SiSilckclijksciic ticvichtcu. Putte zijn ontslag had genomentoen het opvolgend 'conservatief Ministerie door de Kamer m de engte werd gedreven en de ontbinding der Kamer voor- stelde, was die ontbinding naar onze meening in- derdaad de wegdie aan een constitutioneel Koning door de omstandigheden zeiven werd aangewezen om „bestendiging van richting" en „kracht van bestuur te erlangen, om aan het volk de gelegenheid te ge ven „van zijne wenschen te doen blijken." De Ko- nino- wenschte dat het volk zou sprekendat he vrijmoedig en duidelijk zou verklaren aan welke rich ting het de voorkeur gaf. Wij meenden te mogen verwachten, dat deNeder- landsche kiezers zich op waardige wijze van die schoone taak zouden kwijten. Want een schoone taak is het, op de roepstem des Konings van zijn wenschen te doen blijken. Bedenkt het welNederlandersi,dit is een recht waarvoor uwe voorouders goed en blued hebben veil gehad. Dankbaar en fier te gelijk moogt ge u het hart voelen kloppen, dat ge uw stem kunt doen hooren als een waarlijk vrij volk. Ziet om u heen: hoevele volken missen dit recht, of bezitten het althans slechts in schijn. En wal heeft men in Nederland zien gebeuren 'f In antwoord op de vraag des Konings aan zijn volkwat zijn uwe wenschen 'r1 komt allen op en doet mij uwe meening kennen, beijvert zich een ge- heele partij om aan de kiezers dezen raad te geven spreekt toch overeenkomstig den wensch des Ko nings. Zijne Majesteit zou zoo gaarne zien dat uw antwoord op zijn vraag zóó luidde en niet anders Wij kennen zijn wensch. Die anders spreekt is des Konings vriend niet. Zoo gij eerbied en liefde koes tert voor uw Koningmoogt ge niet anders spreken dan hem welbehagelijk is, geen andere vertegen woordigers kiezen dan die hem welgevallig zijn. De Koning vraagt de meening des volks en een gansche partij zet zich aan het werk om de meening des Konings te raden. De Koning vraagt aan het volkwat begeert gij? wat zijn uwe wenschen? en het volk sta melt: wat wenscht Uwe Majesteit dat wij zullen antwoorden De Koning heeft tot het volk gesprokenhij heelt begeerd dat het volk zou verklaren wat het wenschte. Maar de leiders des volks dringen zich tusschen de kiezers en fluisteren neen, schamen zich niet luide te roepen: de Koning verlangt dat ge dit zult ant woorden. Maar antwoordt ons, gij die u zeiven hebt opge worpen tot middelaars tusschen den Koning en ziji volk, die u uitgeeft voor 's Konings makelaars: was dan de vraag des Konings niet oprecht Jar maar als dan de kiezers uw raad hebben opgevolgd, heeft de Koning geen antwoord ontvangen op zijn vraag. Hij verlangde te vernemen wat het volk wenschte, en niet dat men zou trachten uit te vor- schen wat z ij n wensch wasom dien als antwoord op zijn vraag in de mond des volks te leggen. Wij gaan zelfs verder. Indien het eens waar was, dat de Koning op de een of andere wijze had te kennen gegeven, welk antwoord hij gaarne van de kiezers zou ontvangen, zou het ons, vrije Neder an ders, dan betamen ons antwoord overeenkomstig dien wens'ch des Konings in te richten? Zou dat flink, mannelijk, plichtmatig gehandeld zijn? Neen, neen, driemaal neen. Kiezers zijn geen hovelingen. Zij mogen zich nimmer tot oogendienaars verlagen, maar spreken en kiezen naar eigen overtuiging. Onze Koning is geen Aziatisch despoot, dien men slechts onder "siddering en beving mag naderen. Er moet vertrouwen zijn tusschen den Koning en zijp. volk tusschen Oranje en Nederland, en dat wederzijdsch vertrouwen eischt vrijmoedigheid en oprechtheid. De heer Groen heeft te recht gezegd: de Koning is wel onschendbaar, maar niet onfeilbaar. Vraagt hij onze meening, wij behooren die eerlijk uit te spreken, zelfs al ware zij in strijd met de zijne. Die oprecht heid heeft het