ALKMAARSCHE COURANT N°. 44. yichlettzestigste Jaargans. Zondag h November. Bij deze Courant behoort een Bijblad, bevat tende raadsnotulen. ©ff i ciccl (Qcbccllc. Tot 1 Januar j 1867 blijft de geldleening van f 45000, ten behoeve der gemeen e Alkmaar, tegen 5°/0 's jaars, met aandeelen van f 1000 of f 500opengesteld. Politiek ©ucrsicht. 21giUï»dijfc0chc Öcriclttcu. frankrijk. i? sbmlsa alilatndü^i'iij isbriiio 3l(ilaili8ia napTbSiboouad4 •a blow JxlaemaV -|S JoJ noiioenow aav-maw nag ni O Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar 3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post ƒ4, Brieven franco aan de Uitgevers HER M". COSIER ZOON. De Advertentiën kosten vaD 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelrecht voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 uuringezonden berichten een dag vroeger. =«S> BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen, naar aanleiding van art. 11 van het reglement betreffende de kamers van koophandel 'en fabrieken vast gesteld bij Koninklijk besluit van 9 November 1851 (Staats blad No. 142) ter kennis van de belanghebbenden Dat op Woensdag, den 28 November 1869, des morgeus van 10 tot 1 ure, 'ten raadhuize der gemeente, eene ver gadering van klesgeregtigden zal worden gehouden, tot, de verkiezing van vier leden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, in vervanging van de heeren T. L. Hoorn F. M. van de Velde, F. R. Aghina en li. S. Blok, die als zoodanig met ultimo December dezes jaars moeten aftreden. Liggende de vastgestelde lijst van klesgeregtigden van al heden ter secretarie der gemeente, van des voormidda s 10 tot des namiddags 2 ureter inzage van de belanghebbenden. Burqemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar. A. MA CL AI NE PONT. den 26 Oct. 1866. De Secretaris, SPANJ AARDT. Ter gemeente-secretarie alhier liggen voor de belangheb benden ter lezing de voorwaarden, waarop op den 12 No vember a.s., voormiddags 11 ure, door de directe der Marine te Willemsoord zal wordeu aanbesteed: Het wasschen en appreteren van goederen voor het marine-hospitaal aldaar. POLITIE. Ter terugbekoming is aau het commissariaat van politie voorhanden een medaillon-album. De berichten die in den laatsten tijd uit Noord-Amerika tot ons kwamen getuigen van groote spanning tusschen de partijenten opzichte van de houding die zij door de re- geerir.g wenschen aangenomen te zien tegenover de afge vallen maar met geweld tot, de Unie teruggebrachte zuidelijke staten. De reis van den President had er reeds een proefje van gegeven. In het oude Europa keu men zich zuik een ruiter lijke vrijheid van spreken en drukken bijna niet voorstellen. Een vorst of een hoog geplaatst regeermgspersoon mag met veel of weinig gejuichmet levendige en ongekunstelde geestdrift of met kunstmatig opgewekte belangstelling, zelfs met een veelbeleekenend zwijgen en ernstig geplooide gelaats trekken worden ontvangen, doch daarbij blijft hel gewoonlijk. Zelden spreekt het volk duidelijk en alleen een toeschouwer met een buitengewone gave van fijne opmerking bedeeld is in staat de volksstemming eenigermate te beoordeelen. Niet aldus in Noord-Amerika. Daar wordt in ronde woordeu de gedragslijn van den regeeringspersoon ten opzichte van de belangrijkste politieke kwestiën toegejuicht of afgekeurd. De duidelijkheid dezer oordeelvellingen laat niels te wenschen over. 't Is bij de reis van den President gebleken, llier werd hij de redder van den staat genoemd tot volharding aangespoord en aangemaand om zich door niets te laten af schrikken door geen tegenstand van het Congres zelfs maar te vertrouwen op den steun des volks, van het leger des noods en ten einde toe voort te gaan op den goeden weg van billijkheid en rechtvaardigheid, van het behoud en volkomen herstel der groote Republiek. Daar werd hij een verrader gescholdeneen verrader van het recht en het be lang van de noordelijke staten aan de onbeschaamde eischen van het zuiden, eeu plicht vergeten huichelaar die met de //rebellen" heult en het overwicht io den staat aau nauwlijks ten onder gebrachte oproerlingen wil verzekeren. De bitterste verwijten en grofste beleedigingeu wisselden de sterkste en ondubbelzinnigste goedkeuring al. Bekend is de houding van den President tegenover