fw- Tentoonstelling van nijverheid te Amsterdam. Den 9 beeft de miuister van binnen!, zaken, lergezeld van de ministers van financiën, koloniën en marine, in het paleis voor volksvlijt de bekrooningen uitgereikt, op de jongste tentoonstelling verworven, bij welke gelegenheid het orchest eene nieuwe compositie van den lieer Coenen uitvoerde. De tentoonstelling is iu 't geheel door 260000 personen bezocht. CASTAI JA jaarboekje voor 1867, l*er Telegraaf. Stabs 11 icuius -4» Virginia gezonden om de zaak van de gevangene voortestaan en de bevolking aangespoord om ruime bijdragen te geven voor het onderhoud van zjjue vrouw eu kinderen. «i\\i:\i.A\ii In den avond van den 15 zijn de Koning en Koningin met de prinsen van Oranje en Alexander van het Loo iu de residentie teruggekeerd, waar eene groote menigte op de heen was ter hunner begroeting. In de Eerste Wagenstraat werden de paarden van het rijtuig van H. H. M. M. afgespannen en dit onder luid gejuich en gezang naar het paleis gevoerd. De werklieden van de fabriek der heereu Enthoven en Comp. kwamen later nog bij fakkellicht, voor het paleis de volks liedereu zingen. Wij kunnen de aanleiding tot deze buiten gewone manifestatie niet mededeelen misschien achtten con servatieve volksleiders het voor dpn Koning zoo verblijdend dat de 2e Kamer eenipe bekwame eu liberale leden verloren heeft. Verkiezingen. De herstemmingen, waarvan de uitslap onmiddelijk aan onze geabonneerde» bericht is, thans afge loopen zijnde, blijkt het dat de samenstelling der 2" Kamer de volgende verandering heeft oudergaan te in plaats van gekozen Leeuwarden, Dirks T. de Roo v. Aldewerelt Andrew T. Hingst. Assen, v. d. Veen, afwezie. Thorbecke. Zwolle, IJssel de Schepper V. v. Naamen v. Eemnes. (vacature) Stieltjes. ZutphenDullert V. v. Rappard. Amersfoort, (vacature) v.Hardenbroekv. Lookhorst. Alkmaar, Olivier V. 's Jacob. Haarlem, v. Nierop V. v. d. Huoht. Amsterdam, v. Heukelom V. Insinger. v. Swieten V. Pijnappel. DordrechtBlussév.Oud AlblasV. Bichon v.IJsselmonde. Goes, de Laat de Kauter V. Saaymans Vader. 's Hertogenbosch, de Poorter V. v Zinnicq Bergmann. Tilburg, Jespers afwezig. Verheijen. RoermondeCornelis V. Haffmans. (T en V achter de namen der vroegere leden wijst hunne stemming over de motie Keuchenius aan van de 39 voor- stemmenden zijn 29 herkozen) De heer Thorbecke, die mede te Groningen gekozen is, zal waarschijnlijk de keuze voor Assen aauvaarden zoodat Groningen een ander liberaal lid in de Kamer kan brengen. Bij de herstemming te Amsterdam verkreeg de als door kundig financier bekende heer v. Rosse 1313. en de voor malige opperbevelhebber van het O. I. leger v. Swieten 1291 st. Volsens het Handelsblad bestaat de nieuwe Kamer, welke den 19 geopend wordtuit 39 liberalen die nog over één open plaats beschikken kunnen5 leden die meer liberaal dan conservatief zijn 25 conservatieven en 5 auti-revoluti- onairen. Benoemingen enz. Z. M. heeft den hoosleeraar C. Mul der te Groningen op zijn verzoek op grond van 70jarigeu leeftijd, een eervol ontslag verleend. Volkswapening. Te Amsterdam is eene scherpschutters- vereeniging opgericht, waaraan ongeveer 80 leden zijn toe- get reden. Vestingen. Den 14 is te Bergen op Zoom van het minis terie van oorlog