WAT NUF" CiSlckclijkscitc üeviclttcu. tt sr s, si. Alleen de H. Stoel bleef staan, omdat hij door Frankrijk ge stut werd. Geheel Italië was in opstand. Een ademtocht was voldoende om geheele rijken te vernietigen. Zij vielen door eigen verdorvenheid en onmacht. Het volk verklaarde alom zich met Sardinië te willen vereenigen tot één Ko ninkrijk Italië. De regeerende vorsten namen de vluchten vonden nergens aanhang en steun. Zulk een omkeering is bijna eenig in de wereldgeschiedenis. Men moest er de krachtige beweging van een vrij volk in erkennen na de vlucht zijns overheerschers. Er zijn er die het ontkennen dit is bekend genoeg, en zij doen hnn ontkentenis luid ge noeg klinken. Maar deze kunnen geen andere verklaring geveu dan de geheel onaannemelijke de belachelijkedat het kleine Sardinië geheel Italië heeft veroverd, evenals nu Pruisen de vier andere Duitsche staaljes heeft veroverd. De Koning van Pruisen is niets anders dan een verover aar. Hij bezit uit kracht van het zwaard, en wil dat bezit wettigen door een ruilhandel met, de overwonnen vorsten. Nogtans zijn de omstandigheden hem gunstig. In Nassau en Keur-Ilessen zal men aan de Pruisische heerschappij de voorkeur geven boven die der gewezen landsvaders. Frank fort, de enkele stad Frankfort kan niet anders dan zich aan alles onderwerpen. In Hannover blijkt wel de gehechtheid aan het vorige vorstenhuis bij velen bij zeer velen zelfs maar het is nog onzeker hoe de meerderheid denkt, niet in de hoofdstad, maar over het geheele laad. Er heersehte toch ook in Hannover alles behalve eendracht tusschen vorst en volk. De omstandigheden zijn alzoo Pruisen gunstig; en naar onze meening bestaat er gegrond vooruitzichtdat het nu met geweld aangehechte langzamerhand met de hoofd massa zal samengroeien tot één geheel. Welke verandering in korten tijd! Wij hadden een minis terie, waarin alle rigtingen behalve de liberale vertegen woordigd waren en eene Kamer, die geneigd was veel door de vingers te zien. De liberale meerderheid is verdeeld over de koloniale quaestieen juist de behandeling der Indische zaken verklaarde het conservative ministerie zijn doel, zijn raison d'etre te zijn. Welk cene prachtige gelegenheid voor een conservatief ministerie om zioii voor langen tijd meester te maken van de groene zetels in het Binnenhof. Maar was het Kabinet dan niet conservatief? Welk een vraag; heeft niet liet Dagblad van 's Gravenhage de bekende «afwachtende houding met sympathie" weldra met goedkeuring eu onder steuning verwisseld Maar de heer van Zuylen was toch de politieke erfgenaam van den heer Groen; Christelijk-Orthodox-autirevolutionair Volkomen juist zoolang als de heer van Zuylen lid was van de Kamer. De erfenis is na zijn optreden als minister door substitutie aan den heer Keuchenius vervallen. Et il n'y va pas de main morte celui-la! Het ministerie was wel degelijk conservatief. Gij herinnert u de definitie van een bekend publicistconservatief ouderwetsch liberaal De heer Myer zou in Indien niet wêer opbouwen wat reeds was afgebroken, maar hij zou 't slopen eenvoudig slaken; de heer van Zuylen zou in de praktijk de gemengde neutrale school handhaven, en zijne voorkeur voor't bijzonder onder wijs zou de grenzen der théorie niet overschrijden; deze in- consequentien waren tamelijk conservatief. Buitendien was de kleur van de regeering nog uit eenige kleinigheden voor den opmerkzamen besehouwer op te maken. Bon sang ne peut mentir. Op Bismarksche wijze werd de Eerste Kamer begunstigd met de