ALKMAARSCHE COURANT JV. 33. Achtenzestigste J aargang. (ft. t Zondag 12 Augustus. (Dffictëcl (Qcbcdtc. SÜEteftclijftschc Berichten. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar/3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post 4,—. Brieven franco aan de Uitgevers tl B It M". COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelrecht voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 uuringezonden berichten een dag vroeger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden Dat het kantoor der rijkstelegraaf, met doorloopende dagdienstop gisteren is overgebragt naar het waagge bouw alhier en voor het publiek is geopend en dat alzoo het kantoor aan de Kerkstraat gesloten is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 11 Aug. 1866. De Secretaris, SPANJAARDT. De onderstaande personen worden verzocht zich zoo spoedig mogelijk ter secretarie alhier aantemelden GERRIT DIGNUM. laatste woonplaats Schar/en; EGBER- TUS GERHARDUS WENTINK1. w. Helder; DOUWE FEIKEMA, 1. w. Snoek; MARIA PETRONELLA van BAAL, 1. w. Steenbergen JACOB KROÜNEN 1. w. Maas tricht; HEN DRIKJE DRUPSTEEN, 1. w. BlokzijlMAAR- TJE de GOEDE. 1. w. Haarlem; AALTJE VOLGER, I. w. Zaandam; SIJBRAND ten CATE, 1. w. Enschede; JAN STOLTE 1. w. Slóten GERRIT TIJM, 1. w. Egmond linnen; JANSJE van der VELDEN, 1. w. de Rijp. CHOLERA. In den loop der week aangetast 17, overleden 10 personen. POLITIE. Ter terugbekoraing is aan het Commissariaat van politie te Alkmaar voorhanden het navolgende gevondene, als: een kruiwagen en eenige bloedkoralen. BELGIE. Te Antwerpen waar de cholera hevig woedthebben in de maand Juli 2103 sterfgevallen plaats gehad tegen 349 geboorten. Het daar te houden internationaal archeologisch congres is, om den politieken toestand en de cholera, tot het vol gende jaar uitgesteld. De Koning en de Koningin zullen de stad olïieieus be zoeken tot bezichtiging der dokken en verdedigingswerken en verlangen dat alle feestbetoou achterwege zal blijven. De reden waarom Z. M. niet te Antwerpen, zooals in de andere groote stedeneene plechtige intrede wil doenwordt ge zocht in de weigering van den gemeenteraad om ecne plaats aantewijzen voor het standbeeld van 's Konings vader. DIT1TSCHLANU. Den 28 Juli is te Nicolsburg tusschen Pruisen en Beieren een wapenstilstand gesloten voor den tijd van 3 weken. Pruisen weigerde eerst daarin toetestemmenindien niet te gelijk de vredes-preliminairen wat betreft de schadevergoe ding voor de oorlogskosten en den afstand van grondgebied, waren vastgesteld, maar het is gelukt de bepaling daarvan uittestellen. Tevens is beslotendat de wapenstilstand ook Wurtemberg, Baden en Rijnhessen zoude gelden, indien deze hun verlangen daartoe aan den bevelhebber van het Mainleger deden kennen. De pruissen verzekeren ten aanzien van het gevecht bij Weiden, op den 31, dat hun aanvoerder niet met den ge sloten wapenstilstand bekend was. In Beieren is een nieuw kabinet opgetredenwaarvan de heer v. d. Pfordten wederom voorzitter is. De oostenrijksche regimentendeel uitmakende van het 8» Bondscorpszijn uit Beieren huiswaarts gekeerd. In den wapenstilstand tusschen prins Karei en den gen/ Manteuffel geslotenis de vesting Mainz mede begrepen. De badensche troepen verlieten haar den 3 en de wurtembergsche hebben bevel ontvangen vóór den 8 te vertrekken. Den 4 Aug. heeft genl. Manteuffel zijn hoofdkwartier van Wurzburg naar Erankfort verplaatst. De voormalige Bondsvergadering eischt van het huis Roth schild de uitkeering van millioen 1 fl„ zijnde gelden van het keur-hessische Bonds-depót. Baden heeft zijne gemachtigde bij de Bondsvergadering teruggeroepen. Ook Brunswijk heeft kennia gegeven van zijne uittreding van den Bond. Prins Karei v. Beieren heeftnaar aanleiding van den wa penstilstand aan de Bondsvergadering kennis gegevendat hij het hem op 27 Juni opgedragen opperbevel der Bonds- troepen nederlegt. Pruisische gevolmachtigden zijn thans bezig eene tollinie te trekken tusschen Noord- en Zuid-Duitschland aangezien het Tolverbond door den oorlog opgeheven is. Al wat bezuiden de lijn ligt zal als buitenland beschouwd worden. Deze bepaling is vooral schadelijk voor de beiersche wijnen en bieren. De burgerlijke gezagvoerders van Pruisen in de bezette landen blijveD eene zeer scherpe censuur op de dagbladen uitoefenen. De meeste