nriL x iv li. I*cr Telegraaf. SMabs liicuwsu standers van Italië geplunderd. De podesta van Arco en 3 andere inwoners zijn gevankelijk naar Trente gevoerdom dat. zij de bij Iliva gelegerde garibaldianen van leeftocht hadden voorzien; 14 andere personen waren bij tijdshethun dreigend gevaar ontvlucht. De wapenstilstand is voor 4 weken aangegaan en eindigt 9 Sept., maar de vijandelijkheden zullen niet hervat worden dan na waarschuwing' 10 dagen te voren vredes-preliminai- rcn zijn er niet bij vastgesteld. Venetie mag vrijelijk ge proviandeerd worden. Yoor de uitwisseling van krijgsge vangenen zijn Udine en Peschiera aangewezen. Den 14 is het eerste transport oostenrijksche gevangenen, 1600 man sterk, teruggezonden. 1 :j decreet van den 16 wordt eene amnestie verleend wegens alle staatkundige misdaden en overtredingen zonder onderscheid waarin derhalve ook Joseph Mazzini en al de veroordeelden ter zake der gebeurtenissen van Aspremonte begrepen zijn. OOSTENltlJli. De genl. Klum heeft het gemeentebestuur van Trente uit- genoodigd den verjaardag des Keizers te vierenwaarop geantwoord is, dat men de schriftelijke bevelen van het provinciaal gouvernement zal afwachtenalvorens aan die uiinoodiging te voldoen. De pruisische troepen zullen zoo spoedig mogelijk Bohemen verlaten, waar de cholera groote verwoestingen onder hen aanricht. Op 's Keizers verjaardag is te Praag de parade der schut terij, op verlangen van den commandant, bestuurd gewor den door den pruisischen genl. Falkenstein terwijl 's avonds in den schouwburg vele pruisische officieren hebben ingestemd met de geestdrift des publieksbij liet aanheffen van het volkslied en bij het begroeten der met loof en vlaggen ver sierde bustes van den Keizer en de Keizerin. PRUIS Eft. Den 17 is de vrede met Baden geteekend. Met Beieren hebben de onderhandelingen eene gunstige wending genomen, zijnde de pruisische eischen beperkt tot de districten Orb, Gresfeld Helters enïann in Neder-Prankenen 30 millioen gulden voor oorlogskosten. Op dezen voet is de vrede tot stand gekomen. Deu 17 is bij de Afgevaardigden eene kouinglijke bood schap ingediendde inlijving aankondigende van Hannover, Keur-HessenNassau en Frankfort. De oorlog was niet ondernomen met het doel van vergrooting van grondgebied, maar de vijandige houding dier Staten maakte de opheffing hunner zelfstandigheid noodzakelijk. De ingelijfde lauden zullen voorloopig geen Afgevaardigden naar de Kamers zenden en hunne eigenaardige instellingen zooveel mogelijk behouden in de hoop om de bevolkingen, gedurende een tijdvak van overgang, te verzoenen met het denkbeeld van pruisisch te worden. Omtrent Sleeswijk-Holstein zouden na het sluiten van den vrede mededeelingen worden gedaan (in noordelijk Sleeswyk zal de bevolking tusschen Denemarken en Pruisen mogen kiezen). De minister v. Bismarck uitte den wensch dat de Landdag hulde zou doen aan 's Konings gematigdheid, l)e Koning heeft den 17 eene deputatie uit Hannover ontvangen, welke op eene bespoedigde inlijving kwam aan dringen. Daar te lande worden intusschcn ook adressen geteekend, tot herstel der dynastie. Van het plan tot gedeel telijke inlijving van Hessen-Darmstadt is afgezien, zullende de riju-hessische provinciëu op den rechteroever van de Main voortaan deel uitmaken van het Noordduitsch-Verbond (de kroonprinsen van Pruisen en llijn-Hessen zijn zwagers en de Keizer van Rusland is mede aan het darmstadtsche hof ver want). Homburg is evenwel voor het groothertogdom ver loren evenals het recht tot uitsluitende bezetting van Mainz. liet blijkt dat alle deelen van Pruisen, dus ook Oost-Pruisen en Posen, tot genoemd Verbond zullen behooren. De geuls. v. Moltkev. Roon en Herwarth v. Bittenfeld ziju tot ridders van den Zwarten Adelaar benoemd. Op 's Ko nings bevel zal het geheele 6e