Jugczottbcu -SStufifcen. Per Telegraaf. Stabs Hictiws. 15 Venetianen zijn tot leden van den Senaat benoemd' "Voorts is eene amnestie afgekondigd. Volgens het verslag van den voorzitter van den ministerraad is de wet op de verdachten tijdens den oorlog toegepast op nog geen 400 personen (de clerikale bladen hadden van 18000 gesproken), die verwijderd waren uit de provinciën waar zij gevaarlijk geacht werden. In het hospitaal te Cagliari zijn de met de Prins Amedeus aangebrachte en in quarantaine gestelde verlofgangers tegen deze voorzorg in verzet geraaktzoodanig dat zij met de wapenen bedwongen zijnwaarbij 1 soldaat gedood is en meerdere gekwetst zijn. De gemeenteraad heeftbij adres aan den minister van oorlog, een gestreng onderzoek ver zocht met aanvoering dat op het voor 800 man geschikte vaartuig, 1300 waren ingescheept, waaronder eenige nog niet herstelde choleralijderswaardoor de cholera aan boord uitbrak en 3 manschappen stierven dat er niet genoeg le vensmiddelen op het schip waren, zoodat er honger en dorst geleden werd en dat de verlofgangers te Cagliari 2 nach ten in den open lucht hebben doorgebracht, omdat het hos pitaal voor zoo vele personen niet gereed was. Te Napels zijn 60 monniken aangekomendie door den kon. commissaris, genl. Cadornavan Sicilië verbannen wa ren. Den 26 Oct. was men te Palermo vol vrees voor een nieu wen inval der naar het gebergte geweken ontevredenen en kwaadwilligen zoodat dc troepen gereed gehouden werden. HKRKEUJKE1 STAAT. Bij het bekend worden der volksstemming in Venetie, zijn teViterbode nationale vlaggen uitgestoken. De bevelhebber van het legioen van Antibesde kolonel d'Argyweigerde om zulks te beletten. Van dit legioen zijn 35 man gedeserteerd waarvan 10 gevangen genomen zijn en de aanvoerder doodgeschoten is; de andere 25 zijn naar Orvieto gevluchtmaar door de italiaausche overheid aangehouden en franschen zijndeter beschikking der fransche regeering gesteld. OBMTEAKIJK. De agenten van den voormaligen Koning van Napels van den ex-hertog van Toscane en van den ex-hertog van Modena hebben graaf Mensdorff kennis gegeven van hunne terugroeping. Aan dien graaf is het verlangde ontslag als minister van buitenl. zaken verleend met toekenning van het kruis der Stefanus-orde. Het personeel van het departement is voor gesteld aan den nieuwen minister v. Beusldie zieh ver klaard heeft voor eene vredelievende staatkundeinzonder heid jegens Pruisen. De luitenant-veldmaarschalk John is minister van oorlog geworden. De toestand van Keizerin Charlotte, die zich steeds te Miramare bevindt, verbetert. De afdeeling voor rechtszaken van den gemeenteraad van Weenen heeft besloten een adres aan de regeering te rich ten tegen de toelating der jezuiten. Men komt meer en meer tot de meening, dat de aanslag op het leven des Keizers te Praag stechts in de verbeelding van kaptein Palmer bestaan heeft. De verkiezingen voor den tyrooischen Landdag te Trente zijn zonder uitzondering gunstig uitgevallen voor de itali aausche partij. PK II IS KW. De Koning verlangt dat de 11 Nov. als dankdag gevierd worde voor de behaalde overwinningen. Den 5 is de vrijspraak van den heer Twesten in hooger beroep bevestigdhet openbaar ministerie had 2 jaren ge vangenisstraf geëischt. Bij de pruisische legers in Oostenrijk en Duitschland werden gevoerd 268.000 geweeren waarmede 1.850.000 pa tronen zijn verschoten makende 7 per hoofd. Bij het Main- leger was het 11, bij de legers van prins Frederik Karei en den Kroonprinssamen 228.000 man tellende6 en bij de hevigste gevechten in Bohemen door enkele bataljons 22 a 23 per hoofd. Men maakt hieruit op, dat niet het naald geweer, maar het doorzicht, der generaalsde strenge krijgs tucht en de zedelijke vorming van het leger oorzaken zijn geweest der behaalde overwinningen. Europe berekent intusscheu