SlOcfidijfcschc Berichten. Per Telegraaf. geteekenil. Dat er aan den toestand van de laatste maan den een einde kwam hoe dan ookwordt op zich zelf reeds een voordeel geacht. Het orgaan van het Engelsclie Ministeriede Morning Herald, gaf daarom den Saksers reeds den raad, liever zieh terstond bij Pruisen te doen inlijven, wat toch eenmaal hun onvermijdelijk lot zou worden, dan langer den druk te verdragen eener onafhankelijkheid in naam, die hun door Pruisen zoo onaangenaam mogelijk zal gemaakt worden. Opzettelijk, beweert men, hield Pruisen de onderhandelingen slependeom zoo Koning Johan door den nood do3 lands te dwingen ook de onaangenaamste voorwaarden aan te nemen. Was dit zijn doeldan is het bereikt. Reeds begon men inderdaad in Saksen de schuld op den Koning le werpen die niet zorgde dat de vrede geleekend werden door zijn hopeloozen tegenstand de zaken slechts te erger maakte. Een volksvergadering van 400 personen te Leipzig nam zelfs het besluitindien de vre desonderhandelingen nog langer werden vertraagdzieh tot de Pruisische regeering te wenden met verzoek om de Sak sische volksvertegenwoordiging bijeen te roepen en met deze over den vrede te onderhandelen. De voorwaarden van den thans gesloten vrede zijn voor Saksen niet strenger dan men kon verwachten. Waarschijn lijk zullen er zelfs in Pruisen zijn die beweren dat er meer bedongen had moeten worden. Het behoud van Saksen als zelfstandigen staat komt den Pruissen reeds een dwaasheid voor. Saksen treedt nu in het Noord-Duitsch Verbond eu regelt zijn diplomatieke vertegenwoordiging huiten 's lands overeenkomstig de beginselen door dat. Verbond aangenomen; met andere woorden: Saksen onderwerpt zieh geheel aan de leiding van Pruisen, en zal die leiding in alle Duitsche en Europesche kwestiën getrouw volgen. Pruisische troepen zullen vooreerst de vesting Köuigslein eu de hoofdstad Dres den bezetten, totdat het Saksische leger op een geheel nieu wen voet zal zijn ingericht (natuurlijk naar het voorschrift van Pruisen) daarna zullen in de beide steden gemengde bezettingen gelegd worden. Het. Saksische leger, dal zich nog altijd builen 's lands bevindt, komt vooreerst onder den hoogste» bevelvoerenden Pruisischen generaal in Saksen. De telegraaf komt geheel in handen van Pruisen. Ziedaar de voornaamste bepalingen van een vredesverdrag, dat, Saksen wel niet in het lot van liannover, Nassau, Keur- Hessen en Frankfort doet deelen maar het toch maakt tot een wingewest en voorpost van Pruiseneu misschien slechts de voorlooper is van een werkelijke inlijving. eerbied bejegend. Een uur later zijn onder het lossen van 101 kanonschoten, italiaansche vlaggen geheschen aan de beide masten voor de S. Marcus-kerk. De italiaansche tioe- pen zijn, onder het gejuich der menigte, de met vlaggen versierde stad binnengetrokken. Te Verona zijn dezelfde troepen, aangevoerd door geul. Medici, bij hunne komst letterlijk overstelpt van bloemen en kransen. Onder de adressen van gelukwenschingbij den gemeen teraad van Venetie ontvange'nis er ook een van liet ro- meinsche nationale comité. Bij Kon. besluit zijn de vaandels der gemeentebesturen van Venetie en Vieenza versierd geworden met de gouden tnedalje voor militaire verdiensten wegens de wapenfeiten van 1848 en 49. Den 21 en 22 is in het venetiaansche de volksstemming gehouden van alle mannen boven de 21 jaren over de vraag «verlangt gij de vereeniging met het Koningrijk Italië onder de monarchale constitutioneel regeeriug van Victor Emma nuel en zijne opvolgers?" waarop slechts ja of neen in ant woord verlangd werd. De deelneming is algemeen geweest; in de dorpen stelden zich de pastoors aan het hoofd der beweging en in de steden, zooals UdineRovigo, Vieenza, Verona enz. werd bijna zonder uitzoudering ja gestemd. Te Venetie stemden 36500 ja en 7 neen. Bij Kou. besluit, is het, aantal Afgevaardigden voor Venetie bepaald op 50. Den 21 is de geheele administratie van het leger op den voet van vrede