legercorps gedurende 3 dagen de militaire rouw aannemenwegens het overlijden van genl. r Mulius te Briinn. De commissie der Kamer voor het adres van antwoord heeft het ontwerp Virchow aangenomen met eene paragraaf van het ontwerp Reichensperger. Later is nog een nieuw ontwerp ingekomen van de heeren Stavenhagen en Bonin dat eene Irausactie vertegenwoordigt en dus door bijna alle partijen goedgekeurd zou kunnen worden. De commissie heeft daarop haar eigen adres ingetrokken. In de zitting der Kamer van den 23 hebben de heeren il'uhleck, Schwerin en Blankenburg hunne ontwerp-adressen ingetrokken, heeft de heer Reichensperger het catholieke verdededigden is het bemiddelende van den heer Slaven- hagen aangenomen. De 25 legenstemmenden waren de heer Jucoby, 3 leden der linkerzijdede poolsche en de catholieke fraction. In de bijeenkomst der commissie van onderzoek van de ingediende Rijks-kieswet, heeft de regeeringscommissaris, op eene gedane vraag verklaard dat in het vroegere ontwerp ter Bondshervorming onder de uiltesluiten nedcrlandsche Bondsianden ook Luxemburg bedoeld werd doch dat thans nog over dat gewest onderhandeld wordt en omtrent de opname in het Noordduitsch-Verbond nog niets beslist is. De prins v. Turn en Taxis vordert 14 miljoen 11. voor de onteigening zijner aanspraken op de postpacht in Frankfort, Nassau, Keur-Hessen en Homburg. De gemeenteraad van Potsdam heeft besloten een adres aan d"n Koning te richten, met verzoek om die stad te bestemmen tot den zetel van het toekomstige Noordduitsch- Verbond. IIannovbr. Deu 15 heeft de ingenieur Bokelbery in den gemeenteraad der hoofdstad verslag gedaan van zijne zending naar Weenen. Eerst 5 dagen na zijne aankomst was hij bij Koning George toegelaten, tot overhandiging van het adres van deu raadwaarin eene abdicatie ten gunste van den Kroonprins verzocht werd. De Koning had het adres wel willend aanvaard, doch aangemerkt dat het stedelijk bestuur, door zich te mengen in aangelegenheden welke het Rijk be troffen zijne bevoegdheid was te buiten gegaan. Voor het overige beschouwde de Koning de groote kwestie omtrent het Rijk van dien aarddat hij reden meende te hebben c ue gunstige oplossing van het vraagstuk te verwachten. 2 Amerikaansche oorlogschepen, in de Oostzee verschenen, worden te Kroonstad op de meest hartelijke wijze bejegend. Met de officieren heeft eene gedurige wisseling van beleefdheden p]a.i*s. Den 8 heeft de buitengewone gezant der Unie den Keizer een adres van gelukwensching met den mislukten moordaanslag. Het onderzoek omtrent die misdaad is afgeloopen en heeft tot de ontdekking geleid van 2 geheime genootschappen te Moskou, de organisatie en de hel, welke met de voornaamste democratische leiders in het buitenland in verband stonden. De aanslag moest gevolgd worden door een' algemeeuen opstand. Mede is eene vereeniging van polen ontdekt, die, door het in omloop brengen van valsche bankbiljettenaf breuk aan 's Rijks financiën trachtten te doen. Te Irkutsk, in Siberië, is een lOOOtal poolsche ballingen in opstand geraakt en in de bosschen gevlucht. Zij zijn gevangen genomen en 35 er van gedoodde russen hebben 6 man verloren. De gezant bij den duitschen Bond is huiswaarts ontboden. Te Sokum-Kaleh is, ten gevolge van hel heffen der directe belastingen een oproer ontstaan waarbij de commandant en verscheidene officieren zijn gedood en de stad is in brand gestoken. SAKSEft. De Koning heeft het ontslag van den minister v. Beust aangenomenmaar dat van zijne ambtgenooten geweigerd. SLEES WIJK-UOLSTËIIV. Het algemeen bestuur des lands is aangeschreven om maatregelen te nemen tot voorbereiding der verkiezingen voor het noordduitsche Parlement. T U 21 li IJ E. De gisting op Candia neemt toe; de turken hebben de vijandelijkheden begonnen. De opstandelingen zijn 25000 man sterk