glgHefrelijfegche Berichten. ons Sen Voestand toonen gelijk die is, en dat is goed. Wij wisten dan met zekerheid, niet alleen wat wij van het Minis erie maar ook wat w(j van de Kamer te wachten hebben. Misschien zou het den kiezers de oogen openen. Wij vragen het met al den ernst dien de zaak verdient: zou het geen allertreurigst verschijnsel zijn wanneer er in de Tweede Kamer geen verdedigers opstonden van de mi- nisteriëele verantwoordelijkheidgeen bestrijders van een Ministerie dat dezen hoeksteen van onzen constitutioneelen regeeringsvorm verwerpt En ai bleken er maar weinige strijders te zijn, al leden zij de nederlaag, zou een wakkere bestrijding der Bismarckerij niet beter zijn dan een awijgende berusting Maar zoo het Ministerie werd veroordeeld en het trad af Het Ministerie moet wetenof het be hoort af te treden of aan de regeering kan blijven maar die vraag kan voor de leden der Kamer nooit een hinderpaal zijn om hun plicht te doen. -- Zou misschien het Ministerie een nieuwe ontbinding der Kamer voorstellen? Niet waarschijnlijkmaar mag de vrees daarvoor zelfs maar een oogeublik beletten de Grondwet te verdedigen En zou de uitslag eener nieuwe verkiezing noodzakelijk minder gunstig voor onze constitutioneele vrijheid zijn dan die der laatste stemmingen? Nog veel minder doet de vraag af, wie het Ministerie zou moeten vervangen, indien het eens aftrad? In elk geval een Ministeriedat zijn verantwoordelijkheid tegenover de Kamers zou erkennen. En dat was reeds veel gewonnen. Welke personen het zouden uitmakendoet zoo veel minder ter zake, als een kwestie van personen altijd lager staat dan een kwestie van beginselen. Hoe is het mogelijkdat de Arnh. Ct. een andere mee ning is toegedaan -De eenige oplossing die wij kunnen gevenis dezede Arnh. Ct. acht de zaak nu eenmaal van niet zoo groot be lang dat v. d. Putte eenmaal aan Thorbecke de gehoorzaam heid opzeischijnt in hare schatting zoo ongeveer gelijk te staan met de miskenning van de ministeriëele verantwoor delijkheid door het tegenwoordig Kabinet. Omdat v. d. Putte zich niet in alles naar Thorbecke wilde schikken, erkende zij p. d. Putte en zijne geestverwanten niet meer voor zuivere liberalenen begon zij aanstonds de onderscheiding in Thor- beckianen en Putteanen zelfs niet afgeschrikt door die on hebbelijke namenvoor welker gebruik haar goede smaak haar had behooren te bewaren. Een Ministerie v. d. Putte schijnt haar ongeveer even groot een gruwel als een Minis terie Heemskerk- Borret. Zij heeft het althans indertijd met dezelf de vijandige gezindheid en met grootere hevigheid ontvangen. Immers v. d. Putte was tegen Thorbeckealzoo anti-Thorbec- kiaansch, zanders" liberaal dan Thorbecke, en het oude be proefde Thorbeckiaansche liberalisme was gebleken het echte te zijn het anti-Thorbeckiaansche Putteaansche neo-liberalisme kon dus niet goed zijn. Zoo redeneerde de Arnh\ Ct. in Eebruarien zoo schijnt zij nog over de zaak te denken. Als de oude garde de echte liberale p a r t ij niet aan 't roer staat, is het haar zoo tamelijk onverschillig wie voor 't oogenblik die plaats inneemt. Dat een Ministerie regeert dat zich niet in alles verantwoordelijk acht jegens de Kamers, komt haar verdragelijk voor, daar zij niet weet wie het bij zijn val zou opvolgen. Hare prediking isdat wij het lijden des tegenwoordigen tijds geduldig moeten dragen als een ge rechte straf voor de zonde van Januari, toen eenige ont aarde liberalen Thorbecke hebben uitgeworpen! Alleen van de herstelde oude liberale partij van het proefhoudend Thorbeckiaansche liberalisme is heil te wachten. Als die partij gereed staat het bewind over te nemenmag het Ministerie worden omvergeworpenanders is het beter te wachten. Of er al een Ministerie optrad met zuiver con stitutioneele beginselen, zich verantwoordelijk erkennende je gens de Kamers, wat zou het baten als het niet van de oude alleen-zaligmakende liberale partij uitging Daarom voor alsnog berusten. BËLGIE. De Kamer heeft besloten om de speelbank te Spa opte- heffen doch niet vóór 1870. 