21®lckclijfiscftc ïacvichtcu. Per Telegraaf'. is verzeild geraakt. Wij vinden het een onbetamelijke aan matiging en een ongepaste heimelijke bedreiging. De Kamer is zelve in de eerste plaats geroepen om de grenzen van haren werkkring naar eigen overtuiging te bepalen, en geen Mi nister behoeft haar aan hare verplichting te herinneren. In verband met de gebeurtenissen der laatste dagen bevatten de woorden der Ministers zelfs een bepaalde aanwijzing, waar de grenzen van den werkkring der Kamer gelegen zijn en waar de overschrijding harer bevoegdheid aanvangt. De Kamer mag naar onze meening in deze aanwijzing niet be rusten maar behoort bij de eerste voegzame gelegenheid te verklaren, dat zij in dit opzicht geen lessen aanneemt van het Ministerie. Opmerkelijk is voorts de uitdrukking, dat de eendrachtige samenwerking tnsschen Regeering en Vertegenwoordiging geen onbelemmerde wisseling van gedachten, geen vrijmoe dige uiting van overtuigingen verhindertVerbeeldt u een Ministerie dat het noodig acht te verklaren dat het geen bezwaar heeft tegen de vrijheid van spreken in de Kamer. Maar inderdaad, het schijnt dat het Ministerie er lnst in heeft het geduld der Kamer op de proef te stellen. Het verklaart niets liever te wenschen dan wederkeerig vertrou wen en welgemeend overleg, dan ijverige werkzaamheid ten nutte des lands, en te gelijk wedijvert liet met von Bismarck in de kunst om iets tergends te zeggen. Als de Kamer het stilzwijgen bewaart omtrent het ge beurde, zal men er het Ministerie niet voor behoeven te danken. K j,; |i 4-. - 2 Leden van het bisschoppelijk kapittel van Brugge, de president van het seminarie Bruneel en de pastoor-deken van S. Gilles, hebbende de decoratie van de Leopoldsorde terug gezonden omdat de bisschop msgr. Faict voorbijgegaan is. De clerikalen zeggen dat de regeering al meermalen op deze wijze gehandeld heeft, om verdeeldheid te brengen onder de geestelijken. Het meerendeel der officieren van het belgische legioen in mexicaausche dienst is reeds teruggekeerd. De heeren J. Bannert en Cheuchet hebben concessie ge vraagd voor een spoorweg van Antwerpen naar Baarle-Hertog aan de bestaande lijn Turnhout-Tilburg, met een zijtak van Brecht naar Breda. KADE In den nacht van 1415 is op het kasteel Brombach o- verleden Don Migu'èlhertog van Braganza. Geboren in 1802, werd hij in 1827 door zijnen broeder, den Keizer van Brazilië tot regent van Portugr.l aangesteld maakte hij zich in het volgende jaar, met voorbijgang van zijne nioht Maria, meester van den troon en werd hij in 1834 verdreven. Later huwde hij de prinses LöicensteinWertheim, bij welke liy 7 kinderen nalaat. K X K I, A V Door de hevige stormen der vorige week zijn in Lancas hireYorkshire en Derbyshire hevige overstroomingen aan gericht. Honderden huisgezinnen zijn van alles beroofd. Te Leeds zijn 24 menschendoor het inzakken eener kadein de Aire gestort en verdronken. Den 15 is op het Waterloo-plein te Londen het stand beeld onthuld van den beroemden noordpool-reiziger John Franklin. De regeering heeft bepaalddat het niet ter dadelijke slachting bestemde buit.enlandsehe vee slechts in bepaalde plaatsen ingevoerd mag worden en aldaar eene quarautaiue van hoogstens eene maand moet ondergaan. Den 17 had te Edinburg eene demonstratie plaats ten gunste der hervorming van het kiesstelsel. 