aanschrijving ontvangen, dat de vesting zal worden ontmanteld. Gelijk besluit zou genomen zijn ten opzichte van Maastricht, Venlo, Vlissingen en Bath. Postwezen. De minister van financiën heeft herinnerd, dat voor stalen en monslers gevorderd wordt 5 a 10 cents bij een gewicht van 1 ons en 15 a 25 cents bij het gewicht van 1 N. pond, zijnde van den prijs der brieven. Aanbestedingen. Den 12, door de directie der huil. spoorweg-maatschappij te Amsterdam het vergrooten van het stationsgebouw te Scbagenaan C. N. flaming aldaar, voor f 7987. Gieten. Wijlen J. Nienhuiswethouder te Heerde, aldaar den 1 overleden heeft aan de vereeniging tot werkverschaf fing vermaakt 40 bunders weiland jaarlijks gemiddeld 1000 opbrengende, eu aan de verschillende diaeoniebesturen 19000 24 pet. nat. schuldalles vrij van rechten. Rampen. In den vroegen morgen van den 9 is de kolos sale en ffaaie stoom stroopapierfabriek van de heeren Breynck, Beernink Sr Ciewaarschijnlijk door eene gasontploffing (zij bezigde haar eigen gas), afgebrand, waardoor 50 werklieden hun middel van bestaan outbeeren. Het gebouw was voor f 48.500 verzekerd. Bij den hevigen n. w. wind op den 12 is het lagere ge deelte van Zwolle door het hooge water geïnundeerd. Veepest. Van 28 Oct. tot 3 Nov. zijn inZ.-Holl. aanget. 494, gest. 99, afgem. 327, herst. 12 3 Utrecht 898, 572, u 199, 223 gj- N.-Holl. ff 51, 10, 41, 8 nog ziek in Z.-Holl. 205, Utrecht 473, N.-Holl. geene 3 In de friesche gemeente Gaasterland zijn 2 'underen aan getast en met de 11 overige van den eigenaar terstond, af gemaakt. Cholera. Van 28 Oct. tot, 3 Nov. zijn in N.-Holl. aanget. 11, overl. 9, totaal 3567 en 2576 per- Nederland 117, 91, 31467 19385 sonen. In bedoelde week kwamen iu Limburg op 67 aangetasten 51 sterfgevallen voor. De gemeenteraad van Zwolle heeft aan de stads geuees- heeren enden apotheker Neltenstein ieder een zilveren beker, aan de stads heelmeesters ieder f 50 en aan de zusters uit het gesticht van liefdadigheid een geschenk vereerd. De afdeelingen der maatschappij van bouwkunst en der vereeniging van fabriek- en handwerknijverheid te 's Hage hebben eene commissie benoemd ter verbetering van den gezondheidstoestand aldaar. Misdrijven. Den 8 zjjn te's Hertogenbosch 3 duitschers in hechtenis genomen op het oogenbük dat zij valsche munt biljetten in omloop trachtten te brengen. Zoowel daar, als te Amsterdam en Rotterdam zijn dergelijke biljetten ontdekt. Rechtszaken. De arrond. rechtbank te Groningen heeft den 13 den hoofdredacteur der Provinciale Groninger Cou rant vrijgesproken wegens zijn artikel over de houding van professor v. D., tijdens het heerschen der cholera, opgrond dat hij genoemd artikel eerst geplaatst heeft toen de ver ontwaardiging over dien professor algemeen was en hij niet ten doel heeft gehad dien te beleedigen. Bijzonderheden. In de rivier de Mark bij Breda zijn 19 personen gedoopt, oehoorende tot eene nieuwe gods- dienst-secte. 131 Vrouwen te Kampen hebben een adres aan den Ko ning gericht, waarin zij Z. M. als souvereinen Koning erkennen, //op grond der gereformeerde godsdienst en de belijdenis barer vaderen," en Z. M. verzoeken zich over «haar redeloos vee en bare kinderen t.e ontfermen." Natuurverschijnsel. In den nacht van 12 13 is te Arnhem tussclien 12 en 2 uren het aangekondigde verschijn sel zeer goed waargenomen, zoodat in ééne minuut 50 zoo genaamde vallende sterren gezien werden. Het noorden was bijzonder sterk verlicht. Staats-loteeij. Trekking der 5e klasse. 