het Congres zooals het tegenwoordig is samengesteld. Daarin zijn nog altijd niet, vertegenwoordigd de vroegere afgevallen zuidelijke staten en de President sclnjnt, zich daarom de vraag gesteld te hebben, of hij dit lichaam behoort te er kennen als de wettige vertegenwoordiging der Vereenigde Staten of wel daaraan de bevoegdheid kan betwisten om verbindende besluiten te nemen. De dagbladen maakten in den laatsten tijd melding van eenige vragen betreffende deze zaak, die door den President tot den Minister van Justitie zouden gericht zijn. President en Minister beide hebben dit bericht tegengesprokenen evenwel blijft een groot, deel des volks gelooven dat, moger. al werkelijk dje vragen niet uitdrukkelijk zijn gedaan, de President echter daarover mei den Minister onderhandelt, of althans ze zich zeiven heeft voorgelegd, daar er toch voor hem'geen andere keuze kan bestaan dan toegeven aan liet Congres of dit lichaam onbe voegd verklaren. De vragen die het hier zou gelden waren de volgende 1". Is het tegenwoordig Congres, alleen uit afgevaardigden van de noordelijke staten bestaande, een Congres zooals dat door de Grondwet wordt voorgeschreven of is het een on wettige en inconstitutioneele vergadering? 2°. Zou de President wel doen, zijn jaarlijksche Boodschap aan een inconstitutioneele vergadering in te. zenden die zicii het Congres der Vereenigde Staten noemt 3°. Wordt door de Grondwet aau het Congres liet recht gegeven, de leden van tien staten uit te sluiten, of onwaar dige en inconstitutioneele voorwaarden voor hunne toelating te stellen 4°. Eischt de ambtseed door den President afgelegd, dat hij de bepalingen der Grondwet, handhaaft, waarbij aan eiken staat, een gelijk recht op vertegenwoordiging in liet Congres- wordt gegeven 5°. Welke stappen moet de Président doen om het bijeen komen van een grondwettig Congres te verzekeren? Waar zulke vragen aan de orde gesteld kunnen worden, behoort een ernstige botsing niet, lot de onmogelijkheden en er zijn er dan ook die zelfs een hervatting van den bur gerkrijg als bijna onvermijdelijk beschouwen. Zij wijzen er echter op, hoe de President zijne voorzorgen genomen heeft, en door een wijze verd'eeliug der militaire oommandementen, het bijeentrekken van troepen te Washington, een welvoor ziene schatkist, overvloedig oorlogstuig en do zekerheid dat, hij op de zeemacht kan rekenen voor eeu groot deel meester van don toestand geacht kan worden. Het volgens den President/ongrondwettig Congres, waarin de zuidelijke staten niet vertegenwoordigd zijn, heeft hij be sluit veranderingen in de Grondwet aangenomen waardoor aan de zuidelijke staten een ondergeschikte rol wordt aan gewezen. De President heelt zich daartegen vmzet, en hij schijnt er de man, niet naar te wezen om te wijken. Indien zijn r-eis hem nu de overtuiging heeft gegeven, dat.hij bij de meerderheid des volks steun zal vinden, moet dan inderdaad een hotsing niet bijna onvermijdelijk geoordeeld worden? Toch mag men tevens als zeker aannemen dat de herinne ring aan den nauwlijks geëindigden burgeroorlog hem zoo lang mogelijk zal weerhouden de zaken tol het uiterste te drijven en geene middelen zal doen verzuimen om een bot sing te voorkomen. Een botsing is voorkomen in Zuid-Oostelijk Europa. De opstand op Kandia kou de Grieksche regecring volgens haar eigen verklaring niet onverschillig laten. Evenwel hebben de westersche mogenheden haar aan 't verstand gebracht, dat, dit uiet-onverschillig-ziju des noods zich in hartelijke deelneming en welgemeende wenschen mocht lucht geven doch nimmer tot ondersteuning en bondgenootschap mocht overgaan. De zieke man mag nog niet sterven, de ooster- sche kwestie mag vooreerst niet weer aan de orde van den dag komen, Griekenland mocht daarom niet met Turkije in botsing geraken en Kandia moest aan zich zelf worden overgelaten. Lang heeft de Christenbevolking van dit eiland met goed gevolg weerstand geboden aan de Turksche krijgs macht die haar moest onderwerpen doch de laatste berich ten gewagen van nederlagen en onderhandelingen. Deze stuiptrekking in het zieke lichaam schijnt dns geen ernstige gevolgen te zullen hebben, ofschoon zij moeilijk kan voorbij gaan zouder de uitgeputte krachten nog weer meer gesloopt te hebben. Toch moet het einde eenmaal komenen