to Bijblad van dc Alkmaarsclie Courant van Zondag 4 November 1866. L November. Mckclijfiachc Berichten. 13. Verzoek van J.Kenp, om afschrijving van zijn aanslag in de directe belasting over het loopende jaar, uit hoofde van woouplaatsverandering. Aan Burg. en IVelh. gerenvoijeerd on daarop bij de sluiting van de dienst regard te slaan. 14. Adres van den aannemer van het uitdiepen en schoon houden der grachten C. Kater Ce., om wijziging in het contract van aanneming met. opzigt tot, de Bierkade en J. De notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Voormeer, of wel eeue geldelijke tegemoetkoming voor bui tengewone werkzaamheden. Aan Burg. en Weth. om te dienen van berigt en raad. ESI E E K T£KA A SS Zitting van den 31 October 1866, No. 16. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig 1'3 leden. Afwezig de heeren J. G. A. Verhoeff en Mr. P. A. de Lange. De vergadering geopend zijude worden W, 'J.i i Daarna zijn gelezen 2. Missive van H. H. Gedep. Statenhoudende magti- ging tot onderhandsche verhuring van de ambtenaarswoning aan de Texelsche barrière. Voor kennisgeving aangenomen. 3. Algemeen rapport der sectieu op het onderzoek der gemeentebegrooting voor de dienst van 1867. Ter lezing gelegd ons den tijd van behandeling nader te bepalen. ■4. Mededeeling van Burg. en Weth. van het rapport der speciale commissie tot onderzoek naar de wijze en middelen, vereischt tot reorganisatie van het stedelijk muziekkorps met het daartoe betrekkelijk voorstel, om, onder dankbe tuiging aan de commissie, de beslissing in deliberatie te houden tot na de eerlang te verwachten regeling der schutterij. Ter lezing gelegd, om bij de behandeling der gemeente- besrootiug te worden besproken. 5. Voordragt. van dezelfden, van eene conceptverordening tot regeling van het onderwijs in de vrouwelijke handwer ken op de armen- en tusschenschool. Na voorloopige wijziging van eenige punten tot nader berigt verzonden aan Burg. eu Weth. 6. Idem vau eene eonceptverordeniug voor de instelling eener damescommissie van toezigt op het ouderwijs in vrou welijke handwerken op de meisjesschool. Als gevolg "der behandeling van n°. 5 buiten behandeling gebleven. 7. Vraag van Burg, en Weth. om de beslissing van den raadten aanzien der verevening van de kosten van her keuring van steen, ten behoeve van den bouw der Rijks hoogere burgerschool geleverd. Is besloten dat -de som dier kosten, f25.795, door de ge meente en den aannemer ieder voor de helft zal worden gedragen. 8. Voorstel van als bovenvan eeue conceptverordening tot bestendiging der plaatselijke directe belasting voor de dienst des jaars 1867. Overeenkomstig liet voorstel is tot de bestendiging voorliet dienstjaar 1867 besloten. 9. Rapport va:; als boven op een verzoek van den heer C. Bosman om vergunning tot het stellen van een steiger aan den Voormeer, tot aanleg van stoombooten. Ter lezing voor de leden nedergelegd. 10. Adres van de heeren Dr. C.J. de Lange en D'. J.van Leeuuien; 11. Idem van den heer A. A. Gouwe; 12. Idem van den heer Oorbeek allen verzoekende om verhooging hunner bezoldiging de beide eersten als stads geneesheerenen de beide laatsten als stads heelmeesters. Aan de oommissie van financien om berigt en raad. Vervolgens zijn de delfteratien geopend over; 15. Het verzoek van C. de IVaij, om vergunning tot het maken van een steiger aan de Bierkade, tot aanlegplaats voor de stoombooten van de hèeren Avis en Zurmühlenin verband met het. adres van laatstgenoemden. Toegestaan, mits niet minder dan 5 ellen uit deu walen de loopbrug ter breedte van 2 ellen. 16. De verzoeken vau IJ. J. Bruinvis, IV. F. Stoel en C. Boling om afstand van gemeentegronden. Tot nadere behandeling aangehouden. 10. Voortzetting der dehberatien over de vervulling der betrekkiug van hoofdonderwijzer aan de burgerschool. Op voorstel van een der lellen ter volgende vergadering verdaagd. 18. Is overgegaan tot de benoeming van eene stads vroed vrouw eu daartoe benoemd .17. M. de Roos Houjfelaar. 