Uil EN. De opening van den Landdag is tot 5 Aug. uitgesteld wegens 's Konings verlangen om zulks persoonlijk te doen. De Staats-Anzeiger zegt, dat de pogingen om de nieuwe Boud ook tot Zuid-duitschland uittebreideny nadeelig werken op den gang der vredes-onderhandelingen kunnende de re geling der betrekkingen met, de landen bezuiden de Main veilig tot later uitgesteld worden. Het orgaan van v. Bismarck beticht den Koning van Han nover, dat hij zich officieel jegens den Koning van Pruisen verbonden had om de neutraliteit te 1 ewaren en tegelijk met den Keizer van Oostenrijk onderhandelde over de aansluiting van zijn leger bij de vijanden van Pruisen. Uit het hoofdkwartier verneemt mendat, een door den Koning van Hannover gezonden adjudant niet, bij den Koning is toegelaten. De genl. v. Falkenstein heeft na liet. binnenrukken van Frankfort aan den Koning bericht,//de landen ten noorden van de Main liggen thans aan de voeten van uwe koninglijke majesteit." Den 28 is de deputatie uit Frankfort weder uit Berlijn huiswaarts gekeerdhet voornemen hebbende laten varen om den Koning in liet hoofdkwartier optezoeken. De Nord- deutsche Zeitunq meent, dat Frankfort zeer goed eene leening ter verkrijging der geëischte som kan sluiten dewijl de stad jaarlijks 500.000 fl. overhoudt. De Staats-Anceiger neemt uit de Schlesische Zeilung een artikel over, waarin betoogd wordt, dat liet europeesche volkenrecht zoowel eisclitdat Pruisen met. den nog gewa- penden en in het bezit van zijne Staten gebleven Keizer van Oostenrijk vrede sluiteals dat Pruisen vrijelijk beschikke over die landen wier Vorstenhuizen geheel en al van hun gezag beroofd zijn. Hetzelfde blad verdedigt de krijgsbewegingen in Beieren, waarmede de wapenstilstand eerst den 2 Aug. begonnen is, zoodat de pruisische troepen vóór dien tijd vrij in hun han delen waren. De toezendingen van manschappen eu krijgsvoorraad naar de legers in Oostenrijk duren nog voort. Men verzekert,

Alkmaarsche Courant | 1866 | | pagina 2