Huis van Oranje aan ons verdiend. Dit betaamt een vrij volk, waartoe onze eerste O- ranje heeft getracht ons op te leiden. De ware vriend des Konings zegt zijn meening naar eigen overtuiging. De hoveling ziet den vorst naar de oogenom daarin het antwoord te lezen dat hem het meest welgevallig zal zijn. Inderdaader waait hier een vreemde wind een wind uit Pruisen. Zijt gij de verontwaardiging ver geten Nederlanders, waarmee gij getuigen zgt ge weest van de onbeschaamde wijze waarop men daar heeft verkondigd, dat de kiezer bij de vervulling zijner burgerplichten geen ander richtsnoer heeft te volgen dan den wensch des Konings? Nu in Ne derland dezelfde leer gepredikt wordt, hebben wij van uwe verontwaardiging weinig bespeurd. Inte gendeel, het komt ons voor dat ge die leer ganschehjk niet onaannemelijk acht. Gij hebt op von Bismarck gescholdenniettegenstaande hij zich beriep op den Koning bij de gratie Godsen nu gij zeiven moet spreken en stemmen weet ge niets beters te doen dan te vragen: hoe wil de Koning dat ik stem? en wenscht hij inderdaad dat ik het Ministerie steun? Dat is onmannelijk gehandeld dat is het werk van kruipende en vleiende hovelingen, maar niet van vrije kiezers, die tot de vervulling van een ernstigen plicht worden opgeroepenaan wie de behartiging van 's lands belangen is opgedragen. Zoo iets noemt men in Duitschland Hundedemuth. Moeten wij er nu in onze taal ook een woord voor zoeken Een parlementaire regeering is de vrucht van het onderling overleg tusschen de Kroon en de v olksver- tegenwoordigiug. Zal dit geen schijnmaar waarheid zijn, dan behooren beide, Kroon en Vertegenwoor diging, zelfstandig te zijn; dan mag vooral bij de ke°uze der Volksvertegenwoordigers niet de vraag zijn hoe denkt de Koning? maar: hoe denkt het volk Merkwaardig is in dit opzicht een verklaring van Dr. W. F. J. Nttyens, vooral ook omdat zij zoowel m het orgaan der ministeriëele partij, het Dagblad van 's Gravenhageals in de Tijd, die zich uitgeeft voor het orgaan der Katholieken, met blijkbare ingeno menheid is overgenomen. Het Dagblad noemt hem „een der geleerdste schrijvers van de geloovige Ka- tholieke partij" en de Tijd „den uitstekenden geschied schrijver en politieken denker," en Dr. Nuyens zelf gedraagt zich als woordvoerder der Katholieken. De schrijver stelt zich de vraag, vyien hij als kiezer zijn stem moest geven. De oplossing is inderdaad al er- éénvoudigst. 1W„ „Nu was het de vraag schrijft hij - ot dezelfde leden voor de Tweede Kamer dienden herkozen te worden „Dit 'blijkt, mijns inziens, duidelijk uit des Konings l>r jj].a ^Nuyens verklaart niets anders noodig te hebben dan de proclamatie; hij tracht daaruit in verband met de omstandigheden op te maken wat de wensch des Konings is, en dan is ook zijn keuze bepaald. Zie hier de slotsom zijner beschouwingen: Dit beschouwde ik voor mij een bewijs dat de Koning bestendiging in de richting tegen de motie Keuchenius noodzakelijk oordeelde: eD ik rekende z. NI. den meest bevoegden beoordeelaar." Ziedaar de redeneering van een uitstekend geschied schrijver en politieken denker. Zij is zoo eenvoudig, dat zij ook zeer goed te gebruiken zou zijn voor per sonen die geen aanspraak maken op den naam van politieke denkers. Men vraagt slechts: wat wenscht de Koning? en daarmee houdt al het politieke den ken op. Al te vermoeiend voor de hersens is deze manier dus niet. fï „Het beginsel nu zegt Dr1 Nuyens verder waaruit ik en mijne geestverwanten uitgaan is, dat het gezag van goddelijken oorsprong is.' En in een volgend artikel grondt hij zijn geheele leer op de stelling: Willem III is Koning bij de gratie Gods. Dat leert de Jonkerpartij in Pruisen ook, en op den zelfden grond zijn Dr. Nuyens en anderen gewoon het recht