3e Week. N°. 8761 f 1500, N». 1533, 2062, 2706, 3741, 4791, 4874, 14218. 17925 19277 en 19976 J 1000. te Amsterdam bii Gebroeders Kraag. Holland, heeft opgehouden te bestaan ge begrijpt ter stond: wij meenen bet. jaarboekje van dien naam, dat acht tien jaren achtereen onder de redactie van mr. J. van hennep het licht zag. De redacteur verlangt «naar rust" hij heeft "lang genoeg gesloofd" en nu hij zich terug trektmeent de uitgever, dat het boekje ouder een anderen titel moet verschijnen. Waarom dit is ons niet duidelijk. De naam had een goeden klank gekregen hoe vreemd hij ons voor een pracht jaarboekje, in 'teerst toescheen, al trachtte men toen dien te eigenen, //.omdat de inhoud geschreven, gedicht, geteekeud en gegraveerd door Hollanders (Nederlanders?) en met eene hollandsche letter, op hollandsch papier, gedrukt zou zijn." Daarbij of dien tengevolge - was hel den dichters een eereals hun werk voor het boekje gevraagd werd, ui het publiek bleef voldoende bewijzen geven van onveiflauwde belangstelling. Is ran hennep nu de eenige hollandsche man om het erediet van «Holland" optehouden? Hoe dit zij, bet. boekje, in rood marokkiji, met prachtigen gouden stempel, net. gebonden en met deugdelijk goud op snede, wordt ons aangeboden onder den titei Castalia een mooie naam die ver in het verleden te zoeken is en na a vorens van hennep te hebben gehoord in zijne toespraak «Aan de lezers van wijlen den Almanak Holland" aanvaar den wij het zonder motie van wantrouwen, en slaan het boekje open. Al terstond worden we meegesleept door luister van anderen aard een plaat van C. Rochussen en een ge- illustreerden titel van dien kunstenaar. Waaruit spreekt het aantrekkelijke dier beide afbeeldingen het meest. uit, de op vatting of de voorstelling uit de lijnen of de belichting? De volgende plaat naar Israels is niet minder sehoon. De kleine visschers jongen, die van moeders oude klomp een schuitje heeft gemaakten met zusje (een klein moedertje) in stil genot verloren, het kunststuk laat varen op de zoute plas, door een golf op het strand achter gelaten, vergt meer dan een kijkje van een kwartier van u, eu zal eenigen tijd iu de herinnering blijven. De derde gravure is n&M J. P. Hop penbrouwers een winter gezicht, 't Is maar een bevrozen vaart, een besneeuwde brug, iu 't verschiet, een ruine en over alles een grauwe lucht,. Tochhoeveel nieuws in de opvatting! Gij hebt honderdmaal zoo iets in natura gezien; de schilder wijst er hier het, schoone van aan. Martens beeldt een meisje al, dat in de lijn voor een trekschuit loopt. Hij doet het zoo, dat we terstond het barbaarsche, om zulk een werk zulk eeu wezen op te dragen, gevoelen. Hein J. Bur gers eindelijklevert het, onderwerp voor de laatste plaat. Schalk genoeg, die verliefde jonkman en goed geplaatst, indien de vertooningen met. een blijspel moeien eindigen. Maar de platen maken het gansehe boekje niet uit. Al dadelijk moeten we zeggen dat de Buil het laatste plaatje, onder het opschrift