ALKMAARSCHE COURANT ,V. S4. Achtenzestigste J aar gang. Zondag 20 Augustus. (Officieel (öcbccltc. fJoliliefc ©ucvzicht. &2Tcftc(ijk0che Berichten. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar 3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post ƒ4, Blieven franco aan de Uitgevers HERM". COSTER ZOON. IfOiTV De Advertentiën kosten vud 5 regels0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelrecht voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 uur; ingezonden berichten een dag vroeger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR noodigen de ingezetenen dringend uithet gebruik natelaten van garnalenkomkommers en augurkenzoo versche als in zuur gelegde, kruis- en aalbessen, meloenen en vooral van afgevallen onrijpe peren en appelen zooals die dezer dagen in groote hoeveelheid van buiten ziju aangevoerd en rondgevent worden. Tevens worden de ingezetenen opmerkzaam gemaaktdat, het drinken van slecht water voor de gezondheid zeer scha delijk is, zoodat het gebruik van het water uit de pomp bij de Groote kerk iedereen wordt aanbevolen, als het zuiverste drinkwater, binnen deze gemeente verkrijgbaar. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 18 Aug. 1861). Be Secretaris, SPANJAARD!1. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter keunis van de belanghebbenden Dat de gemeeutebegrooting voor 1867 op den 22 dezer door hen aan den gemeenteraad is aangeboden en van af heden gedurende 14 dagen ter lezing van de belanghebben den ter secretarie is nedergelegd en in afschrift verkrijgbaar gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 25 Aug. 1866. Be Secretaris, SPANJAARD!. MILITIE en SCHUTTERIJ. De onderstaande personen worden verzocht zich zoo spoedig mogelijk ter secretarie alhier aantemeklen KLAAS HEIJNESDIRK PURMER, AREND de VRIES, SIMON de HAAN, DIRK van TOOR, JO HANNES PIETER STAM en ARIS KONING. CHOLERA. Iu den loop der weck aangetast 2, overleden 1 persoon. POLITIE. Op den 24 Augustus j.l. is te Alkmaar komen aanloopen een groote licht bruin langharige hond (rekel), en ligt ter terugverkrijging voorhanden een gouden broche en een bloed koralen oorbelletje; de daarop regthebbenden worden verzocht zich ten spoedigste aautemelden aan het commissariaat van politie aldaar. Voorspoed geldt rechtvaardiging, en slagen waarborgt bij val en vrijspraak. Geen voorspoediger regeering dan de pruisischeen geen beter geslaagde onderneming dan die van den graaf von Bismarck. Wat wonder, dat de daden dier regeering gerechtvaardigdde middelen door dien mi nister aangewend vergeven en geprezen worden Voorspoedig is Pruisen geweest. Wanneer heeft ooit een zoo korte oorlog zulke schoone vruchten opgeleverd In Duilschland werd Pruisens invloed steeds door Oostenrijk tegengewerkt en verlamd, evenals Oostenrijks streven voort durend door Pruisen werd gestuit. Werd door een der beide Staten een voldoend gewicht in de schaal gelegd om de balans naar zijne zijde te doen overslaan terstond werd door zijn mededinger een behoorlijk tegenwicht aangebracht; de evenaar trildegeraakte in beweging wendde zich beur telings naar deze en gene zijde en bleef eindelijk na veel beving en siddering staanom een volmaakt evenwicht aan te toönen ot wees althans een zoo gering en twijfelachtig voordeel aandat bevoegde meetkunstenaars het oneens waren aan welker zijde het moest worden toegekend daar geen goudschaaltje nauwkeurig genoeg bleek om volmaakte zekerheid te erlangen. Iutusschen had Duitschland mede getrildeen enkele maal het volk meestal alleen de vorsten en diplomatenDuitschland was in beweging geraakt in vergaderingen van het National Verein werden redevoeringen gehouden en besluiten genomen werd toegejuicht of krach tig geprotesteerdvorsten-congressen kwamen bijeennota's kruisten elkander, diplomaten schoolden samen aan de bad plaatsen zelfs werden troepenbewegingen opgemerkt. Maar weldra kwam ook de officiëele wereld tot rust het volk had reeds lang zijn gewone werk hervat en zag nog slechts van tijd tot tijd met vrij onverschilligen blik omde ver gaderingen van het National Ferein gingen onder een of andereu kreet uiteen de vorsten keerden onder geheimzin nig zwijgen naar hunne residenliën