ministeriëele confidentien en de tweede afdeeling der Staten-Generaal met onverholen minachting behandeld. Dat wij nu een gestorven Kamer en een op 't uiterste liggend ministerie hebben is hoofdzakelijk aan die minachting te wijten. De geheele gaschiedenis van de benoeming van den mi nister van koloniën tot gouverneur generaal vertoont een sans-gêne, eene onverschilligheid omtrent de publieke opinie, waaraan de Pruisen niet de Nederlanders gewend zijn. Van het eerste optreden van dit ministerie af liep het gerucht dat de heer Myer zijne Oostersche hervormingsplannen op Buitenzorg zou gaan uitwerken. Maar toen de lieer Myer beloften op beloften gafzijne middelen tot behoud van heerendiensten en milliocDen bloot lag, mogt niemand meer aan een gerucht geloof slaandat de minister dagelijks met woorden en handelingen tegen sprak. Algemeen was dan ook de verontwaardiging toen het bleek dat hij met de benoeming tot gouverneur in Indien in den zak beloften had afgelegd, die hem als in Nederland tegen over de vertegenwoordiging verbonden. Alleen de ministers vonden het zoo erg niet! Zij hadden immers de plannen van den heer Myer, en zij waren vol komen bereid ze letterlijk uittevoeren De gedachte was nieuw en aardig. Gouverneur generaal en bij procuratie minister van koloniën op deze wijze zou de heer Myer in direct zijn eigen chef zijn geworden. Gelukkig viel het plan niet inden smaak van het publiek, dat nog niet ontwikkeld genoeg is om het onderscheid tus schen publieke en private, politieke en burgerlijke moraliteit juist te vatten. Een tweede even fraaije redeneering legde het ministerie aan de Kamer voor. Erkennende dat hel plan bestond om de heer Myer gouverneur te maken van 't «rijke Iusuliude", beweerde zijn opvolger de heer Trakranen, dat lnj volkomen vrij was geweest hem niet aan Zijne Majesteit ter benoeming voor te dragen. De vrijheid om zijn woord te breken! -- Als of iemand die vrijwillig zitting neemt iu een lichaam op bepaalde voorwaarden, die voorwaarde zou kunnen negeeren 1 De heer Keuchenius heeft de rol gespeeldwaardoor zich Jaeoby een eervollen naam in 't Berlijnsche parlement heeft verworvenhij heeft zijne eerlijke overtuiging boven zijn partijbelang gesteld. In eene korte en scherpe motie for muleerde hij het afkeurend oordeel van de Kamer over de door de ministers gevolgde handelwijze hij de benoeming van den heer Myer. Met eene groote meerderheid werd die motie aangenomen. Wel hadden eenige sprekers de goedhartigheid van te twij felen of scherpe afkeuring wel gelijk kon gesteld worden met wantrouwen maar de heer Keuchenius hakte den knoop door, zeggende, dat hij eene motie van wantrouwen bedoelde. De ministers verklaarden, dat de aanneming een kabinets- quaestie zou in 't leven roepen welke opmerking de 2° Kamer voor kennisgeving aannam. Yoor stemden 39, tegen 23 leden. De heer v. d. Tutte vroeg om voortzetting van het debat maar de ministers verlieten de zaal onder directie van den heer Heemskerk. Eene onbeleefde en onparlementaire handelwijze! Wanneer wij de aandacht telkens weêr vestigen op de minachting, die de groene tafel de Tweede Kamer betoond heeft, is het omdat wij daarin den eenigen grond vinden voor de een paar dagen later gevolgde ontbinding dier Kamer. Immers daartoe waren geene termen aanwezig. Deregel is, dat ministers, die de nederlaag geleden hebben bij de vertegenwoordiging, hun ontslag nemen, het omge keerde: dat de ministers de kamerleden naar hunne haard- iteden zenden, behoort uitzondering te blijven. Logisch