ALKMAARSCHE COURANT j\°. 46. 4 ck ten zest aw J nar^attn Zondag 18 November. ©ff t ciccl (Qcbccltc ïst 121 Misbruik van 's Konings naam. Nabetrachting over de verkiezingen. o C~ Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar 3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post ƒ4, JBrieven franco aan de Uitgevers HERM». COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelrecht voor elke plaalsing. Zij worden uiterlijk aangeromen tot Zaturdag namiddag 1 uuringezonden berichten een dag vroeger. Bij deze Courant behoort een Bijbladbevat tende advertentiën. GEDEPUTEERDE STATEN der provincie NOORD- HOLLAND doen te welen dat in hunne vergadering van heden is vastgesteld hetgeen volgt: Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland; Gelet op 's Konings besluit van den 30"e» Maart 1827 (Staatsblad n°. 13) houdende nadere bepalingen omtrent den jaarlijkschen herijk der maten en gewigten Gelezen de brief van de arrondissements-ijkers der maten en gewigten te Amsterdam, strekkende, dat de tarieven van ijk- en justeerloou ter openbare keuuis worden gebragt Gelet op bet. Koninklijk besluit van 18 December 1819 (Staatsblad n°. 58) en op bet besluit, van Gedeputeerde Staten van 31 January 1822 n°. 42 (Provinciaalblad n°. 8); Gelet op Zr. M'. besluit van 20 Januarij 1861 (Staatsblad u°. 4') en op dat van 29 Mei 1861 (Staatsblad n°. 48); Hebben goedgevonden I. te bepalen: a. dat in de gemeente Amsterdam voor het jaar 1867 de herijk der lengtematen en der gewigten met uitzou- dering van het medicinaal gewigt en van bet goud-sewigt, zal beginnen den 4a"> Januarij en eindigen den 30"en April aanstaande; dat die van de medlciuale gewigten uitslui tend zal geschieden gedurende de maand Januarij, die van het goud-gewigt en van de inhoudsmaten van drooge waren in de maand Mei, en eindelijk die der vochtmaten voor den handel in het groot en in het klein in de maand Junij aanstaande; b. dat de herijk van al de maten en gewigten in het arrondissement Amsterdam (met uitzondering van de ge meente Amsterdam) en in de arrondissementen Haarlem, Alkmaar en Hoorn zal beginnen met den 1"™ April en eindigen den 30"™ Julij 1807. II. ter kennis van de belanghebbenden te brengen a. dat tot den ijk en herijk gedurende bet. jaar 1867 is bestemd de letter X van het Gothisehe alphabetic b. dat bij de bovengemelde Koninklijke besluiten bet volgende algemeen tarief van liet ijk- en justeerloou der gewigten is vastgesteld NAMEN DER STUKKEN. I Justeerloou bij IJkloon. enkel j dubbel remedie. I remedie. IJZEREN GEWIGTEN. Vooreen stuk van 1 tot 4 Ned. pond. 5 n ff v 6 vil //21 «20 10 20 25 50 Cent 5 121 15 15 21 71 71 181 221 15 5 21 15 15 10 15 20 371 20 45 20 5 5 30 Cent 5 5 71 10 10 15 21 5 10 10 10 Justeer- loon. Cent 5 5 Cent 10 10 15 20 20 30 5 10 20 20 20 KOPEREN GEWIGTEN, Voor een stuk ben. bet Ned.pond.} «van 1 2 tot, 4 u nu 5 20 21 50 v Verdeeld N.P., daaronder begrepen al de stukken waaruit het. bestaat,.] MEDICINAAL GEWIGT. Pond Afzonderlijke stukken, per stukj Verdeeld M.P., daaronder begrepen al de stukkeu waaruit het bestaat. GEWIGTEN voor den GOUD EN ZILVERli AN DEL. Voor een stuk van 1 Ned.pond, u a h u 2 tot 4 u u 5 20 21 50 Afzonderlijke stukkeu per stuk Verdeeld NP., daaronder begrepen al de stukken waaruit het bestaat., c. dat voorts bij genoemde Koninklijke besluiten van 20 Januarij 1861 (Staatsblad n° 4) en 29 Mei 1861 (Staats blad n°. 