300 Adressen met ruim 6500 onderteekeningen zijn ingekomen, verbetering verzoekende van het lot der onderwijzers aan de lagere scholen. De regeering heeft bij FrankrijkEngeland en Pruisen aanzoek gedaan tot benoeming van ingenieurster beoor deeling van het rapport der nederiandsch-belgische commis sie over de afdamming der Schelde. Tot minister van oorlog is benoemd de luit. genl. Qoethals. ËHIGKLAKO, In de week geëindigd 1 Dec. zijn wederom 32 runderen door de veepest aangetast. Naar Ierland zijn op nieuw 2 regimenten gezonden. De aartsbisschop Cullen heeft in de r. c. kerken een her derlijken brief doen afkondigen, houdende afkeuring van de beweging der fenians. Den 11 zijn te Dublin weder vele personen gearresteerd. Binnen ééne maand zijn 4 tusschen Hull en Petersburg varende stoomschepen verongelukt. Te Barnsley heeft in eene steenkolenmijn eene ontploffing plaats gehadwaarbij naar men vermoedtmeer dan 300 menschen het leven hebben verloren. Eene volgende ont ploffing kostte wederom 30 a 50 menschen het leven. Bij eene andere te Hanley kwamen 150 menschen om. FRAMtKIJK. De minister van onderwijs heeft de schoolonderwijzers bij circulaire aangespoordom hunne leerlingen zoo min moge lijk met nutteloos geheugenwerk bezig te houden maar lie ver hun verstand te ontwikkelen. Den 8 zijn te Roubaix 2 groote spinnerijen verbrand waaronder de zoogenaamde Filature monstre. De aartsbisschop van Parijs heeft door zijnen kanselier Bayle aan het blad le Monde eene terechtwijzing gezonden, naar aanleiding van een artikel in dat blad over eene won derdadige genezing door aanraking van een reliek. Parijs teltvolgens de volkstelling dit jaar gehouden 1,825,274 zielen, zijnde de bevolking sedert 1861 met 129,133 zielen toegenomen. HESS EX-«ARMST ABT. De genl. Stockhausen die wegens plichtverzuim als aan voerder eener hessische brigade tegen Pruisen moest terecht staan heeft zich van het leven beroofd. ITALIË. Bij Kon. besluit is de minister van financiën gemachtigd om voor 5 miljoen rentegevende schuldbrieven uittegeven tot betaling van het aan Oostenrijk verschuldigde. De heer Tonello is als onderhandelaar uit Florence naar Rome vertrokken. Den 7 is te Parijs de regeling betreffen de de pauselijke schuld tot stand gekomen tusschen de hee- ren Faugere wegens Frankrijk en Mancardi wegene Italië. Laatstgenoemde mogendheid zal, voor de door den Paus betaalde reuten van de op de geannexeerde gewesten druk kende schuldbinnen 3 maanden 20,600,000 fr. in de pau selijke schatkist stortenom in den dringenden finauciëelen nood daarvan te voorzien. KERKELIJKE STAAT. De kardinaal-aartsbisschop van Napels Riario Sforza keert uit Rome naar zijn bisdom terug. Den 22 Nov. zijn eenige piketten der pauselijke troepen in het gebergte van Campo Lupino met eene 4maal sterkere rooverbende slaags geweest. De soldaten verloren 10 doo- den en 3 gekwetsten en dreven de roovers over de grenzen. Het vertrek der fransche troepen wordt geregeld voortge zet. De generaal de Montebelto en zijue officieren hebben afscheid van den Paus genomen. Den 11 is de fransche vlag op den Engelenburg door de pauselijke vervangen. MUSTEXR1JK. Het handelsverdrag met Frankrijk is den 11 geteekend, zullende met 1°. Januari in werking treden. Het omvat den handel, de scheepvaart, den werkkring der consulaire agen ten den letterkundigen eigendom en de successiën. De Keizer heeft, bij eigenhandig schrijven aan den mi nister van oorloggelast de vervolging tegen de generaals BenedekHenicistcin en Krismanicz en verdere officieren van het noorderleger te staken. Z. M. heeft zich voorbehouden later op het adres van den beneden-oostenrijkschen Landdag te antwoorden. Een aantal studenten te Pesth heeft eene serenade willen brengen aan Ghiczy en Tiszade leiders der linkerzijde van den hongaarschen Landdagmaar is daarin door de policie verhinderd en door den rector vermaand zich stil te houden. Den 6 heeft graaf Peak eene verzoenende reden gehouden waarna het adres der linkerzijde met 227 tegen 107 st. ver worpen en het zijne in beginsel aangenomen werd. 