V». 30. Achtenzestigste Jaargang. 1860. Zondag 30 September. Sr -- ^-5 vS - 4Sc\ r <*£802 0fft ciccl (Scbccllc. Politick 0OCC2icltt. CBlcficlijkschc ücrtchtcu. - ^r<? "*- v Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar/ 3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post/4,—. Brieven franco aan de Uitgevers EEKM'. COSTEll ZOON. L4JUA De Advertentiën kosten van 15 regels 0./5, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelrecht voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 uuringezonden bericht en een dag Bij deze Courant Toehoort een Bijbladbevat tende Raadsnutulen. VRIJWILLIGE DIENSTNEMING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen bij deze ter keunis der ingezetenen, dat het Z, M. den Koning, bij besluit van 3 September II. No. 45, behaagd heeft, tot aanmoediging der koloniale werving, te bepalen, dat het maximum van liet handgeld hetwelk aan ieder rekruut, die zich voor niet minder dan zes jaren verbindt voor de militaire dienst in de koloniën en bezittingen van het rijk in andere werelddeelen wanneer hij Nederlander is, kan worden uitbetaald, zal bedragen TWEE HONDERD GULDEN. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONI. den 19 &?»A1866. De Secretaris, SPANJAARD!'. POLITIE. Ter terugbokoming is aan het commissariaat van polilie te Alkmaar voorhandeneen op den 29 September aldaar gevonden zilveren horologie in zoogenaamd schildpadden kast, voorzien van een zilveren ketting en signet, benevens cenige bloedkoralen. De oorlog is geëindigd en het eene vredesverdrag volgt op het andere. Geen enkele Europesche mogendheid spreekt op ooriogzuchtigen toon en Keizer Napoleon zendt opzet telijk een geschrift in het licht tot geruststelling van Euro pa en bevrediging van Frankrijk. Toch blijft er onrust heersehen, Men schijnt de kalmte na den laatsten storm niet te vertrouwen en sleehls als een tijd van voorberei ding Ie beschouwen tot een tweeden nog heviger en alge- niÊener beroering. Men wijst op de 500 miflioen die Frank rijk schijnt te willen leenen tot aanschaffing van betere ge weren en verbetering van vestingen en sterkten en op liet plan eener geheel nieuwe legeriurichlingwaardoor het Franschc leger in oorlogstijd tot een ontzagwekkend cijfer gebracht zou kunnen worden. Men hoort mot schrik de Pruisische ministers verklaren dat Pruisen steeds de beurs "oed gevuld en de hand aan het zwaard moet hebben tot verdediging van hetgeen het verworven heeften waarschuwt Ie gelijk legen de sluwheid van dezen zegepralenden staat, die wellicht op deze wijze de middelen tracht te verwerven om te gelegener tijd met hare inlijvingen voort te gaan, waaraan niet alleen de onmachtige Duitsehe Rijkenmaar misschien ook de Nederlanden bloot staan. Een nu reeds gedempt oproer te Palermo heeft zelfs sommigen geschokt in hun geloof aan de Italiaansche eenheid, en hen een nogenblik angstig doen" vragen of niet le Monde gelijk heeft met te beweren dat Italië geen meester is over de harts tochten die het zelf heeft opgewekt en door de revolutie wordt overvleugeld. Ons dreigt een wereld-oorlog ver klaren anderen' zie slechts de innigheid tusschen Rus land en de Noord-AmerikaanscheUniemerk op, hoe Rus land zich wil ontslaan van den breidel dien de Krim-oorlog het in de Levant heeft aangelegd, en hoe de Unie vroe ger vol minachtende onverschilligheid omtrent de zaken van het oude Europa, zioli.vasten voet Iracht te verwerven op een eiland in den Archipel; geef acht op het uitbreken van den opstand op Kandia, waarvoor Griekenland verklaart niet