ALRMAARSCHE COURANT :V. 40. Ach tenzesligste Zondag 9 December. #ffictccl ©cbccltc. Paütick (ftuetrsicïtt. OTUfcclijfiscJte Bcvichtett. - ----- O c5 Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentussciien 8 en 9 ure. Prijs per jaar f 3,40. enkele Nos. 7 Cents, franco per post, ƒ4, Brieven franco aan de Uitgevers 1IBBM'. COST ER ZOON. De Advertent.iën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelrecht voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 uuringezonden berichten een dag vroeger. Tot 1 Januarij 1867 blijft de geldleening van f 45000, ten behoeve der gemeente Alkmaar, tegen 5% 's jaarsmet aandeelen van f 1000 of f 500, opengesteld. Zij die verzocht hebben om toegelaten te worden tot de stads teekensehoolworden opgeroepen zich ter gemeente secretarie aantemelden op aanstaanden Dingsdagden 11 December e.k., 's namiddags van 5 tot 7 uur. VERGADERING van deu RAAD der Gemeente ALK MAAR, op Woensdag, den 12 Deo. 1866, des namiddags ten 1 uur. Namens den Voorzitter van den Raad, SPANJAARDT. Laatste gelegenheid tot het doen Herijken van maten en gewigten te Alkmaar. Maandag en Dingsdag 17 en 18 December 1866, van 's morgens 10 tot 's namiddags 3 uren, ia het gewone lokaal. P. J. van den MUIJSENBERG wordt verzocht zich binnen de eerstvolgende acht dagen ter gemeente-secretarie aantemelden. POLITIE. Onbeheerd op straat te Alkmaar gevonden zenen zijden spekbenevens eene mand met worst, alsmede een vaatje, gemerkt IV, No. 14, vermoedelijk gevuld met olie, en is nog gevonden: een servet, een zilveren vingerhoedeen zwart zijden parapluie en een baleinen zweep; de daarop regthebben- den gelieven zich ten spoedigste aantemelden aan het com missariaat van politie aldaar. Pruisen en Oostenrijk. Hohenzollern en Habsburg. Die namen vertegenwoordigen thans voor ons de denk beelden van jeugd en ouderdom, kracht en zwakheid, over winning en nederlaag, bloei en verval, licht en schaduw. Jeugdig is Pruisen, want, het treedt op in eeu nieuwe rolaan het hoofd van üuitschland. Het staat aan den in gang van een nieuw leven; een nieuwe toekomst, waarvan het vroeger wel eens gedroomdmaar niet meer dan ge droomd hadheeft zich eensklaps in volle helderheid voor den Noord-Duitsehen staat geopend. Wel is zijn jeugd een Spartaansohemaar het, kan zich niet, te min verheugen in de veerkracht, den moed en het vertrouwen aan dien leeftijd eigen. Deelt het ook zijn vermetelheid Krachtig is het, zij 't ook vooral door naaldgeweer en soldatenmassa. Het overwintzij 't ook door //bloed en ijzer." Ondanks de groote uitgaven voor den oorlog bezit het een welgevulde schatkistzij 't ook door de afgeperste oorlogsschattingen zijner tegenstanders. Enkele wolkjes van ontevredenheid in de aangehechte staten en van maehtelooze tegenspartelingeu eener overvleugelde volksvertegenwoordiging kunnen den hel deren hemel niet verduisteren, waaraan von Bismarck, von Koon etc. als vonkelende sterren schi' teren. Europa berust in de inlijving der veroverde staten. De herstelde Minister-President roept de gemachtigden der ver schillende staten die het Noord-Duitsch Verbond zullen uit maken naar Berlijn tot de onvermijdelijke aanneming vau het door Pruisen voorgestelde verdrag, dat de grondslagen van het Verhond zal vaststellen. Zijn bekende voortvarend heid heeft reeds den dag voor de bijeenkomst van het nog te verkiezen Noord-Duitsch Parlement bepaald. De felste tegenstanders der nieuwe legerinrichting zijn in willige vol gelingen herschapen en ontraden //het willekeurig schrap pen van sommige posten op de begrooting van uitgaven voor het leger in strijd met de wensehen van den Minister van Oorlog," overtuigd dat de tijden waarin wij tegenwoor dig leven //het, den Afgevaardigden ten plicht makende Regeering, voor zoover het buitenland betreft, met, onbeperkte overgave te ondersteunen." //Met goedvinden van de heide Huizen van den Landdag", eigenlijk op uitdrukkelijk verlangen van het Huis der Afgevaardigden wordt ander half millioen thaler beschikbaar gesteld in de eerste plaats lot het, verleenen van een nationale schenking aan den graaf von Bismarck, «wegens zijne met. uitstekend gevolg bekroon de leiding der huitenlandsehe staatkunde." De kleingeestige tegenstand van emkele Afgevaardigden tegen