men beweert dan ookdat de Egyptische Onderkoning alleen met het oog op dat naderend eiude een const it.utioneelen regeeriugs- vorm in zijn rijk wil invoeren, waardoor hij in de oogen der westersche mogendheden een waardig erfgenaam zou kunnen geacht wordeu van den door den dood geteekende. Anderen beweren, dat hij alleen een Parlement wenschtom er het uoodige geld van te vragen voor de doorgraving dei- landengte en de daarmee in verband staande ondernemingen. Is men het alzoo over het ware doel oneens hierin toch schijnen allen overeen te komen, dat die zoogenaamde co,n- stitntioneele regeeringsvorm alleen in schijn en niet in wer kelijkheid zal bestaan niet om zich zclven maar lot berei king van eon of ander bepaald doel gewenscht wordt. Ook ten noorden van het ter dood gedoemde Turksche rijk heeft zichnaar men wileen erfgenaam gevestigd die ■door den vermoedelijkeu erflater welwillend, hartelijk zelfs is ontvangen. De Vorst van Roumanië, Prins Karei von Hohenzollern is te Konstantinopel door den Sultan in zijne waardigheid van llospodar bevestigd. Bij Rusland, Engeland, Frankrijk en Oostenrijk om van Italië en Griekenland niet te spreken heeft zich nu ook Pruisen in den persoon van den Prins van Hohenzollern tot voogd van Turkije opgeworpen. Maar werd veelheid van voogden voor een minderjarige of veelheid van artsen voor een zieke wel allijd als een zegen beschouwd Tot opbeuring der verslagen gemoederen in liet door den oorlog geteisterde Bohemen en zoo mogelijk tot leniging der smartelijke gevolgen van den krijg, heeft de Keizer van Oostenrijk dit Kroonland bezocht. Zelf echter had hij op beuring noodigwant de rampen des lands hadden de vreugde uit zijn hart en den glimlach van zijn gelaat verdreven. Eere aau de brandweer te Praag die door hare bedrevenheid in het klauteren en liet hanteeren der 3puilen volgens de berichten in de Oostenrijksche dagbladen den Keizer //tol tweemalen toe heeft doen glimlachen." //Gelukkig die in leed met iets zich kan vermaken lazen wij op school onder het afbeeldsel van de kannetjes-vormende Jacoba, //'s lands Gravin bij 't nageslacht beroemd om schoonheid en om moed een speelbal veler rampen." En nu ook hebben wij vrede met den herhaalden glimlach van Keizer Frans Jozef, vooral waar hij tracht den glimlach ook op het gelaat van zijn gekweld volk terug te roepen. Welkom moet, dat volK 's Keizers toespraak zoowel in het, Czcchisch als in hel - Dnitsch hebben toegeklonken. Welkom bovenal zal der be volking van Mors vie 's Keizers bevel .zijn geweest, dat in de voornaamste steden des lands, te Briiun en te Olmüfz middelbare scholen zuilen worden opgerichtwaarop het onderwijs in de landstaal zal gegeven worden. In de bevre diging en verbroedering der verschillende volken wan het Oostenrijksche Keizerrijk ligt de toekomst van dien staat; en geen verbroedering is mogelijk, tenzij de verschillende volksstammen vrede hebben met hun eigen toestandmet hun bestuur, met hun onderwijs, met hunne taal. Het opdringen der Duilsche taal kon slechts verbittering kwee ken maar het herstel der moedertaal kan een der beste middelen worden om hen te bevredigen en den band te doen eerbiedigen die hen onderling verbindt. Toch blijft ook deze zaak in de uitvoering hoogst moeilijk. Vooreerst is het aantal talen in de verschillende Kroonlanden zoo groot, dat een Keizer van Oostenrijk wel bijzondere liefhebberij voor liet aatileeren van talen moet bezitten, wil hij er ooit toe komen al zijne onderdanen in hunne moedertaal te kunnen toespreken. Maar daarenboven vindt, men in verschillende streken, I), v. in Bohemen en Moravie een gemengde be volking, waardoor bet, uiterst moeilijk wordt aan heide, par tijen te voldoen, en niet door aan de eene partij inwilligingen te doen de andere te kreuken of tot het doen van onbillijke eischen te prikkelen. Reeds heeft, dan ook de Duitsche partij zich gevoelig getoond over deze begunstiging der Boheetn- selte en Moravische landtaal. Een tweede poging om de verschillende volksstammen te bevredigen is de benoeming van den Poolsehen graaf Go- luchowsky tot Gouverneur van Galieië. Maar al moge die benoeming aangenaam- zijn aan de Poolsche bevolking van dit Kroonland, zegt men van de andere zijde, zij zal onzen Russischen nabuur zooveel te meer