18000 Personeu trokken met vaandels en banieren door de stad naar het Parkwaar 40000 menschen bijeen waren en de gewone besluiten genomen werden. Den 21 heeft de vereeniging tot hervorming van het kies stelsel te Manchester den heer Briyht en eenige andere li berale leden van het Parlement een banket aangeboden, waaraan meer dan 900 geooodigden deelnamen. KKAtHHl.lH 11 Der personen, betrokken in de zaak der te Parijs op het plein S. Miehei in arrest genomen studenten en werk lieden zijn op vrije voeten gesteld. IT Ahi K. Tijdens 's Konings verblijf te Yenetieop den 8 is de sedert 1859 gesloten schouwburg delta Fenice weder geopend. Hoewel de prijzen zeer hoog gesteld waren was de toeloop zoo groot, dat 3 personen doodgedrongen zijn. Z. M. heeft aldaar geweigerd eene deputatie uit Triest te ontvangen ook werd aan deze niet vergund om met haar met floprs omhuld stads vaandel aan den optocht deeltenemen. Te UdinePadua en Verona is de Koning mede met geestdrift, en luiste»" ontvangen. Den 21 is Z. M. met de prinsen te Florence teruggekeerd, waar de huizen met vlaggen en groen versierd waren en 's avonds eene algemeene illuminatie ontstoken werd. Het Memorial diplomaliqtte bericht, dat de bisschoppen in het venetiaanschereeds vóór 's Konings komst, door den Paus zijn uitgenoodigd om dien Vorst, als door Oostenrijks vrijwillige overdracht Venetie bekomen hebbendete be schouwen en te gehoorzamen als hunnen wettigen en van God gestelden souverein. De clerikale bladen wijzen er op, dat de Koning hij het ontvangen der venetiaansche deputatie te Turijn gezegd heeft: //Italië bestaat,, maar is niet voltooid," dat te Venetie tegelijk met de vaandels der italiaansche steden ook dut van Rome, met rouwfloers omgeven de hoofdkerk is binnengedragen en dat de //samenzweerders" Saffi en Cairoli in de steden oproepingen aan de romeinsehe uitgewekeuen hebben doen aanplakken, om zieh den 15 Dec. t.e vereenigen t*r over legging wat er na het vertrek der fransche troepen uit Rome gedaan moet worden. Tegenover dit alles slaat de uitvaardiging eener circulaire door den minister RicasoUwaarin deze nogmaals verklaart, dat de regeering de bepaling der Septemher-couventie ge trouw zal nakomen. De regeering heeft de aauleggers van eene tegen 15 Nov. uitgeschreven volksvergadering der democratische vereeniging uitgenoodigd hun plan optegeven en een aautai manschappen der ontbonden garibaldiaansehe vrijcorpsen die zich aan de grenzen wilden vereenigenzijn daarin door de plaatselijke overlieden verhinderd. De prefecten zijn aangeschreven om al de uitgeweken bisschoppen weder in hunne diocesen toetelaten. Te Reggio is een frausch priester gevangen genomen die gereed stond om zich naar Sicilië inteschepen, volgens zijn eigen bekentenis, ter bevordering der reactie. De bisschop van Nicastro, in Calabriemsgr. Giacinto Barberiheeft uit eigen beweging de inlijving van Venetie door een te Deum gevierd. In antwoord op de dankbetui ging van den onderprefect daarvoor, heeft hij dezen een brief geschreven waarin hij zich als een vurig voorstander van liet vereenigd vrij en onafhankelijk Italië doet kennen. •MtmTS'. 