ALKMAARSCHE COURANT Achtenzestigste J aargang. 33. Zondag 19 Augustus. Jo ©fftciëcl (Bcbccltc. Arbeiders-vereenigingen. ®2Hcfcclt jfcscftc öcrichtcti. beieren. Deze Courant, wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar 3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post/4, Brieven franco aan de Uitgevers HERM". COST EK ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelrecht voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 uuringezonden berichten een dag vroeger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden Dat het kantoor der rijkstelegraaf, met doorloopende dagdienstop gisteren is overgebragt naar het waagge bouw alhier en voor het publiek is geopend en dat alzoo het kantoor aan de Kerkstraat gesloten is. Burn meester en IVethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 11 Aua. 1866. De Secretaris SPANJAARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR noodigen de ingezetenen dringend uithet gebruik natelaten van garnalenkomkommers en augurkenzoo versche als in zuur gelegde, kruis- en aalbessen, meloenen en vooral van afgevallen onrijpe peren en appelenzooals die dezer dagen in groote hoeveelheid van buiten zijn aangevoerd en rondgevent worden. Tevens worden de ingezetenen opmerkzaam gemaaktdat het drinken van slecht water voor de gezondheid zeer scha delijk iszoodat het gebruik van het water uit de pomp bij de Groote kerk iedereen wordt aanbevolen, als het zuiverste drinkwater, binnen deze gemeente verkrijgbaar. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 18 Aug. 1866. De Secretaris, SPANJAARDT. VERGADERING van den RAAD der Gemeente ALK MAAR op Woensdagden 22 Aug. 1866des namiddags ten 12 ure Namens den Voorzitter van den Raad SPANJAARDT. MILITIE en SCHUTTERIJ. De onderstaande personen worden verzocht zich zoo spoedig mogelijk ter secretarie alhier aantemelden KLAAS HEIJNES en MAARTEN JILLES HENDRICKS. CHOLERA. In den loop der week aangetast 6, overleden 8 personen. POLITIE. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van politie te Alkmaar voorhanden het navolgende gevondene, als: een gouden oorhanger, een houten teekendoosje een paar zwarte nieuwe kousjeseen bos sleutels en een bloedkoralen kinderbra celet waar tevens informatiën zijn te verkrijgen omtrent een op het stationsplein te Alkmaar gevonden baleine zweep, en een op straat onbeheerd gevonden kleine vaal zwarte bonte hond. Help yourself is een echt engelsch spreekwoord, dat de hollandsche arbeider maar al te dikwerf vertaalt door: «laat de soepcommissie en de diaconie u helpen want die zijn er voorDaarin ligt voornamelijk de reden waarom bijna al de zuivere arit/Ars-vereenigingen in Nederland in 't water zijn gevallen. Men heeft van de coöperatie zulke wonderen verteld en geloofd en de praktijk is zoo bitter tegen gevallendat liet niet onbe langrijk mag zijn de redenen voor beiden na te gaan. Met onderlinge crediet en productie-associatien behoeven wij ons niet bezig te houden tot nog toe kent men in ons land alleen, of ten minste voornamelijk, de winkel- vereenigingen. Over hoe minder schijven een product loopt om van den voortbrenger tot den verbruiker te komendes te goedkooper zal het zijn. En aan den laatsten schijf, den kleinhandelaar blijft om verschillende redenen het meeste hangen daarom stellen zich de winkel-vereenigingen ten doel om buiten dezen om in de behoeften der leden arbeiders te voorzien. De vereeniging koopt in't groot, verkoopt in't klein en de winsten vlooijen in de kas der vereeniging in plaats van in den zak van den koopman. De leden hebben gedurende het jasr betere onver valscbte waren gehad voor hetzelfde geld, en buitendien blijft er met Januarij nog een min of meer aanzienlijk saldo te deelen over. Zoo eenvoudig als dat nu schijnt is het echter niet, Waarom is de kleinhandelaar duur? 1°. Omdat hij bij geringen omzet grooten interest van zijn kapitaal moet hebben. 