's Avonds werd een fakkeltocht ter eere der linkerzijde gehouden. Den 7 benoemde het Volkshuis eene adres-commissie, waarbij slechts een gering gedeelte der linkerzijde ^aan de stemming deel nam. Het ontwerp door deze commissie ingediend dringt aan op een spoedig herstel van den rechtstoestand aangezien een verder uitstel het treffen van een vergelijk on mogelijk zou makenverlangt eene amnestie voor staatkun dige veroordeelden en verklaartdat de vraagstukken van gemeenschappelijk belang behandeld zullen wordenna hun ne voorlegging aan den Landdag en nadat deze zal gerech tigd zijn besluiten te nemen die kracht van wet hebben. Den 3 heeft het letterkundig genootschap Concordia te Weenen den heer Kurandalid van den beneden-oosten rijkschen Landdag en eigenaar-directeur der Ost-üeutsche- Post, bij gelegenheid van zijn 25jarig jubilé als journalist, een gastmaal aangeboden waaraan is deelgenomen door meer dan 100 schrijvers en journalisteneenige leden der oppo sitie in genoemden Landdagen den burgemeester der hoofd stad. In den croatischen Landdag is voorgesteldop nieuw eene deputatie naar Pesth te zenden ten einde te verkrijgen, dat Croatie onverwijld vertegenwoordigd zal worden in den hongaarschen Rijksdag. PRUIS EX. Het Frankfurter Journal is in beslag genomenwegens de mededeeling van de scherpe veroordeeling der politiek van v. Bismarck, door Dr. Kuranda in den beneden-oosten rijkschen Landdag. De Koning heeft een vleienden brief gezonden aan Dr. Blum, bisschop van Limburg in Nassau, wegens zijn herder lijken brief, na de inlijving van het hertogdom uitgevaardigd. De Koningin heeft aan alle r. c. geestelijken, die als aal moezeniers bij het leger te velde dienst hebben gedaan eene kostbare stola vereerd. De hertog van Oldenburg ontvangt voor het afstaan zijner rechten op Sleeswijk-Holstein 1 miljoen th. benevens eene strook gronds. De Afgevaardigden hebben den 6 de dotatie-wet met 219 tegen 80 st. goedgekeurd na verwerping van een amende ment der heeren Hooerbeck Firchow enz. om de namen van v. Bismarck en v. Roon wegtelaten op grond dat het niet aanging zoo kort na het verleeaen van indemniteit wegens begane overtredingen, die overtredingen in het openbaar te beloonen. De begrooting van oorlog, ten bedrage van 41.574,348 th. is den 10 met 155 tegen 151 aangenomen met een amen dement van den heer Weichenheimwaarmede de minister zich vereenigde dat daarvan voorlaan een bedrag van 118201 (een peulschilletje bij het geheel) moet wegvallen. De post van inkomsten en ook voor eenmaal die der buitengewone uitgaven werden mede goedgekeurd. Den 11 is op voorstel der commissiemet bijna eenparige stemmen 500000 th. toegestaan voor het inrichten van het marine- etablissement te Kiel. Aan den minister van financiën is opgedragen de rechten op pensioen der hannoversche officieren met 1°. Januari vast- testellendewijl hun tractement niet langer betaald zal worden. De officieren blijven weigeren in pruisische dienst te treden en worden in dien onwil versterkt door een advies van proffessor Zacharia te Göttiageninhoudende dat de officieren bevoegd zijn het pruisische gouvernement in rech ten te vervolgenindien het hun dwingt om trots de ca pitulatie van Langensalza bij het pruisische leger overtcgaan of hun pensioen te vragen. Huiszoekingenarrestatiën en schorsing van ambtenaren zijn de gevolgen geweest van de aan den gouverneur van Hannover gegeven buitengewone machtde graaf hielmansegge. commandant van het regiment dragonders van Cambridge is naar de vesting Minden overgebrachtomdat hij de han noversche onderofficieren aanspoorde niet in het pruisische leger te treden. De gouverneur heeft bekend gemaaktdat de onderoffi cieren en soldaten van het voormalige hannoversche leger, door de ontbinding daarvan, feitelijk ontheven zijn van den aan