en hebben belangrijke stellingen bezet. De con sulaten van Nederland, Zweden en de Vereen. Staten heb ben schade geleden. Het roumanische leger is nagenoeg tot op de helft ver minderd hetgeen eene aanmerkelijke besparing oplevert en blijk geeft van de vredelievende bedoelingen der regeering van prins Karei. VEttEEftI«»E STATEN. De gouverneur van Louisiana heeftnaar aanleiding van het oproer te Nieuw-Orleanseene proclamatieuitgevaardigd, waarin hij verkondigt, dat de neiging der slavenhouders tot opstand nog niet uitgedoofd iszoekende zij door geweld dadige middelen het gezag te vermeesteren. De inspecteur van het freedmens-bureau aldaar heeft ge rapporteerd dat de wij ze" waarop dat bureau contracten sluit slavernij in gewijzigden vorm is. De gezondheid van Jefferson Davis neemt snel af. De President weigert de blokkade van Matamoras te er kennen. 2 Kanonneerbooten zijn naar de Rio-grande gezonden. >1 EX 1110. De republikeinen hebben den 22 Juli voor Acapulco een geduchte nederlaag geleden. Staten-Generaal. Het wetsontwerp tot onsehadelijk- making van door de veetyphus aangetast of verdacht vee is den 23 door de 2' Kamer met 33 tegen 12 st. aangenomen. Wapenhandel. De minister van oorlog heeft, in overleg met den minister vau biun. zaken aan de directeuren der hoogere burgerscholen zijnen wensch te kennen gegeven om de jongelingen in den wapenhandel te doen oefenen. Scheepvaart. Verschillende kamers van koophandel en vereenigingen van schippers hebben zich aangesloten bij het adres der vereeniging Schuttevaar te Zwolle tegen het ma ken van slechts 1 schutsluis in den afsluitdijk in| het IJ bij Pampus. VisscheriJ. Door een urker visseher is te Nieuwe Diep uit de Noordzee aangebracht een buitengewoon groote steur, ongeveer 300 pond wegende, welke naar Antwerpen zal gezonden worden. Te Scheveningen worden 148 vaartuigen gereed gemaakt voor de steurharing-visscherij langs de engelsche en schotsche kusten zoodat slechts 3 groote en eenige kleinere schepen overblijven voor de vangst van versche visch. Gedenkdagen. 19 Augustus, 50e verjaardag van de we- deraanvaarding van het gezag over Neerlandsch-Indie 27 Aug. 50" verjaardag van het bombardement van Algiers door de engelsche en nedcrlandsche eskaders. Aanbestedingen. Den 17 te Rotterdamhet bouwen eener hoogere burgerschool met directeurswoningaan de Kortenaerstraatminste inschr. IV. Jansen te Amsterdam, voor 92000. Aangezien deze geen borgen kon bekomen zal eene herbesteding plaats hebben. Den 21 te Rotterdam de hei- en fundeeringswerken voor eene cellulaire gevangenis, aan den Noorder-Singel, minste inschr. J. J. Bekker te Zeyst, voor f 139,800. Den 23aan het ministerie van binn. zaken het maken van de aardebaan en duikers voor den staatsspoorweg tus schen Heerenveen en Akkrum minste inschr. A. Versteeg Jr. en A. v. Wijngaard IJz. te Sliedrechtvoor f 378,000. Den 23, door het prov. bestuur van N. Holland, het verdiepen van eenige gedeelten van het N. Holl. Kanaal aan G. Schalk te Buikslootvoor f 16200. Bodwerken. Den 14 heeft de ingenieur Simons den eer sten steen gelegd aan de spoorwegbrug over de Oude Maas, bij Dordrecht. Gieten. Wijlen Dr. J. J. Burgerhoudtals rustend pre dikant te Utrecht overleden, heeft aan de herv. diaconie te Sneekwaar hij van 1827 tot 1831 leeraar was, f 1000 vermaakt. Rampen. Den 18 is de bliksem geslagen in den gemeente toren te Tilburg, maar de ontstane brand door spoedig aan- gebragte hulp gebluseht. Cholera. Van 5—11 Aug. zijn aaugetast 1404 en over leden 886 personen (in N. Holland 191 en 164), sedert den aanvang der ziekte 24376 aangetast en 14720 overleden (in N. Holland 2586 en 1789). Het totaal overledenen daalde in de laatste 4 weken aldus: 2067, 1647. 