CISlcfcclijfïscïïc Berichten. Per Telegraaf. It A O EM. De verspreidiug der te Weenen verschenen brochure over de houding van "het badeusche contingent gedurende den oorlog is in het groothertogdom verboden. US E a. U I li In den avond van den 12 is ter reede van Antwerpen, in een klein van Londen gekomen vaartuig met petroleum eene ontploffing geschied, welke eeue algemeene ontsteltenis veroorzaakte. Het scheepje is ten deele verbrand en toen gezonken, zijnde de verdere verspreiding van het vuur ge lukkig verhoed. I* ft <i Si I, A ft I). In de week geëindigd 8 Sept. zijn 69 runderen door de veepe9t aangetast, zijnde 30 minder dan in de vorige en 80 minder dan in de voorlaatste week. Den 13 is in Bermondsey een der wijken van Londen eene talrijke volksvergadering gehoudenwaarin werd aan gedrongen op de invoering van het algemeen stemrecht en de wegzending van het tory-kabinetaan de heeren Gladstone, Bright en Stuart-Mill werd hulde gedaan voor hunne ver dediging der volksrechten en het ontslag van den advocaat- controleur Beales werd hevig gewraakt. In eene bijeenkomst van 15000 handwerkslieden in Staf fordshire is verklaard, dat het Lagerhuis het vertrouwen des lands onwaardig is en hulde bewezen aan de verdedigers der verworpen reform-bill. Tusschen Lowestoft en het duitsche eiland Norderney is eene telegrafische verbinding tot stand gebracht met een kabel van 240 mijlen lengte, die 2000 ton weegt. De zooveel langere atlantische weegt slechts 3200 ton. FRAMHKIJH. De genl. de Castelneau is met eene zending naar Mexico belast. Den 17 heeft de Monileur eene circulaire medegedeeld daags te voren door den minister van buitenl. zaken a. i. ge richt aan de diplomatieke agenten in het buitenland naar aanleiding der jongste gebeurtenissen in Duit.schland en Italië. Hoewel de uitkomsten van den oorlog geheel anders zijn geweest, dan de Keizer in zijn bekenden brief aan den minister Drouyn zich had voorgesteld, verklaart men zich thans met de vergrooting van Pruisen en Italië wel te vreden en ziet men daarin geen gevaar of bedreiging voor Frankrijk. Even wel heeft de gevoerde krijg geleerd dat het keizerlijke leger meer volmaakt behoort georganiseerd te worden. Hoe vrede lievend de circulaire ook is ingekleed, schijnt zij te zeggen: in weerwil dat wij volkomen veilig zijnwapenen wij ons tot de tanden. Bij de verkiezing in Savoye is de regeeringscandidaat Bernard gekozen met 15389 St., tegen 6030 op den candidaat der oppositie. Den 16 is te Parijs en in eenige andere steden eene aard beving gevoeldwaardoor geene schade is aangericht. De voorzitter der commissie voor de mexicaansche geld middelen te Parijs heeft ter kennis van de houders van mexicaansche schuldbrieven gebracht, dat door de regeering van keizer Maximiliaan geene gelden zijn overgemaakt ter voldoening der op 1 October verschijnende coupons en van de reeds verschuldigde achterstallen. 51K S K ft - O AII1W »TA I» T Bij den vrede met Pruisen zijn in ruil voor het afgestane gebiedde keurhessische en nassausche enclaves voor het groothertogdom verworven. Het postwezen is in handen der pruissen gesteld aan wie bij uitsluiting het telegraafbureau te Mainz zal behoorenterwijl zij ook in andere plaatsen dergelijke kantoren mogen vestigen. ITALIË. Te Palermo zijn onlusten voorgevallen waarbij de nationale garde goede diensten heeft bewezen tot herstel der orde. De gemeenteraad van Catania heeft besloten