ALRMAARSCHE COURANT N 45. yJ ch ten z estigsie J aar gang. Zondag November. (JDfftciccl (öcbccltc. Teokenschoo!. fjolitick (JDucrzicïtf £&lckclijkschc Berichten. 1 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen, naar aanleiding van art. 11 van het, reglement betreffende de kamers van koophandel en fabrieken vast gesteld bij Koninklijk besluit van 9 November 1851 (Staats blad No. 142) ter kennis van de belanghebbenden: Dat op Woensdag, den 28 November 1866, des morgens van 10 tot 1 ure, ten raariliuize der gemeente, eene ver gadering van kiesgeregtigden zal woHen gehouden tot de verkiezing van vier leden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, in vervanging van vier leden die als zoodanig met ultimo December dezes jaars moeten aftreden. Liggende de vastgestelde lijst van kiesgeregtigden van af heden ter secretarie der gemeente, van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 ure, ter inzage van de belanghebbenden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, AlkmaarA. MACLAINE PONT. den 26 Oct. 1866. De Secretaris, SPANJAARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbende ouders en voog den alhier, dat de aanvragen tot. het. verkrijgen van KOSTE LOOS ONDERWIJS op deTEEKENSCHOOL voor hunne kinderen en pupillen die lot het aanteeren van hun beroep of bedrijf daaraan behoefte hebbendoch^de kosten daarvan niet kunnen dragen, ter secretarie dezer gemeente kunnen gedaan worden gedurende den loop der volgende week, van 's morgens 9 2 ure. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 10 Nov. 1866. De Secretaris. SPANJAARDT. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar f 3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post 4, Brieven franco aan de Uitgevers HE'RM». COSTER ZOON. De Advertentiën kosten vaD 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelrecht voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 uuringezonden berichten een dag vroeger. POLITIE. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van politie te Alkmaar voorhanden: 3 paar nieuwe vrouwen winterhand- schoenen waarbij een stukje gegarneerd linten kan aldaar inlichting bekomen worden omtrent een op de Mient gevonden vaatje, gemerkt S, vermoedelijk gevuld met stijfsel. De pijnlijke indruk dien de gevolgen van den laatsten oorlog in het noorden noodwendig moeten nalaten, wordt eenigermate verzacht door de schoone vrucht die dezelf de oorlog in het zuiden heeft afgeworpen. De bevrijding van Venetië is geen vergoeding voor de inlijving van Hannover, HessenNassau en Frankfort maar toch eeu verzachting van dien Europeschen ramp, een kleine «■verzoeting" bij zooveel bitterheid. Want, een ramp is de inlijving dier Duitsche staten bij Pruisen misschien in de gevolgen niet noodlottig voor die staten zeiven maar in elk gevalleen algemeene Europesche ramp, een krenking van het rechteen zegepraal van het geweld een herleving van een ellendig zoogenaamd oorlogsrecht dat geen plaats moest innemen in het volkenrecht van Europa, en dat men wel niet vernietigd, maar toch onderdrokt en gekortwiekt achtte door de verheffing van het recht der volken op vrijheid en zelfstandigheid. Wij herhalen wat wij reeds vroeger hebben opgemerkt: niet de vereeniging van eeuige Duitsche lauden met, Pruisen achten wij op zich zelve betreurenswaard wij nemen aan dat een niet onbelangrijk deel der bevolking er vrede mee heeft, en dat zelfs velen wier onwil duidelijk is gebleken langzamerhand althans met kalmte zullen be- rusfen in eeu gebeurtenis die zij indertijd gaarne hadden voorkomen, maar waarop, nu ze eeüs beeft plaats gehad, moeilijk teruggekomen zal kunnen worden. Daar er eigen lijk geen verschil van nationaliteit, bestaat, zal het aange hechte misschien weldra samengroeien met het hoofdlichaam. Maar de wijze waarop het aangehechte in bezit is genomen de gewelddadige verovering, de inlijving krachtens oorlogs recht zonder uaar de wenschën der bevolking te vragen dat is het vooral wat wij betreuren wat wijom met den //poortier" uit Vondels Gysbrecht van Aemstel te spreken //een mislyck teecken" noemen. In 1859 meende een Ncderlandsoh Hoogleeraar (1) een verblijdend teeken des tijds op te merken in de huldiging der openbare meening door de meest onbeperkte vorsten in den ijver waarmee Erankrijk's belieerscher zijne zaak be pleitte voor de