terug, de aanvraag naar papier, .inkt en pennen verminderde, de diplomaten namen vacantie' en ontspanning aan de badplaatsenen de troe penwegingen werden tot genoegen van alle partijen opge helderd zij hadden met geenerlei oorlogzuchtige bedoe lingen in verband gestaan. Europa bad met steeds flaauwer aandacht toegezien naar de toejuichende of protesteerende vergaderingen, de vorsten-congressen en diplomaten-samen rottingen en was geëindigd met de schouders op te halen. Aan dien toestand is door den laatsten oorlog een einde gemaakt.. Er bestaan in Duitschland geen twee naijverige groote Staten meer. De strijd tusschen Athene en Sparta om de hegemonie heeft opgehouden. De worsteling om de leiding der duitsehe zaken is ten voordeele van Pruisen be slistOostenrijk is buiten het Duitsch-Verbond gedrongen. Pruisen heeft getoond een machtige staat te zijn goed ge organiseerd tot snel en krachtig handelen in staat, met een talrijk dapper, goed geoefend en uitmuntend toegerust leger. Het grondgebied van den Staat wordt allerbelang rijkst vergroot; het Koningrijk Hannover, het Hertogdom Nassau het Keurvorstendom Hessen cn de sedert ruim vijf eeuwen vrije stad Frankfort zullen deel uitmaken van het Koningrijk Pruisen want ofschoon die Staten voorloopig iu een toestand van overgang zullen geplaatst worden schijnt er evenwel niet aan gedacht te worden hen als afzonderlijke rijken te beschouwen waarvan de Koning van Pruisen tevens Koning, Hertog of Keurvorst zou zijn. Daarbij zullen Hol- stein en Sleeswijk gevoegd worden, met uitzondering waar schijnlijk van het noordelijkst gedeelte van Sleeswijkdat aau Denemarken schijnt teruggegeven te zullen worden. Welk een uitbreiding van grondgebied in zoo korten tijdDe grootste veroveraars van vroegeren en lateren tijd spreken reeds in het schimmenrijk over de plechtige ontvangst die eenmaal den pruisischen Koning en zijn minister daar zal te beurt i allenPruisen's groote Keurvorst en groote Koning zullen hem als hun meerderen ontvangen. Hier rijst echter de vraag, of al die veroveringen een duurzaam bezit zullen waarborgen. Eu daaromtrent dunkt ons, kan Pruisen gerust ziju. De onttroonde vorsten zijn machlelooze wezens zonder noemenswaarden aanhang. Europa laat hen aau hun lot ov'er, eu zelfs hun gekroonden broeders schijnen zij geen belangstelling in te boezemen. Langs den weg der ballingschap gaan zij naar het land der vergetelijk- heidzeker door weinigen hunner voormalige onderdaken betreurd. En in dit opzicht hebben zij loon naar werk. Maar zijn dan de ingelijfde volken ingenomen met hun nieuw va derland Hebben de Haanoveranende Keur-Hessen de Nassauers eu de Frankfortenaars er vrede meê Pruissen te worden? De pruisische regeering beweert het niet. Zij is oprecht en openhartig en wil slechts "hopen dat de bevol king der geannexeerde landen landen mettertijd met de in lijving genoegen zal nemen." Wij achten die hoop gegrond. Nu reeds is een niet onbelangrijk deel dier bevolking met den veranderden toestand ingenomen. De vroegere toestand wordt althans niet teruggewenscht. Wat velen nu ongetwij feld nog pijnlijk, aandoet, is het verlies der onafhankelijkheid van den Staat; zij waren vroeger HannoveranenHessen, eu thans zijn zij Pruissen geworden, 't Zijn overheerde volken die hunne onafhankelijkheid, hun bestaan, hun naam hebben verloren. Toch is er veel wat hier de bitterheid van dat denkbeeld verzacht. Zij waren Hannoveranen, Hessen, Nassauers ja, maar meer nog en voor alles Duitschers. Zij zullen nu Pruisen genoemd worden, ja, maar daarbij en daarboven blijven zij Duitschcs. Zij hebben zich slechts vereenigd met een andere, grootere en machtigere afdeeling van het duitsehe volk. De Pruissen spreken hunne taal, zijn hunne broeders, en zullen hun een evenredig aandeel geven iu de regeering van land en gewest. Hier bestaat geen vreemde o v e r h ee r.s ching. Daarom twijfelen wij er niet aanof de bewoners der veroverde landen zullen weldra in hun nieuwen toestand berusten, er vrede mee hebben, daaraan misschien spoedig de voorkeur geven boven hun vroeger onbeduidend en weinig benijdbaar bestaan als kleine Staten onder de kleingeestige willekeur der landsvaderlijke regeeringen. Reeds [schijnen