zuid-duitsche Staten hebben reeds gemachtig den naar Berlijn gezonden om elk afzonderlijkover het sluiten van den vrede te onderhandelen. Den 4 is te Brunswijkonck/ voorzitting van den heer v. Bennigsen, eene vergadering gehouden van eenige honder den leden van het National Verein van het volkshuishoud kundig congres en andere voorstanders der duitsche eenheid, waarin besloten isdat Noord-duitschlandhetzij dan inge lijfd bij of in bondgenootschap met Pruisenéén leger be hoort te hebben met den Koning van Pruisen tot opperbe velhebber. EXCELANO. Het Lagerhuis heeft de verlenging van de schorsing der habeas-corpus-acte in Ierland goedgekeurdin het geheel zjjndaar te lande 756 personen wegens fenianismus in hech tenis genomen waarvan thans nog 320 gevangen zijndie ware de schorsing niet verlengdmet 1°. Sept. ontslagen hadden moeten worden. Het wetsontwerp tot wijziging van het uitleveringstractaat met Erankrijk is mede goedgekeurd, dochvoorloopig slechts voor één jaar. Een amendement om politieke misdadigers uittesluiten werd door lord Stanley bestreden en verworpen. Den 8 heeftonder voorzitting van den lord-mayor, in den Guildhall te Londen eene bijeenkomst plaats gehad van voorstanders der hervorming van het kiesstelsel waarin met alg. st. een besluit is aangenomen, strekkende tot verklaring, dat het volk niet meer tevredpn is met de door het vorige bewind voorgestelde hervorming en eene grootere uitbreiding van het stemrecht verlangt. De minister van marine Pakington heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de zeemacht geenszins in ""voldoenden staat verkeert, zoodat er geen geschikte schepen voorhanden zijn ter aflossing der op buitenlandsche stations geplaatste. FRANKRIJK. Het dagblad le Courrier du Dimanche is door de regeering opgehevenwegens een artikel van den heer Prévosl-Paradol, waarin de buitenlandsche politiek des Keizers als mislukt en verkeerd werd voorgesteld het blad was reeds 2 malen ge schorst had 8 waarschuwingen ontvangen en 1 vonnis gehad. De Keizerin van Mexico is den 8 te S. Nazaire aangekomen en dadelijk naar Parijs vertrokken. Volgens de Siècle heeft de regeering, uithoofde der aan merkelijke uitbreiding van Pruisen, met het. kabinet van Ber lijn onderhandelingen aangeknoopt tot terugbekoming der Rijn-grenzen van 1814. ITALIË. In verschillende stedenzooals te Genua en Livorno zijn volksvergaderingen gehoudenwaarin besloten isde regeering te verzoeken geen vrede te sluitenvoordat de geheele eenheid van Italië tot stand gekomen is. Eene dergelijke bijeenkomst te Milaan is niet doorgegaan op de verklaring der regeeringdat zij die met alle middelen zou beletten. Het gemeentebestuur van Veuetie heeft den oostenrijkschen bevelhebber bij adres verzochtdat de archieven der stad en de bibliotheek van S. Marcus ongeschonden mogen blijven. Men had namelijk bemerktdat vele gewichtige stukken uit die archieven en die bibliotheek werden weggenomen. De fransche consul cn de fransche gezant te Weenen hebben mede daartegen vertoogen gedaanmaar geen ander ant woord bekomen dan dat men afschriften van die stukken wenschte te maken. In antwoord op een adres van gelukwenschinghem door de burgers van Treviso overhandigdheeft genl. Cialdini te kennen gegeven, dat hij het slechts als een bewijs van vriend schap kon aanvaarden, doch niet als een verdiend eerbewijs, omdat hij in dezen oorlog niets gedaan had. wat waardig was om geprezen of in herinnering gehouden te worden. De President van den Senaat wil, dat de admiraal Persano voor die vergadering en niet voor een krijgsraad zal terecht staan. Men beweert, dat Persano verzekerd heeft, dat hij, bekend met den slechten toestand der vloot, den strijd niet zou gewaagd hebben indien hij niet door uitdrukkelijke last van hoogerhand gedwongen was geweest. De commissie voor de enquête betreffende den slag meldt, dat beide vloten uit 23 schepen bestonden, waarvan 10 ge pantserde italiaansche en 7 gepantserde oostenrijksche. Be halve de Red'Italia en de Palestro, die verloren zijn, hebben de overige schepen weinig geledenzoodat die slechts 8 dooden en 40 gewonden telden. De vijand was 's middags te 3 uren teruggetrokkenwaarop de italiaansche vloot zich op nieuw in slagorde geschaard en tot den nacht ge wacht had. De commissie laat zich niet uit over het gedrag der bevelhebbersmaar verklaart