bij adres aan den Koning de onlusten te Palermo aftekeuren en zijne verkleefdheid aan de dynastie en de grondwet te betuigen. De schutterij heeft aan dit adres hare adhscsie geschonken. Te Syracuse en in andere steden circuleeren dergelijke adressen. De minister van openbare werken heeft gelastdat het vertrek der spoortreinen geregeld zal worden naar een gemid delden tijd en wel naar dien van Rome. Het verschil in tijd tusschen Suza en Otranto bedraagt 47 minuten. HKISKEUJliE STAAT. Het te Antibes gevormde pauselijke legioen is te Civita- Vecchia aangekomen maar moet quarantaine houden omdat vóór het vertrek uit Frankrijk onder de manschappen eenige cholera-gevallen zijn voorgekomen. De aartsbisschop van Édessa en groot-aalmoezenier, prins Hohenlohe, heeft zich den 16 naar Londen ingescheept, tot overbrenging van een eigenhandigen brief van den Paus aan Koningin Victoria. Het hof van appèl heeft prins Doria Panfilidie gewei gerd had de biljetten der Bank in betaling aanlenemen omdat daarop bij inwisseling een verlies van 10 p.ct. geleden werd, in het gelijk gesteld. Aangezien de Bank voor 4 mil joen banknoten in omloop en slechts 600000 kroonen in kas hadheeft de directie besloten van de regeering een gedwongen koers der biljetten of eene hkw:dalie der instel ling te verzoekeu. De Paus weigerde het eerste als revolu tionair, waarop de Bank met vragen tot inwisseling bestormd, het geld uit den omloop verdwenen en de agio van het goud tot 25 p.ct. gestegen is. OOSTENRIJK. Te Weenen is eene brochure verschenen getiteld //Open baringen omtrent het door het badeusche leger jegens de Bondstroepen gepleegde verraad." Indien liet daarin ver melde waarheid bevatis prins IVilhelm de bevelhebber der badensche divisie, voor altijd geschandvlekt. De Neue freie Presse beweert, dat Pruisen den Koning van Saksen geen werkzaam deel wil laten nemen aan de beraadslaging over de samenstelling van den noordduitschen Bond. Bij verordening van den minister van oorlog verliezen 7 regimenten hnnue namen van Koning van Pruisen, Kroonprins van Pruisengeneraal IVrangel enz. en worden zij voorloopig slechts door een nummer aangeduid. Ten aanzien van het cijfer der door Italië overtenemen schuld zijn bezwaren gerezen welke de verklaring van Prui sen hebben uitgelokt, dat de eischen van Oostenrijk in deze den vrede van Praag in gevaar brachteu. De italiaansche gemachtigde heeft daarop, ondersteund door Frankrijk en Pruiseneen voorstel tot transactie gedaan, waarop van de oostenrijksche zijde de voorslag is gevolgd dat Italië be halve de rechtstreeks op het venetiaansche klevende schuld, 75 miljoen zal betalen als wanneer Oostenrijk bereid zal zijn dat gebied geheel te ontruimen. De genl. Menubrca moet dit voorstel als grondslag tot onderhandeling aangeno men hebben. PK MIS EN. Volgens het regeerings-onlwerp der Rijks-kieswetzou het noordduitsche Parlement over de Bondsconstitutie beraadsla gen en die vasts'ellen. Het Huis der Afgevaardigden heeft echter met eeue groote meerderheid het voorstel barer com missie aangenomen om de vaststelling niet aan het Parlement optedragen. Men verwachtte van het Heerenhuis veel bezwaar tegen deze wet, vooral tegen de daarin door de 2e Kamer gemaakte veranderingen. Den 17 werd zij echter goedgekeurd, na de kennisneming eener nota van graaf Bismarck, waarbij de regeering dringend de onveranderde aanneming verlangde. De discussie bepaalde- zich tot