£®tekclijfisdic teefichtctt. k x k i' .4 x n ivlkteiik .ito en in Indië regeert in naam des Konings en als 's Koniugs vertegenwoordiger. Maar de Koning verklaart ook oorlog en maakt vrede, heeft het opperbestuur van de buitenlandsche betrekkingen, heeft het oppergezag over zee- en landmacht, het opperbestuur over de algemeeue geldmiddelen alle rech ters spreken recht in naam des Koningsde Kouiug benoemt honderde andere ambtenaren alle militaire officieren en alle rechterlijke ambtenaren bij voorbeeld. Wien ter wereld is het nu ooit in 't hoofd gekomen te beweren dat de Koning in al die zaken handelt en benoemt buiten de ministers zonder de medewerking van een verantwoordelijk raadsman der Kroon? In honderde wetten staat: de Koning benoemt en ontslaaten nooit staat er bijdat de minister hiertoe meewerkt en de verantwoordelijkheid draagt. Waarom niet? Omdat dit van zelf spreekt, omdat de ministers altijd en voor alles, voor elke regeringsdaad verantwoordelijk zijn, omdat alle Koninklijke besluiten en beschikkingen eu dus ook alle Koninklijke benoemingen door een minister mede- onderteekend moeten wordenen ook steeds werkelijk mede- onderteekend worden. Het Dagblad haalt onderscheidene schrijvers aan die over de benoeming en het ontslag van ministers handelen. Eu wat zij omtrent dit geheel eigenaardig staatsambt als huu gevoelen mededeeleu maakt het tevens dood-eenvoudig toe passelijk op de benoeming van een Gouverneur-Generaal. Het doet dit inderdaad met kinderlijke eenvoudigheid. Achter het woord ministers voegt het flinkweg aldus tusschen haak jes in (eu de Gouverneur-Generaal) Al wat het Dagblad in zijn nummer van 6 October aan haalt uit Bosscha's 'Kroon en Ministers", uit de werken van de Bosch KemperBlunlschli en Stuarl Mill, wordt door deze schrijvers alleen gezegd omtrent de benoeming van ministers er staat geen woord in over de henoemiug van andere amb tenaren, Evenwel stelt het Dagblad het voor, alsof er over de benoeming van een Gouverneur-Generaal werd gesproken. Blackstone en Benjamin Constantdie ook al aangehaald wor den, vertellen dat het een koninklijk praerogatief is, graden van adeldom van ridderschap eu andere titels en betrekkin gen te verleenenen de voornaamste ambtenaren te benoemen. l)it. geven wij natuurlijk toe, hierover zijn wij liet eens: de Koning benoemt, niet de Staten-Generaal, de Koning kiest, niet de Kamersmaar daaruit volgt niet, dat de ministers voor die keuzen en benoemingen niet verantwoordelijk zouden zijn. Zij zyn 't voor elke regeeringsdaad des onscheudbaren Mouarchs. Het Dagblad maakt daarenboven een onderscheid tusschen «koninklijke praerogatieven" (een woord dat onze Grondwet niet kent) en de 'uitvoerende macht" die aan den Koning is opgedragen. Die onderscheiding is geheel willekeurig noch in onze Groudwetnoch iu eenige andere wet is er een enkele grond, een aanleiding zelfs voor te vinden. Wij hebben ééne afdeeiing in de Grondwet, die tot opschrift draagt: Kan de macht des Konings, Wil men nu sommige rechten die daarin aan den Koning worden toegekend op Engelsche manier «praerogatieven" noemen en andere uit vloeisels heeten van de «uitvoerende macht" die aan den Koning is opgedragen, 'tis ons geheel onverschillig. Slechts dit weten wij, dat de Koning bij de uitoefening van elk recht onschendbaar, en de hem ter zijde staande minister verantwoordelijk is. Het Daqblad echter leert zonder eemgen grond bij de uitoefening der uitvoerende macht des Koniugs 2ijn de ministers verantwoordelijk, bij de uitoefening der Koninklijke praerogatieven niet. Wij herhalen dat onze Groudwet daar niets van weet, maar den minister eenvoudig verantwoordelijk verklaartin elk gevaltonder uitzonde ring. Aangenomen echter, dat het Dagblad hierin gelijk had, wat zou daaruit volgen? Laat ons zien. De praerogatieven der Kroon zegt het Dagblad zijn uitdrukkelijk in de Grondwet opgenomenom ze wel te onderscheiden van de «aigemeene uitvoerende macht." Laat ons deze onderscheiding voor 't oogenblik aannemen. «De uitvoerende macht zeg't de Grondwet berust hij den Koning." Op grond van dit voorschrift oefent de Koning verschillende rechten uit, die niet alle afzonderlijk in de Grondwet zijn vermeld, maar uitvloeisels zijn van die «aigemeene uitvoerende macht." Daarenboven worden nog onderscheidene rechten des Konings in 't bijzonder ver meld. 