1 Per Telegraaf. t de rijkswerken toegebrachte schade is ongeveer 12 miljoen fr. benoodigd een merkelijk minder bedrag dan in 1856, toen 88 miljoen vereischt werd, sedert welken tijd groote werken tot beteugeling der rivieren zijn aaugelegd. Deskundigen wenschen tot beteugeling der Loire 30 reservoirs aanteleg gen waarvan de kosten 100 miljoen zouden bedragen. ITALIË. De volksstemming in het venetiaansche heeft 651758 stem men voor en 69 stemmen tegen de aanhechting opgeleverd. Overal is deze uilslag feestelijk gevierd. De te Florence aanwezige venetianen begaven zich den 22, met vaandels en muziekin statigen optochtnaar het stadshuis om hunne stemmen uittebrengenen werden op hunnen wegallerwege met gejuich begroet. De uitslag der stemming en de aan hechting bij Italië is den 27 te Venetie onder het bulderen van het geschut der oorlogschepen bekend gemaakt. On- middelijk werd uit alle huizen de nationale vlag gestoken en 's avonds was de stad algemeen en schitterend verlicht. De geestelijkheid van Mantua heeft den Koning een adres van aanhankelijkheid toegezonden. De Koning heeft den kolonel bij den algemeenen staf Qeorge Maninzoon van den president der venetiaansche republiek in 1849, tot zijnen houorairen adjudant benoemd. De uitslag der leeuing is wat 45 provinciën betreft be kend. Haar aandeel was 258 miljoen met eene dadelijke storting van T*T of 77 miljoen, en deze nu heeft reeds 127 miljoen bedragen. De zitting van het Parlement is door den Koning gesloten. De minister Ricasoli heeft de prefecten aangeschreven datmet het ophouden der vreemde overheerschingde redenen vervallen zijn waarom eenige bisschoppen tijdelijk uit hunne diocesen verwijderd zijn geworden. In den nacht van 25 28 zijn te Verona verscheidene jezuiten zonen van Maria enz. in hechtenis genomen. Het schijntdat de overheid eene uitgebreide samenzweering van clenkalen op het spoor is. KERKELIJKE STAAT. De Paus heeft verklaard dat de russische regeering het concordaat van 1848 heeft geschonden door de vervolgingen van den bisschop van Warschau en door vele daden ter uitroeiing van het catholicismus in Husland. OOHTEN KIJK. De vsldmaarschalk Benedek de luit. veldmaarschalk He- nikstein en de genl. majoor Krismaxic zijn zonder meer op pensioen gesteld. De bekende Saksische staatsman Beust is tot minister van buitenl. zaken benoemd. Het ontslag van den minister zonder portefeuille graaf Bsterhazg is aangenomen. De Keizer heeft bepaald, dat te Brüun en Olmütz gymna- sien zullen opgericht wordenwaarbij het czechisch de on wijstaai zal zijn. Z. M. heeft 20000 tl. aan de armen te Praag geschonken. Den 27toen de Keizer aldaar uit den schouwburg ko mende in zijn rijtuig wilde stappen, hief een gehuwd kleerma kersgezel een pistool opmaar werd deze door een engel- schen kapitein gegrepen. In de rijschool te Weenen is door 2 militaire muziek corpsen en 1200 zangers, behoorende tot 27 vereenigingen een monster-concert gegeven ten behoeve van de weduwen en weezen der gesneuvelden. De Aartshertog Albrecht heeft, als opperbevelhebber van het leger, eene circulaire uitgevaardigd waarin hij de on derwijzers der kadetteuscholen aanspoort om hunne leerlingen niet alleen met zakelijke wetenschappen bezig te houden maar ook