1 KI.lit De gemeenteraad van Pesth heeft verzocht de tegen het voorjaar uitgeschreven lichting niet tc doen doorgaan. Den 19 is de hongaarsche Rijksdag geopend. In het voor gelezen keizerlijk rescript wordt verklaard, dat in de bi* staande eenheid van recruteering en militair opperbevel, douane indirecte belastingen staatsmonopoliën en openbare schuld geene veranderingen ingevoerd kunnen worden en dat, zoodra deze punten geregeld zijn, het gouvernement een verantwoordelijk ministerie aanstellen en do voormalige gemeentelijke administratie weder invoeren zal. r iti itt s<; x De regeering heeft bij het Huis der Afgevaardigden een wetsontwerp ingediend om uit de oorlogscontributiëu lj mil joen th. te stellen ter beschikking des Konings, tot, het verleenen van dotatiën aan dc voornaamste legerhoofden. Na eene langdurige beraadslaging werd besloten het, ontwerp in handen te stellen eener bijzondere commissie. Indien het moest strekken tot begiftiging van met, name aangewezen personen ware het zeker dadelijk goedgekeurd. In Nassau is aanschrijving ontvangen om voorzichtig te zijn in het verleenen van concessiën voor kroegenmogende ten platten laude niet meer dan een op de 300 bewoners toegelaten worden. De 5 burgers van Frankfort,, die de missieve geteekend hebben ten geleide van het adres van 3000 hunner mede burgers, zijn voor de policie geroepen en he.hhen dasr ver nomen dat het protest wel in handen des Konines is ge raaktmaar dat vorm eu inhoud niet van zoodauigen aard ziju om een autwoord te mogen verwachten. Uver de door Frankfort opgebrachte 6 miljoen, die vol gens sommigen ten bate van de openbare werken der stad. zouden worden besteedis nog niets beslist. De stedelijke rechtbank te Berlijn heeft bekend gemaakt, dat, krachtens de onlangs uitgevaardigde amnestie, het bij verstek tegen Ludmilla Assing gewezen vonnis is vervallen. Als uitgeefster'der ge-chriftcn van F urnhagen v. Ensewas zij wegens majesteitsschennis tot ballingschap veroordeeld. Voor Nassau Keurhessen en Frankfort is de pruisische Staats-Ameiger tot officiëele courant verklaard. De heer Classen-Kappelmann is veroordeeld tot eene boete van 25 til., wegens een artikel in de Rheinische Zeitang over de frankforter oorlogs-contributie. De Kamer heeft met 126 tegen 122 stemmen liet verkno pen gelaakt van den Keulon-Mmdener-spoorweg zi nder voor kennis van den Landdag. SI li «i 8, A i». De vesting Ojusat, liet laatste toevluchtsoord van den Sultan van Bokhara is na een beleg van 8 dagen stor menderhand door de ru«seu ingenomen. T U 11 Hl a.1 K„ Den 16 is in Pera. een der voorsteden van Konstantinopel, de cholera uitgebroken; de meeste gevallen hebben een doo- delijken afloop. Candia. liet blijkt dat nog niet- alle opstandelingen zich onderworpen hebben. Een aantal heeft, de wijk naar het gebergte Ida genomen eu schijnt nog voortdurend verster king uit Griekenland te ontvangen. De zich noemende al gemeene vergadering der cretenzers verklaart, in een aan de gezanten der groote mogeudheden te Konstantinopel gericht adreshet gerucht der onderwerping voor ongegrond eu vraagt andermaal schepen tot, overbrenging van weerlooze personen naar Griekenland. Mustapha-bassa maakt zich ge reed om de opstandelingen weder aantetasten. WUftTETI II liCi. In eene bijeenkomst van groolduitschgezinden te Stuttgart is men het eens geworden over de volgende punten een zuidduitsch verbond, algemeene dienstplichtigheid en meest mogelijke beperking van de militaire dienst. Te Hei lelberg zal