van Koning Philips en het onrecht der Neder- landsclie rebellen van de 16de eeuw te bewijzen, tis ons wel, maar ééne zaak is ons niet helder. Waarom zijn de Katholieken nog altijd zoo ingenomen met onze Grondweten verklaren zij dezer dagen nog zoo plechtig dat zij die hebben helpen verdedigen en uitvoeren tegen reactionaire aanslagen, die nu ge- lukkig uit de wereld schijnen te zijn? En waartoe dient eigenlijk de Tweede Kamer? Immers de Ko ning benoemt de Ministers naar welgevallen; en als de Kamer het niet eens is met de Ministers, ont bindt hij haar, en zegt aan de kiezers welk soort van leden hij wenschelijk acht. Men zieb.v. Pruisen. Maar waartoe is die heele omhaal noodig? Men zij consequent, en schafte de nuttelooze Kamer en de evenzeer overbodige Grondwet af.^ De werking c ei gratie Gods zal er te vrijer om zijn. Mr. J. van Lennep schijnt ook zoo omtrent van de zelfde meening; want zijn geheele „Woord aan zijn medekiezers" strekt tot niets anders dan om aan te toonen, welke soort van Kamerleden de Koning ver langt. En daarmee is zeker de kwestie opge lost! Aan de ernstige overweging der kiezers blijve de vraag aanbevolen: waartoe zal deze leer ons brengen? De krijgsraad aldaar heeft een bakker tot levenslangen dwangarbeid' en een soldaat tot den kogel veroordeeld. Demauneukloosters op Sicilië zijn nu alle opgeheven. Aan de leden der bedelorden is verboden zich in monnlkengewaad. te vertoonen, zijn aan ieder 30 fr. verstrekt om zich andere kleeding aanteschaffen. Van de 24 vrouwenkloosters te Palermo zijn nog slechts 7 over. OOS»T KA It ïJIt De Keizer heeft van de Koningin van Engeland een eigen- handigeu brief van gelukwensching ontvangen met den mis- ukten aanslag op zijn leven. K pt. Palmer is weder in de achting van het publiek ge rezen zoodat meer dan vroeger aan de schuld van Anton Pust geloofd wordt. Den 4 heeft Z. M. zich van Josephstadt naar Koniggratz begeven eu ook de hoogten van Chium bezocht. In den avond van den 8 kwam de Keizer te Weenen terug waar hij aan het station werd opgewacht door de aartshertogende ministersde leden van den gemeenteraad en van de" kamer van koophandel der hoofdstad. De straten welke Z. M. passeerde waren schitterend verlicht en eene groote menigte begroette hem hartelijk. Aan eene deputatie uit Szegedinwelke graaf Beak een album kwam aanbieden, heeft deze gezegd dat de toestand van Hongarije zeer hachelijk is zijnde zijn arbeid tot nu toe vruchteloos geweesthij had de hoop evenwel nog niet R «2 h B. A IS. Terwijl de bouw van ijzeren schepen te Glasgow steeds vooruit t»aat, vermindert die te Londen, zoodat te Green wich en Dept ford 10000 arbeiders werkeloos zijn. In Ierland wordeu tegen den winter militaire maatregelen genomen met het oog op de feniaus. In de week geëindigd 3 Nov. zijn slechts 2 runderen door de veepest aangetastin alle plaatsen van Engeland en .Vallis is liet houden van veemarkten weder toegestaan mits daar in geene maand gevallen van typhus zijn voorgeval en en 19 mijlen in het rond geene besmette plaats is. lil plaatsen waar 'buitenlaudsch vee wordt aangevoerd, zijn de markten evenwel nog niet veroorloofd. Door een" brand in het verblijf der giraffen in de dier gaarde te Londen is eene schade van 550 p. st. aangericht. Op 1 en 2 Nov. heeft op Bahama-eiianden een hevige orkaan gewoed, waardoor vele menscheu zijn omgekomen en in de" hoofdstad Npssau geen huis is blijven staan. De post van gezant bji het Saksische Hof is opgeheven. De Jamaiea-commissie heeft bekend gemaaktdat de ont dekte feiten haar voldoenden grond hebben gegeven, om eene aanklacht wegens moord intedienen legenden gewezen gouverneur Eyre en andere personendie betrokken zijn ge weest in de terechtstelling van den lieer Gordon. gr Ik