vele verklaringendat men zich noch met den inhoud noch met den vorm kon veree nigen maar aan het uitgedrukte verlangen toegaf. Het meeste aanstoot vond het algemeen stemrecht. Graaf Briihl en 2 Polen stemden tegen; de beide laatslen protesteerden tegen de opname van Posen in het Noordduitsch Verbond. De groote schouwburg te Hannover is eenigen tijd gesloten geweest, wijl Koning George het personeel had doen aanzeg gen dat hij het in rechten vervolgen zou indien het zonder zijne toestemming voorstellingen gaf. Het pruisische bestuur heeft aan deze slaking een einde gemaakt, door de overeen komst met den Koning overtenemen, de achterstallige trae tementen te betalen en de hervatting der voorstellingen op den 20 te gelasten. De Koning heeft de deputatie van den naussauschen Land dag geantwoord, dat het geenszins in zijne bedoeling lag, de domeingoederen geheel onvoorwaardelijk aan den Hertog terugtegeven. Den 19 heeft het Huis der Afgevaardigden met 146 te gen 142 st„ het le art. van het door de commissie voorge stelde ontwerp, betreffende de wetsvoordracht omtrent de voorschotbanken aangenomenwaarbij de door de regeering gevraagde bekrachtiging ten behoeve der door haar op eigen gezag in het leven geroepen voorschotbanken wordt gewei gerd, Vervolgens werd ook het 2e artaangenomen, de intrekking der uitgegeven biljetten op 30 Juni 1867 en de likwidatie vaststellende. De Staats-Anzeiger bevat eene dankzegging des Konings voor de talrijke adressen van gelukwensching met het zege vierend ten einde brengen van den oorlog. De 20 heeftonder de grootste geestdrift der bevolking de zegepralende intocht van het leger binnen het luisterrijk versierde Berlijn plaats gehad. Jonge meisjes boden den Koning 3 lauwerkransen aan, voor hem zeiven, den Kroon prins en prins Frederik Karei. In antwoord op de toespraak des burgemeesters betuigde de Kouing zijnen dank voor de waardige en feestelijke ontvangsten zeide dat hij die liefst beschouwde als niet hem persoonlijkmaar als de terug- keerende troepen geldende. De Koning heeft vele onder scheidingsteekenen uitgereikto. a. de orde Pour le mérite aan de beide prinsen. Graaf Bismarck ismet den rang van generaalbenoemd tot bevelhebber van het regiment land- weer-cavallerie waarbij hij hoofdofficier is. Bij Kon. besluit is een eerekruis ingesteld ter herinnering aan den veldtocht van 1866, en gratie verleend aan alle veroordeelden wegens staatkundige of drukpers-overtredingen. K tl A Ij A ft 55. Den 15 is de doodstraf aan Karakasow voltrokken. Met Bokhara is de vrede gesloten krachtens welke de russen Tasohkend zullen ontruimen. SEEKS W1JK-I!»LSTEI1V. Te Hadersleben is eene talrijke vergadering van bewoners der verschillende districten van Noord-Sleeswijk gehouden waarin geprotesteerd werd tegen de splitsing van het her togdom en het verlangen betuigd werd naar eene vereeniging met Pruisen. De redenaars uit de noordelijkste plaatsen verklaarden zich in de deensche taal togen elke splitsing. T IJ K li IJ E, Een vroeger verjaagde bedouïnen-stam heeft zich met de drusen verbonden de turken aangevallen waarvan 30 sneu velden den Libanon overrompeld, 15 maronieten gedood en Joseph Karam gewond. De fransohe s. b. n. Simon heeft, met het oog op deze gebeurtenissen met het stoomjacht la Renommee de reede van Canea verlaten en is naar Bayreuth gestevend. In een gevecht op Candia tusschen de opgestane grieken en de turksche bevolking