K a t j e s p e 1 geestig toelichtdat Hof dijk met Aan het 1 ij u t. j e den zin der voorgaande gravure versterkt Spoor en van den Berch aan de twee andere een bijschrift geven en Lauriltard eeu weinig ernst der plaat van Rochussen bijzet. De Buil licht den titel toe en vertelt wie Cast alia was. Zou hem de portefeuille der zaken van het, jaarhoekje worden toevertrouwd? De keuze was niet kwaad. Van hennep verhaalt hoe Amsterdam aan een kroon hoven het stads wapen kwam. Koopmans van Boekeren geeft eeu novelle getiteld: Eene paraplu. De oude heer Smits verhaalt, in acht. hoofdstukken zijn roman: de werkman onder de aarde, waarmee hij de verbeeldingskracht van Victor Hugo de loef afwinteen fijne satire, eu het, laatste prosastuk is van Ldurillard onder het opschrift Brieven. Tegen het laatste stuk zoude bedenking kunnen gelden, of het in een pracht jaarboekje welgeplaatst was van de andere mogen de namen der auteurs zoo veel aanbevelingen zijn. Wat eindelijk de versen aangaat in het boekje opgenomen Het le e 1 ij k e jonge eendtje van ten Kate, is naar het mooie sprookje van Andersen, en ten Kate is de dichter van de Schepping. Elliot Boswel's Een Refrein, dunkt u, een van die gemoedelijke, naïve versen te zullen zijn, die te gelijk een glimlach er. een traan ontlokken; ge vindt niet wat ge verwacht, ditmaal heeft de dichter hoogér toon aangeslagen. Mevr. Hymans-Hertzveld zingt Het Tri omflied der Beschaving; *t is t.e begrijpen dat de geëerde dichteresse door de straks genoemde Schepping verrukt moet geweest zijn haar lied geeft, ons de overtui ging er van. Slaan we het keurig boekje dicht, en wenscheu we het toeeen goed gelukpraclit,bandje< mogen in een smaakvol gemeubileerd vertrek niet ontbreken liet boekje vinde eeu waardige plaats op menig étage»! R, Amsterdam 17 Nov. Cert. Nai. Werk. Schuld 2} 55, dito 4 aand. Hand. Maat. Spanje 2} 31 i, dito 3 61. Rusl. Amsterd. 1864, 91}, dito Spoorw.187}, dito Loten 1864 169}, dito 1866, 164}. Metall. 5 45}, Nation. 5 0/o 49}, dito Zilver. 1864. 5 55}, dito 1865, 5 °l0 57, Turken Alg. Sell. 5 0/o 31}», Amerika 1882, 6% 74}. Mexico 1851, 3 °,'a 16}, dito 1864, 3 12. In den vroegen morgen van Woensdag, omstreeks 5 uren, werden de ingezetenen verontrust, door het ontstaan van brand in eene met hooi gevulde boet aan de woning van den veehouder de Graaf, achter de vest hij de Geesterbrug. De felle wind wakkerde de vlammen duchtig aan en dreef eeu dichte vonkenregen naar het nabijgelegen gasthuis, dat in werkelijk gevaar verkeerde. Aau de inspanning onzer brandweer, ijverig bijgestaan door de spuiten der holI. ijz. spoorwegmaatschappij en van het jongenshuis, mocht het gelukken te half zeven, toeu ook de woning voor een goed deel verwoest was de verdere uitbreiding van het vuur te bedwingen, schoon het hooidoor welks broeien de brand ontstaan schijnt, te zijnnog den ganschen dag zorg en toezicht vereischte. Dezer dagen heeft, de kamer van koophandel en fabrieken alhier zich op nieuw tot Z. M. den Koning gewend, teneinde door Zr. M'. tusschenkomst hij het engelsehe gouvernement te verwervendat de vrije uitvoer van levend vee uit de haven van het Nieuwediep naar Eugeland op dezelfde wijze en onder dezelfde bepalingen plaats moge hebben als voor