kekhi<:i,i.juk staat. Jngesoubcu Stukken. Iets voor bezitters van Oostenrijksche papieren. ■er krachtigd tot nietigverklaring van liet testament van wijlen pater Lacordairedie zijne nalatenschap aan de orde der pre.diïheeren had vermaakt, waartegen zijn broeder ,in ver zet gekomen was, op grond dat die orde in Frankijk geen wettig karakter bezit. De gemeenteraad van Toulon heeft 50000 tr. voor den opbouw van een nieuw protestautsch kerkgebouw toegestaan. Den 1 Dee. heeft eene deputatie van 8 personenuit naam van meer dan 40000 franschenden americaanschen gezant een gouden gedenkpenning en een adres aangeboden voor de weduwe vau den vermoorden President Lincoln. Den 3 is een kleine schouwburg in de voorstad S. Martin te Parijs, door onvoorzichtigheid bij het ontsteken van het gaslicht, even vóór den aanvang der voorstelling, in brand geraakt en het inwendige daarvan geheel verwoest. CKIKHKltLlltl). De militaire academie te Athene is voor den tijd van 6 maanden gesloten. De bladen deelen een brief mede van Garibaldi, waarin hij zegtvlaat de grieksche grensprovinciën in opstand ko men gij kunt vrij over mij beschikken." I T A 1,1 K. De regeering heeft eene commissie van onderzoek benoemd voor de verbetering van de organisatie des legers. De admiraal Persano isna door eene commissie van den Senaat gehoord te zijn in het paleis van dat lichaam ge vangen gezet. Bij Kon. besluit is bepaald dat de buitengewone zending van den genl. Cadorna op Sicilië met 1 l)ec. ophoudt en de markies Rudini als prefect der provincie Palermo optre den zal. De onderhandelingen met den Paus over de vermindering van het aantal bisdommen en de vervulling der openstaande zetels zullen hervat wordende heer Vegezzi heeft zich om redenen van gezondheiddaarmede niet wederom willen belastenzoodat nu een lid van den Raad van State en de advocaat Alaurizio er toe zijn aangewezen. De Paus heeft alle r. c. bisschoppen der wereld tegen den 29 Juni van het volgende jaar naar Rome geroepen ter viering van het eeuwfeest van den marteldood van S. Petrus. Den 3 heeft het 85" regiment fransche infanterie Rome verlaten; vóór hun vertrek hebben de officieren den Paus begroet en diens zegen ontvangen. De Paus heeft verlangd in het Vaticaan nederlandsche zouaven te hebben. OOSTKKRIJK. De gemeenteraad van Weenen heeft herhaaldelijk den wensch te kennen gegeven tot oprichting eeuer normaal school, zooveel mogelijk onttrokken aan den invloed der r. c. geestelijkheid. De regeering heeft daarop doen weten, dat in geen geval andere dan goedgekeurde boekeu mogen gebruikt worden en dat de directeur en leeraren de r. c. godsdienst behooren te belijden. De rutheensohe leden van den galicischen Landdag, reeds verstoord over de benoeming van graaf Goluchowski tot ste dehouder, zijn in hunne daagsche kleeding (terwijl de polen in nationaal feestgewaad waren) bij de opening der zitting verschenen en spoedig vertrokkenomdat het keizerlijk re script alleen in de poolsche taal werd voorgelezen. Na 2 dagen afwezigheid weder verschenen en bemerkende, dat niet een hunner in commissiëu verkozen werd, hebben zij aan de stemming geen deel willen nemen. Het poolsche element te Lemberg verbergt zijnen haat tegen Rusland niet; zoo is een russisch officier in den schouwburg zoo gescholden en uitgeflotendat hij een goed heenkomen heeft moeten zoeken. De croatische Landdag verlangt de opheffing der militaire grenzen en de inlijving van Dalmatie. Volgens de PViener Zeitung heeft Keizer Napoleon aan prins Melternich verklaard dat de maarschalk Razaine ge last is om de soldaten van het oostenrijksche legioen in Mexico als franschen te behandelen en hun een vrjjen over tocht naar hun vaderland te verschaffen PK UI SKI*. De procureur-generaal bij het hof van cassatie heeft appèl aangeteekend tegen het arrest tot vrijspraak van den heer Twesten. 