onverschillig te kunnen blijven het bloedvergieten op den Libanon dat reeds de nabijheid vam een Fransch oor logschip heeft gevorderdde woelingen in Epirus en de algemeene ontevredenheid in die deelen van het Turksche rijk waar de groote meerderheid der bewoners uit Christe nen bestaat, zooals in Thessalië, in Bosnië en Bulgarije. Ziedaar immers brandstoffen in overvloed voor een oorlogs vuur feller dan de vlammen van het brandende bosch op Corsica, de vonk is reeds aangebracht, de licht ont vlambare massa smeult reeds, en er is slechts de krachtige adem van eene of andere groote mogendheid noodig om den brand te doen uitbarsten met alles verteeronden gloed en onkeerbare hevigheid. Is er dan geen reden lot bezorgdheid en onrust? Nergens immers is veiligheid dan binnen een ringmuur van getrokken geschut en een woud van bajonetten. Tractaten zijn scheurpapier, wat als volkenrecht geldt weet men niet meer, overal heerscht het geweld. Roem nog wie er den moed toe heeft op den vrijheidsgeest onzer eeuw en de over winningen der beschaving. De lofredenaar zal slechL zijn eigen verblindheid bewijzen. Den man gelijk die door het nemen van proeven met kleur-vizioenen zijn oogen heeft be dorven, heeft hij zoo lang met inspanning op de lichtpun ten van onzen tijd getuurd dat het hem is begonnen te schemeren, en hij de zware slagschaduwen niet opmerkt die de vele en donkere wolken aan den hemel der verlichting cn beschaving op onze arme aarde werpt. Immers aan een anderen' toestand dan van oorlog of gewapenden en wel zeer zwaar gewapenden vrede kan niet gedacht worden cu men moet wel instemmen met de veroordeelaars der thans gehuldigde beginselen die zich in het dagblad le Mondeover dit verschijnsel aldus uitiatcni //Dat onrustwekkend militaii vertoon en die schrikinboezemende volmaking der verdet- Cjn°smiddelen zal geen der minst opmerkelijke karakter trekken onzer eeuw in de geschiedenis uitmaken. Hoe schit terend het uiterlijke onzer beschaving ook zijn moge, dit vertoon is toch geen toeken van vooruitgang. Als het ge weld zulk een groote rol in de staatkunde moet spelen, dan moet het recht wel zeer zwak zijn immers deze twee ziin met de leiding der wereldsche zaken belast; en de een kan niet wassen zonder dat de ander minder wordt. Die verbazende machtsontwikkeling moet tevens de Europesche natiën diep verarmen. Wil men dat een volle op een gege- -"'daal, onlrede, dan moet er m ëel opgehoopt liggen; terwijl bij don rusteloh'.co vooruitgang der wetenschap dit materieel aan gedurige kostbare veran deringen en vernieuwingen onderhevig is. De oorlog trekt alles tot zich, en nog voordat hij verklaard is, werp' hij een schaduw van zich die alleen reeds voldoende is om den bloei van liet land waarop zij valt te Vernietigen." Hoe gaarne wij ook tegen deze beschouwing wildon op komen wij kunnen niet. Z>j bevat, waarheid. l)e last der algemeene wapening drukt zwaar op onzen tijd. En er is geen ontkomen aan. Het volk dat belang stelt in zijn on afhankelijkheid en staatkundige zelfstandigheid is verplicht zijn weerbaarheid zooveel mogelijk te ontwikkelen on voort durend groote uitgaven t.c doen voor zijn leger, en woont het aan zee, ook voor zijn vloot. De groote natiën, die bij eenige oefening in hun getalsterkte alleen reeds een waarborg zouden bezitten voor hunne vrijheid, en tot ontwapening zonden kunnen overgaan geven het voorbeeld van den ge wapenden vrede, heizij door eigen lieers'chzucht -geprikkeld of door een woelig nabuur tot waakzaamheid gedwongen. En do kleine slatfcn, willen zij