2°. Omdat hij betaald moet worden voor zijnen arbeid. 3°. Omdat hij een aan zijnen omzet geheel onevenredig crediet moet toestaanen zeer dikwijls in 't geheel niet betaald wordt. De beide eerste nadeelen zijn voor de winkel-vereeni gingen niet te vermijden. Even goed als die tallooze kleine winkeltjes die in onze achterbuurten telkens weêr verrijzen, ook telkens weer te niet gaan uit gebrek aan kapitaal, zoo zal ook bankroet en ondergang het onvermijdelijk lot zijn van eene winkel-vereenigingdie begint zonder fondsen. De Rocbdaler pioniers de vaders van de coöperatie hebben jaren lang gespaard om een gering kapitaal bijeen te brengen dat is de Engelsche manier. Hier heeft men door gïften en leeningen tegen exceptioneel lage renten dat doel trachten te bereiken. Alweer hetzelfde karak teristieke onderscheid, ginds: helpt uzeiven!, hier: laat u helpen door anderen! Daar nu wel niemand in het hoofd zal krijgen om op dergelijke wijze geld te geven of te leenen aan een kleinhandelaar, zoo spreekt het van zeiven dat de gunstige uitkomsten hier en daar door dergelijke ondersteunde vereenigingen verkregengeheel buiten vergelijking moeten blijven. De winstendie de coöperatie jaarlijks opleverdewaren in dit geval ge schenken. Evenzoo met de administratie De Engelschen betalen een hunner, een man van kennis en vertrouwen zeer goed om de winkel te houden de boeken te voeren in één woord: om de koopmanschap te drijven. Hier wordt in den regel door een commissie uit een anderen stand der maatschappij (in ons land kunnen wij niets doen zondereen half dozijn cammissiën en even zooveel philantropen), of door eenig menschenvriend die zich daartoe heeft bereid verklaard, de administratie gevoerd, en dan ja dan kan men zeker voor zeer weinig geld iemand krijgen om in den winkel te staan. Het blijkt dus, dat waar de winkel-vereenigingen gel delijk voordeel opleverdenzj dit alleen deden omdat zij op een veel beter standpunt staan wat het geven van crediet betreft. Cooperative-stores verkoopen alleen d comp- tant. Dat is hun levensbeginsel. Zij zijn eene vereeniging van arbeiders, die weigeren in de schade te deelen, die slechte betalers den kleinhandelaar toebrengen omdat zij zelf goede betalers zijn. Daartoe zoeken zij een middel. Nu heeft men echter te veel uit het oog verloren dat er voor maatschappelijke kwalenevenmin als voor lig- chamelijke, universeele geneesmiddelen bestaan, en meestal heeft men vergeten te onderzoeken of het middel dat in Manchester paste, ook wel in Amsterdam genezing zou meêbrengen. Twee wegen staan de arbeiders die zich vereenigd hebben open om hun doel te bereikenof zij beginnen hun eigen winkelof wel zij koopen in bestaande win kels, tegen lagere prijzen onder behoorlijke zekerheid van comptante betaling voor den leverancier. Voor het eerste is noodig een zeker kapitaal dat door de arbei ders zelfs hoogst moeijelijk is bijeen te brengenen eene tamelijk hooge mate van ontwikkeling. Werklieden die behoorlijk kunnen boekhouden en in staat zijn een handel op eenigzins groote schaal (daarin zit de verdienste) met voordeel te drijven zijn uitzonderingen. 