5 Manschappen van het 32« landweer-regiment zijn, als hoofdschuldigen aan de gepleegde oproerigheid, van Mentz naar Spandau gevoerd. De heer lirupp, eigenaar der beroemde staalgietenj te Ls sen heeft 10000 th. geschonken voor het opterichlen inva liedea-fonds. De onderhandelingen met den hertog van Nassau over zijne persoonlijke domeinen schijnen gevoerd te worden op den Tondslag eener kapitalisatie der gemiddelde inkomsten, zoodat hij J van dat kapitaal in landerijen en bosschen en het overschietende in eene rente in geld zou bekomen. De nassauers zijn hierover zeer verstoordwijl naar hunne meening de hertog groote staatsdomeinen bij zijne persoon lijke bezittingen had gevoegd. Men verzekert dat Koning George, op aandringen van Engeland zich bereid verklaard heeft om de hannoversche officieren van hunnen eed te ontslaan. Bij Kon. besluit is de gouv. genl. van Hannover gemach tigd om ambtenarendie niet aan de bedoelingen der re geering beantwoorden dadelijk te schorsen om militairen die aan woelingen tegen het gouvernement deelnemen, naar de vesting Minden te zenden, en om personen die de mili tairen beleedigen door den krijgsraad te doen vervolgen. Het gouvernement heeft aan de dotatie-commissie de namen opgegeven dergenen, welke de Koning uit de verlangde IJ miljoen th. deukt te begiftigen. Op verlangen dier com missie is daar ook de graaf Bismarck bijgevoegd. Nevens deze zijn het de generaals: minister v. RoonMoltkeHer- warlli, Steinmetz en Vogel v. Falkenslein. Het Huis der Afgevaardigden heeft den 28, met 156 te gen 137 st., op voorstel van den heer üuncker, besloten dat de verlangde 1,930,200 voor verhooging van tractemeu- ten geheel ten bate zal komen der lagere ambtenaren en geen° 50000 daarvan ten bate van sommige hoogere. De regeering had erkenddat daarmede de ministers bedoeld waren en de minister Lippe had beweerd, dat een gehuwd minister niet met 10000 th. overeenkomstig zijnen stand kan leven. Den 30 heeft de Afgevaardigde Lasker dien minister hevig aanbevallen hem verweten dat hij in 5 jaren tijds weinig uitgevoerd en veel verzuimd heeft, en uitgenoodigd om plaats te maken voor een ander van meer doorzicht en veerkracht. Den 1 Dec. heeft de minister Eulenburqop de aanvallen van den heer vUnruh op hem en graaf Lippe o.a. geant woord dat het ministerie niet vijandig gezind is jegens de liberale meerderheid in de Kamer, want dat het anders na den slag van Königgriitz zich krachtig genoeg zou gevoeld hebben om kort proces met de Kamer te maken. De heer v. üooerbeck noemde deze verklaring het stoutste stuk in steld om deregeeriug te verzoeken een wetsontwerp tot inlij ving van Laueuburg iutedienen of daartoe een aauhangsel te voegen aan de wet tot inlijving der Elbe-hertogdommen. li GAPTE. De Onderkoning heeft de door hem in het leven geroepen Vertegenwoordiging, welke alleen over binnenlandsche aan gelegenheden zal beraadslagen, geopend. Zij telt 75 leden, verkozen door de notabelen der steden en de dorpshoofden. De Koning der Nederlanden heeft den Onderkoning tot Grootkruis van den Nederl. Leeuw benoemd. Een der deelnemers aan de samenzwering tegen den ame- rikaanschen President Lincoln, met name Surratt, is te Alexan dre gevat. Hij had eenigen lijd onder de pauselijke zouaven gediend en was uit Rome over Napels en Maltha naar Egypte vertrokken. Te Napels vond de van zijn verblijf verwittigde americansche consul hem reeds gevlogen en op Maltha wilde He britsche overheid niet tot zijne gevangenneming medewerken. VEKEEIVIGWE STAT EI* Eene deputatie uit Mississippi heeft bij den President aan gedrongen op de invrijheidstelling van Jefferson Davis, zonder zich daarom te verklaren tegen het voeren van zijn proces. De oude commissarissen van policie te Baltimore hebben eindelijk al hunne zaken aan de nieuwe overgedragen. Den 3 is het Congres geopend met eene boodschap van den Presidentwaarbij hij verklaart zijne tot dus ver gevolgde staatkunde te zullen blijven handhaven en de aauneming daarvan ook het Congres aanbeveelt. In het met Juni ge- ëiudigde jaar hebbende inkomsten de uitgaven met 158 mi'- joen d. overtroffen. MEXICO. De republikeinen zijn den 15 Oct. bij Huanehinango en den 