eene commissie zetelen om deze belangen te bevorderen. VEHEKAH.UE STATSiX De regeeriug heeft den mexicaansehen tegen-president Ortega in hechtenis doen nemen. Du commissarissen van polieie te Baltimoredis op de aanklacht der conservatieven, wegens kuoeierijen met liet inschrijven der kiesgerechtigden door den gouverneur ont slagen waren weigeren de overgifte hunner bureau's enz. aan de nieuwbeuoemden. De President heeft aan het ver langen van den gouverneur, om troepen tot handhaving der uieuwe commissarissen aftezendenniet willen voldoen en verlangt dat de rechtbank de zaak zal uitmaken. M EXIl'W. Den 12 Sept. heeft een fransch detachement Mazatlan genomen. Het had een aanval uit Corona afgeslagenbij welke gelegenheid de voorhoede der Keizerlijken, in plaats van de franschen te ondersteunen met de aanvallers gemeeue zaak gemaakt had. KINiXENEAXl». Uit nadere berichten blijkt, dat voor de manifestatie, bij de terugkomst der Kon. familie in de residentie, het laagste gemeen gebruikt is dat zich op zeer onbetamelijke en de vorstelijke personen weinig vereerende wijze heeft gedragen. Staten-Generaal. De zitting der Kamers is den 19 door eene commissie in 's Konings naam geopend. Bij de 2' Kamer aanvaardde het oudste lid in jaren, G. Reinders, het tijdelijk voor zitterschap met eene reden, waarin hij aandrong op eene zinniqe toepassing onzer grondwettige instellingen. De heeren de Biebersteinv. d. Maesen de Sombre ff, Verheyen en liaff- mans zijn wegens geopperde bezwaren tegen dc geldigheid hunner verkiezing, nog^niet. toegelaten. Als eanriidaten voor het voorzitterschap zijn gpkozen de heeren v. Reenen. Storm v. 's Gravensande en Buy benuit welk drietal de Koning eerstgenoemde heeft benoemd. De staatshegróotiug voor 1867 en verschillende wetsontwerpen zijn op nieuw ingediend. Spoorweg - onderneming. De Koning heeft aau de heeren Swaan en v. tleijningenals gemachtigden, bewilli ging verleend tot oprichting eener naamlooze vennootschap «de nederlandsche internationale spoorwegen havenmaatschappij." Deze stelt zich voor: het. aauleggeu van eene haven te Sche- veuingen en van spoorwegen van daar over 's Hagc, Voor schoten, Soeterwoude (met een zijtak na ir Leijden), Koude kerk, Hazerswoude Oudshoorn, Alphen Aarlauderveen Zwammerdam Boskoop, Bodegraven, Sluipwijk, Woerden en Utrecht naar Amersfoort, en van Amsterdam over Weesp, Naarden 's Graveland Hilversum, Eemues, Baarn Soest- dijkAmersfoort, Barneveld, Milligen Apeldoorn, het Loo Deventer, Bathmeu, Holten, Rijssen eu Wierden naar Almelo, waardoor de afstand tusscheu Londen en Berlijn met 10 a 12 uren verkort, en het brievenvervoer van Am sterdam en Rotterdam met Ensreland 24 uren versneld wordt.. Het kapitaal bedraagt f14.160.000, in 60000 aaudeelen van f 236, waarvan voor Nederland op 46 December 15000 aaudeelen beschikbaar worden gesteld zullende de werk zaamheden niet aanvangen vóór de aaudeelen geheel geplaatst zijn. Voor de haven te Scheveningen verschaffen het Rijk de provincie Zuid-Holland en de gemeente 's Grasenhage te zamen eene bijdrage van f 1.800.000 Kerkelijke Zaken. De meerderheid der kerkeraden van de hervormde kerk heeft zich verklaard voor liet aannemen van liet reglement tot uitvoering van art. 23 van liet alge meen reglement, betreffende, de verkiezing der kerkeraden door de mannelijke