'Naar nu komt daaronder wel voor de benoeming vau ministers en ook van de militaire officieren maar niet van den Gouverneur-Generaal. Die benoeming moet dus volgens de redeneering van het Dagblad zelf een uitvloeisel wezen van de uitvoerende macht, en komt dus ter verantwoording van den minister. En inderdaad wordt steeds het recht van henoeiningen in het algemeen als zoodanig beschouwd. Maar het Dagblad vergeet wat het zelf heeft gezegd eu het ver telt terstond daarop, dat de benoeming van den Gouverneur Generaal behoort tot de Koninklijke praerogatieven. «Wij zullen dit aantoonen op, naar wij hopenonwederlegbare wijze" zegt het verder, nadat ondertusschen reeds geble ken is dat het volgens zijn eigen stelling niet zoo is. Tot de uitvoerende macht, waarbij steeds de ministeriëele ver antwoordelijkheid te pas komtbehoort onder anderen alles zegt het Dagblad wat. zijn grond vindt in de Grond wet en de overige wetten, alles wat door den Koning ge schiedt ter uitvoering van een of andere wet. Zeer juist. Én wat zegt het nu verder? Het haalt art. 2 aan van de Wet op hat regeeringsbeleid in N. Indië, dat zegtde Gouverneur- Generaal wordt door den Koning benoemd en ontslagen. Maar dan geschiedt die benoeming immers op grond van een wet, en behoort tot de uitvoerende macht, waarbij de mi nisteriëele verantwoordelijkheid geldt! Tot verder bewijs haalt het Dagblad een verklaring van de regeering aan bij de Grondwetsherziening, waarin voorkomt.Het benoemen van ambtenaren behoort immers van zelf tot de uitvoerende macht die bij den Koning berust; daarom werd liet ook niet noodig geoordeeld dit recht des Konings uitdrukkelijk iu de Grond wet op te nemen. Maar dan behoort immers ook de be noeming van den Gouverneur-Generaalals evenmin in de Grondwet, vermeld, tot de uitvoerende macht, en zijn dus de ministers voor die benoeming verantwoordelijk! Het Dagblad bewijst juist het tegenovergestelde van hetgeen het bewijzen wil. Zoo gaat het, wanneer men on verdedigbare zaken tracht te verdedigen. Zou nog iemand in gemoede-durven hopen, dat de kiezers de ministers in 't gelijk zullen stellen tegenover de Kamer? Dan zou hij wel een geringen dunk moeten hebben van hun oordeel. Terwijl wij dit schrijven verselüjnt de proclamatie des Ko nings. Daarin geen sprake van een schending van het recht der Kroon door de Kamer, noch van overschrijding van hare bevoegdheid. Daarin wordt alleen gewezen op dc gedurige wisseling van ministeriën iu de laatste tijden een verschijn sel dat voorzeker ieder die liet vaderland lief heeft met den Koning zal betreuren. Daarin eeu weusch naar kracht van regeering, bestendiging van richting, waarnaar elk welden kend Nederlander ongetwijfeld met verlansen uitziet. Daarin ten slotte een weusch dat het volk op 30 October krachtig en duidelijk spreke, dat het dien dag als een gewichtigen dag inzjjn volksleven besehouwe, dat het trouw opkome tot de stembus «ten einde van zijne weuschen te doen blijken." Zoo moge het zijn Kapt. Anderson van de Great Eastern heeft de brieven van adeldom afgewezenbera wegens het voltooien der te legrafische verbinding met America aangeboden. Lord Cowtek zal nog gezant te Parijs blijven tot ua den afloop der wereld-tentoonstelling in 1867. Te Leeds is den 8 eeue monster-meeting gehoudenop welke den heer Bright eeu adres is aangeboden en men zich verklaard heeft voor de invoering van het algemeen stemrecht. De heer Klad vertrekt met een brief der Koningin naar Abyssinië, om de in-vryheid-stelling der europeesche gevan genen te verzoeken. F It 4 X'Kil UK, Yoor de noodlijdenden door de overstroomingen is inge schreven: door de Bank van Frankrijk voor 50000, door baron Rothschild voor 20000 en namens de noorder-spoor- weemaatschappij voor 25000, door liet credit-foncier voor 10000, door de 11 ministers en den directeur der nederl. erediet- en