21 bij Laja de Abajo geslagen; daarentegen heeft den 18 eeue aust.ro-mexicaansche kolonne van 1200 man het 5000 man sterks corps van Diaz aangetastmaar de neder laag geleden. De americaansche genl. Sedgewick heeft het plan gehad om de Rio-Grande over te trekken en Matamoros te bezet tenonder voorwendsel van bescherming der aldaar geves tigde americanen. De genl. Sherman heeft dit plan echter verijdeld en daarvoor de goedkeuring verworven van het kabinet van Washington. BIN1VEXI.AX1». Naar verschillende plaatsen zijn militairen gezonden om de opdelving van afgemaakt vee te beletten. Misdrijven. Den 6 heeft eene vrouw te Amsterdam haren man, iu een twist, met een flesch zoodanig aan het hoofd verwond dat hij kort daarop is overleden. De schuldige is des nachtster voorkoming van oploop, gearresteerd. Rechtszaken. De rechtbank te Groningen heeft den 5 den banketbakker Renkewegens mishandeling van zijn vroe- geren bediende, tot 2 maanden cellulaire gevangenisstraf, twee boeten van 8 en de kosten veroordeeld. Hij heeft reeds 11 weken iu voorarrest gezeten. Bijzonderheden. In verschillende oorden zijn pestvogels geschoten, die, in Siberie te huis behoorende zich zeldzaam hier te lande vertoonenen vroeger voor voorboden van de pest, gehouden werden. Koloniën. Den 27 Oct. heeft de aftredende gouv.-generaal van N. Iudie het bestuur overgedragen aan M*. A. Prins vice-president van den Raad van Iudie. Naar luid der liberale indische organen heeft de benoeming van den heer Myer tot gouv. geul. allerwege een zeer ougun- stigen indruk gemaakt. De hoofdinspecteur der cultures de heer Kinder de Ca- marecqheeft zijn ontslag uit 's lands dienst verzocht. zake van zelfverheffing, dat ooit in een constitutioneel land was uitgevoerd. Den 4 werd de post van 35000 th. tot, bezoldiging der geheime policie, geweigerd met 153 tegen 150 stemmen, jje heer Seeker en eeaige andere leden hebben voorge Verkiezingen. Te Groningen is met 361 van de614st. tot lid der 2e Kamer verkozen de heer üullertde heer Cre- mersdie even als de heer v. Bosse ter voorkoming vau versnippering van stemmen verzocht had niet in aanmerkiu te komen, bekwam evenwel 184 stemmen. De verwijten van omkooping enz. ter zake der verkiezingen te Almelo zullen een rechtsgeding ten gevolge hebben. Staten-Genekaal. De regeering heeft toegegeven aan het verlangen der 2e Kamer om credietwetten intedienen voor de dienst van 1867, in afwachting van de vaststelling der staatsbegrooting in het begin van dat jaar. Den 7 is de overeenkomst, met de maatschappij tot exploitatie der staatsspoorwegen, wegens een voorschot van 2J miljoen, haar door het Rijk te verschaften met 53 tegen 12 st. aan genomen. Het ontwerp tot tijdelijke vrijstelling van den accijns op het geslacht vau het tot uitvoer bestemde vleeseh werd met alg. st. goedgekeurd. Volkswapening. Te Wageningen is mede eene veieeni- ging opgericht tot vrijwillige wapenoefening. Veeteelt. Het vleeseh van een engelsehen durham-os en van een hollandschen beemster-os is te Amsterdam door 14 keurmeesters met elkan Ier vergeleken maar zonder be sliste keuze, aangezien zich 7 stemmen voor het engelsche en evenveel voor het hollandsche vleeseh verklaarden. Aanbestedingen. Den 30 Nov. aan den Helder, het, verfrooten der garnizoens-infirmerieaan H. J. Janzen Jr. voor f 14450. Den 6 te 's Hage het maken van een doorgang onder den Rijnspoorweg bij Utrecht voor den spoorweg van Utrecht naar Boxtelminste inschr. D. R. v. Dartelen te Amster damvoor t 84,345. Bouwwerken. Te Hoorn is een stedelijk en te Nijme gen een r. c. ziekenhuis voltooid. Gieten. Wijlen de heer JNienhuiswethouder te Heerde, heeft, behalve het vroeger opgegevene ook gele gateerd aan de herv. diaconie te Wapenvelde, 5 stuks cer tificaten groot f 1000 2i p. ets. W. Schuld, vrij van rechten. De Tijd vraagt wederom bijdragen voor den Paus en deelt eeue eerste lijst, medeaan het hoofd waarvan van een on bekende eene gift van 9000 prijkt. Prins Frederik heeft, ter gelegenheid van het onlangs ge