de provincie Friesland. Naar vrij vernemen zal hij genoegzame inteekening op de rondgaande lijsten op Donderdag 29 November door het personeel van den amsterdamschen stads-schouwburg in de nieuwe zaal van den heer Roest worden opgevoerd Schiller's Kabaal en liefde. Voor de choleralijdera te Egmond aau Zee is ontvangen hij der. heer J. H. Ibink alhier, van H. J. A. 1 coup. f 4. C. B. f 2.50. W. T f 5. N. N., poslm. den Helder, f 10. Gh. 5. V. f 5. N. N. en N. Nle Koedijk, f 5. J. v. D. K. f 2.50. M'. G. v. L. f 10. G. J. v. L. io. M'. D. F. v. L. f 5, totaal 137.75, en bij de uitgevers dezer courant, van D. D. 1 5. S.y 1. C. W. f8, totaal f 61.25. K *ST«\CBBlïfHT. Zitting van 8 October. 1. A. G. Az., te Egmond aan Zee, enkele diefstal, door arglistige ontvreemding van helm uil. de duinen ouder Eg mond iiinneu 20 dagen gevangenisstraf eu de kosten. 2. J. H., te Egmond aau Zee, enkele diefstal, door arg listige ontvreemding van veldvruchten van een bouwland onder Egmond binnen, 6dagen gevangenisstraf eu de kosten. 3. C. B., te Oudcarspela. harder dan in korten draf langs de straat rijden en b. eu berijden van het klinkert voetpad heide te Alkmaar, twee boeten elk van f3 en de kosten, met subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag voor elke boete. 4. P. v. d. M. Jr„ te Alkmaar, harder dan in korten draf langs de straat rijdenf 3 boete en de kosten met subsi diaire gevangenisstraf van 1 dag. 5. P, N., te St. Pancrasniet vasthouden van hennen tusschen den 1 Juli en hel einde van den zaadtijd 1 boete en de kosten met subsidiaire gevangenissstraf van 1 dag. 6. C. G. 7 G. H. 8. K. K. en 9. G. W., alle teSt.Pan- ernsals hoven. 10 D. N., te St. Pancras, op den buurtweg los laten loopen van zijn houd straf als hoven. 11. P. N. 12. J K. 13. J. P. eu 14. E. W., alle te St. Pancras als boven. Zitting van 15 October, 1. A. G. v. d. B„ te Winkelopzettelijk toebrengen van schade aan eens anders roerende goederen te Oudcarspel, vrijgesproken. 21 C. d. M., te Schoor!poging om wild te bemachtigen door middel van hazenstrikken iu de duinen, f 20 boete en de kosten met subsidiaire gevangenisstraf van 5 dagen. 3 C. v. R., te Heilolaten loopen van vee op eeu anders in den oogst, staanden grond, f 3 boete eu de kosten met subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag. 4. S. de G., te Alkmaar, houden van eene slagerij van vee in eene loods te Alkmaar, zonder toestemming van het plaatselijk bestuur, t 25 boeteen de kosten, met subsidiaire gevangenisstraf van 2 dagen. 5. S. de G., te Alkmaar, houden op zijn land van eene verzameling van penzeu gevuld met drek zonder toestem ming van lipt plaatselijk bestuur, f25 boete en de kosten, met subsidiaire, gevangenisstraf van 2 dagen. 6. C. B„ te Alkmaar, bouwen van eene loods op gemeente grond, zonder vergunning van den gemeenteraad 2 boete en de kosten, met subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag. 7. N. C., te Alkmaar, gebruik maken van gemeentegrond tot uilstalling buiten den rand der stoep, zonder vergunning van Burg. en Weth., f 1 boete en de kosten, met subsidi aire gevangenisstraf van 1 dag. 8. N. C., te Alkmaar, als No. 7. 