kan deze uitzondering slechts voorkomen wan neer tusschen vertegenwoordiging en ministers op een bepaald juist omschreven geschilpunt verschil van gevoelen bestaat waarover men de beslissing aan de kiezers wil overlaten m. a. w. om de kiezers te laten oordeelen moet men begin nen met de vraag aantewijzenwaarover hun oordeel wordt ingeroepen. Waarin moeten in dit geval de kiezers uitspraak doen. Der's weiss, darf's sagen zoo eindigen verscheiden sprookjes van de gebroeders Qrimm. Het Dagblad, anders een meester in de kunst om «les ficelles du métier" en «le dessous des cartes" te verbergen heeft iu een misschien iu haast geschreven artikel de vraag voorgesteld op eene wijzedie den palm der excentriciteit verdient. Het Dagblad wil de kiezers doen beslissen of Ne- derlaud door Oranje of door een liberale factie moet worden geregeerd. Natuurlijk eindigt het stuk met Bengaalsch vuur Oranje boven De redeneeriug is dezeVolgens de Grondwet benoemt de Koning d,. ambtenaren. Ergo aanmerking maken op eenige benoeming is inbreuk maken op Kouing's prerogatief. Dat de ministers eene voordracht indienen en de benoeming con- trasigneerenjuist omdat des Konings handelingen niet kunnen bediscussieerd worden, wordt dan ter zij gelaten. De geheele zaak wordt buitendien in een valscli licht gesteld. Niet de benoeming van de heeren Myer en Trakranen wordt door de motie aangevallende ruiling tusschen die beide heeren wordt onaangeroerd gelaten alleen wordt gezegd gij overige ministersdie dat alles hebt toegelaten zonder eenig protestdie door uwe tegenwoordigheid u aansprakelijk hebt gesteld voor de beloften van den heer Myer, terwijl gij wist dat hij ze niet zou uitvoeren, gij hebt door die dubbel zinnigheid ons vertrouwen verbeurd. 's Konings naam heeft uiets in het debat te maken en toch wil 't Dagblad ons laten kiezen tusschen den Koning en uwe liberale factie, die er evenmin iets ineê te maken heeft. Waar is het, dat de meeste liberale leden voor de motie stemden onwaar de voorstelling van het Dagbladals zou de heer Keuchenius der liberale partij tot porte - bannière of cache-misère hebben gediend. De Nieuwe Rotterdamsche Courant stelt de vraag andersZijn de kiezers jadan neen tevreden wanneer de ministers de verschuldigde achting aan de i ertegenwoordigers weigeren Dat deze opvatliug evenzeer onjuist is, behoeft nauw be toog. De beantwoording dier vraag moet ten nadeele van het ministerie uitvallen en het uitlokken van een antwoord daarop veronderstelt bij de ministers een onmogelijken graad van verblinding. Daarvoor ziju de Kamers niet ontbonden, om de kiezers een axioma te laten illustreeren. 't Eenige logische standpunt zou de keuze zijn tusschen de politieke rigting van den voorsteller der motie en die van het minis terie. Maar om niet te spreken van het bezwaar, dat er in gelegen is om de kiezers over eene geheele richting, door 't publiek zelden iu alle consequentien begrepen te doen stem- meu en bloeis de politieke overtuiging van den heer Keu chenius geheel vreemd aan de motie. Veel gevallen zouden wij kunnen stellen zonder dat wij in staat zouden ziju er één te noemen dat een voldoend mo tief tot Kamerontbinding geeft. De Kamers zijn ontbonden par le bon plaisir van de heeren ministers. Maar nu eens de nieuwe stemmingen zijn uitgeschreven stelt de quaestie zich van zelf. De eenige keus die den kiezers zal overblijven is deze wilt gij een liberalen afgevaardigde uit uw district naar den Haag zenden ja dan neen Eu is dan eens de nieuwe Kamer