dat het pruisische naaldgeweer en laudweerstelsel de tot navolging genoodzaakte Staten van Europa op eene uitgaaf van 2000 miljoen fr. te staan komt. Bij Kon. besluit is de algemeene dienstplichtigheid in Hannover ingevoerd zullende de recruten der lichting van dit jaar eerdaags opgeroepen worden; die van vroegere jaren gaan over bij de reserve. De tegen 1 Nov. uitgeschreven opcenten op de rijksbe lasting zullen in Hannover niet ingevorderd worden. De civiele gouverneur in het nassausche, v. Piest, heeft aan alle beambten strenge voorschriften gegeven om de bur gerij beleefd en voorkomend te behandelen. Men verzekert thans dat de hertog van Nassau zich naar Parijs zal begeven. In een der kerken te Hannover heeft het grootste ge deelte der gemeente, en meer bepaald de vrouwen, zich met groot gedruisch verwijderd toen de predikant het gebed voor het pruisische Koningshuis ging voorlezen. Het opper- consistorie heeft het formulier thans gewijzigd en aan het gebed eene voorafspraak toegevoegd, om het, de eerste maal gebruikt wordende, bij de gemeente inteleiden. Koning George heeft de officieren en manschappen van het haunoversche leger nog niet ontslagen van hunnen eed het geen de officieren belet om des verkiezende in pruisische dienst overtegaan en voor hun de beste kansen ter bevordering doet verloopen. RIISLAIi B. Van 1 Januari tot 1 Februari zal door het geheele Rijk eene lichting voor het leger en de vloot plaats hebben van 4 man op de 1000 zielen. De gouverneur-generaal van Orenburg is over de grenzen van Bokhara getrokken en heeft, na een beleg van 8 dagen, de vesting Urtube stormenderhand genomen en daarbij 16 kanonnen 4 vaandels en vele gevangenen vermeesterd. De russen verloren 3 officieren en 100 manschappen aan dooden en gekwetsten. Aan een gedeelte der bevolking van Abasië is vergund om naar Turkjje te emigreeren. TIJK KIJK. Te Konstantinopel zijn gewonde en gevangene candioten aangebracht. De vergadering der candioten heeft op nieuw van de con suls schepen verlangd, tot verwijdering van weerlooze personen. De Sultan heeft den hospodar van Roumenie de orde van Osmanie met briljanten vereerd. Den 2 Nov. is deze Vorst te Bucharest teruggekeerd en daar met de meeste geestdrift ontvangen. De russische consul-generaal heeft hem kennis gegeven van zijne erkenning door den Czaar. Op Candia zijn 3 gevechten geleverd waarbij de opstan delingen 112 gesneuvelden hebben verloren. Alle hoofden der sphakioten hebben de wapenen nedergelegd. VERKKlVItfl)K STATEN. De minister Seward heeft een brief aan den gouverneur van Canada geschrevenwaarin hij aandringt op het verlee- nen van amnestie aan de veroordeelde feuians. Ook de ge meenteraad en de democratische partij van Nieuw-York heb ben geprotesteerd tegen het voltrekken der doodvonnissen in Canada, en verlangen dat het gouvernement der Unie zal tusschenbeide komen. De genl. Sheridan heeft den bevelhebber van Brownsville gelast om Juarez, als het erkende hoofd der mexicaansche republiek, op loyale wijze te ondersteunen, en elke inbreuk op de onzijdigheid door de keizerlijkendoor Ortega of Santa Anna te beletten. De behaudeling van het rechtsgeding van Jefferson Davis is uitgesteld tot de aanstaande lente. Te Baltimore heerscht groole gisting: de gouverneur van Maryland beschuldigt de commissarissen van policie, dat zij een aantal ingeschreven kiezers niet tot de verkiezingen heb ben willen toelaten. Aan weerskanten wordt partij gekozen, zoodat men eene ernstige botsing vreest. MEXICO. De Keizer heeft het overgangs-ministeriewaartoe de fransche genl. Osmond en Friand behoordenweder ontsla gen en thans een kabinet van 6 conservatieve mexicanen benoemd. Volgens zijn programma wenscht dit kabinet ver draagzaam te zijn voor alle staatkundige meeningenmaar gestreng tegenover vijandelijke