Koning George gezworen eedzoodat de Staat hun slechts als onderdanen beschouwt, die van hunne vroegere officieren geene bevelen of raadgevingen te ontvangen hebben. Bij Kon. besluit zijn de door Koning George indertijd naar Engeland gezonden hannoversche schuldbrieven nietig verklaard en is de uitgifte van andere in hunne plaats verordend. li U SL A X' I». Bij Keiz. besluit is bepaald, dat, vermits het afbreken der betrekkingen met Rome het concordaat van 1847 niet lan ger van kracht zijnde., de zaken der r. c. godsdienst weder behartigd zullen worden door de besturenwelke volgens de bestaande bepalingen daarvoor aangewezen zijn. SAKSEN. De staatsleening van 4 miljoen th. is door de bankiers Rothschild te Frankfort, gemeenschappelijk met eenige andere duitsche bankiershuizen, tegen pari genomen, De le Kamer heeft met alg. st. de nieuwe wet op de le- ger-organisatie aangenomen. De pruisisóhe bezetting te Dresden ligt gedurig overhoop met de Saksische en met de bevolking. TURKIJE. De regeering der Ver. Staten heeft een consul-generaal voor Roumanie en een voor Servie benoemd. Te Konstantinopel zijn 3 candioteu ter dood veroordeeld, maar de gezanten van 4 mogendheden zijn in de bres ge sprongen en hebben eene vermindering van straf verworven. De opstandelingen op Candia hebben op verschillende plaatsen versterkte stellingen ingenomen. De turksehe troe pen ontvangen voortdurend versterking. De termijn van on derwerping is weder met 6 dagen verlengd. 200 Candioten met 340 vrouwen en kinderen in een klooster te Arcadium belegerdhebben den brand in het kruit gestoken en zich zeiven opgeofferdwaarbij van de turken 58 man gedood en 150 gekwetst werden, of volgens de grieksche opgaven 2000 turken omkwamen. Het gebouw was gedurende 2 et malen beschoten en werd na het ontstaan van de bres nog 6 uren hardnekkig verdedigd. De Porte heeft" besloten de exploitatie der mijnen en bos- schen van den Staat aan de particuliere industrie overtelaten. ZWITSERLAND. Het kanton Walliserland is door den Bondsraad aange spoord uitvoering te geven aan de besluiten van 1847 en 1851 omtrent het uitdrijven der jezuiten. V E R EE AT 4» RE STATEN. Den 24 Nov. hebben eenige bekende radicalen te Phila delphia eene bijeenkomst gehouden, tot het opmaken van artikelen van beschuldiging tegen den President. Op het uitgestrekte gebied der Unie worden thans niet meer dan 295,774 indianen aangetroffen. Hun aantal ver mindert jaarlijks. MEXICO. De republikeinsche bevelhebber Gomez te Tampicode bezetting van Victoria, de hoofdplaats van het gewest, en de genl. Pavor, de republikeinsche commandant der provin cie Huestecavoeren onderling een levendigen guerilla- oorlog. De republikeinsche generaal Tapia heeft den 9 Nov. een aanslag legen Matamoros beproefd, maar na een gevecht van eenige uren moeten wijken. In den daarop volgenden nacht is hij aan de cholera bezweken. Den 24 heeft een oosteurijksche majoor de republikeinen in de Banderilla verslagen en daardoor, in vereeniging met den keizerlijken partijganger Delloyede stad Jalapa van versterking en leeftocht kunnen voorzien. Den 25 werd een aanval op die stad krachtig afgeslagen. Volgens een over Nieuw-York ontvangen berichtzou het keizerlijk garnizoen zich later hebben moeten overgeven. BINNEN LAN D. Staten-Gener.aal. De 2° Kamer heeft den 8 het wets ontwerp tot verlenging van den termijn voor het uitbetalen van premiën wegens den invoer van vrije arbeiders in Suri name met 43 tegen 17 st. aangenomen. {Zie verder Veepest.) Volkswapening. De vereeniging ter bevordering der voiks-weerbaarheid pro Patria te Amsterdam is geconstitu- ëerd met 295 ledeu. Eene dergelijke vereeniging te Breda telt 73 leden. Nieuwe Ondernemingen. Het kapitaal voor de neder- landsche internationale spoorweg- en havenmaatschappij is geheel ingeschreven. Alle inschrijvingen zijn aangenomen. Het bestuur van Almelo heeft voor f 75000, van Rijssen voor 70000 deelgenomen. De beer Metselaar heeftop grond eener door