teruggebracht. De krijgsraad heeft den bevelhebber van de op 6 Aug. dat zich teCus- feestelijk gevierd lauwerkrans aan- de rooverbenden weerwil der B A ES Si X. De commissie der Kamer stelt voor het vredesverdrag met Pruisen goedt.ekeureu en de regeeriug uittenoodigen om alle krachten intespannen opdat de zuidduitsche Staten ouder waarborg der biutienlandsche zelfstandigheid toetreden tot het Noordduitsoli Verhoud; om inmiddels iu volkshuis- houdeiijke eu militaire aangelegenheden te trachten dat Verhoud zoo nabij mogelijk te komen en ingeval van oorlog daarvan de zijde te kiezen. Ook de minister Frei/dorf heeft ju de 2e Kamer verklaarddat de aansluiting aan Noord- Duitschhind en Pruisen voor Badeu eene levenskwestie is. Den 24 is, na eene discussie van 5} uur, liet voorstel der commissie, betreffende den wapenstilstand, liet. vredes verdrag en de aansluiting bij Noord-Duitschlaud verworpen. Slechts 9 stemmen hadden zich er voor verklaard. SS Ï&ISKX. Den 18 is te Munchen overleden Dr. PA. F. v. Siebold geb. te Wurzburg iu 1796. Sedert jaren stond hij iu neder- landsche dienst en maakte zich beroemd door zijne naspo ringen iu Japan eu zijne verzamelingen van jupansclie voort brengselen van kunst en nijverheid. Prins Karei heeft al zijne waardigheden bij het leger nedergelegd. B SC 3. G 5 K. Den 18 hebben de vreemde schutters een officieel bezoek aan Antwerpen gebracht, waar zij met gro'oten luister en hartelijkheid ontvangen werden. Bezoeken aan den dieren tuin het raadhuis'en den schouwburg, een banket, bals en concerten maakten liet voor een enkelen dag wel wat vermoeiend programma uit. Den 20 gaf de Koning een banket in de nieuwe zaal van liet entrepot te Brussel; er waren 13 tafels aangericht, de Koniugiijke van 150, 8 van 100 en 4 van 50 couverts. K X G K J- A X' 59. De deelneming van den heer Bright aan de meetings der werklieden ter verwerving van het algemeen stemrecht wekt de afkeuring zijner vriendendie hem verwijten dal hij eene scheuring in de liberale partij teweegbrengt. De raadslieden der Kroon hebben verklaard, dat het nemen van de hier te lande gebouwde en door Spanje als chilisch oorlogsvaartuig beschouwde Tornado op onwettige wijze is geschied. Yan 6 tot 13 October zijn slechts 11 runderen door de veepest aangetast. Den 18 heeft de hertog v. Edinhurg te Glasgow het rui terstandbeeld van wijlen zijnen vader Prins Albert onthuld. In den ochtend van den 21 is liet Strand-tlieater te Lon den geheel afgebrand. Tusscheu Londen en Hannover is eene rechlstreeksche telegrafische verbinding tot, stand gebracht. De Senaat der Kon. (protestantsche) Academie te Dublin heeft met 11 tegen 9 st besloten de studenten der catlio- lieke universiteit en andere jongelieden toetelaten tot het dingen naar de academische, graden. Uit Britseh-Iadie wordt gemeld, dat reeds de helft der bevolking van Orissa door den honger is omgekomen en dat de cholera is uitgebroken in de door hongersnood geteisterde streken van Bengalen. KB A X li fi 1.151 De oud-midister de Thotivenel is den 18in 47jarigen ouderdom overleden. De Keizer heeft, uit aanmerking zijner groote verdienstenbesloten dat zijn lijk op Staatskosten zou worden begraven hetgeen den 22 is geschied. Het letterkundig blad l' Événement is opgeheven met veroordeeling van den directeur, den heer de Villemésant, en den drukker ieder tot 1 maand gevangenisstraf en 100 fr. boete, wegens een artikel over de heffing van de schouw burgenten behoeve der armen, hetgeen als eene behandeling van= staat kundige en staathuishoudkundige aangelegenheden is aangemerkt. Een schip met 3 naar Noord-America bestemde tooneel- gezelschappen is vergaanzoodat van de 300 opvarenden slechts 1 gered is. De voortdurende stilstand der zijde-fabrieken te Lyon doet den nood der weevers steeds hooger klimmen en eischt dringend voorziening. Den 30 vertrekken 5 stoomlrausportschepen en eenige koopvaardijschepen naar Mexico tot. afhaling der troepen. Tijs tapt. Arkicright