zelfs de vroeger zoo afkeerige Holsteiners begeerig te worden naar het pruisische staats burgerschap. Maar niet alleen in de belangrijke uitbreiding van grond gebied en Oostenrijks verbanning uit Duilschland bestaan de meerdere macht en het grooter aanzien van Pruisen. Geheel Noord-Duitschlandwaaronder ook Saksen, zal zich met Pruisen vereenigen in een veel nauwer bondgenootschap dan het vroegere Duitsch-Verbond. Aan Pruisen zal de leiding der oorlogsmacht en der politieke betrekking met de vreemde Staten worden opgedragen. Dat is: geheel Noord-Duitsch- land wordt van Pruisen afhankelijkmoet Pruisen bijstaan den weg volgen dien Pruisen wil inslaan. En wat zullen de Zuid-Duilsche Staten doen? Het is hun uitdrukkelijk vrijgelatendes verkiezende zich ouderling te verbinden en met het Noord-Duitsch Verbond iu betrekking te treden als maar Oostenrijk er geheel buiten blijft. Waarlijk een schrale troost! En het behoeft niemand te verwonderen dat men in de Zuid-Duitsche Staten verlegen naar een steun punt omziet en niet weet waarheen zich ;te wenden. Naar Oostenrijk mogen zij niet. Om op zich zeiven te staan schijnen zij te zwak. Zullen zij wellicht naar Frankrijk om zienom veilig te zijn tegenover Pruisen en het Noord- Duitsch Verbond Wanneer de regeeringen zoo als vroeger over zulke zaken konden beschikken buiten de volken om en zelfs huns ondanks, dan was dit misschien niet onmogelijk. Maar die tijd is voorbij. Eu bij de bevolking der Zuid-Duitsche Staten is schijn noch schaduw van overhelling voor Frank rijk te vinden. Alleen als Pruisen, als het Noord-Duitsch Verbond een dom misbruik ging maken van zijn sterke stel ling en de Zuid-Duitschers tot het uiterste dreef, zou wel licht in den uitersten nood als laatste toevlucht het oog op Frankrijk geslagen worden. Tot nog toe zou heulen met Frankrijk verraad geacht worden aan het gemeenschappelijk Duitsehe vaderland. Zelfs zijn er ten zuiden van de Main- linie velen die nu reeds bepaald een toenadering tot Pruisen en tot het Noord-Duitsch Verbond voorstaan. In Hessen- Darmsladt spreekt die gezindheid vrij en luid in openbare volksvergaderingen. Baden is' zelfs niet dan gedwongen tot den oorlog tegen Pruisen overgegaan. In Wurtemberg ver zekeren velen, dat alleen in toenadering tot het Noord-Duitsch Verbond voorspoed eu veiligheid voor den Staat te verwerven zijn. Beieren boezemt geen vertrouwen inlevert geen vol doenden waarborg voor den zwakkeren Staat die in aanslui ting veiligheid zoekt. Het denkbeeld der Duitsehe eenheid is wel niet op de gewensclite wijze en langs den meest ge liefden weg in toepassing gebracht, maar doo» het gebeurde is er nu eenmaal meer kans op zijn verwezenlijking. Dit zal bij velen zeer veel onaangenaams en onvolkomens veel ver keerds zelfs en afkeurenswaardigs over het hoofd doen zien, in de hoop dat ook dit voor verbetering en zuivering vatbaar is. Zoo heeft Pruisen een schoone stelling in Duitschland een benijdbare plaats in Europa ingenomen. Door Frankrijk wordt het geëerbiedigd en ontzien door Rusland met beleefd heid begroet, door Engeland schier toegejuicht, enzijn bond genoot Italië is niet al te ontevreden, ja zelfs, wanneer men in aanmerking neemt hoe bondgenooten na het einde der onderneming gewoonlijk over elkander voldaan zijn, tamelijk wel te vreden. En wal is nu het oordeel van den schrijver van dit over zicht? Zijn oordeel over de slaatkuude der pruisische regee ring is genoegzaam bekend. Maar hij gelooft tevens, da niemand hem zal tegenspreken, wanneer .hij beweert, dat in het algemeen uit het kwade het goede kan voortkomen dat ook door trouwelooze handelingen en met heerschzuchtige oogmerken een toestand in het leven geroepen- kan worden die op zich zeiven wensehelijker is dan de vorige en waaruit een nog wensehelijker toestand kan ontstaan. Daarom aarzelt hij niet, ofschoon den oorlog verfoeiende, en in vele opzichten de middelen door de thans zegevierende partij ge bruikt veroordeelendete verklaren dat hij zich in den uit slag van den oorlog meent te kunnen verheugen. Maar deze meening mag wel bij een volgende gelegenheid breeder worden uiteengezet en toegelicht. BS F. bOI E. De Koning heeft 25000 fr. geschonken voor de slacht