deposito- bank te Parijs ieder voor 1000 fr. De bisschop van Orleans Dupanloup herbergt in zijn paleis 200 gevluchten. De 250 jeugdige veroordeelden in het strafgesticht op een der Hyères-eilanden zijn in opstand geraakt en hebben het gebouw in brand gestoken, waarbij 11 hunner, die geen deel aan het verzet hadden willlen nemen en door hnnne makkers opgesloten waren, in de vlammen zijn omgekomen. Troepen uit Toulou afgezonden hebben de orde hersteld. OKIE K EX L, AA». De heer Moustier heeft op zijne doorreisiu een gesprek met Koning Georgelaten doorschemeren dat Frankrijk de diplomatieke betrekkingen met Griekenland zou afbreken indien dit niet volkomen onzijdig bleef in den strijd tegen Turkije. IT4IiIE. Bij Kon. besluit van 29 Sept. is aan Garibaldi het door hem verzocht ontslag als opperbevelhebber der ontbonden vrijwilliger-corpsen verleend. Dien dag is hij van Florence naar Caprera vertrokken, zijnde hij uitgeleid door de vrij willigers en arbeidersverenigingen. Vüör zijn vertrek heeft hij een comité tot ondersteuning der gekwetste vrijwilligers ingesteld. Den 1 Oct. is te Florence het sluiten van den vrede aan gekondigd door 101 kanonschoten. Bij het verdrag is be paalddat Italië de lombardo-veueliaansche schuld over neemt en 87} miljoen fr. betaalt voor het, op Venetië kle vende deel der schuld van 1854- en de overname van hel niet vervoerbare oostenrijksehe oorlogsmateriëel. Van weers zijden zal cene amnestie uitgevaardigd worden voor staat kundige misdrijven en deserteursde uit de musea en ar chieven weggevoerde voorwerpen eu de ijzeren kroon zullen teruggegeven en het beslag op de eigendommen der verdre ven Vorsten zal opgegeven worden. Voorts zal men binueu één jaar overgaan tot het sluiten van een handelsverdrag. De minister Ricasoli heeft namens de regeering de ge meentebesturen van Venetië, Mantua en Verona dadelijk per telegraaf geluk gewenscht met den gesloten vrede en daarop hartelijke antwoorden ontvangen. De gemeentebe sturen van Florence en Venetië hebben mede gelukwen- schingen gewisseld. Peschiera is den 10 door de oostenrijkers ontruimd. Uit uaam van prins tfiscemi en baron Butera, leden van het voorloopig bewind onder voorzitting lar. prins Lingua- qlossa te Palermoheeft de Afgevaardigde Crispi in de dag bladen verklaard, dat genoemde heeren met geweld door de opstandelingen naar het stadshuis gesleept en hunne namen door anderen onder de proelamatiën geschreven zijn. De syndicus vau Palermo markies Rudini, heeft de gou den meda'je voor militaire verdiensten bekomen. Men verzekert-dat de opstandelingen hel voornemen had den den graaf van Trani, halve broeder van Frans 11, tot Koning van Sicilië te verheffen. Bij de voorgevallen onlusten zijn 7 officieren gedood eu 27 gekwetst. Het aantal der gedoode en gekwetste solda ten bedraagt in het geheel 332. De Kon. commissaris op Sicilië, genl. Cadornaheeft den aartsbisschop van Palermo ter verantwoording geroepen, we gens het niet tegengaan der priesters monniken en nonnen, die den opstand, zelfs door persoonlijke aanvoering, bevor derd hebben. De prelaat heeft in zijn antwoord zijne ver wondering betuigd, dat men hem verantwoordelijk wil stel len voor daden der geestelijkheid welke «volgens de sici- liaansche wetonder den burgerlijken rechter des Koning rijks ressorteert,"en voorts de schuld van het gebeurde geworpen op de dagbladpers, die zieli beijvert, om alle eer bied voor godsdienst gezag en recht van eigendom bij de menigte te verstikken. Verona is in staat van beleg verklaard wegens bloedige twisten tusschen de burgers en de oostenrijksehe soldaten. De admiraal Persano heeft een geschrift uitgegeven om zijn gedrag te rechtvaardigen. Hij verklaart daarin, dat, de uitrusting der vloot onvoldoende was en dat de adml. Albini met zijne 7 houten schepen niet gedaan heeft wat hij doen moest. De mini-ter van marine, dc adml. Albini en de heer d'Amico, chef van den staf van Persano, hebben hierop tegenschriften in het licht gezonden. Eenige zeeofficieren hebben mede hunne opmerkingen openbaar willen maken maar daartoe van den