rechtbank der volken en hare vrijspraak zocht te verkrijgen. Al mochten zijn persoonlijke beweegredenen geheel anders zijn, en al mocht men met recht zijn eerlijkheid verdenken, hij achtte het noodig het recht der volken te huldigen, het recht der nationaliteiten in zijn vaan te schrij ven. ^Al geschiedde 't slechts voor de leus, 't was althans een gedwongen hulde aan de nieuwere beginselen van volksvrijheid die in Europa schenen te zegevieren gelijk de huichelarij een evenzeer gedwongen hulde is aan de deugd. Daarom had de Hoogleeraar recht zich te verheugen in dit teeken des tijds, in de erkenning ook door de machtigen der aarde van het recht des volkswelks eenheid welks persoonlijkheid bestaat in gemeenschap van taalvan her innering, van belang, van denkbeelden en zeden om ge hoord te worden bij de regeling zijner eigene zaken. //En echter - schreef hij is het in de beraadslagingen der vorsten in de diplomatie der congressen miskend tot op onzen tijd toe. Volken werden uit elkaar gerukt en aan elkaar gekoppeld, zonder dat iemand naar hun wensChen vroeg; men vroeg enkel naar het welbehagen der kabinetten. Maar'gaat de schrijver voort, nu het nieuwe beginsel eens is uitgesproken, nu de magtigsten der wereld er zich voor buigen nu het met bloed is bezegeldwordt het niet ligt meer^ met voeten getreden en voor mets geacht. En zou dit geen vooruitgang mogen heeten (1) Prof. Opzoomer. Het teeken des tijds. Ongetwijfeld. En toch is het nieuwe beginselhet recht der volken op onbeschaamde wijze met voeten getreden en voor niets geacht. Dat heeft, Pruisen gedaan. En dat Pruisen het, heeft kunnen doen in het aangezicht van geheel Europa dat is inderdaad een //mislijck teecken dat is een teeken van ,de taaie levenskracht der oude stelsels van oorlogs recht en goddelijk vorstenrecht, lat is een blijk dat er geen veiligheid bestaat zoolang die stelsels niet door de algemeene verachting voor goed zijn gedood, dat is een bedreiging van de vrijheid der volkendat is een bewijs dat ook nog in de negenliende eeuw de spreuk niet mag vergeten worden die voor 22 eeuwen in 't belang der vrijheid van Griekenland door Demosthenes tegen Philippus van Macedonië werd aangevoerd, en voor bijna drie eeuwen door Willem van Oranje tegeneen anderen Philippus aan de Nederlanders werd herinnerd //om haar in het hart der nalie te prenten": dat het sterkste bol werk van de vrije volken tegen een overheerscher wantrouwen is. Een schoone tegenstelling van de inlijving der Duit sche landen zeiden wij vormt de bevrijding van Venetië. Eenstemmig verklaart zich het volk voor de vereeniging met, het Koninkrijk Italië of wat zijn 69 weigerach tige stemmen tegen 651758 goedkeurende? Nooit was de wcnsch des volks twijfelachtig nooil is het Oostenrijk gelukt eenig blijk uit te lokkeu van de goede gezindheid der Venetianen ten zijnen opzichte duidelijk en onmisken baar, meer zelfs dan bij deslemming, die men, schoon het hier belachelijk zou zijnmisschien nog wil verdenken heeft de bevolking gesproken voor en na het vertrek der vreemdelingen, hij den intocht van Victor Emmanuel; de geestelijkheid was één met het. volk en ging het voor naar de stembus, en luide klinkt de toespraak van den Patriarch van Venetië, den Kardinaal Trevisanato//De plechtige stemming is afgeloopen en heeft den gelukkigsten uitslag opgeleverd het lot. onzer stad is beslistde wenschen en beden van zoovelen zijn verhoord: Venetië heeft Victor Emmanuel Tl als met ééne slem lot zijn Koning uitge roepen! Te recht trillen onze harten van vreugdeen geest drift; maar verzuimen wij niet,, te midden onzer blijdschap, onzen vurigen dank toe te brengen aan dien Oppersten Meester door wien de Koningen regeeren." Hier werd dan ook het gebed voor den nieuwen Koning door geen gemompel of gedruisch gestoordnoch bleven de zangers van het Te Deum stom, zooals te Hatlenheim toen daar op voorschrift van den Bisschop van Westfaalsch-Limburg een Hoogmis werd gevierd ter ecre van de inlijving des lands bij Pruisen. Toch zijner nog altijd diede inlijvingen bij Pruisen gelijk willen stellen met. de vereeniging der verschillende Italiaan sche staten tot één Koninkrijk. Het vertrek der Oostenrijkers uit Venetië en de aanslui ting van dit gewest bij Italië schijnen bij sommigen de hoop weder levendig gemaakt te hebben op een verzoening tus schen den Heiligen Stoel