bij liet beklimmen van den met 3 van de 5 gidsen door nederstortend ijs bedolven en omgekomen. S T l L K. is door genl. M'uhring aan den fransehen geul. door deze aan het stedelijk bestuur overgedragen. De oosteurijksche gouverneur, genl. Alemann, is daarna met staf vertrokken en door de bevolking met blijken van Den 13 Montblanc en sneeuw Venetie. Jjeboeuf en gezonken Affondatore vrijgesproken yan de tegen hem inge brachte besehuldiging van nalatigheid. De terugkomst van liet regiment guides, tozza dapper gedragen heeft, te Turijn is geworden. Den kolonel Spinolu werd een geboden. Op Sicilië is liet nog lang niet rustig nemen iu aantal toe en te Palermo is het iu bezetting van 35000 mangansch niet veilig. »t»»Ti<:xitïJK. De Keizer is, op zijne reis door d' door den oorlog ge teisterde landstreken den 18 met den minister Belcredi te Brünn aangekomen en met geestdrift toegejuicht, L. M. beeft den burgemeester Giskra tot ridder der Leopoldsorde benoemd aan de armen 10000 fl. geschonken cn de spoedige voltooiing der moravische spoorwegen toegezegd. De Kardinaal-primaat van Hongarije Scitovski is overleden; van geboorte was hij een eenvoudige boerenzoon bij deed zich kennen als een ijverig voorstander van de hongaarsche coustit tioneele staatsinstellingen en tevens als een trouw aanhanger van het Keizerlijk Huis. De nederlandsche oud-minister van finaucien van Bosse heeft, op 's Keizers verzoek, eenigeu tijd te Weenen door gebracht, tot het geven van raad ter regeling der geldmid delen van den Staat. De hem bevorens aangeboden porte feuille van financien had hij afgewezen. De genl. Clarn Gallas is door den krijgsraad volkomen vrijgesproken wegens zijne verrichtingen in Bohernede Keizer heeft hem den 13 een brief van gelukwensehiuj zouden. Tot Oostenrijk's zaakgelastigde te Eloreuce is benoemd de lieer Brack. Den 17 heeft, de heer Standinger in den gemeenteraad vau Weenen voorgesteld om krachtige maatregelen te nemen tot wering der uit Italië verhuisde jezuiten. De vergadering eu het publiek ontving dit voorstel met gejuich, maar nadat 2 leden, heide geestelijkenbet bestreden haddenwerd met 40 tegen 34 st. besloten om tot de ot'de vau den dag overtegaan. De tabaksregie in Boheme en Moravie heeft door den inval der pruissen een verlies geleden van 891.898 11. Den 24 is de Keizer te Praag aangekomen en ook daar met. geestdrift ontvangen. De Landdag van Croatie eu Slavonie is legen den 19 Nov. bijeengeroepen. De partij van graaf Beak zal de regeering niet langer ondersteunen. I* SS 1 I SK x. De Rijnprovincie is om hare uitbreiding voortaan m 2 op- perpresidentschappen gesplitst, t. w. die van Dusseldorf en Cobleutz. In weerwil der verleende amnestie is den 29 Sept. een rechtsgeding aanhangig gemaakt tegen den heer Twesten wegens eeue op 4 Juni gehouden redenvoering. De Koning heeft hertog Ernst van Saksen-Cobnrg be noemd tot grootkruis van den llooden Adelaar met de Zwaarden te dragen en sauloir. Het is den frankforter burgemeester dr. Muller gelukt ze kerheid te bekomen aangaande der formeele intrekking der geeischte Schatting van 20 miljoende reeds betaalde 6 miljoen zullen ten bate der stad aangewend en de verplichte krijgsdienst eerst met de geborenen van 1850 aangevangen worden. Yele dames te Frankfort geven hare gehechtheid aan den vroegeren toestand te kennen door het dragen van roodwitte linten strikken en kapsels. De Yorst v. Turn en Taxis heeft van Pruisen voor den verlangden aankoop van bet Bondspaleiseene zeer hooge som gevorderd en het thans zonder huur maar onder ver plichting van onderhoud afgestaan aan den Koning van Han nover. Ook de hertog van Nassau eu de Keurvorst van Hessen gaan te Frankfort wonen. Prins Maurits v. Hanaude zoon dés Keurvorsten is ais majoor a la suite iu pruisischo dieast overgegaan. K BJ Ij'A X 89. Prinses Dagmar van Denemarken is den 24 overgegaan tot de grieksche kerk en daags daarna verloofd met den troonopvolger. De Keizer heeft den levenslangen