Per Telegraaf. Jitgczcm&cn Stukken, ^aliwnaliteil ea Cosniopolitisnie. De oostenrijksche krijgsgevangenen, len getale van 31 officieren en 1800 manschappen, zijn uitgeleverd nog 10 ge wonden vertoeven in de hospitalen. De manschappen van de tweede categorie der lichting van 18115 zijn naar huis gezonden. De gemobiliseerde bataljons der nationale garde worden achtereenvolgens naar hunne haardsteden teruggezonden. Bij brief, opgenomen in de Unita Italiana, verklaart Maz- zini geen gebruik van de afgekondigde amnestie te zullen maken. De dagbladen beginnen zich voor de herstelling der vriend schappelijke betrekkingen met Oostenrijk te verklaren en zeggen dat te Venetie tusschen de wederzijdsche militaire hevelhebbers een zeer loyale toon heerscht. KERKE LIJ Kli SI'AAT. De napolitaansche rooverbenden maken het land steed3 onveilig. Van een inwoner van een dorp bij Rome eisehen zij 36000 fr. losgeld naar zij zeggen zooveel omdat Koning Frans 30000 behoeft. OOSTENRIJK. Den 23 is te Praag de vrede met Pruisen geteckend. Voor de volledige onlruiming van Bohemen is een termijn van 3 weken gesteld. In het verdrag is op verlangen van Italië, een artikel opgenomen, inhoudende, dat de Keizer van Oostenrijk, in overeenstemming met de verklaring op 29 Juli te Nicolsburg van wege Keizer Napoleon afgelegd betreffende den afstand van Venetie aan Italië, tot die verklaring toetreedt en in de vereeniging van dat gewest met het Koningrijk bewilligtouder voorwaarde van de over name der daarop klevende schuld op gelijke wijze als bij het tractaat van Zurich is geschied. Het door Pruisen in Bohemen aangestelde bewind heeft den 26 zijne functiën nedergelegd. De gcnl. v. Falkenslein heefttoen hij zich met het pruisische regeeriugspersoneel voorloopig naar Töp'itz ging verplaatsen, te Praag een groot afscheidsdiner gegeven. De uitwisseling der ratification vau het vredesverdrag heeft den 30 te Praag plaats gehad. Bij Keiz. besluit is de minister van financiën gemachtigd tot uitgifte van 50 miljoen fl. in 5 p. ets. staats-schuldbrieven en van 90 miljoen in staats-bankuoten. Te Weeuen houdt zich eene deputatie uit Montenegro op, om de bescherming van Oostenrijk en Rusland tegen de Porte interoepen. Zij heeft herhaaldelijk bijeenkomsten ge had met het personeel der russische ambassade, maar is nog niet door graaf Mensdor/f ontvangen. Te Weenen heeft zich eene partij gevormd, welke het tot stand brengen van eene deugdelijke broederschap tusschen de verschillende volken des Rijks beoogt. Genl. Clam-G aliasdie zich naar Hall had begeven, is ge noodzaakt geweest die stad wederom te verlaten omdat de plaatselijke overheid hem gewaarschuwd haddat zij niet voor zijne veiligheid kon instaan. De Keizer heeftuithoofde van den ongunstigen toestand der financiën, bevolen dat de uitgaven van het hof van 7) op 5 miljoen teruggebracht zullen worden. De Keiz. familie staat daartoe een i root gedeelte barer apanages af. Het aantal grootwaardigheidsbekleeders bij het hof zal eene be langrijke vermindering ondergaan. 1* REIS E N. Van Wurlemberg is 8 en van Baden 6 miljoen voor oor logskosten verworven. Het door Beiereu afgestane grond gebied telt 33900 inwoners. Bij de verschillende gesloten verdragen is de afschaffing van alle scheepvaartrechten op den Rijn en den Main bepaald. De Norddeutsche Zeitung meldt dat het op 16 Mei 1865 gesloten Tolverbond ook voor Zuid-Duitschland bestaan blijft, onder bepaling dat het om de 6 maanden opzegbaar is. Saksen zal er lid van blijven, indien het aan de billijke vor deringen van Prnisen voldoet. De Kreuz-Zeitunghet orgaan der jonkerpartij, veroor looft zich hevige uitvallen tegen Italië en Koning Victor Emmanueldien het een revolutionaire staten-roover noemt. Zoowel de Norddeutsche Zeitung als de