AMiMI.IK. Den 7 is in een koffiehuis te Parijs een 40tal studenten in hechtenis genomen en naar de gevangenis Mazas over gebracht. Op 15 na zijn zij spoedig weder losgelaten Men spreekt van een geheim genootschap. Zeker is het, dat bij het hervatten der lessen van de medische faculteit op on stuimige wijze het herstel gevraagd is van liet concours der vervulling der medische leerstoelen. v Prins Napoleon is te Parijs teruggekeerd en door den Kei zer uiWenoodigd om deelteiiemen aan de werkzaamheden der commissie voor de leger-orgauisatie. Ook 2 admiralen zijn thans tot leden dier commissie benoemd. Voor de onteigening van 31 perceelen te Parijs, ter ver- hreeding van een gedeelte der Rue du Temple en tot ver fraaiing van het plein le Chateau d'Eau wordt aan de eige naars 14,571,282 en aan de huurders 7,12o,490 fr. betaald. i T X IJK De minister van oorlog heeft, in overeenstemming met den minister van marineeene commissie van onderzoek benoemd naar het gebeurde met de Principe Amedeo. Het na den slag van Lissa in de haveu van Aneona ge zonken pautserschip Affondatore is boven water georacht. Den 28 Oct. heeft Garibaldi een brief aan de grieken gericht, waarbij hij zijne levendige sympathie betuigt voor hunnen strijd tegen de turken. Den 'li Nov. heeft de Koning, op het S. Marcusplein Venetie, het vaandel der stedelijke burgerwacht met de gou den medalje versierd. Op den dag zijner intrede heeft Z. M. daarvan per tele graaf bericht gezonden aan Keizer Napoleon, die daa.op langs denzelfden weg geantwoord heeft. Den 14 is de Koning vertrokken tot het doen van eene rondreis in de veuetiaansche provinciën. Bij Kon. besluit is amnestie verleend aan de venetiaanscne militairen, die wegens na den 6 Mei gepleegde desertie ver oordeeld waren. De inwoners van Trentein het, oostenrijksch gebleven ltaiiaansch Tyrolhebben een adres van gelukwensching aan de burgers van Venetie gezonden. Te Palermo zijn wegens de gebeurtenissen in bept. in hechtenis genomen de prinsen di Linguaglossadi Rammacca, di S. Vicemo en diGalati, de baronnen di Colobna en Buiera ,je barones Zarbo Dr. Onojrio di Benedetto en msgr. cl Aquisto, aartsbisschop van Morreale. Alle officieren en 31 onderofficieren van het uit Italianen bestaan hebbend regiment Sigismund No. 45, blijven op hun verlangen in oostenrijksche dienst. De Kroonprins van Saksen heeft den 31 Oct. een harte lijk schrijven gericht aan den gemeenteraad van Weenen, wegens het broederlijk onthaal der Saksische troepen en de liefderijke verpleging der gekwetsten. fin. Anselmus v. Rothschild te Frankfort heeft zich als oos- tenrijksch onderdaan doen uaturaliseeren met het burger recht te- Weenen. De heer v. Beust is benoemd tot minister van het tLuis dps Keizers. Oo 30 Juni bedroeg de schuld 2.831.211.195 fl., waarvan aflosbaar 1.034.122.128, niet aflosbaar 1.7'97 089.0651, rente- draoeud 2.517.847.528 en niet rentedragend 313.3bd.bOa. Ter° voldoening der renten is jaarlijks 125 473.744 li. noodig. Van 31 Dec. '65 tot 30 Juni '66 is de schuld toegenomen met 234.831.693 fl. I" It H II S K X. Den 12 is de zitting van het Huis der Afgevaardigden heropend eu de begrootiug voor 1867 ingediend an de gevraagde en toegestane leeuing is nog geen gebruik ge maakt. In de schatkist zijn 27i miljoen th. gedeponeerd. De inkomsten van 1866 bedragen met de oorlogscoutribu- tiën 168.804.000 th. (d. i. 7.210.000 boven de raming); van laatstbedoeld bedrag zal 2.400.000 th. besteed worden tot verhooging van de traetementen der ambtenaren eu onder wijzers en de soldij der militairen. Ook in Hannover, Keurhessen en Nassau is de wet op de militaire dienstplichtigheid afgekondigd. It, II Üi L. X X 1». Den 9 is liet huwelijk van den troonopvolger met de deensche prinses üagmar