19. Is met opzigt tot de behandeling der begrooting van 1867, besloten dat de Raad bij voortzetting der deliberatien van deze vergaderingzal vergaderen tegen lieden avond ten 6 ure. 20. De vergadering is tijdelijk opgeheven. ën kosten vaD 15 regels 0,75, voor 15 Cents, behalve 35 Cents zegelrecht ig. Zij worden uiterlijk aangenomen tot ag 1 uuringezonden berichten een dag Vervolg der zittins avonds ten G ure. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Aan de orde is de behandeling van het algemeen rapport der sectieu op de begrooting van de ontvangsten en uitga ven der gemeente voor de dienst van 1867, door Burg. en Wet.h. voorgedragen tot een bedrag van f 130182.34 in ontvang en uitgaaf, onder welke laatstgenoemde eene som van f 4367.79s ter bestrijding van onvoorziene uitgaven. Na eene voorafgaande behandeling der algemeene strekking, die door den voorzitter namens Burg. en Weth. wordt be antwoord. opgehelderd en toegelicht, waarmede de Raad zieh vereenigt", zijn de bij het, rapport aangewezen bijzondere artikelen vau ontvang en uitgaaf ieder afzonderlijk behandeld, eu is met verhooging of verlaging van enkele derzelveu ten slotte bij eenstemmig besluit der vergadering, de be grooting tot, een zelfde bedrag van f 131354.34 in ontvang en uitgaaf, met vermindering der voorgedragen som van on voorziene uitgaven tot op f 1582.465, vastgesteld. Onder de buitengewone uitgaven is de som van f 500 voor kosten van het stedelijk muziekkorpsverhoogd met f 2000ten einde aan het besluit, tot eene verbeterde iu- rigting daarvan, gevolg te kunnen geven, terwijl daarbij is besloten: tot de demping van de korte Nieuwe sloot, Bamen en Vestgracht. langs het kanaalmet de daartoe be- hoorende werken en het afgraven van de stads vest O en W waarts tot, de Nieuwe sloot, eu afgescheiden vau deze werken tot den afzonderlijken verkoop van de Heiloër poort tot amotie. Snelpersdrukkerij van HERM3. COSTER ZOON te Alkmaar. an de regeering, en, naar men hoopt, tot een beleren toestand zal voeren. Vooral de Eransehe officieuse bladen schijnen met blijde hoop op een oekomst vervuld en voorspellen het Mexicaan rijkwaarvoor zij daags te voren de doodklok ets dan goeds. Welk is dan liet ministerie dat nstige verandering heeft te weeg gebracht mag Tot nog toe heeft de nieuwe Keizer een vrij- itkunde gevolgd. Noch de mannen der Kerk, ng monarchalen kouden daarmee genoegen nemen, ,s het vooral op hunnen aandrang dat de Fran- eukomst in Mexico plaats had. Het scheen dat n zieh boven de partijen wilde stellenen een echtvaardig, vrijzinnig bestuur voldoende achtte jval van de meerderheid des volks te verwerven, bestond echter een groot bezwaar. Kerkelijken nonarchalen waren te leur gesteld, eu kouden dus el geestdrift aan den dag leggen voor een regee- strijd was met hunne beginselen. En de liberalen, steuuing hem moest ten deel vallen waren juist zich tegen de Frausche tusschenkomst zoo krach- verzet en met meer dan Mexicannsche trouw ren bijstaan. De omstandigheid dat het Keizerrijk is van de zoo zeer gehate en tot op dit oogenblik treden Fransche tusschenkomstmaakte het voor a ongenietbaar. Maximiliaan schijnt nu ingezien dat hy door zieh boven de partijen te willen et verder dan daar buiten is gekomen, en nu alle hulpen medewerking is geraakt. Als laatste kiest hij de partij der kerkelijken en mouarcbalen hadden zich reeds voor zijne komst om Juarez en waren dus niet meer te winnen maar, al ich daardoor ook iets langer kunnen staande hou- nu één der vele Mexioaansehe partijgangers ge- i het vooruitzicht om de verschillende partijen te ouder een geregeld rechtvaardig vrijzinnig be- ior goed verdwenen. Na het vertrek der Fransche illen de twee groote partijen in Mexico tegen rijden gelijk weleer, de ééne partij nu onder aan- m Maximiliaan met den titel van Keizer, en de Ier die van Juarez met den titel van President, el onverschillig is het intussohendat de Noord- sche Unie Juaref nog altijd beschouwt als het •egeering van Mexico, cn zijn tegenstanders daarom pel laatzoodra zij zich op het grondsebied der Staten bevinden. Zelfs bevat da New-York-Times ring, dat de regeering te Washington voornemens rertrek der Fransche troepen, ter voorkoming van regeeringloosheid in Mexico, hel bestuur van Juarez 'rondsla! te bevestigen, op voorwaarde dal Neder- met nog een paar provinciën aan de Vereenigde rdt afgestaan. liet, reent., een zegepraal van net gevrem ecu ucircuug.»