Staats-Ameiger achten zoodanige beleedigiug jegens een bondgenoot, aan wiens bedrijf men in den laatstcn oorlog veel verplicht is, hoogst ongepast. De Kouing heeft bij het aannemen van het adres van het Huis der Afgevaardigden voornamelijk gezegd dat hij zich zeer verheugde over de schier eenparige goedkeuring van dat adresdat de voordeelen der leger-organisatie thans wel door niemand betwijfeld zullen wordendat hij het recht der Vertegenwoordiging tot goedkeuring der begrooting nooit bestreden en herhaaldelijk maar te vergeefs eene in demniteitswet gevraagd heeft, dat hij, indien het geval er toe lag, weder zou doen zooals hij gedaan heeft, maar na dit adres niet geloofde dat zulks meer noodig zoude zijn. De minister Bismarck heeft in de commissie der Afge vaardigden voor de inlijvingswct. verklaard, dat de const it u - tien der intelijven landen opgeheven en de Parlementen dier landen niet over de inlijving geraadpleegd worden dat de verkiezingen voor het Noordduitsch Parlement in die Staten geregeld zullen worden naar de pruisische Rijkslrieswet. Ge noemde commissie heeft een amendement goedgekeurd tot invoering der pruisische constitutie in het nieuwe grondge bied vóór 1 October 1867. De commissie voor de kieswet heeft, in weerwil van den tegenstand des ministers Eulenburg, een amendement van den heer Tweslen aangenomen, inhoudende dat Diemand bui'en de vergadering ter verantwoording mag geroepen worden wegens zijne uitgebrachte stem. Het dagelijksch bestuur der hoofdstad heeft aan den ge meenteraad voorgesteld om eene premie uiltelooven voor het ontwerp van een te slichten monument, om 30000 tl), bij- tedragen voor de uitvoering van de door S hinkel ontworpen monumentale fontein, om een gastmaal aanlerichten voor de generaals, stafofficieren en deputatiën van alle corpsen en rangen van het terugkeerende leger, en om in de ver pleging en het onderhoud der beriijnsehe invalieden en der nagelaten betrekkingen van de beriijnsehe gesneuvelden te voorzien. Het Huis der Afgevaardigden heeft, zonder beraadslaging het handelsverdrag met Italië en het scheepvaartverdrag met Engeland goedgekeurd. Den 27 is het tractaat van bondgenootschap met Olden burg onderteekend. Alle noordduitsche Staten zijn thans toegetreden. De Koning heeftter gelegenheid van den vredeeen adres ontvangen van de hooge geestelijkheid en ridderschap in Sleeswijk-Holsteiu waarin hem nederig dank gezegd wordt voor het besluit tot inlijving. Den 26 zijn te Mainz de eerste 6000 pruissen binn nge- ruktvoor de bezetting der stad. Zij werden door de be volking, die de wegtrekkende beierschen met geestdrift had toegejuicht, zeer koel ontvangen. Slechts met moeite zijn 's avonds bloedige tooneelen tusschen de pruissen en de nog aanwezige keurhessen en nassauers voorkomen. De hertog van Nassau heeft, dadelijk na de indiening der inlijvingswetaan den Koning zijn ontslag gezonden als pruisisch generaal en als chef van het westfaalsche ulanen- regiment No. 5. In dc hoofdstad Hannover heeft men, inde onderstelling dat Koningin Maria zich na de aanneming der annexatie wetgedwongen zou zien het land te verlaten, een afscheids- adres aan H. M. ter onderteekening nedergelegd dat spoedig 100000 onderteekeningen telde. fej AKSEN. Het ontslag van den minister v. Beust is hem op zijn eigen verzoek verleend en wel omdat de pruisische regeering hem niet bij het voeren der onderhandelingen wilde toelaten. De üresdener Journal bevat een rescript van Koning Johann, waarbij de ministers vermaaud worden om alles te doen wat eene oprecht vriendschappelijke verstandhouding met Pruisen kan bevorderen. De oostenrijksche regeering heeft den heer Brenner opge dragen om de saksische voorstellen te ondersteunenin zooverre die gericht ziju tegen den eisch van