48) de volgende bepalingen zyn gemaakt 1». De arrondissements-ijkers der maten en gewigten zijn bevoegd, de hun Ier jjking aangeboden gewigten te repareren en te justeren ten ware hun door de ijk- pltgtigen worde te kennen gegeven dat zij een en ander elders willen, laten doen; 2°. Voor deze werkzaamheden mogenrde arrondissements ijkers geen hooger loon in rekening brengendan bij het tarief is vastgesteld 3°. Zij zijn I evoegd zoo dikwerf hun hetzelfde gewigt nadat het elders gejusteerd is, len onderzoek wordt aangeboden een verificatieloon tot hetzelfde bedrag als bet gewone ijkloon te vorderen. III.de gemeentebesturen uittenoodigenhunne ingezetenen met. het bepaalde sub I vermeld, voor zooveel hunne gemeente betreft, en met het tarief sub II letter b voor komende bekend te makenen om voorts te zorgen dat de belanghebbenden aan het tijdstip van den herijk tijdig worden herinnerd en alzoo aan hunne verpligtiugeu behoorlijk kunnen voldoen. Gegeven te Haarlem den 5 November 1866. Gedeputeerde Staten voornoemd RÖELL Voorzitter. van VLADERACKEN, Griffier. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengennaar aanleiding van art. 11 van liet reglement betreffende de kamers van koophandel en fabrieken vast gesteld bij Koninklijk besluit, van 9 November 1851 (Staats blad No. 142) ter kennis van de belanghebbenden: Dat op Woensdag, den 28 November 1866, des morgens van 10 tot 1 ure, ten raadhuize der gemeente, eene ver gadering van kiesgerect.igdeii :al worden gehouden tot de verkiezing van vier leden v .or de Kamer van Koophandel en Fahriekeu alhier, in vervanging van vier leden die als zoodanig me! ultimo Deccmb-rdezes jaars moeten aftreden. Liggende de vastgestelde nj?l van kiesgeregtigden van af lieden ter secretarie der gemeente, van des voortiiiddags 10 tot des namiddags 1 ure, ter inzage van de belanghebbenden. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 26 Oct. 1866. De Secretaris, SPANJAARDT. KENNISGEVING. liet HOOFD van liet. Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengtten gevolge van art. 1 der wet vau 22 Mei 1845 Staatsblad No. 22), bij deze ter kennis van de ingezetenen der gemeente, dat het kohier van lie! Patentregt, over bet 1» kwartaal 18", op den 3 November 1866, door den Heer Commissaris des Koniugs in de Provincie Noord-Holland exe cutoir verklaardop beden aan den lieer Ontvanger der directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven, leder ingezeten, die daarbij belang heeft, wordt vermaand op de voldoeuiug van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle geregtelijke vervolgingen welke uil nalatigheid zouden voortvloeijen te voorkomen. Alkmaar, Het Hoofil van liet Bestuur voorn., den 12 Nov. 1866. - A. MACLAINE PONT. PATEN T E N. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen Dat de PATENTEN, aangevraagd in de maanden Au gustus, September en October j!., ter secretarie der ge meente verkrijgbaar zijn gesteld, van Maandag 19 November tut en met. Zaturdag den 1 December aanstaande, 's mor gens 92 ure. Alkmaar, Burgemeester en Wethouders voornoemd den 17 Nov. 1866. A. MACLAINE PONT. De Secre'aris, SPANJAARDT. VERGADERING van den RAAD der Gemeente ALK MAAR, op Woensdag, den 21 Nov. 1866, des middags ten 12 uur. Nameu3 den Voorzitter van den Raad, SPANJAARDT. De KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN te ALKMAAR maakt bekend, dal van Maandag 19 tut Zatur dag 24 November e.k., van 's voormiddags 10 tot 's namid dags 2 uren in haar gewoon lokaal op liet. Stadhuister lezing zullen liggen 1. Statistiek van het Koningrijk der Nederlanden behelzende de staten van de in- uit- en doorgevoerde voornaamste handelsartikelen gedurende de maanden Junij en Julij 1866. 