dwangarbeid in de mijnen waartoe Yermolow en den 20jarigen waartoe Stranden eu Your- rassoio veroordeeld waren veranderd in veslingarbeid van 12 en minder jarenook de straffen der overige betrokkenen in de samenzwering tegen Z. M. zijn zeer veel verlicht. MAHHËN Den 18 heeft eene volksvergadering te Leipzig van 400 personen aan het bestuur daarvan opgedragen om indien de onderhandelingen verdere vertraging vinden Pruisen te verzoeken de Vertegenwoordiging bjjeenteroepen ten einde de nationale belangen niet langer opteofferen aan den tegen stand der regeering. Den 17 is eene militaire overeenkomst, en den 21 te Berlijn den vrede met Pruisen geteekend De hoofdstad en de ves ting Köuigstein bekomen eeue gemengde bezetting. De orga nisatie van liet saksische leger is uitgesteld tot de beslissing van het noord-duitsche Parlement. Tot. zoolang zal de be zetting geheel uit pruissen bestaan. Saksen betaalt voor oorlogskosten 10 miljoen tb. en staat den spoorweg Löbau- Görlitz voor 1 miljoen af. De telegrafen geraken onder pruisisclie directie. Niemand zal om zijne staatkuudige hou ding gedurende den oorlog vervolgd mogen worden. Te beginnen met den 28 zal het leger uit Oostcurijk te rugkeeren. Volgens de Deutsche AUgem. Zeitung beeft het openbaar ministerie tegen verscheidene sprekers der nationale partij die dezer dagen in de centraal hal te Leipzig het woord hebben gevoerd, eene aanklacht ingediend wegens landverraad. TH li H IJ E. De Sultan heeft aan de pleegzusters van den H. Viucentius van Paulo een gebouw iu een der voorsteden van Konstan- tinopel afgestaan tot stichting van een weeshuisen zulks als belooning voor hare ijver en zelfopoffering bij^het heer- schen van de cholera. In de provincie'jAdrianopeLrieht de besmettelijke long ziekte groote verwoestingen onder het hoornvee aan. Prins Karei van Roumanie is den 24 te Konstantiuopel aangekomen en onmiddelijk door den Sultan ten gehoore ontvangen, Candia. De opstandelingen hebben een parlementair ver moord en eene poging gedaan om de turksche vloot in brand te steken. De turken hebben Selino ontruimd een transport levens middelen vermeesterd en den 14 den beraamden algemeeneu aanval gedaanwaarvan de uitslag niet bekend is. Het turksche leger, dat reeds tot Surba was voortgerukt, is na een hardnekkigen stryd van 4 dagen tot Keramia„te- rusgedrongen. IHXXHMjAXW. Koningin is den 22 van hare buiteulandsche reis te ruggekeerd. Limburgsche Kwestie. De Nordd. Allgem. Zeitung, het orgaan van v. Bismarck is van gevoelenjp/dat nu de duitsche Bond feitelijk en rechtens heeft opgehouden te bestaanook van zelf de banden zijn losgemaaktwelke dien Bond gedu rende zijn kortstondig bestaan aan andere Staten of gedeelten van Staten verbond." Onze minister van buiten! zakeu was onhandig genoeg geweest in de Kamer te verklarendat Limburg feitelijk van den Bond los wasmaar dat eene for meele overeenkomst deze losmakiug nog moest bekrachtigen. De Kölnische Zeitung vatte bier aanstonds vuur opeu weuschie Nederland allerlei voorwaarden te stellen voor het ontduitsclien van Limburg, zoodat men zieh verheugen mag over de omstandigheiddat het kabinet, van Berlijn den werkelijken toestand erkent en geen misbruik maakt van de zwakheid van onzen minister. Benoemingen enz. Z. M. heeft, op verzoek, eervol ontslag verleend aan P. C. Spaans, als burgemeester van Avenhorn. Belastingen. Te Leiden is de plaatselijke directe be- lasting voor 1867 bepaald op t 117.100. /■evennn Te Amsterdam is deze belasting bepaald op t Ö75.UUU, waarnevens 50 opcenten op het personeel zullen geheven worden. De begrooting dier gemeente bedraagt ƒ4.7 lb.370.4b. Volkswapening. Den 22 is te Utrecht, eene bijeenkomst gehouden van 60 afgevaardigden van 24 vereenigingen tot vrijwillige wapenoefeningom te beraadslagen* over het dienstbaar maken dier vereenigingen aan de verdediging des Westpriesche Spoorweg. Den 26 Oct. is te Opmeer eene vergadering gehouden van de burgemeesters van 15 