9. E. K.. wed. S. de J., te Alkmaar, als ongehuwd bor deelhoudster, verzuim van wekelijksche aanmelding en wei gering van onderzoek op tijden plaats, door den commissaris van politie bepaald, 6 boete eu de kosten, met subsidiaire gevangenisstraf van 3 dagen. Zitting van 20 October. 1. J. V., te Apeldoorn, harder dan in korten draf te paard langs straat rijden te Alkmaar, f 3 boete en de kos ten met subsidiaire gevangenisstraf vau 1 dag. 2. J. B„ te Aulo, op straat te Alkmaar voldoen eener natuurlijke behoefte buiten daartoe van wege de gemeente bestemde plaatsenf 1 boete en de kosten met subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag. 3. L. G, te Hoogeveen vastmaken van de touwen van zijn vaartuig aan de boomen te Alkmaar, straf als boven. 4. F. C., te Alkmaar, werpen van vuilnis in gemeentewater, straf als boven. 5. C. J. T., te Bakkum zonder behoorlijk toezigt alleen laten van ziju paard en rijtuig te Alkmaar, f 3 boete en de kosten, met subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag. 6 H. H., te Alkmaar, bouwen van eene loots achter zijn pakhuis, zonder steeuen voor-, zij- of achtermuren, straf als hoven. 7. G. B., te Alkmaar, op straat laten losloopen van vee, f 1 boete en de kosten, met subsidiaire gevangenisstraf van I dag. 8. C. de R., te Alkmaar, zich vastklemmen en blijven hangen achter aan een rijtuig straf als boven. 9. P. K. en J. K., te Alkmaar, te zamen als No. 8. KIIKG BltLIJHB STA\D. GETROUWD. II Nov. Levie heuson en Saartje de Jong. Lambert Antho- nie van der Voortte Koog a/d Zaanonlangs te Uitgeest en Gesina Juliana ütlo. GEBOREN. 10 Nov. Jakoba Helena, D. van Jacobus Johannes Schrieke en Adriana Roelandina Geerling. 11 Abraham, Z. van Arie de Jong en Neeltje Kos. G er ar dusZ. van Zacharias van Teunenbroek en Cornelisje Mager. 12 Frangoise Isabelle Henriette1). van Jr. Mr. Sebas- tiaan Mattheus Sigismund de Savornin Lohman en Marea van Hasselt. 14 Levie JozuaZ. van Jozua Levie Velleman en Judik Drieduiten. 15 Lourentius JohannesZ. van Johannes Zonneveldt en Geertruida Maria Senser. Leendert Pieter, Z. van Johan Audries van der Waal en Hendrina Tabernal. OVERLEDEN. 10 Nov. CorneliaD. van Lieuwe de Vries en van Neeltje Wiedijk, bijna 15 m. 11 Maria Johanna, D. van Jacob Pieter Huchshorn en Bartha Spin ruim 2 j. Johan Adam Alexander, Z. van Adam Joachim Birger Olilmann en van wij len Neeltje van de Poll, bijna 11 j. 15 Grietje, D. van Pieter Kaagman en Willempje Plemp, 2 j. en 7 m. VEILING VAW VASTE GOEDEREN. 13 Nov. Door den Notaris D. N. VAN ELTEN. 1. Boerenwoning, Tuin, Boschje en 2 perceelen Weiland, Egmondermeer bij de Kalkovensbrug, sectie D, 55 58, samen groot 1.07.20. Strijkgeld f 30, P. Helder f 1800, 2. 3 Perceelen Weiland, aldaar, aan den Meer weg, No. 59, 64 en 65, samen groot 7.80.70. Str. 50S. Timmerman 9500, 3. 5 Dito dito, aldaar, 6063 en 66, samen groot 4.22.50. Str. f 25 I. Elzas2975, No. 1, 2 en 3, niet verhoogd. Gecomb. f 14275. Str. f 100, J. Helder *14385,— Verhoogd door P. Helder met 1000. 4. 3 Dito dito, aldaar, 67- 69 eu 185, samen groot 11.13.60, Str. f 60J. Helder 9490,— Niet verhoogd. 5. 4 Dito dito, aldaar, 36- 39, samen groot 6.23.90. Str. 40 F. M. Aqhina 7520, Verhoogd door P. Roskam met 40, No. 15 gecomb. f 32435. Verhoogd door P. Roskam met210,

Alkmaarsche Courant | 1866 | | pagina 3