Pruisen, dat, behalve eene schadevergoeding van 20 tniljoen th., het op perbevel over het leger en het bezetten der versterkte punten, met inbegrip van de hoofdstad verlangt. Saksen wenscht die bezetting tot Leipzig en Bautzen te bepalen en het le- gerbevel niet aan een pruisisch generaal, maar aan den sak- sischen kroonprins, met ondergeschiktheid aan den Koning van Pruisenopgedragen te zien. In eene te Leipzig gehouden bijeenkomst van liberalen is beslotendat de duitsche en saksische belangen het best gewaarborgd kunnen worden door eene inlijving bij Pruisen, en zoo dit onmogelijk isdoor het toevertrouwen van het opperbevel des legers en van de leiding der buitenlandsche aangelegenheden aan de zorg dier mogendheid en van de behartiging der algemeene handelsbelangen aan de bonds organen. SPANJE. Het chilisehe in Engeland gewapende kaperschip Tornado is in de spaansche wateren genomen en te Cadix opgebracht. TER 51 IJ E. De groote schouwburg te Konstantinopel is afgebrand; de schade wordt op 10 miljoen fr. begroot. In BosnicAlbanië en de Herzogewina wordt een opstand tegen het turksche gezag beraamd. ÏIIEXICO. In het noorden des lands breidt zich de juaristische be weging uit. Elders zijn de behoudslieden over den Keizer misnoegd. De in Juli onder hen ontdekte samenzwering be oogde het afzetten van Z. M. en het terugroepen van Santa- Anna. Den 15 werden eenige generaals en 3 leden van het kabinet gevangen genomen alsmede in het paleisdat door de fransche troepen omringd werd, 11 ambtenaren behoo- rende tot, de clerikale partij. De Keizer heeft verscheidene steden in staat van beleg verklaard. Vele fransche officiereu en onderofficieren hebben vergun ning verzocht om te mogen overgaan tot het mexicaansche leger. De noord-americaansehe genl. Wallace is te Matamoros aangekomen met manschappen en wapenen voor de republi keinen Je stad wordt door een fransch oorlogschip geblok keerd. P E ES E. Het gouvernement heeft den heer Tucker, vroeger officier der n. americaansche confederatie, tot bevelhebber der vloot benoemdhetwelk een algemeen protest der officiereu heeft veroorzaakt. BINNENEANIS. Verkiezingen. Te Haarlem, voor een lid der 2e Ka mer, ter vervanging van den genl. v. Muiken, ingekomen 925 geldige stembiljetten gekozen Mr. J. Geertsema Cc., oud-minister van binn. zaken, met 554 st., tegen 324 op G. L. J. v. d. Uucht. Te Amsterdam, voor 2 leden der Staten van N. Holland, ingeleverd 542 biljetten, herstemmingen tusschen Mr. M.J. de Lange (265), J. C. Rijnders (242), I'. C. v. Vlissingen (167) en Mr. J. A. v. Eijk( 139). Voorts bekwamen J. Mul ler 136 en J. ter Meuten 121 st. Staten-Generaal. Den 27 is bij de 2e Kamer een brief ingekomen van den heer Groen p. Prinstercr berichtende dat hij zijn ontslag als lid neemt, omdat hij als zoodanig, na de door de regeering gedane verklaringengeen nut kan stichten. Aangenomen zijn de onteigeningswetten ter ver breeding der Halsteeg en Oude Doelenstraat te Amsterdam (42 tegen 1 st.) en voor den spoorweg van Sluiskil naar de bel- gische grenzen alsmede eenige wetsontwerpen tot wijziging der begrooting. Daarna zijn de beraadslagingen geopend over de indische begrooling, herhaaldelijk afgewisseld door eene int erpellat ie over de benoeming eencr nederlandsch- beigische commissie van ingenieurs ter zake van de afdam ming der Oosterscheldehetgeen door vele leden als eene laakbare toegevendheid jegens Belgie wordt beschouwd op 3 Sept. zal dit onderwerp verder behandeld worden. Benoemingen enz. Z. M. heeft op verzoek een eervol ontslag verleend aan D. Appel, als burgemeester van Hoog woud. Militaire zaken. De minister van oorlog heeft voor dit jaar het, blijvend gedeelte van elk der regimenten infan terie op 825 man bepaald, zullende 75 man van 1 Oct. tot 1 April met