't Is een treurige waarheidmaar de engelsche werk man staat veel hooger dan de onze. Die 't niet gelooft ga naar Velzen en overtuige zich Een ander vereischte van een eigen winkel is eene naauwkeurige opgave van het benoodigde die een half jaar van te voren niet zeer gemakkelijk te verkrijgen is want onverkochte koopwaren vooral zoo zij aan be derf onderhevig zijn, verslinden in een oogenblik het grootste deel van de winst; zij zijn niet alleen winstderving, maar bijna altijd dadelijk verlies van kapitaal. De nadeelen aan een eigen winkel van de vereeniging verbonden zijn dus zoo grootdat men er slechts in geval van nood gebruik van moet maken bijv.waar de waren op groote schaal vervalscht worden of daar waar regtens of feitelijk monopolie bestaat. Eene uit zondering zouden wij kunnen toegeven. Wanneer een zeer groot getal arbeiders op eene kleine ruimte veree nigd, dezelfden arbeid verrigten daardoor geheel dezelfde behoeften heeftwaar door de groote afstand van den winkel geen tijdverlies ontstaat (tijd is ook geld!) daar heeft, bij verzekerd debiet over een gering aantal waren eene dergelijke winkel kans van slagen. Echter zullen zich al deze voorwaarden wel hoogst zelden ver eenigd voordoen behalve misschien in groote industrie- en fabrieksplaatsen. Zoo blijft dan alleen de eenvoudigste vorm der coöpe ratie over. Het nut van eene arbeiders-vereeniging, die aan liare leden levensmiddelen en kleêren versohaft op de goedkoopste wijzebij aanbesteding en a comptant zal niet ligt iemand tegensprekenal is bare uitwerking meer negatief dan positief (zij verhindert meer het schul den makendan dat zij dadelijk voordeel aanbrengt), al zijn bare moreele gevolgen van veel meer belang dan de financiëele. Maar dit alles is geene nieuwe uitvinding evenmin eene nieuwe toepassing van eene reeds bekende economische wet. Reeds in 1832 bestond er te Guebwiller in den Elzas eene dergelijke vereeniging, opgerigt en bestuurd door de arbeiders der katoenfabrieken evenzoo is eene eeuwen heugende weldadigheids-instelling te Rijssel in 1840 dooi de werklieden in banden genomen en lieelt sins dien tijd als arbeiders-vereeniging gewerkt en gebloeid. Nu men in dezen tijd begrijptdat het noodzakelijk is om 't dreigende pauperisme met iets beter dan met woorden te bestrijden, trekken deze vereenigingen de aandacht. De eerste proef nam men te Amsterdam 1500, bragten de leden bij elkander; 1000,— werd hun ge schonken. Er was natuurlijk eene commissie van toezigt niet uit de leden gekozen de heer Pier son verspreidde vliegende blaadjes (die te weinig gelezen werden), in een woord de winkel had moeten bloeijen maar in tegen spraak met elke theorie ontdekte de commissie weldra een tekort van f 2000,en tot voor korten tijd was de zaak nog in dien verwarden toestand. Zoo als in 't begin is aangetoond moest deze proeve wel mislukken. De arbeiders hadden geen hart voor eeue zaak die hun half geoctroijeerd was die slechts voor de helft hun eigen was. Bovendien begingen zij de groote fout een winkel optezetten zonder dat die maatregel noodig was. Toen kwam de beurt aan Rotterdam. Mannen uit het volk, eenvoudige werklieden bragten met ijver en liefde het werk tot stand. Maar ook zij waren niet tevreden hunne benoodigdheden goed en goedkoop te hebben, zij wilden ook in hun eigen winkel koopen. Zonder kapitaal deden zij eenige inkoopen in 't klein en zonder crediet bij den verkooper, huurden een klein winkeltje in een achterbuurten 't gevolg was dat de associatie dood en 't geringe kapitaaltje versmolten was voor dat eenige belangrijke handeling haar bestaan den volke verkondigd had. Zij stootte op de tweede klip die wij vroeger aan wezen gebrek aan fondsen. Zoo liep bet af met de beide eerste proeven van Ne- derlandsclie coöperatie Op welke voorwaarden kan er