demonstratiënnauwlettend op het gedrag der ambtenaren toetezieneen concordaat met den Paus te sluiten, de kerkelijke goederen teregelen, het lot der geestelijkheid te verbeteren de legerorganisatie krachtig voorttezetten en vóór alles spaarzaamheid en eene billijke verdeeling der lasten te belrachten. Eene menigte ingezetenen heeft zich naar het paleis begeven om den Kei zer hunnen dank te betuigen. De keizerlijke genl. Mejia heeft den 12 Oct. het republi- keinsche leger onder Escobedo bij Monterey geheel geslagen. Den 19 leden de republikeinen een nieuwe nederlaag bij Saltillo. Het garnizoen te Chihuahua heeft zich tegen Juarez ver klaard en hem verjaagd. De tegen-president Ortega heeft zich te Mondova gevestigd en daar een ministerie gevormd. De juaristische generaals te Matamoras zijn zeer verdeeld tegen elkander. De kolonel v. d. Smissen met 250 man van het belgische legioen te Tula vernemende, dat Ixmiquiipam was aangetast door Fine. Martinez met 1000 man en 2 stukken geschut en dat de bezetting gedeeltelijk zijne zijde gekozen had is derwaarts gegaan, maar heeft na een heldhaftig gevecht, waarbij hem 3 paarden onder het lijf doodgeschoten werden met verlies van 11 officieren en 60 soldaten den terugtocht moeten aannemen. Den 27 heeft de Keizer bepaalddat de goederen van hen diegewapend of ongewapend de hand leenen tot on dermijning der regeeringin beslag genomen en beheerd zullen worden ten bate der nagelaten betrekkingen van de bij de verdediging van het Keizerlijk gezag gesneuvelden. ZUIO-AMKKICA. De President van Paraguay en de opperbevelhebber der bondgenooten hebben een mondgesprek gehouden, maar zijn het niet over de vredesvoorwaarden eens geworden. De 2" divisie van het baziliaansche leger is op den paraguaanschen oever van de Paraguay geland en onmiddelijk opgerukt naar Curupaiti. De genl. Lopez had deze plaats, de sleutel van Humaita, in goeden staat van verdediging gebracht, waardoor zij den 22 Sept. een hevigen aanval kon afslaan zoodat de brazilianen 1855 dooden en gekwetsten en de argentijnen ongeveer evenveel verloren. Ger.l. Plores is met zjjne over gebleven troepen naar Montevideo teruggekeerd. De lage waterstand op de rivier belette verdere operatiën. BINNENLAND. Verkiezingen. Bij de laatste stemming zijn van de 98270 kiezers 71760 opgekomen en 26510 weggebleven. De oud-hoogleeraar J*. Mj'. de Bosch Kemper verlangt bij de herstemmiug te Amsterdam niet in aanmerking te komen. M'. -/. B. Ferheyen te Tilburg verkozen is inspecteur van het, lager onderwijs in Noord-Brabant; tot dus ver is de verdunning geweigerd oin zoodanige betrekking te gelijk met die van lid der Kamer te bekleeden. Benoemingen. De Koning heeft de benoeming bekrach tigd van P. Glijnis Pz„ burgemeester van Oterleek, tot secretaris dier gemeente. Volkswapening. Ook te Vlissingen is eene vereeniging opgericht ter bevordering der volksweerbaarheid. Scheepvaart. Door den lagen waterstand is deze op den IJsel te Zwolle en hoogerop geheel gestremd. Nieuwe Ondernemingen. 3 Engelscheu hebben het ge meentebestuur van 's Graveuhage aangeboden eene duinwater leiding aanteleggen, mits hun eene opbrengst verzekerd worde van 6 percent van een kapitaal van f 600000willende zij aan de gemeente uitkeeren van hetgeen de opbrengst bo ven 6 p.et. bedraagt. Onderwijs. In Friesland is, onder voorzitting van den schoolopziener Jr. v. Beyma thoe Kingma eene vereeniging tot stand gekomenom het volkdoor voordrachten in populairen vormte wijzen op het voortreffelijke der ge mengde school. Giften. L.l. Zondag is in de herv. kerk te Gorinchem f 1000 gecollecteerdvan «iemand die in de vorige week tot eene eerebetrekking herkozen was." De belangen der diaconie maken eene voortdurende herkiezing van den zoo nederig verborgen gever wenschelijk. Subsidien. Prov. Staten van N. Holland hebben 6000 verleend tot verbetering van wegen in den Heer Hugo Waard, 5 jaren lang f 1000 aan de stoombootdienst tusschen het Nieuwe Diep en Texel en f 6000 tot verbetering van de haven te Muiden, mits het Rijk en de provincie Utrecht daarvoor evenveel bijdragen, alsmede f 3000 aan het bestuur der ambachtsschool te Amsterdam tot aankoop en inrich ting van een nieuw scboollocaal. Rampen. Den 2 zijn te Bergeijk in Noord-Brabant 5 huizen verbrand; nog geene week vroeger had 3 huizen het zelfde lot getroffen. Cholera. Van 21 tot 27 Oct. zijn in N.