!. een ellendig zoogenaamd oorlogsrecht dat geen plaats moest innemen in het volkenrecht van Europa, en dat men wel met vernietigd, maar toch onderdrukt en gekortwiekt.achtte door de verheffing van tiet recht der volken op vrijheid en zelfstandigheid. Wij herhalen wat wij reeds vroeger hebben opgemerkt: niet de vereeniging van eenige Duitsche landen met Pruisen achten wij op zieh zelve betreurenswaard; wij nemen aan dat een niet onbelangrijk deel der bevolking er vrede mee heeften dat zelfs velen wier onwit duidelijk is gebleken langzamerhand althans met kalmte zullen be rusten in een gebeurtenis die zij indertijd gaarne hadden voorkomen, maar waarop, nu ze eens heeft plaats gehad, moeilijk teruggekomen zal kunnen worden. Daar er eigen lijk geen verschil van nationaliteit bestaat, zal het aange hechte misschien weldra samengroeien met het hoofdlichaam. Maar de wijze waarop het aangehechte in bezit is genomen de gewelddadige veroveringde inlijving krachtens oorlogs recht zonder uaar de weivseh'en der bevolking te vragen dat is het vooral wat wij betreuren, wat wij, om met den cpoortier" uit Vondel's Gysbrecht van Aemstel te spreken //een mislijck teecken" noemen. In 1859 meende een Nederlandsch Hoogleeraar (1) een verblijdend teeken des tijds op te merken in de huldiging der openbare meening door de meest onbeperkte vorsten, in den ijver waarmee Frankrijk's beheersehèr zijne zaak be pleitte voor de rechtbank der volken en hare vrijspraak zocht te verkrijgen. Al mochten zijn persoonlijke beweegredenen geheel anders zijn, en al mocht men met recht zijn eerlijkheid verdenken, hij achtte het noodig het recht der volken te huldigen het recht der nationaliteiten in zijn vaan te schrij ven. Al geschiedde 't slechts voor de leus, 't was althans een gedwongen hulde aan de nieuwere beginselen van volksvrijheid die in Europa schenen te zegevieren gelijk de huichelarij een evenzeer gedwongen hulde is aan de deugd. Daarom had de Hoogleeraar recht zieh te verheugen in dit teeken des tijds, in de erkenning ook door de machtigen der aarde van het recht des volkswelks eenheid welks persoonlijkheid bestaat in gemeenschap van taalvan her innering van belang, van denkbeelden en zeden om ge hoord te worden bij de regeling zijner eigene zaken. »En echter schreef hij is het in de beraadslagingen der vorsten, in de diplomatie der congressen, miskend tot op onzen tijd toe. Volken werden uit elkaar gerukt eu aan elkaar gekoppeld, zonder dat iemand naar hun wenschen vroeg; men vroeg enkel naar het welbehagen der kabinetten. Maar'— gaat de schrijver voort nu het nieuwe beginsel eens is uitgesproken, nu de magtigsten der wereld er zich voor huigennu het met bloed is bezegeldwordt het niet ligt meer5 met voeten getreden en voor niets geacht. En zou dit geen vooruitgang mogen heeten (1) Prof. Opzoomer. Het teeken des tijds. Kerk van de Italiaansche regeering (het Subalp'ijnsche gou vernement) ondervonden heeft en nog ondervindt, wordt daarin gezegd: «Wij kunnen niet alleen geen afstand doen van een gezag door de Goddelijke Voorzienigheid ingesteld, maar moeten'nadrukkelijk al de rechten van dat gezag ver dedigen eu met kracht, onze stem verheffen tegen de hei- ligschennende inbezitneming der reeds aan den H. Stoel ontroofde Staten." De houding van den Paus blijft dus onveranderd en een zoo duidelijke taal laat geen uitzicht meer open op een vergelijk met Italië. Men bedenke daarbij dat deze woorden zijn gesproken met het oog op het aan staand vertrek van de Fransche bezetting. Het is alzoo on getwijfeld het laatste woord en dit verklaart alle onderhan deling met het Italiaansche Koninkrijk onmogelijk; in geen geval zal de hulp of de bemiddeling van Italië door den H. Stoel aanvaard worden. Toch schijnt ieder te vreezen voor rustverstoringopstand of omwenteling in de Pauselijke Staten na het vertrek der Fransche troepen. Zoowel de Belgische als de Engelsehe bladen hebben reeds gemeld dat bij liet bekend worden van den uitslag der volksstemming in Venetie te Viterbo bijna elk huis met de Ilaliaansche vlag prijkte cn dat de kolonel dlArgy, bevelhebber van het, aldaar in garnizoen