de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Justitie, op grond dat zij den Minister-President, von Bismarck in zijn //liberale" bewegingen en //revolutionaire" plannen zouden belemmeren, is aanstonds afgeweerd door de zeer bepaalde verklaring, dat omtrent alle re- geeringsmaatregelen de grootste eensgezindheid onder de Minis ters heerscht. Zoo is ook deze treurige poging der zoosenaamde //nationale fractie" om haar figuur te redden jammerlijk mislukt... Zelve hunkerende naar maehtsvergroot.ing voor Pruisen, ook ten koste van het rechtjagende naar uitbreiding van het Duit- sche vaderland, ook buiten zijn grenzeu en reikhalzende naar de leiding van geheel Duitschlanddes noods door dwang van den zwakkere heeft zij zich niet kunnen ver zetten tegen de plannen van von Bismarck, en z ij n e mid delen moeten goedkeuren tot bereiking v an het ook door haar tot eiken prijs begeerde doel. De straf is op de mis daad gevolgd. De zich noemende liberale partij heeft haar verleden gedoodhare beginselen verloochenden bij ge volg haar invloed verspeeld. Dit ziet zij zelve in, en tracht nu hare houding te redden door te beweren, dat. niet zij tot von Bismarckmaar von Bismarck tot haar is overgeloopen Zulk een gedrag verdient de hooghartige terechtwijzing van den Minister Eulenburg; wij erkennen de doorslaande blijken uwer welwillendheid, mijne heeren maar wij blijven u be schouwen als (overvleugelde en daardoor onmachtige) tegen standers en ofschoon wij van onze zijde gaarne op een goeden voet met u blijven weest er zeker vanwij blijven die wij geweest zijn, en zullen onze eigene richting volgen. De winnende hand is milden voorspoed maakt groot moedig. Daarom zou Pruisen misschien bereid gevonden worden om den Erfprins van Augustenbwg zijn aanspraken op Sleeswijk-Holsteindie op liet oogenblik toch wel geen willige markt zouden vinden, voor een jaargeld van 100,000 thaler af te koopen en de onttroonde Hertog van Nassau wordt rijkelijk schadeloos gesteld door afstand van domeinen, waarvan het Nassausche volk beweert dat ze niet aan den Vorst, maar aan den staat behooren. //Al wat de Vorst verbeurt, betaalt de goê gemeente." Oostenrijk. Hoeveel onverschilligheidvijandschap bedreiging van builen, hoeveel moedeloosheid, wantrou wen, weifeling, onwil en verdeeldheid van binnen. Dat geruchten van een voorgenomen verdeeling van den Keizerstaat tusschen Rusland Pruisen en Italië door som mige bladen worden opgenomenbewijst, voor 't minst dat geen ramp, hoe groot ook, voor deze rampspoedige Mo narchie onmogelijk wordt geacht. Dat zij door Rusland wordt bedreigd, wordt ook door Oostenrijksche bladen met den meesten ernst beweerd het wordt zelfs als een zwakheid voorgestelddat de Oostenrijksche regeering dien toeleg loochent, en het zenden van troepen naar Galicie, tot af wending van het gevaar, tracht te ontkennen. Is het waar, dat, een groot gevaar Oostenrijk van buiten dreigt, de staatkundige gezichteinder is te bewolkt om dui delijk te zien en het te onderkenneu maar zicht- en tast baar zijn de teekenen van krankheid in het lichaam van den staat zelf. Moedeloosheid en mistrouwen heerschen alom. //De Lazarus onder de volken" wordt, de staat door zijn eigen dagbladen genoemd. Overal worden klachten geslaakt, en nergens, tenzij door de regeering zelve, troostwoorden gehoord. De Landdag van Beueden Oostenrijk, die teWee- nen vergadert, neemt met 44 tegen 8 stemmen een adres van antwoord aan, dat een voortdurende beschuldiging van het Ministerie bevat, en zoo dringend mogelijk verzoekt den Algeineeuen Rijksraad ten spoedigste weer bijeen te roepen. Eu opdat verzoek antwoordt de regeerings-commissaris, dat het bijeenroepen van den Rijksraad gelijk zou staan met het, afbrekeu van alle onderhandelingen niet Hongarije. Alweer de oude strijd tusschen de eenheid van 't geheel en de zelf standigheid der deelen 1 Het bevredigen van de eene partij is onmogelijk zonder de andere te verbitteren. Want alle leden van deu Hongaarsehen Rijksdag dringen aan op het herstel van den ouden rechtstoestand op een eigen Consti tutie en een eigen Ministerie, en beklagen zich over de voortdurende aarzeling der regeering. De twee groole par tijen in deze vergadering verschillen slechts hierin dat de heftigste hij het verzoek de bedreiging wil laten