hun denkvermogen te ontwikkelen. De gemeenteraad van Weenen heeft een voorstel om eene commissie te benoemen tot het beramen van maatregelen om de hoofdstad voor «een inval" der jezuiten te behoeden en het stichten van nieuwe kloosters tegentegaan met een parige stemmen op 3 na aangenomen (Het bericht iu ons vorig N*. hieromtrent is gebleken verdicht te zijn). Ook iu Bohemen vermenigvuldig-n zich de manifestation tegen de jezuiten en nemen te Praag een dreigend karakter aan. De hongaarsehe Landdag is tegen den 19 bijeengeroepen. De aanstelling van een hongaarsch ministerie is afhankelijk gemaakt van wijzigingen, te brengen in het programma der commissie voor de gemeenschappelijke aangelegenheden. De bejaarde genl. Hahn de voormalige opperbevelhebber van het grieksche leger, is op zijn reis naar het opgestane eiland Caudiadoor de te Triest aanwezige grieken met geestdrift ontvangen. PU UI SE IV. Den 24 Oct. bevatte de National Zeitung eene verklaring van den heer Twesten en 22 andere liberale leden van het Huis der Afgevaardigdendat zij gedurende den oorlog de buitenlaudsche politiek der regeering ondersteund en daarom de indemniteitswet en de leeniug toegestaan hadden maar dat de binnenlandsche richting van het kabinet hen nog tot eene waakzame en loyaie oppositie verplicht. In Hannover zijnin plaats der vroegere ministeriën ouder en nevens den militairen gouverneur, 3 depirtementen gevestigd voor binnenl. zaken financiën en eeredienst. De vesting Mentz zal in vredestijd een vast garnizoen bekomen van 10000 man infanterie van linie, 2 eskadrons cavallerie1 reg'. vesting-artillerie en 1 bataljon pioniers. Uit het nassausche vertrekken vele jongelieden naar America, om de verplichte krijgsdienst te ontgaan. Het frankfurter Journal meldt, dat het volgende omtrent het lot der vroegere Vrije Stad bepaald is: 3 dorpen worden er mede vereenigd aan het hoofd van het bestuur staat een Senaat van 9 bezoldigde en 3 onbezoldigde leden die uit hun mid den een eersten en tweeden burgemeester kiezeu en benoemd worden door een conclave van 3 leden van den Senaat en 3 leden van deu gemeenteraadwelke laatste door de bur gerij wordt gekozen de policie het bosch- en bouwdepar tement blijven stedelijk, de spoorwegen gaan aan den Staat over, maar de stad geniet een deel hunner opbrengstenals mede van die van het Tolverbond. De generaal der infanterie von Bonin is tot opper-bevel hebber van het leger in Saksen benoemd. De meeste nassausche en frankforter officieren weigeren om tot het pruisische leger overtegaan en nemen hun pensioen. Graaf Clemens r. ffeslphalen is voor de stedelijke recht bank te Berlijn gedaagd beschuldigd van majesteitsschennis en opwekking tot verachting der verordeningen van de over heid wegens zijn schrijven van 28 Jnli waarbij hij zijn ontslag nam als lid van het Heerenhuiswelk schrijven tegen zijne bedoeling in eene openbare zitting van het Huis door den president was voorgelezen. Tot den 28 waren te Berlijn 8172 personen door de cholera aangetast en daarvan overleden 5368. Volgens Kon. besluit zullen de vestingen Saarluis, Mentz, Coblenz en Keulen ontwapend en de geheele veld-artillerie op den voet van vrede gebracht worden. Den van verzet beschuldigde landweerlieden