2. Een opgaaf van den handel en de scheepvaart van Groot- Brittanje en Ierland gedurende rle maanden April en Mei en de overige maanden van 1866. 3. Verslag van den toestand der zeevissclieryen in Neder land over het jaar 1865. 4. Verzameling van kons iaire beriglen en verslagen over nijverheid, handel en scheepvaart deel I 4e en 5e afl. 5. Rapport aangaande den toestand der visseherijen in En geland over 1865. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voorn., Alkmaar, F. M. van de VELDE, Voorz. 17 Nov. 1866. J. P. KRAAKMAN. Secret. POLITIE Ter terugbekomiug is aan het commissariaat van politie voorhanden een gouden handring. Apollion. Dat hebtghe recht gevat: ick ivensch geen schooner stof, om hurgery en hof Te schennen tegens eenen scharen tegens scharen. Vondel (Lucifer). Do verkiezingen zijn afgeloopen. En hoe is de uitslag De zege is ons juichen de ministeriëelen. 't Beteekent ook watantwoorden de liberalen ij hebt een stem of wat gewonnen, maar een meer derheid hebt ge niet. 't Ministerie zal zijn treurig aanzijn misschien nog een poos kunnen rekken maar levenskracht zit er niet in. Het zal zich wellicht aanvankelijk kunnen staande houden door schikken en plooien, door beginselloosheid; maar dat geldt slechts voor een tijd. Zoodra liet inderdaad in strijd komt met de liberale politiek, zal het vallen. Én zoo zal het elk volgend Ministerie gaan totdat ein delijk weer een krachtig, ondubbelzinnig liberaal bewind de plaats zal hernemen waaruit misverstand en tijdelijke scheuring in eigen boezem het verdreven hebben. Wat onze meening is omtrent den uitslag der ver kiezingen Om dit duidelijk te maken, dienen wij te herinne ren wat wij omtrent de beteekenis der verkiezingen hebben gezegd. Wij hebben ingestemd met de woorden van Prof. Bugs: „AVij kunnen op den weg in den laatsten tijd bewandeld niet lang meer voortgaanzonder onze constitntioneele vrijheid in gevaar te brengen." Wij hebben de woorden van den heer Groen van Prinsterer tot de onze gemaakt: „De voorstelling der motie van orde van Keuchenius als inbreuk op het recht der Kroon is een inbreuk op het recht van de Tweede Kamer. Dit is wegcijfering van het constitutioneel gouvernement. Dit is het prajrogatief van de Kroon maken tot een wapen van autocratische willekeur en niet van vorstelijk gezag. Dit is de bescherming van het gezag door miskenning der vrijheid. Dit is het tegen overgestelde der roeping waardoor het Huis van Oranje in de wereld-geschiedenis vermaard is." Wij hebben de ministeriëele verantwoordelijkheid den hoeksteen van onzen constitutioneelen regee- ringsvorm genoemd. Wij hebben de poging van het Ministerie om zich in één opzicht aan die verantwoordelijkheid te ont trekken de eerste schrede genoemd op de gladde baan der Bismorckerij. En zoo denken wij er nog over. Wij meenden dat de Nederlandsche kiezers gezond verstand genoeg zouden bezitten om het ongelijk van het Ministerie te begrijpen; dat liet recht der Tweede Kamer in zoo helder licht was gesteld, dat alleen opzettelijke blindheid kon verhinderen het te zien. Wij achtten het ondenkbaar, dat de kiezers den Hoofdredacteur van het Dagblad van Zuidholland en 's Graveuhage in 't gelijk zouden stellen tegenover dertien professoren. Wij vonden de verdediging der ministeriëele leer allerjammerlijkst. AVij hebben aan getoond dat de schrijvers waarop men zich beriep, het tegenovergestelde leeren van