-Holl. aanget. 14, overl. 10, totaal 3556 en 2567 per- Nederland 203, 108, 31159 19294 sor.en. Een aantal ingezetenen van Groningen heeft den heer IF. Gerhardspresident der cholera-commissie in 1849 en 1866, een zilveren schenkblad, een zilveren bokaal, 4 met zilver gemonteerde karaflen en een album aangeboden. Veepest. Van 21 tot 27 Oct zijn inZ.-Holl. aanget. 499, gest,114, afgem.258, herst. 23 2 Utrecht a 917, 572, 177, 206 jj# N.-Holl. 70, 12, 55, 3 5 nog ziek in Z.-Holl. 289, Utrecht 574, N.-Holl. geene S Het gezamenlijk aantal aangetasten in de 3 provinciën beliep 1486, tegen 1638 en 2079 in de voorafgegane weken. De minister van binn. zaken heeft, op verzoek van Z. M. commissaris in Zeeland, het houden van markten en ver- koopingen van vee op het eiland Zuid-Bevelaud verboden. Misdrijven. Den 7 heeft P. Misset, behangersknecht te Haarlem in een bordeel eene aldaar verblijf houdende we duwe Heemskerkzijn bijzit naar men verzekertmet een scheermes den hals afgesnedenhij is op de plaats zelf ter stond in hechtenis genomen. Gaskwestie te Zutphen. Het verschil is zoodanig be slist, dat de verbruikers tot den 15 Nov. het gas voor 14 c. en verder zoo lang het contract duurt voor 15 c. per kub. el hekomen. Alzoo wordt aan den letter hunner overeen komst voldaanwaarbij zij zich verbonden hadden om geen gas te branden eer de prijs op 14 c. gebracht was, want de duur van zoodanig verbruik was niet bepaald. Koloniën. De indische regeering heeft beslotendat geen inlander genoodzaakt zal zijn te werken in koffietuinen meer dan 4 palen van zijne woonplaats verwjjderd. Staats Loterij. Trekking der 5= klasse 2'. week. No. 15532 f 25000, No. 10320 f 10000, No. 14739 f 5000, No. 3936 en 18803 f 2000No. 967, 1310, 1623, 1819, 4397, 5295, 8843 13838 15248 en 15311 f 1000. De minister van financiën heeft gearresteerd de 262* Staats loterij welke zal bestaan uit 20000 loten, 10000 prijzen en 2 premiënen getrokken wordt van 31 Dec. tot 23 Maart zijnde de collecte geopend van 3 tot 15 Deo. Een onzer dagbladen noodigde onlangs zijn lezers uit, in den avond van den 12 November, indien de lucht onbewolkt is, eens een kijkje van den sterrenhemel te nemen. Niet alleen dat op dien avond het verschijnsel van zoogenaamde vallende sterren zich gewoonlijk luistervoller vertoont, dan een der andere avonden des jaars, nemen sommige geleerden de waarschijnlijkheid aan dat het zich ditmaal wederom met den ongewonen luister zal voordoen waarmede het. in de jaren 1799, 1831, 1832 en 1833 tusschen 11 en 14 November op sommige plaatsen werd waargenomen. Men zie Humboldt's Cosmos 1 Deel en het Album der Natuur 1853 blz. 338 en volg. Aan de Redactie der Alkmaarsche Courant. In uw blad van 28 October j.l. No. 43 komt onder de binnenlandsche berigten eene mededeeling voor (WEST- FRIESCHE SPOOUWEG), waarin verslag wordt gege ven van eene op 26 October j.l. te Opmeer gehoudene ver gadering tot bespreking van een plan tot aanleg van een spoorwegnet. Dat berigt eindigt met de navolgende woorden: «De ingezetenen van vele gemeenten zullen gewis met //belangstelling vernemendat het plan tot eene betere ge- //meenschap tusschen Friesland en Noord-Holland en tus- //schen het noordoostelijk deel der laatste provincie en den «staatsspoorweg wederom is