offers der cholera de graaf v. Vlaanderen 3000. De Koning en Koningin hebben het paviljoen Carswell, behoorende tot het kasteel Laekenhet gemeentebestuur dier plaats aan geboden tot cholera-hospitaalwaartoe het op Z. M, kosten wordt ingericht. De gezant bij de Bondsvergadering is teruggeroepen. IBKU\S\VIJli. Op het gerucht dat de Kroonprins van Hannover, voor het verlies zijuer uitzichten op de hannoverscbe kroon, scha deloos zou worden gesteld door het bezit van dit hertogdom, is eene talrijke vergadering van aanzienlijke ingezetenen der hoofdstad gehouden en daarin beslotendat men de onaf hankelijkheid des lands zoolang gehandhaafd wil zien als hertog Wilhelm aan de regeering blijft, maar dat men, inge val hij mocht aftreden, liever eene inlijving bij Pruisen wenschte, dan de voortduring van een kleinen Staat onder eene vreemde dynastie. ENGE I- A. X O. De beer de Qruyther heeft thans een schrijven onmiddelijk aan de Koningin gerichtwaarin hij aandringt op de ver wijdering van het ministerie Berby en bet verleenen eener audiëntie. De vergaderingen ten gunste der parlements-liervorming nemen in aantal toe. De ontslagen gouverneur van JamaicaByre, heeft vóór zijn vertrek van daar, adressen ontvangen van de geestelijk- beid van Kingston en van 1230 bewoners van liet eiland, tot dankzegging voor zijne diensten ter voorkoming van eeu' algemeenen opstand. Te Southampton is hem na zijne aan komst op een feestmaaleen adres aangebodenwaarin bij als een slachtoffer der omstandigheden beschouwd wordt. Te gelijkertijd had aldaar eene "verontwaardiging-bijeenkomst" van ongeveer 2000 personen plaatswaarin eenparige beslui ten zijn genomen tot veroordeeling van zijn gedrag. Den 16 is te Margate aangekomen liet americaansche scheepje Red-White-and Blue, groot 2 ton, bemand met 2 personen en 1 hond. De waaghalzen hadden op hunnen tocht zooveel angst uitgestaan dat zij met andere gelegen heid naar America zullen terugkeeren. De telegraafkabel tusschen New-foundland eu het vaste land van Noord-America is reeds gebroken. FKAKHKUK. Het blad le Monde is zeer verstoord over de vernedering van Oostenrijk en meent dat Frankrijk indien Pruisen de gedane eischen niet inwilligteen verbond moet aangaan met Beieren aangezien de Keizer niet voor de Kamers ver schijnen kan als een werkeloos toeschouwer van al het ge beurde. Op den Napoleonsdag is te Parijs op het plein der Arts et Métiers, het gedenkteeken onthuld van den veldtocht in de Krim. 's Avonds, na bet eindigen van het vuurwerk, is bij de Coneorde-brug een geweldig gedrang ontstaan waardoor 9 personen gedood en 5 gekwetst zijn. De Moniteur wederspreekt het berichtals zoude Oosten rijk zich van de deelneming aan de wereldtentoonstelling in 1867 onthouden. Ook ontkent het officiëele blad bet schrijven van een geruststellenden brief door den Keizer aan Koning Leopold; wel heeft de minister van buitenl. zaken aan de engelsche regeering verklaard dat de vestingen Mariënburg en Phiiippeville, welke aan eene onzijdige mogendheid be- hoorenniet door Frankrijk worden opgeëischt. De vice-admiraal de la Grandièregouverneur en militair bevelhebber in Cochin-China, heeft besloten om de 3 vrij- gebleven en te midden van bet fransche gebied gelegene auamitische gewesten te bezetten, omdat de oproerige be wegingen, welke telkens in de kolonie voorkomenvandaar uitgaan. 6 Compagniën zeesoldaten worden eerstdaags van Toulon derwaarts gezonden. De zending der Keizerin van Mexico wordt als geheel mislukt beschouwd. Het comité voor de emancipatie der slaven heeft adressen gezonden aan de Koningin van Spanje en den Keizer van Braziliëmet de dringende bede om de slavernij in de spaan- sehe koloniën en het braziliaansclie Keizerrijk aftesehaffen. De eerste onderteekenaars zijn de hertog de Broglie en de heer Guiiot. ITALIË, Genl. Lamarmora heeft zijn ontslag genomen als chef van den staf en als minister zonder portefeuille; in eerstgenoem de betrekking wordt hij opgevolgd door genl. Cialdini. Ook de minister van oorlog Fettinengo is vervangen door den heer Cugia. De oostenrijkers hebben na liet vestigen van hun hoofd kwartier te Borgo de woningen van sommige erkende voor-

Alkmaarsche Courant | 1866 | | pagina 1