dan iets in dezen zin zonder, gevaar worden verrigt I. Dat men den arbeiders geene wonderen belove. In de meeste gevallen zullen de kosten van administratie de winst zeer gering maken. Maar dit zal de arbeider winnen dat hij langer en gemakkelijker vrij blijft van schulden. In den regel doet de handwerker in drukken zomertijd de schulden af, in den schralen winter gemaakt. Ook nu zal hij in de lange dagen werken om de schade in te halen die hem de mindere werkuren in den winter veroorzaken, maar 't zal zijn voor den volgenden winter, dat hij aan de vereeniging betaaltniet meer voor den verloopenen aan zijne crediteuren. Misschien zal hij zich dan een beter, zeker een vrijer man gevoelen. II. Dat men de administratie zoo eenvoudig mogelijk makeeerstens om de daardoor veroorzaakte kosten, en ten tweede omdat een ingewikkeld beheer alhgt voert tot commissiën van toezigt en bestuur of iets dergelijks die de dood zijn voor de arbeiders-vereenigingen. Zij moeten zich zelf helpen en ze kunnen het, wanneer wij ze niet verwennen door hun al den arbeid en den last uit de handen te nemen en met den last ook de lust de ijver en de liefde voor de vereeniging. Wil men eene associatie oprigten, men volge inden aanvang althans het voorbeeld van Rijssel. Die vereeniging bezit een kapitaal, door de leden bijeen gebragt, voor een deel ook tegen behoorlijken interest opgenomen. De leverancie van kleeding en voedsel wordt eens in 't jaar, den minsten inschrijver, na publieke aanbesteding, toegewezen. Tegen een vast gestelden prijs, zijn voor alle leden bons verkrijgbaar (waarmede de han delaar kan worden betaald), die eiken Zaturdag door het bestuur tegen geld worden ingewisseld. Het verschil nu tusschen den prijs waarvoor het bestuur de bons aan de leden verkoopten die welke zich de handelaar bedongen beeftmaakt de winst der vereeniging uit. Deze dient tot vorming van een reserve-fonds en tevens om aan de leden die door ziekte of ouderdom in hunnen arbeid worden verhinderd, bons, hetzij tegen lageren prijs, hetzij kosteloos, te kunnen afstaan. Moge dit eenvoudige voorbeeld van onderlinge hulp ook h?er navolging vinden. Wat de Fransche revolutie niet heelt kunnen doenhebben de arbeiders-vereenigin- gen voor hare leden gedaan gelijkheid en broederschap tot meer dan een ijdele klank gemaakt BELGIE. Het Nedèrlandsch Letterkundig Congres, dat 26-29 Aug. te Gent zou worden gehoudenzal wegens de daar heer- schende cholera niet doorgaan. Den 10 is te Antwerpen een zware brand uitgebroken in de magazijnen van den beer Denis Baine aan bet 8. Wai- bur^splein welke zich aan de entrepots medegedeeld heeft eu tegen middernacht beperkt scheenmaar den volgenden dag weder voortgewoed en eerst in den avond van den 13 op nieuw gebreideld is. Aanzienlijke pakhuizen met guano, wol en petroleum gevuld, liet hotel de Cologne en vele andere gebouwen zijn eeue prooi der vlammen geworden. De spuiten konden niet meer werken aangezien liet water door de daarop uitgevloeide petroleum onbruikbaar werd. ALoo werd aan ongeveer 900 personen last gegeven hunue huizen te verlaten, otn° den brand door omverlialing van gebouwen te isoleeren. De luchtgaten der petroleumkelders werden dichtgemetseld of volgegooid met zand. Verschillende personen zijn bij deze pogingen gekwetst, enkeie gedood. l)e schade beloopt vele millioenen. Den 15 werden de overblijfselen nog be- S|VKeizer Napoleon heeft den Koning geschreven dat hij volstrekt niet voornemens is een gedeelte van België bij Frankrijk intelijven. Ill eene talrijke bijeenkomst van burgers te Munchen is

Alkmaarsche Courant | 1866 | | pagina 1