heeft de laatste het onderspit gedol ven. De turksche krijgsmacht bleef er werkeloos bij. Later hebben echter de turksche en egyptische troepen ten getale van 30000 man, na een gevecht van 8 uren, het veld be houden. De opstandelingen die slecht gewapend zijn tel len 40000 man en hebben 600 dooden verloren. De Porie heeft nieuwe versterkingen naar Candia gezonden en nieuwe vertoogen bij de griekscbe regeering ingediend. V 95 a E K ft IE 9315 STA TEM Bij de verkiezingen in Maine hebben de radicalen de over winning behaald. De republikeiusche conventie van Philadelphia heeft eene motie aangenomen ten gunste van het toelaten der negers tot de uitoefening van het stemrecht. Te gelijk met deze bijeenkomst, is daar ook eene zooge naamde //zuidelijke conventie" gehouden echter schier uit sluitend bestaande uit Afgevaardigden der noordelijke Staten, die de meeste bitterheid en haat tegen den President en het Zuiden aan den dag legden. ZVEB-AIIKRIL 4 Den 2 Aug. zijn eene fransche en eene engelsche kanon neerboot met gevolgmachtigden de Parana opgevaren ten einde het aanknoopen van onderhandelingen met den Presi dent van Paraguay, genl. Lopez, te beproeven. Den 17 Juli hadden de brazilianen na door de aankomst van hun reserve-leger versterkt te zijn, de sterkte Hamaïta, de voorpost van Lopez aangetastmaar waren zij terugge slagen. 2 Dagen later had het geheele leger der verbondenen den aanval hervat, maar met gelijk gevolg, zoodat het in zijne verschansingen moest terug keeren. Het, verlies op beide dagen bedroeg aan dooden en gekwetsten 280 officieren en 8000 manschappenbenevens eene groote hoeveelheid krijgs- materiëel. De aanvaller» hebben zich evenwel van de hoogten die de vesting beheerschen meester gemaaktzoodat de be zetting de buitenwerken heeft moeten prijsgeven. Genl. Barrios, de schoonbroeder van Lopez, is bij de verdediging gesneuveld. IÜ1MMEMLAMD, Prins en prinses Hendrik zijn den 17 naar Luxemburg ver trokken. Verkiezingen. Te Leiden is, in plaats van den heer Groen v. Prinsterertot lid der 25 Kamer gekozen O. Baron v. IVassenaer Calwijck, met 693 st. Staten-Generaal. De 1- Kamer heeft het eerste hoofd stuk der indische begrooting met 27 tegen 1het tweede met 26 tegen 2 st. aangenomen. De minister van koloniën verklaarde" op de zaak der tractementsverhooging van de inlandsche hoofden in verband met de opheffing der ge dwongen diensten te zullen terugkomen en de Vertegen woordiging andermaal in de gelegenheid te zullen stellen om haar oordeel daarover uittespreken. Den 15 is de zitting der Kamers gesloten en den 17 de nieuwe door den Koning geopend. Z. M. kondigde de in diening aan van wetsontwerpen op de schutterijen, tot re geling van het hooger onderwijs tot afkoopbaarstelling der tienden, bevens de nieuwe wetboeken van strafvordering en van burgerlijke rechtsvordering. Bij de tegenwoordige ver- enitiging der traetaten meende de Koning, dat Nederland in zich zelf de kracht moest vinden om zjne zelfstandigheid te bewaren; daarom had Z. M. met genoegen de oprichting van vrijwillige vereenigingen tot wapenoefening gezien. De le Kamer, wier "vroegere voorzitter M». J. A- Philipse weder door den Koning als zoodanig benoemd isheeft den 20 het adres van antwoord, een weerklank op de troonreden met alg. st. aangenomen. Namens de regeering werd de verklaring afgelegddat de nieuwe minister van koloniën het programma vaiv zijnen voorganger volkomen beaamt. Als candidaten voor het voorzitterschap der 2e Kamer zijn verkozen de heereu v. Reenen lYullert en J. K. v. Qolstein, waaruit Z. M. eerstgenoemde beeft benoemd. Benoemingen enz. Bij Kou. besluit, van den 15 is mr. P. Mijer eervol ontslagen als minister van koloniën en tot. zijn opvolger benoemd N. Trakanenlid van den raad van state. De heer Mijer is daarop aangesteld tot gouverneur-generaal van Neerl. Indie met eervol ontslag van bn. Sloet van den Beele. 