en het nieuwe Koninkrijk. Die hoop zal wel voor goed vervlogen zijn na de lezing van de toespraak (allocutie) door den Paus gehouden in het Geheime Consistorie van 29 October omtrentde aangelegenheden van Italië. Na uitvoerige klachten over de vervolgingen die de Kerk van de Italiaansche regeering (het Subalp'ijnsche gou vernement) ondervonden heeft en nog ondervindt, wordt daarin gezegd: //Wij kunnen niet alleen geen afstand doen van een gezag door de Goddelijke Voorzienigheid ingesteld, maar moeten nadrukkelijk al de rechten van dat gezag ver dedigen en met kracht onze stem verheffen tegen de hei- ligsehennende inbezitneming der reeds aan deu H. Stoel ontroofde Slaten." De houding van den Paus blijft dus onveranderd en een zoo duidelijke laai laat geen uitzicht meer open op een vergelijk met Italië. Men bedenke daarbij dat deze woorden zijn gesproken met het oog op het aan staand vertrek van de Fransche bezetting. Het is alzoo on getwijfeld het laatste woord en dit verklaart alle onderhan deling met het Italiaansche Koninkrijk onmogelijk; in geen geval zal de hulp of de bemiddeling van Italië door den H. Stoel aanvaard worden. Toch schijnt ieder te vreezen voor rustverstoringopstand of omwenteling in de Pauselijke Staten na het, vertrek der Fransche troepen. Zoowel de Belgische als de Engelsche bladen hebben reeds gemeld dat bij het bekend worden van den uitslag der volksstemming in Venetië te Viterbo bijna elk huis met de Italiaansche vlag prijkte en dat de kolonel d'Argg, bevelhebber van het. aldaar in garnizoen liggende legioen van Antibes, heeft geweigerd deze demon stratie tegen te gaan. Wanneer men bedenkt, dat aan dit legioen met de zouaven vanVelletri voortaande handhaving van orde en gezag zal worden opgedragenbestaat er inder daad reden tot, bezorgdheid. Evenwel zekerheid omtrent het gebeurde te Viterbo bestaat er vooralsnog nietwant het bericht is tegengesproken. Wat echter niet Wordt tegen gesproken is de zucht tot desertie die bij het legioen van Antibes bestaat, en reeds bezig is zijne gelederen te dunnen. Meer en meer schijnt dan ook het denkbeeld veld te win nendat de Paus na het vertrek der Eransche bezetting zich weldra genoopt zat vinden Rome te verlaten. Spanje is bereid Madrid of Toledo tot den zetel van deu H. Stoel verheven te zien, maar meer waarschijnlijk is het dat aan het eiland Malta die eer zal te beurt vallen. Dat de Paus zelf niet vreemd is van het denkbeeld om de Eeuwige Stad te verlaten blijkt uit de genoemde allocutie waarin onder anderen voorkomt, dat de" II. Vader bereid is om, mocht dit noodig zijn, zich daarheen te begeven waar hij zijne hooge Apostolische zending onbelemmerd zal kunnen uitoefenen. Van Rome is de overgang naar Mexico gemakkelijk. Im mers ook van den Keizer van Mexico wordt, gezegd dat hij er aan denkt zijn rijk te verlaten. Zelfs is er een gerucht verspreid dat Maximiliaan. reeds afstand van den troon had "edaan. Evenwel dit is niet meer dan een gerucht. Voor weinige dagen nog werd de verklaring des Keizers vermeld dat geen llubsburger gewoon is zijn post te verlaten als de nood aan den man komt, en nu wordt er bijgevoegd dat er een nieuw ministerie is benoemddat een nieuwe richting zal geven aan de regeering, en, naar men hoopt, tot een nieuwen en hetereu toesland zal voeren. Vooral de Fransche officiëele en officieuse bladen schijnen met blijde hoop op een sclioonere toekomst vervulden voorspellen het Mexicaan- sche Keizerrijk, waarvoor zij daags te voren de doodklok luidden niets dan goeds. Welk is dan het minislerie dat een zoo gunstige verandering heeft te weeg gebracht mag men vragen. Tot nog toe heeft de nieuwe Keizer een vrij zinnige slaatkunde gevolgd. Noch de mannen der Kerk, noch de streng mouarchalen kouden daarmee genoegen nemen, en toch was het vooral op hunnen aandrang dat de Fran sche tusschenkomst in Mexico plaats had. Het scheen dat Maximitiaan zich boven de partijen wilde stellen, en een geregeld, rechtvaardig, vrijzinnig bestuur voldoende achtte om den bijval van de meerderheid des volks te verwerven. Daartegen bestond echter een groot bezwaar. Kerkelijken en streng monarchalen waren te leur gesteld, en konden dus moeilijk veel geestdrift aan den dag leggen voor eeu regee ring die in strijd was met hunne beginselen. En de liberalen, wier ondersteuning hem moest ten deel vallen, waren