westfriesche gemeenten en van eenige belanghebbenden, tot bespreking van een plan tot, aanleg mu een spoorwegnet, datniet eene verbinding op Friesland de steden Hoorn Enkhuizen en Medemblik laugs SijbecarspelSpanbroeken Opmeer, met den Noord Hollandschen Staatsspoorweg te Noordscharwoude zou vereeuigen. Een voorloopig comité tot deze onderneming werd benoemd, bestaande uit de hee- ren C. Gerdenier te Me lemblik JC. de Leeuw te Anna Paulownapolder, 11. Koosten te Winkel, B. Sleyster t,e Alk maar eu C. Muller te Barsingerhorn. De ingezetenen van vele gemeenten zullen gewis met belangstelling vernemen, dat het plan tot eene betere gemeenschap tusschen Friesland en Noord-Holland en tusscheu het noordoostelijk deel der aatste provincie en den staatsspoorweg wederom is opge val en deze poging tot ontwikkeling van eene schooue en talrijk bevolkte landstreek willen ondersteunen. Feesten. Aan de harddraverij op den 19 in den Beem- ster hebben 13 paarden deelgenomen; de prijs is behaald door de Vlieg van G. Eecen te Oudcarspel, de premie door de Prins van C. Schermer iu den Schermeer. De vereeniging voor volksvermaken te Middelburg heeft deu 22 op het' raadhuis eene tentoonstelling geopend van schilderijen, teekeuingen en photographiëu welke drie weken zal duren. Hooge Ouderdom. C. Stappers te Klundert vierde den 18 zijn 100en geboortedag. Door de zorg eener dame was hem een feest bereid. Hij velde een notenboom dien hij 80 jaren geleden geplant, had. Bouwwerken. Den 17 is de gemeente Uithoorn toor het, eerst met gas verlicht geweest. Den 24 is het nieuwgebouwde gasthuis op het Noord oostplein te Middelburg ingewijd. Voor den bouw is door een familie-fonds J 70000 ter leen gegeven tegen eene rente van li p.ct. en eene jaarlijksche aflossing van f 2000. Deu 25 heeft prins Alexander, in tegenwoordigheid der ministers van binn. zaken en van finaucien, van 's Komngs commissaris in Z. Holland en van vele authoriteiten en be- langstellendenden eersten steen gelegd aan het gebouw bestemd tot boven-stoomgemaal der plassen in Scliielanrt beoosten Rotterdam dat met toestemming van Z. K. H. den naam za! dragen van Prins Alexander. Cholera. Van 7 tot 13 Oct. zijn in N -Holland aanget. 50, over! 35, totaal 3502 en 2533 per- Nederland 377, 241, 30944 - 19034 sonen. De raad te Leiden heeft de geneesheeren voor hunne bui tengewone diensten geschenken vereerd o. a. aan de we duwe van den militairen geneesheer Dr. Muller, die aan de ziekte bezweken is, eene pendule met vereerend opschrift. Veepest. Van 7 tot 13 Oct zijn inZ.-Hol! aanget.775 gest. 221, afgem.342, berst. 46 g Utrecht 1243, 767, 128, 363 g. N.-Hol! 61, 4 55, 2 3 nog ziek in Z -Hol! 422, Utrecht 742, N.-Hol! geene a Misdrijven. Te Heilie bij Aardenburg is zekere Bonte in hechtenis genomendie in twist een ander met een stuk hout zulk een slag op het, hoofd heeft, toegebracht, dat deze er 2 dagen later aan bezweken is. In den nacht van 21 22 heeft een korporaal-titulair bij de dragonders te Deventer, in twist geraakt, een wonde in de borst ontvangen waaraan hij dadelijk overleed. De vermoedelijke dader is gevangen genomenmaar blijft ont- hennen. j L Overleden den 20 te Leiden Mr. H.Cock, rustend hoog leeraar in de rechten, oud 72 jaren. Gaskwestie te Zutphen. De directie der gasfabriek heeft den gemeenteraad schriftelijk aangeboden om t 1000 aan de algemeene armen te geven en den prijs van het gas nooit hooger te brengen dan 16 c. per knb. elindien liet stuk vernietigd wordt waarbij 350 ingezetenen zich verbon den hebben geen gas te branden dan tegen 14 c. Amsterdam dito 4 °/o 86J 27 Oct.. Cert. Nat. Werk. Schuld 2} 54} aand. Hand. Maat. Spanje 2} /a 31; dito 3% Rus! Amslerd. 1864,93}, dito Spoorw. 1851 dito Loten 1864, dito 1866, 163 Metall. 5 °/0 43} Nation. 5 °/0 47J, dito Zilver. 1864, 5 53;. dito 1865 5 °/o 55;, Turken Alg. Sell. 5 27}. Amerika 1882, 6 7, 72t% Mexico 1851, 3 7. 14rV dito 1864, 3 10}}.

Alkmaarsche Courant | 1866 | | pagina 2