's Konings commissaris in Drenthe, \)a. de Vos v. Steenwijk, is op zijn verzoek eervol ontslagen en vervangen door j1. mr. H. A. M. v. Asnh v. IVijckraadsheer in het hof van Utrecht. De heer L. R. IVenlholt is als controleur der belastingen verplaatst van Gouda naar Zwolle. Tot hoogleeraar in de wis- en natuurkunde te Groningen is benoemd Dr. M. Saloerdaleeraar aan de polytechnische schoolter vervanging vau prof. Cl. Mulder, die in October het emeritaat verkrijgt. Afdamming van de Ooster-Schelde. I' Escaut bericht, dat de beigische ingenieurs verklaard hebben zit h te veree- uigen met het gewijzigd ontwerp tot afdamming van de noordelijkste Schelde-arm. Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Den 19 is te 's Hage de 20e algemeene vergadering gehouden. In plaats van Mr. Amersfoordt, wiens beurt het was aftetreden werd tot lid van het hoofdbestuur verkozen S. de Ctercq !Vz. te Haarlem. Yoor de volgende algemeene vergadering met tentoonstelling werd Purmerende aangewezen. Het verslag der commissie aangaande het voorbehoedmiddel tegen de veepest van den heer Legel te 's Haze luidde zeer gunstig, en stelde de aanbieding der gouden medalje voor, voor het kosteloos afstaan van het recept ter plaatsing in de Mcde- deelingen. Er werd besloten, zoo mogelijk, in aandeelen van 508000 bijeentebrengen ter bekostiging van het maken in hout eencr zuid-hollandsehe model-boerderijvoor de tentoonstelling te Parijs in 1867, waartoe de kas f 1500 zal bijdragen. De afdeeiing 's Hage hield ter gelegenheid der vergadering eene vierdaagsche tentoonstelling van pluim gedierte, bloemen en tuinvruchten; de tentoonstelling van paarden en de ploegwedstrijdbeide te Rijswijk te houden waren om het ongunstige weder afgezegd. Feesten. Aan de harddraverij, den 17 te Medemblik gehoudenis door 14 paarden deelgenomende prijseene zilveren koffiekan behaald door de Deugd van C. de Graaf te Winkel, en de premie, eene zilveren suikeimand, door de Eva van J. de IVPz. te Zijpe. 's Avonds werd een vuurwerk afgestoken. Aanbestedingen. De bovenbouw van de beurs te Al melo, met post- en telegraafkantoor, is onderhandsch besteed aan J. IVegkamp en Zoon, voor f 22500 zijnde f 2000 min der dan de laagste inschrijving bij de publieke besteding. Den 20. te 's Hage, het uitdiepen van havens ophoogen van terreinenmaken van gebouwen plaatsing van sporen en een lnjschkraan te Dubbeldam minste iusciir. B. P. de Groot te Giesseudam voor 19,779; het maken van gebou wen verhoogde los- en ladingplaatsen en waohterswoningen voor den spoorweg tusschen Utrecht en Kuilenburg, minste inschr. J. Rits A. Hz. te Schiedam, voor f 69,696. Den 20 te Bredahet bouwen eener hoogere burgerschool op het Kasteelpleinminste inschr. J. Dielemans, voor 28,469. Cholera. Van 2—8 Sept. zijn in N. Holland aangetast 151, overleden "Ï17, in Nederland aangetast 3169, overle den 2259 personen; totaal sedert den aanvang der ziekte: in N. Holland aangetast 980, overleden 