leden. Provinciale Staten van Groningen hebben met aigem. st. besloten om de afdeeling eeredienst uit de provinciale be grooting voortaan te doen vervallen. Aanbestedingen. Den 22 te 's Hage, het leggen van den bovenbouw met de levering van ballast, het maken van af sluitingen enz. voor den spoorweg van den Vaartschen Rijn te Utrecht, tot aan de brug over de Lek bij Kuilenburg, minste inschr. J. Boshouwers te Dordrecht en F. Linsink te Blarik voor f 158.000. Het maken van gebouwen en ver dere werken op het stations emplacement te Utrecht, minste inschr. H. Heuvels en IV. Linsink te Arnhem, voor f242.300. Bouwwerken. De heeren v. Biene en Jb. Judels hebben de voormalige rijschool aan den Coolsingel te Rotterdam tot een schouwburg doen inrichten, ruimte aanbiedende voor 900 toeschouwers. B. en W. van Utrecht hebben den raad voorgesteld om 2i bunders grond tusschen den singel en den Rijnspoorweg voor f 30000 aantekoopentot stichting van een ziekenhuis. Deze voordracht is aangenomen. De gemeenteraad van Haarlem heeft besloten de beide to rens aan den stadswal, in verhand met de demping van de Beek en de Raakstot, afbraak te verkoopen. Met 30 April a. s. worden de fortificatiën van Vlissingen aan de landzijde aan het bestuur der domeinen tot slooping overgegeven. 154 Ingezetenen hebben een adres aan den Koning gericht, om opheffing van het besluit tot ontruiming der marinewerf. De gelden benoodigd voor het tentoonstellen van eene boerenwouiug te Parijs in 1867 ziju ingeschreven, zoodat liet voornemen der Holl. maatschappij van landbouw verwe zenlijkt zal worden. Giften. Voor het Nederl. Zendingshnis te Rotterdam is van een onbekende 10U0 ontvangen ter gelegenheid der benoeming van den heer Bichon o. IJsselmonde tot lid der 2° Kamer. Rampen. Den 19 is nabij het badhuis te Scheveningen een eugelsche brik gestrand eu stuk geslagen, zouder dat het mogelijk was de ekwipagc van 6 man reddmg te brengen. Van 2 drenkelingen, die door de goh en op den wal geworpen werden, is het slechts gelukt ecu in het leven terugtebrengen. Veepest. Van 4 tot 10 Nov. zijn inZ.-Holl. aanget. 510, gest. 94, afgem. 349, herst. 18 S Utrecht 1003, 474, 232, 235 N.-Holl. o 38, 7, 31, nog ziek in Z.-Holl. 153, Utrecht 535, N.-Holl. geene Men meldt, dat, dc veeziekte gelijktijdig op 3 piaatsen in de Neder-Betuwe is uitgebroken. Cholera. Van 4 tot 10 Nov. zijn hier te lande aangetast 68 eu overleden 43 personen, waarvan 33 en 20 in Limburg en 5 eu 4 in Noord-Holland. In Drenthe, Overijsel en Utrecht kwamen geen gevallen voor. Sedert het ontstaan der ziekte zijn van de 31544 aangetasteu 19428 bezweken. Eene loterij door eenige dames te Dordrecht, ten behoeve van de nagelaten betrekkingen der slachtoffeis ondernomen, heeft 3100,30 opgeleverd. Staats-loteuij. Trekking der 5® klasse, 4" week. No. 7076 50000. No. 2265, 4063. 5834. 5876, 7851, 8627, 9830. 9965. 10508. 12051, 14043, 14808, 15630, 16767, 17489, 18736 en 19756 f lQi.O. Amsterdam, 24 Nov. Cert. Nat. Werk. Schuld 2| 54* dito 4 °/0 87/,aand. Hand. Maat. Spanje 2J 30», dito 3 31, Rush Amst,, rd. 1864, 87j. dito Spoorw. 187L dito Loten 1864, 171|, dito 1806, 165», Metall. 5 44, Nation. 5 0/o 4ST\, dito Zilver. 1864 5*% 54f dito 1865, 5 56J. Turken Alg. Set). 