dat de slagdie geene overwinning en geen nederlaag waseen eervolle plaats in de geschiedenis van Italië zal blijven bekleeden. De minister van marine heeft den Regent, prins Eugenius voorgesteldom aan He familie van den kap1, ter zee Cap- pelliniden bevelhebber van de Palestro de gouden medatje voor militaire dapperheid le schenkenter herinnering aan zijn heldhaftig gedrag in den zeeslag bij Lissa. Den 7 heeft in de Adriatische zee een hevige storm ge woed waardoor eenige schepen der vloot schade hebben geleden. De Affondatare is vergaanmaar de bemanning gered. Den 1 is de Koning te Padua aangekomen en met geest drift ontvangen. Baron Ricasoli heeftin antwoord op een hem geschreven brief, verklaard, dat, zoolang hij minister is, geen duim van het italiaansche grondgebied zal afgestaan worden. Palmanova aan de Isonzo (de grens tusschen Italië en Illyrie) is door de oostenrijkers verlaten en door de italiaan sche troepen bezetdie met vreugde ontvangen zijn. In het district Trente hebben 6 gemeentebesturen adres sen geteekend ten gunste eener vereeniging met Italië. De wapenschorsing is nogmaals met 1 dag verlengdzul lende eindigen den 11, 's morgens te 4 uren. Cialdini heeft, om zijn front te dekken, zich achter de Tagliamento teruggetrokkenwelke rivier de grensscheiding vormt tusschen het district Udine en de overige venetiaan- sche provinciën, 's Konings commissaris te Udine heeft ten gevolge daarvan die stad verlaten. OOSTENRIJK. De pruissen hebben Beneden-Oostenrijk ontruimdtot be zetting der demarcatie-lijn. Volgens het rapport van den vice-admiraal Tegethoff, heeft het linieschip Kaiser bij Lissa wel zware schade bekomen maar is geen oostenrijksch schip verloren gegaan. Hij zegt den nacht doorgebracht te hebben in de haven van S. Ge- orgio, in afwachting van den volgenden dag. De sterkte der beide vloten meldt hij aldus: oostenr. 23 schepen, waar van 7 gepantserd, 500 kanonnen en 7789 manschappen; ital. 32 schepen waarvan 12 zwaar en 3 ligt gepantserd 644 stukken en 10122 mansch. De gemeenteraad van Weenen heeft den vlootvoogd het eere-burgerschap aangeboden. Oostenrijksche matrozen visschen thans naar de overblijf selen van de Re d'Italia en hebben behalve krijgsvoorraad, reeds 2 cassettes boven gebracht, de eene officiëele papieren bevattende eu de andere het tafelzilver van den admiraal Persano, die op de Ajfondatore was overgegaan en daardoor aan den dood ontkwam. In het laatste gevecht te Blumenau, dat door den wapen stilstand eindigde waren de oostenrijkers reeds zoover om singeld dat zij na den strijd door de brigade Bosen moesten heentrekken om Presburg te bereiken. De poging van Klapka om, in het laatst van Juli, met 9000 in Pruisen uit de Krijgsgevangenen bijeengebrachte hon- garen door de Jablunkauer-pas een inval in Hongarije te doen, is spoedig mislukt, doordien de manschappen verlie pen om hunne regimenten weder optezoeken zoodat hij zich verplicht, zag om terugtetrekken.. De heer Shertoskiofficier van den generalen staf van Klapka, is gevangen genomen en in het bezit van belangrijke papieren bevonden. Tengevolge van het verlengen tot 10 Aug. der wapen schorsing met Italiëwordt te Cormons in Illyrie over het sluiten van een wapenstilstand onderhandeld. De Koning van Pruisen had namelijk wel beloofd zijn bondgenoot tot een wapenstilstand overtehalenmaar Italië verbindt daaraan bepalingen omtrent de grensregeling in Tyrol, waarover men het moeilijk eens kan worden. Den 6 hebben te Pesth en Ofen arrestatiën plaats gehad, die met de staatkunde in verband staan. In eene bijeenkomst van leden der partij Deak is besloten om op den hongaarschen Rijksdag eene sterker sprekende houding aantenemen. Yan wege de regeering wordt de beweering van den prui- sischen Staats-Ameiger weersprokendat de Koning van Hannover te gelijk met Pruisen over de onzijdigheid van zijn Rijk en met Oostenrijk over de aansluiting van zijn leger zou onderhandeld hebben. PRUISEN. Den 1 is te Keulenmet medewerking van den heer Classen-h'appelmanneene bijeenkomst gehoudenter beraad slaging over eene petitie aan den Koning ten gunste der stad Erankfort. Nog geen 100 personen waren daarop tegen woordig. De regeering heeft ter kennis der mogendheden gebracht, dat de wapenstilstand 2 malen door Oostenrijk geschonden is,

Alkmaarsche Courant | 1866 | | pagina 1