zijn te Mentz veroordeeld: de belhamels tot vestingstraf, de andere tot ver lengde dienst. Op hevel des bisschops van Westphaalsch Limburg is 1.1. Zondag in alle catholieke kerken des landster viering der inlijving bij Pruiseneene hoogmis gevierd. In sommige kerken werd bij het gebed voor den Koning de rust ver stoord. In andere verlieten sommige personen het gebouw. Te Hattenheim ontstond telkens gedruisch als de persoon des Konings genoemd en werd het te üeum had geen voortgang, omdat alle zangers zwegen en de orgeltrapper geen wiud maakte. IE U S E A IV I>. Bij de nieuwe ftnanciëele voordracht wordt op het budjet van marine eene besparing van 16 miljoen voorgesteld zonder de sterkte der Oostzee-vloot of het aanbouwen van pantserschepen te verminderen, n.l. door opheffing der eska ders iu de Zwarte en Stille Zuidzeeën, vermindering van dat in de Caspische Zee. opheffing der havens van Sebastopol en Astracan en vereenvoudiging van het centraal bestuur. De bevolking van Taschkend heeft bij den gouv. genl. van Orenburg aanzoek gedaan om in het russische Rijk op genomen te wordenenop verkregen vergunningden 29 Aug. den eed afgelegd. SAKSE\ De Koning en Koningin zijn den 26 te Dresden terug gekeerd en door eene onafzienbare menigte luide toegejuicht. Op de grenzen des lands waren zij door den burgemeester der hoofdstad begroette Konigstein door den pruisischen commandant en den onder-commandant en met een salut van 21 kanonschotenterwijl te Pirna het pruisische en te Pilluitz het saksische garnizoen onder de wapenen kwam. SPANJE. De wet tot regeling van de bevoegdheid derprov. Staten en gemeentebesturen is uitgevaardigd als aanleiding daartoe wordt gezegddat de gemeentebesturen ontaard waren in een uitvoerend bewind van revolutionairen. TURKIJE. De Sultan heeft het besluit tot erkenning van prins Karei v. Hohemollern als hospodar van Wallachije en Moldavië uit gevaardigd. Hem is het recht van erfopvolging en van muntslag verleendmaar hij mag geen ridderorden instellen of administratieve conventiën sluiten. De sterkte van het leger der Vorstendommen is op 30000 man bepaald. De Sultan heeft den prins een met diamanten versierden degen geschonken. Candïa. Mustapha-bassa is naar Canea teruggekeerd zijnde het doel van zijnen tochtden 9 Oct. en volgende dagen naar de berglanden ondernomen!, geheel mislukt. Men spreekt van een driedaagsch verwoed gevecht, dat ten nadeele der turken zou afgeloopen zijn. De berichten zijn intusschen zeer tegenstrijdig. De turken hebben bij Stakia 11 visschersvaartuigen inden grond geboord, die verdacht werden dienst te moeten doen als branders. Over Konstantinopel wordt gemelddat de turkenna een hardnekkig gevecht, Opocorona bezet en bijVrizza een veldslag geleverd hebben tengevolge waarvan de opstande lingen en daaronder 138 grieksche officieren gecapituleerd hebben. Van alle zijden van het eiland komen deputatiën uit de opstandelingen hunne onderwerping aan Mustapha-bassa aan bieden. In eene grot bij Melidoni is een overgroot getal opstandelingen door overstrooming omgekomen. VËUËENTODE STATEN. In de Staten IowaOhio en Indiana hebben de radica len bij de verkiezingen gezegevierd. De Wetg. Vergadering van Oregon heeft de vroegere ra tificatie vau het amenlemeut op de constitutie weder inge trokken. De genl. Butler heeft in eene redenvoering te kennen ge- gegeven, dat hij den President der Unie iu staat van be schuldiging wil stellen, en dat, als deze zich beroept op de land- en zeemacht tegen het Congreshem geen onder steuning zal geworden. 