5 °/0 31t»j, Amerika 1882, 6 74tV Mexico 1851, 3 °/0 17-f. dito 1864, 3 °/0 llfj. •5?t<lï)9 iltCUlUS Den S>0 Nov. is te Assen de heer A. Vonk van Alkmaar, na afgelegd examen voor eene commissie uit liet provinciaal gerechtshof van Drenthe, als caudidaat uotaris toegelaten. De vereeniging Neêrlants Werkman te Amsterdam zal in het laatst van April 1867 eene tentoonstelling openen van voorwerpen door nederlandsche werklieden vervaardigd en ingezonden. Het bestuur dezer arbeiders-vereeniging schijnt dus van dezelfde denkbeelden bezield als ons departement van de maatschappij tot Nut van 't Algemeendat in Maart eene tentoonstelling wensclit te houden van voorwerpen van nut of smaak in Alkmaar en omstreken vervaardigd door iudustriëelen en werkbazen niet alleen maar bepaaldelijk ook door gezelleu eu teerlingen alsmede door knechts en knapen in hunne snipperuren. Wij vertrouwen dat onze nijveren zich zullen inspannen om deze tentoonstelling een even goeden uitslag te verzekeren als de eerste van zoodanigen aard, welke in 1853 plaats had, en dat vooral ook onze werklieden zullen tooner. wat zij in vindingrijkheid en kunstvaardigheid ver mogen hoe nuttig zij hunne vrije uren weten te besteden. De tentoonstelling te Amsterdam moet te meer hunnen ijver prikkelen, omdat deze hun in staat stelt hunne voort brengselen, na den afloop onzer tentoonstelling, andermaal en voor een talrijker publiek te exposeereu. Van metaal, hout, stroo, heen, gips, papier, carton, wol en katoen, dikwerf vau afvalkunnen zonder kostbare gereedschappen en aau den huiselijken haard tal van voorwerpen gemaakt worden, die tot vele doeleinden geschikt zijn en, mits liet uiter lijk bevallig is. gereeden aftrek vinden en alzoo den arbeider een extra-stuivertje verschaffen kunnen. Het muziekgezelschap Cvncordia stelt zich voor, om op Zondag 2 Dec., een concert te geven ten voordeele der we duwen en weezen te Egmond aan Zee die door het heer- schen der cholera hunne verzorgers verloren hebben. Het bestuur zal gewis voor een goed programma zorgen en zieh over eene goede opbrengst verheugen waar het de ingeze tenen de gelegenheid opent op zoo aangename wijze wel te doen. De Koning heeft het eereteeken voor eervolle langdurige werkelijke dienst hij de schutterijen toegekend aan JL. Zondag adj.-onderoff, J. tl.de Raat. tamboer, en J. C. Dolt, muzikant De portefeuille voor de kunstbeschouwing, Maandag 26 Nov. door hel leekeugenoolschap Kunst zij ons doel te ge ven wordt verstrekt door de maatschappij Arli et Amicitia e Amsterdam. «EMs- V' TE HA A Hl Zitting van den 21 November 1866. No. 17. Voorzitter de Bnrsemcester. Tegenwoordig 12 leden. Afwezig de heeren Mr. P. A. de Lunge, J. C. Vonk en T. L. Koorn. De vergadering geopend zijnde worden 1. Do uotulen der vergadering van den 31 October 1.1. :u van de voortgezette avondzitting van dien, geresumeerd ■u zonder aanmerkingen goedgekeurd. Daarna zijn gelezen en in dadelijke behandeling gesteld 2. Rapport vau Burg. eu Wetb., op de ter vorige verga- lering aan hen om nader berigt. gerenvoijeerde verordening ip liet onderwijs iu de vrouwelijke hauawerken aan de open- iare scholen. Besloten om alle ter zake gewisselde stukken te verzenden au de plaatselijke schoolcommissie, om naar aanleiding aarvan, de algemeene schoolverordening van 22 Augustus j.l. e herzien eu voor zooveel noodig aantevullen.

Alkmaarsche Courant | 1866 | | pagina 2