vierde feesl, aan de orde deJ vrijmetselaren eene verzameling van 5300 gedrukte werken (7000 banden), 2000 handschrif ten benevens gedenkpenningen, decoratiën en platen vereerd, door hem voor eenige jaren uit de nalatenschap van Dr. lilosz te Frankfort aangekoekt. Mevr. Orobio de Castro, geb. Teixeira de Mattosden 1/ Nov. te Amsterdam overleden, heeft de volgende sommen gelegateerd aan verschillende instellingen der portugeesc israëlitische gemeente aldaar, vrij van successierecht,, de sy nagogede armen, de armenschool en liet meisjes-weeshuis ellT/ 20000, het oude-mannenhuis 10000 en liet jongens- weeshuis f 5000. Rampen. In den avond van den 6, ontstond in den kelder onder den droogistwinkel van de heeren Veen te Haarlem, bij het aftappen van benzine, eene ontploffing, en deelde zich de vlam aan andere stoffen mede. Van de 3 bedienden hebben 2 zich in allerijl gered maar de derde is door den ondragelijken stank gestikt. Het zware verwelf van den kelder heeft den brand tot dat locaal bepaald hoezeer de spuiten 3 uren noodig hadden om het vuur te blusschen. Den 6 zijn te Egmond aangespoeld 5 lijken, waarbij een jongen van ongeveer 5 jaren, vermoedelijk van een schip dat in den nacht van 4 -5 vergaan is. Er is ook veel losse koffij aangespoeld. Onder Velzen is aangedreven het wrak van een driemastschip, de twee gebroeders naar men zeg dat geladen schijnt te zijn geweest met koloniale waren. Den 1 is bij Elsloo (Limburg) een boot, waarin zich t personen bevonden door den hevigen stroom tegen een ouder water staandeu paal gevaren en omgeslagenwaardoor der opvarenden zijn verdronken. Cholera. Vau 18 tot 24 Nov. zijn aangetast 29 en overleden 23 personen, waarvan in Noord-Holland 3 aan- ;et.ast en 1 overleden. Een concert van het dames-comite te Utrecht heeft biuto ƒ1910 opgebracht. Veeeest. Van 18 tot 24 Nov. zijn inZ.-Holl. aanget.1006, gest. 156, afgsm.792, herst. 2b Utrecht 2037, 605, 489, 211 N.-Holl. v 214, 7, 206, i Alzoo aangetast 3257 tegen 1595 in de vorige week. g Nog ziek in Z.-Holl. 137, Utrecht 1266, NHoll.geene In Zuid-Holland is de veetyphus te Leerdam en Asperen uitgebroken; in Overijssel te Welsum, onder O.st. De ge meenteraad van Deventer heeft ten gevolge daarvan besloten tot schorsing der veemarkten. De minister van binn. zaken heeft thans de markten en v koopingen van vee in alle gemeenten van Gelderland verboden. Iu Friesland heeft zich de veepest niet weder vertoond. [Een brief uit Frankfort Vele, zoo niet de meeste bezitters van Oostenrijksche effec ten hebben die papieren gekocht ineen tijd, toen er eigenlijk geen ander papier was waarin men tot tamelijken interest zijn geld beleggen kon later bij den eersten Italiaauschen oorlog tot veel goedkoopere prijzen er bij gekocht,en daar mede goede zaken gemaaktwijl van i860 tot 1865 de koersen dermate gestegen zijn. dat hun vroeger verlies daardoor ge dekt werd. Enkele hebben vóór eenige maanden weder ge kocht, om dezelfde manoeuvre te herhalen en door de winst op de laatst gekochte het verlies op de vroegere te dsk ken Tot zoo verre was alles goed, wanneer niet het ^spreek woord /'de kruik gaat zoolang te water tot zij berst bijna immer bewaarheid was gewordenzoodat ook zij die van lieverlede hun geheele vermogen in Oostenryksche papieren belegd hebben allen zonder onderscheid ja velen zonder dat zij het weten zich op een vulkaan bevinden die vroeg of laat uitbarst, en hij die zich verbeeldt rijk te zijn, op zekeren dag kan ontwaren dat zijn rijkdom ten einde is. Eri waardoor? daardoor, dat hij zijn vertrouwen, zijn geld aan een staat schonk waarvan de regering deu ingeslagen weg niet heeft willen verlaten zoo lang het nog tijd was een regering die op dit oogenblik, nu zij haren ondergang nabij is nu nog slechts het wrak van het staatsschip te redden isook zelfs dat wrak niet redden wil. Of dit aan domheid of aan misplaatsten trots is te wijten, blijft zoo tamelijk hetzelfde. Ik weet het velen vinden het belagchelijk er zelfs aan te denken dat Oostenrijk de