minister van marinehangende het geding tegen den admiraal, geeu verlof kunnen bekomen. REKKELIJKE STAAT. De Keizerin vau Mexico heeft, na hare aankomst le Rome, blijken van waanzin gegeven. Zij vreesde door personen uit haar gevolg vergiftigd te zullen worden en achtte zich sleelils veilig op het Vatieaan onder de hoede van den Paus. Deze heeft per telegraaf haren broeder, den graaf v. Vlaanderen ontboden, die"haar naar Miramar heeft overgebracht. Deputatiën uit het bestuur der provincie Viterbo hebben zich naar Rome begeven om op grond van den weerzin der bevolking, de intrekking te erlangen van liet .besluit om het legioen van Antibes te Viterbo in bezetting te leggen. Zij zijn niet bij den Paus, maar bij den minister van oor log toegelatenvan wien zij een weigerend antwoord heb ben bekomen. (MltüTKK RIJK. Den 4 Oct. bevatte de IKiener Zeitung het Keiz. besluit tot opheffing vau den staat van beleg in verschillende dee- len der monarchie. Deu 7 zijn 1550 manschappen van het hongaarsche legioen met 2 extra-treinen uit Breslau naar Oostenrijk teruggezon den. Het eerste gedeelte werd te Lundenburg in Moravie aangehouden en naar elders gebracht. Het tweede gedeelte zulks te Oderberg, in Silezie vernemende verliet den spoor trein en is over de Jablunka-pas rechtstreeks naar Honga rije vertrokken. F II L I s i X Den 25 Sept. is het antwoord der reaeering verschenen op de circulaire van den franschen minister Lavalette. De Ko ning, heet het daarin, heeft met de hoogste voldoening kennis genomen van die circulaire, waaruit blijktdat Keizer Napoleon zich op het verheven standpunt heeft geplaatst vanwaar alleen de gewichtige gebeurtenissen in üuitschland» kunuen beoordeeld worden. In de hoofdsteden der geannexeerde Staten is het besluit tot inlijving met ineer of minder plechtigheid afgekondigd. Te Kassei heerschte bij die gelegenheid veel geestdrift, ter wijl de gilden eu liedertafels met hare vaandels bij de afkon diging tegenwoordig waren. De Senaat vau Frankfort had weinige dagen vroeger nog een protest tegen de inlijving bij den pruisischen commissaris ingediendeu nog den 6 eene petitie naar Berlijn gezondenom de afwending van den gevreesden slag te verzoeken. De hertogin van Nassau is naar haar landgoed te Köuig- stein vertrokken. Biberich zal in liet bezit van den hertog blijven, omdat ook de nederlaudsclie linie van het Huis van Nassau daarop eigendomsrechten bezit. De hertogelijke schouwburg te Wiesbaden is met 1 Oct. veranderd iu een Kou. pruisisch hoftheater. De Keurvorst vau Hessen is naar Ilanau teruggekeerd en bij zijne aankomst, in den nacht, aldaar met geestdrift ont vangen. Bij Kon. besluit wordt de militaire rijschool van Sehwedt naar Hannover verplaatst. Ook Koning George heeft thans zijne vroegere onderdanen van hunnen eed ontslagen. De redactie van het stedelijk dagblad te Norden heeft van den pruisischen commissaris eeue waarschuwiug ontvangenomdat zij zich onbetamelijk over dien Vorst had uitgelaten. In de zuidelijke Rijnstreken en Westphalen heeft men zooveel hinder van wilde zwijnendat er drijfjachten tegen georganiseerd zijn. It IIIL4 X 8». Van de medeplichtigen aan den moordaanslag op den Keizer zijn er 34 ter dood en 15 tot verbanning naar Siberie veroordeeld. De bisschop der vereenigde grieken Kalinski is met eenige kapittel-geestelijken in den nacht van den 4 gevangen ge nomen en uit Chelm weggevoerd. SPAXJE. De 2 gebroeders Merino, wier talrijke rooverbeude de Sierra- Morena onveilig maakte, hebben hunne manschappen weg gezondenen zieli te Jaen ter beschikking der overheid gesteld. De regeering heeft bevolen hun en de hunnen ongemoeid le laten. Bij besluit van den 29 heeft de Koningin bepaald dat elke slaaf, den voet zettende in Spanje of in andere landen waar geeu slavernij bestaat, daardoor onmiddelijk vrij wordt. De Kamer is bij adres verzocht om bij de regeering aan- tedringen op een nauwkeurig onderzoek naar de wijze, waarop hel commando over het 8e leeercorps is gevoerd. De be volking, zegt dat adres, wenscht te weten of bier sprake is van verraad of van verregaande onbekwaamheid. X