opgevaten deze poging tot «ontwikkeling van eene schoone en talrijk bevolkte landstreek «willen ondersteunen." Of met die woorden het plan voor den Noord-Hollandsch- Frieschen spoorweg is bedoeld is mij onbekend maar tot vermijding van alle misverstand, reken ik mij verpligt UEd. te melden dat het comité voor dien spoorweg niet is ont bonden en het plau in geenen deele is opgegeven. Ik hoop gedurende dc wintermaanden, zoo hier als in andere belang rijke gemeenten aan den geprojeeteerdeu Noord-Hollandsch- Frieschen spoorweg gelegenin het openbaar de noodige mededeelingen omtrent het voor dien spoorweg verrigtte en der gevoerde onderhandelingen te doen waaruit aan belang hebbenden blijken zaldatzoo onder de tegenwoordige omstandigheden de volvoering dezer onderneming, even als die van andere spoorwegen, onmogelijk moet worden geacht, daarom de kans op gelukkiger uitslag bij betere omstandig heden niet is verloren gegaan. De Secretaris van het comité voor den Noord- Alkmaar, Hollandsch'Frieschen spoorweg, 9 November 1866. COHEN STUART. De ondergeteekenden zijn voornemens een historische en kritische beschouwing te geven der gevelsteenenuithang borden uithangteekensopschriften in gevelsop borden en luifels; ja zelfs de schilderingen en rijmen op winkeldeuren schoorsteenmantels cn boerenwagens sluiten zij daarvan niet uit. Van al wat dienaangaande op verschillende plaatsen van ons Land, vooral ook in afgelegen streken, nog te vinden is of wat men zich nog herinnert, daar vroeger gezien te hebben dat zich door oudheid en zeldzaamheid door iets karakteristieks of vernuftige vinding onderscheidt hetzij steenen basreliëfs in de gevels der huizen geschilderde tafereelen wapens, beelden gebeeldhouwde of gesneden figuren, tot het huis, de bewoners of de nering betrekking hebbende, of plaatselijke historische herinneringen betreffende, hetzij opschriftenspreuken of rijmen - wenschen zij mededeeling te ontvangen. Hiertoe roepen zijde hnlp in van al hun landgenooten, van ieder, die belang stelt in oudheidkundige nasporingen, ieder, die het gewicht beseft, van al wat de geschiedenis van het leven der volkeren helpt, samenstellen ieder, die genegen is hun onderneming te bevorderen. Zij richten tot die allen het vriendelijk verzoek, de opgave en beschrijving van elk zoodanig voorwerp, van hout of steen, geschilderd of gebeeldhouwd, prozaschrift of rijm, en, wanneer de figuur zeer bijzonder is, liefst met een afteekening, hun te willen doen toekomen onder 't adres van de heeren Gebr. Kraay boekhandelaars te Amsterdam. Amsterdam, J. van LENNEP. 3 November 1866. J. ter GOUW. Amsterdam, 10 Nov. Cert. Nat. Werk. Schuld 2# °/0 55, dito 4 87#aand. Hand. Maat. 136#, Spanje 2# °/0 31 dito 3% 31, Rush Amsterd. 1864, 93#, dito Spoorw. 189, dito Loten 1864, 171, dito 1866, 165#, Metall. 5 43#, Nation. 5 °/0 47#, dito Zilver. 1864, 5 54. dito 1865, 5 55#, Turken Alg. Sch. 5 %~29l> Amerika 1882, 6% 73tV Mexico 1851, 3 15Ty. dito 1864, 3 II#. De Provinciale Staten van Noord-Holland hebben, in hunne vergadering van den 9met 35 van de 58 st. tot lid van de 1" Kamer der Slaten-Generaal benoemd den heer J'. D. C. de Dieu Fontein Ferschuir van Heijloo alhier, en zulks in plaats van J'. IP. Boreel v. Hogelandendie zijn ontslag genomen had. Ten einde eene bijdrage te verschaffen tot voorziening in de behoeften van de choleralijders en de betrekkingen der slachtoffers te Egmond aan Zeezal het liefhebberij-too- neelgezelschap alhier eene voorstelling geven in de zaal Di- ligentia. Eene inteekenlijst zal daarvoor eerdaags worden aangeboden en om het goede doel zeker ondersteuning vinden. K A NTOXISERKCIIT. Zitting van 1 October. 1. a. H. de H b. S. S., c. J. K., d. J. W. deJ., e. Z. W., f. M. de R. en g. M. K., te Alkmaar, nachtelijke rustver-

Alkmaarsche Courant | 1866 | | pagina 2