niet als weerlooze lammeren geheel afhangen van de genade der wolven, zijn verplicht dit voorbeeld zooveel mogelijk na te volgen. De volkomenheid der verdelgiugsmiddelen en de kostbare proeven om ze sleeds meer en meer te volmaken zijn echter geen blijken van de oor logzuchtige gezindheid van onzen tijd; zij bewijzen alleen de groote ontwikkeling der wetenschappen van natuurkunde en werktuigkunde in de eerste plaats, die zich gelukkig ook op elk ander gebied openbaart en natuurlijk niet zonder invloed kan zijn op de werktuigen des oorlogs. Die zich wapent 't zij ten aanval of ter verdediging, doet dit natuurlijk zoo goed hij kan. Vindt de één een kanon uitwaartegen de sterkste oorlogschepen niet bestand zijnde bezitter dier schepen zal trachten zo van een beier harnas te voorzien. En blijkt dit pantser legen do gevaarlijkste kogels bestand, men zal niet rusten voor men er in geslaagd is een nog meer doordringenden kogel en een nog krachtiger kanon te maken. Dat men vrosgor slechts minder volkomen vernielings werk! uigeu bezat, getuigt alleen van de geringere ontwikke ling der natuurkundige wetenschappen in 't algemeen en misschien ook van mindere ruimte van geld bij de re geeringen. Want de beste kanonnen en de beste geweren en de besle kogels zijn duur, ontzaggelijk duur. Betere be lastingstelsels, 'vruchtbaarder wijze van heffing cn grootcrc algemeene welvaart maken liet mogelijk van de volken zoo veel zwaarder offers te verkrijgen voor de oorlogskosten, of voor de noodzakelijke uitgaven voor den gewapen den vrede. En hoe gemakkelijk is het tegenwoordig een leening te sluiten. Eischt de geldman van den minder so- lieden staat ook hoogere rente, of levert hij eigenlijk slechts drie vierden of Uvee derden van het kapitaal waarvan de slaat de rente betaalt, toeli wordt de leening aangegaan. Er is dringende behoefte aan geldwat zal men zich om de toekomst, om rentebetaling en aflossing bekommeren? Dit weet men alleen, dat men voor het oogenblik geld noo dig heeft; en dat moet er zijn, lot eiken prijs. Zoo kunnen de regeeringen der volken overvloediger en gemakkelijker dan vroeger "de gelden bijeen krijgen voor uitrusting en onderhoud van leger en vloot. Maar niet al leen het geld is gemakkelijker te krijgen, ook het menschen- vleesch, het kanonucnvoeder is goedkooper. De spreuk //geen geld geen Zwitsers" geld niet. meer voor onzen tijd. Huur lingen waren duur en niet altijd in voldoenden voorraad voorhanden., vrijwilligers dikwijls zeldzaam. Ook dit is ver anderd. Waarom iu den vreemde le huren of door hoogen prijs t.e lokken wat men thuis kosteloos kon nemen? De lands kinderen zijn er goed voor. Eik burger is verplicht het vaderland te dienen en er zijn bloed voor veil le hebben. Leve de conscriptie, leve de landweer, leve de algemeene volkswapening O, ongetwijfeld het is goed, hel is edel zelfs cn grootselv, een volk zelf de wapenen te zien aangorden tol verdediging zijner vrijheidtot bewaking zijner onafhankelijkheidlot afwering van den gcmeenschappelijken vijand. Een volk dat. niet gereed is des uoods zijn vrijheid met zijn bloed te be talen, is die vrijheid ouwaatd, en geniet, ze bij vergissing. Maar wat. te zeggen van een volk dal misleid door een ijdele roemzucht waartoe een van den volkswil onafhankelijke regeering het. weel op te wekken zijn kinderen ziet. weg voeren naar afgelegen slagvelden om daar le strijden voor den roem en de macht zijns behecrschers Van een volk dat gedwongen wordt zijn bloed te verspillen tot behoud of tot verovering van een landstreek, die