verlof huiswaarts gezonden worden. Bombardement van Algiers. Van de 13 nog in leven zijnde zeeofficieren die voor 50 jaren aan dit gevecht deel namen hebben er 5 den 27 te Amsterdam een herinnerings maaltijd gehouden. Staatsspoorwegen. Volgens de Rolt. Courant is het plan tot het maken van een spoorweg door en over Rotterdam opgegeven en last gegeven tot. het maken van een ontwerp eencr lijn over IJselmonde. Nijverheid. De heereu Enthoven van 's Gravenhage hebben te Almelo grond aangekocht tot oprichting eener yzergietcrij. Inwijdingen. Den 24 is de nieuwe synagoge te Eind hoven en den 28 die te Dalfsen'ingewijd. Aanbestedingen. Den 29te Rotterdamherbesteed het bouwen der hoogere burgerschool met directeurswoning, minste inschr. G. Keg, voor f 101.970. Gieten. De Koningin heeft f 1000 geschonken als bij drage tot de nog ontbrekende f 70000 voor de voltooiing van het herv. diaconie-weeshuis te 's Hage. Rampen. Onder de gemeente Schoorl zijn tusschen Don derdag en Vrijdag 3 uur, tengevolge .van het ouweder, in liet land van IV. Blom 4 schapen doodgeslagen. Cholera. Van 1218 Aug. aanget. 952, over). 648 (N.-Holl. 119 en 99). in 't geheel 25329, 15369 n 2705 188S. Tot 29 Aug. zijn overleden te Kampen 284, Zwolle 173, Groningen 969, Haarlem 209, Delft 410, Schiedam 246, Dordrecht, 382, Gouda 153, Utrecht 1555 tot, 30 Aug. te Leiden 882 's Hage 915, Rotterdam 1131, Arnhem 235, Zutphen 54, 's Hertogenbosch 165, tot 31 Aug. te Am sterdam 869 personen. De kermissen te Gorinchem Apeldoorn en Graft zullen niet gehouden worden. Van de 60 werklieden in dienst der gasfabriek Ie Utrechtis slechts 1 aangetast en overleden. Zij woonden niettemin in do meest geteisterde wijken. De kraaien op den S. Walburgstoren te Zutphen zijn met het uitbreken der ziekte vertrokken en den 19 teruggekeerd na dien dag zijn aldaar geen cholera-gevallen meer voorge komen. Te Harderwijk heeft eene cholera-collecte t 857,50 opge bracht. Veepest. Van 12 tot 18 Aug. zijn inZ.-Holl. aanget. 597, gest. 154, afgem. 68, berst. 31 3 Utrecht u 533, 293, 30, u 213 p, ff N.-Holl. 21, 2, 18, 1 £3 nog ziek in Z.-lIoll. 644, Utrecht 342, N.-Holl. geene Rechtszaken. De hoofdredacteur der Prov. Gron. Courant wordt door professor v. Deen vervolgd wegens laster en zulks om een artikel, waarvan de redacteur de inzender niet wil noemen hetgeen meldde dat de hoogleeraar de behandeling van een cholera-lijder geweigerd cn om de epidemie de stad verlaten had. Overleden den 25, aan den Kinderdijk, Fop Smit van Nieuw Lekkerlandridder van de Eikenkroon, voornaam reeder, scheepsbouwmeester en groothandelaar, oud bijna 89 jaren. Telegraaf. De voormalige 4e cn 5e districten van Zeeland zijn, door het doen zinken van 2 telegraafkabels in de Schelde, bij Walsoorde, met de zeeuwsche eilanden verbonden. Gevangenis. Met 1°. October wordt de strafgevangenis voor jeugdige mannelijke veroordeelden te Rotterdam opge heven en overgebracht naar de inrichting op den Kruisberg nabij Doetinchem. Dronkenschap. De gemeenteraad van Breda heeft eene verordening vastgesteld, waarbij openbare dronkenschap met geldboete en gevangenisstraf wordt bedreigd. Koloniën. Den 7 Juli heeft de gouv. genl. van N. Indie te Soerakarta in tegenwoordigheid van den Soesoehoenan den eersten steen gelegd aan het stationsgebouw voor den spoorweg naar Samarang. Amsterdam, 1 Sept. Oostenr. Metall. 47)4, Nation. 50), Amerika 1882, 76), Spanje 2) pc., 33, 3 pet. binnenl. 