069, in Nederland aangetast 28465, overleden 17422. Tot 17 Sept. zijn bezweken te Helmond 147, tot den 18 te Zwolle 191 te Kampen 301, te Groningen 1004, tot den 19 te Leiden 889's Hage 990Delft 419, Rotterdam 1186, Utrecht 1587, Arnhem 346, 's Hertogenboseh 256, tot den 21 te Amsterdam 1024 lijders. Eene loterij ten behoeve van de nagelaten betrekkingen der slachtoffers te Leijden heeft opgebracht aan loten 2708,25, aan giften f 342,02'. Eene voorstelling in het paardenspel van "den heer Carré te Amsterdam met gelijk doel leverde t 448.65 op. Te Bergen op Zoom zal de kermis niet gehouden worden. Veepest. Van 2 tot 8 Sept. zijn inZ.-Holl. aanget. 731, gest. 223, afgem. 68, herst. 99 Utrecht 1082, 600, 22, 414 N.-lIoll. 36, 1, 35, 3 zijnde sedert het ontstaan der ziekte jÊL in Z.-Holl. aauget, 56667, gest. 23891, afg.10466, herst,21708 Utrecht 11230, 5255, 393, 4831? N.-Holl. 2110, f 563, 806, 741 nog ziek in Z.-Holl. 602, Utrecht 751, N.-Holl. geene De minister van binn. zaken heeft de commissie voor de veeziekte, benoemd den 25 Aug. 1865, ontbonden, en het toezicht over de veeartseuijkuudige dienst tot weriug van den veetyplms opgedragen aan de heeren G. J. Hengeveld, J, A. Alers, L. Swart en IV. J. E. Hekmeijer. Rechtszaken. Het hof van Zeeland heeft deu 17 Jannetje van Houte, wegeus vergiftiging van haren" man-, ter dood veroordeeld hare zuster en de knecht zijn vrijgesproken. M. Schierbeek gewezen vader in het armhuis ie Zwartsluis, wegens het opwekken der onzedelijkheid van aan zijne zorg toevertrouwde meisjes, door liet hof van Overijsel tot 10 jaren tuchthuisstraf veroordeeld maar daartegen in verzet gekomen, is door het hof van Friesland tot 12jarige opslui ting verwezen. Ongeregeldheden te 's Hage. Den 17, bij het. inruk ken der troepen trachtte een officier eene vrouw, die zich er tusschen drong, met het plat van den sabel te verwijderen. De menigte gaf hierover haar ongenoegen te kennen en be lemmerde de passage zoodanig, dat bet bij de kazerne tot eene ernstige botsing kwam en de officier een werkman een steek boven het oog toebracht. Met andere officieren uit de kazerne terugkomende, werd hij met scheldwoorden achter volgd en zag zich ten laatste verplicht in de IVitte sociëteit te wijken waarvoor men aanstonds begon met tafels en stoelen te werpen. Een policie-agent werd door een steenworp deerlijk gewond. De komst van infanterie en cavallerie maakle, met behulp van eene fiksche regenbui, een einde aan deze beweging. Bijzonderheden. Door de heeren F. Pollen en D. C. v. Dam te Leiden, die sedert 1863, op eigen kosten, eene natuurkundige reis naar Madagascar hebben gedaan, is den Koning een brief aangeboden van den Hova-prins Salamu. Zij hebben van hunnen tocht rijke geschenken medegebracht voor liet Rijks-muzeüm voor natuurlijke historie, het Rijks herbarium en het ethnographisch kabinet te Leiden. Staats-loterU. Trekking der 2e klasse. No. 3713/2000, No. 10003 5000, No. 3006 f 2000, No. 19529 en 19969 1500, No. 7270, 9284, 10012, 12618 en 16718 1000. 's Hage 22 Sept. In de zitting der 2e Kamer van heden heeft dé minister van financiën de begrootingswetten voor 1867 aangeboden. In dit jaar zal geen voorstel tot buitengewone amortisatie gedaan .of meer dan 10 miljoen voor den aanleg van spoorwegen besteed worden. Het overschot der dienst van 1865 bedraagt circa 11 miljoen, liet geraamde overschot

Alkmaarsche Courant | 1866 | | pagina 2