3 Nieuwe telegraafkabels zullen naar Europa gelegd worden, een van fort Monroe, in Virginia, over het Bermudes-eiland en de Azorische eilanden naar Lissabon door eene maat schappij te Nieuw-York met een kapitaal van 10 miljoen p. st.; een van Halifax in Nieuw Schotland over de Azori sche eilanden naar Engeland en een uit Canada over La brador, IJsland en de Earoë-eilanden naar Schotlandde beide laatste lijnen door britsche maatschappijen. Bij het afbranden van een magazijn van pelterijen te Nieuw-Yorkin den nacht van 67 Oct., is ook de r. c. hoofdkerk vau S. Patrick aangetast en eene prooi der vlam men geworden. De President Johnson heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarbij hij den wensch te kennen geeft om den 29 Nov. een dankdag te houden voor de vele zegeningen van dit jaar. Te Cleveland in Ohio is de bekende paardentemmer John Rarey aan eene beroerte overledenhij was geboren in 1828. De fenianistische priester Mac Mahon is ter dood veroor deeld. UANAOE. Den 14 Oct. zijn te Quebeck 2500 huizen verbrand, waar door 18000 menschen van huisvesting zijn beroofd en eene schade van 3 miljoen d. aangericht is. Ook te Ottawa heeft een hevige brand gewoed. Beide worden aan de fenians toegeschreven. Het gerechtshof heeft den fenian-kolonel Lynch ter dood veroordeeld. BINNENLAND. Verkiezingen. Te Amsterdam is tol lid der prov. Staten van Noord-Holland verkozeu M*. L. A. A. v. IVensen met 1928 van de 2828 geldige stemmen. Benoemingen. Tot hoogleeraar in de geneeskunde te Utrecht is benoemd Dr. A. Gusserow, privaat-docent aan de universiteit te Berliju. Volkswapening. Ook te Haarlem is eene vereeniging tot oefening in den wapenhandel opgericht. Spoorweg concessie. De minister van binn. zaken heeft den 22 Oct. de voorloopige concessie toegezegd aan de hee- ren Holtzmann en Sieburgh, voor de ontworpen Nederlandsch- Westphaalsche spoorweglijn. Aanbestedingen. Den 20 Oct. te Amsterdam het bou wen eener burger-dag- en avondschoolmet woning voor den directeur en locaal voor gymnastiek, aan de Wester straat aan C. Koelmanvoor f 66.800. Bouwwerken. De gemeenteraad van Haarlem heeft op de begrooting van 1867 f 38000 aangewezen tot demping van de Beek en de Raaks. Het dempen van do Achter- nieuwe gracht a f 50000 is nog in beraad gehouden. Den 29 Oct. is de spoorweg geopend tusschen Venlo en Kaldekirchen in Pruisen. Den 31 heeft de prins t>. Oranjeop den Hoek van Hol land de eerste spade gestoken voor de verbetering van den waterweg van Rotterdam naar de zee iu tegenwoordigheid van de ministers van binnenl. zaken, marine, financiën en buitenl. zaken en verschillende authoriteiten die vervolgeus met Z. K. H. aan een dejeuner-dinatoire deelnamen. Het feest werd opgeluisterd door de muziek van het reg'. gre nadiers en jagers. Giften. Wijlen mej. de wed. P. Hui/eer, geb. Koning, heeft aan het geref. weeshuis te Leijerdorp f 2000 vermaakt, vry van rechten. Wijlen Joukvr. Schimmelpenninck v. d. Oge te Arnhem heeft gelegateerd aan het prot. bestedelingenhuis f 2000 aan de herv. diaconie f 1000 en aan de luth. diaconie t 500. Cholera. Van 14 tot 20 Oct. zijn in N.