alleen een lastpost of een aanleiding tot moeilijke verwikkelingen kan zijn voor den slaat? Van een volk, dat zijn zonen ziet oplichten en bijna als gevangenen onder de vanen ziet brengen tot bestrijding of onderwerping van een bevrienden broeder stam en tot verwezenlijking van de plannen eener opge- dwongen regeering, op welker richtinghet niet den minsten invloed heeft Is t niet belachelijk neen is 't n-iet een gruwelzulk een spel le zien drijven met, den heiligen plicht van d n staatsburger om zelf de wapenen te voeren tot bescherming van dc vrijhei'! en de onafhanke lijkheid des vaderlands? Zij strijden tegen zich zeiven, lol versterkiug hunner ketenen, tot verzwaring van hun juk tot bevestiging van den zetel huns willekeurigèn heheerschcrs. Zoo zij werkelijk de wapenen voerden voor hunne vrijheid zij zouden ze in de eerste plaats moeten kcereu tegen hun eigen meesters, om vóór alles vrij te jzijn in eigen huis. Maar het schijnt, weldat een volk dat zelf geen vrijheid heeft op eigen grond het eerst bereid is om de onafhanke lijkheid van anderen le belagen. Zoo stelt het zich schade loos voor de pijn zijner eigene slavernijzoo kan het op zijne beurt overhee.rschen en schept daarin een jammerlijke troost voor de dwingelandij waaronder het zelf gebukt gaal- Volgens dezelfde treurige wet zint men dikwijls den tus- sehenpersoon die gekweld wordt door zijn meerdelen, zich wreken op zijn minderen. Eu zal ook niet hij die den prijs van den schat der vrijheid zelf niet kent er gemakkelijker loe over gaan een ander te berooven vanktï dat immers Laat ous echter niet vergeten cn laat dit or.s (roosten dat alweder volgens dezelfde wet een volk dat zich thuis op eigen bodem, iu 't bezit der vrijheid verheugten door bezit en gebruik dien schat heeft leercn waardeeren niet zoo licht moet kunnen besluiten anderen iets zoo kostbaars le ontnemen. Die nooit verkeerd heeft iu een land waar slavenarbeid verricht wordt, kan en wil geen slaven houden. Onze hoop blijft, dat ook in landen waar dit tot nog toe niet liet. geval is, het volk zelf meer cn meer invloed zal krijgen op zijn eigen regeering, zoodat geen bestuur bestaanbaar is tegen zijn wil, tegen zijn geesten richting,en geen belangrijke regeeringsdaad mogelijk, die niet steun vindt iu zijn vrije toestemming, of uitvloeisel is van zijn duidelijke begeerte. Dan zal ook geen oorlog mogeiijk zijn zonder de vrije toestemming en den verklaarden wil des volks. En hier zijn wij zeker van als inderdaad het volk zelf uit vrije beweging zijn zonen aanbfedt tot den strijddan zal die zelden en alleen in den uitersten nood gevoerd worden als inderdaad hot volk zelf het bedrag moet bepalen dat voor oorlogskosten wordt uitgegeven, dan zullen er niet dikwijls 500 millioen voor geweren geleend worden. De groote natiën zullen zonder gevaar, veilig door haar getalsterkte, het voor beeld kunnen geven en de kleinere volken zullen het dank baar volgen. Op do ontwikkeling der burgerlijke en staal kundige vrijheid der volken in eigen land berust alleen onze hoop. En nu het oogei^blikkelijk gevaar, de vrees voor nieuwe en groote oorlogen r - Laat ons niet al te bezorgd zijn. Wij zijn nog onder den indruk der groote gebeurtenissen van de laatst! dagen; wij hebben eeuwenoude rijken eens klaps zien verdwijnen, en zijn van onze verbazing nauwelijks bekomen. Iemand die een hevigen brand heeft bijgewoond blijft lang schrikachtig. En wij zijn niet vreemd van het denkbeeld, dat liet na den laatslcu oorlog velen ook zoo gaat. Daarbij, als een slang pas een grooten