doorsche meren dat de Rijksdag zijn werkzaamheden zal staken wanneer aan zijn verlangen niet wordt voldaan. De Croatische Landdag verlangt de opheffing van de mi litaire grenzen en de inlijving van Dalmatic, en is bereid met den Hongaarsehen Rijksdag te onderhandelen. Op den Landdag van Galicië zijn de Poolsche leden in nationaal feestgewaad de Rutheensche in gewone kleeding versche nen het Keizerlijk rescript bij de opening van de vergade ring voorgelezen was alleen in de Poolsche taal gesteld, en dit heeft de Ruthenen zoo geërgerd, dat zij allen de zaal hebben veriaten. Toen zij bespeurden, dat bij de benoeming der verschillende eommissiën van den Landdag geen hunner in aanmerking kwam hebben zij verklaard aan de stemmin gen geen deel meer te zullen nemen. Zoo blijkt hetdat zelfs wanneer de eenheid des rijks gedeeltelijk aan de zelfstandigheid der deelen wordt, opgeof ferd de verschillende volksstammen, die in sommige Kroon landen worden gevonden ook daar jn kleineren kring het zelfde verschijnsel van ouderlingen strijd vertoonen dat de Algemeene Rijksraad in het groot aanbood. Wel is dit verschijnsel ontmoedigend voor de regeering; en pijnlijk moet haar de gedachte zijnof zij er wel ooit in slagen zalhet middel tot verzoening, bevrediging en samenwerking van zoovele uiteenloopende bestanddeelen te vinden. Onder al het woelen en worstelen in Europa gaat Rusland rustig voort zich in Azië uit te breiden, 't Is alsof liet van de gelegenheid gebruik maakt,, dat de aaudacht door andere irebeurtenissen van zijne bewegingen wordt afgeleid. Toen het in Tdrkestan de stad Taschkend bezettemaakten de Europesehe diplomaten een beweging van schrikmaar Rusland verklaarde dat het zoo erg niet gemeend wasen dat de geheele maatregel slechts ten doel had den handel tegeu de aanvallen van roofzuchtige volksstammen te bevei ligen. Taschkend zou niet worden ingelijfd, maar, ofschoon door de Russen bezet, zijn onafhankelijkheid behouden. Later bleek het echter, dat het toch maar beter wasde stad goed en wel bij Rusland in te lijven en nu men eenmaal daartoe was overgegaanbestond er ook weinig bezwaar om verder te gaan, en zoo is dezer dagen ook de stad Kliodsjend aan den grooten karavanenweg gelegen en dus uit een krijgs kundig en haudelsoogpunt van groot belang, bij Rusland ingelijfd. Is de opstand op Kandia geheel ten ondergebracht? Ziedaar een vraag, waarop ongeveer even zoovele tegenstrij dige antwoorden zijn gegeven als op die andere, of Keizer Maximiliaan Mexico reeds voor goed heeft, verlaten en afstand van de regeering heeft gedaan. Turkije heeft reeds herhaalde lijk verklaard dat de opstand was bedwongen en de bevol king zich had onderworpen. Juist het gedurig herhalen dezer verklaring en de voortdurende berichten van overwinningen doen echter velen twijfelen aan de waarheid. Immers, wan neer de opstand heden geheel is bedwongenbestaat er weinig gelegenheid om hem over acht en veertien dagen nog eens te bedwingenen als de geheele bevolking zich heeft onderworpen mag men vragenop wie dan toch nog altijd overwinningen worden behaald. De Fransche Moniteur geeft een verklaring van dit raadsel. De opstand is wel de gelijk gedempt, zegt dit blad, en de bevolking heeft, zich onderworpen ookmaar er zijn vreemde avonturiers op Kandia gelandgroot.endeels Grieken en afgedankte Garibaldianen en deze benden verdedigen zich nog in de bergachtige stre kenmet. sommige hoofden, die te ver zijn gegaan om terug te kunnen keeren en zich aan de genade der Turken te kunnen overgeven. Wat hier waarheid iskan vooralsnog uiet worden aangetoond maar wij zijn althaus zoover ge komen dat wij een inlichting niet aanstonds gelooven op grond dat zij in den officiëeien Moniteur staat. Hoe er ook getwist moge worden over de vraag, of Kei zer Maximiliaan reeds afstand van de regeering heeft gedaan en zijn rijk heeft verlaten, hieromtrent zijn allen het eeus dat de afstand onvermijdelijk en de terugtocht noodzakelijk is. De groote boedelredder te Parijs heeft //de schoonste on derneming zijner geheele regeering" opgegeven en laat Mexi co over aan zich zelve en aan de Noord-Amerikanen. Is er voor de belangen der Fransche geldschieters gezorgd? Niemand die vooralsnog een bepaald antwoord kan geven. Als wij ten slotte vermeldendat de Fransche