-Ho!l. aanget. 40, overl. 24, totaal 3542 en 2557 per- Nederland 208, 151, 31156 19186 sonen. Te Rotterdam heeft eene uitvoering van «de Schepping" ten voordeele der behoeftige lijders en hunne betrekkingen f 2150.70 opgebracht, makende met de overige bij de com missie ingekomen giften f 14394.74. Veepest. Van 14 tot 20 Oct zijn in Z.-Holl. aanget. 532, gest.lll, afgem.274, herst. 26 g Utrecht 1063, 701, 172, 320 ii N.-Holl. 43, 5v 38, 5? nog ziek in Z.-Holl. 314, Utrecht 612, N.-Holl. geene De minister van binn. zaken heeft het besluit tot schorsing der markten en verkoopingen van vee in Friesland weder ingetrokken. Overleden den 26 te Groningenna eene korte ziekte D'. L. 6. Pareauhoogleeraar in de godgeleerdheidoud 66 jaren. Den 29, te Leiden, Dr. G. J. Verdam, hoogleeraar in de wis- en natuurkunde, oud 64 jaren. Misdrijven. Bij eene vechtpartij van 4 jongelieden op den 28 te Vaasseu, is een hunner zoodanig op het hoofd geslagen, dat hij eenige uren later is overleden. De beide schuldigen zijn in hechtenis genomen. In den avond van den 26 en 27 hebben te 's Hertogen bosch voor de woning van een boterkooper, die als min zedelijk en als woekeraar gedoodverfd wordt, volksoploopen met ketelmuziek plaats gehadwelke op laatstgenoemden dag door de policie en de marechaussée, naar het schijnt wat ruwzijn uiteengejaagdzoodat eenige personen gekwetst werden. Rechtszaken. De heer P. Reqout is door de arrond. rechtbank te Maastricht veroordeeld tot t 100 boete, drie dagen gevangenisstraf en de kosten wegens beleedigende uitdrukkingen jegens den gemeenteraad dier stad in een gedrukt en verspreid geschrift. Gratie. De Koning heeft de doodstraf waartoe IV. T. de Schaaf, ter zake van het vermoorden eener vrouw teSneek, veroordeeld wasveranderd in 20jarige tuchthuisstraf. Gaskwestie te Zutphen. Het aanbod der directie aan de weigerende verbruikers om het gas tegen 15 c. per kub. el te leveren en 1000 mudden cokes aan de algemeene ar men te schenken is afgewezen blijvende men het cyfer van 14 c. vasthouden. Staats-Loterij. Trekking der 5» klasse, le week, No. 4179 f 100.000, No. 4623 en 8653 f1500, No. 3695, 6907, 6925, 8492, 9384, 11073, 11364, 11785, 11807, 17653 en 19294 t 1000. Uitslag der Verkiezingen van Leden voor de Tweede Kamer der Staten Generaal. Groningen Mr. J. R. Thorbecke.' Zuidhorn .- G. Reinders. AppingadamJ. P. Zijlker, Dr. R. Wester- hoff. Winschoten.- W. J. A. Jonckbloet. Assen: herstemtn. Mr J. R. Thorbecke 588, L. Graaf v. Heiden Reinestein, oud lid, 526, Mr. L. Oldenlmis Gratama 507, Mr. P. P. van Bosse 459. Leeuwarden: J. K. IP. de Roo van Alderwerelt, Mr. J. Hingst. Sneek.