vergaderd dan wordt de zaak nog eenvoudiger; dan zal 't afhangen van de meer derheid of t nieuwe ministerie of liberaal of conservatief zal zijnwant op dit oogenblik is geene derde richting in ons land in staat eene meerderheid en een kabinet te vormen. Het nieuwe ministeriezeiden wijwant met dit kabinet is afgedaan iu elk geval. De koloniale quaestie was zij zelf erkenden het, een levensbeginsel, Myer's laatste programma (met den heer Myer is 't noodig te spicificeeren) hun vlag. Zeiven hebben ze hun levensvlam uitgeblazen en hun vaan deldrager over boord geworpen. De heer Takranen moge later blijken een goed minister van koloniën te zijn. op het oogenblik is zijn naam van geener waarde. Gij kunt den kiezers zeggenkiest tusschen v. d. Putte en Myer. Die na men vertegenwoordigen iets. Gq kunt niet zeggenkiest tusschen v. d. Putte en Takranen. Wat nu Dit eenelaat ons denken aan der vad'ren spreuk: «Een dracht maakt maeht." Eene in vele opzichten treurige scheiding verdeelt de liberale partij, 't Is geen quaestie vau personen wat som mige bladen zouden willen doen geloovenmaar evenmin eene vraag van principes 't is eene vraag van meer of min der van snelleren voortgang of bedaardere bewegingmaar op denzelfden weg en met hetzelfde doei voor oogen. Even laag als het is te transigeereu over grondbeginselen, even edel is het de handen in een te slaan te weten te geven en te nemen daar waar 't geschil alleen de wijze en den vorm betreft. Maar die edelmoedigheid is nu te gelijkertijd dringende noodzakelijkheid geworden, nu de stembus kleur zal moeten geven aan onze politiek in de eerste jaren. Hier geldt het spreekwoord: twee honden vechten om etc. Twee candidaten van dezelfde richting doen de tegenovergestelde partij zegevieren. Op die wijze is reeds menigmaal een af gevaardigde gekozeu door de minderheid. Gp onze oude munten stond; Pugno pro pat.riaook dit willen wij niet vergeten, dat wij voor 't vaderland strijden, dat het welzijn van Nederland af kan hangen van den uit slag. Maar dan dwingt ons de eer van ons vaderland om te strijden met open visier, met eerlijke middelen geene insinuatie, maar argumenten! Eu vooral laat niemand te huis blijven; het stemrecht is een recht ja! maar meer nog een plicht S3 E JL 1 E. Te Antwerpen heeft zich eene democratische vlaamsche bond gevormd. E N E I- A X I». De opbrengst van de transatlantische telegraaf heeft in 55 dagen beloopeu 48018. De hoogste dag bedroeg 2008, toen de redenvoering van den Koning van Pruisen en het verslag van een gevecht tusschen 2 beroemde boksers werden overgeseind. De kamer van koophandel te Liverpool heeft den I Oct. een gastmaal gegeven ter eere der mannen, die de telegraaf verbinding tusschen Europa en America hebben tot stand gebracht. Het diner bestond uit. 300 couverts. Te Londen begint men zeer te ijveren om den invoer van vee uit meer dan 2 nederlundsclie provinciën toetestaau waarvan men eene daling der vleeschprijzen hoopt. Lord Lyons is benoemd tot gezant bij het fransclie Hof. FKilUKKlJK, Door de overstrooming der rivieren is de nood in de depar tementen der Is ére en Loire zeer groot. De Keizer, de Keizerin en de prins hebben onverwijld 35000 fr. derwaarts gezonden en de ministers hebben sommen uit lnmne begroo tingen beschikbaar gesteld. Bovendien heeft, de Keizer verlof gegeven om iu het geheele Rijk eene collecle te houden en zicïi aan het hoofd der inschrijvers gesteld met 100000 fr., waarop de Keizerin en de prins volgen met 25000 en 10000. In het dep', der Lozere