juist dezelfde die zich tegen de Eransche tusschenkomst zoo krach tig hadden verzet, en met meer dan Mexicaansche trouw Juarez bleven bijstaan. De omstandigheid dat liet Keizerrijk de vrucht is van de zoo zeer gehate eu tot op dit oogenblik zoo fel bestreden Eransche tusschenkomstmaakte het voor de liberalen ongenietbaar. Maximiliaan schijnt nu ingezien te hebben dat hij door zich boven de partijen te willen plaatsen niet verder dan daar buiten is gekomen en nu ook buiten alle bulpen medewerking is geraakt. Als laatste noodschot, kiest hij de partij der kerkelijken eu monarchalen de liberalen hadden zich reeds voor zijne komst om Juarez geschaard, en waren dus niet meer te winnen maar, al moge hij zich daardoor ook iets langer kunnen staande hou den hij is nu één der vele Mexicaansche partijgangers ge worden en het vooruitzicht om de verschillende partijen te verzoenen ouder een geregeld rechtvaardig vrijzinnig be stuur is voor goed verdwenen. Na het. vertrek der Eransche troepen zullen de twee groote parlijen in Mexico tegen elkander strijden gelijk weleer, de ééne partij nu onder aan voering van Maximiliaan met den titel van Keizer, en de andere onder die van Juarez met den titel van President. Niet, geheel onverschillig is het intusschendat de Noord- Amerikaansche Unie Juareq nog altijd beschouwt als het hoofd der regeering van Mexico, en ziju tegenstanders daarom geen vrij spel laatzoodra zij zich op het grondgebied der Vereenigde Staten bevinden. Zelfs bevat de New-York-Times de verzekering, dat de regeering te Washington voornemens is na het vertrek der Eransche troepen, ter voorkoming van algemeene regeeringloosheid in Mexico, het be3tuur van Juarez op vasten grondslag te bevestigen, op voorwaarde dat Neder- Californië met nog een paar provinoiën aan de Vereenigde Siaten wordt afgestaan. It A I» E IV Er is eene wederlegging verschenen van uhet badensche verraad jegens de Bondstroepen"waarin getracht wordt prins Wilhelm van de hem aangewreven smet te zuiveren maar niet volkomen en voornamelijk door andere bevelhebbers te laken. It EEG IE. De Koning heeft het ontslag van den minister van oorlog genl. Chazalaangenomen. E IV G E E A V In de week geëindigd 27 October zijn 15 runderen door de veepest aangetastmakende tot dien dag 51 per 1000 van den ganschen veestapel. Den 31 heeft in eene steenkolenmijn bij Newcastle eene ontploffing plaats gehadwaardoor 24 van de 27 daarin aanwezige arbeiders omkwamen. In eene bijeenkomst van handwerkslieden te Dublin, op den 2 Nov., is den beer Bright een adres van dankbetuiging aangeboden. De Koningin beeft het paleis van S. James ter beschik king gesteld van den Koning van Hannover. Men verzekert datdeze het met zijne eene dochter betrekken zal, maar dat zijne gemalin met de andere in Hanuover wenscht te blijven. De S. Andrew-Club te Glasgow heeft met eenparige stemmen aan Garibaldi bet eere-lidmaalschap verleend waarvan hem het diploma toegezonden is in eene rijk versierde cassette, vervaardigd uit het hout van den zoogenaamden Wallace-eik. Te Bombay is voor meer dan 15000 p. st. ingeschreven tot leeniging van den in Indie heerschenden hongersnood. GKIEKEIVEAIVD. De Koning heeft den eersten steen gelegd aan een nieuw muzeiim van oudheden te Athene, dat op kosten van den griekscheu handelaar Bernardakite Petersburg gebouwd wordt. De turksche gezant heeft voldoening gevraagd voor het beleedigen van den turkschen consul te Lamia. ITALIË. Den 4 heeft de Koning te Turijn, omgeven van de prinsen, de ministers en grootwaardigheidbekleeders, de venetiaansehe deputatie ontvangen. Z, M. verklaarde de kroon hem door de liefde des volks gevlochten, te verkiezen hoven de IJzeren Kroon (hem door den genl. Menabrea overhandigd). De patriarch'van Venelie kardinaal Trevisanato, heeft een herderlijken brief uitgevaardigd, waarhij hij gebeden voor den Koning en de regeering voorschrijft en vermaant om den Vorst niet slechts met woorden maar met het hart lieftehebben. Den 7 heeft de Koning zijnen intocht te Venetie gedaan waar hij met uitbundige geestdrift begroet werd. Z. M. is in de S. Marcuskerk door deu patriarch ontvangen en heeft aldaar het te Deum bijgewoond. Het deflleeren der troepen is door de opeenhoping der volksmenigte onmogelijk gemaakt, 's Avonds was de stad algemeen geïllumineerd.

Alkmaarsche Courant | 1866 | | pagina 1