hem met eene belgische maatschappij getroffen overeenkomst tot ves tiging der drinkwaterleiding te Rotterdam van die gemeente een rentewaarborg gevraagd van 4j. p.ct. over het kapitaal van f 1,100,000. Te 's Hage trachten eenige personen van naam een libe raal, groot Dagblad van Nederland opterichten, hetgeen echter niet zal verschijnen alvorens de benoodigde 500,000 geheel zijn ingeschreven. Onderwijs. Te Hoorn is besloten tot oprichting eener hoogere burgerschool met 3 a 4 jarigen cursus. Van de academie te Breda zullen de leerlingen voortaan niet slechts tijdelijk bij het leger ingelijfd, maar ook geheel weggezonden kunnen wordeu. De verregaande mishandeling van een kadet door zijue kameraden heeft een onderzoek ten gevolge. Inwijdingen. Den 7 is de nienwe synagoge te S. Oeden- rode ingewijd en den 10 het protestantsche bestedelingen- liuis te Arnhem plechtig geopend. Aanbestedingen. Den 13 te 's Hage het maken van gebouwen en verdere werken op het station Meppelminste inschr. J. Koog te Amsterdam voor 203.489het maken en stellen van den ijzeren bovenbouw van 5 draai-en 2 kraan- bruggen in den spoorweg van Groningen naar Nieuwe Schans, minste inschr. E. Boin Sp Cie. te Parijsvoor f 99.500. Gieten. Verbeterde opgaaf der legaten van wijlen mevr. de wed. Orobio de Castro te Amsterdam port. israël. kerk- kas 20000. idem armenkas f 20000, idem oudemannenhuis f 10000, idem oude vrouwenhuis f 20000, idem armenschool f 10000, idem jongensweeshuis (op hare kosten gebouwd) f 200, leenfouds f 300, genootschap Keriath Sepher Thora J 200, nederl. israël. armbestuur ƒ300, doofstommen-instituut te Groningen f 300, N. en Z. Holl. reddingboot-maat schappij J 200. Subsidie. De Staten van Utrecht hebben eene bijdrage van f 50000 verleend voor het te Utrecht te bouwen zieken huis tevens bestemd tot nosocomium. Rampen. Van vele zijden wordt geklaagd over den zeer hoogen waterstandvooral in Noord-BrabantOverijssel en Drenthe. Een gedeelte van Almelo is zelfs onder gezet en het drentsehe dorp Aolo is, even als Coevordengeheel door het water ingesloten. Cholera. Van 25 Nov. tot 1 Dec. zijn aangetast 15 en overleden 8 personen. De gemeenteraad van Kampen heeft voor buitengewone diensten de 3 stads-geneesheeren ieder f 150, en aan 2 an dere geneesheeren en 2 heelmeesters ieder f 250 vereerd. Veepest. Van 25 Nov. tot, 1 Dec. zijn in Z.-Holl. aanget,.2130, gest. 304, afgem.792, herst. 75 2 Utrecht 4549, n 1849, 932, 435 p. N.-Holl. u 483, 13, 447, 8 S Nog ziek in Z.-Holl. 1041, Utrecht 2599, N.-Holl. 15 a In de laatste 3 weken klom het cijfer der aangetasten van 1595 tot 3257 en laatstelijk tot 7162. Volgens een rapport van den minister van binn. zaken aan den Koning, waren tot 24 Nov. aangetast 90539, ge storven 39595, afgemaakt 17460, hersteld 32081 en nog ziek 1403 runderen. Na aftrekking van het aantal afgemaakte blijkt het dat 52,2 p.ct. van de aangetasten gestorven zijn. Op 13 Januari waren 89, op 9 Juni 36 en op 29 Nov. 136 gemeenten besmet. Het jaargetijde te ver gevorderd zijnde om de uitroeiing der ziekte van afmaking te verwachten is bevolen daarmede binnen de lijn van afsluiting niet voortte- gaanmaar gunstiger tijdstip aftewachten om geen mil- joenen zonder waarschijnlijke vrucht te doen verloren gaan. De ziekte breidt zich in de Betuwe uit en heeft zich ook vertoond te Lithoyen in Noord-Brabant en te Wognum in Noord-Holland. De minister van binn. zaken heeft de markeen en ver- koopingen van rundvee in Overijssel en Noord-Holland ver bodenmogende in laatstgenoemde provincie alleen te Am sterdam Haarlem en Purmerende slachtvee worden gemarkt. Bij de Staten-Generaal is een wetsontwerp ingedl^d verhooging der staatsbegrooting van 1866 met f 600,000, wegens uitgaven ter beteugeling der veeziekte. Misdrijven. Den 11 is te Velzen in een drooge put liet lijk avonden van zekeren Mul, benevens de pet van iemand uit Beverwijkwaarmede hij 'a avonds te voren eene her.

Alkmaarsche Courant | 1866 | | pagina 2