bezetting haar terugtocht uit Rome heeft aangevangen en er uitzicht schijnt te bestaan op hervatting van de onderhandelingen tusschen Rome en Italië omtrent de godsdienstige aangele genheden als wij wijzen op de aanhoudende bewegin gen tot Parlements-hervorming in Engeland, op de opening van een Vertegenwoordigend Lichaam in Egypte om over de zuiver binnenlandsche aangelegenheden te //beraadslagen," en op de berichten van schandelijke geloofsvervolging van de Katholieken in Rusland en Polendan gelooven wijdat wij de voornaamste gebeurtenissen van de vorige week hebben aangestipt. BELOIE. De storm van 23 Nov. heeft op verscheidene punten der kust belangrijke schade aangericht, vooral in de gemeente Heyst (West-Vlaanderen), waar het duin ruim 6 ellen is afgenomen zijnde alzoo iu de laatste 7 jaren een verlies van 29 ellen. BEIJEREX. Hertog Bodewijk heeft in de Augsb. Allgem. Zeilng zich verdedigd omtrent den zelfmoord van den ridmeester v. Stroo- mer; de hertog verklaart, dat hij hem geen bevel gegeven heeft om met zijne ruiters een door de pruissen bezet bosch aantetastenaangezien hij niet onder zijne hevelen stond. Ook verzekert Z. H., dat v. Stroomer zich niet voor het front zijner manschappenmaar in het bivak heeft doorschoten. EX EM ARK EX. De heer Carlé heeft van de regeering concessie bekomen om aan de Sontbenoorden Elseneur, waar het ijs nimmer de vaart belemmert, eene haven met dokken, entrepots en werven aanteleggen, voornamelijk tot stapelplaats van den handel tusschen Rusland en Noord-Amerika. De heenStiimpfli, thans directeur van de Bank te Bern, zal daartoe eene actiën- maatschappij oprichten met een kapitaal van 6 miljoen fr., hopende men de nog benoodigde 2 miljoen later te verkrij gen door den verkoop van terreinen. E X E E A X 1». Den 30 Nov. heeft de Koningin met eenige harer kinde ren te Wolverhampton de onthulling van een standbeeld van prins Albert bijgewoond. H. M. heeft eene oommissie benoemd om te onderzoeken, of de invoering van een burgerlijk wetboek of wel het sa menvatten van het burgerlijk rechtzooals het in de rech terlijke gewijsden vervat is, tot een bruikbaar overzicht mogelijk is. Èene commissie van 12 leden is belast met de herziening der bepalingen van het maritieme recht en de plichten van onzijdige mogendheden in tijd van oorlog. Eene commissie heeft zich gevormd om ook voor vrouwen het kiesrecht voor parlementsleden te verkrijgenwaartoe eene petitie bij het Lagerhuis ingediend zal worden. De demonstratie op den 3 te Londen heeft zonder de minste stoornis plaats gehad vele winkels waren gesloten. Aan den optocht namen 30000 personen deeldie in het S. Jamespark bijeenkwamen en van daar naar het park van lord Ranelagh togendaar werden 3 besluiten genomenhet eerste tot protest tegen de voorgewende onverschilligheid der handwerkslieden ten aanzien der uitbreiding van het kiesrechthet tweede tot dankzegging aan de heeren Glad stone Bright, Stuart Mill en andere liberale parlementsleden, en het derde tot dankzegging aan den eigenaar van het park. Den volgenden dag had in de S. Jameshall weder eene vergadering plaatswaarin Bright en anderen het woord voerden de zaal was slechts ten halve gevuld. In Ierland hebben nog dagelijks arrestatiën plaats en worden voortdurend wapendepóts ouldekt. De stad en het graafschap Limerick zijn iu staat van beleg verklaard. Onder de gevangenen behoort ook liet gewezen fenianistisch senaats lid Meany. Den 6 werden te Dublin 7 personen in hechtenis genomen die voor hoofden der fenians gehouden worden. Met 17 Dec. wordt het doen van stormsignalen in de havens gestaaktomdat het kon. genootschap van weten schappen oordeelt, dat zij niet op streng wetenschappelijke gegevens berusten. De stad Kingstown, op S. Vineent (Britsch-WestIndie) is den 29 Oct. bijna geheel afgebrand. De schade wordt op 190.000 dollars geraamd. EKAXHKIJK. De heeren Ollivry en Boutetredacteuren van Ie Memorial diplomatique, zjjnop de aanklacht van den pruisischen ge zant, tot 1 jaar gevangenisstraf en 100 fr. boete, en de drukker van dat blad tot gelijke boete veroordeeld wegens het medegedeelde over de rooverijen der pruisische bevel hebbers in Bohemen en Moravie. Het hof van appèl heeft het vonnis der rechtbank be-

Alkmaarsche Courant | 1866 | | pagina 1