voltrokken. Aan alle veroordeel den heeft de Keizer vermindering van straf verleend ook zijn de achterstallige belastingen kwijtgescholden. De servituten dieop grond van oude feodale rechten op 450 plaatsen van Polen rusten zijn bij Ketz. besluit op geheven. De Staat eischt geene schadevergoeding maar deze moet wel aan particuliere grondbezitters betaald worden. Als daaraan voldaan is worden 40000 stedelingen eu land bouwers grondbezitters. SI,EKSWIJK-1I»L#TEIN. In den avond van den 10 is de chef-de-bureau bij de sleeswijk-holsteinsche hoofdadministratie v. Appen te Kiel door eeltige beschonken lieden in liet, water geworpen en aan de gevolgen daarvan overleden. T I K it IJ li. - Vorst, Michael van Servieaangemoedigd door de be langrijke concessiën, door den Sultan aan Vorst Karei van Hou manie verleend, heeft een hooggeplaatst beambte naar Koustautiuopei gezonden om de ontheffing van zijn land van de turksche bezetting aantevragen. Naar Weenen eu ie- tersburg zijn diplomatieke ageuten vertrokken tot bcvoide- ring van dit verlangen. r Candia Bij het, hardnekkig gevecht te Vafe (Vnssa) stonden tegenover 15000 turken en egyptenaren slechts 1000 christenen die vervolgens op Sfakia en in de versterkte positie van Askyla zijn teruggetrokken en den 27 Uct. üe wapenen hebben uedergelegd. Mustapha-bassa heelt de boot den en vreemdelingen vergund te vertrekken en voor het overige eene amnestie afgekondigd. V 8<:K K K O K STAT RN Alleen in Maryland en Deleware hebben de conservatie ven de bovenhand behouden. In Nieuw-York en Nieuw- Jersey, die veel meer leden afvaardigen, hebben de radica len, even als in alle andere Staten, gezegevierd. De gouverneur van Zuid Carolina heelt geweigerd het aannemen van liet amendement op de constitutie aan de Wetg. Vergadering aantebevelen. Uok de gouverneur van Georgia heeft zich tegen de aanneming verklaard. De minister Seward heeft eene nota aan den engelschen cezant, sericht, inhoudende, dat de misdrijven der femans in Canada, van zuiver staatkundigen aard zijnde, voor eene amnestie opleveren. Hij voegt er bij, dat hij deze meening aangeeft, omdat de europeescl.e gouvernemen ten tijdens den zuidelijken opstand betztlfde hadden aan- De commissarissen van politie te Baltimore, die de lijsten der stemgerechtigden vervalscht haddenzijn door andere De genl. Sherman vertrekt r.aar het hoofdkwartier van Juarez in Mexico. De heer Peabody heeft na zijnen terugkeer in America 150.000 d. geschonken aan het collegie llavard tot oprich ting van een muzeüm en eene leerstoel voor americaansche oudheden en e'hnologie, eene gelijke som aan het collegie van Vale, 6000 d. voor de oprichting eener boekerij te Georgetown en 500.000 d. aan het naar hem genoemd collegie te Baltimore, terwijl hij te Georgetown eene pachtige kerk heeft doen bouwen voor de rechtzinnige congregatie waar toe zijne moeder behoorde. De' heer Stewart te Nieuw-York heeft 1 miljoen d. be stemd tot het houwen van woningen, welke voor matigen nriis aan lieden der mindere klasse verhuurd zullen worden, en welker opbrengt steeds moet strekken tot aanbouw van nieuwe woningen. Men schat het. vermogen van dezen heer, die arm in America kwam op 100 miljoen. Op 1 Dec. zullen 3 jachten van Nieuw-York een zeil wedstrijd aanvaarden naar Cowes op het el!and„„n15V Ieder der 3 eigenaars heeft, een inzet gedaan van 30 Ut)U d. De Wetgeving van Mississippi heeft een besluit genomen, waarbij de onmiddelijke invrijheidstelling of de afdoening van het rechtsgeding van Jefferson Bams geeischt wordt, die zónder machtiging van de bevoegde rechterlijke overheid eu dus in strijd met de wetten, nu reeds 18 maanden gevan gen gehouden is. Zij heeft bekwame pleitbezorgers naar

Alkmaarsche Courant | 1866 | | pagina 2