Keizerstaatte gronde kan gaan doch die dat doen kennen de Hahsburgers nietzij kennen de verschillende elementen niet waaruit de Keizer staat t.e zamen is gesteld zij kennen de onweteudheid niet waarin de Bohemer, de Kroaatde Hongaar zich bevindt, zij weten niet, dat edelman, burger en boer te gronde moeten gaanwanneer zij een regering als de Oostenrijkers liebbeu. Schrijver dezes is met deze zaken bekend, en juist wijl hij ze kent, vindt hij het een onverantwoordelijke ligtziunigheid, zijn geld aan ecu Staat te geven als de Oostenrijksche. Wel ligt maken getallen het duidelijker, wat den bezitter van Oostenrijksche papieren te wachten staat, wanneer hij verneemt dat op 30 Junij van dil jaar de Staatsschuld 2831 millioen florijnen bedroeg (2.831.000.000.) (f) Na 30 Junij zijn nog daarbij gekomen de 00 millioen voor schot vau de bank de 4-00 millioen staatsbanknotende nieuwe belastingvrije leening van 50 millioeude 30 mil lioen die de bankiers voorgeschoten hebben om de oorlogs schatting aan Pruissen te betalenen toch wordt op dit oogenblik te Parijs onderhandeld over een leening of voor schot op staatshypotheken. Daarbij weet de 'egering niet hoe verder de schatkist te vullen want Bohemen en Mo- ravie hebben zeer veel geleden door de veldslagen en de doortrekkende troepenhoeveel dorpen zijn niet verbrand hoeveel is er niet verwoest. Bohemen kan gedurende het eerste jaar aan belasting betalen niet denken en t.ocli moet de staat geld hebben. In vredestijd anno 1864 en 65, was het deficit officieel jaarlijks reeds 30 millioen in werkelijkheid 70 millioen. Nu, in 1866. betaalt de rijkste provincie (Bohemen) niets. Venet.ie is afgestaan aan liane, dus ook van daar geen belasting meer; het leger moet ge heel hervormd worden de honderden kanonnen die Pruissen o-enomen heeft geremplaceerd duizenden en duizenden ge wonde officierenen soldaten gepensioneerd dat alles uiteen leege schatkist en daarbij deu interest van ruim .3300 millioen te betalen. Doch wat bekommert zich de Oostenrijksche regering om een uitweg? Zij heeft er reeds een: de nieuwe banknoten van de 400 millioen dragen geen nommers; wie zegt nu, of het 400 of 4000 millioen zijn die uitgegeven worden? wie weet nu te zeggen hoeveel schuld de Oostenrijksche regering heeft, Van waar moet nu het geld komen om de interesten te blijven betalen? banknoten kan men toch niet, immer voort- drukken leeningen als de laatste belastingvrije zijn juist ook "eene zekerheid voor den bezitter van Oostenrijksche papieren; want wanneer een staat er toe gekomen is een papier van 5 p.ct. rente voor 41 p.et. aan de markt te bren gen dan denk ikis hij toch reeds zeer diep gezonken. Belasting verhoogen daarvan bezitten wij de resultaten waar vroeger 77 p.ct, der belastingschuldigen betaalden deden het^a de verhooging der belasting slechts 72 p.ct. en bleef het resultaat hetzelfde. Met Hongarije op goeden voet komen, heet: met liet Duitsehe element breken; doch buiten Hongaren en Duit- scherszijner millioeneu Czeehen (Bohemers); wat voor Hon- srariie goed is, is voor Duitseh-Oostenrijk slecht; wat den Czech pastpast den Hongaar niet. Zoo is het geweest zoo is liet nog en zoo zal liet blijventot alles in elkander "llad Oostenrijk nog een toekomstik zou nog zwijgen doch uit Italië verdreven, uit Duitschland gedrongen, zon der invloed en magt om zich in het Oosten uit te breiden, zonder geld, zonder leger, zonder slechts één werkelijk kundigeu staatsman, met een zoo enorme schulddat de som zich uaauwelijks laat uitspreken, welke toekomst blijft er voor over? En nu vraag ik aan ieder bezitter van Oos tenrijksche papieren: wie geeft u garantiedat gij met morgen reeds een bedelaar zijt, Twijfelt men er nog aan, hoe de zaken in Oostenrijk staan men leze de rede van Kuranda welke hjj de vorige week in den Neder-Oostenr. landdag hield. Wanneer een inwoner des lands zoo spreekt, wat mag dan wel een vreem deling nog daarbij denkeu? (f) Een florijn gelijk gulden Hollandsch.

Alkmaarsche Courant | 1866 | | pagina 2