W E II E X. Prins en prinses Frederik der Nederlanden en hnnne doch ter zijn te Stokholm met deu meesten luister ontvangen en terstond met de Kon. familie naar Ulriksdal vertrokken. VEKEI<:!VH>DE STATEN. De reis van den President van Washington tot Nieuw- York is een ware triumphtocht geweest, maar door dezen voorspoed vervoerdbegon hij te Albany eene reeks van kwetsende en onwaardige redenvoeringeu welkein elke verblijfplaats herhaaldhem snel deu gewonnen grond de den verliezen zoodat zijne pas geworven vrienden weder in vijanden verkeerden en ten slotte het aantal zijner tegen standers zeer is toegenomen. M EXICO. De stad Hieplalitlan in Oanoca is den 19 Aug. door de mexicaneu ingenomen en het oostenrijksehe garnizoen met achterlating zijuer dooden en gekwetsten verdreven. Ook de slad Tocopoastla is verloren gegaan en de bezetting krijgsgevangen geraakt. De fransche vloot en troepen heb ben de stad Guayinas verlaten welke daarop door de repu blikeinen is bezet. Ook uit, Mazatlan zijn de keizerlijken teruggetrokken. De oostenrijksehe geul. Lanuberg is gedood. De stad Alamos is door de fransellen hernomen. De maar schalk Bazaine ontwerpt thans een plan om de noordelijke provinciën voorloopig prijs geventen einde het gezag in de zuidelijke krachtiger te handhaven. II1XKEXL.AX». Den 10 heeft de Koniugter zake van de ontbinding en hernieuwing, der 2e Kamer eene proclamatie uitgevaardigd, waarvan aan alle geabonneerden op dit -Wad reeds een af druk is toegezonden. De lioogleeraren inde rechten Visseringv. Boneval Faure Goudsmit eu Buys te Leyden Gratama en Teilegen te Gro ningen Asser en Modderman te Amsterdam Duymaer v. Twist te Deventer en de Bruyn Kops te Delft hebben een advies uitgebracht over de consiitutioneele vraac, door het ministerie hij zijn rapport van 27 Sept. aan den Koning ge steld waarvan de conclusie luidt als volgt: dat, al had de 2' Kamer de benoeming van M'. F. Mijer tot gouv. genl. afgekeurd, wat onderteekenaars ten stelligste ontkennen zij daartoe volkomen bevoegd zou ziju geweest.dat de vraag door de regeering gesteld, of de 2e Kamer de groudwet geschonden heeft, naar innige overtuiging niet, met ja kan worden beantwoord zonder recht te noemen wat onrecht is; dat men op die vraag niet met ja kan antwoorden zon der de grondwet omver te halen. De utrechtsche hoogleeraren de Geer, Fruin en v. Rees hebben bij eeue afzonderlijke verklaring bekend gemaakt, dat zij met dit advies hunner ambtgenooten volkomen in stemmen. De heer Groen v. Prinstercr, wiens gehechtheid aan ons Koningshuis even bekend is als zijnen afkeer van aanranding van de rechten der Kroon, verdedigt krachtig de motie Keuchenius en veroordeelt nadrukkelijk het Kabinet, dat tot de benoeming van den heer Myer en de ontbinding der Vertegenwoordiging heeft medegewerkt. De Koniug on schendbaar zijnde, blijven de ministers voor elk door hun medegeteekend regeeringsbesluit verantwoordelijk en is het de plicht der Kamer hunne handelingen te controleeren. Volkswapening. De vereeniging tot bevordering der volks weerbaarheid te Utrecht telt reeds meer dan 400 leden. Marine. Den 9 is te Birkenhead in Engeland met goed gevolg te water gelaten het voor rekening van ons gouvernement gebouwde, ijzeren gepantserde ramtorenschip Prins Hendrik der Nederlandeneen vaartuig bekleed met indiscli eikenhout van 10 en pantserplateu daarover van 5J duim dik, bewogen door 2 schroeven met machines elk van 200 p. k. en gewapend met 2 torens elk voerende 2 300- ponders. Belastingen. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 10 besloten om 25 opcenten te heffen op de hoofdsom der Rijks personeele belastingbenevens eene plaatselijke be lasting tot een maximum van f 120.000. Graanhandel. De kamer van koophandel te Groningen heeft de handelaars iu granen en landbouwers uitgenoodigd hunne omzettingen voortaan niet meer bij de maat, maar bij het gewicht te doen. Tentoonstelling van nijverheid en kunst te Am sterdam. Den 7 bedroeg het aantal bezoekers 8666, zijnde •sedert de opening op 21 Juni 231641.

Alkmaarsche Courant | 1866 | | pagina 2