1270 en 886. Tot 22 Aug. ziju overleden te Meppel 212, te Groningen 962, te 'sHage 898, te Rotterdam 1107, te Dordrecht 377, te Utrecht 1543 te Amersfoort 159, te Arnhem 197, te 's Hertogenbosch 128, tot 23 te Haarlem 207 en tot 24 te Amsterdam 782 personen. Aan de Lemmer is de cholera sedert het branden van teer geweken. Te Leeuwarden komen geen gevallen meer voor; daar zijn aaugetast 83 en overleden 53 personen. De inschrijvingen voor het versohaffen van goedkoop voedsel beliepen er f 2358 hetgeen de commissie onvoldoende heeft geacht om aan haar voornemen gevolg te geven. Eene col lecte teRotterdam heeft opgebracht f 4595.45 en eenige vreemde muntspeciën, een concert te Utrecht, met eene belangrijke gift van prins en prinses Hendrik, na aftrek van kleine on kosten 2162een vocaal en orgelconcert in de Groote kerk te Dordrecht zuiver f 639.39een concert op het bad huis te Scheveningen met eenige nagekomen bijdragen f 817.35. Veepest. Van 5 tot 11 Aug. zijn inZ.-Holl. aanget.. 737, gest. 173, afgem. 53. herst. 54 2 Utrecht 462, 228, 47, 90 p. N.-lIoll. 26, 2, 22, 4 nog ziek in Z.-Holl. 731, Utrecht 345, N.-Holl. geene. In de laatste 3 weken is bet cijfer der aangetasten ge stegen van 978 tot 1225. Het totaal verlies aan gestorven en afgemaakte beesten beloopt in Z. Holland reeds 32458 in Utrecht 3885 en in N. Holland 1260, te zamen 37603. Mislukte leening. De op 15 en 16 geopende leening van 5 millioen, van de maatschappij tot exploitatie der staats spoorwegen is niet geheel geplaatstwaarom het bestuur geene vrijheid heeft gevonden de gedane inschrijvingen aan- tenemen. Op de leening van f 30000, voor bet bouwen der hoogere burgerschool te Bredais niet ingeschreven. Amsterdam, 25 Aug. Oostenr. Metall. 46|, Nation. 49, Amerika 1882, 73|, Spanje 2J pc., 32 3 pot. binnenl. 32^. Oostenrijksche fondsen vonden weder soliede koopers tot, geldbeleggingde rijzing der markt wordt aan vaste ver wachting op den vrede toegeschreven. '.■HM .'.F". 7'g^MklBjJC*.1..', I'1 ■■'Ji'Jt '"■-■■tflSlBflas Met genoegen verneemt mendat de liedertafel Arion alhierom ook van hare zijde bijtedragen tot bet doen lier- leven van de gewone opgewektheid en gepaste vrolijkheid hier ter stedewaartoe thansbij het verdwijnen der ziekte, alle reden bestaatvoornemens is aan hare kunstlievende leden een groot concert te geven op a.s. Zondag, 2 Septem ber, in de door den archil eet Brouwer nieuw gebouwde concertzaal Harmonicaaan de Lombardsteegte Alkmaar, met medewerking van het muziekcorps van bet 7' regiment infanterie te Utrecht. Wanneer men nagaat den buitengewonen bijval, welke genoemd corps zoo elders als steeds te Utrecht ondervindt, en de seiioone uitvoeringwaarop bet verleden jaar onder scheidene kenners der toonkunst bier ter stede vergastte, alsmede den sierlijken en ruimen bouw van de fraai verlichte nieuwe concertzaal Harmonicawaarin 5 a 660 personen be hoorlijk kunnen worden geplaatst, dan mag men aannemen, dat het a.s. Zondag door Arion te geven concert aan de kunstlievende leden een recht aangenamen avond zal ver schaffen en hunne bijzondere goedkeuring tevredenheid zal wegdragen. Naar wij vernemen zal op Zondagden 2 September a.s., door het hier reeds "gunstig bekende muziekcorps van het 7e regiment infanterie eene matinée musicale worden gege ven waarvoor de inleekenlijsten in den loop dezer week 4 zullen eirculeeren. «E M E E ft TERA A E» Zitting van den 22 Aug. 1866, No. 11. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig 12 leden. Afwezig de heeren Jonkhr. C. de Fontein Verschuir, Mr. J. E. Nuhout van der Veen en Mr. IV. van der Kaap. De vergadering geopend zijnde, worden L De notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Daarna ziju gelezen 2. Het besluit vau goedkeuring door H. II. Gedep. Sta-/ ten op de verschillende raadsbesluiten: tot aankoop van grond aan de stads vest bij de Texelsche barrièretot verhuring van de portierswoningen aan de Eriesche en Texelsche bar rières tot openbaren verkoop van de ambtenaarswoningeu aan de vlotbrug bij bet Heilige Lind en aan de Schermer- barrière eu tot amotie van de beide perceelen aan de Berger barrière. 