onaangenaam aandoen «naar zij eeu volmaakte tegenstelling oplevert met de iiandel- I wijze der Russische regeering iu Polen, waar al het natio- f uaie zooveel mogelijk wordt onderdrukt. I Met Hongarije gaan de zaken uiterst langzaam vooruit of achteruit. Er is nog geen Hongaarsch Ministerie benoemd, en evenmin is de Landdag bijeengeroepen. Intussehen ont breekt het bij de bevolking niet aan Rekenen van ongeduld. Vooral wordt er sterk aangedrongen op de instelling van een afzonderlijk Ministerie, nog vóór liet bijeenkomen van den Landdag. De regeeriirg daarentegen wil eerst de ge meenschappelijke zaken regelen zij wenscht, dat vooraf be paald worde, dat althans 'de Buitenlaudsche Zaken, de Fi nanciën en! het Departement van Oorlog tot dealgemeene en ondeelbare rijksaangelegenheden gebracht, alzoo op gelijken voet voor het geheele Keizerrijk geregelden door eeu alge meen Rijks-Ministerie, bijgestaan door der. Rijksraad, bestuurd zullen wordeu. Daartoe rekent zij op de medewerking van den Landdag, en schijnt eindelijk voornemens tot de bij- eenroepiug van dat lichaam over te gaan. Wanneer men het er over eens is dat de drie genoemde Ministeriën tot het algemeen Rijksbestuur behooren zou dc regeering tot de instelling van een afzonderlijk Hongaarsc-h Ministerie voor de overige takken van bestuur kunnen overgaan. Dat de Oostenrijksche regeering evenwel niet voornemens is hare betrekking lot Duitschland prijs te geven of zich althans eenigszins terug te trekken uit de verwikkelingen tusschen'de Duitsche Staten onderling, bewijst de benoe ming van den gewezen Saksischen Minister Von Beust tot Oostenrijksch Minister van Buitenlaudsche Zaken. Deze groote tegenstander van de Pruisische politiek zou immers ge heel zijn verleden moeten vergelen om een zuiver Oosten rijksche in plaats van een volkomen Duilsche staatkunde te kunnen volgen. BARE .51. De Kamer heeft met bijna algemeene stemmen het ont werp der in 1867 te heffen belastingen verworpen. Het Heerenhuis is voor de duitsche eenheid en voor een of- en defensief verhond met Pruisen gestemd. De 2e Kamer heeft eenstemmig een wetsontwerp aange nomen houdende bepalingen tot schadeloosstelling wegens door den oorlog geleden verliezen. ENGELAND. In de week geëindigd 20 Oct. zijn slechts 6 runderen door de leepest aangetast. De Koningin heeft, te Aberdeen eene waterleiding ingewijd van 22 mijlen lengte, waaraan gedurende 3 jaren 1200 tot 1500 ai'beiders gewerkt hebben- en 125,000 p. st. is te koste gelegd. Den -30 is te Dublin ter eere van den lieer Bright een banket gegeven, waarbij hij verklaard heeft, dat de grieven van Ierland voorziening behoeven. Ten eiude de snelheid van mauoeuvreeren bij het leger te bevorderenheeft de regeering gelast om de infanterie dagelijks in het hardloopen te oefenen. Den 30 heeft de lord-mayor van Londen een banket, aan 150 genoodigden gegeven, Ier vereering van de totstand- brengers der telegrafische gemeenschap met America. De trans-atlantische telegraaf-maatschappy had, volgens eene mededeeling van haren voorzitter, 1.350.000 uitgegeven aivorens iets te ontvangen. De commissie voor de reorganisatie van het leger zal be staan uit 6 ministers 7maarschalken 7 divisie-generaals n 2 leden der militaire administratie, onder voorzitting van den Keizer. De minister van binn. zaken heeft den prefect van de Rhöne geschreven, dat de Keizer besloten had om voor 600,000 fr. voorschotten te doen aan de te Lyou bestaande f nog opteriehten arbeidersvereenigingen tot onderling hulp betoon. Het, hoofdbestuur der israëlitische eeredienst heeft alle leeraren iu Europa opgeroepen tot het, bijwonen eener ver gadering tijdens de wereld-tentoonstelling te Parijs, om te handelen over liet verbod, van sommige, spijzen de veelwij-' vcrij der joden in Algiers en de gelijkstelling iu liet erfrecht van zonen en docliteren. De mijnwerkers inde koleugroeven te Denain. en de zeile- makers te Bordeaux hebben d.en arbeid- gestaakt. Het blad la Liberie, van Emile de Girardin, heeft eene eerste waarschuwing bekomen, wegens een artikel van CL Duvernoiswaarin gezegd werd dat niet Pruisen maar de stelselloosheid van liet bewind de geduchlsle vijand van Frankrijk is. Voor het herstel der door de jongste overstroomingen aan

Alkmaarsche Courant | 1866 | | pagina 1