hetgeen men den treu- rigen moed had als hunne leer voor te stellen Wij meenden verder, dat de kiezers den ernst van het oogenblik zouden begrijpen; dat zij genoeg vrijheidszin zouden bezitten om zonder aanzien des persoons, on danks alle verder geschil van gevoelen, althans den eersten aanval op den hoeksteen van onzen constitu tioneelen regeeringsvorm zoo krachtig af te slaan, dat elk de lust zou vergaan om immer een tweeden aanval te wagen; dat zij bij de keuze van vertegen woordigers van verschillende richting echter ééne onvermijdelijke voorwaarde zouden stellen de onmis kenbare gezindheid om de ministeriëele verantwoor delijkheid omtrent alle regeeringsdaden te handhaven. Dat is niet geschied. Wij hebben ons in de kie zers vergist. En wij komen er dan ook rond voor uit, dat wij in dit opzicht bitter zijn te leur gesteld. Het Ministerie is niet gestraft voor zijn aanranding van de Grondwet, voor zijn krenking van het recht der Tweede Kamer, voor zijn inbreuk op de onschend baarheid des Konings door de ontkenning van eigen verantwoordelijkheid. Het Ministerie heeft gewon nen zij 't ook niet genoeghet heeft steun ge vondenzij 't ook geen voldoenden. Het weinige, het onvoldoende is hier reeds te veel. Maar waaraan heeft dan het Ministerie zijn vrij spraak te danken Aan de onkunde der kiezers omtrent de allereerste grondbeginselen van ons staatsbestuur. Wat heeft krachtig geholpen om het te redden? Misbruik van den naam van Oranje. Wij willen ons niet ophouden met dagblad-eorres- pondentiën, berichten, ingezonden stukkenadver tentiën of circulaires waarin valsche beschuldigingen, onbewezen aantijgingen of krenkende verwijten ge vonden worden. Geen partij mag aansprakelijk gesteld worden voor de onedele handelingen van enkele per sonen. AVij ontkennen het recht om bij de lezing van dergelijke zaken uit te roepen zoo handelen de conservatieven! of: ziedaar de manier der liberalen! Wij bepalen ons tot algemeene voorstellingen, tot verwijten die door een geheele partij werden onder schreven. En dan noemen we in de eerste plaats de voorstelling van de verdedigers van het recht der Tweede Kamer als tegenstanders van den Koning, als vijanden van Oranje onder het masker van hui chelende gehechtheid. Het Dagblad van Zuid-Rolland en 's Gravenhage is begonnen met de handhavers der ministeriëele verantwoordelijkheid voor te stellen als een factie tegenover Oranje, 't Zou de vraag zijn, of voortaan een factie zou regeeren of wel Oranje boven zou blijven. De Koning was geheel op de hand van het Ministerieen wenschte van de kiezers dat zij dit Ministerie zouden steunen. Daardoor zou men den Koning genoegen doen. De Heraut verkondigde dat elke stem aan een dier leden gegeveneen be- leediging zou zijn den Koning aangedaan. Men moest kiezen tusschen den Koning en de republiek heette het. Zoo iets helpt meer dan een redetwist over de eerste beginselen van ons staatsrecht. En wij hou den ons overtuigd, dat deze verdachtmaking ook nu haar werking niet heeft gemist. Oranje in gevaar, verzet tegen den Koning. Dat zijn oorlogskreten die een leger van onergdeukende verdedigers uit den grond doen verrijzen. Wij hebben vroeger reeds genoeg gezegd over de schaamtelooze aanmatiging van het Oranje-boven als partijleuze. AVij hebben reeds gewezen op de ongegrondheid der brutale ver zekering dat de Koning bet geheel eens was met het Ministerie. Toen ten gevolge der verdeeldheid onder de liberalen Thorbecke was afgetreden en v, d.

Alkmaarsche Courant | 1866 | | pagina 1