3. Besluit van als boven tot goedkeuring der rekening X j van de dienstdoende schutterij over 1865. Beiden voor kennisgeving aangenomen. Daarna zijn als reeds ter lezing voor de leden gelegen hebbende, in behandeling genomen de volgende stukken. Van de Commissie van Financien. 4. Rapport op de begrooting van het gasthuis, voor den/' jara 1867. Op de conclusie van bet rapport is de begrooting vast gesteld op ecu bedrag van t 7364,91, zoo in ontvang als uitgave, met eene subsidie uit de gemeentekas van 1026,43J. 5. Idem op de begrooting van het Israëlitisch Armbestuur over 1867, als boven vastgesteld ten bedrage van f 425,—. iu ontvang en uitgave, en eene gemeentelijke subsidie van f 85,—. 6. Idem op de rekening van het R. Cath. Parochiaals Armbestuur, dienst 1865, bevattende een ontvang van/ 7585,92, eene uitgave van Z 7269,42j, en alzoo sluitende met een batig saldo van 316,49j. Op de voordragt van het rapport goedgekeurd en vastge steld. j 7. Idem op de begrooling van hetzelfde Armbestuur, voor de dienst 1867. Overeenkomstig de conclusie van het rapport, is, met toe kenning eener gemeentelijke subsidie van f 1413,— deze begrooling vastgesteld op eene gelijke som in ontvang en uitgave van J 6934,09|-. 8. Idem op de rekening en verantwoording van het Bur-S gerlijk Armbestuur, over den jare 1865. Op het voorstel der commissie is deze rekening gearres teerd op een ontvang van f 14300,48met eene uitgave ten beloope van f 14149,86 en een batig saldo van J 150,62. Van Burgemeester en tVelhouders. 9. Rapport op een verzoek van H. C. Holtz, om vergun-/ ning tot het stellen van eene bouten schutting in plaats van een steenen muur, tot afsluiting van een hem behoorend open erf, aan den Korten Koningsweg. Onder de daarbij voorgestelde voorwaardenten aanzien van de zamenstelling en inrigting der schutting, toegestaan. 10. Voorstel om ook voor de dienst vau 1867 te beschik-/' ken over gedeelten van de ontvangst der rijksbelasting op het personeel, zooals zulks bij de wet van 7 Julij 1865 (Staatsblad No. 79) is aangewezen. Conform het voorstel besloten. 11. Missive ten geleide der gemeentebegrooting voor 1867. Z' Tot bet onderzoek splitst zich de raad in drie afdeelingen, welke bij trekking worden bepaald te zullen zijn zamcngesteld als volgt: le sectie, de Heeren M. Cohen Stuart, Mr. W. van der Kaag, Mr. E. Nuhout van der Keen en F. Bruinvis de Lange. 2e u J. Helling, T. L. Koorn, J. C. Koornon. Jonkhr. D. C. de Dieu Fontein Verschuir, 3e u n H. van den BergMr. P. A. de Lange P. A. van der Drift en J. C. Vonk; terwijl tot het geven van toelichtingenmede bij trekking worden aangewezen voor de le sectie de Heer Wethouder de Sonnaville. n u 2e u f Burgemeester. u 3e h Wethouder Verhoe ff. 12. Voorstel tot afstand van het decoratief van den stads/ schouwburg aan IV. van Tellingenvoor de som van 1450, Gerenvoijeerd aan de vasie commissie van finuncicn om be- rigl en raad. 13. Rapport van de heeren P. A. v. d. Drift c. s. op het/ onderzoek der gemeenterekening over de dieast 1865. Ter lezing voor de leden op de secretarie nedergelegd. Daarna zijn als beschreven punten aan de orde gesteld 14. Het rapport van Burg. en Weth betreffende den verkoop van grond buiten de Eriesche barrière, aan J. Wonder Az. Na eeuige algemeene deliberatien en vooral ook op het sustenu van den heer van der Driftdat volgens de burger lijke wetgeving, de kooper verpligt kan worden, om het meerdere wat hij boven het hem verkochte in bezit heeft genomen, te moeten betalen, is de beslissing op dit rapport

Alkmaarsche Courant | 1866 | | pagina 2