zijn 16 bruggen op de rijks- en 60 op de departementale- en gemeente-wegen weggeslagen of zwaar beschadigd. Den 26 heeft het hof van assises der Seine vonnis gewezen in de zaak van Berthomekassier bij de directie der spoor wegendie 3,291,000 fr. heeft ontvreemd, maar eigenlijk het slachtoffer was van den industrieel Dupray de la Mahérie, die meer dan 3 miljoen, en den prins de Crouy-Chanel bekend door zijne aanspraken op llongarqe en Modenadie 155,000 fr. zich had toegeëigend. De kassier is daarom tot 5, maar Dupray tot 7 jaren dwangarbeid verwezen, alsmede heide tot dadelijke betaling van 200000 fr. en tot latere vau door het gouvernement te bepalen sommen. De prins zal later gevonnisd worden zijnde afwezig wegens zijn proces tegen den voormaligen hertog van Modena. Overleden zijn de markies de Boissyhet geestige eu voor de regeering lastige lid van den Senaaten de markies de Turgotgezant te Bern. De pruisische gezant eischt de veroordeeling van den di recteur van het dagblad le Memorial diplomatique eu van den ridder Debrauz de Satdapenna tot 3 jaren gevangenisstraf eu 10000 fr. boete. ITALIË. Garibaldi is den 24 Sept. met zijnen zoou Ricciotli te Flo rence aangekomen en met uitbundige geestdrift ontvangen. De menigte wilde de paarden van zijn rijtuig afspannen hetgeen door hem niet toegelaten werd. Hij begaf zich naar de villa van zijnen vriend Crispibezocht den volgenden dag den minister Ricasoli en vertrok deu 29 naar Caprera. Omtrent den opstand te Palermo wordt nog nader gemeld bij den invaldie den 16 onder de leus van //leve de repu bliek" plaats hadverdedigde de burgermacht zich niet maar weerde de kleine bezetting zich dapperden 17 werd deze ua hevige gevechten uit eenige positiën verdreven en den 18 het stadshuis met storm op haar vermeesterd, waarhij 400 grenadiers gevangen geraakten. Da opstandelingen die alom barricaden opgeworpen en het huis van den burgemees ter ouder den voet gehaald hadden, en wier getal tot 30000 gewapendeu was aangegroeid, vestigden op het stadshuis een revolutionair comité. Den 19 naderde de eerste versterking de stad en vereenigde zich met moeite met de nog in het paleis genestelde troepen. Den 21 begon de aanval vlijtig ondersteund door de fregatten ter reede, die de muiters reeds vroeger bestookt hadden, en duurde het vuur tot den nacht van den 23 bij de Macqueda-poort werd het hevigst ge vochten en leden de troepen zware verliezen vervolgens werden de straten door de artillerie schoon geveegd. De gemeenteraad der stad zal hij adres aan den Koning het leedwezen der bevolking over het gebeurde betuigen. Volgens officiëcle berichten is de opstand inzonderheid ondersteund door de kloostergeestelijkenzoodat eenige in hechtenis zijn genomen en het. noodig is geoordeeld eenige kloosters te bezetten, hebben de moordtooneelenhier en daar geschied het afkondigen van den staat van beleg nood zakelijk gemaakt, heeft, de nationale garde te Palermo zich slecht gedragen zoodat hare ontwapening eu reorganisatie voorgesteld is zijn in de stad 86 soldaten gesneuveld en gekwetst, en behoorden de leiders vau deu opstand, blijkens bekend geworden proclamatiën tot de hoogste klasse der maatschappij. Een iOlal opstandelingen is reeds gefusilleerd. Den 1 Oct. is het Kon. besluit tot ontbinding der corpsen vrijwilligers uitgevaardigd. De auditeur-genl. der marine heeft geconcludeerd, dat er reden bestaat om den admiraal Persanobevelhebber der vloot in den slag bij Lissa gerechtelijk te vervolgen. De Senaat is met de "behandeling van dit geding belast. Den 2 hebben 2 ingezetenen van Venetie den minister Ricasoli een door 12000 venetianen onderteekend adres aan den Koning overhandigd, waarin verzocht wordt, dat de italiaansche troepen, dadelijk na het vertrek der oostenrijkers, iu Venetie zuilen binnenrukken. «tdtüTl'AKIJIi. Het programma der commissie van den hongaarschen Rijks dag, heiast met het ontwerpen van een schema voor de behandeling der gemeenschappelijke aangelegenheden, is door het centrale bewind onaannemelijk gekeurd. Graaf K. v. Rothkirch-Panthen is tot stadhouder van Boheme benoemd. De nieuwe stadhouder van Galicie, graaf Qolu- ehowski, is den 26 te Lemberg met geestdrift ontvangen. De kroonprins van Hannover heeft in de weener Debatte eene dankbetuiging geplaatst aan zijne vroegere landgenoolen, die hem op zijnen geboortedag brieventelegrammen en ge- lukwenschingen hebben gezonden. Den 28 zijn op de slagvelden bij SkalitzNachod en Neustadtin Boheme, luisterrijke lijkvaarlen gehouden voor de aldaar op 27 en 29 Jnui gevallen oostenrijkers. Op het eerste slagveld waren biet minder dan 15000 menschep bijeen. De Koning van Hannover heeft den 23 uit Hietzing, bij Weenen een uitvoerig schrijven gericht aan alle europesche Hoven, hij welke haunoversehe gezanten geaccrediteerd zijn tot protest tegen de wederrechtelijke bezettinen inlijving zijner Stalen door Pruisen. Den 3 Oct. is de vrede met Italië geleekend. ritii» e x Bij Kon. besluit van den 27, is de verordening van 18 Mei 1866 tot oprichting van voorschotbanken en uitgifte harer biljetten ingetrokkenwegens de daaraan door het Huis der Afgevaardigden geweigerde bekrachtiging. De Koning heeft het, s'ot te Homburg ter beschikking gesteld van prins Lodewijk van Hcssen-Darmstadt. Met Hamburg worden onderhandelingen' gevoerd over het afstaan van eenig gebied in Holstein in ruil voor de ham- burgsche enclaves 'in dat hertogdom en liet ambt Bergedorf, dat, ook ten deele aan Luheckdat eene schadeloosstelling in geld zou bekomen behoort. Te Keulen heeft men veel last van een soort van mugeen, wier pijnlijke beet zwelling en koorts veroorzaakt. Vele iuwoners zijn genoodzaakt hunne woningen te verlaten. De Hertogin Adelheid van Nassau heeft de, zwaar gekwet sten te Wiesbaden bezocht en aan ieder hunner f 10 ge schonken. Men is in die stad zeer beducht.dat de pruisi sche regeering de speelbank zal opheffen. De geheimraad Gavioski en de sluatsr&ad Jukowlew zijn, wegens verduistering van staatsgelden tot verbanning naar Siberie veroordeeld. Prinses Dagmar heeft den 29 omringd vau de geheele keizerlijke familie, haren intocht te Petersburg gedaan. Het dappere musulmansche hoofd der tsclierkesscn Schamel, sedert zijne onderwerping in 1859 te Kaluga gevestigd, heeft op den verjaardag van 's Keizers krooning, uit eigen bewe ging en wel uit erkentelijkheid voor de uitstekende behan deling welke hij ondervindt, den eed van trouw aan den Keizer en den troonsopvolger afgelegd. A K» fe A'-M KB XI Xi-i E N De Stenden hebben zich verklaard voor het sluiten van een traelaat van bondgenootschap met Pruisen. *iHA X'.IK De krijgsraad heeft den geril. Pierratden commandant Hidalgo eu 9 mindere officieren tot den kogel en 12 direc teuren van madridsehe dagbladen en advocaten (ot de galg veroordeeld, wegeus deelneming aan den opstand van 22 Juni. Gelukkig zijn alle voortvluchtig. De regeering heeft de door Frankrijk en Engeland aange boden bemiddeling in de kwestie met Chili aangenomen.

Alkmaarsche Courant | 1866 | | pagina 2