liggende legioen van Antibes, heeft geweigerd deze demon stratie tegen te gaan. Wanneer men bedenkt, dat aan dit legioen met de zouaven van Vellelri voortaan de handhaving van orde en gezag zal worden opgedragenbestaat er inder daad reden tot bezorgdheid. Evenwel zekerheid omtrent het gebeurde te Yiterbo bestaat er vooralsnog nietwant het bericht is tegengesproken. Wat echter niet wordt tegen gesproken is de zucht tot desertie die bij liet legioen van Antibes bestaat, en reeds bezig is zijne gelederen te dunnen. Meer en meer schijnt dan ook het denkbeeld veld te win nendat de Paus na het vertrek der Fransche bezetting zich weldra genoopt zal vinden Rome te verlaten. Spanje is bereid Madrid of Toledo tot den zetel van deu H. Stoel verheven te zien maar meer waarschijnlijk is het dat aan het eiland Malta die eer zal te beurt vallen. Dat de Paus zelf niet vreemd is van het denkbeeld om de Esnwige Stad te verlaten, blijkt uit de genoemde allocutie, waarin onder anderen voorkomtdat de" H. Vader bereid is om, mocht dit noodig zijnzich daarheen te begeven waar hij zijne hooge Apostolische zending onbelemmerd zal kunnen uitoefenen. Van llome is de overgang naar Mexico gemakkelijk. Im mers ook van den Keizer van Mexico wordt, gezegd dat hij er aan denkt zijn rijk te verlaten. Zelfs is er een gerucht verspreid dat Maximiliaan reeds afstand van den troon had gedaan. Evenwel dit is niet meer dan een gerucht. Voor weinige dagen nog werd de verklaring des Keizers vermeld, dat geen Habsburger gewoon is zijn post te verlaten als dé nood aan den man komt, en nu wordt er bijgevoegd dat er een nieuw ministerie is benoemd dat een nieuwe richting B A I» E Er is eene wederlegging verschenen van «hei badensche verraad jegens de Bondslroepen"waarin getracht wordt prins IVilhelm van de hem aangewreven smet te zuiveren maar niet volkomen en voornamelijk door andere hevelhebbers ie laken. B EE «IE. De Koning heeft het ontslag van den minister van oorlog geril. Chazalaangenomen. E A <1 E E A Ni II In de week geëindigd 27 October zijn 15 runderen door de veepest aangetastmakende tot dien dag 51 per 1000 van den ganschen veestape!. Den 31 heeft in eene steenkolenmijn bij Newcastle eene ontploffing plaats gehadwaardoor 24 van de 27 daarin aanwezige arbeiders omkwamen. In eene bijeenkomst van handwerkslieden te Dublin, op den 2 Nov., is deu heer Bright een adres van dankbetuiging aangeboden. De Koningin heeft het paleis van S. James ter beschik king gesteld van den Koning van Hannover. Men verzekert dat. "deze bet, met zijne eene dochter betrekken zal, maar dat zijne gemalin mel de andere in Hannover wenscht te blijven. De S. Andrevv-Club te Glasgow heeft met eenparige stemmen aan Garibaldi het eere-lidmaatschap verleend waarvan hem het diploma toegezonden is in eeue rijk versierde cassette, vervaardigd uit, het hout van den zoogenaamden IFallace-eik. Te Bombay is voor meer dan 15000 p. st. ingeschreven tot leeniging van den in Indie heerschenden hongersnood. «KIEKENEAND. De Koning heeft den eersten steen gelegd aan een nieuw muzeiim van oudheden te Athene dat op kosten van den grieksehen handelaar Bernardaki te Petersburg gebouwd wordt. De turksche gezant heeft voldoening gevraagd voor het beleedigen van den turkscheu consul te Lamia. ITALIË. Den 4 heeft de Koning te Turijn, omgeven van de prinsen, de ministers en grootwaardigheidbekleeders, de venetiaansche deputatie ontvangen. Z. M. verklaarde de kroon hem door de liefde des volks gevlochten, te verkiezen boven de IJzeren Kroon (hem door den geul. Menabrea overhandigd). De patriarch van Venetiekardinaal Trecisanalo, heeft een herderlijken brief uitgevaardigd, waarhij hij gebeden voor den Koning en de regeering voorschrijft en vermaant om den Vorst niet slechts met woorden maar met het hart lieftehebben. Den 7 heeft de Koning zijnen intocht te Venetie gedaan waar hij met uitbundige geestdrift begroet werd. Z. M. is in de S. Marcuskerk door deu patriarch ontvangen en heeft aldaar het te Deum bijgewoond. Het defiieeren der troepen is door de opeenhoping der volksmenigte onmogelijk gemaakt, 's Avonds was de stad algemeen geïllumineerd.

Alkmaarsche Courant | 1866 | | pagina 5