buit heeft verslonden is zij ruslig en lam zij heeft tijd noodig om te verteren. tü E liUIË, Den 19 is het dorp Winenne, provincie Namen, grooten- deels afgebrand, waardoor 4-7 gezinnen van huisvesting be roofd zijn. K A' ti E E A A IS Den 19 is de Oreat Eastern te Liverpool teruggekeerd de directie der telograaf-maatsobappij ging baar met een stoomboot te gemoetbij de aankomst werd liet geschut ge lost en paradeerde de bemanning van verscheidene scliepeu in het want. Den 24 is te Manchester wederom eene meeting gehouden van voorstanders der parlemeuts-hcrvormingwelke bijge woond werd door 130,000 mensehen door bczendiugen uit alle steden van Lancashire werd den heer Bright een adres aangeboden. Den volgenden dag word hem door leden van de noordelijke afdeeling der reform-vereeniging een maaltijd aangeboden. Naar Cauada worden gedurig versterkingen gezonden, uit vrees voor een nieuwen inval der feuians. In Bengalen heerscht hongersnoodin gansch Indie wor den gelden verzameld tot leeniging van dezen ram]). EUAIX'KKI.IK. Den 23 is de heer Baciocchi, een van 's Keizers ver- trouwste vrienden, overleden. Door de lievige stortregens zijn in het departement van A1 lier op verscheidene punten overstroomingen ontstaan; ook elders zijn de rivieren zeer gezwollen. Het Mimorial-Diplomatique zal worden vervolgd wegens de mededeeling, dat in Bohemen door.den Koning van Bruisen eene kudde echte meriuos-schapen van prins Lohkowitzen door den gen'l. v. Boon de 2 besle paarden uit de stallen van gravin \llensdorjf te Nieolsburg zijn geroofd. ■II (CtvMM A-MA H M ÜTAIIT. Aan alle in 1849 staatkundige veroordeelden is kwijt schelding van straf verleend. E 'ff A I, S E. De oommissie van enquête omtrent den toestand der vloot heeft verklaarddat het. materieel niets te wenschen over laat cu vóór den slag van Lissa in meer dan voldoenden slaat was. Omtrent den opstand te Palermo verneemt men thans het volgende: weerspannige lotolingen en tegenstanders van de opheffing der kloosters hadden zich, bij het ontbloot zijn van Sicilië van troepen in het gebergte vereenigd en waren in den nacht van 15 1G, len getale van 3000, uil het.stadje Monreale naar Palermo getrokken, waar zij zich met hunne vrienden vereenigden en zich op verschillende punten ver schansten. De prefect had sleehls 1400 man Ier zijner be schikking en bepaalde zich lot het bezetten van het paleis de gevangenissen cn de bank, waarin voor 10 miljoen fr. aaanwezig was. l)e bezettingen van LivornoAucona en Tarente werden onder bevel van genl. Medici, op 10 sche pen afgezonden en de stad ingesloten dooi 3G bataljons in fanterie en 6 eskadrons ruiterij. B.j do ontscheping vond de "enI. Angioletli een krachtigcn tegenstand van de msur- gentcndie zich achter barricaden en uit de huizen ver weerden. Den 21 werd de stad echter zonder grooten tegenstand of zware verliezen binnengetrokken en den volgenden dag geheel bezet hebbende de burgerwacht de troepen bijgestaan in het bewaren der rust. l)e huizen wer den met. vlaggen getooid en 's avonds geïllumineerd. ~0U Oproerlingen zijn gevangen genomen; men verwacht, ook de arreslalie'van baron d'Onies-Reggio, Afgevaardigde van Pa lermo, die in liet blad Eirenze een protest heeft, geplaatst tegen de uitvoering der kloosterwet. De siciliaansche sle den hebben den Koning adressen van gelukwenscliing ge zonden wegens de onderwerping der hoofdstad. Men maakt de opmerking dat weinige dagen vóór den opstand 8 britsehe nnrlon-se,henen in de nabijheid verschenen waren.

Alkmaarsche Courant | 1866 | | pagina 1