33. De markt willig met grooter iukoopen wegens hel sluiten van den vrede. Vereeniging is de toekomst der volken. Men stemme deze stelling zonder eenig nadenken toeofbekoord door het grootsch tafreel dat de verbeelding van zulk een toekomst schildertlate men ingenomenheid voor overtuiging gelden of, men nemen zonder aarzelen aan omdat de stelling oogenschijnlijk past bij verkregen begrippen van voor uitgang of, eindelijk, men kan aan de waar- beid er van twijfelen; maar, naar het ons toeschijnt, zal een breede blik op de geschiedenis tot overtui ging leiden. Het thans eendrachtig en gelukkig volk'van Ne derland was voor weinige eeuwen verdeeld in elkander bitter vijandige volken. De utrechtsche krijg'speer lag steeds voor de greep om den aanval van het hol- landsche slagzwaard te weerstaanen de friesc'tc strijdbijl kort bij de hand tegen de vijandelijkheden die uit beide genoemde gewesten dreigden. Niet zelden viel men elkander aanen bracht dood et# verderf in den lande. Ter aanhaling van een enkel voorbeeld herinnere men zichboe in het begin der zestiende eeuw de Gelderschen Alkmaar bestorm den veroverdenplunderden en in de omstreken hebben huisgehouden. Nog eenige eeuwen verder terug in de historie en de onderlinge vijandschap vertooiit zich bij nog kleinere groepen. De verhouding van het noordelijk tot het zuidelijk deel van Noord-TIol- land was een gewapende vrede afgewisseld door strijd en roof'en zoo was de staat van zaken' in gansch Europa. Toch was er reeds vooruitgang. Nog vroeger vindt men de nationaliteit tot nog kleinere groepen beperkt, de bevolking van dorpen en steden elkan der wederkeerig vijandigen ofschoon het verove rende zwaard van den grooten Karei Europa in on derwerping bracht, bet vermocht deze eigenaardigheid van den tijd niet uit te delgen de volken bogen gezamenlijk onder den schepter van den machtigen Keizer, maar bleven elkander vijandig bejegenen. Iu de steden werd de vreemdeling met een ongunstig oog beschouwdzijn nederzetting binnen de muren bij keur en wet onmogelijk gemaakt, zelfs zijn tijde lijk verblijf bemoeilijkt. De dorpeling hield zijn woon plaats voor een eigendomwaar niemand dan hij zelf zich mocht vertoonen het bezoek van den nabuur was „een vreemde eend in de bijt", een vergrijp aan zijn recht, een onduldbare verschijning. Het woord vreemdeling had een heel andere beteekenis dan nu en hing saam met hatelijke voorstellingen. Het „onbekend maakt onbemind" vertoonde nooit krachtiger voorbeelden dan toen en op weinig af stand van de woonplaats was de grens getrokken waar het onbekende land begon. In die oude dagen zou men een Castricummer te Avenhorn minder wel willend maar even nieuwsgierig hebben aangezien als wij de leden van het japansclie gezantschap deden en de verschijning van eenige Hoogwouders te Dim men zou gelijk geweest zijn of men thans daar een drift wolven ontmoette, men zou de allarmklok heb ben geklept, de buren bijeen geroepen en met macht van wapenen de gevaarlijke gasten gedood of ver dreven. Sedert den tijd van zulk een toestand zijn vele eeuwen voorbij gegaanen langzamerhand groote veranderingen gekomen. Eu de grootste is niet, dat al die kleine volken thans dezelfden naam dra gen onder éen bestuur leven en- door dezelfde wet ten worden geregeerddit was eenigermate onder Karei den Groote eveneens het geval maar dat zij eendrachtig naar een zelfde doel streven gezamen lijk arbeiden voor elkanders welzijn en geluk. Tijdeus onkunde en ruwheid toonden zij zich tegen elkander opgewasschen, ter rechter tijd reikten zij el kaar de broederhand, in dagen van gemeenschaplijk gevaar leerden zij elkaar kennen en vertrouwen bij gezamenlijke voorspoed achten en liefhebben, liet bleek dat zij dezelfde grondbeginselen van vrijheid, recht én zedelijkheid huldigden zij schreden geza menlijk in dezelfde richting op het veld der ontwik keling vooruit en met een levens-ervaring van eeu wen achter zich staan zij thans daar als een gelukkig volk dat dankbaar is voor zijn bestaan zijn zelf standigheid waardeert, en gereed zal zijn de wapenen

Alkmaarsche Courant | 1866 | | pagina 2