- Mr. S. Wijbenga, A. Moens. Steenioijk: Jr. C. M. Storm van 's Gravesaude. Zwolle: T. J. Stieltjes. Herst. Mr. G. A. IJssel de Schepper, oud lid, 775, Mr. A. van Naamen van Eemnes 677.Almelo: Herst. Mr. G. M. v. d. Linden 731, Vos de Wael 656, Mr. P. A. S. v. Limburg Brouwer 604, W. v. Loon 508. Zutphen: Jr. Mr. H. A. Ridder v. Rappard. Herst. J. Dam, oud lid, 1001, Mr. W. H. Dullert, oud lid, 938. Arnhem Mr. L. W. C. Keu- chenius Mr. C. Th. Bn. van Lijnden van Sandenburg. Nijmegen: Jr. J. A. C. A. van Nispeu vau Sevenaer Mr. C. J. A. Heijdenrijck. Tiel: Mr. L. W. J. J. Bn. van Lith de Jeude. Amersfoort-, Mr. J. K. Bn. van Golstein, Mr. B. L Bn. van Hardenbroek van Look horst. Utrecht: E. du Marchie van Voorthuizen. Herstem. N. P. J. Kien, oud lid, Mr. H. Verloren v. Themaat. Hoorn: Mr. W. Baron van Golstein. Herst, Mr. W. Terpstra 1133, H. Mensonides, oud lid, 86.3. Haarlem: Herst. Mr J. H. Geertscma Cz., oud lid, 751, G. L. J. van der ITucht 788, Mr. A. S. van Nierop, oud lid, 698, H. G. Jansen 583. Leijden.- P. H. Bn. Taets van Amerongen, O. Baron van Wassenaar Cat- wijek. Gouda M. A. E. II. Hoffmann. Herst. Jr. Mr. W. M. de Brauw, oud lid, 1261, Jr. Mr. \V. T. Gevers Deynoot 834. Delft: Herst. Mr. W. Wintgens, oud lid, 959, C. Hoekwater, oud lid, 887, Mr. J. L. de Bruijn Kops 680, Mr. P. P. van Bosse 668. Rotterdam: W. A. Viruly Verbrugge, J. D. Eransen van der Putte, E. W. C. Blom. 's Gravenhage: Jr. E. de Casembroot, Mr. J. P. P. Baron van Zuylen van Nyevelt.Dordrecht: Herst. Mr. M. Bichon v. IJsselmonde 864, Mr. G. A. de Raadt, oud lid, 861, Mr. P. Blussé v. Oud-Alblas, oud lid, 825, Mr.L.W. C. Keuehenius 685.Gorinchem: W. O. M. Begram. Herst. Dr. G. Simons, oud lid, 1057, Mr. P. P. van Bosse 671. Breda: N. R. H. GuljéP. J. J. Hollingerus Pijpers. Tilburg: Jr. Mr. J. B. Verheijen, Mr. C. C. A. Beens. Eindhoven: Mr. P. vau den Heuvel, Mr. J. B. Bots. MaastrichtC. A. Baron de Bieberstein Jr. Mr. P. T. van der Maesen de Sotn- toeff*. RoermondMr. P. L. de Lorn de Berg Mr. L. Haffmans. BoxmeerII. C. E. Kerstens. 's HertogenboschMr. A. E X. Luijben, Mr. P. J. E. van Zinnicq Bergmann. DeventerMr. A. van Delden. Herst. Mr. G. Dumbar, oud lid, 921, Vos de Waal 427. Amsterdam: Mr. G. O. J. van Reenen, Mr. M. H. Godefroi, Mr. J. Heemskerk Bz. Herst. J. J. Rochus- sen, oud lid, 1616, Mr. M. J. Pijnappel 1574, Mr. P. P. van Bosse 1406, Jr. Mr. J. de Bosch Kemper L368, H. A. Insinger 1366, J. van Swieten, oud lid, 1332. GoesHerst. Mr. J. H. de Laat de Kanter, oud lid, 501, P. H. Saaymans Vader 303. ZierikzeeJ. J. vau Kerckwijk. Dokkum: Jr. Mr. S. W. II. A. Beyma, thoe KingmaMr. P van Blom. Middelburg: Mr. D. van Eck Mr. G. A. Fokker. Alkmaar: Jr. Mr. C. van Foreest, Mr. E. H. 's Jacob. Van de leden die tegen de motie Keuehenius gestemd hebben zijn niet herkozen de heeren Dirks en Andreae te Leeuwarden. Van de leden die voor die motie gestemd hebben zijn niet herkozen de heeren v. Heukelom te Amsterdam, Olivier te Alkmaar, de Poorter te 's Hertogenbosch en Cornells te Roermond, terwijl de beide voorstemmers Dullert en Dam te Zutphen op een dubbeltal staan zoodat nog een daarvan afvalt. Van de afwezigen bij voornoemde stemming zijn niet herkozen de heeren v.d. Veen te Assen en Jespers teTtl burg. In elk der districten Zwolle en Amersfoort bestond bij de ontbinding der Kamer eene vacature. Als nieuwe mannen zijn tot heden verkozen de heeren Hingst, de Roo van Alderwerelt, Stieltjes, 0. Rappard, v. Hardenbroek, 's Jacob, Bergmann, Verheijen en Haffmans. Amsterdam, 3 Nov. Cert. Nat. Werk. Schuld 2j 55, dito 4 86J, aaud. Hand. Maat. 135jj, Spanje 2J7.31;, 30 28 29 28

Alkmaarsche Courant | 1866 | | pagina 2